کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اینترنت اردیبهشت ارزان می‌شود

کدخبر:۲۱۴۵۴چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۵:۰۳۴۱۷۰ بازدید

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کاهش قیمت اینترنت را از پایان اردیبهشت ماه عملیاتی می‌کند که با اجرای این طرح، اینترنت بیش از ...
اینترنت اردیبهشت ارزان می‌شود

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کاهش قیمت اینترنت را از پایان اردیبهشت ماه عملیاتی می‌کند که با اجرای این طرح، اینترنت بیش از 15 درصد برای کاربران، ارزان خواهد شد.

معصومه بخشی پور: دسترسی ارزان، مطمئن و با کیفیت به اینترنت، از جمله عوامل اصلی در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورها محسوب می شود. به همین دلیل نیز نهادهای بین المللی در مقایسه شاخص های توسعه کشورها، سرعت، کیفیت و قیمت پهنای باند را در هر کشور مبنا قرار می دهند. در کشور ما با وجود اینکه در اهداف اسناد بالادستی نظام، بر گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان ابزار توسعه تاکید شده اما شواهد نشان می دهد که هنوز با آنچه که دسترسی ارزان و قیمت پایین در استفاده از این خدمات عنوان می شود، فاصله زیاد است و کاربران از وضعیت قیمت اینترنت رضایت کامل ندارند.

آخرین وضعیت اینترنت در ایران و مقایسه سرعت و قیمت این پروتکل ارتباطی با سایر کشورهای جهان که از سوی سایت نت‌ایندکس - معروف‌ترین مرجع ارائه آمار از سرعت و قیمت اینترنت در جهان - منتشر شده (اواخر سال گذشته) از رتبه ۴۶ ایران در رده بندی قیمت اینترنت حکایت دارد.

رتبه بندی نت ایندکس از قیمت اینترنت به‌ازای دلار بر مگابیت بر ثانیه و اطلاعاتی که کاربران ۶۲ کشور در اختیار این سایت گذاشته‌اند، ثبت‌ شده است؛ در این رتبه‌بندی کشورها به ترتیب اینترنت ارزان‌تر رتبه‌بندی شده‌اند. ایران در این رتبه‌بندی در جایگاه ۴۶ قرار داشته و تنها ۱۶ پله با انتهای رتبه‌بندی فاصله دارد؛ ایتالیا، عربستان، اسپانیا و نیوزیلند بالاتر از ایران و مکزیک، فرانسه، آرژانتین و کلمبیا پایین‌تر از ایران قرار دارند. در ابتدای رتبه‌بندی بلغارستان با قیمت اینترنت ٠.٤٣ دلار بر مگابیت بر ثانیه لقب ارزان‌ترین اینترنت در دنیا را به خود گرفته است. پس از بلغارستان، روسیه، اوکراین، رومانی، رژیم صهیونیستی و مجارستان قرار دارند.

در انتهای جدول رتبه‌بندی، آفریقای‌جنوبی به‌عنوان گران‌ترین اینترنت دنیا شناخته می‌شود. اینترنت در آفریقای‌جنوبی به‌ازای هر مگابیت بر ثانیه ١٩.٠٦ دلار است. در این فهرست فیلیپین، اندونزی، مصر، مالزی و امارات به ترتیب بالاتر از آفریقای جنوبی قرار گرفته‌اند. در ۲۷ کشور ابتدایی این فهرست، قیمت اینترنت کمتر از سه دلار، یعنی حداقل نصف قیمت اینترنت در ایران است.


علل گرانی پهنای باند در ایران از نگاه مرکز پژوهشهای مجلس

مهدی فقیهی رئیس دفتر فناوریهای نوین مرکز پژوهشهای مجلس در گفتگو با مهر، به بررسی های صورت گرفته از سوی این مرکز در خصوص قیمت اینترنت در ایران اشاره می کند و می گوید: موضوع قیمت اینترنت و گرانی آن از دو منظر گرانفروشی پهنای باند و کم فروشی، در مرکز پژوهشهای مجلس مورد بررسی قرار گرفته است و به نظر می رسد گرانی قیمت اینترنت به گران خریدن پهنای باند مربوط می شود که از خارج کشور تامین می شود.

وی با بیان اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت به صورت قرارداد چندساله پهنای باند اینترنت را از درگاههای بین المللی خریداری می کند اضافه کرد: این قرارداد بلند مدت باعث می شود پهنای باند به نرخ واقعی خود در گیت وی بین الملل به زیرساخت واگذار نشود.

فقیهی با اشاره به اینکه هر لینک stm۱ پهنای باند در خارج از کشور حدود ۸۰۰ دلار قیمت داده می شود افزود: این درحالی است که شرکت ارتباطات زیرساخت هر stm۱ را در داخل کشور حدود ۲۰ میلیون تومان می فروشد.

رئیس دفتر فناوریهای نوین مرکز پژوهشهای مجلس، تنها راه حل کاهش قیمت پهنای باند اینترنت را آزادسازی تامین پهنای باند و واگذاری این امر به بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: بخش خصوصی می تواند در تامین پهنای باند از درگاههای خارجی اقدام کند و آن را در گیت وی کشور به شرکت ارتباطات زیرساخت بفروشد. این طرح سبب کاهش قیمت و کارآمدی انتقال پهنای باند به داخل کشور می شود و در نهایت شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان حاکمیت، پهنای باند را توزیع می کند.

وی گفت: اگر این طرح اجرایی شود قیمت خرید پهنای باند کاهش یافته و در نهایت قیمت اینترنت مصرف کننده نهایی کاهش می یابد. از سوی دیگر، کم فروشی پهنای باند که منجر به افزایش هزینه کاربران می شود نیز باید از سوی رگولاتوری مورد نظارت قرار گیرد. این موضوع باعث می شود سرعت واقعی اینترنت با قیمت واقعی آن در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

براساس گزارش مرکز پژوهشهای مجلس، با احتساب ضریب اشتراک ۸ که پهنای باند در سطح ۳ شرکتهای اینترنتی، یعنی پس از شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان تامین کننده و پس از شرکتهای اصلی به عنوان توزیع کننده، به فروش می رسد، یک stm۱ معادل ۱۸۸ مگابیت اینترنت، حدود ۲۵ برابر قیمت اولیه پهنای باند، برای مصرف کننده نهایی محاسبه می شود.

در این گزارش به قیمت اینترنت در افغانستان نیز اشاره شده است که در این کشور که پهنای باند را از شرکتهای ایرانی و یا پاکستانی دریافت می کند، قیمت اینترنت به مراتب پایین تر از ایران است.


تعرفه خدمات ارتباطی بازنگری می شود

صادق عباسی شاهکوه، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با مهر، درخصوص وضعیت نرخ های ارتباطی از جمله اینترنت، تاکید کرد: نظام تعرفه گذاری خدمات ارتباطی به زودی بازنگری خواهد شد که این موضوع تمامی تعرفه های مربوط به تلفن ثابت، موبایل و اینترنت را شامل می شود. به این معنی که براساس یک چارچوب مشخص تمامی خدمات ارتباطی و اینترنتی تعرفه گذاری خواهد شد.

وی ادامه داد: برای تدوین چارچوب نظام تعرفه گذاری در راستای بازنگری تعرفه ها، نظرخواهی از کارشناسان این بخش صورت گرفته است و این طرح در مراحل نهایی قرار دارد و پیش نویس آن آماده ارائه به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای تصویب است.

عباسی شاهکوه گفت: با اجرای این طرح ممکن است برخی تعرفه ها بازنگری شود و تغییر کند که در زمینه اینترنت و تلفن ثابت با توجه به انتقاداتی که به نرخ های این دو بخش می شود در اولویت قرار دارد.


اینترنت ۱۵ درصد ارزان می شود

از آنجایی که وزارت ارتباطات طی دو سال اخیر بر موضوع کاهش قیمت اینترنت بارها تاکید کرده است، سال گذشته نرخ پهنای باند را برای مصرف کننده ۲۰ درصد کاهش داد که البته این کاهش قیمت، آنطور که باید برای کاربران خانگی محسوس نبود. در این زمینه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بار دیگر از تصمیم برای ارزان شدن قیمت اینترنت در کشور خبر داد و به مهر گفت: تا پایان اردیبهشت قیمت جدید اینترنت اعلام می‌شود. این کاهش قیمت بیش از ۱۵ درصد است.

محمود واعظی در مورد برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کاهش قیمت اینترنت مصرفی کاربران در کشور، اظهار داشت: از اواخر سال ۹۴ کمیته ای با همکاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای بررسی قیمت اینترنت و نحوه کاهش آن، تشکیل شده است و تمامی تلاش این است که مکانیزمی درنظر گرفته شود تا تعرفه اینترنت کاهش یابد.

وی با بیان اینکه اوایل اردیبهشت ماه این کمیته، نتیجه بررسی و پیشنهاد خود را برای کاهش تعرفه اینترنت اعلام خواهد کرد ادامه داد: پیش بینی می کنیم که نتیجه نهایی برای کاهش قیمت اینترنت تا پایان اردیبهشت ماه اعلام شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: هنوز درصد نهایی کاهش قیمت اینترنت به دست نیامده است اما به طور قطع، این کاهش، کمتر از ۱۵ درصد نخواهد بود.

واعظی با اشاره به روند افزایش مصرف اینترنت از سوی کاربران در کشور، گفت: پیش از این نیز قیمت اینترنت را ۲۰ درصد کاهش دادیم اما به دلیل استفاده زیاد مردم از اینترنت، این تغییر قیمت محسوس نبود.

وی با بیان اینکه در دو سال اخیر میزان و نحوه استفاده از اینترنت افزایش یافته است خاطرنشان کرد: تا پیش از این امکان دانلود عکس، صدا و فیلم برای کاربران کمتر بود اما هم اکنون آمار دانلود محتوای چندرسانه ای توسط کاربران افزایش یافته که هر یک از اینها، معادل چندین هزار صفحه متن محسوب می‌شود. این موضوع سبب شده کاربران فکر کنند که اینترنت گران شده اما به هیچ وجه اینطور نیست و طی دو سال قبل، اینترنت، کاهش قیمت داشته است.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: کاهش قیمت اینترنت را برای پهنای باند اینترنت و کل اینترنت مصرفی کاربران درنظر گرفته ایم و در صورت اجرای این طرح، به طور قطع کاربران اینترنت موبایل نیز متوجه این تغییر قیمت خواهند شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شاکی: 1395/1/2509:25:20،
156
26
کار شون فقط شده قالب کردن و اجحاف به مردم و مملکت . از هر طریقی که شده و بشه
دزدیه اشکار: 1395/1/2509:50:30،
80
25
زده حجم دو گیگ ۱۰هزار بعدش میری جلو تر زده ۱گیگ روز ۱ گیگ هدیه شب همراه اولو میگم

دم ایرانسل گم حداقل سرعت با کیفیت میده با همین مبلغ

رایتلم خودشو سرویس کرده دو برابر اینا قیمت نصف اینا حجم میده
حمایتی: 1395/1/2509:52:02،
70
22
وااااااااااااااااای
15 درصد . با این همه تخفیف من فکر کنم بشه توی اروپا یک
ویلایی بخرم

کره جنوبی سنگاپور و بسیاری از کشورهای پیشرفته در شهرهایشان اینترنت مجانی وایرلس ارائه میدهند
آقایان هنوز اندر خم
لنگر افتاده روی کابل باری همین اینترنت نداریم
هستند
ایران: 1395/1/2510:15:57،
46
20
بچه ی خردسال، آدم حسابی یا... فرقی نمیکنه!
زیادی تحت فشار بذاری مجبور میشه دروغ! بگه!!!…

ازهمکاران مخابرات درشهرهای کوچکتر(زیر دویست هزارنفر) سؤال بفرمایید امکان توسعه ی تلفن ثابت رو دارند؟!!! توسعه ی اینترنت ویاارزون شدن اینترنت پیشکش!!!…

امیر: 1395/1/2511:01:58،
43
22
دوستان سوای اینکه اینترنت ایران واقعا مزخرفه ... اما باز خدا رو شکر یکی مثه واعظی الان وزیر ارتباطاته ... اگه برگردیم به 8 سال پیش مطمئنا داشتیم با کبوتز نامه میفرستادیم همه چی فیلتر بود !!!
حرف حساب !: 1395/1/2511:03:00،
39
28
15 درصد تخفيف اين همه تبليغات نداره ؟!! اگر به كاهش قيمت 50% رسيد ميشه گفت اتفاق خوبي رخ داده است فاصله ما با دنيا بسيار زياد است در اكثر كشورها دنيا اينترنت را يك خدمات رايگان در اختيار مشتريان خود قرار مي دهند آن هم با سرعت بالا و كيفيت فوق العاده عالي ...

اميدواريم با گسترش پهناي باند و سهولت دريافت امواج در كشور اقدامات بهتري صورت بگيريد تا از خدمات اينترنت همه نقاط كشور بهره مند شوند و با عرضه بيشتر قيمت آن بيشتر از اين كه اعلام شده است كاهش يابد .
ashkan: 1395/1/2511:50:55،
20
19
"در انتهای جدول رتبه‌بندی، آفریقای‌جنوبی به‌عنوان گران‌ترین اینترنت دنیا شناخته می‌شود. اینترنت در آفریقای‌جنوبی به‌ازای هر مگابیت بر ثانیه ١٩.٠٦ دلار است."
مرد مومن من الان 1 مگی که بینه 6 نفر شیر میشه تازه اونم محدود با حجم 30 گیگ ماهی 96 هزار تومن میدم (البته وایرلس یه ذره گرون تره ADSL) بعد میگی افریقا ته لیست با 20 دلار به ازای هر مگ گرون ترین اینترنت و میفروشه؟
پخمه: 1395/1/2515:16:07،
29
19
اینترنت فقط درساعت اداری سرعتش بدنیست!
همینکه ادارات تعطیل شد قطع ووصل شدن بهمراه کم شدن سرعت اینترنت شروع میشه!!!

درضمن،
ای ملت غیور ایران زمین!
فکرنکنیداینترنت درساعات اداری به خاطرگل روی خوشگل شماسرعتش قابل تحمله! اگه قضیه ی خجالت ازدروهمسایه نبود اونم قطع میکردند!!!...
گفته باشم م م م ....!!!!
آتیلا: 1395/1/2515:34:37،
20
23
گفتن عزراییل داره بچه بذل میکنه طرف برگشت گفت به بچه ما دست نزنه مال خودش پیشکشش
دفعه آخری که خواستن ارزون کنن قیمتهارو دو برابر کردن. خواهشا بیخیال شین،
آبباس: 1395/1/2509:29:35،
51
23
ارزان ؟ اونم تو ایران ؟ مگه می شه مگه داریم ! کیفیت نت هر روز بد تر از دیروز . آشنای اول با من قرارداد سرعت 2مگ تا 13 مگ بسته . بعد از 5 ماه سرعتم رو روی 2 مگ فیکس کرده و می گه افت سرعت داریم و ( کلی چرت و پرت دیگه ) . دوست دارم آشنای اول
آبباس: 1395/1/2509:41:32،
36
22
اگه مرد عملن برن دلار و مایحتاج مردم رو ارزون کنن . . . ( اگه ..... )
شهرام: 1395/1/2509:38:45،
26
20
بنزین رو دو برابر کردن حالا می خوان با کاهش قیمت اینترنت سر ملت رو شیره بمالند. احتمالا قیمت اینترنت رو به کالاهای موثر در محاسبه نرخ تورم اضافه کردند و انشااله شاهد اعلام کاهش نرخ تورم خواهیم بوذ.
امیر: 1395/1/2509:53:49،
25
18
در عمل محاله، من نا محدود ۲۵۶ مخابرات دارم ماهی ۱۵ تومن مبدم، میبینیم که پایین میاد یا نه
ابراهیم: 1395/1/2510:02:56،
22
21
این هم ترفند جدید تبلیغاتی است جهت تشویق بیشتر جوانان و الا در ایران ارزان شدن امکان ندارد.
خودشم: 1395/1/2510:03:26،
24
26
اینترنت فقط ایرانسل .والسلام
ماهان: 1395/1/2510:29:23،
27
33
رایتل بخر بد بود بیا پولتو خودم پس میدم
morteza: 1395/1/2511:24:02،
15
25
واقعا رو دست رایتل نییییست. باید استفاده کنی تا متوجه بشی
حسام: 1395/1/2510:20:01،
48
33
از روزی که این دولت روی کار اومده کیفیت و سرعت اینترنت چند برابر بهتر شده اصلا قابل قیاس با زمان محمود نیست. اون موقع Adsl که با التماس هم نمیدادن نهایت فناوری اینترنت موبایل هم 2g بود. با همون dial up کارمون رو باید راه مینداختیم. الان من هرجا میرم با ایرانسل 4G دارم. مرسی دولت مرسی دکتر واعظی
مهرداد : 1395/1/2510:49:13،
32
15
سلام . سرعت اینترنت یه جورایی قابل تحمله دقیقا از اول اسفند هیچ کدوم از فیلتر شکنام کار نمیکنه
کریو، سایفون ، لنترن و ... قطع و وصل میشن ..... چرا؟؟؟؟؟؟
پویا: 1395/1/2510:42:48،
43
21
قیمت اینترنت در ایران به این خاطر گرون هست که کاربران باید تمام هزینه های فیلترینگ رو به همراه هزینه اینترنت بپردازن. تنها دلیلش هزینه بسیار زیاد فیلترینگ هست. چون تعداد نیروی متخصص بالایی لازم داره و همیشه باید پیشرفته ترین تجهیزات ممکن رو در اختیار داشته باشن و همینطور بابت نرم افزارهای خارجی نیز هزینه بسیار زیادی رو باید پرداخت کنن.
پس کاربران ایران هزینه اینکه یکی تشخیص بده چی به نفعشونه چی به ضررون رو هم دارن میپردازن!!!
امیر: 1395/1/2510:45:48،
25
30
آقا حسام این مقایست اصلا درست نیست اون اینترنت به خاطر پیشرفت تکنولوژی هستش مثل اینکه بگی زمان شاه موبایل نبود ولی الان موبایل داریم پس پیشرفت کردیم اینترنت 3g به خاطر در انحصار بودن رایتل تا شهریور 93 هیچ پیشرفتی نداشت و بعد از اون تاریخ 3g در ایران توسط ایرانسل عرضه شد
NSM: 1395/1/2513:10:01،
15
19
الان چندساله دارن دم از ارزونی اینترنت میزنن؟
فک کنم منظورشون نوه نتیجه هامونه.
ناشناس: 1395/1/2514:01:49،
23
18
برای تلفن ثابت دو سال ثبت نام کردیم مگه نگفتید به روز وصل می کنیم امسال سال اقدام و عمل اکثرا 118قائمشهر باید ده دق پشت خط بمونید
محسن: 1395/1/2600:18:41،
30
20
با قراردادتو درست بخون
نوشته یه روز وصل میکنیم
یه نقطه رو کم دیدی ye نه be
سهیل: 1395/1/2514:20:45،
36
24
از اقای وزیر هم باید تشکر کرد یک سر سوزن به وضعیت اینترنت داره توجه میکنه یک انتقاد جدی هم از ایشون هستش که همینطور تو متن نوشته شده یک خط stm1 به قیمت ۸۰۰ دلار که دلار ۳۵۰۰ میشه ۲ میلیون و ۸۰۰ چرا باید شرکت دزد و کلاه بردار دولتی به نام زیرساخت ۲۰ میلیون به شرکت pap بفروشه !!!! شما فقط این شرکت زیرساخت بی همه چیزو از سر راه برداری مشکل قیمت حل میشه هرکی موافقه لایک کنه
مسعود: 1395/1/2514:56:43،
31
15
مبین نت هر گیگ رو میده 10000 تومان. واقعا گرون فروشه از مسوولین سازمان حمایت تقاضای رسیدگی دارم.
آتیلا: 1395/1/2521:14:27،
30
19
چرا منتظر حمایت دیگران هستی ، خودت از خودت حمایت کن دیگه ازش نخر. در حال حاضر ایرانسل ،اگرچه ایده آل نیست، ولی در بین اپراتورها و پروایدرهای فعلی از لحاظ قیمت و سرعت یه سر و گردن بالاتره
علی: 1395/1/2517:55:35،
27
25
اینترنت خواستی فقط رایتل توی بیابان هم ۳g
سمندون: 1395/1/2600:21:21،
31
33
یه بنده خدایی وقتی از این حرفا میشنید میگفت
بزک نمیر بهار میاد .... کمبزه با خیار میاد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما