کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مسکن مهر؛ ارثیه بی مشتری

کدخبر:۲۱۳۶۹دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۸:۴۷۱۴۳۲ بازدید

اینکه تنها یک ساختمان دیواردار و سقف‌دار ساخته شود، بدون آنکه نیازمندی‌هایی مثل امنیت، بهداشت، آموزش، آب، برق، گاز و غیره در نظر ...
مسکن مهر؛ ارثیه بی مشتری

«اینکه تنها یک ساختمان دیواردار و سقف‌دار ساخته شود، بدون آنکه نیازمندی‌هایی مثل امنیت، بهداشت، آموزش، آب، برق، گاز و غیره در نظر گرفته شود درست نیست و مردم چطور می‌توانند از ساختمانی که در بیابان ساخته و رها شده استفاده کنند، بنابراین برای حل مسئله مسکن باید راه صحیح را انتخاب کنیم.»

این جدیدترین اظهار نظری است که رئیس جمهوری درباره طرح مسکن مهر داشته است. حسن روحانی که روز گذشته در جمع مدیران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حاضر شده بود، بار دیگر موضع‌گیری رسمی دولت یازدهم درباره طرح پر سروصدا و پرحاشیه مسکن مهر را تکرار کرد؛ موضعی که از یک سو بر لزوم اجرای تعهدات دولت و تکمیل واحدهای باقی مانده این پروژه تأکید دارد و از سوی دیگر اجرای این طرح را نه‌تنها گره‌گشا نمی‌داند که حتی آن را مسبب بسیاری از مشکلات فعلی اقتصاد ایران به حساب می‌آورد.

طرح مسکن مهر که دولت نهم به‌عنوان یکی از یادگارهای خود آن را کلید زد و در ابتدا بنا بود به‌طور رایگان و سپس با صرف مبلغ کمی پول، اقشار کم درآمد را صاحب خانه کند، در حالی وارد دومین دهه از حیاتش می‌شود که هنوز نتوانسته به بسیاری از اهداف ابتدایی جامه عمل بپوشاند. افزایش چند باره قیمت‌ها از یک سو و دشواری رساندن امکانات زیرساختی به برخی واحدهای مسکن مهر از سوی دیگر تنها بخشی از گره‌های ناگشودنی است که به جان این طرح افتاده است. اگر به دو مشکل فعلی، محدودیت جدی منابع مالی دولت در تکمیل واحدهای باقی مانده را نیز اضافه کنیم، شرایط سخت‌تر از آن می‌شود که بتوان به راحتی تکمل نهایی کار را پیش‌بینی کرد. 

فارغ از محدودیت‌های اجرایی یکی از اصلی‌ترین مسائلی که شاکله اصلی مسکن مهر و آینده آن را تحت‌الشعاع قرار داده، بحث واحدهای مازادی است که به نوعی روی دست دولت باقی مانده است. این واحدها که تعداد آنها از چند هزار نیز می‌گذرد، با وجود تمام مشکلات در سال‌های گذشته تکمیل شده‌اند، اما هنوز هیچ متقاضی‌ای برای آنها اعلام آمادگی نکرده، از این رو دولت یازدهم باید در کنار برنامه‌ریزی برای پایان یافتن پروژه‌های نیمه تمام، فکری جدی نیز به حال این واحدها که از اموال عمومی ساخته شده و هیچ کس قصد استفاده از آنها ندارد بکند.


در کوتاه‌مدت واحدهای مازاد به کار نخواهند آمد

علیرضا قهاری عضو هیأت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان معتقد است هرچند طرح ابتدایی مسکن مهر می‌توانست بخشی از نیازهای موجود در بازار اقتصادی مسکن را پاسخ دهد، اما به دلایل مختلف تقریبا هیچ یک از اهداف مدنظر برای آن به اجرا درنیامد.

وی در گفت‌وگو با «فرصت امروز» تأکید کرد: با توجه به انباشت قابل توجه تقاضا در بازار مسکن در طول سال‌های گذشته قطعا نیاز به ساخت واحدهای جدید متناسب با نیاز اقشار کم درآمد جامعه وجود داشت، اما اینکه این طرح چگونه اجرایی شود و مقدمات آن چگونه مورد رصد قرار گیرد، سوال اصلی بود که با توجه به عملکرد این سال‌ها به نظر می‌رسد فکر خاصی برای آنها صورت نگرفته بود.

قهاری با بیان اینکه نبود امکانات زیرساختی و ضعف جدی در مکان‌یابی، دو معضل جدی مسکن مهر در طول سال‌های گذشته را به وجود آورد، عنوان کرد: اینکه ما در گوشه‌هایی از کشور سرریز تقاضا برای مسکن مهر را ثبت کرده‌ایم و در جاهای دیگر تعداد قابل توجهی واحد پایان کار گرفته داریم که برای آنها متقاضی وجود ندارد، نشان از آن دارد که ارزیابی دقیقی از شاکله تقاضا در بازار نداشته‌ایم. دسترسی دشوار و نبود مشتری برای برخی از واحدها نیز از مشکل در مکان‌یابی حکایت می‌کند.

این انبوه‌ساز در پاسخ به این سوال که برای واحدهای مازاد مسکن مهر چه روشی پیشنهاد می‌شود، عنوان کرد: هرچند با توجه به شرایط امروز کارایی گرفتن از این واحدها کاری دشوار است، اما شاید ورود سازمان‌هایی مانند بنیاد مسکن بتواند در فاصله‌ای چند ساله امکان به کارگیری آنها و فروش این واحدها به اقشار کم‌درآمد را فراهم کند.

بلندمدت بودن استفاده از واحدهای مازاد مسکن مهر مسئله‌ای است که روی آن تأکیدی جدی وجود دارد. سلمان خادم‌المله، کارشناس بازار مسکن در گفت‌وگو با «فرصت امروز» به دشواری استفاده از واحدهای مازاد مسکن مهر اشاره کرد و گفت: اینکه بعد از سال‌ها کار روی این واحدها و تکمیل‌شان هنوز هیچ تقاضایی برایشان به ثبت نرسیده، نشان از اشکالات جدی دارد که تا زمانی‌که برای آنها راه‌حلی پیدا نشود، کار به‌سختی پیش خواهد رفت.

وی افزود: در چنین شرایطی ارائه یک راه‌حل برای این واحدها بسیار سخت است و از این رو می‌توان انتظار داشت در کوتاه‌مدت چاره‌ای برای‌شان اندیشیده نشود، اما اگر در بلند‌مدت بقای این ساختمان‌ها تضمین شد، شاید با توجه به سرریز تقاضا در شهرهای بزرگ بتوان برای‌شان نقشه‌ای جدید کشید.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه بسیاری از اهداف ابتدایی مسکن مهر تاکنون به هیچ نتیجه قطعی نرسیده است، تصریح کرد: اینکه طرحی از نظر مکان‌یابی و امکانات زیرساختی با مشکلات جدی این‌چنینی روبه‌رو باشد و البته در سوی دیگر منابع مالی مشخصی نیز برای آن تعریف نشده است به خوبی نشان از آن دارد که در عرصه عمل مسکن مهر نتوانسته جایگاه مدنظر خود را پیدا کند و از این رو برنامه‌ریزی برای آینده آن نیز سخت خواهد بود.

هرچند دولت یازدهم با وجود زاویه قابل‌توجهی که با مسکن مهر داشته تا امروز براساس تعهد ملی این طرح را به سمت نهایی شدن پیش برده است، اما به نظر می‌رسد همچنان اثرات سوء این تصمیم بزرگ بر اقتصاد ایران باقی خواهد ماند؛ تصمیمی که از یک سو به افزایش پایه پولی کشور و بالا رفتن نرخ تورم انجامید و از سوی دیگر بخش قابل توجهی از سرمایه موجود در بازار مسکن را محصور کرد. باید دید آیا با توجه به اثرات سوء این طرح برنامه‌هایی مانند مسکن اجتماعی نیز متوقف خواهد شد یا می‌توان برای آنها چاره‌ای جدید با ساختاری جدید در نظر گرفت.
 


جواد هاشمی - فرصت امروز

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اامیر: 1395/1/2308:23:45،
89
41
زمانی که این طرح میخواست استارت بخوره حدود 200 اقتصاد دان نامه نوشتن به دکتر معروف و با سواد کشور
ولی از اونجایی ک ایشون توانایی بالایی در ساختن چهره مردمی و بعدش ویرانی خانواده از داخل دارن این طرح برای افراد ضعیف تصور کردن و بعدش رفتن خاکهایی ک حتی قابلیت رشد گیاه ( مثل پرند ) رو هم نداره شروع کردن به مجتمع سازی
بدون توجه به سرانه فضای سبز ، حمل و نقل و بهداشت ، کار ، تفریح و ...

اوناییم م که میگن رشد اقتصاد بود زمان ایشون واسه همین بود
برای اینکه بخش عمران بدلیل قیمت بالا و هزینه بالا به تنهای میچربه به کل صنعت کشور
در حالی ک باز هم بدبختی مسکن و قیمتهای نجومی الان هم باز مقصر اصلی ایشونه من نمیدونم کیه ک میگه کار بلده ایشون

به تنهایی مصوب 80 درصد بد بختی های مردمه و ما بقی هم خودمونیم ک با شعار جو گیر میشیم
مصطفی: 1395/1/2310:22:41،
45
33
به قول معروف ، اینجا زندگی کردن خطر داره محمود!
امید: 1395/1/2308:30:20،
70
36
این هم از شاهکارهای مدیر جهان بود ، یعنی خسارتی که این فرد به کشور زد در تاریخ ایران بی سابقه بوده و فقط با دوران فتحعلی شاه قابل مقایسه است . حالا که اسناد پاناما و قضیه پولشویی هم لو رفته .

می گفت 18 ماهه تحویل می دیم وسط بیابون چهارتا آجر گذاشت روی همدیگه نه فکر آب رسانی رو کرد نه برقش رو و نه گاز و فاضلاب فقط پول مردم رو ریخت به جیب باندهای وابسته به خودش حالا این مسکن مهر هم شده مثل سد گتوند هیچ کاریش نمی شه کرد .
آرش66: 1395/1/2308:48:29،
51
35
قرار است در 12 فاز و 550 برج بلند، حدود 900 هزار نفر را در مسکن مهر پردیس (شمال غرب استان تهران) جای دهند.
1- منطقه کاملن خشک و کم آب است و برای این تعداد جمعیت، به هیچ وجه منابع آبی کافی وجود ندارد.
2- به هیچ وجه برای شمار جمعیت، وسایل حمل و نقل عمومی به داخل تهران وجود ندارد.
3- درمانگاه، کلانتری، مدرسه و ... به طور کلی زیرساختی پیش بینی نشده است.
4- حدود 550 برج بلندمرتبه بر روی خطرناکترین گسل لرزه زای ایران به نام مشاء - فشم ساخته شده! که این منطقه استعداد آزادسازی بیش از 8 ریشتر زلزله در هر 70 سال را دارد.
5- ساخت این واحدها موجب مهاجرت جمعیت زیادی از شهرستان ها به تهران شده که در آینده موجب ازدحام بسیار بیشتر تهران و حومه خواهد بود.
6- ......
کامران: 1395/1/2316:21:06،
26
34
"شمال شرق"
شاپور: 1395/1/2308:57:32،
57
35
هر کی اینا رو ساخته باید خودشم توش زندگی کنه.
اصغر: 1395/1/2309:32:16،
49
27
سلام
اقا کجای دنیا در بیابان -ساختمان میسازند.
دولت قبلی با این مملکت چکار کردددددددددددد.؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لاس وگاس: 1395/1/2309:45:12،
31
64
کجای دنیا؟!
لاس وگاس آمریکا در بیابون ساخته شده.
خواهشا نظر ....ندید
ارش: 1395/1/2309:59:19،
45
35
درسته لاس وگاس در صحرای نوادا ساخته شده و بهتره یکم فکر کنی . در همه جای دنیا وقتی میخوان یه شهری رو بسازن اول زیر ساخت ها رو اماده میکنن از آب و برق و گاز و فاضلاب و .... گرفته بعد شروع به ساختمان سازی میکنن ولی در ایران مثل همه چیزا برعکسه اول ساختمان ساخته میشه یه عده بدبخت با وام و قرض اون خونه ها رو میگرن ده بیست سال هم همش میرن شهرداری و صدا و سیما غیره که اب نداریم گاز نداریم برق نداریم مسئولین قول میدن با همکاری خود مردم و گرفتن پول کلان منت سرشون بزارن و چیزی رو که وظیفه اولیه خودشون بود رو با پول مردم بدبخت بعد سی سال بهشون تحویل بدن . اره این ایران ماست
واقع بین: 1395/1/2319:00:08،
32
31
لاس و گاس واسه زندگی ساخته نشد واژه تفریح تو به منطقه ای که سالها از نظر مکانی کاربریش همین بود (کازینو و...) ساخته شد فقط توسعش دادن.
بابک: 1395/1/2309:39:52،
55
26
چه عکس باحالی گذاشتین
بهتره فصل هفتم سریال The Walking Dead رو اونجا بازی کنند
فکر می کنم بیشتر از این هم بدرد نخوره
راستی شبها کسی جرات میکنه بدون تجهیزات کامل نظامی و کماندوئی از خونش بیاد بیرون ؟
محمد: 1395/1/2312:13:44،
29
42
با سلام
متاسفانه فضایی تیجاد شده که هر چیزی که ارتباطی با دولت قبل داره، پیف پیف شده و مقصر هم دولت قبله!!!
مسکن مهر، یکی از طرح هایی بود که باعث شده الان مسکن، قدری آرام باشه. من خودم یکی از کسانی هستم که با مسکن مهر خونه دار شدم. مجتمعی که ما ساکن هستیم به طور کامل پر شده و همه واحدها خانواده ها در حال زندگی هستند.
درسته مشکلاتی نظیر کمبود امکانات و در برخی موارد جایابی نامناسب مطرح هست. ولی به قول قدیمی ها "دیکته ننوشته که غلط نداره"
شما بسازید، خوبشو بسازید، با امکاناتش رو بسازید، دستتون رو می بوسیم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار