کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سرمنشأ مشکل رباخواری در سیستم بانکی کجاست؟

کدخبر:۲۱۱۶۰دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۸:۴۷۱۵۸۴ بازدید

پس از آخرین اظهارنظر آیت الله جوادی آملی درباره سیستم ربا در بانکداری کشور، بار دیگر بحث بایدها و نباید‌ها در بانکداری اسلامی داغ شده و ...

پس از آخرین اظهارنظر آیت الله جوادی آملی درباره سیستم ربا در بانکداری کشور، بار دیگر بحث بایدها و نباید‌ها در بانکداری اسلامی داغ شده و شائبه بانکداری ربوی در پوشش بانکداری اسلامی، از جمله موضوعاتی است که بارها مورد انتقاد مراجع تقلید قرار گرفته است.

آیت الله جوادی آملی در روزهای گذشته با انتقاد از سیستم بانکی کشور اعلام کردند: نه تنها سیستم بانکی کشور ربوی است، بلکه حقوق کارمندان بانک‌هایی که با این روش کسب درآمد کرده اند نیز حرام است. البته این نخستین بار نیست که این سیستم با انتقاد مراجع مواجه شده است.

بنا بر این گزارش، در دی ماه سال گذشه نیز این موضوع از سوی این مرجع تقلید مطرح شده بود و ایشان با اشاره به آیات قرآن، انجام این قبیل معاملات را حرام اعلام کرده بودند.

اما در این میان، ولی الله سیف، مشکل را به گردن قانون می اندازد و عدم بازنگری در قانون بانکداری اسلامی را ریشه مشکلات ایجاد شده در نظام بانکداری می داند.

رئیس کل بانک مرکزی در این باره گفته است: بانکداری اسلامی و به طور خاص ربازدایی از عملیات بانکی در ایران، نه تنها از پیروزی انقلاب اسلامی بلکه قبل از آن نیز از دغدغه‌های جامعه بوده و تشکیل صندوق‌های قرض الحسنه نیز در این راستا بوده است. پس از پیروزی انقلاب نیز ایده بانکداری اسلامی در قالب عملیات بانکی بدون ربا شکل و اراده نظام بر این قرار گرفت تا همه بانک ها مفاد قانون جدید را اجرا کنند.

وی گفت: با این همه، طراحان قانون جدید خود بر این نقطه واقف بودند که این قانون در آغاز راه است و برای رسیدن به بلوغ و پختگی، باید پس از آزمون در عرصه عمل و کارزار اقتصادی ظرف چند سال پس از تصویب بازبینی شود؛ اما متأسفانه حدود 25 سال از تاریخ پیش بینی شده برای بازبینی می گذرد، ولی تا کنون تجدیدنظری در قانون نشده است.

با این حال، حجت الاسلام عباس موسویان از اعضای شورای فقهی بانک مرکزی، با اشاره به برخی اختلاف نظرها در خصوص بانکداری اسلامی بدون ربا در کشور، مشکل را نه در قانون که در اجرا می داند.

همچنین مصباحی مقدم، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز مشکل را در بی قانونی بانک‌ها می داند.

این نماینده مجلس بر این باور است که بانک ها با عناوین گوناگون، قوانین را دور می زنند و این نظارت بانک مرکزی است که می تواند از چنین بی قانونی‌هایی جلوگیری کند.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در این باره اظهار داشت: قانون عملیات بانکی بدون ربا، قانون درستی است؛ اما در عمل ما شاهد اجرا نشدن آن هستیم و عملا هر بانکی ساز خود را می زند و با روش های مختلف قانون دور زده می شود.

این نماینده مجلس گفت: هم اکنون ربا در عملکرد بانک‌ها کتمان کردنی نیست، ولی تعیین مصادیق کار مشکلی است و نمی توان گفت، فعالیت‌ها ربوی بوده است. اکنون بسیاری از اقدامات بانکی در شکلی که انجام می شود ربوی نیست، ولی در باطن اتفاقاتی می افتد که شائبه ربوی بودن را ایجاد کرده است.

این نماینده مجلس گفت: بسیاری از دریافتی‌ها و پرداختی‌های بانکی با سازوکاری که اکنون به کار می رود، ماهیت ربوی دارد، این هم صرفا به دلیل خلأ‌های قانونی است که بعضا بانک ها از آن استفاده می کنند و قانون را دور می زنند؛ بنابراین به نظر می رسد، باید راهکاری ایجاد و از این گونه اقدامات جلوگیری و همه راه های دور زدن قانون توسط بانک‌ها مسدود شود.

به هر حال، بنا به نص صریح قرآن، ربا جنگ با خداست؛ بنابراین، حل مشکلات قانونی و اجرایی در مقابله با ربا خواری در سیستم بانکی ضرورتی اجتناب ناپذیر است که جز با عمل به قانون جامه عمل نخواهد پوشید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احمد یکی از ۲۴ میلیون: 1395/1/1622:45:26،
20
79
خدا رو شکر تلاش های تنها و با سوادترین دکتر خاورمیانه یعنی استاد حسن عباسی داره جواب میده بعد از سالها داد زدن و افشاگری الان همه به حرفش پی بردن واقعا عاشقش هستم که ذهن و دید منو واقعا باز کرد همانطور که عاقبت گلشیفته رو چند سال قبل از مهاجرتش پیش بینی کرد پیش بینی های دیگه هم درست از اب در میاد کاش ملت به جای سرک کشیدن به پیج ها و زیر ماهواره نشستن کمی بدون جبهه گیری حرفاشو گوش بدن تا نجات پیدا کنن تو این عصر عجیب
ایران : 1395/1/1623:41:02،
23
10
حرفای خارجی میزنی
متاسف: 1395/1/1700:01:27،
41
11
واقعا متاسفم از کسی تعریف میکنی که رفتار ها و اعمال اشخاصی مانند همین آقا زخمهایی در جامعه ایجاد کرد که امروز دملهای (تاولها) چرکیش یکی یکی داره میترکه بعد شما سادلوحانه این بیانات عیان رو میگی پیش بینی ... میگن فلانی میگو.... بعد جلوی بادم میگیره همینه
علي: 1395/1/1700:16:02،
32
8
شما خودتو نجات دادي بسه بذار ملت بيچاره نگون بخت برن جهنم
احمد یکی از ۲۴ میلیون: 1395/1/1702:08:36،
12
40
دوستان عزیز به جای انگ زدن به اینو اون یکم جبهه گیری ها و قضاوت ها رو کنار بزارید بشینید حرفاشو گوش بدین من حرفای زیبا کلام که یه خرده غرب گراست رو هم گوش دادم همش از برجام و ارتباط با دنیا حرف می زد و همه مشکلات گردن تحریم مینداخت ولی چند روز پیش عین جملش این بود که می گفت ما اشتباه کردیم که فکر می کردیم بعد برجام وضع اقتصادی مردم خوب میشه این یک نمونه از تحلیلای این ادم بود حالا شما ها به جای منفی زدن یک نمونه از حرف های دکتر عباسی بیارید که خلاف گفته باشه البته با مدرک
قانونی: 1395/1/1708:50:19،
30
6
این میگه این سیستم ربا است و حرامه
اون میگه حرام است
همه میگن حرامه
اما همینگونه چرخ میچرخد !!!!


اما اگر من پشت ماشین موبایل دستم باشه
یا فرزند کوچکم صندلی جلو باشد
به فوریت قانون اعمال میشود !!!
دقت فرمودین عزیزان
قانون فقط برای مردم عادی است
احسان: 1395/1/1622:49:00،
67
8
سر منشا ربا خواري همان يقه سفيد ها هستند كه وام كلان با بهره پايين گرفتند و با استفاده از قدرت خود پس ندادند و بانكها را به ورشكستگي كشانده اند حالا ملت هميشه در صحنه بايد جور مخارج و ضرر باتكها را بكشند مثل مه افريد خسروي مثل زنجانيها مثل مديران بانك ملي و صادرات كه در كانادا هست
مسعود موسوی: 1395/1/1622:59:42،
44
27
تنها راه شکوفایی اقتصاد ایران حذف سود بانکی هست مثل سایر کشورهای دنیا, ربا اقتصاد و جامعه یک کشور رو به گند و فساد میکشه مثل حال امروز ایران
صابر: 1395/1/1623:06:04،
55
7
چه حرفی میزنید اینجا تو کشور اسلامی مگه داریم نه اختلاس داریم نه ربا داریم نه زمین خواری داریم نه .....
امیر: 1395/1/1700:00:59،
27
7
اگه حقوق اینها حرام است در عوض برکت داره روز به روز پیشرفت دارن.
حمید: 1395/1/1700:30:00،
30
7
اگرربا نباشه سیستم اداری پس چی میشه ؟اگرربا نباشه دولت ازکجاخرج وزارت خانه هاروبده ؟ضمنا پول نفت کشورصاحب داره اصلا روش حساب نکنید.نسبت فقرهم اصلا مهم نیست .رانت های میلیاردی هم که نباید ازش حرف زد .پس کجا رفتن اون آقایونی که میگفتند اشکال نداره ؟تورم از اول انقلاب تاحالا چنده میفهمین ؟میدونید قیمت مسکن چندهزاربرابرشده ؟تاحالا فکرکردین چرابانکی ها هرکدومشون چهارتاخونه دارن ؟فکر کردین چرا بانکها ومخابرات وشرکت نفت ، شرکت آب وفاضلاب و...چندین برابر حقوق واضافه کارمیدن ؟
عباس: 1395/1/1700:41:56،
23
7
جواب کاملاً واضح است
دلیل عدم بازنگری در قانون و ادامه روند بانکداری غیراسلامی فعلی، این است که هر دولتی که سرکار میاد، از این سودهای بانکی بیشتر از همه بهره میبره چون پول دست دولت است و با بلوکه کردن پول در بانک ها، سود زیادی عائد دولت میشه و از این طریق از جیب خود مردم، کسری بودجه هم برطرف میشه
به خصوص در دوران تحریم و ارزان شدن قیمت نفت، این مسئله به اوج میرسه چون کسری بودجه دولتی ها زیاد است
بنابراین حذف رباخواری باید از دولتی ها شروع بشه که فعلا با این قیمت نفت بعیده بهره بانکی (بهره بلند مدت) به زیر 16 درصد برسه، این درحالی است که در بلاد کفر! مثل ژاپن، نرخ بهره منفی است! و در دولت خونخوار داعش در موصل، وام بدون بهره اعطا میشه!
جسن: 1395/1/1707:18:05،
25
7
چی شده بعد از 37 سال بهره بانکی شد ربا ؟ یا جریمه دیر کرد وام حرام است ؟ اینا چرا تا حالا ساکت بودند ؟ کجا بودند تا حالا ؟ کارمند بدبخت بانک هم حقوقش حرامه ؟ اینقدر مطمین حلال و حرام میکنند نمیدانند چه به روز ملت اومده مردم با بدبختی وفقر زندگی میکنند چرا رانت خواری آقازاده ها حرام نیست که میلیارد میلیارد وام گرفتند و حالا موقع پس دادن که رسیده نمیدند و تازه جریمه تاخیر هم حرام است یاد ماجرای قند بلژیکی و میرزای شیرازی ...
حسین: 1395/1/1701:23:38،
15
7
ایران جیب

عنوان مناسبی را انتخاب کرده اید برای مطلب چرا که به یقین در بانکداری ما ربا خواری مرسوم است

با تشکر
Arash: 1395/1/1703:37:54،
20
6
در یک جمله فساد نهادینه شده دولتی. چیزی که مطهری هم بهش اشاره کرد.
ایرانی: 1395/1/1708:05:47،
20
7
اقآیون راست میگن .پول زوری که دارایی وشهرداری از مردم میگیرن حلال حلال است .حقوق کارمنداشم از اون حلال تره .
من کیم؟ اینجا کجاس؟: 1395/1/1708:18:12،
13
6
فروختن نفت که برای همه مردم هست به قیمت مفت حرام است
غریب آشنا: 1395/1/1708:21:51،
16
7
1- تورم رو که عامل اصلی اش دولته بیارید پایین تا نرخ سود سپرده و تسهیلات هم بیاید پایین.
2- کشور ثبات اقتصادی ندارد و در رکود کامل هستیم
3- نرخ جریمه رانندگی که بعد از دو ماه 100 درصد افزایش پیدا میکنه آیا حرام نیست؟ یا چون به جیب دولت میره مشکلی نداره و نرخ جریمه بانکی که 6 درصد در ساله چون از آقازاده ها باید گرفته شود مشکل دارد
4- اختلاس، زمین خواری، دزدی و ... ظاهراً مشکلی نداره و می توان راحت این کارها را انجام داد و سپس به کانادا گریخت.
5- بانکداری ما مشکلات فراوان دارد و علت آن مدیران نالایق و ناکارآمد در سيستم بانکی هست جای اينکه به دو زار سود سپرده و حقوق کارمند بانک گیر بدید بروید و به این طرز انتخاب مدیران بی تجربه و پارتی بازی در انتخاب آنها گیر بدید.
حميد 2: 1395/1/1709:26:07،
12
7
اين حرف مردم چندين سال که مي‌زنند ولي چون افراد خاص منافع دارند کسي به آن توجه نمي‌کنه. اين را هم فراموش کرده که تو اين مملکت وام را هم بانک‌ها مي‌فروشند چطور يا بايد پول بخوابانيد يا اوراق مشارکت بخريد و انواع و اقسام روش‌هايي که فقط و فقط در بانک داري اسلامي اتفاق مي‌افتد.
محمد: 1395/1/1709:54:07،
14
6
برای مکیدن خون ملت دستشون از همه جا کوتاه شده چند وقتیه چسبیدن به بانکها و سپرده های ناچیز مردم خدا بخیر کنه
یاهو: 1395/1/1710:21:43،
18
9
دخالت دین در امور سیاسی و اقتصادی فاجعه است و مراجع خوبست بجای پرداختن به معلول ها به ریشه و علت پدیده ها توجه کنند .
H: 1395/1/1714:07:52،
16
8
از متن : به هر حال، بنا به نص صریح قرآن، ربا جنگ با خداست


با این حساب این نظام ۳۷ سال گذشته در جنگ با خدا بوده ؟

چه کارنامه درخشانی !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار