کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دولت مخالف؛ مجلس موافق

کدخبر:۲۱۴۸۶پنجشنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۰:۳۰۳۷۳۲ بازدید

نخستين يارانه نقدي سال 1395 امروز به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود. سوال اساسي اما اينجاست؛ اين آخرين يارانه ...
دولت مخالف؛ مجلس موافق

نخستين يارانه نقدي سال 1395 امروز به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود. سوال اساسي اما اينجاست؛ اين آخرين يارانه فراگير و سراسري است؟

 به گزارش ایران جیب به نقل از اعتماد، حتي اعلام خبر واريز يارانه ٧٥ ميليون نفري نيز نتوانست تب تند و داغ يارانه‌ها را در راهروهاي مجلس فروبنشاند. در حالي كه دولت مخالفت صريح خود با حذف يارانه ٢٤ ميليون نفر را در لايحه بودجه سال گذشته اعلام كرد، مجلس شوراي اسلامي نسبت به تصويب اين طرح اقدام كرد و پس از آن نيز نمايندگان اصولگراي مجلس نهم تاكيد كردند كه دليل تصويب چنين پيشنهادي در مجلس شوراي اسلامي انتخابات پيشين و انتخابات پيش رو نيست. انتخابات پيشين بسياري از نمايندگان فعلي را از ورود دوباره به مجلس بازداشت و تاثيرگذاري بر انتخابات پيش رو، يعني انتخابات رياست‌جمهوري نيز به عقيده برخي ناظران سياسي و اقتصادي دليل محكمي براي تداوم سياست‌هاي سختگيرانه در مجلس تلقي مي‌شود.

 هرچند دولت مخالفت خود را در صحن علني مجلس با قطع يارانه ٧٥ ميليون نفر اعلام كرده است اما اين نافي انتقادات مقامات دولتي و وزراي اقتصادي با نفس پرداخت يارانه‌هاي نقدي نيست.

 مصوبه روز سه‌شنبه مجلس در خصوص يارانه‌ها بار ديگر بحث سركشي به حساب‌هاي بانكي را داغ كرد.

 در حالي كه برخي نمايندگان مجلس پيش‌تر نيز در قالب قانون بودجه سال گذشته دولت را مكلف كرده بودند نسبت به قطع يارانه شش ميليون نفر اقدام كند اما در نهايت خود به منتقدان سياست دولت براي حذف يارانه تبديل شدند و در نهايت دولت نيز مجبور شد با احتياط‌هاي فراوان نسبت به قطع يارانه برخورداران اقدام كند. شمار كساني كه در سال گذشته با قطع يارانه مواجه شدند اندكي كمتر از سه ميليون نفر بود و حالا مجلس با علم به كاستي‌ها و احتياط‌ها و شرايط ويژه موجود، مجددا دولت را مكلف به قطع يارانه ٢٤ ميليون نفر كرده است.

وقتي دولت درصدد اجراي قانون مصوب مجلس براي حذف يارانه شش ميليون نفر برآمد، سركشي به حساب‌هاي بانكي نقل محافل اقتصادي شد و پاي حقوقدانان و سياستمداران نيز به ميان آمد. همه در برابر يك پرسش مهم بودند؛ آيا سركشي به حساب‌هاي بانكي مردم براي اطلاع از دارايي‌هاي‌شان در راستاي تامين امنيت اقتصادي است يا خير. برخي شبهه فرار سرمايه‌ها را به ميان مي‌آوردند. در اين ميان توضيح احمد توكلي موافق اجراي اين سياست اين بود كه جايي جز بانك‌ها براي سپرده‌گذاري نيست، سپرده‌اي فرار نمي‌كند. اين‌گونه وي دستور سركشي را صادر مي‌كرد اما در نهايت دولت اين اطمينان را ايجاد كرد كه قصدي براي ورود به حساب‌هاي بانكي مردم را ندارد و معيارهاي پنج‌گانه‌اش چنين اعلام شد: مسكن، خودرو، ميزان درآمد و سفر خارجي. حالا اما نمي‌توان با همين فرمان يارانه ٢٤ ميليون نفر را حذف كرد كما اينكه نوبخت در جلسه دولت تاكيد داشت كساني كه درآمد بالاتر از ٣٥ ميليون تومان در سال دارند شمارشان به هفت ميليون نفر مي‌رسد نه ٢٤ ميليون نفر. اينچنين بود كه دوباره پرونده بايگاني شده سرك كشيدن به حساب‌هاي بانكي باز شد تا دولت ابزاري تازه در دست داشته باشد. اقدامي كه دولت از ورود به آن اكراه دارد و مجلس با طيب خاطر از آن استقبال مي‌كند. مستند گفته‌هاي معاون پارلماني سازمان مديريت و نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي است.  مروري بر اظهارات نوبخت، مخالف پر و پا قرص اين طرح نشان مي‌دهد استناد مخالفت دولت به اين نكته بود؛ «مي‌دانيد اين مصوبه غير اجرايي است.» علم به غيراجرايي بودن آن اما مانع از ورودش به بودجه و قانون لقب گرفتنش نشد.

سنگ بناي كج

بسياري معتقدند سنگ بناي يارانه‌ها در دولت دهم از ابتدا كج گذاشته شد. اين كجي را بايد در يافتن عدد ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومان جست‌وجو كرد. چرا ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومان؟ دليل اين تصميم چه بود؟ آيا محاسبات علمي و دقيق از ميزان درآمد ايجاد شده در اثر افزايش قيمت كالاهاي يارانه‌اي دولت وقت را به اين نتيجه رساند كه قادر است ماهانه ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومان به مردم پرداخت كند؟

نوبخت پاسخي شنيدني به اين سوال دارد. وي مي‌گويد كه اگر دولت دهم بنا داشت به مر قانون عمل كند بايد به هر نفر ١٢ هزار تومان يارانه مي‌داد كه اين كار را نكرد و همه را گرفتار كرده است چرا كه در حال حاضر مردم زندگي خود را بر پايه ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومان قرار داده‌اند و نمي‌توانيم به اين رقم دست بزنيم.

حالا معاون پارلماني سازمان مديريت نيز مي‌گويد كه يارانه ماهيانه نقدي بايد ۲۰ هزار تومان باشد نه ۴۵ هزار تومان. عليرضا صالح گفت: چنانچه مصوبه مجلس براي شناسايي و حذف سه دهك پر درآمد كشور قانوني شود دولت امكان شناسايي آنها را نخواهد داشت و اجراي اين قانون تبعاتي را در جامعه خواهد داشت.

وي اضافه كرد: دولت قادر به شناسايي سه دهك پردرآمد نيست و چنانچه مصوبه روز سه‌شنبه مجلس لازم‌الاجرا شود، اجراي اين قانون با مشكل مواجه خواهد شد. صالح افزود: براي شناسايي سه دهك پر درآمد بايد به حساب‌هاي شخصي بانكي مردم سركشي كرد كه دولت به هيچ‌وجه موافق آن نيست. براي رسيدن به اهدافمان نبايد اهداف بزرگ‌تري را فدا كنيم و اين كار باعث ايجاد ناامني در ثروت و حساب‌هاي شخصي بانكي مردم مي‌شود.

وي افزود: دولت در سه، چهار سال گذشته درصدد تكميل پايگاه اطلاعاتي موديان مالياتي بود، هرچند كه اين پايگاه به طور صددرصد اطلاعاتش تكميل نشده و جلوي فرارهاي مالياتي هم گرفته نشده است.

صالح با بيان اينكه دولت نمي‌خواهد در سال ۹۵ افزايش قيمت و تعرفه‌اي را كه به مردم فشار بياورد به آنان تحميل كند، تصريح كرد: قانون هدفمندي يارانه‌ها تكاليفي را بر عهده دولت گذاشته است اما اين قانون از ابتدا بد شروع شد هر چند كه دولت مجبور است آن را اجرا كند.


منع قانوني براي سركشي به حساب‌ها نيست

احمد اميرآبادي فراهاني، نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي هم در ارتباط تلفني با اين برنامه گفت: هيچ قانوني براي اينكه دولت نتواند به حساب‌هاي شخصي بانكي مردم سركشي كند، وجود ندارد.

اميرآبادي فراهاني افزود: دولت مي‌تواند براي تكميل اطلاعات خود و شناسايي دهك‌هاي پردرآمد، حساب‌هاي بانكي مردم را بررسي كند. افشاي اطلاعات و سوءاستفاده از حساب‌هاي بانكي مردم نادرست است اما بررسي آنها براي شناسايي پردرآمدها بي‌اشكال است. وي افزود: دولت وظيفه‌اش در اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها را به خوبي انجام نداده است و نمايندگان مجلس تلاش مي‌كنند در اجراي آن به دولت كمك كنند.

هر چند برخي نمايندگان مجلس چون غلامرضا كاتب نيز اين مصوبه را داراي نارسايي‌هايي مي‌دانند اما بررسي‌ها نشان مي‌دهد اكثريت مجلس با اين يشنهاد موافقت دارند و معتقدند مي‌شود دولت يارانه ٢٤ ميليون نفر را در سال جاري حذف كند. غلامرضا كاتب، سخنگوي كميسيون برنامه و بودجه مجلس مي‌گويد: بر اساس مصداق‌ها با مصوبه روز سه‌شنبه مجلس هفت‌ميليون نفر از دريافت يارانه حذف مي‌شوند و سرنوشت ۱۷ ميليون نفر ديگر نامشخص است و اختلاف نظر در اين ميان وجود دارد.
افزود: قانون مصوب مجلس در اين زمينه، جامعيت لازم را ندارد. هدف از قانون هدفمند كردن يارانه‌ها؛ عدالت اجتماعي است و مجلس و دولت بر سر آن و حذف دهك‌هاي پردرآمد متفق‌القول هستند.

عضو كميسيون تلفيق بودجه مجلس گفت: دولت پايگاه اطلاعات اقتصادي در اختيار ندارد و از اين رو شناسايي سه دهك پردرآمد كشور مشكل است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شهروند ناميد از اينده: 1395/1/2608:27:21،
150
25
با سلام و احترام
مجلسي ها عمدتاً اصولگرا و مخالف دولت هستند و به روحاني فشار مي آورند و تصويب مي كنند كه يارانه سه دهك را حذف كنند و به اين ترتيب بخشي از طرفداران او را ناراضي و از حاميانش بكاهند. از سوي ديگر هم كيشان اصولگرايان دوست دارند مجدداً در موعدي مناسب با شعار يارانه(نظير 250 توماني و غيره) و جمع كردن طرفدار از اقشار متوسط به پايين طرفدار جمع كنند و به قدرت برگردند .
يارانه ابزار خوبي براي كسب قدرت سياسي شده و بهتره اين ابزار از روحاني گرفته بشه و در اختيار بانيان آن قرار گرفته و اصلاً به عواقب چنين سياست هايي فكر نمي كنند و فقط قدرت برايشان مهم است .
مصطفی: 1395/1/2610:31:20،
86
16
چقدر مجلس به فکر مردمه !!! دمش گرم فقط به نفع مردم رای میدن !!! این مجلسی ها ادامه ی راه محمود رو میرن
شراره: 1395/1/2611:07:48،
101
28
ما یارانه نمی خواهیم

خواهشا بنزین و برق و آب و... رو برگردونید به سال 1387

خاتمی کجایی ای سید بزرگ که جات بسیار خالیه.....
ایرانی: 1395/1/2611:13:49،
72
35
اصولگرایانی که در انتخابات اسفند سال 94 شکست خوردند انتقام خودشون رو گرفتن ولی باید بگم خدمتشون که ما مثل اونا اینقد گدا نیستیم که با این 45 تومن بمیریم
امید: 1395/1/2613:58:14،
30
24
همه اش سیاه بازیه مجلس ودولت جدا نداریم یکی هستند مطمنا یواش یواش حذف میکنند امروز نشد فردا
kj: 1395/1/2615:51:34،
27
22
کلا این دولت چون از قشر سرمایه داران هستند به فکر سرمایه داران هم هستند.هر روز 99 درصد مردم فقیر تر و 1 درصد پشتیبانان این حزب ثروتمند تر می شوند.دولت خواستار فاصله طبقاتی هست و این وضع موجود حاصل زحمات خاتمی و هاشمی هست که هر چی ضرر در عرصه اقتصادی و به خصوص فرهنگی خوردیم از این اقایون بوده
مهدی: 1395/1/2706:44:54،
22
24
چه جالب ؛ به طرز ماهرانه ای دولت و مجلس مقابل هم قرار داده شده ؛ در حالی در متن خبر موجود است که دولت مخالف حذف یارانه 75 میلیون نفر است و مجلس می گوید یارانه 24 میلیون نفر پولدار باید حذف شود ؛ که این دو هیچ دخلی به هم ندارند! ؛ و در ادامه هم عنوان شده که برخی از مقامات دولت نیز به پرداخت یارانه از ریشه و بن انتقاد دارند! جالب شد!
آرش: 1395/1/2712:57:55،
25
11
شراره ما به قيمتهاي ٣ برابر سال ١٣٨٧ هم راضي هستيم
يارنه رو حذف كنن قيمتهاي ٣ برابر سال ١٣٨٧ رو جايگزين كنن
هم اونا راحت ميشن هم ما
قبض گازي كه برا ما تو اوج زمستون ميومد ١٠ تومن شده ٣٣٠ تومن
قبول دارم كه اون موقع خيلي ارزون بود و الانم هنوز نسبت به قيمتهاي جهاني ارزونه
ولي لطفا كمي هم به فكر در آمد باشيد
مني كه وضعم نسبت به خيلي ها خوبه رسيدم به ته خط ، خدا عاقبت هممونه به خير كنه

فرزاد: 1395/1/2608:46:25،
73
14
به ما که یارانه نمیدن پیگیری که کردیم گفتن شما ۲تا ماشید پراید و پژو ۴۰۵ دارین دارامدتون خوبه . به خدا طرف یک عدد لندکروز و یک عدد النترا داره ولی یارانه میگیره :))
بابک: 1395/1/2608:49:01،
74
21
چه بازی سر ملت درآوردن!!!
کشور را بدیم به یه عده بچه بچرخونن از اینی که هست بهتر میشه بخدا!!!!!
منتقد: 1395/1/2608:50:25،
59
13
خوب سر مردم کلاه رفت اول گفتن یارانه غیرنقدی رو بهتون میدیم هر کی هرجور دوست داشت خرج کنه بعد اومدن به بهانه قشر ضعیف و غنی یارانه کارمندان رو هم دارن قطع میکنن . بنظر من یارانه کسی باید قطع بشه که بالای 7 میلیون درآمد داره
نه داداش: 1395/1/2608:55:20،
69
13
همين مونده ديگه راي نياوردن اقايون دلواپس ميخوان مردم رو محازات كنن متاسفم ، اون از پلكاني كردن بنزين اينم از سركشي به حريم خصوصي،اگه اون نماينده مردم قم دوس داره تا ما هم به حساب بانكي خودشو فرزنداش سرك بكشيم،اقايون داداشا من ١٠ سال قسمت بهتر جوونيم اينجا به فنا رفته و اينجور كه بوش مياد هيچ خبري هم در راه نيست رئيس جمهور هم فرقي نميكنه كي باشه وضعيت خوشي به ملت نيومده كلا نمونش ميگن تورم مهار شده ...!!!!! اينا هم همش سيا بازيه همشون هواي همو دارن (((( اين مملكت مثل يه سفره ميمونه كه اينا نشستن دورش همگي لذت ميبرن ولي اگه يطرف بيشتر ببره دعواشون ميشه ولي در نهايت امر كسي از سر سفره بلند نميشه))))
ایرانی: 1395/1/2609:16:36،
28
51
چه ایرادی داره به همه حسابها سرک بکشند شاید خدایی نکرده مردم واسه روز مباداشون پس اندازی کردن یا واسه جهیزیه دخترشون یا عروسی پسرشون....
انا لله و انا علیه الراجعون
موافقها +
مخالفها -
رضا: 1395/1/2609:17:23،
46
13
دولت و بدترازاون مجلس فقط وفقط بفکر خالی کردن جیب مردم هستندمثل گرون کردن بنزین تا2000تومان یامثلاهمین حذف یارانه ای که بخاطرش هرجنسی نسبت به قیمت سال89خودش 100برابرشده.
بنظرمن مجلس بیاد حقوق خودشا درحدحقوق کارگرها تصویب کنن بعد میخوام ببینم یک چنین فکرهای مضحکی به ذهنشون دیگه خطور میکنه یانه !
سید: 1395/1/2609:19:54،
67
24
دولت مخالف؛ مجلس موافق؛مردم هم جیگر.
علی: 1395/1/2609:23:05،
66
31
کدوم 75 میلیون نفر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مردم سوریه را هم جز ایران میدون؟
خدايار: 1395/1/2609:27:26،
32
18
دولت قبل از تصويب مصوبه مجلس يارانه زيادي را قطع كرده از
جمله خود بنده به علت خريد خودرو ليزينگ كه سه دستگاه
فرقون درجه سه داري حالا مي خواهد خودش را كنار بكشد
بابا: 1395/1/2609:32:50،
46
27
مقصر زیاد بودن مصرف بنزین مردم نیستند مقصر اصلی خود دولت و خودروسازها هستن با این خودروهای لگن و پرمصرف و ناوگان ضعیف حمل و نقل عمومی
حسین: 1395/1/2609:55:22،
34
24
اقای توکلی بیا این 45 تومن مال تو ولی تورو خدا تو زندگی شخصی من و حساب بانکی من وارد نشو بیا من ماهی 45 تومن دستیم اضافه بهت میدم فقط دست از سر ما بردار به خدا قسم خسته شدیم
آریا: 1395/1/2610:04:51،
34
22
این سیستم یارانه دادن کلا اشتباهه. نه زندگی مارو درست میکنه نه میزاره دولت کاری کنه
علی: 1395/1/2610:43:29،
37
16
این هم یک سناریو و فیلم بی مزه است . آخر سر دولت برخلاف میلش! فقط برای عمل به نص صریح و تمکین به قانون مصوب مجلس مجبور به قطع یارانه ها میشه و نباید قطع یارانه رو به حساب دولت گذاشت! البته چه بهتر که این پول بی برکت از زندگی همه بره بیرون
لمیپ: 1395/1/2612:55:02،
19
11
نمیدونم اون زمان که یارانه نمی دادن خرمشهرویرانه بود،الام هم ویرانه س،هرسال هم که قیمتها به هرحال بالا میره،پس به هرحال اگه ما یارانه رو نگیریم مطمن باشین یکی پیدا میشه با ی اختلاس دیگه،یارانه حق ماست وباید بیشتر بدن،چون وزارا ومعاونانشون بالای بیست تا حقوق میگیرن ا زپول نفت فقط۴۵هزار به من وشما میدن،عادلانه نیست این
مهدی: 1395/1/2613:10:03،
38
20
جنگ زرگری شروع شد.
اصغراقا: 1395/1/2620:21:09،
21
7
والا ی خبری از یارانه مردم عربستانم بزارید که مردم به عمق بدبختی ایرانم پی ببرن...
درضمن باتشکرررر
خخخخ

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما