کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

معیار حذف یارانه‌ها رسماً اعلام شد

کدخبر:۲۱۳۱۳شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۸:۴۷۱۰۲۳۰ بازدید

معاون رفاه وزارت تعاون مبنای حذف یارانه‌ها را خودرو ، معامله ملکی ، محل سکونت و شغل فرد اعلام کرد و گفت:این حق فرد است که بداند برای ...

معاون رفاه وزارت تعاون مبنای حذف یارانه‌ها را خودرو ، معامله ملکی ، محل سکونت و شغل فرد اعلام کرد و گفت:این حق فرد است که بداند برای چه حذف شده است و ما به خود فرد می‌گوییم، ولی این موضوع را در رسانه‌ها نمی‌گوییم تا رفتار مردم تغییر نکند.

 حذف یارانه ثروتمندان ازجمله کارهای پر حاشیه دولت بود که اعتراض فراوانی به همراه داشت. برخی اعتراض‌کنندگان عنوان می‌کردند، این پول حق همه مردم ایران است و باید بین همه تقسیم شود. برخی هم می‌گفتند، حتما در بررسی اموال اشتباهی صورت گرفته و ما دارایی زیادی نداریم که از لیست یارانه‌بگیران حذف شویم.

در این میان، افراد معترض به سامانه معرفی شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و اعتراض خود را ثبت می‌کردند. بعد از بررسی با آنها تماس گرفتند و نسبت به اقدامات صورت گرفته گزارش داده ‌شد. با این حال، بسیاری از افراد، همچنان نسبت به حذفشان از لیست یارانه‌بگیران اعتراض دارند. احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به جام‌جم گفته است: ضریب خطای ده درصد برای کار به این بزرگی طبیعی است و در صورت اعتراض مجددا مورد بررسی قرار می‌گیرد. گفت‌وگوی ما را با این مقام دولتی در خصوص هدفمندی یارانه‌ها بخوانید.

ساز‌وکار اصلی دولت برای حذف یارانه‌ها چیست؟ خانه، ماشین یا ارز مسافرتی؟

مبنای حذف یارانه‌ها خودرو ، معامله ملکی و محل سکونت است که ما از اطلاعات مختلف موجود بجز نظام بانکی استفاده کردیم. به شغل فرد هم توجه کردیم؛ از پزشک، وکیل و هیات مدیره شرکت‌های بزرگ گرفته تا موارد دیگر، با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده از درآمد خانوار تقسیم زده شد. وقتی فرد به سامانه مراجعه می‌کند، به او گفته می‌شود شما دارای این دارایی‌ها بودید.

این حق فرد است که بداند برای چه حذف شده است و ما به خود فرد می‌گوییم، ولی این موضوع را در رسانه‌ها نمی‌گوییم تا رفتار مردم تغییر نکند. وقتی می‌خواستیم یارانه را حذف کنیم بررسی می‌کردیم که گیرنده آن، بیمار خاص یا معلول نباشد.

در میان حذف شدگان از لیست یارانه‌بگیران افراد صعب‌العلاج هم بودند و برای قطع شدن یارانه خود بارها با روزنامه تماس گرفتند و کمک خواستند.

ما به بیماران خاص یک و نیم میلیون تومان در ماه یارانه دارویی می‌دهیم. در این مورد خاص شاید کدملی اشتباه شده باشد که البته در باره بیماران خاص نمی‌تواند اشتباه باشد یا اطلاعاتش هنوز به دست ما نرسیده، ولی ما کد بیماران خاص را می‌گیریم و چک می‌کنیم.

چرا وارد حساب‌های بانکی نمی‌شوید؟

دستور رئیس‌جمهور است.

رئیس‌جمهور گفتند حساب یک مساله محرمانه است، اما دولت، سازمان امور مالیاتی، قوه قضاییه و دادگستری و... بالاخره باید بدانند فرد چقدر گردش مالی دارد که برای او مالیات، وضع و یارانه‌اش را حذف کنند.

استدلالی که دولت داشت این است که مردم باید به حوزه نظام بانکی اعتماد کنند که پولشان را از نظام بانکی خارج نکنند، چون سیستم بانکی در اقتصاد مثل نیروگاه یا سد است. نیروگاه برق را مقایسه کنید با یک کارخانه فولاد، وقتی کارخانه فولاد ورشکست یا تعطیل می‌شود یک‌سری فعالیت‌ها متوقف می‌شود، ولی وقتی برق قطع می‌شود همه کارخانه‌ها تعطیل می‌شوند.

سیستم بانکی در همه جای دنیا مثل نیروگاه‌های برق است و همه بانک‌های دنیا اگر حدود 20 درصد مردم، اعتمادشان را از دست بدهند، ورشکسته می‌شوند. بی‌اعتمادی به نظام بانکی هزینه‌های سنگینی برای کشور دارد.

آیا هدف از حذف یارانه اقشارپولدار فقط رفع کسری بودجه دولت است؟

خیر. شناسایی اقشار پردرآمد و گروه‌بندی خانوارها از نظر سطح درآمدی، منافع مهمی برای اقتصاد کشور به دنبال خواهد داشت. به طور مثال یک خانوار با درآمد متوسط اگر مبتلا به ام اس شود، باید صددرصد هزینه‌هایش توسط دولت تأمین شود، اما میزان حمایت از خانوار پردرآمد متفاوت است. هدفمندسازی به ما این امکان را می‌دهد که در این حوزه نیز حمایت‌های خود را طبقه بندی کنیم.

کار سختی که شروع شده، باید کمک شود تا به نحو احسن پیش برود نه این که نقاط ضعف کار را بزرگ کنیم .پس خود این کار اهمیت دارد. برای حکومت ضرورت دارد و برای فقرا مهم است.

حذف یارانه‌ها دارای ایرادات زیادی بوده و اعتراضات مردم را به دنبال داشته است. نظرتان در این مورد چیست؟

هدفمندی بودجه و شناسایی گروه‌های درآمدی در همه کشورها با خطا روبه رو است. در بهترین حالت ده تا پانزده درصد خطا وجود دارد، بهترین کشورها 10 تا 15 درصد خطا می‌کنند. میزان خطای ما نیز همین حدود است.

این میزان خطا را با خطای سازمان مالیاتی مقایسه کنید. البته کارها متفاوت است، اما این مقایسه بد نیست. در سازمان مالیاتی هنوز گفته می‌شود ما از 40 درصد اقتصاد نمی‌توانیم مالیات بگیریم. یعنی 40 درصد خطا داریم. دانشی که در ایران حداقل به صورت مدرنش 80 سال است به وجود آمده، 40 درصد فرار مالیاتی دارد. پس بپذیرید اگر ما هم کار هدفمندی را آغاز کنیم، 10 تا 15 درصد خطا دارد.

وقتی 3 میلیون نفر را حذف می‌کنیم، مثلا 10 درصد خطا داریم که این مقدار می‌شود 300 هزار نفر، یعنی یک شهر، یعنی یک شهر خطا، ولی در صورتی که مردم اعتماد کنند و ما کمک کنیم این اعتماد شکل بگیرد. درصد بسیار بالایی از کسانی را که اعتراض کردند، برگشت دادیم و شروع به بررسی مجدد کردیم.

چرا بانک اطلاعاتی شما تکمیل نیست؟ فکر نمی‌کنید این موضوع نارضایتی‌ زیادی به وجود بیاورد؟

بانک اطلاعاتی یک موضوع بین دستگاهی است. مثلا یک میلیون و 800 هزار نفر در ایران شماره ملی دارند اما کارت ملی ندارند، یعنی یا بی‌حوصلگی کردند که درصد کمی هستند، یا خارج از کشور هستند یا فوت کرده‌اند. این موضوع تنها دست وزارت تعاون نیست و سازمان ثبت احوال نیز باید مشارکت کند تا این افراد شناسایی شوند. به محض این که همکاری شکل گرفت و ما اعلام کردیم، اگر این افراد برای گرفتن کارت ملی اقدام نکنند یارانه آنها قطع می‌شود، 70 درصد آنها به سازمان ثبت احوال مراجعه کردند.

بخش زیادی از سندها کد ملی ندارند که این موضوع، معضلی ملی محسوب می‌شود. برای همین، سازمان ثبت اسناد باید تلاش‌هایی انجام دهد که ما بتوانیم دارایی افراد را بدرستی تشخیص بدهیم.

به مدارک تحصیلی در کشور توجه کنید. اطلاعات آموزش و پرورش از 15 سال قبل به صورت الکترونیکی وجود دارد. الان مهم‌ترین بخش برای مردم، حساب بانکی آنهاست که ما در حساب بانکی وارد نمی‌شویم.

ما گزارشی چاپ کردیم درباره فردی که نگهبان سازمان دولتی بود و یارانه‌اش حذف شده بود و بعد از مصاحبه وصل شد. این قضیه چگونه است؟

ما برای هربار حذف، تعداد دفعات قبلی را بررسی می‌کنیم. موردی نداشتیم که یارانه‌ فرد قطع شود، برقرار شود و دوباره قطع شود.

یارانه این فرد تابستان قطع شده بود که یارانه سه ماه نریخته را هم برایش ریختند. بعد دوباره ماه قبل حذف کرده بودند که مجددا به حسابش ریختند.

موردی باید بررسی شود، ولی شیوه ما این بود که توضیح دادم.

فکر می‌کنید بانک جامع اطلاعاتی کشور تا چه زمانی تکمیل می‌شود؟

بانک جامع اطلاعاتی در طول زمان تکمیل می‌شود. تقریبا از اردیبهشت سال 94 شروع شده و تا همیشه ادامه دارد. بخشنامه‌ها و مصوبات مربوط به دولت قبل بود و قانون آن سال 1383 نوشته شده است.

شناسایی شما برای افرادی که خودروهای گران قیمت دارند، چگونه است؟ در میان معترضان، افرادی هستند که پراید دارند اما یارانه‌شان قطع شده است.

لیست افراد پولدار و دارای خودروهای گرانقیمت از نیروی انتظامی گرفته می‌شود و بر اساس معیار وزارت تعاون از لیست یارانه‌بگیران حذف می‌شوند. یک مورد داشتیم که کسی خودرو نداشته، ولی در نمایشگاه کار می‌کرده و صاحب نمایشگاه، ماشین‌ها را با وکالت تام به اسم این فرد می‌زده است. این نمونه‌ای است که از فرد سوءاستفاده می‌شده و افراد باید به آن توجه داشته باشند.

کدام سازمان‌ها بجز نیروی انتظامی و ثبت احوال در هدفمندی یارانه‌ها با شما همکاری می‌کنند؟

بجز بانک‌ها تقریبا همه سازمان‌ها همکاری می‌کنند، مثلا آموزش پرورش و آموزش عالی، اطلاعات تحصیلی را می‌دهد، اطلاعات کارکنان دولت را از خزانه‌داری کشور داریم و اطلاعات معاملات ملکی را هم داریم.

چرا به صورت مشاغلی حذف نمی‌کنید؟ مثلا از اتحادیه نمایشگاه‌داران، طلافروشان، اساتید دانشگاه‌، وکلای پایه یک، نمایندگان مجلس و ...؟

نمایندگان مجلس که کلا حذف شدند و تعداد زیادی هم نبودند، درجه‌بندی اطلاعات مشاغلی هم کار ساده‌ای نیست، ولی از بانک مشاغل هم برای حذف یارانه‌ها استفاده کردیم.

اساسا هدفی که دولت در بحث هدفمندی یارانه‌ها دنبال می‌کند چیست؟

مهم‌ترین مساله‌ای که ما به دنبال آن در هدفمندی هستیم، شناساندن اهمیت هدفمندسازی برای اقتصاد کشور است. اهمیت این موضوع نه‌تنها برای مردم، بلکه برای کارشناسان و عموم سیاستگذاران نیز شناخته شده نیست.

هدفمندسازی مانند مالیات ستانی یک ضرورت حکومتی است. مالیات‌ستانی، اخذ مالیات برای تأمین مخارج عمومی و هدفمندسازی نیز شیوه بهینه مصرف بودجه عمومی برای حمایت اجتماعی است.

کشوری که در هدفمندسازی ناتوان است، نمی‌تواند با فقر مبارزه کند. ما هدفمندی را به منظور صرفه‌جویی دولت در یارانه‌های نقدی نمی‌بینیم، بلکه از نظر ما هدفمندی مثل مالیات است یعنی کشوری که نمی‌تواند مالیات بگیرد، منبع صحیحی برای هزینه کرد دولتش وجود ندارد. همه دولت‌ها با عناوین مختلف از مردم مالیات می‌گیرند تا بتوانند امنیت و سایر کالاها و خدمات عمومی را برقرار کنند.

در قرن بیستم، دولت‌ها به اینجا رسیدند که اگر به دانش هدفمندی دست نیابند و ندانند چگونه از اقشار ضعیف حمایت کنند، جامعه نمی‌تواند از ثبات سیاسی اجتماعی بهره مند باشد، چون در اثر تحولات ناخواسته مثل شوک ارزی که در نقطه دیگری از دنیا به وجود آمده، بخشی از مردم فقیر می‌شوند. پدیده‌های مختلف در دنیای امروز به فقر برخی اقشار منجر می‌شود. هدفمندسازی یعنی دانش و ظرفیت سازمانی برای حمایت از کسانی که در معرض فقر هستند.

به عنوان مثال، بحرانی که سال 1929 در آمریکا رخ داد، بیشترین سقوط ارزی را در ایران به دنبال داشت که در صد‌سال قبل آن بی‌سابقه بود و در اثر آن بحران،‌ میزان صادرات ـ واردات آمریکا از سایر کشورها کاهش پیدا کرد و همه کشورهای پیشرفته آن زمان با بحران روبه رو شدند. در نتیجه رکود فراگیر، قیمت نقره به خاطر این که مصرف‌کننده آن آمریکا بود، سقوط کرد.

مبنای پول ایران هم نقره بود و پول ایران بی‌ارزش شد. تحولات عظیمی در اقتصاد ایران رخ داد و این اوضاع شکل اقتصاد ایران را عوض کرد و باعث شد دولت انحصار اقتصاد و شرکت‌های دولتی را بر عهده بگیرد تا بتواند این بحران را کنترل کند. در اثر آن بحران، تورم در اقتصاد ایران افزایش پیدا کرد و در ایران مانند سایر کشورها بحران 1929 به افزایش فقر انجامید.

به این ترتیب ما ناخواسته در معرض شوک هستیم، زلزله، ریزگرد و بحران‌ ارزی و... همه این پدیده‌ها که رخ بدهد، جامعه می‌تواند در معرض فقر باشد.

از این عوامل نادر که بگذریم، خیلی وقت‌ها در جامعه‌ای که حتی ثروت زیادی وجود دارد باز گروه‌هایی فقیر می‌شوند. فردی که معلولیت دارد، زن سرپرست خانوار، مهاجران و روستاییان معمولا فقیرتر از سایر اقشار هستند. بنابراین باید سازوکاری باشد که دولت با بودجه محدود بتواند اقشار فقیر را هدف سیاست‌های حمایتی قرار دهد. این دانش به نظر ما تا امروز در ایران به وجود نیامده و ما در شناسایی گروه‌های فقر بسیار ضعف داریم.

به‌طور مثال، وقتی بار اول به ما گفتند سبد کالا را میان افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی توزیع کنید، ما درصد قابل توجهی (حدود 10 درصد) از افراد را دیدیم که بیشتر از دو خودرو دارند. اینها را به سازمان‌های حمایتی اعلام کردیم.

آنها گفتند یک‌سوم افرادی که به ما دادید، بعد از بررسی حذف کردیم، ولی دیدیم تعداد قابل توجهی از آنها مورد سوء‌استفاده قرار گرفتند. بنابراین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاری را در ایران پایه‌گذاری کرد (دانش و مهارت سازمانی برای هدفمندسازی بودجه‌های بخش حمایتی) که دولت‌های قبل آن را ایجاد نکرده بودند. دولت قبل دو سه بار برای خوشه‌بندی اقدام کرد ولی آن را انجام نداد و عقب‌نشینی کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پاسخ: 1395/1/2115:49:45،
187
30
اگر اینجوری برود جلو حقوقها هم قطع میشه خیلی وضع بحرانیه . نفت مرد دیگه روزهای بدتر در راه است
ملت مظلوم : 1395/1/2115:56:57،
228
24دوستان مگه نمي بينيد جنگ هاي منطقه چقدر خرج داره ؟؟؟؟
يارانه سيخي چنده ؟؟؟
حرف حساب: 1395/1/2117:44:35،
105
42
اگه راست میگین خدا را میشناسید و مسلمانید بریز بپاش و پاداش ها و هزار تا خرج مفت کارمندای دولت را کم کنید مشکل یارانه دادن حل میشه
سالار: 1395/1/2119:09:59،
60
35
عجیب بود دلار قبل از عید خیلی پایین رفت...
این دولت برای کمک به قشر مرفه که میخواستن بره خارج همه کار میکنه...
واقعا که!!!
حسن: 1395/1/2119:27:05،
37
44
یارانه این ماه چه موقع واریز میشه؟؟؟؟؟؟؟؟
زید: 1395/1/2121:46:32،
38
29
ولی یکسری دولتی خوب پادشاهی میکنند/ وزارتی ها امور خارجه ای ها کشتیرانی...
بیت المال: 1395/1/2209:08:37،
39
29
بریز بپاشتهای دولتی و نهادها و سازمانها را ببنین
که خود کارمندان هم شاکی هستند
مدام کتاب و دفترچه و کاتالوگ و یادنامه و یادنامه چاپ میکنند و در اموراداری و رفاه میماند و میپوسد و 5 ماه بعد همگی میروند انباری و آخر سال همگی سطل زباله !!!
همایش سمینار همایش سمینار پشت سر هم
د هر کدام هم کیف و سی دی و خودکار تبلیغاتی و میوه و شیرینی و ناهار و ....
که هر کدام چند صد میلیون هزینه دارد
آنوقت 45 هزار تومان یک خانواده مشکل
بودجه مملکت 7500 ساله شده !!!!
برفرض یک مردی 4 میلیون درآمد دارد و خانواده 5 نفری و مستاجر است و یک ماشین دارد
برای این فرد نباید قطع شود
مبنای کارتان اشتباه است
از هدررفت بیت المال نزد خود شروع کنین
بنده خدا: 1395/1/2115:52:08،
128
34
دزدی توی روز روشن یه طرف قضیس . بقیشم مربوط به طلبکاری دولت و ... از مردم هست .... ما که پول نفتی نه توی زندگی خودمون دیدیدم نه توی عمران کشور ولی ............. دزدییی
123: 1395/1/2116:04:01،
105
33
امیدوارم نفت برای همیشه بشه زیر $ 10
معلول: 1395/1/2116:06:05،
90
29
آقا چرا درست بررسی نمی کنید؟ بالای شهر تهران ملک چنده وسر آسیاب ملک چنده؟ دوم مگه قرار نبود با پول یارانش هرکی میزان مصرف انرژی رو مدیریت کنه.و شما که داری تساعدی هزینه انرژی رو دریافت میکنی. پس بیا همه یارانه هارو قطع کن وسنگ مستحق و معلول و غیره رو به سینه نزن و بیا مبلغ هزینه های جاری خودتو کم کن.
فربد: 1395/1/2116:08:13،
30
126
یکی باید براتون شفاف سازی کنه که این کار دولت به نفع قشر ضعیفه..اینکار یعنی که میخان بخشی از اختلاف طبقاتی رو که در 8 سال گذشته ایجاد شده رو کاهش بدن..قبل از نظر دادن کمی فکر کنین
مجی: 1395/1/2117:36:15،
37
26
حتما با این چهل و چهار هزار تومن پر می شه.دولت پول کم داره می خواد به یه عده پول نده.حالا دیگه دنبال راه درستش می گرده.
حتما: 1395/1/2117:41:12،
39
36
جناب عالی حتما کارمند دولتی که میدونی به هیچ وجه یارانه ات قطع نمیشه که این حرف را میزنی حتی اگر کارگر و فقیر و بدبخت یارانشون قطعع بشه یارانه دولتی ها قطع نمیشه.!!!
ناشناس: 1395/1/2117:43:44،
32
31
حرفت خنده دار بود،نه اونی که ثروتمنده با ماهی 50-یا حتی 500 هزارتومن ثروتمند میشه نه اونی که فقیره با این پولا اوضاعش فرقی می کنه
حمید: 1395/1/2117:53:22،
41
27
هر تصمیمی در. ایران. در نهایت به ضرر اکثر مردم و به نفع یک اقلیت بوده

k1: 1395/1/2118:33:49،
24
39
با قسمت "قبل از نظر دادن کمی فکر کنید" موافقم. آخه توجیه و خوش باوری تا کجا؟!!!!
ali: 1395/1/2116:39:15،
111
42
خیلی جالبه !!
44 هزاتومان یارانه مردم را قطع می کنند ولی حق مدیریت شغل خودشان را 100 درصد افزایش می دهند !!!
مدیران دولتی برای خودشان فرش قرمز پهن می کنند و خودشان را جزو خواص می دانند ولی مردم را جزو عوام !!
من که در دوره بعد به روحانی رای نمی دهم
حمید: 1395/1/2117:42:34،
67
29
یارانه پول اضافه ای نیست که مردم بدهند که حالا هم به راحتی قطعش کنند

چه حرفهایی که به اسم عدالت زده نشد

چه وعده هایی که داده نشد

و حالا بعد از چند برابر شدن بنزین گاز آب برق وسایر هزینه های زندگی

به راحتی یارانه رو قطع میکنند

دولت از بی عرضگی خودش و بردن دست تو جیب مردم باید خجالت بکشه
متین: 1395/1/2117:46:49،
67
33
متاسفانه یا خوشبختانه دولت روحانی با یکسری کارها که داره میکنه مانند حذف یارانه ها افزایش بدون دلیل قیمت بنزین در حالی که قیمت نفت تا بشکه ای 25 دلار هم کاهش داشت و عدم اجرای صحبت هایش داره به حذف خودش کمک میکنه
مهدی: 1395/1/2118:02:52،
43
30
ایناازهیچ کاری دریغ نمیکنند.مطمعن باشیدتوحساب بانکی مردم هم سرک میکشن.ازسال دیگه هم مالیات ازحسابهای سپرده میگیرن.ما زندگی نمیکنیم که.مرده ایم خبرنداریم.
vahid: 1395/1/2118:07:59،
57
30
واقعا مدیریت ضعیفی حاکم بر جامه است چرا باید یارانه اقشار ضعیف جامعه بدلیل شناسایی غلط قطع بشه فقط باید تاسف خورد----
00: 1395/1/2119:17:53،
75
26
مملکت پر از معادن و ذخایر رو هاپو لی کردند. سر مردم رو هم با 45 هزارتومان سرگرم. دستشون هم از جیب مردم بیرون نمی آورند والله قاجار اینقدر غارت نکرد که اینها می کنند .
khodayar: 1395/1/2120:25:04،
27
63
یازده ماه دیگر با روی کار آمدن آقای دکتر احمدی نژاد مشکل
یارانه حذف می شود اگر کسی سرمایه دارد زحمت کشیده بدست
آورده است از هوا برایش نیامده است
رضا: 1395/1/2121:11:39،
46
32
جوانیمان تباه شد فقط بخاطر بی پولی حمالی برای دیگران و خیانت و ...
اگه دنیا دنیاست روز حساب کتابی هم هست...
غلی: 1395/1/2122:09:58،
41
32
یارانه حق همه مردمه و خود مردم اگه نیاز نداشتن بهتر می تونن به دیگران کمک کنن اختیار حق خودشون را دارن
اشتون: 1395/1/2201:52:58،
24
29
روحانی هنوزهم که هنوزه داره یارانه میگیره
در ضمن به حرف وزیر اقتصادش تئ دکتر سلام 112 و 113 گوش بدید میفهمید
amre1355: 1395/1/2209:15:46،
32
22
با سلام به نظر شما به جای اینکه روی این پروژه حذف یارانه ها وپیدا کردن افراد پر درامد و غیره زمان وانرژی صرف کنند به توسعه و اقتصاد کشور پرداخته می شد بهتر نبود؟ چرا ما اینقدر براحتی زمان رو از دست می دیمو به فکر پیشرفت نیستیم؟
ارین: 1395/1/2209:39:03،
22
40
اینا که همش در حال حذف هستند
اردشیر: 1395/1/2209:54:57،
24
31
با سلام دولت کریمه تدبیر و امید در اسفند ماه که یارانه افراد بدون کارت ملی را حذف کرد بر خلاف قولشان یارانه معلولین فاقد کارت ملی که دارای کد ملی می باشند را با بی تدبیری حذف نمودند.
زال الدین: 1395/1/2209:59:53،
27
35
یارانه همه رو بدبخت کرد.باعث و بانی یارانه خیر نبیته.
عبدالله: 1395/1/2211:25:14،
28
29
اگر اینقدر در کار شناسایی افراد دقیق بودید چرا یارانه یک سوم معترضین دوباره پرداخت میشه ؟
NSM: 1395/1/2604:54:36،
21
36
45 هزار و پانصد تومان یا به عبارت دیگر 455 هزار ریال وای نگاه صفراش!!!!!
ترانه: 1395/1/2715:03:06،
38
37
دولت روحانی فقط به نفع قشر مرفه کار میکنه. کسی که کوچکترین تفریحش گشت و گذار تو کیش و کشتیرانی اونجاست درد قشر ضعیف رو میفهمه چیه!؟
مهدی مهدی: 1395/1/2715:16:07،
29
41
یارانه حق مردم است ،خودشان عقل و شعور و توانایی دارند و اگر احتیاج نداشته باشند خودشان بهتر می دانند که در چه راهی خرج کنند. از یکماه به پایان سال اداره آب و فاضلاب روستایی امتیاز آب نمی فروشد به بهانه اینکه حسابهایشان را بسته اند و اکنون یکماه از سال جدید95 گذشته هنوز به خاطر اینکه دستورالعمل جدیدی برای فروش نیامده برای امتیاز آب ثبت نام نمی کنند تا نرخ ها را تغییر دهند و پوست مردم را بکنند .اگر مردم به یارانه احتیاج ندارند به امتیاز آب که احتیاج دارند پس چرا زرنگی و بهانه گیری ....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار