کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

صدور حکم اعدام برای زنجانی بر مبنای گروکشی نبوده است

کدخبر:۲۱۳۵۷یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۸:۵۶۲۴۴۵ بازدید

سخنگوی قوه قضاییه گفت: گفته شده متهم پرونده موسوم به فساد نفتی را محکوم به اعدام کرده اند تا گروکشی کنند که او پولش را بدهد، در حالیکه ...

سخنگوی قوه قضاییه گفت: گفته شده متهم پرونده موسوم به فساد نفتی را محکوم به اعدام کرده اند تا گروکشی کنند که او پولش را بدهد، در حالیکه اصلا قوه قضاییه بر این مبنا حکم صادر نمی کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود اظهار کرد: یکی از فعالیت هایی که قوه قضاییه در سال 94 انجام داد این بود که بررسی شد چه زندانیانی می توانند از مرخصی به مناسبت های مختلف و مکرر استفاده کنند. با خانواده ها و خود این افراد صحبت و تضمین های لازم گرفته شد که بنابراین بیش از 51 هزار مرخصی در سال 94 داشتیم، البته این به این معنی نیست که 51 هزار نفر به مرخصی رفته باشند بلکه بعضی ها چند بار از مرخصی استفاده کرده اند.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: اقدام دیگر قوه قضاییه درباره کسانی بود که می توانستند از آزادی مشروط استفاده کنند که در این زمینه تعهداتی که لازم بود از آنها و در صورت نیاز از خانواده های‌شان گرفته شد و به این ترتیب تعدادی از زندانیان به صورت آزادی مشروط از زندان آزاد شدند.

وی در ادامه با اشاره به قانون مجازات جدید، یادآور شد: در این قانون دست قاضی برای استفاده از مجازات های دیگر به جای زندان بازتر شده و به قضات توصیه شده که در جاهایی که ضرری حاصل نمی شود مجازات دیگری به جای حبس اعمال شود. حدود بیش از 20 درصد کاهش زندانی در سال 94 نسبت به سال 93 داشتیم که امیدواریم این روند را در سال 95 هم داشته باشیم، البته عفوها استثناءهایی هم دارد و درباره کسانی که تشخیص داده می شود عفو آنها برای جامعه مضر است اعمال نمی شود.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: قوه قضاییه به‌خصوص معاونت پیشگیری قوه با همکاری نیروی انتظامی و بقیه نهادها درباره جرایم خشن اقداماتی را انجام داد چون اعتقاد بر این است که باید با این جرایم برخورد جدی صورت گیرد. در سال های اول، دوم و سوم زندانیان ما از این باب زیادتر هم شد ولی به تدریج جرایم خشن در جامعه کمتر شده و در سال 94 جرایم خشن ما نسبت به سال 93 کاهش داشته است. درباره قتل عمد نیز طبق آماری که من دیدم در تهران کاهش داشتیم اما در سایر استان ها با توجه به اینکه در برخی استان ها کاهش و در برخی دیگر افزایش داشتیم موفق به جمع بندی نشدم.

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه قضات در دادسراها و اجرای احکام زحمات فوق العاده ای کشیدند، تاکید کرد: به قضات قول داده بودیم حق الزحمه پرداخت می کنیم که به خاطر کمبود بودجه نتوانستیم این کار را انجام دهیم با این حال قضات در اجرای احکام تلاش مضاعفی داشتند و با توجه به این تلاش ها کاهش قابل توجهی در پرونده های اجرای احکام داشتیم چون اگر حکم در اجرای احکام به وقت و خوب اجرا نشود زحمات قبلی نیز که در پرونده کشیده شده کم اثر می شود.

وی اضافه کرد: در سال 94 با اجرایی شدن قانون آیین دادرسی جدید که از اول تیر 94 اجرایی شد با شرایطی که قانونگذار گذاشته آمار تجدید نظر ما متاسفانه بالاتر رفته و تلاش می کنیم با اصلاح قانون و سایر اقدامات نوبت های تجدیدنظر را کم کنیم. در سال 94 با وظایف بیشتری که به عهده دادگاه های تجدیدنظر گذاشته شده آمار در نوبت ها بیشتر بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام که در مورد اختلافی بین شورای نگهبان و مجلس، مصوبه مجلس را تایید کردند صلاحیت دیوان عدالت اداری افزوده شد و بعضی وظایف و اختیارات شعب بدوی و تجدیدنظر دیوان تغییر پیدا کرد که بر این اساس در پایان سال 94، 135 هزار پرونده در دیوان مانده بود که از این تعداد حدود 45 هزار پرونده در دادگاه های تجدیدنظر و 90 هزار پرونده در شعبات بدوی است. حالا که آقای بهرامی به تازگی به آنجا می رود با این مانده بزرگ مواجه است. علاوه بر این باید فکری به حال ورودی ها کنیم تا پرونده ها رسوب پیدا نکنند.

محسنی‌اژه‌ای همچنین به پرونده نفتی اشاره کرد و افزود: پرونده متهمان نفتی از قبل از سال 94 شروع شد و با هزاران صفحه بازجویی 26 جلسه دادگاه تنها به سه متهم پرونده اختصاص داده شد که الحمدالله در پایان سال 94 رای پرونده بدوی صادر شد.

وی ادامه داد: حکم فساد فی الارض برای این متهمین صادر و به وکلای سه متهم ابلاغ شده و آنها در زمان قانونی اعتراض می کنند و پرونده به دیوان عالی کشور خواهد رفت که باید منتظر نظر دیوان باشیم. در این زمینه من دو مطلب را در برخی رسانه ها و سایت دیدم که لازم است درباره آن توضیح بدهم.

سخنگوی قوه قضاییه در توضیح این مطالب، گفت: مطلب اول این بود که گفته شده این متهم را محکوم به اعدام کرده اند تا گروکشی کنند که او پولش را بدهد، در حالیکه اصلا قوه قضاییه بر این مبنا حکم صادر نمی کند بلکه بعد از تحقیقات دو ساله حکمی که بر اساس انطباق با قانون بوده اینگونه صادر شده است، البته قوه قضاییه تلاش می کند طلب نفتی را وصول کند و تا الان هر اقدامی که در این زمینه متصور بوده را تعقیب کرده و در داخل و خارج اموال شناسایی شده هر چند که این اموال تکافوی همه بدهی را نمی دهد، اما به دنبال این هستیم که حتی اگر متهم می تواند قرض بگیرد یا از راه های دیگری تامین کند این پول وصول شود.

محسنی‌اژه ای اظهار کرد: نکته دوم که درباره متهم اصلی این پرونده طرح شده این است که قوه قضاییه حکمی داده اما قصد و انگیزه اصلی بر اجرای حکم نیست، در حالیکه این حرف هم درست نیست و قوه قضاییه بر اساس تشخیص قاضی این حکم را صادر کرده، البته اینکه در دادگاه تجدیدنظر چه اتفاقی بیفتد ما هم واقعا حکم را نمی دانیم اما اینکه بر اساس مصلحت اندیشی حکمی داده شده باشد درست نیست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا ،،،،: 1395/1/2216:20:25،
62
12
چهار خط مونده به آخر ....جناب اژه ای در چند جا فرمودن .... قوه قضائیه حکمی داده اما قصد و انگیزه اصلی بر اجرای حکم نیست ،

و در یک خط مونده به آخر ..... و قوه قضائیه بر اساس تشخیص قاضی این حکم را صادر کرده ( منظور اعدام است )

بنده نه سواد بالایی دارم ونه از قانون دادگاه یا دادسرا و غیره سر در میارم ولی سوال من اینجاست که چرا تا زمانی که قانون یک کشور بر علیه متهم اصلی اجرا و تمام نشده حکم صادر میکنند و بعدش میگن حکمی صادر شده اما انگیزه اصلی بر اجرای حکم نیست ؟؟؟
وچطور وقتی حکم و دادگاهی متهم به آخر نرسیده قاضی حکم اعدام را صادر کرده ؟؟

حال کردم با این قانون و حکمشون و خدا آخر عاقبت همه ما رو با اینها حفظ کنه ..
جامعه: 1395/1/2217:57:30،
65
17
مهمترین سوال من شهروند از قوه قضاییه این هست چه کسانی از بدنه دولت یا نظام این مفسد رو به اینجا رسوندند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من من : 1395/1/2219:47:29،
18
23
رضا جان در اینکه اینا خواستن گرو کشی کنن شکی نیست!

ولی شما با اون سوادت حداقل یاد بگیر بخونی اینو نوشته :
؛
نکته دوم که درباره متهم اصلی این پرونده طرح شده این است که قوه قضاییه حکمی داده اما قصد و انگیزه اصلی بر اجرای حکم نیست، در حالیکه این حرف هم درست نیست


دقت کن چی گفته:......در حالیکه این حرف هم درست نیست


وی به نظر من که دروغ میگه ... این حکم رو دادن تا مجورش کنن به همکاری بابکو :)

البته من موافقم با اینکار ... بابک اگه راست میگه الان تحریم نیست ورداره پولو بریزه توی یه حساب خارج از ایران فقط پولو نشون بده :))
پاسخ به ..من من: 1395/1/2221:44:17،
12
11
جناب من ضمن سلام باید به این نکته توجه کنی که من گفتم تا متهم محاکمه اش تمام نشده نباید هیچ حکمی در رسانه ها یا هر چیزی چاپ بشه ..
شما تیتر رو بخون ..نوشه برای گروکشی ما حکم صادر نکردیم !!! پس اگر گرو کشی نیست حتما حکم اعدام است دیگه ...چون خودشون گفتن باید اعدام بشه و در تمام رسانه ها هم چاپ شده ..حالا به نظر شما این چه معنی میده که حکم صادر بشه یا نشه و یا گفتن یا نگفتن یا برای ترس است یا مسخره کردن جماعت ساده یا بازی با ملت ؟؟

این دادگاهی و محاحمه از اول فیلم و بازی دادن ملت و قانون است والا یه محاکمه این همه تبلیغ و زمان نمیخواد
مثل پولهای بلوکه شده که خوردن ویه آبم روش یا خاوری و الآن هم زنجانی و فردا هم خدا داند
رضا ۰۰: 1395/1/2221:46:53،
13
15
جناب من شما مثل اینکه توجه نکردی به اصل موضوع ؟؟
یعنی چی که خودشون حکم میدن و بعد میگن این حرفم درست نیست ..
قانون رو برم هیییی جان
نادر: 1395/1/2223:48:37،
18
14
با این درک مطلب و اطلاعاتت بهتر بود هیچی نمی گفتی اخه ببم حکم اولیه صادر شده واگه اعتراض نشه همین حکم اجرا میشه.
147: 1395/1/2217:00:41،
20
41
چه فرقی به حال ما میکنه ؟! ما باید فکر یارانه باشیم که هر لحظه ممکنه قطع بشه !!
sina: 1395/1/2219:38:47،
30
24
اوناییی که زندگیشون گیره 45 تومن هست تا قبلش چیکار میکردن؟ نکنه دندون تیز کردن برن رای بدن رایانه 250 هزارتومنی گیرشون بیاد؟ یعنی بخاطر همین قدر حاضرند اینده بقیه رو بفروشن؟ پس وقتی اینا به فکر من نیستن منم میگم همچین افرادی بهتره همون پولم گیرشون نیاد که زودتر برن
علي: 1395/1/2218:25:49،
19
43
قوه غذاييه در اين مدت ثابت كرده به ملت ايران كه كاملا مستقل و حرفه اي كار ميكنه ...
H: 1395/1/2222:01:19،
24
15
جناب علی‌ : قوه غذاييه

این دیگه چه قوه‌ای هست ؟!

احتمالا موقع نوشتن گرسنه بودی !!
هومن: 1395/1/2223:07:13،
15
17
H جان
شنونده والبته اینجا خواننده باید عاقل باشه
حمید: 1395/1/2219:00:27،
14
22
هر روز اخبارتون شده همین اعدامش کنن یا نکنن به ما چه ارتباطی داره؟؟
.جکی: 1395/1/2222:39:35،
16
11
زنجانی چرا خام اقا زادها شدی برای چند سال عشق حال میلیونها نفر رو بیکار بیخانمان وبدبخت کنی.حالا هم حدالعقل بگو کل ماجرا رو شاید ملت بخشیدنت
املا لغتی: 1395/1/2222:56:46،
19
12
علی آقا درست فرمودن . شاید قوه غذاییه ثابت کرده باشه ولی آیا قوه قضاییه هم ثابت کرده؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما