کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تاكيد رييس‌جمهور بر توجه ويژه به فضای مجازی

کدخبر:۲۱۱۲۸دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۸:۴۷۶۳۷ بازدید

در نخستين جلسه شوراي عالي فضاي مجازي، كه به رياست روحاني رييس برگزار شد وي بر اهميت و ضرورت توجه به فضاي مجازي تاكيد كرد و ...

در نخستين جلسه شوراي عالي فضاي مجازي، كه به رياست روحاني رييس برگزار شد وي بر اهميت و ضرورت توجه به فضاي مجازي تاكيد كرد و گفت كه در سال 95 گام‌هاي موثرتر و مناسب‌تري در عرصه فضاي مجازي برداشته شود.

در اين جلسه با تصميم شوراي عالي فضاي مجازي، شوراهاي عالي انفورماتيك، اطلاع‌رساني و امنيت فضاي تبادل اطلاعات (افتا)، منحل و وظايف راهبردي شوراي عالي فناوري اطلاعات نيز در سطح ملي به شوراي عالي فضاي مجازي سپرده شد. نخستين جلسه شوراي عالي فضاي مجازي در سال جديد عصر روز شنبه با حضور رييس‌جمهور و ساير اعضاي شوراي عالي فضاي مجازي تشكيل شد. در اين جلسه مصوب شد كه شوراي عالي انفورماتيك، شوراي عالي اطلاع‌رساني و شوراي عالي امنيت فضاي تبادل اطلاعات (افتا)، منحل شده و كليه وظايف راهبردي، سياست‌گذاري، نظارت و هماهنگي آنها در سطح ملي به شوراي عالي فضاي مجازي منتقل شود.

همچنين تمام وظايف راهبردي، سياست‌گذاري، نظارت و هماهنگي شوراي عالي فناوري اطلاعات نيز در سطح ملي به شوراي عالي فضاي مجازي منتقل شده و شوراي عالي فناوري اطلاعات با تغيير نام به شوراي اجرايي فناوري اطلاعات در چارچوب سياست‌هاي كلي نظام و مصوبات شوراي عالي فضاي مجازي فعاليت كند. حال به نظر مي‌رسد با انحلال اين شورا وظايف شوراي عالي فضاي مجازي سنگين‌تر و حساس‌تر شود، اين در حالي است كه به گفته برخي مسوولان و كارشناسان وجود اين سه شورا در كنار شوراي عالي فضاي مجازي به دليل شباهت كاري كاملا بي‌اساس بود و انحلال اين سه شورا مي‌تواند انسجام بهتر و هدفمند‌تري را به فعاليت‌هاي شوراي عالي فضاي مجازي بدهد.

اين در حالي است كه دبير شوراي عالي فضاي مجازي مهم‌ترين اهداف و برنامه‌هاي اين شورا را براي سال 95 تشريح كرد و گفت: موضوع رصد فضاي مجازي در سال جاري به صورت دقيق‌تر در دستور كار قرار مي‌گيرد.

سيدابوالحسن فيروزآبادي با اشاره به برنامه‌هاي مدنظر براي پررنگ‌تر شدن فعاليت‌هاي شوراي عالي فضاي مجازي گفت: در سال 95 سعي خواهيم كرد حوزه‌هاي ديگر اين شورا به عنوان نقطه كانوني فضاي مجازي كشور مورد توجه قرار گيرد كه اين ماموريت هم بيشتر توسط مركز ملي فضاي مجازي هدايت خواهد شد.

وي مهم‌ترين اقدام را در حوزه‌هاي رصد و هماهنگي فضاي مجازي عنوان كرد و ادامه داد: در بعضي از حوزه‌ها نياز به هماهنگي بين واحدهاي مختلف دولت و حكومت است كه بايد اين هماهنگي انجام شود. فيروزآبادي گفت: همچنين در حوزه رصد فضاي مجازي، بايد بتوانيم اطلاعات دقيق‌تر و به‌روزتري را براساس شاخص‌هايي كه تعيين مي‌كنيم با فوريت در مركز ملي فضاي مجازي داشته باشيم و در اختيار اعضاي شورا قرار دهيم.

وي افزود: بنابراين تلاش خواهيم كرد در اين دو حوزه پررنگ‌تر فعاليت كنيم و همچنين مصوباتي كه فكر مي‌كنيم فوريت دارد در رابطه با الزامات شبكه ملي اطلاعات، پيوست فرهنگي و نظام رگولاتوري (نظام جامع مقرراتي) خواهيم داشت.

 

 تاكيد بر توليد محتوا در فضاي مجازي

رييس مركز ملي فضاي مجازي با اشاره به اهميت توليد محتوا در حوزه فرهنگ فضاي مجازي و نيز رويكرد توسعه اقتصادي در فضاي مجازي كه در برنامه‌هاي اين مركز ديده مي‌شود ادامه داد: مركز ملي فضاي مجازي از تاكيد بر اهميت توليد محتوا در حوزه فرهنگي فضاي مجازي دست بر نداشته است و همچنان اين موضوع در راس نكات مورد توجه خود دارد.

وي گفت: اما ما معتقد هستيم اگر مدل توسعه اقتصادي براي فضاي مجازي داشته باشيم در حقيقت به توليد محتوا در حوزه فرهنگ فضاي مجازي كمك كرديم.

وي افزود: بطور مثال ما در رابطه با قيمت‌گذاري تعرفه نظرمان اين است كه بايد نظام تعرفه‌گذاري براي ترافيك اينترنت داخل و خارج از كشور در فضاي مجازي متفاوت باشد و زماني كه هر دو يك قيمت داشته باشند، چه دليلي دارد كاربر داخلي از خدمات و محتواي داخل كشور استفاده كند.

دبير شوراي عالي فضاي مجازي خاطرنشان كرد: در واقع سيستم‌هايي كه در خارج از كشور فعاليت مي‌كنند در حوزه ارائه محتوا، پايداري و كيفيت، معمولا ارائه خدمات بهتري از شبكه‌هاي داخل كشور دارند و طبيعي است كه اگر بنا باشد هزينه ترافيك يك قيمت داشته باشد از سرويس خارجي استفاده مي‌شود.

وي ادامه داد: يعني براي ايميل اگر هزينه استفاده از ايميل خارج و داخل كشور مساوي باشد دليلي وجود ندارد كه كاربر از خدمات ايميل داخلي استفاده كند و همين طور در حوزه فيلم و محتواهاي چند رسانه‌يي؛ بنابراين ما بايد ابتدا اقتصاد فضاي مجازي را در حوزه‌هاي خدمات، اطلاع‌رساني و توليد محتوا ساماندهي كنيم.

فيروزآبادي اظهار داشت: به دنبال آن با بزرگ شدن اندازه اقتصادي فضاي مجازي، شاهد آن خواهيم بود كه متناسب با آن توليد محتوا خواهيم داشت. منتهي در حوزه فرهنگ يكسري بايد و نبايدها وجود دارد كه اينها بايد توسط ارگان‌هاي فرهنگي كشور هدايت شود.

دبير شوراي عالي فضاي مجازي در مورد اولويت طرح‌هاي مدنظر براي تصويب در شورا در سال ۹۵ با اشاره به ۳۰ طرح در دستور كار، به مهر گفت: به تدريج ۳۰ طرحي كه در مركز ملي فضاي مجازي در حال تدوين است، باتوجه به آماده شدن طرح‌ها اگر بحث اضطراري وجود نداشته باشد، در نوبت موضوعات مورد بررسي در شوراي عالي فضاي مجازي قرار مي‌گيرند.

وي خاطرنشان كرد: در رابطه با مسائلي هم كه مسائل روز است، آنها را خارج از نوبت در شوراي عالي فضاي مجازي بررسي مي‌كنيم كه نمونه آن نيز طرح انتخابات در فضاي مجازي بود كه در آخرين جلسه اين شورا مطرح شد.

فيروزآبادي تاكيد كرد: بنابراين فعاليت‌هاي صحن شوراي عالي فضاي مجازي مربوط مي‌شود به طرح‌هايي كه براي طرح در شورا آماده هستند و موارد اضطراري، كه بنا به مسائل روز بايد مطرح و در شوراي عالي فضاي مجازي مصوب شوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پدر پسر شجاع: 1395/1/1608:27:47،
12
6
ای بابا
خودرو کم بود
میخواهند روی استفاده از سایتهای خارجی هم گمرک 150 درصدی ببندند.
مسئول کم فهم عزیز، دنیا دنیای رقابت است، اگر توانستی با ارایه خدمات یا محصول با کیفیت و ارزان رقابت کنی، که مردم خود به خود استقبال میکنند. در غیر اینصورت محکوم به نابودی هستی، دقت کن محکوم به نابودی هستی، محکوم به نابودی هستی.
مردم: 1395/1/1609:28:24،
18
8
مهم ترین وظیفه ای که شما دارید همانا رصد مردم و فضولی در کار آنها و پیدا کردن راه های جدید برای چاپیدنشان و بوجود آوردن مانع و سد از طریق فیلترینگ و انحصار ...و در یک کلام اذیت و آزار آنهاست!!!!
چه پدر کشتگی با مردمی که شما رو آوردن سر کار دارید؟ !!!!!
نت: 1395/1/1615:45:56،
7
7
فقط تاکید کرده!!!!!ما از ایشون هیچ عملی ندیدیم فقط شعار و حرف قشنگ عوام فریب
امیدوار: 1395/1/1609:01:21،
15
6
نباشد که با این دستورات
از فردا هر کسی که ساده ترین نظری را منتشر کرد فورا به .... ببرند تا
آب و نان بدهندش تا ازاین به بعد سکوت اختیار کند
در این روزگاری که ماهواره ها و شبکه هایش دارند
کم کم بر روی موبایلها قابل دسترسی هستند
اینگونه قدیمی و دگم اندیشی محکوم به شکست است
سمندون: 1395/1/1612:37:14،
11
6
هر سیستمی ساختار و دکترین خاص خودشو داره ، آدم هایی که میان و میرن صرفا یه مهره هستن که با اشکال و ظواهر مختلف اهداف و برنامه های از پیش تبیین شده را اجرا میکنن
ومطمنا مشکل اینجاس که این موضوع واسه بخش قابل توجهی هنوز جا نیوفتاده و نخواهد افتاد و نخواهد افتاد که نخواهد افتاد
اگه میخوایی تو پایینترین سطح هرم مازلو چیزی قابل قبول نسیبت شه باید تفکر رو حداقل به وسطهای هرم سوق داد
یادش بخیر یکی میگفت اگه میخوای زییس یه اداره بشی باید حداقل هدفت مدیر کل شدن باشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار