کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تصویری از وضعیت کارگران مهاجر در امارات عربی

کدخبر:۲۱۱۳۹دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸:۴۷۴۵۰۱ بازدید

کارگران خارجی‌ای که در این کشورها در شرایط دشوار برای دستمزدی ناچیز کار می‌کنند از هرگونه حقوق قانونی محروم‌اند، ولی در اثر فشارهای ...
تصویری از وضعیت کارگران مهاجر در امارات عربی

کارگران خارجی‌ای که در این کشورها در شرایط دشوار برای دستمزدی ناچیز کار می‌کنند از هرگونه حقوق قانونی محروم‌اند، ولی در اثر فشارهای سازمان‌های بین‌المللی نخستین اعتراضات و اعتصاب‌ها برای تغییر این وضع شروع شده است.

در سال 1998 درحالی‌که در اتوبان شیخ زاید دوبی که امارات‌المخدوم را به ابوظبی وصل می‌کند در حرکت بودم، در نزدیکی‌‌های العرب، یعنی هتل هفت‌ستاره‌ای که به شکل کشتی بادبانی در کناره ساحل جومریه ساخته شده است، توفان شدید شن همه‌جا را گرفت. ماشین‌ها نخست سرعتشان را کم کرده و چون میدان دید به صفر رسید، توقف کردند. با اینکه عصر بود، ولی هواسنج ماشین درجه حرارت بیرون را 51.5 نشان می‌داد، ولی اداره هواشناسی رسمی، حرارت را 49.5 اعلام کرد! علتش این بود که بنا به قوانین موجود، اگر درجه حرارت از ٥٠ درجه سانتی‌گراد بالا بزند می‌بایست کارگران دست از کار بکشند و کارگاه‌های ساختمانی تعطیل شوند؛ چون کار در فضای باز در آن درجه ممنوع است، ولی کارگاه‌ها همواره باز می‌کنند و کارگران همچنان کار می‌کنند تا رؤیای شیوخ عرب هرچه زودتر به واقعیت درآید.  کولر ماشین روشن است و هوای درونش خنک، نمی‌توان فهمید که درجه رطوبت در بیرون چه اندازه است، ولی می‌توان گمانه زد که در اثر بادهای خشک ‌ربع‌الخالی رطوبت پایین‌تر از 90 درصد استاندارد ویژه این فصل است.  در نخستین خط شش کرسی اتوبان صف طولانی از کامیون‌ها دیده می‌شود، ولی با کامیون‌های حمل‌ونقل کالا بارکش‌هایشان از فلز ساخته شده‌اند  کارگران این کامیون‌ها کارشان جابه‌جا کردن کارگران ساختمانی به کارگاه‌هایشان است، رانندگان صبح زود آنان را از خوابگاه‌های آلونکی‌شان برمی‌دارند و به کارگاه‌های محل کارشان می‌برند و پس از شیفت کاری آنها را به خوابگاه‌ها برمی‌گردانند. از پشت نرده‌های بارکش کامیون تنها می‌توان انگشتان دست‌های این کارگران را دید که در پی مقابله با توفان شن و کمی اکسیژن برای تنفس هستند.

دوبی اکنون، پس از 17 سال تغییر کرده و مدرن‌تر شده است، ولی برای 24 میلیون کارگر مهاجر که در کشورهای عربی خلیج‌فارس به کار مشغول‌اند شرایط کار تغییر زیادی نکرده است. بنا به آمار رسمی بانک جهانی این کارگران در سال بیش از 60 میلیارد دلار پول برای خانواده‌هایشان به کشورشان روانه می‌کنند.

در دوبی امروز، اتوبوس‌های شهری با ایستگاه‌های سربسته و مجهز به تهویه هوا و مترو وجود دارد. کامیون‌های بارکش کارگران جایشان را به مینی‌بوس‌ها داده است و حدی برای ساعت کار تعیین شده است (ولی معمولا این قواعد و مقررات رعایت نمی‌شوند) و بعضی از کارگران کوپن غذایی هم در کنار دستمزد دریافت می‌کنند. منطقه‌ای که شش کشور عربی خلیج‌فارس را دربر می‌گیرد شورای همکاری خلیج‌فارس نام دارد و به طور مخفف «GCC» جی‌سی‌سی خوانده می‌شود. این شورا گذشته از سعودی‌ها و امارات عربی، عمان، قطر، بحرین و کویت را دربر می‌گیرد.در اثر فشار نهادهای بین‌المللی، همچون «عفو بین‌المللی»، کنفدراسیون متحده سه‌گانه کارگران، «حافظان حقوق بشر»،‌ «سازمان جهانی کار» و دیپلماسی کشورهای این کارگران و در رأس آنها کشور هند و از همه مهم‌تر و مؤثرتر اعتراضات و اعتصاب‌های خود کارگران است که از مقابله با پلیس ابایی نداشته و از دستگیری و زندان و بازگردانده‌شدن به کشورشان (اخراج) هراسی ندارند. این کارگران از کشورهای نپال، افغانستان، سریلانکا، فیلیپین، تاجیکستان، اریتیره و بنگلادش می‌آیند.  تنها در سال 2013 ، صد هزار کارگر خارجی از عربستان سعودی برای انتقام‌جویی از اعتراضات و اعتصاب‌ها اخراج شده‌اند. کارشناسان معتقدند تازه این آغاز کار است. همچنین در امارات متحده عربی سال گذشته پس از اعتصاب‌های کارگران در «عرب‌تک» اخراج‌های شدیدی صورت گرفته است.

نخستین اعتصاب‌ها در دوبی به سال 2006 برمی‌گردد. در آن زمان، هزاران کارگر ساختمانی که در حال ساختن «برج خلیفه» بودند دست از کار کشیدند، دوبی بی‌درنگ تعداد زیادی از اعتصابیون را اخراج کرد.

امروزه پلیس امارات یک شماره سبز رایگان برای اعتراض کارگران به بدرفتاری و سوءاستفاده کارفرما اختصاص داده است، ولی بسیار کم از آن استفاده می‌شود و تعداد کمی حدود کمتر از هزار بار در سال گذشته با آن شماره تماس گرفته‌اند و نمی‌توان فهمید تا چه حد به درخواست و شکایات این چند صد نفر رسیدگی شده است، ولی بی‌شک نمی‌توان پیام سیاسی این کار را فهمید و آن این است: اگر مشکل و مسئله‌ای دارید اعتراض و اعتصاب نکنید، به این شماره زنگ بزنید. این سیستم مراقبت دولتی به‌هیچ‌وجه موثر نیست. تا این حد که در عمان خود بازرسان کار، دست به اعتصاب زدند تا قدرت بیشتری برای مراقبت و جریمه شرکت‌های متخلف به دست آورند! این تنها کارگاه‌های ساختمانی نیستند که دست به اعتراض می‌زنند، بلکه این به درون خانه‌هایی که کارگران مهاجر در آنها کار می‌کنند نیز سرایت کرده است. دو میلیون (Dome Stic Workers) کارکنان خانگی (کلفت) عموما وضع بهتری از کارگران ساختمانی ندارند. چه از نظر ساعات کار که تمامی ندارد و بدون حق توقف کار برای استراحت و چه به لحاظ دستمزد که ناچیز است و معمولا دیر پرداخت می‌شود و هم از نظر وضع سکونت. فشار جسمی و روانی‌‌ای که از طرف صاحب‌کار (ارباب) که در همان خانه زندگی می‌کند و دائم کارکنان را زیر نظر دارد به آنان اعمال می‌شود، حتی امکان گفت‌وگو و تبادل‌نظر بین این کارگران را غیرممکن کرده است؛ برای نمونه پیشخدمتی به نام زیرانا نفیک از کشور سریلانکا در سال 2013 در ملأعام گردنش را زدند. از او در زیر فشار و شکنجه اعتراف گرفته بودند که نوزادش را کشته است.

این رویداد دلخراش توفانی دیپلماتیک بین دو کشور به وجود آورد. همین مشکل بین دولت‌های فیلیپین و عربستان سعودی و بعد بین اندونزی و قطر به علت بدرفتاری با زنان پیشخدمتی که در اثر فشار کار و بدرفتاری اربابانشان گریخته بودند همچنین امارات عربی که از طریق کانال رسانه‌ای الجزیره و سرمایه‌گذاری در تیم‌های فوتبال غربی به غلط لقب کشور لیبرال را به دست آورده است در مرکز انتقاداتی شدید قرار گرفته است. در کارگاه‌های ساختمانی قطر که در حال تدارک مسابقات جهانی فوتبال در 2022 است، تاکنون بیش از هزار کارگر مرده‌اند (کشته شده‌اند) و پیش‌بینی می‌شود این قتل‌عام به بیش از چهار هزار نفر برسد و این تعداد برای 500 هزار کارگر خارجی رقم بالایی است. اگر تدابیری اندیشیده نشود این بسیار وخیم است. خالد الثانی، رئیس دپارتمان حقوق بشر و عضو خاندان سلطنتی متعهد شده است تا وضع کارگران کارگاه‌های ساختمانی را بهبود بخشد.ولی کارگران در این کارگاه‌ها با ضرباهنگ ٢٠ تا ٢٥ نفر در ماه همچنان جان می‌بازند. سندیکاهای کارگری در این کشورها تا امروز به خاطر «امنیت ملی» حق وجود نداشته‌اند.فوتبالیستی به نام ظاهر بل‌یونس ٣٤ ساله، بازیکن حرفه‌ای فرانسوی اعلام کرد برای دو سال در دوبی گروگان گرفته شده بوده است و باشگاه فوتبالی که در آن بازی می‌کرده است حقوقش را نمی‌پرداخته و گذرنامه‌اش را مصادره کرده بوده است. بل‌یونس آدم صاحب‌امتیازی است که تا پیش از دعوا با باشگاهش درآمد خیلی خوبی داشته است.

درحالی‌که کارگران ساده کارگاه‌های ساختمانی استادیوم‌ها دستمزدشان صد دلار در ماه است و کارگران متخصص حداکثر ٣٠٠ دلار در ماه درآمد دارند، ولی همگی باید ساعت چهار از خواب برخیزند و در صف دستشویی و توالت جمعی قرار گیرند تا پس از چند ساعت انتظار برای نظافت و صرف صبحانه، دست‌کم ١٢ ساعت در کارگاه‌هایشان کار کنند تا بعد به باکس (آلونک‌های چوبی)‌شان برگردند و دوباره برای توالت و دستشویی صف ببندند و غذا بخورند و پس از نظافت، غذاخوری بروند و در این آلونک‌های چوبی که در همان کارگاه‌ها قرار دارند با ١٠ نفر دیگر چند ساعتی بخوابند. البته این درست است که کشورهای عربی خلیج‌فارس با هم تفاوت‌هایی دارند و در بعضی از آنها که نسبت به فشارهای بین‌المللی کمی حساس‌ترند، تغییراتی مؤثر در مدت کمی برای بهبودی اوضاع کارگاه‌های ساختمانی به وجود آمده است و این نیز درست است که کشورهای صادرکننده نیروی کار به این درآمدهای کارگران در کشورهای عربی نیاز دارند، درست به همان اندازه که کشورهای عربی به این نیروی کار خارجی نیازمندند. لازم به یادآوری است که این کارگران خارجی ٨٠ درصد جمعیت کشورهای نامبرده را تشکیل می‌‌دهند، ولی مهم‌تر از اینها این است که پیش از انتقادهای اخلاقی به این برده‌داران جدید که از سیستم کفاله عربی بهره فراوان می‌گیرند، نباید فراموش کرد که شرکت‌های پیشرفته و غربی نیز از این سیستم سودهای بسیار می‌برند. امید است که آنان در این تغییرات برای بهبودی وضع کارگران مهاجر کشورهای عربی پیشقدم شوند و کارگران را برای دسترسی به حقوق ابتدایی‌شان کمک و یاری رسانند.

سیستم کفاله

سیستم کفاله رایج‌ترین شکل قرارداد کاری در کشورهای عربی خلیج‌فارس است.

یک اسپانسر (ضامن) که می‌تواند یک شرکت و حتی یک فرد باشد، برای کارگر مهاجر ویزا، اجازه اقامت و کار را تضمین می‌کند و در قبالش سهمی از حقوق کارگر را به خود اختصاص می‌دهد و از این مهم‌تر یکسری حقوق دیگر را از آن خود می‌کند که عمده‌ترینش اجازه خروج است که می‌تواند بدون هیچ دلیلی انکار شود (داده نشود) یا اینکه کارگر حق تغییر کار نخواهد داشت، مگر با اجازه ضامنش. اگر کارگر از این قواعد سر باز زند می‌تواند به زندان محکوم یا حتی گروگان گرفته شود. از آن بدتر این است که اگر کارگر فرار کند به حُرب محکوم شده و عملا به برده فراری تبدیل می‌شود. تخمین زده می‌شود که ٦٠٠هزار کارگر، اسیر و قربانی این سیستم شده‌‌اند. در بحرین توسط ملک حامد الخلیفه در سال 2013 این حکم لغو شد و حتی حق تشکیل انجمن‌های آزاد به رسمیت شناخته شد ولی همین آزادی انجمن‌ها در بسیاری از کشورهای عربی خلیج‌فارس تبدیل به ابزاری قانونی برای واردات فحشای خارجی شد. برخلاف اینکه فقه اسلامی فحشا را حرام دانسته و آن را ممنوع می‌کند، ولی در این کشورها به طور گسترده‌ای رایج است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

h.s: 1395/1/1611:05:49،
200
28
به فکر کارگرهای بیچاره خودت باش ایران جیب
مریم: 1395/1/1612:11:50،
152
25
در داخل ایران قطعا وضع کارگران بدتر از هر جای دنیاست، خط فقر رو 2،800،000تومان اعلام می کنند ولی دستمزد کارگر 800،000تومان است، بد حجابی اسلام را به خطر می اندازد ولی خوردن حق کارگر خطری برای اسلام ندارد.
جواب : 1395/1/1613:53:31،
70
31
خوش بحال بحرین که از ایران جدا شد -------------
ایران: 1395/1/1618:52:06،
37
23
داداشم باسه تابچه ی مدرسه ای کارگرروزمزد(اگه کارپیدابشه!)، حاضره باشرایط کارفرماهای عرب کارکنه تاشرمنده ی بچه هاش نباشه!

کشورهای عربی اونورآب خودِ جهنمه!!! کشورخودمون که بهشته چه دسته گلی به سرماکشیده؟!!!……
فرزاد: 1395/1/1709:15:11،
25
26
فقط یه مطلبی رو در مقاله نگفتن . اونم اینه که فقیر ترین و ساده ترین کارگرها مثل فضای سبز و نظافتچی ها تویوتا کرولا به بالا سوارن !!!! خودروی لوکس ایرانیها !!!!
ناصر: 1395/1/1611:09:41،
46
20
خیلی هم به خودتون امیدوار نباشین.اینجا برعکسه.افغانها و پاکستانیها یارانه و کمک مالی از دولت میگیرن و کار با درامد بالا هم بهش میدن ولی ایرانی قرارداد موقت بهشون میدن اونم 3 ماه یکبار نصف حقوقو میدن!تازه هنوز بتونه کار پیدا کنه!
فرد: 1395/1/1611:15:49،
114
17
با مردم خودشون که از اینکارا نمیکنند.این مهمه.
Amir: 1395/1/1611:16:58،
114
16
حداقل مردم کشور خودش در رفاه کامل هستند ولی اینجا وضعیت مردم کشور مثل این کارگرها هست
رادین: 1395/1/1611:26:39،
118
25
چن تا عکسم از کارگرای خودمون بذارین، اصلا خبر دارین از وضعیتشون؟
جوانی از ایران : 1395/1/1611:50:16،
87
23
بیکار تو دبی بگردی بهتر از زندگی تو ایرانه -- هرکی رفته دبی میفهمه من چی میگم
نیما: 1395/1/1613:04:01،
31
50
شما با یه تور 300 هزارتومنی رفتی فک میکنی چه خبره؟ واقعن فک میکنی بیکار در دبی بیشتر از 24 ساعت دوام میاره؟ هیچ جای دنیا مثل ایران نیست که بیکار باشی ولی زنده بمونی
Ali Babadi: 1395/1/1612:20:48،
45
20
اقا علی می شه راهنمایی کنی چطور می شه واسه رفتن و مصاحبه اقدام کرد؟ ممنونم
محمد: 1395/1/1612:47:53،
69
17
تا حالا دیدین دمای هوای شهرهای خوزستان رو 50 و بالاتر اعلام کنن؟!!!!
علي: 1395/1/1612:58:03،
47
67
يه برج دبي رو به هزار تا داريوش و كوروش و هخامنش نميدم با اينكه ايراني هستم
King: 1395/1/1613:47:34،
45
14
نازیدن به میراث شاهان باستانی آنهم از سوی ملتی که با دست خود نمادهای تمدن باستانی ایران را چیزی قریب به چهاردهه پیش تخریب کرده اند مضحک ترین اتفاقی است که در حوزه جامعه شناسی میسر است!!!گروهی متوهم هنوز اعراب شیر شتر خوار را در ذهن میپرورانند و از حقایق جامعه فعلی کشورهای عربی کاملا یا بی اطلاعند یا خود را به کوچه علی چپ میزنند!!!
جواب علی : 1395/1/1613:51:27،
33
23
گیرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تور چه حاصل ------
رضا: 1395/1/1623:11:15،
19
20خجالت بکش
علی پاسخ به ali: 1395/1/1614:20:13،
27
8
جواب به ali:
توسایتهای هندی naukriو naukrigulfرزومه ات را بذار و اونجا دنبال شغل متناسب باخودت بگرد
فقط یادت باشه پاسپورت ایرانی اعتبار نداره متاسفانه!!! تو رزومه ات ملیت را ننویس تا باهات تماس بگیرن،وقتی تمام مراحل را طی کردی وقتی ایجنت شرکت مورد نظر مدارکت راخواست اون موقع لو میری که ایرانی هستی و ... تمام ازاول شروع کن
مسعود: 1395/1/1615:08:53،
25
41
دبی فقط ظاهر زیبا و فریبنده ای داره اما در پشت پرده ظلم ، فساد ، فحشا ...... بی داد می کنه
علیم: 1395/1/1615:35:18،
52
23
متوسط حقوق کارگرام ساختمانی در امارات بین 3000 تا 4000 درهم است!
ساعات کار شنبه تا پنجشنبه از 8 صبح تا 5 بعداز ظهر و به تازگی مصوب شد در فصل گرما و دمای بالا بین ساعت 12 ظهر تا 3 بعدازظهر یعنی اوج گرما، کار در محیط غیر مسقف ممنوع است!
برای کارگران مسکن گروهی و سرویس ایاب ذهاب اجباری است!
بلیت رفت و برگشت سالیانه و مرخصی یک ماه در سال اجباری است!
کلیه هزینه های ویزا و اقامت و بیمه کامل حوادث و بیماری اجباری است!
حالا با شرایط کار افغانی ها که نه با شرایط کار کارگران ایرانی مقایسه کنید!!!
Ali Babadi: 1395/1/1621:31:23،
31
19
ممنون بابت توضیحات.پس با این حساب باید برای شرکت های هندی کار کنیم.رفتم تو سایت احساس کردم زبانم هنوز اونقدر خوب نشده که کفاف درخواست کار رو بکنه ولی سایت جالبیه مرسی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما