کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نوسان روانی بازار مهار شد

کدخبر:۲۱۴۷چهارشنبه، ۶ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۱:۴۳۲۹۱۹ بازدید

قیمت‌ها در بازار داخلی بخشی از افت روزهای گذشته را جبران کرد. پس از انتشار اخبار توافق ایران و گروه 1+5 بهای ارز و طلا در سرازیری قرار گرفت، به گونه‌ای که دلار و سکه سطوح جدیدی از قیمت ...

قیمت‌ها در بازار داخلی بخشی از افت روزهای گذشته را جبران کرد. پس از انتشار اخبار توافق ایران و گروه 1+5 بهای ارز و طلا در سرازیری قرار گرفت، به گونه‌ای که دلار و سکه سطوح جدیدی از قیمت را تجربه کردند، اما بخشی از افت هفته جاری، روز گذشته جبران شد.

دلار افت روز دوشنبه را جبران کرد و سکه نیز در حدود 25 هزار تومان افزایش قیمت داشت. برخی از فعالان بازار معتقدند: نرخ تعادلی دلار بالاتر از سطوح ثبت شده در روز‌های گذشته بود، به همین دلیل افزایش قیمت دیروز این ارز را باید بازگشت به نقطه تعادل توصیف کرد. به اعتقاد این گروه، ورود دلار به کانال قیمتی 2900 تومان تحت تاثیر اخبار ژنو بود و با کمرنگ شدن اثرات روانی این خبر، بازار به سطح تعادل خود بازگشت. در مقابل این گروه دیدگاهی دیگر نیز وجود دارد که روند بازار در میان مدت را نزولی توصیف می‌کند. به اعتقاد این گروه، با آزاد شدن بخشی از منابع ارزی حاصل از فروش نفت، زمینه برای افت تدریجی نرخ دلار فراهم می‌شود. کارشناسان با اشاره به توافق ایران و غرب آینده بازار ارز را در گرو راهبرد بانک مرکزی عنوان می‌کنند. بر اساس این دیدگاه با تقویت منابع در دسترس بانک مرکزی، اثر عوامل روانی کمرنگ می‌شود و روند ارز براساس واقعیت اقتصادی قابل‌ترسیم است.

بازار ارز و سكه متعادل شد 

گزارش بازار- افت دلار آمریکا در بازار تهران متوقف شد. قیمت فروش هر دلار آمریکا ديروز در بازار داخلی 2950 تومان بود. در ابتداي كار بازار عمده صرافان خرید و فروش دلار را متوقف کرده بودند تا دلار به قیمت تعادلی‌اش باز گردد. در روزهاي گذشته قیمت دلار با کاهش چشمگیرش قدم بزرگی به سوی کانال 2800 برداشت، رقمی که برخی آن را قیمت تعادلی برای دلار می‌دانستند. صرافانی که به این اعتقاد پایبندند کمتر به خرید وفروش دلار دست مي‌زدند و منتظر حصول اطمینان شدند. در مقابل این گروه دسته دیگری قرار داشتند که قیمت‌ها را بازگشت‌پذیر و تحت‌تاثیر اخبار ژنو می‌دانستند. ادامه كار بازار نشان داد افت روزهاي گذشته تا حدودي جبران شد. روز گذشته قیمت سکه بهار آزادی نیز با 14 هزار تومان افزایش به 860 هزار تومان رسید و سکه پس از چند روز تجربه کاهش قیمت تغییر جهت داد. اخبار و تحلیل‌های مربوط به بازار جهانی نیز حکایت از افت بهای اونس دارد. پایگاه اینترنتی 

«بیزینس لاین» گزارش داد، قیمت جهانی طلا پایین‌ترین سطوح خود را تجربه می‌کند. البته برخی خبرها از رشد فزاینده تقاضای این فلز گرانبها در بازار چین خبر می‌دهد. میزان خرید طلا در بورس شانگهای روز گذشته به بالاترین حد خود در 2 هفته اخیر رسیده بود. بر اساس پیش‌بینی شورای جهانی طلا، چین امسال با پشت سر گذاشتن هند به بزرگ‌ترین بازار طلای جهان تبدیل شده و تقاضای طلای این کشور به بیش از 1000 تن خواهد رسيد. البته این افزایش تقاضا منجر به تغییر روند قیمتی نشد. بر اساس گزارش‌ها، به‌رغم افزایش تقاضای طلا در بازار چین کاهش ذخایر طلا در صندوق «اس‌پی‌دی‌آر» فشار زیادی را بر قیمت این فلز گرانبها وارد کرد و مانع از صعودی شدن بهای اونس شد. در واقع عرضه این صندوق تقاضای طلا در چین را خنثی کرده است. میزان ذخایر طلای این صندوق روز گذشته به کمتر از 848 تن رسیده است که پایین‌ترین رقم از فوریه 2009 میلادی به شمار می‌رود. 

تپش قیمت در بازار تهران

هفته جاری همراه با افت قیمت‌ها بوده است، اين روند گرچه دیروز تا حدودی تعدیل شد، اما تفاسیر این روند متفاوت است. برخی کاهش نرخ ارز در بلند مدت را برای اقتصاد ایران مفید می‌دانند، اما برخی کاهش هیجانی نرخ ارز را برای اقتصاد و تجارت کشور دارای پیامد‌های منفی می‌بینند. البته نگاه بازار نیز به آینده متفاوت است. برخی از تداوم کاهش سخن می‌گویند، اما برخی از بازگشت به نقطه اولیه پس از تخلیه هیجان خبر می‌دهند. 

تعدیل تحریم‌ها و بازار

ناظران بازار نیز جهت‌گیری بازار را در گرو عملی شدن توافق‌های اخیر و راهبرد بانک مرکزی می‌دانند. از قرار برخی از منابع بلوکه شده ایران در دیگر کشورها آزاد می‌شود با این حساب منابع در دست بانک مرکزی افزایش خواهد یافت. به همین دلیل طراحی بانک مرکزی در تنظیم بازار ارز بیش از گذشته اهمیت پیدا خواهد کرد. بر اساس شنیده‌ها در حداقل 100 روز گذشته بانک مرکزی دخالت مستقیمی در بازار ارز نداشته است و این انتظارات بوده که جهت بازار را تعیین می‌کرده است، اما اکنون با تعدیل تحریم برخی از اتفاقات واقعی نیز می‌تواند سهم تعیین‌کننده‌ای در بازار داشته باشد. به عنوان مثال آزاد شدن هشت میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران کمک بزرگی به واردات پیش از عید نوروزخواهد کرد و از ديد بعضی کارشناسان به گشایشی در اقتصاد ایران تعبیر می‌شود. 

اتفاق‌های دیگر به برداشتن محدودیت‌های ایران برای واردات فلزات گرانبها از جمله طلا مربوط می‌شود. بر اساس اعلام دبیر کل اتاق تهران، ایران خواهد توانست دارایی‌های بلوکه شده خود را از طریق طلا باز پس گیرد از این رو بازار داخلی از مذاکرات ژنو به طور کلی تاثیر مثبتی گرفته است. چنانچه این وعده‌ها عملی شود بازار طلای تهران روزهای خوشی نیز بعد از این همه تنش به خود خواهد دید. پیش فروش سکه بهار آزادی دارایی‌های طلای ایران را تضعیف کرد و نگرانی‌ها و اظهار نظرهای متنوعی را موجب شد. آزاد شدن دارای‌های بلوکه شده ایران در همین سطح از نظر کارشناسان می‌تواند به گشایشی برای اقتصاد ایران بدل شود. برخی اخبار نیز از آزاد شدن منابع حاصل از فروش نفت ایران در هند خبر می‌دهد. این خبر به اضافه ثابت ماندن فروش نفت ایران می‌تواند، به دولت امکان دهد برای مصارف ارزی برنامه‌ریزی میان‌مدت داشته باشد. 

پایگاه اینترنتی «شارپس پیکسلی» گزارش داد: مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت جهانی طلا در شرایط کنونی نگرانی نسبت به متوقف‌شدن سیاست‌های محرک پولی از سوی فدرال رزرو آمریکا است. بر اساس این گزارش نگرانی‌ها نسبت به متوقف شدن محرک پولی 85 میلیارد دلاری فدرال رزرو فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کرده است. تحلیل تکنیکال شارپس پیکسلی نشان می‌دهد که ناکامی طلا در رسیدن به سطح قیمتی 1251 دلاری موجب می‌شود، تا قیمت این فلز گرانبها طی هفته جاری نیز کاهش یابد. احتمال متوقف شدن سیاست‌های محرک پولی فدرال رزرو نیز تاثیر زیادی بر افزایش فروش طلا در بازارهای جهانی داشته است. اگر قیمت طلا نتواند سطح حمایتی 1220 دلاری را حفظ کند به زودی قیمت طلا به کمتر از 1100 دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت. قیمت جهانی طلا پس از رشد متوالی در 12 سال گذشته از ابتدای امسال تاکنون بیش از 26 درصد کاهش یافته است. 

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محسن خان: 1392/9/608:24:30،
56
18
اگه همه تحریم ها رو بردارن ، ایران با کل دنیا رابطه داشته باشه ، همه طلبکاری های ایران نقد بشه ، آسمون به زمین برسه ، قیمت دلار همون 3000 میمونه. با این بدهکاری هایی که دولت داره حالا حالاها قیمت همینه
امین: 1392/9/611:29:22،
16
23
اقا محسن اگر مردم بخوان میشه.الان هر چی گرونی و ثابت موندن قیمت ارز تو رنح 3000 تومن هست زیر سر این دلال هاست و گرنه کجای دنیا دیدی که مثلا طلای جهانی زیاد بشه قیمت داخلم زیاد بشه ولی اگر طلای جهانی کم بشه قیمت داخل تغییری نکنه؟؟؟
از ماست که بر ماست آقا جان...
طلبه: 1392/9/613:06:14،
35
7
حالا که سکه دوباره گرون داره میشه میگن داره به تعادل میرسه !

مرگ بر دشمنان داخل
moharam: 1392/9/621:05:30،
17
14
قابل توجه اقایونی مثل محسن خان : شما مثل اینکه گذشته ی این مملکت و دلار 900 و 1000 تومنی رو یادت رفته که انقدر سنگ 3000 تومان رو به سینه میزنی!! نکنه توام منافعت ....!!
ابوسپهر: 1392/9/608:31:42،
34
14
با نهایت تاسف..!
وقتی میگن آقا 2950 تومن بده تا 2450 تومن بهت بدم، جریانش اینه !
رضا: 1392/9/609:10:39،
41
29
اگه جو منفي بود الان دلار ميرفت بالاتر و هيچكس كنترلش نميكرد الان كه جو مثبته همه ميخوان كنترلش كنن :(
M: 1392/9/609:33:10،
39
13
پس واضح تر شد که دوستهای داخلی از دشمنای خارجی بد ترن با این اقتصاد گردانی مسخره تون
دشمن دانا بلندت میکند بر زمینت میزند نادان دوست
M: 1392/9/609:37:07،
23
13
پس واضح تر شد که دوستهای داخلی از دشمنای خارجی بد ترن با این اقتصاد گردانی مسخره تون
دشمن دانا بلندت میکند بر زمینت میزند نادان دوست
شاهین tehran: 1392/9/612:20:34،
20
19
همش حباب بود. حباب

بالاخره این حباب ترکید.

تسلیت میگم واسه دلالان.
رادمهر : 1392/9/614:29:54،
10
9
دوست عزیز برای خودم و خودت متاسف باش
دلالها یه سری افراد زرنگ هستند که تو هر موقعیتی از آب گل الود ماهی میگیرن
طلا نشد پرتقال پیاز سیب زمینی و ...
پیاز رو امسال سر زمین از کشاورز خریدند 300 تومن الان میدن 1500 تومان
بابک: 1392/9/620:11:42،
13
13
بابا چقدر شماها ساده هستید . دلال چیه ؟ شما فک میکنید چهار تا دلال میتونن قیمت ارز رو بالا پایین کنن ؟ همه چی دست خود دولت و بانک مرکزیه .

یاسر: 1392/9/613:23:22،
31
17
هنوز خیلی مونده این مردم بفهمند که اینا واسه مردم کاری نمیکنن اگرم مذاکره کردن واسه این بود که مجبور بودن و میخواستن مطمین بشن که موندنی هستن. تغییره رژیمی در کار نیست.فقط همین نه واسه این مردم ساده لوح که نمیدونند لیاقت چه زندگی دارن
اینا دیگه دلار 3000 تومانو جاانداختن واسه ملت.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما