کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پشت پرده روابط سرد بانک های ایرانی با دیگر کشورها

کدخبر:۲۱۴۲۸سه شنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵:۴۵۱۴۱۴ بازدید

مدیران عامل بانکهای دولتی و خصوصی ایران برای برقراری سریع تر روابط با بانکهای خارجی کوتاهی می کنند یا منتظر به ثمر نشستن دیپلماسی ...

مدیران عامل بانکهای دولتی و خصوصی ایران برای برقراری سریع تر روابط با بانکهای خارجی کوتاهی می کنند یا منتظر به ثمر نشستن دیپلماسی بانکی مدیران ارشد بانک مرکزی نشسته اند؟ پشت پرده روابط سرد بانکی ایران با دیگر کشورها چیست و چرا هنوز برخی کشورها حاضر به درک پیام برجام و برقراری رابطه کارگزاری بانکی با بانک های ایران نیستند؟

به گزارش ایران جیب به نقل از تابناک، هرچند پیش از این بانک های بزرگ اروپایی از ترس تحریم های احتمالی آمریکا حاضر به عادی سازی روابط بانکی با ایران نبودند، اما مروری بر دستکم مذاکرات چند روز اخیر به ویژه مذاکرات بین رئیس کل بانک مرکزی با وزیر نفت و گاز هند و یا مذاکرات محمود واعظی به نمایندگی از دولت ایران با مقامات اقتصادی ترکیه نشان می دهد که گویا برخی کشورهای همسایه و منطقه هم حاضر نیستند به راحتی سطح روابط بانکی خود با ایران را افزایش دهند و به روال قبل از تحریم ها برگردانند!
 

دیپلماسی بانکی نیمه تعطیل است


بانکداران بزرگ در حاشیه

برگرداندن سطح روابط بانکی با دیگر کشور اگرچه نیازمند مذاکرات و تحرک جدی دیپلماسی مدیران ارشد بانک مرکزی و در تعامل تنگاتنگ با وزارت خارجه است، اما این مهم نباید به بهانه ای برای حاشیه نشینی مدیران شبکه بانکی و به ویژه بانک های بزرگ دولتی و نیمه دولتی ایران تبدیل شود. چه اینکه بخش های بین الملل و مدیران ارشد بانک هایی چون بانک ملی ایران، بانک سپه، بانک تجارت و بانک ملت و دیگر بانک ها باید از حاشیه به متن آورده شوند و در مذاکرات دو جانبه با بانک های دیگر کشورها سطح کارگزاری بین بانکی و تنوع بخشیدن به خدمات مورد نیاز بازرگانان و فعالان اقتصادی افزایش دهند و از فرصت های بانکی پسابرجام نهایت استفاده را ببرند. البته این چالش جدی را نباید نادیده گرفت که بدنه مدیریتی امور بین الملل بانک ها و تیم مذاکره کننده آنها با بانکهای خارجی که در سالهای اعمال تحریم ها حاشیه نشین و یا تضعیف شده اند، هم باید تقویت شده و هر کدام از بانکها نقشه راهی روشن برای برقراری و عادی سازی روابط با بانکها و کارگزاری بانکهای خارجی تدوین و به اجرا گذارند. حتی انتظار می رود به همراه هر هیات اقتصادی ایرانی برجسته ترین و شناخته شده ترین کارشناسان و مدیران بانکی آگاه و خبره نسبت به پیچیدگی های روابط بین بانکی جهان در مذاکرات حضوری فعال و اثرگذار داشته باشند تا بتوان زودتر و سریع تر و البته دقیق تر موانع موجود را برداشت و بهانه را از دست دولت هایی که هنوز پیام برجام را و فرصت های پسابرجام را درک نکرده اند، گرفت.


سفر سیف به اروپا در سکوت خبری

ایرنا خبرگزاری رسمی دولت 17 فروردین ماه امسال خبر از سفر رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فرانکفورت آلمان و مذاکره با روسای بانک مرکزی اروپا و آلمان داد، اما ولی اله سیف به ایران برگشت بدون اینکه خبری از جزییات این مذاکرات و نتایج آن رسانه ای شود. خبری که تنها در رسانه های داخلی انعکاس پیدا کرد و حتی روابط عمومی بانک مرکزی واکنشی نسبت به آن نشان داد در حالی که بر اساس خبری که ایرنا به نقل از خبرنگار خود در برلین آلمان مخابره کرده بود، قرار بود تارئیس بانك مركزی ایران با سران بانكی اتحادیه اروپا و آلمان در چارچوب ‏تلاش برای عادی‌سازی روابط بانكی با ایران بحث و گفت‌وگو کند.


تعلل دولت هند در رفع تحریم ها

روابط بانکی ایران و هند هم هنوز عادی نیست و حتی دولت دهلی نو حاضر نشده به بانک های این کشور اعلام کند که تحریم های بانکی علیه ایران برداشته شده است. چه اینکه ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی روز شنبه همین هفته در دیدار با وزیر نفت و گاز هند از او درخواست کرده بود دولت این کشور به صورت رسمی، رفع تحریم‌ها علیه بانک‌های ایران را به شبکه بانکی اعلام کند. سیف به درامندرا پرادان گفته که شرط تحقق اهداف تجاری و اقتصادی بین دو کشور در گروه آسان تر شدن روابط بانکی است و توافق برجام و قطعنامه شورای امنیت نیز به صورت شفاف دامنه مجاز فعالیت‌های بانکی را اعلام کرده است و بانک‌های هندی براین اساس می توانند روابط خود را با بانک های ایران آغاز کنند. راستی چرا با گذشت بیش از 2 ماه از اجرای برجام دولت هند حاضر نیست به بانک های این کشور اعلام کند، دیگر بانک های ایران تحریم نیستند و می توانند روابط کارگزاری و همکاری های بین بانکی را به حالت عادی برگردانند؟


دبه بانکی ترکیه !

نشانه آشکار دیگر از کندی و سردی روابط بانکی بین ایران و کشورهای منطقه و همسایه را می تواند در مذاکرات اخیر تیم ایرانی به سرپرستی محمد واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با مقامات اقتصادی دولت ترکیه جستجو کرد. البته واعظی در مقام رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه مسئولیت این مذاکرات را به عهده داشته است ولیکن اظهارات حسین یعقوبی، مدیر امور بین الملل بانک مرکزی در جریان این مذاکرات هم نشان از «دبه» دولت و البته بانکهای ترکیه برای عادی سازی روابط بانکی با ایران دارد.

او با اشاره به مذاکرات هیات ایرانی و ترکیه ای گفته بود: تاكید براین است هزینه هایی كه در شرایط تحریم برخی بانكها نرخ های غیر متعارف را دریافت می كردند، دیگر قابل قبول نخواهد بود، از طرف دیگر در طول مذاكرات متوجه شدیم كه در نظام تركیه شناخت كافی از متن برجام و فرصتها و ظرفیت های آن نیست، یعنی هنوز هم نگرانی هایی هم دارند كه پایه و اساسی ندارد. اظهارنظر این مقام بانک مرکزی دستکم نشان از زیاده خواهی مقامات بانکی ترکیه می تواند داشته باشد و مقامات ترکیه هنوز اصرار دارند تا برای همکاری بیشتر و عادی سازی روابط بین بانکی، هزینه بیشتری از بانک های ایرانی بگیرند. جزییات بیشتر از اختلاف نظر بین هیات ایران و ترکیه در اظهارنظر یعقوبی روشن است آنجا که او می گوید: در مذاكرات از مخاطبان خود پرسیده است كه ابهامات آنها چیست؟ كه البته دیدیم كه از برجام اطلاعی ندارند. لذا برجام را تشریح كردیم كه در متن برجام تصریح دارد كه هیچ محدودیت و مانعی برای كار با تعامل بانكی با ایران وجود ندارد. در شرایط پسا تحریم حتی بانكهای بزرگ دنیا حتی بانكهای تراز اول دنیا هم ارتباطاتی را با ایران شروع كرده اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شهروند: 1395/1/2410:37:02،
112
35
ای کاش تو حافظه تاریخی دولت ها حک بشه که درافتادن با قدرت های ترازل اول سر هیچو پوچ چه عواقبی میتونه داشته باشه که هزینشو ملت ها میدن
بهادري: 1395/1/2412:19:41،
96
35
شرايط ايران امروز پس از تحريم مثل معتاديه كه بعد از ترك ميره خواستگاري
اول هيچ وقت مثل آدم عادي باش برخورد نمي كنن
دوم كمتر كسي پيدا ميشه بش دختر بده
من: 1395/1/2413:38:07،
47
32
موندم کی به این نظر منفی داده

واقعا!!!!!!!!!!!!
پاسخ به بهادري: 1395/1/2418:10:14،
36
29
قشنگ بود شاد بشي شادمون كردي :)
sup: 1395/1/2505:29:16،
28
26
همونی منفی داده که دنبال همین هیچ وپوچ پول مردمو به باد داده
محمد: 1395/1/2411:02:31،
55
29
اگه بزارن به مرور زمان همه چی درست میشه البته اگه یه عده خاص که برداشته شدن تحریم ها نونشونو اجر میکنه و قدرت دستشونه اجازه بدن
Arash: 1395/1/2411:32:35،
69
30
فداتون شم پشت پرده اش موشک های هستش که با زبان ابری مزین شده.
هشت سال گفتین کاغذ پاره است و اون زیر میر ها هر کاری خواستین کردین . حالا میخواهین راهی را که هشت ساله رفتین چند ساله برگردین. اونم چه برگشتی ؟! هر روز یک مدل رفتار و داستانی داری شاید بتونین با ملتتون بازی کنین ولی دنیا این بازی ها را خوب بلده و گول نمیخوره
محمد: 1395/1/2411:46:44،
39
34
علت اینه که مدیران بانکها تجربه و هنر مذاکره کردن و استفاده از موقعیت را یاد نگرفته اند آنها همیشه در عالم رویا سیر کرده و از موقعیت بازار بدون رقیب درست حسابی و قوی سوء استفاده کرده اند
امیر: 1395/1/2413:00:20،
43
29
وقتی عملی را صورت دادید که خلاف موازین بین المللی باشد تبعات
سنگین سیاسی و اقتصادی ان بر گردن مردم است و دیگر نمی توانید به صورت سابق در دنیا تجارت کنید چون اعتبار خود را از دست
می دهید.
Nikol: 1395/1/2413:56:39،
35
31
یه سوالی همین الان یه دفه اومد تو ذهنم دوستان مطلع لطفن جواب بدن
آیا این بانکهای ما به عنوان یک" بنگاه اقتصادی" آیا مالیات هم به دولت میدن؟
واگه میدن به چه نحوی هست
واگه نمیدن به چه علت نمیدن ؟ مگه فعالیت اقتصادی و مالی و کسب و درآمد ندارند؟
Thanks
Nikol: 1395/1/2420:43:28،
27
30
من نمیدونم اینی که مثلا به این سوال من منفی زده چی رو خواسته برسونه ؟مثلا کارمند بانک بوده از سوالم خوشش نیومده؟ یا اصلا بلد نبوده جواب بده؟
بالعکس اونی که مثبت زده مثلا چی رو خواسته برسونه؟ یا مثلا چه جور جوابی خواسته بده؟
عجب ملتی هستیم ها!
H: 1395/1/2612:07:05،
39
22
عصبانی‌ نشو

من پاسخ کامل میدم !

پرسش :آیا این بانکهای ما به عنوان یک" بنگاه اقتصادی" آیا مالیات هم به دولت میدن؟

پاسخ : بله

پرسش :واگه میدن به چه نحوی هست

پاسخ : به نحو سابق

پرسش :واگه نمیدن به چه علت نمیدن ؟

پاسخ : نمیخوان

پرسش:مگه فعالیت اقتصادی و مالی و کسب و درآمد ندارند؟

پاسخ : نه زیاد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما