کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فنلاند دیگر رسما مرد بیمار اروپا است ؟

کدخبر:۲۱۲۵۱جمعه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۳:۴۸:۴۷۱۲۹۶ بازدید

ارقامی که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد اقتصاد فنلاند در سال 2015 ، پس از سه سال کوچک شدن، بالاخره رشد کرده. اما نه تنها نرخ رشد چنگی ...

فنلاند "مرد بیمار اروپا" است . این تعبیری است که الکساندر استوب، وزیر دارایی فنلاند، اخیرا به کار برده.

ارقامی که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد اقتصاد فنلاند در سال 2015 ، پس از سه سال کوچک شدن، بالاخره رشد کرده. اما نه تنها نرخ رشد چنگی به دل نمی‌زند، که چشم‌انداز همچنان تیره‌وتار است.

آمار اخیر نشان می‌دهد درآمد ناخالص ملی فنلاند همچنان هفت درصد از اوجش در پایان سال 2007 ، درست پیش از بحران مالی جهانی، پایین‌تر است. اغلب کشورهای حوزه یورو به وضع پیش از بحران برگشته‌اند و بعضی بالاتر رفته‌اند. حتی ایرلند – که تنها کشوری بود که دولت ناچار شد بانک‌هایش را نجات دهد – عملکردی نسبتا موفق داشته. وضعیت نومیدکننده اقتصاد فنلاند از ارقام بیکاری این کشور هم پیداست، رقمی که اوایل سال 2008 ، 6.2 درصد بود و در تازه‌ترین گزارش 9.5 درصد ذکر شده.

اما مقصر کیست؟
 

 • 'جابز شغل‌هایمان را دزدید'
   

e9lu4qw0hgwes3wo1m2a.jpg


سال 2014 ، آقای استوب که آن زمان نخست‌وزیر بود، در مصاحبه‌ای گفت: "استیو جابز شغل‌های ما را برد." منظورش این بود که محصولات اپل دو صنعت بسیار مهم فنلاند را جدا به دردسر انداخته. یکی جنگل‌داری بود – به ویژه تولید کاغذ، صنعتی عظیم با پیشینه‌ای دراز در فنلاند. جنگل‌های گسترده فنلاند گذشته از زیبایی، منبع درآمدی ارزشمند بوده‌اند.

اما در سال‌های گذشته این کشور دچار بلایی شده که یک مؤسسه تحقیقاتی مستقل در هلسینکی اسم‌اش را گذاشته "کاهش تقاضا برای کاغذ به دلیل جایگزینی رسانه‌های چاپی با خدمات اینترنتی." البته این تحول محصول کار اپل نیست، اما این شرکت هم سهمی بزرگ در آن داشته.

دیگر قربانی فنلاندی اپل نوکیا است، که در قرن نوزدهم کارش تولید کاغذ بود.

نوکیا در دهه‌های بعد به صنایع دیگر هم وارد شد و نهایتا بزرگ‌ترین تولیدکننده تلفن‌های همراه جهان نام گرفت، اما دور آیفون و گوشی‌‌های همراه که رسید، نتوانست رقابت کند.

dqzrbmmycrcdwyrjmsuv.jpg
 

شاید بگویید نوکیا فقط یک شرکت است. اما شرکتی است عظیم، سایه‌ افکنده بر اقتصادی کوچک. در گزارش همان مؤسسه تحقیقاتی آمده: "بین سال‌های 2008 و 2014 ، یک‌سوم افت درآمد ناخالص ملی به خاطر افت نوکیا بوده و یک‌پنجم کاهش جمعیت شاغل به خاطر اخراج‌های این شرکت."

اگر کل بخش فن‌آوری را – که نوکیا بخشی از آن است – در نظر بگیرید، تأثیر از این هم بیشتر بوده. بنابراین می‌بینید که آن شوخی بی‌مورد نبود: عامل مشکلات اقتصادی فنلاند استیو جابز است و غولی که آفرید.

البته که به این سادگی‌ها نیست. عواملی پرشمار در افت اقتصاد فنلاند نقش بازی کرده‌اند.

____________________

 • اقتصاد فنلاند

 • درآمد ناخالص ملی در سال ۲۰۱۵: ۲۰۷ میلیارد یورو – هشتمین اقتصاد بین کشورهای یورو (منبع: صندوق جهانی پول)

 • درآمد سرانه: ۳۷۸۹۳ یورو – پنجم در کشورهای یورو، بالاتر از فرانسه و آلمان (منبع: صندوق جهانی پول)

 • جمعیت: ۵.۵ میلیون – دهم در کشورهای یورو

 • دو ستون اقتصاد (صنایع چوب و نوکیا) در سال‌های اخیر افت کرده‌اند

 • شرکت‌های معروف و موفق فعلی عبارتند از والیو، تولیدکننده محصولات لبنی، راویو، سازنده بازی پرنده‌های خشمگین، و کوهنه، که پله‌برقی و آسانسور می‌سازد

 • فنلاند بودجه هنگفتی صرف آموزش، تحقیق و کارآموزی می‌کند – و در نتیجه همین سرمایه‌گذاری نیروی کار فنلاندی از بهترین‌های جهان است

 • فنلاند تنها کشور شمال اروپا و عضو اتحادیه اروپاست که واحد پولش یورو است

____________________

فنلاند یک مشکل خارجی دیگر هم دارد: روسیه. و این اولین بار نیست که مشکلات همسایه شرقی به اقتصاد فنلاند هم سرایت می‌کند.

اوایل دهه نود میلادی، فروپاشی شوروی سابق به صادرات فنلاند آسیب زد. همین‌طور مشکلات اخیر روسیه که عامل آن ارزانی نفت و تحریم‌های غرب پس از بحران در اوکراین بود. مقابله‌به‌مثل روسیه در تجارت با اتحادیه اروپا هم به فنلاند ضربه زده – مثلا منع واردات برخی کالاها از اتحادیه اروپا، که دامن والیو، تولیدکننده محصولات لبنی فنلاند، را گرفته.
 

lt5fs9ihtwtgg5bk0hxw.jpg


مسایل دیگری هم هست که نمی‌توان گردن خارجی‌ها انداخت یا به بخت بد نسبت داد. به‌عنوان نمونه، جمعیت فنلاند در حال پیر شدن است. یعنی آن بخش جمعیت که کار می‌کند، ثروت می‌آفریند و مالیات می‌دهد، کوچک‌تر شده.

موضوع دیگر مزیت رقابتی است، که یکی از سنج‌هایش هزینه واحد کار است. طبق آمار سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، این مقیاس بین سال‌های 2007 (درست پیش از بحران) و 2014 ، حدود 25 درصد افزایش یافت.

بعد از بحران، دستمزدها همچنان بالا می‌رفت درحالی‌که بهره‌وری – یا تولید هر کارگر – افت کرده بود.

دولت فنلاند در تلاش است این مسائل را حل کند، با اصلاحاتی در حوزه کسب‌و‌کار، اشتغال و کمک‌هزینه‌های دولتی، به هدف پایین آوردن هزینه‌ نیروی کار.

یک مسئله دیگر که با مسئله قبلی پیوند دارد، سهم بزرگ هزینه‌های دولتی در درآمد ناخالص ملی است – که در کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (عمدتا کشورهای ثروتمند) از همه بیشتر است. افزایش هزینه‌های دولت تا حدی برآمده از نرخ بیکاری بالاتر و جمعیت پیرتر است. ضمن این‌که نشان می‌دهد نرخ مالیات نسبتا بالا است.
 

 • تأثیر واحد پول مشترک

یکی از راه‌کارهای دولت‌ در مواجهه با مسئله مزیت رقابتی پایین آوردن هزینه کسب‌وکار است – به جای کم ارزش کردن پول ملی، که در مورد فنلاند چون واحد پولش یورو است، شدنی نیست.

البته فنلاندی‌ها هنگامی که به یورو می‌پیوستند به این خطر بالقوه آگاه بودند – که انعطاف پول‌شان در واکنش به تحولات اقتصادی از دست می‌رود. به این‌گونه تحولات که اعضای مختلف حوزه پولی مشترک را به درجات مختلف متأثر می‌کند، شوک‌های نامتقارن یا منحصربه‌فرد می‌گویند.

با این وصف، آیا می‌شود گفت اگر فنلاند پول ملی (غیر از یورو) داشت، و ارزشش را کم می‌کرد، مشکلاتش خفیف‌تر می‌شد؟

شاید. نرخ برابری ارزها را بازارهای مالی تعیین می‌کنند. کاملا ممکن است گزارش‌های منفی از وضع اقتصاد پول فنلاند را ضعیف می‌کرد و به شکلی رقابت را برای صنایع (صادرکننده) این کشور آسان‌تر می‌کرد.


jbrfir3n24f3bwmfg1d.jpg


گزارش مرکز تحقیقات هلسینکی هم می‌گوید وضع ممکن بود فرق کند: "ضعف رشد (اقتصاد) فنلاند را می‌توان به این شکل توضیح داد: رشته‌ای از شوک‌های منفی استثنایی، و ظرفیت پایین اقتصاد برای بهبود مزیت رقابتی با کاهش هزینه‌ها در غیاب انعطاف نرخ برابری ارز."

گزارش این مرکز گزارش معقول و معتدلی است. نظر توماس مالینن، از اقتصاددان‌های دانشگاه هلسینکی، تندتر و قطعی‌تر است. او می‌گوید: "انگشت اتهام را باید به سوی مقصر گرفت. عامل مصیبت‌های اقتصادی‌ ما واحد پول‌مان است، یورو."

البته ارکی لیکانن، رئیس بانک مرکزی فنلاند، که از اعضای کمیته سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا هم هست، این نظر را قبول ندارد.

او چندی پیش به روزنامه دیلی تلگراف گفت: "فرض کنیم واحد پول ما همان مارکا بود (واحد پول فنلاند پیش از یورو)، و پول‌مان در مقابل پول‌های دیگر ضعیف بود، فکر نمی‌کنم نوکیا حریف آیفون می‌شد، یا جوان‌ها ناگهان به روزنامه و کتاب چاپی علاقمند می‌شدند و تقاضا برای تولیدی‌های کاغذ فنلاند بالا می‌رفت. مشکلات ما ریشه در واقعیات ساختاری دارد. تغییر در واحد پول این مشکلات را حل نمی‌کند."

فنلاند همچنان با خیل مشکلاتی که از زمان بحران جهانی بر اقتصادش آوار شده گلاویز است.

با این وجود، ارزیابی اخیر سازمان توسعه و همکاری را نباید از یاد برد که می‌گوید: "سطح درآمد و رفاه فنلاند بالاست" و به‌رغم افزایش نرخ بیکاری "چترهای حمایتی اجتماعی جلوی نابرابری را می‌گیرد."

موضوع صرفا این است که اگر فنلاند به شوک‌ها بهتر واکنش نشان می‌داد، درآمدها احتمالا به‌مراتب بیش از این بود که هست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

H: 1395/1/2004:07:41،
39
16
بزرگترین اشتباه فنلاند ،پیوستن به حوزه یورو بود .

اگه فنلاند مارک خودش رو داشت ،الان می‌تونست ارزش پول رو برای حمایت از صادرات کاهش بده !

همین کار رو سوئد داره با کرون انجام میده !
یه نفر: 1395/1/2004:59:53،
61
18
چند تا از مدیران مملکت ما رو صادر کنند اونجا ... داغون می کنند فنلاند و کشورهای همسایه رو در عرض چند ماه !!!
دلواپس دلسوز: 1395/1/2006:48:41،
27
85
بفرماييد اينم اقتصاد دنياي غرب . اقتصاد ايران با رشدي كه در دولت قبل داشت تواتست اينطور غربي ها را به عقب براند . حيف كه دولت فعلي اين روند را متوقف كرده و با برجام و غيره به غربي ها امتياز داده و با خريد از انها دوباره باعث رشد انها ميشود . حيف
پلاسیده: 1395/1/2012:18:37،
51
24
واقعا حیفه اینجا بمونی برو نجاتشون بده
جنوبی: 1395/1/2012:47:02،
38
21
بقول جناب مولوی:
کار پاکان را قیاس از خود مگیر-------گرچه باشد در نوشتن شیر و شیر
منظور غربیها ااز بیماری نرخ بیکاری بالای 5 درصد هستش...اما ما همین الانش لااقل بالای 15 درصد نرخ بیکاریمونه...!بیماری اونها با ما فرق داره...!اگر همین وزیر دارایی فنلاند بیاد ایران و نقدینگی 700000میلیار دلاری دولت قبل رو ببینه...درجا سکته مغزی و قلبی میکنه....!بیماری اقتصاد غرب مثل یه سرماخوردگیه در مقابل اقتصاد فاسد..خام فروش...وابسته به نفت ما که سرطان لاعلاجه...!
ما در اوایل هدفمندی یارانه ها تورم 60 درصدی هم تجربه کردیم...!شما که هم دلت سوز داره و پس و پیش میره واسه مملکت...خوبه این چیزا رو هم بدونی...!در اقتصاد ما تاجر با ارز دارو...پورشه وارد میکنه....!بخدا اونا از ما مسلمون تر هستن...خودمون خبر نداریم...!
یعنی بعضی ها اینقدر نابغه اند!: 1395/1/2017:18:12،
33
17
درود بر شما "جنوبی"، وای بر تو دلواپس دلسوز!!!
دلواپس دلسوز : 1395/1/2103:33:42،
18
16
اي خدا يعني شما نفهميديد من دارم جك ميگم ؟
جنوبی: 1395/1/2119:18:56،
33
17
دوست عزیز اگر شوخی کردی...من پوزش میطلبم....
دیگه گرفتاری زندگیه و اعصاب ضعیف..!
احمد یکی از ۲۴ میلیون: 1395/1/2007:15:30،
24
89
حرفی که دو هفته پیش زدم و بازم تکرار میکنم اقتصاد امریکا همراه با کشور های غربی در حال فروپاشی اونم علم اقتصادش یعنی سیستم قمار و ربایی که این همه سال انجام دادن و برای کشور های دیگه نسخه پیچیدن اما متاسفانه عده ای نادان دنبال رو علم شکست خورده انها هستن جهالت چیزیست که پایانی ندارد
امیر : 1395/1/2010:31:33،
48
18
هیچ وقت سود بانک های غربی به 4% نرسیده هموطن عزیز!
بنده آمریکا زندگی میکنم شما این حرفها را از کجا میاری!

سود بانک آمریکا ربایی است و موسسات مالی و اعتباری و بانک های ایرانی که به اسم 14 معصوم 20 تا 37% سود دریافت میکنند اسلامی؟
مجتبی: 1395/1/2011:54:43،
43
19
داداش..اقتصاد ما هم مثلا اسلامیه...یا اون نرخ بهره ای که سربه فلک میزنه...!اقتصاد ما هم اواخر دوران محمود نرخ رشد منفی رو تجربه کرد...!چند وقت پیش توی همین سایت یه گزارش چاپ شد که اگر ما تفت نداشتیم اتیوپی شده بودیم...!شما نگران غرب نباش...اونها خودشون بلدن درستش کنن...!هر 100سال یکبار توی اقتصاد دنیا رکوددمیاد...!خوذشون از پسش بر میان...!
راستی من هتوز ننتظر وعده محمود خان هستم که گفت به هرخانواده 1000متر مربع زمین میدیم...!فقط نگرانم که سهم من وسط کویر نیوفته و سهم عزیزان مختلس توی ساوه بیوفته..!
بهزاد: 1395/1/2011:00:14،
42
21
اقتصاد فنلاند و کلا کشورهای اسکاندیناوی جزو با ثبات ترین و محکم ترین اقتصادهای اروپاست کشورهایی مثل فنلاند یا دانمارک و در اروپای غربی مثل هلند و بلژیک رشد اقتصادی زیادی مثل آلمان و فرانسه ندارند اما وزنه های ثبات و محکمی اقتصاد اروپا هستند یکی از بستگان که چند ماه پیش از فنلاند اومده بود یه چرخی تو بازار تهران زد با وجود اینکه تو جیباش یورو بود میگفت وای شما با این گرونی چطور زندگی میکنید؟ مارکس و لنین هم میگفتند که اقتصاد غرب و آمریکا در حال فروپاشیه الان 120 ساله که قراره اقتصاده غرب از همه بپاشه! اقتصاد خودشون به جاش از هم پاشید.
موشك تا كي ؟ : 1395/1/2012:36:09،
29
18
به جاي زيرآب زني يه فكري به حال ملت گشنه و بدبخت مملكت خودتون بكنيد كه بيت المالشون داره اين كشور اون كشور هدر ميشه
آرتین: 1395/1/2016:02:02،
34
16
فنلاند چون به دنیا متصل هست پیشبینی بیماری میکنه الان هم اونها ریاضت اقتصادی دارن همین کلمه ریاضت تو ایران اقتصاد مقاومتی میگن ما با اونها فرقی نداریم ببین فنلاند ، یونان ،اسپانیا هیچ منابعی ندارند ریاضت میکند اما کشور ما چه منابعی داره حال روز ما اینه ؟؟؟به یزدان گر خرد داشتیم کجای این سرانجام داشتیم ،
جعفر: 1395/1/2019:52:03،
22
17
یگی از معظل ارپای ها و کشورهای پیشر فته مالیات زیاد است که سرمایه ها و کارخانه به کشورهای دیگر انتقال پیدا می کنند. ویک نوع فرار مالیاتی دارند و این سرمایه ها و تکنو لوزی به کشورهای تازه توسعه یا فته مثل چین سنگاپور وغیره میرود سرمایه داری وشرکتهای خصوصی همین هست هرکجای دنیا می توانند سرمایه کذاری بکنند و بلای که به سر شرکت نوکیا واریکسون و زیمنس و شرکتهای خودرو سازی ولو و پزو امده ودرحال ورشکستی هستنند بخا طر درصد بالای مالیات و فرار از مالیات زیاد است ودر چند سال دیگر چین با یک میلیارد جمعیت جای اقتضاد اروپا را می گیرد .

افزودن دیدگاه


 • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
 • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
 • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار