کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تعداد چک‌های برگشتی کم شد

کدخبر:۲۱۴۵چهارشنبه، ۶ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۷:۴۷۱۶۷۱ بازدید

گزارش‌های بانک مرکزی از تعداد چک‌های مبادله شده در هفت ماه نخست سال‌جاری نشان می‌دهد که نسبت به دوره مشابه سال قبل تعداد این چک‌ها درحدود 9 درصد کاهش یافته است ...

اما به میزان مجموع مبلغ آن چیزی در حدود 35 درصد اضافه شده است که این روند نشان از افزایش قیمت چک‌های مبادله شده در هفت ماه نخست سال‌جاری در مقایسه با هفت ماه سال 1391 مي‌دهد.ارزش كل چك‌هاي مبادله شده درهفت‌ماه نخست 610هزارو25ميلياردتومان است كه اين رقم براي مدت مشابه سال قبل405هزارو156ميلياردتومان بوده‌است. ارزش متوسط هر چک مبادله‌شده در هفت ماه نخست سال‌جاری به میزان 50 درصد نسبت به هفت ماه نخست سال 91 افزایش یافته است، ارزش متوسط چک‌های صادره در هفت ماه نخست سال‌جاری چیزی حدود 1/23 میلیون تومان است که این رقم برای هفت ماهه سال قبل 1/15 میلیون تومان گزارش شده است.

چک‌های برگشت خورده

آمار منتشر شده از تعداد چک‌های برگشت‌خورده در هفت ماه نخست سال‌جاری در مقایسه با هفت ماه نخست سال 91، رقمی در حدود 25 درصد كاهش یافته است، همچنین ارزش مجموع چک‌های برگشتی در این مدت نسبت به مدت مشابه در سال قبل در حدود 12 درصد افزایش یافته است. در نتیجه، می‌توان به این نتیجه رسید که ارزش چک‌های برگشتی به طور متوسط برای هر چک افزایش یافته است. گزارش بانک مرکزی از هفت ماه نخست سال 91 نشان می‌دهد که ارزش هر چک برگشت خورده حدود 8/6 میلیون تومان بود که این رقم برای هفت ماه اول در سال‌جاری با 41 درصد افزایش به 8/9 میلیون تومان رسیده بود.

آمار منتشر شده از «درصد تعداد اسناد برگشتی به مبادله» برای هفت ماه نخست سال‌جاری 9/10 درصد بوده است و «درصد ارزش اسناد برگشتی نسبت به اسناد مبادله شده» رقمی در حدود 4/4 درصد گزارش شده است. این آمار نشان می‌دهد که از میان تمامی چک‌های مبادله شده در هفت ماه نخست سال‌جاری، 9/10درصد آنها برگشت خورده بود که ارزش این چک‌های برگشتی در مقایسه با کل چک‌های صادره در این مدت در حدود 4/4 درصد گزارش شده است. این در حالی است که سهم چک‌های برگشتی از کل چک‌های مبادله شده در هفت ماه نخست سال قبل 5/12 درصد بود و ارزش این چک‌های برگشتی 4/5 درصد کل چک‌های صادره در هفت ماه نخست سال 91 بوده است. این مقایسه نشان می‌دهد تعهدات چکی درهفت ماه نخست سال‌جاری وضعیت بهتری نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد؛ زیرا از سهم تعداد چک‌های برگشتی چیزی در حدود 6/1 درصد و از سهم ارزش آنها یک درصد کاهش یافته است.

بررسی دوره‌ای

تعداد اسناد مبادله شده در مهرماه سال‌جاری 3 میلیون و 893 هزار رسیده است که در مقایسه با ماه شهریور سال‌جاری تعداد این اسناد 34 هزار برگ افزایش یافته و رشد یک درصدی را پشت سر گذاشت، اما در مقایسه با مهر سال قبل تعداد این چک‌ها در حدود 15 درصد کاهش یافته بود، این آمار نشان می‌دهد اسناد مبادله شده در ماه جاری به میزان 576 هزار فقره نسبت به مهر سال 91 کاهش داشته و استفاده مردم از چک در مهرماه نسبت به سال قبل کاهش یافته است. همچنین از ارزش مجموع چک‌های صادره در مهرماه نسبت به ماه قبل به میزان 3/0 درصد کاسته شده است، این کاهش ماهانه 341 میلیارد تومان گزارش شده است و بررسی یک ساله حاکی از آن است که در بازه زمانی مهرماه 91 تا 92 اگر چه از تعداد چک‌های صادره در یک سال کاسته شده ولی ارزش متوسط هر یک افزایش یافته است، به نحوی که ارزش متوسط هر چک در سال 92 حدود 5/23 میلیون تومان گزارش شده، این در حالی است که ارزش چک مبادله شده در مهر سال قبل در حدود 4/17 میلیون تومان بوده است. در نتیجه می‌توان گفت که ارزش هر چک مبادله شده در طول یک سال 35 درصد رشد یافته است و به ارزش هر چک به طور متوسط 1/5 میلیون تومان افزوده شده است.گزارش بانک مرکزی از تعداد چک‌های برگشت خورده در مهرماه سال‌جاری 425 هزار برگ گزارش شده که این آمار منتشر شده در مقایسه با شهریور 2 درصد افزایش یافته است. در طول یک ماه تعداد این چک‌ها 12هزار فقره افزایش یافته است. همچنین تعداد چک‌های برگشتی در مقایسه با مهر سال 91حدود 17 درصد کاهش یافته، این در حالی است که به ارزش مجموع آن 11 درصد اضافه شده است.

آمار حکایت از این دارد که ارزش هر چک برگشتی در طول 12 ماه (مهر سال 92 نسبت به مهر سال 91) 31 درصد افزایش یافته است. آمار منتشرشده نشان می‌دهد که ارزش هر چک برگشتی در مهرماه سال‌جاری 6/8 میلیون تومان بوده است که این رقم برای مهرماه سال قبل 6/6 میلیون تومان بوده است و در مقیاس سالانه به طور متوسط به هر چک برگشتی مبلغ 2 میلیون تومان اضافه شده است.

در مهرماه سال‌جاری از تعداد کل چک‌های صادر شده 9/10 درصد برگشت خورده است و ارزش این چک‌های برگشتی از ارزش کل چک‌های صادره 4 درصد است، این در حالی است که سهم چک‌های برگشتی از مقدار کل چک‌های مبادله شده در طول یک سال (مهر 91 تا مهر 92) به میزان 3/0 درصد کاهش یافته است و همچنین از ارزش چک‌های برگشتی 2/0 درصد کاهش یافته است همچنين در مقایسه با شهریور میزان این سهم 2/0 درصد افزایش یافته است، ولی از مقدار ارزش چک‌های برگشتی در مقیاس کل 5/0 درصد در طی یک ماه کاسته شده است.

آمار منتشر شده از روند هفت ماه نخست از چک‌های صادره نشان می‌دهد که بیشترین چک‌ها در ماه اردیبهشت صادر شده است، اما این روند با کمی کاهش در ماه‌های بعدی نیز ادامه یافته است. میزان چک‌های مبادله شده در اردیبهشت سال‌جاری 4 میلیون و 43 هزار فقره بود و در مقایسه با ماه فروردین رشد 60 درصدی را تجربه کرده بود که این آمار نشان می‌دهد استفاده از چک‌ها در اردیبهشت رشد بالایی داشته است، همچنین روند چک‌های برگشتی در هفت ماه نخست سال‌جاری به جز ماه فروردین در عدد 420 هزار در حال نوسان بوده است و ارزش هر چک برگشتی در ماه دوم سال 92 با 1/11 میلیون تومان بیشترین مقدار و در ماه فروردین با 7/7 میلیون تومان کمترین مقدار را در هفت ماه نخست سال‌جاری داشته است. می‌توان مشاهده کرد نوسانات چک‌های برگشتی درهفت ماه نخست سال‌جاری به مرور کاهش یافته است و این رقم در ماه‌های آتی نیز در اطراف 420 هزار فقره نوسان کند.

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

09: 1392/9/608:13:31،
26
35
به نظر من اين بخاطر بهبود اقتصادمون نيست بخاطر ركود زياد و كمتر شدن گردش مالي هستش
ساسان: 1392/9/608:25:55،
42
21
کسی پول نداشته که چک بده...
Farshid: 1392/9/610:49:45،
24
19
یکی ازموارد کم شدن چک های برگشتی رو باید به عامل بی اعتمادی از وصول چک ها در بازار بررسی کرد که در سالهای اخیر به فرهنگ بازار لطمه زده .
فلیپو اینزاگی: 1392/9/615:02:19،
14
18
خوب مث آدم 1 قانون بزارین به کسی که حتی 1 چِکش برگشت خورد به هیچ وجه دسته چک ندین !!! از این راحت تر ؟؟؟؟
ابوسپهر: 1392/9/616:31:47،
11
25
لطفاً این داستان رو به نفع خودتون تموم نکنید
اگه چک برگشتی کم شده بخاطر اینه که تو بازار هیچ کس چک قبول نمیکنه
فقط پول نقد یا با استفاده از کارت خوان همونجا باید حساب کتابت رو انجام بدی
آره پسر خوب، جریان اینه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار