کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

روایتی از مداخله غیر قانونی دولت در بازار ارز

کدخبر:۲۱۴۲۵سه شنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۴:۴۲۱۴۱۲ بازدید

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران از مداخله غیر قانونی دولت در بازار ارز در اسفندماه سال گذشته پرده برداشت.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران از مداخله غیر قانونی دولت در بازار ارز در اسفندماه سال گذشته پرده برداشت.

رضی میری در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به گزارش صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۵، گفت: صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۵، اقتصاد ایران را با کسب مقام هجدهم معرفی کرد که با ۲۴ میلیارد دلار افزایش نسبت به سال قبل، ۱۳۸۱ میلیارد دلاری شده است. در این میان اقتصاد ترکیه ۱۵۷۶ میلیارد دلاری، اقتصاد هفدهم جهان در این سال بوده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: همین گزارش می گوید اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ معادل ۱۳۵۷ میلیارد دلار بوده است در حالی که هند که مقام سوم دنیا را دارا است، ۵.۸ برابر و چین به عنوان اقتصاد اول دنیا ۱۴ برابر اقتصاد ایران برآورد شده است در حالی که هیچ یک از آنها نه تنها نفت ندارند، اقتصادشان تک محصولی نیست و مستقیماً متمرکز بر تولید صادرات محور و صادرات هستند.

وی تصریح کرد: صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند اقتصاد ایران در سال جاری با ۷۸ میلیارد دلار افزایش، ۱۴۵۹ میلیارد دلاری شود، ضمن اینکه تراز تجاری ایران با مازاد ۹۱۶ میلیون دلار در سال ۹۴ نسبت به سال قبل از آن مثبت شده است، در حالی این اتفاق می افتد که صادرات ایران در این سال با ۱۶.۱۱ درصد کاهش نسبت به سال قبل معادل ۴۲ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار گزارش شده و باز در همین سال با کاهشی معادل ۲۲.۵۳ درصد، ۴۱ میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار واردات را تجربه کرده ایم.

به گفته میری، نرخ بیکاری در پایان سال ۹۴ معادل ۱۱ درصد گزارش شده در حالی که کارشناسان نظر می دهد باید سالانه حداقل ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم تا جلوی رشد فزآینده بیکاری گرفته شده و این در شرایطی است که هر یک میلیارد دلار صادرات قادر است ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کند؛ همانطور که هر یک درصد رشد اقتصادی نیز می تواند ۱۰۰ هزار شغل پایدار به وجود بیاورد.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران خاطرنشان کرد: در آماری که در خصوص تراز تجاری داده شده، اشاره ای به میزان واردات از طریق قاچاق که قطعا کم هم نبوده، صورت نگرفته و به طور قطع افزودن این میزان ارز به مجموع ارزی که صرف واردات شده می تواند نتیجه را به شکل دیگری تغییر دهد.

وی گفت: البته ایران بدون توجه به توان مالی خود، نباید بی حد و حساب مبادرت به واردات کند اما نکته مهم توجه به این بخش از آمار است که صادرات ما در حالی که نفت بخش مهمی از آن را تشکیل می دهد، رشد منفی داشته است و در واقع با توجه به اینکه از این پس با افزایش صادرات نفت مواجه خواهیم بود، این صادرات غیر نفتی است که احتمالاً در آمارهای مثبت بعدی مورد غفلت واقع می‌شود.

میری، بزرگترین عامل رشد منفی صادرات را نرخ غیر واقعی ارز و بی ثباتی آن و نرخ تورم داخلی دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت در مهار تورم موفق بوده ولی وضعیت ارز همچون گذشته بی ثبات و از گزند توفیق‌های دولت در دریافت مطالبات ارزی آزاد شده پس از برجام و فروش نفت بیشتر متزلزل است.

میری ادامه داد: در حالی که رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد مکرر از سیاست عدم مداخله در نرخ ارز تاکید کرده اند و به صادر کنندگان اطمینان داد که این اتفاق نخواهد افتاد، چندین بار از جمله در اسفند سال گذشته بر روی نرخ دلار اثر گذاشته و موجب کاهش نرخ آن شده اند.

وی گفت: قانون برنامه چهارم و پنجم تاکید بر افزایش تدریجی سالانه نرخ ارز معادل مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی داشته است؛ قانونی که هیچ وقت و در هیچ دولتی به آن عمل نشده است، بنابراین با اعلام نرخ ۱۲ درصدی تورم باید این سئوال را از مسئولان اقتصادی کشور مطرح کرد که چگونه به نرخ ارزی که در بودجه اعلام شده و در پایان اسفند در بازار از سوی دولت اتفاق افتاده، رسیده است.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران تاکید کرد: نوسانات گسترده مستمری که دولت باعث آن می شود، نمی تواند موجب تحکیم و توسعه صادرات غیر نفتی و جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور شود. پس اتاق بازرگانی باید طی بیانیه ای از دولت درخواست کند تکلیف صادرات را در ارتباط با نرخ ارز مشخص کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مسلمان.: 1395/1/2410:04:58،
94
34
اگه نرخ دلار از۱۲۰۰تومن جهش پیداکنه به ۴۰۰۰هزارتومن قانونیه!!!ولی اگه دلار ۱۵تا تک تومن پایین بیاد غیرقانونیه؟خدایاشکرت بالاخره معنی قانونم فهمیدیم
لولو: 1395/1/2410:54:01،
35
32
مگه از این دولت توقع دیگه ای هم میشه داشت؟!!!!
پاسخ: 1395/1/2411:04:25،
19
33
دلار افزایش پیدا نکرد قیمتش رو به واقعیت حرکت کرد
مردم: 1395/1/2412:14:52،
33
18
دیگه عادی شده....تمامی دولت ها اونجایی که کم میارن تخطی از قانون رو حق میدونن...
الآن هم درآمد دولت در ثبات قیمت دلار است.
بستن تعرفه واردات خودرو غیر قانونی...
حذف رایانه های افراد نیازمند...
عدم حمایت مالی از تولید داخل...
ارایه آمار غیر واقعی بیکاری، تولید...درآمد....
الآن مردم دیگه آگاه تر از قبل شدن...
آریا: 1395/1/2410:20:48،
26
34
پایین آوردن نرخ ارز که شاهکار نیست مهم اینه بتونه تو اون قیمت پایین نگه داره تقاضای بازارو جواب بده
و اگر نتونه که قطعا نمیتونه باعث نوسانات بی دلیل و سردرگمی فعالان اقتصادی و بی اعتمادی میشه
نرخ ارز رو باید عرضه و تقاضای بازار معلوم کنه الان نرخ ارز باید 3730 باشه خب معلومه کسی الان صادرات انجام نمیده و کالاشو با ارز 3500 ارزون نمیفروشه
حمید: 1395/1/2410:56:20،
58
17
این بزرگوار هم حرص خودش و شرکا و هم پالکی هایش را می خورد
ارجمند زمانیکه نرخ ارز در کمتر از چند ماه از 1000 تومان به 4000 تومان رسید و افزایشی 400 درصدی را تجربه کرد همه ذینفعان ترجیح دادند خفه شوند ولی کاهشی 10 تا 15 تومانی اینگونه به عزیزان فشار غیر قابل تحمل وارد می کند
مجید: 1395/1/2411:00:30،
44
11
یکی نیست به این اقایونه کارشناس بگه مگه شما رکود بازار و کاهش قدرت خرید مردم رو نمیبینید که مدعی بالا بردن نرخ ارز هستین.نرخ ارز مستقیم روی تورم اثر گذاره.لطفا به فکر مردم باشین نه پر کردن جیب خودتون.بی زحمت فقط زمانی که قانون به نفعتون هست ازش استفاده نکنین.اون دنیا باید جواب پس بدین
حمید: 1395/1/2411:37:29،
47
31
قول میدم این اقا صد ها هزار دلار یک جایی مخفی کرده ودر ارزوی بالا رفتن نرخ ارز به قیمت فقیر شدن ملتش وگرسنگی وفقر زن وبچه مردم است.
Nikol: 1395/1/2415:04:54،
27
18
دقیقا
هر کی ما ایرانیها رو نشناسه دیگه خودمون خودمونو که خوب میشناسیم
بابک: 1395/1/2413:53:22،
33
18
به نظر شما این حرفی که این شخص زده دغدغه ملت توشه یا منافع شخصی؟
امثال این شخص این همه شعار میدن که دلار باید گرون بشه و گرانی دلار باعث حمایت از تولید داخل و اشتغال میشه پس یکی بیاد به من بی سواد توضیح بده که وقتی دلار 1000 تومنی شد 4000تومن کدوم تولید داخلی حمایت شد؟ کدوم بیکاری رفت سر کار؟کدوم شاخص اقتصادی رو به " بالا" جهش کرد ؟
لابد می خوان بندازید گردن تحریمها. خوب تحریمها هم که لغو شده(شما میگید ما که نمیگیم) پس چرا اوضاع و احوالمون اینطور یه؟
برید خودتونو سیاه کنید بابا . گفتیم بی سوادیم ولی دیگه ....که نیستیم
حمیدرضا: 1395/1/2414:46:39،
36
18
هرچی میکشیم زیرسر این کارشناسای ...بوووق...
کارشناس اقتصادی
کارشناس دادگستری
کارشناس شهرداری
کارشناس مسائل خاورمیانه
کارشناس تضمین کیفیت خودرو
بابا جمع کنیدبساطو مردم خودشون رییس هیئت مدیره کلابرداران.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار