کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آیا عملیات بانکی ربوی است؟

کدخبر:۲۱۴۵۵چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸:۵۸۱۹۴۶ بازدید

معاون اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد می‌گوید: نحوه اجرای عملیات بانکی از دیدگاه مراجع عظام و جامعه مورد تردید ...

معاون اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد می‌گوید: نحوه اجرای عملیات بانکی از دیدگاه مراجع عظام و جامعه مورد تردید واقع شده است.

حیدر مستخدمین حسینی در گفتگو با مهر درباره اجرای بانکداری اسلامی و بانکداری بدون ربا در بانک‌های کشورمان گفت: بانکداری بدون ربا و بانکداری اسلامی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. بانکداری بدون ربا فقط بر روی شاخص نرخ تسهیلات، چگونگی اعمال و اعطای تسهیلات و اخذ سپرده متمرکز است اما بانکداری اسلامی فراتر از این موضوعات است و یکسری شاخص‌های دیگر نیز به لحاظ موضوعات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و غیره را مورد توجه قرار داده است.

معاون اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در بیان نکته دوم اظهارداشت: نظام بانکی ما به طور کلی بر رویکرد دو پایه قانون اصلی فعالیت می‌کند، یکی قانون پولی و بانکی مصوب دهه ۵۰ است که با شرایط اقتصادی کشور در آن مقطع و شرایط اقتصاد جهانی در آن برهه زمانی هماهنگی داشته و تدوین شده است. در آن زمان این قانون پویا و مترقی محسوب می شد و بسیاری از کشورها از آن الگوبرداری می کردند.  


از قوانین گذشته تبعیت می‌کنیم

وی ادامه داد: قانون دیگر قانون عملیات بانکداری بدون ربا است که در سال ۶۲ به تصویب رسید و پس از آن باعث شد که پایه های نظام بانکی از عملیات ربوی فاصله بگیرد و به سمت عملیات بانکداری بدون ربا حرکت کند. البته غیر از این دو قانون، قوانین دیگری هم در این زمینه در قالب قوانین بودجه های سنواتی، قوانین برنامه و غیره مطرح بوده است.  

این تحلیلگر مسائل اقتصادی و بانکی کشور با بیان اینکه پایه اداره و مدیریت نظام بانکی کشورمان براساس این دو قانون است، گفت: بیش از چندین دهه از تصویب و عملیاتی شدن قانون پولی و بانکی کشور گذشته است. این قانون با توجه به شرایط آن زمان تدوین و تصویب شد اما در حال حاضر شرایط اقتصادی کشور و شرایط اقتصاد بین الملل کاملا تغییر کرده و با آن زمان و دهه تصویب این قانون بسیار تفاوت دارد، این در حالی است که ما همچنان از این قانون تبعیت می کنیم.  


۳۰ سال از تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا گذشت

مستخدمین حسینی ادامه داد: در قانون عملیات بانکی بدون ربا قید شده است که این قانون پس از ۵ سال باید مورد بازنگری قرار گیرد، در اصل قرار بود این قانون برای مدت ۵ سال اجرا شود تا در عمل و اجرا مشکلات احتمالی آن مشخص شده و اگر نیاز به اصلاح دارد، پس از این مدت زمان رفع گردد اما متاسفانه از زمان تصویب تاکنون هیچگونه بازنگری در آن صورت نگرفته است و بیش از ۳۰ سال از زمان تصویب این قانون ۵ ساله می گذرد.  

وی خاطرنشان کرد: شرایط اقتصادی کشور می طلبد که برای توسعه بخشی به فعالیت‌های نظام بانکی، با توجه به نیازها، شرایط و اقتصاد کشور و اقتصاد بین الملل، این قوانین مورد بازنگری قرار گیرد.  


تردید مردم در غیرربوی بودن فعالیت‌های بانکی

این کارشناس مسائل بانکی درباره شبهات مطرح شده در خصوص اجرای صحیح بانکداری بدون ربا در کشورمان عنوان کرد: در بحث بانکداری بدون ربا به ویژه اخیرا شبهاتی مطرح شده و وجود دارد، در عین حال جامعه پذیرای این موضوع نیست که قانون فعلی عملیات بانکی بدون ربا، واقعا کارآیی لازم را دارد، زیرا مشاهده می کنند که نرخ های سود و سازو کارهای اجرایی دارای ابهامات بسیاری است.به طوری که بانک‌ها از مشتریان‌شان وکالت می گیرند و براساس این وکالت که مشتری مجبور به قبول آن می شود، کار می کنند.  

مستخدمین حسینی با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید جزئیات اقداماتی که بر اساس این وکالت از سوی مشتری اجرا می‌کنند را تشریح کنند، افزود: در عین حال اینگونه رفتارهای بانکداران باید برای مردم، مشتریان و رسانه ها تشریح گردد.


ابهامات رابطه نرخ سود و تورم

وی، موضوع دیگر یعنی نرخ سود بالاتر از نرخ تورم را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: این ابهام بسیار جدی است که نه منطبق با شرایط اقتصادی و نه بانکداری اسلامی و بین المللی است. در هیچ کجای دنیا شرایطی اینگونه نداریم که نرخ سود بانکی بالاتر از نرخ تورم باشد، این موضوع ابهامی است که در حال حاضر وجود دارد و باید مشخص شود که سودهای بالاتر از تورم از چه محل‌هایی به مردم پرداخت می شود و ناشی از چه نوع فعالیت اقتصادی است.

معاون اسبق بانک مرکزی با اشاره به اینکه این موضوع با روح کلی بانکداری بدون ربا تطبیق ندارد، تصریح کرد: پیش از این هم اینگونه بود که بانک‌ها نرخ سود پرداختی شان بسیار کمتر از نرخ تورم بود و با نرخ تورم همخوانی نداشت، این موضوع باعث سرکوب مالی و از بین رفتن قدرت خرید سپرده گذاران می شود، این موضوع هم با روح کلی بانکداری بدون ربا تطبیق نداشت.  


نظام بانکی پاسخگوی نگرانی مراجع عظام باشد

مستخدمین حسینی، ورود مراجع عظام به این حوزه را ناشی از نگرانی ها و دغدغه های آنها برشمرد و با تاکید بر اینکه نظام بانکی کشور باید پاسخگوی این نگرانی ها و دغدغه ها باشد و بانک مرکزی هم باید یک بازبینی اساسی در این زمینه انجام دهد تا ابهام مراجع برطرف شود، بیان کرد: بانک مرکزی باید ابعاد این موضوع را تبیین و شفاف سازی کند.

به گفته وی، بانک‌ها در حال حاضر براساس قانون بانکداری، در سود و زیان مشتری در اعطای تسهیلات شریک هستند ولی بانک‌ها این زیان را نمی‌پذیرند و حاضر به قبول آن نیستند، در واقع آنها نمی‌پذیرند که شرایط اقتصادی باعث زیان مشتری شده است و اگر تسهیلات گیرنده نتوانست بازپرداخت را انجام دهد، بانک وثیقه مشتری اعم از ملک، ساختمان و غیره را ضبط می کند. در اصل این جاده یک طرفه است اما در بانکداری اسلامی جاده دو طرفه است و بانک در سود و زیان مشتری شریک است. بانک با فرمت هایی که متقاضی تسهیلات را مجبور به قبول آن می کند، زیان مشتری را قبول نمی کند.


دلایل رانت و فساد در نظام بانکی

این تحلیلگر مسائل پولی و مالی گفت: در قانون بانکداری بدون ربا، بانک مسئول اصلی نظارت بر چگونگی مصرف تسهیلات اخذ شده است. اگر رانت و فسادی در نظام بانکی صورت گرفته، اشکال اصلی را باید در قانون عملیات بانکی بدون ربا و کوتاهی در نظارت و مکانیزم مربوطه جست.

وی یادآور شد: تمامی این مسائل موجب شد که بانکداری و عملکرد نظام بانکی ما از دیدگاه مراجع عظام و جامعه مورد تردید واقع شود و بنابراین لازم است که هر چه سریع تر مقامات مسئول نظام بانکی و بانک مرکزی برای شفافیت و اطلاع رسانی درست وارد عمل شوند و مسئله را برای همه تبیین کنند تا اشکالات رفع شود.

مستخدمین حسینی درباره ابهاماتی که در روزهای اخیر در خصوص درآمدهای کارکنان شبکه بانکی به دنیال ابهام در ربوی بودن عملیات بانک‌ها ایجاد شده است، افزود: فتواهایی در این رابطه وجود دارد؛ بدین مضمون که اگر عملیات نظام بانکی مان منطبق با قوانین باشد، شرعی است؛ یعنی اگر این قوانین را مجلس تصویب کرده و شورای نگهبان آن را به تائید رسانده باشد، بلا اشکال است و این احکام شرعی است.


اجرای عملیات بانکی شبهه‌دار است

وی ادامه داد: بحث ما بر روی نحوه اجرای قوانین بانکی است، علما درباره شرعی بودن قوانین نظام بانکی تاکید می‌کنند و احکامی را مبنی بر شرعی بودن آنها صادر کرده اند اما نحوه اجرای عملیات شبهه دار و دارای اشکال است و بر ربوی، غیرشرعی و حرام بودن آن بحث‌هایی مطرح است که باید مورد بررسی قرار گیرد و اگر نیاز به اصلاح دارد، انجام شود.

معاون اسبق وزارت اقتصاد گفت: علما در فتاوای اخیر تاکید کرده اند که اگر قانون به درستی اجرا و طی شده باشد، عملیات بانکی بدون اشکال است و براساس آن، حقوق کارکنان بانکی نیز بدون اشکال خواهد بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عمله: 1395/1/2509:25:10،
102
30
بستگی داره که از چه کسی سوال کنید .خورنده یا دهنده ربا
باور پذیر: 1395/1/2509:52:51،
55
28
نه ربا نیست
ما بهترین و پیشرفته ترین سیستم بانکبی و اقتصادی را داریم
باور کن
ایران: 1395/1/2510:06:59،
48
20
آخرسر(سودبانکی20درصد)باتوجه به تورم اعلام شده توسط دولت به بانک جهانی(زیر10درصد) حلاله یاحرام؟!!!…

البته شنیدم سودبانکی کمتراز (1)درصددرسرزمین فلک زده وبی دین غرب حرام اعلام شده!

یاوام کاملاقرض الحسنه وبدون سوددرعربستان(و...) مشکوک بوده و...
جامعه: 1395/1/2510:07:30،
57
33
بانکی که دیگه همش بیکارند

موبایل بازی میکنند
ایرانیان گرفتار قسط: 1395/1/2510:55:34،
59
29
شک نکنید ربوی است , وام باید گره گشا باشد نه اینکه از چاله به چاه عمیق افتادن
سعید: 1395/1/2511:05:29،
41
36
نه بابا سود وام که 26درصده ربا نیست که
اگه مردم تو رفا باشند حرامه
ربا محسوب میشه

پس وقتی کسی ارامش نداره طبق قانون 8598نیوتون وقانون859ارشمیدوس بانکداری ما بدون ربا است
واقعا: 1395/1/2517:32:44،
25
30
آیا شنیدید در کشور بی دین و ایمان ژاپن نرخ سپرده بانکی چقدره ؟؟؟؟
در آمریکا و خیلی از کشور های غربی که فرق حرام بودن ربا رو با سود نمیدونن چطور؟
در ایران که ما میفهمیم 26 درصد سود ؟؟؟

ما آخرش نفهمیدیم سود بانکی با ربا فرقش چیه ؟
دیر کرد ربا حساب میشه یا سود ؟
ممد: 1395/1/2509:32:19،
69
25
هر چه خدا دستور داده تو قران صحیح میباشد. اینها که میگید کلاه شرعیه وگرنه نزول و ربا همان نزول و رباست.
مهرداد: 1395/1/2509:41:17،
66
24
بانك ملت عملا منو بدبخت كرد با فرمولي كه با من قرارداد بست سود جريمه تاخيرش تا 40 درصد رسيد حالا هم ميخواد اجراييه صادر كنه خدا ازش نگذره ، انشااله باني اين كار جيز جگر بگيره . من موندم مراجع فقهي و رهبري از اين موضوع بي اطلاع هستن ... كه بانكها دارن چه بلايي سر مردم ميارن .
بانک ملت: 1395/1/2511:20:17،
37
49
بانک ملت برات نامه ی فدایت شوم نوشته بود ؟
بانک ملت اومده بود دم در خونتون که توروخدا بیا از من وام بگیر ؟

حواستو جمع میکردی قسطاتو سر وقت میدادی
بانک ملت . بانک ملت ...
حسینقلیخان: 1395/1/2513:15:42،
35
31
فکر کردی تو که نتوانستی اقساط رو سر موقع سررسید بپردازی خدا از تو خواهد گذشت چون فکر کردی کشور هرکی هرکیه درسته اما در عمل نقره داغ شدی .
از مکافات عمل غافل مشو گندم از گندم بروید جو ز جو .
در ضمن این اقایونی که دم از حرام و حلال سود بانکی میزنند دارند باغچه خودشان را بیل میزنند به من تو دخلی ندارد .
راضی: 1395/1/2509:41:44،
51
29
یک سری هم لطفا به اقازاده بزنید و از شون به پرسید . چون اونا بیشتر از هرادم دیگه ای به وام و تسهیلات و امکانات بانکی یواشکی دسترسی دارن و با خبرن . ماها چه کاره هستیم . اقای معاون
طالب: 1395/1/2509:45:22،
50
25
کار که دست نادان افتاد بهتر از این نمیشه

اون موقع که شما بانکداری کشور رو دست خودتون گرفتین و آدمهای باتجربه و بانکدار رو از میدون خارج کردین خیلی ها چنین آینده ای را برای بانکداری و اقتصاد کشور پیش بینی می کردن !!

کاری به مسائل شرعی و دینی در رابطه با بانکداری نداریم . فقط جناب آقای معاون اسبق به من بگوئید بانکداری شما چقدر از مسائل ( نگفتم مشکلات میگم مسائل ) مالی مردم، تولید کننده ، فعال اقتصادی ، آدم دوپا و زنده که در این کشور زندگی می کنه را حل می کنه !!

از شما نمی خواهم چیز جدیدی را خلق کنید ، اختراع یا بوجود آورید لطفا فقط و فقط نگاه کنید ببینید سایر بانکهای دنیا چه کار می کنن شما هم همون کار را انجام بدهید ... آخر چرا باید ما با تمام دنیا فرق داشته باشیم . چون ما .....

آقای معاون اسبق چرا بهره بانکی در برخی از کشورها صفر یا حتی منفی هست ؟؟؟؟

معاون اسبق : 1395/1/2513:22:32،
36
28
چون در ان کشورها تورم منفی و حداکثر صفر است این یعنی پول ان بلاد بر عکس کاغذپاره های ما روز به روز قدرتمندتر میشود و اصالت جهانی دارد .
طالب: 1395/1/2509:49:00،
25
30
ایجاد وضعیت موجود بدلیل عملکرد دوران حضور شما هست !
یعنی عملکرد شما و دوستان شما در ایجاد وضعیت فعلی بی تاثیر نیست .!
نمی خواهد به دنبال مقصر بگردیم و یکدیگر را متهم کنیم .
راهکار چیست ؟؟

راهکار این است که دست از متفاوت بودن برداریم ! بانکداری کنیم همانند بقیه بانک های دنیا
فر د: 1395/1/2510:01:12،
39
29
او ل انقلاب شما میگفنید نزول کار یهودی هاست و مسلمون اهلش نیست.بعد خودتون و گول پزدید و کردینش قرض الحسنه.الان هم که دست یهودیها رو از پشت بستید.کلا خیلی مد عی هستید ولی خودتون چیزی رو پیش نمیبریداین مردم هستند که خواسته های شما و براورده کردن .نه شما خواسته های مردم.
جاسم : 1395/1/2510:03:24،
30
27
به نظر من اصلا نباید رو ی سیستمی که در اصل وجودیش روی زیرساخت های اساسی اقتصاد تشکیل دهنده جز جز افراد میشه حساب کرد تا به مشکلی بانکها برخورد نکن.
پوریا: 1395/1/2510:07:16،
21
36
کی گفته عملیات بانکی ربوی است!!؟اتفاقا کاملا شرعی و مطابق
بر موازین شرع است و از طرفی مشکلات مالی قشر متوسط جامعه
را حل می کند نه سرمایه داران!!!!
مصطفی: 1395/1/2510:07:31،
38
27
اگر فقط کمی مطالعه در این مورد داشته باشید و با ربا تو قرآن و حدیث مقایسه کنید ،کامل متوجه ربا بودن این سودها میشید . اصلا پولشم برکت نداره . ولی این موضوع برمیگرده به اعتقاد شخص که چقدر پایبند به حلال و حرام است . بانکداری بلاد کفر 2 درصد سود میگیره ولی ماشالله بلاد مثلا اسلامی ما سودهای 2 رقمی اونم با چه منتی بهت میده.
حسینقلیخان: 1395/1/2513:18:55،
31
30
در بلاد کفر ارزش پول یکشبه یک چهارم نمیشه ای کیو .
اینجا ایرانه ایران اسلامی .
یاهو: 1395/1/2511:25:57،
39
27
دخالت دین در اقتصاد مشکل اصلی است که قادر به توجیه موازین شرعی با واقعیات نیست .مبانی اقتصاد مدرن تعاریفی دارند که از دین نمیشود استخراج کرد و تلاش بیهوده ای است در شرعی جلوه دادن بانک داری اسلامی !
پاسخ به یاهو: 1395/1/2515:06:49،
32
34
دین مشکل نداره، مشکل ازکج فهمی ما ازدین توسط ماست.

چطورمیشه بقیه ی کشورهای اسلامی مثل عربستان(که مدعی هستیم وهابی اند)، امارات متحده، کویت، اندونزی، ترکیه، پاکستان و... بانکداری شون مثل مامشکل نداره؟!

اگه مسافرت به کشورهای دیگه داشته باشی یااخباردنیا رو ازطریق رسانه های خارجی(نه از صداوسیمای خودمان) پیگیری کنی متوجه خواهی شد!!!……
r: 1395/1/2511:32:56،
49
30
حرام صد درصد
حامد: 1395/1/2512:21:17،
37
30
ما مدعی اسلامیم . خواهشا لااقل اگه به اسلام عمل نمیکنید اسم اسلام رو کارهاتون نزارید . بانکداری اسلامی. دانشگاه اسلامی. اقتصاد اسلامی . مجازات اسلامی. ...
عبدالله: 1395/1/2512:33:53،
32
23
هنگامیکه سود بانکی زیر تورم بود کسی مصاحبه نمیکرد حالا که مثلاً بیشتر از تورمه (که آنهم زیر سئواله) همه اهل مصاحبه شده اند
جکی: 1395/1/2517:25:23،
18
28
جکی مدیونی اگه فکر کنی ۳۰ مضاربه ربا یا نزوله,مدیونی
وحید ر: 1395/1/2523:04:40،
32
32
فکر کردن اگه روی عملیات بانکی اسم چند عقد مثل مرابحه، مضاربه، مزارعه و ... بزارن، دیگه بانکداری سراسر نزولشون اسلامی میشه. زهی خیال باطل
سمندون: 1395/1/2600:04:25،
27
37
یه چیزی بگم شاید خیلی از شماها یادتون نیاد ولی مطمءنا بعضیها یادشون میاد

یه زمانی میخواستن در ایران اسلامی، خودرو اسلامی طراحی کرده و بسازن
خیلی هم تو تلوزیون روش تبلیغ کردن و یه فوق دانشمندی هم چند جلسه در مورد فضای داخلی اطاقش که چطوری خواهد بود درافشانی کرد

تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار