کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات طرح 4 ماده‌ای اشتغالی مجلس

کدخبر:۲۱۳۳۰یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۵:۲۸۶۸۵ بازدید

​گروهی از نمایندگان مجلس طرحی را تدوین و آماده ارائه به مجلس کرده اند که طی آن قرار است مقررات جدیدی برای ساماندهی اشتغال ...

نمایندگان مجلس طرحی را در دست بررسی دارند که طی آن شروط جدیدی برای اشتغال اتباع بیگانه در ایران تعیین می‌شود و امکان اشتغال خارجی‌ها بدون داشتن گذرنامه رسمی ممنوع و متخلفان جریمه خواهند شد.

گروهی از نمایندگان مجلس طرحی را تدوین و آماده ارائه به مجلس کرده اند که طی آن قرار است مقررات جدیدی برای ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه در ایران صورت پذیرد. سال‌های زیادی است که بازار کار ایران میزبان صدها هزار نیروی کار خارجی شده و برخی معتقدند ساماندهی اشتغال اتباع خارجی می تواند منجر به ایجاد فضاهای جدید شغلی برای کارجویان داخلی شود.

در این طرح آمده است: یکی از دلایل کاهش اشتغال کارگران ایرانی، عدم ساماندهی اتباع بیگانه مجاز و غیرمجاز در کشور است که به دلیل مشخص نبودن یک نهاد واحد در خصوص حضور و اشتغال این اتباع در سطح کشور و عدم ساماندهی مناسب آنان توسط یک تشکل خاص مشکلات فراوانی برای حقوق کارگران ایرانی به وجود آمده است.

علیرغم تاکید ماده ۱۲۱ قانون کار مبنی بر مجاز بودن اشتغال اتباع بیگانه صرفا در مشاغلی که کارگر ایرانی وجود ندارد ولی متاسفانه هیچگونه کار کارشناسی شده در این زمینه وجود ندارد؛ لذا به منظور ساماندهی حضور اتباع بیگانه در کشور و ساماندهی مشاغل مورد نیاز به حضور اتباع در سطح کشور و حفظ و صیانت از اشتغال کارگران ایرانی و رعایت حقوق کارگران ایرانی و اتباع، قانون ذیل پیشنهاد می‌گردد.


اهداف این طرح عبارتند از:

۱ـ اشتغال اتباع بیگانه صرفاً در مواردی که کارگر ایرانی در آن مشاغل وجود نداشته باشد.

۲ـ ساماندهی مشاغل مورد نیاز اتباع بیگانه و اشتغال اتباع صرفاً در همان مشاغل در طول دوره اعتبار کارت اشتغال

۳ـ حفظ حقوق قانونی اتباع از قبیل حقوق و مزایا و تامین اجتماعی، حوادث کار و درمان و سایر خدماتی که در قانون به آن اشاره شده است.

۴ـ صیانت از اشتغال کارگران ایرانی و عدم حضور اتباع در مشاغلی که کارگر ایرانی در آن شغل وجود دارد.

ـ از تاریخ اجرای این قانون تبعه بیگانه بدون داشتن گذرنامه رسمی و روادید ورود، اجازه اقامت در کشور را ندارد. (پناهندگان) فقط در اردوگا‌ه‌های مرزی امکان استقرار تحت نظر وزارت کشور را دارند.

ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی موظف است ضمن اعلام اخطار به نیروهای شناسایی شده توسط وزارت کشور حداکثر سه ماه برای تعیین تکلیف و دریافت گذرنامه و روادید و اقامت فرصت دهد. تبعه خارجی که از تمکین به این قانون خودداری نماید، علاوه بر اخراج و مجازات، طبق قوانین جاری کشور بابت هر روز اقامت غیرقانونی ۱۰ برابر حداقل دستمزد، بابت خسارت تاخیر در اجرای قوانین به حساب خزانه واریز نماید تا ۳۰ درصد از آن به اشخاص حقیقی و حقوقی و ماموران انتظامی و کارمندانی که به شناسایی و معرفی و اخراج اتباع غیرقانونی مبادرت می‌نمایند، تخصیص یابد و مابقی در جهت تقویت مرزبانی کشور و احداث اردوگاه‌های مرزی در خصوص اسکان اتباع هزینه شود.

ـ وزارت کشور موظف است کلیه کارت‌های اقامت و یا هر نوع مدرک شناسایی دیگر را که توسط وزارتخانه، فرمانداری و استانداری‌ها برای اتباع خارجی صادر شده است را ممنوع و ابطال نماید. لازم به ذکر است که وزارت خارجه مسئول انجام این امر می‌باشد و کارمندان خاطی به دو برابر جرایم مقرر شده برای هر اتباع غیرمجاز محکوم می‌شوند.

ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است برای صیانت از کار و کارگر ایرانی طبق مندرجات فصل اشتغال اتباع بیگانه قانون کار جمهوری اسلامی ایران اقدام به صدور کارت کار نماید. صدور هر نوع کارت یا اجازه اشتغال به کار یا اقدامات مشابه ممنوع می‌باشد. کارمندان متخلف تا پنج برابر جرائم اعلامی برای اتباع بیگانه غیرمجاز در امور تخلفات اداری محکوم خواهند شد.

ـ قضات دادگستری مکلفند جهت تسریع در اخراج اتباع خارجی و جلوگیری از حضور بیشتر نیروی خارجی، گزارش بازرسان کار را ملاک عمل قرار داده و حداکثر مجازات مقرر در فصل مجازات کار را اعمال کنند.

ـ در کارگروه‌های مربوطه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مسئولیت تعیین مشاغل مربوط به اتباع خارجی را دارند، به ویژه هیأت فنی مربوط به ماده ۱۲۱ قانون کار، نمایندگان کارگران در بخش‌های صنعت و ساختمان باید حضور فعال داشته باشند.

ـ کلیه اتباع بیگانه که با روادید، مجوز انجام کار پیدا می‌کنند می‌بایست جهت ساماندهی همانند کارگران ایرانی به عضویت تشکل‌های کارگری درآیند. این تشکل‌ها مسئولیت تایید هویت، سطح‌بندی مهارتی و ساماندهی و معرفی اتباع جهت آموزش‌های مهارتی، ایمنی و بهداشت حرفه‌ای را بر عهده دارند. ۲۰ درصد از کلیه هزینه‌های دریافتی از اتباع بیگانه به عنوان هزینه عضویت جهت انجام امورات فوق به تشکل کارگری مربوطه پرداخت می‌گردد.

ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است در بازرسی از اشتغال اتباع غیرمجاز از ظرفیت تشکل‌های کارگری مربوطه استفاده نماید و ۱۰ درصد از هزینه‌های جرایم به تشکل‌هایی که در امر بازرسی به وزارتخانه کمک می‌کنند، اختصاص می‌یابد.

ـ مبالغ دریافتی از کارگران اتباع بابت صدور کارت اشتغال، صرف اشتغال و آموزش کارگران ایرانی در همان بخش و آموزش‌های مهارتی و ایمنی کارگران اتباع با اولویت انجام آموزش‌ها توسط تشکل‌های کارگری می‌شود.

ـ کلیه ارگان‌های دولتی و غیردولتی و شهرداری‌ها موظفند نیروی کار خود را از کارگران ایرانی تامین کنند و در صورت کمبود نیروی کار داخلی با هماهنگی اداره کار و تشکل کارگری مربوطه از اتباع ساماندهی شده استفاده نماید.

ـ ادارات کل کار موظفند در استان‌ها کارگروهی متشکل از نمایندگان کارگر و کارفرما تشکیل داده و مشاغل مورد نیاز در اشتغال اتباع را با تعداد اتباع مورد نیاز استان را مشخص نمایند. این کارگروه‌ها موظفند انتخاب شغل و تعداد اتباع را بر اساس ماده ۱۲۱ قانون کار مشخص نمایند.

ـ تشکل‌های کارگری در صورت توانایی جایگزین دفاتر کفالت اتباع در استان‌ها می‌شوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آریا: 1395/1/2209:01:16،
52
25
تازه بعد چهل سال داریم طرحی رو تصویب میکنیم که تبعه خارجی برای ورود به ایران باید گذرنامه تهیه کنه پس تا حالا چه میکردیم؟؟!!دم اتحادیه اروپا گرم که با تمام قوا از خاک خودش در برابر پناهندگان غیرمجاز دفاع میکنه نه مثل ما که از زمان جنگ شوروی تو افغانستان بعدتر جنگ خلیج فارس و سپس لبنان و...در مرزهامون رو همینجوری باز گذاشتیم!!!!
حسین: 1395/1/2209:06:19،
34
21
همون بند اولش یعنی هرکی هر کار میخواد بکنه!!!!
حسن: 1395/1/2209:39:45،
40
32
طرح كاملا غير كارشناسي هست ...كارفرماها با از دست دادن نيروهاي كار خارجي مشكلاتشون تو اين شرايط بيشتر ميشه و طرح مشكلي هم از اشتغال حل نميكنه
سجاد: 1395/1/2216:57:15،
33
20
اتفاقا طرح خیلی خوبیه اگه عملی بشه چون وقتی کارفرما از کارگران خارجی بیگاری میکشه و کارگر خارجی هم از روی اجبار و عدم حمایت قانون از کارگر خارجی ، مجبوره ده برابر مزد دریافتی کار کنه ، اونوقت کارفرما فکر میکنه که باید از کارگر ایرانی یا کارگری که کارت اشتغال داره هم به همین نحو کار بکشه و با برده داری تفاوتی نداره.
قابل توجه کارفرمایان وطنی که میگن کارگر خارجی بالاخص کارگر افغانی چند برابر کارگر ایرانی کار میکنه و مایل به کارگیری اونها هستن ، دارن حق همون کارگران رو پایمال میکنن تا کارگر بیش از حد توانش کار کنه وگرنه کارگر ، کارگره و هیچ تفاوتی با هم ندارن .
مش غلامرضا: 1395/1/2209:44:57،
35
24
هر سال دارکلی از این طرح ها میدن. همش حرف حرف حرف.بابا تو مملکت عمل نیست.فایده نداره.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما