کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چند میلیارد دلار روی هوا

کدخبر:۲۱۱۲۶دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۳:۴۷۳۱۵۵ بازدید

سرانجام همکاران سابق – با وجود بلندپروازی‌هایشان - به دست دادگاه افتاد. 9 دی 1392 بود که بابک زنجانی بازداشت شد. او متهم بود که چندهزار ...

سرانجام همکاران سابق – با وجود بلندپروازی‌هایشان - به دست دادگاه افتاد. 9 دی 1392 بود که بابک زنجانی بازداشت شد. او متهم بود که چندهزار میلیارد تومان پول نقد و نفت را از وزارت نفت تحویل گرفته اما در موعد مقرر بازنگردانده است. ماجرا از آنجایی آغاز شد که در اوایل سال 91 سه وزیر دولت احمدی‌نژاد و رئیس بانک مرکزی وقت نامه‌ای را امضا می‌کنند که براساس آن مبلغی حدود یک‌ونیم میلیارد دلار وجه نقد و چندین محموله نفت و میعانات گازی در اختیار زنجانی قرار می‌گیرد. براساس گزارش سازمان بازرسي که در جلسه هشتم دادگاه فساد نفتی قرائت شد اينکه سه وزير و رئيس وقت بانک مرکزي، بانک FIIB متعلق به زنجانی را بدون شناخت کامل به رسميت شناخته‌‌اند، يک کار غيرمنطقي بوده است.

چند ماه پیش از بازداشت زنجانی در ایران، رضا ضراب در ترکیه دستگیر شده بود. اتهام او هم پول‌شویی به سود ایران و جابه‌جایی غیرقانونی ارز و طلا به مقصد شرکت سورینت، متعلق به زنجانی بود. اکنون اولی در ایران زیر حکم است و دومي در آمریکا در انتظار حکم. بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی در انتظار ابلاغ حکم دادگاه است تا بتواند به آن اعتراض کند؛ ازسوی‌دیگر رضا ضراب که سال 2013 به دلیل اخلال در نظام اقتصادی ترکیه خبرساز و بازداشت شده بود و مجددا روز سوم فروردین در میامی آمریکا دستگیر شد به نیویورک منتقل می‌شود تا محاکمه شود. روز گذشته وکیل مدافع زنجانی در گفت‌وگو با فارس در رابطه با حکم اعدام زنجانی و متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی گفت: «قرار است رأیی که در 230 صفحه برای بابک زنجانی صادر شده است روز ۱۶ فروردین‌ماه از طرف دادگاه به متهم ابلاغ شود». رسول کوهپایه‌زاده با بیان اینکه یادداشت‌برداری و ابلاغ رأی زمان‌بر خواهد بود،‌ گفت: «قطعا دادگاه مساعدت لازم را خواهد داشت تا ما بتوانیم رأی صادره را به صورت کامل مطالعه و یادداشت کنیم». کوهپایه‌زاده تصریح کرد: «پس از ابلاغ رأی به صورت کامل ما ٢٠ روز فرصت داریم تا اعتراض خود را تقدیم دادگاه کنیم».

وکیل زنجانی درخصوص بازگشت اموال و پرداخت بدهی‌های موکل خود، گفت: «هنوز اتفاق خاصی نیفتاده چراکه برخی همکاران و امانت‌داران زنجانی در کشورهای دیگر که اموال و وجوه او را در اختیار داشتند پس از شنیدن حکم، به طمع افتادند و همین باعث شده ارسال وجوه با کندی پیش برود». او ادامه داد: «در واقع برخی دوست دارند که زنجانی هیچ‌وقت از وضعیت فعلی رهایی پیدا نکند به خاطر همین هم درحال‌حاضر همکاری لازم را انجام نمی‌دهند و این موضوع همان احساس خطری است که ما قبلا درباره آن صحبت کردیم. البته امیدواریم با تغییر رأی در دیوان‌عالی کشور زمینه برای جولان فرصت‌طلبان از بین برود». او در پاسخ به این سؤال که چند درصد به تغییر رأی امیدوار هستید، گفت: «برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید متن کامل رأی صادره را که شامل 230 صفحه است به طور کامل مطالعه کنیم اما از آنجایی که دادگاه همان موارد موجود در کیفرخواست را تأیید کرده و این موارد دارای ایرادات فراوان است امیدواریم دیوان‌عالی کشور به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشد». وکیل زنجانی خاطرنشان کرد: «سابقه دیوان‌عالی نشان می‌دهد که قضات باسابقه عادلی دارد که فارغ از هر چیزی نظر عادلانه و نزدیک به واقعیت خود را اعمال می‌کند، بارها شاهد بودیم احکام سنگینی صادر شده اما دیوان‌عالی کشور پس از مطالعه، مانع از بروز اشتباهات و خطاها شده است».


پرونده رضا ضراب به کجا خواهد رسید؟

از طرفی همکار بابک زنجانی هم این روزها با دردسر بزرگی دست‌وپنجه نرم می‌کند. دلال طلای ایرانی که ساکن ترکیه است و پیش از این به اتهام دست‌داشتن در رشوه‌دادن به برخی وزرای کابینه ترکیه در سال ۲۰۱۳ محکوم شده است، از میامی به نیویورک منتقل می‌شود تا با جریمه‌هایی که توسط پلیس آمریکا برای دورزدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده است، روبه‌رو شود»

به گزارش «خبرآنلاین» به نقل از «بلومبرگ» رضا ضراب در ۱۹ مارس توسط پلیس آمریکا دستگیر شد ولی هیأت منصفه دادگاه میامی قبول کردند که از میامی به نیویورک منتقل شود. ضراب در سال ۲۰۱۳ برای دو ماه در ترکیه به عنوان بخشی از یک تحقیقات فساد بازداشت شد اما بدون محکومیت آزاد شد. آن روزها اتهام‌هایی از قبیل دوستی او با پسر اردوغان مطرح شد و اینکه ضراب در ردوبدل‌کردن محموله‌های شمش و طلا به ایران نقش داشته است. آمریکا ضراب را متهم کرده که برای دولت ایران میلیاردها دلار پول‌شویی کرده است. بابک زنجانی که در اواخر سال‌های دولت دهم با استفاده از روابط غیرشفاف توانست با فروش نفت و جابه‌جایی دلارهای نفتی ایران پیش برود نیز نامش همواره در کنار نام رضا ضراب برده می‌شد. نام این دو نفر با هواپیمایی که بار طلا داشت و در فرودگاه آتاتورک ترکیه برای چندساعتی توقیف شد، پیوند خورده است. گفته می‌شود که این هواپیما که هزارو ٥٠٠ کیلو طلا حمل می‌کرد، فاقد اسناد قانونی بوده است. البته ضراب تمام اتهامات علیه خود را اشتباه دانسته و اعتقاد دارد که کارهایش قانونی بوده است. همچنین کوهپایه‌زاده در گفت‌وگو با «ایلنا» با اشاره به بحث رضا ضراب گفت: «حکم ضراب که در آمریکا بازداشت شده است، می‌تواند مؤید صحبت‌های زنجانی باشد. از این جهت که ضراب با زنجانی در دورزدن تحریم‌ها در یک دوره‌ای همکاری می‌کردند. این یک واقعیت غیرقابل‌انکار است که مستندات دادگاه هم همین را نشان می‌دهد». او با اشاره به تأیید همکاری بابک زنجانی در دورزدن تحریم‌ها در جلسه‌ای از دادگاه گفت: «رضا ضراب نیز حسب اطلاع بنا بر کیفرخواستی که دادگاه آمریکا ارائه داده است به اتهام کمک به ایران در دورزدن تحریم‌ها بازداشت شده و اگر این اتهام سیستم قضائی آمریکا اثبات شود، ۲۰ تا ۳۰ سال حبس در انتظار ایشان است».

عمده پول‌های بابک زنجانی /در دست رضا ضراب است

«رضا ضراب همکار و همدست و شریک بابک زنجانی است. از این‌رو وجود او برای حل‌شدن پرونده بابک زنجانی ضروری است»؛ این سخنان امیرعباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده فساد نفتی در مجلس است. سلطانی با بیان این مطلب به «انتخاب» گفت: «یکی از مهره‌های مهم پرونده پیچیده زنجانی، رضا ضراب است. برای حل موضوع زنجانی، ضراب باید در دسترس باشد. تا جایی که مشخص است، بابک زنجانی و رضا ضراب هیچ‌گاه از هم جدا نبودند؛ بلکه همدست و شریک هم بوده‌اند». عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در ادامه با اشاره به تلاش‌هایی که برای بازگرداندن اموال بابک زنجانی شده، گفت: «مقدار زیادی از پول‌ها و دارایی‌ها که از بابک زنجانی باید گرفته شود در دست رضا ضراب است. از این رو وجود رضا ضراب در حل این مسئله مهم است. شاید از این جهت که بسیاری در پشت پرده منتفع هستند، اقداماتی شده که دست ما به رضا ضراب نرسد. این موضوع پرونده را پیچیده‌تر کرده است».

امیرعباس سلطانی با اشاره به اینکه رضا ضراب فردی کلیدی در جریان پرونده بابک زنجانی است، گفت: «دارایی‌های زنجانی در حدود پنج میلیارد دلار تخمین زده شده است که بخش بسیار کوچکی از آن در داخل کشور است. بخش دیگر در جاهایی است که شاید رضا ضراب از آن خبر داشته باشد. برای همین، تا وقتی دسترسی به رضا ضراب وجود نداشته باشد با مشکل مواجه خواهیم شد». سلطانی اضافه کرد: «دارایی‌های کشف‌شده از بابک زنجانی بسیار پایین‌تر از رقم بدهی‌های اوست. در واقع زنجانی شرکای نامعلومی دارد که پول‌های اصلی نزد آنان است. یکی از این افراد همین رضا ضراب است». او گفت: «بر اساس شواهد و قرائن هم بابک زنجانی تاکنون هیچ همکاری مؤثر و مفیدی برای حل‌شدن این موضوع انجام نداده است». سلطانی در انتها تأکید کرد که اسناد مختلفی از همکاری و رابطه بین رضا ضراب و زنجانی وجود دارد و گفت: «براساس اسنادی که وجود دارد این دو همکاری زیادی با هم داشته‌اند. به نظرم بخش عمده‌ای از گره پرونده بابک زنجانی به دست ضراب باز خواهد شد». به نظر می‌رسد همچنان باید منتظر ماند و دید فرجام این پرونده به کدام سمت و سو می‌رود. درحال‌حاضر اولویت در این پرونده بازگرداندن اموال بیت‌المال است؛ چند هزار میلیارد تومان پولی که در اثر سوءمدیریت برخی از مقامات دولت دهم در اختیار زنجانی قرار گرفت اما از سرنوشت آن اطلاعی در دست نیست. به گفته وکیل زنجانی بخشی از این اموال در دست افرادی است که معتمد زنجانی در خارج از کشور بودند، معتمدانی از جنس ضراب که اکنون در آمریکا زندانی است.  

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Crystal: 1395/1/1606:17:51،
75
25
از دولت ... بیشتر از اینا انتظار نمیره فقط یه وقت فکر نکنید من کافرم!

منم مسلمونم ولی شرم دارم توی همچین کشوری با این همه سابقه درخشان هر روز بیام خبر اختلاس رو مطالعه کنم !
ایرانی: 1395/1/1609:53:27،
80
31
جالب اینجاست که با این همه گند کاری طرف دوباره به سرش زده بیاد رئیس جمهور بشه!
تو رو خدا تو انتخابات بعدی به هرکسی خواستین رای بدین فقط به این بابا و دار و دستش رای ندین.

به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم

کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم
بی نام: 1395/1/1823:34:35،
24
11
هر چه برای زنجانی و ضراب پیش بیاید به کارها، امکانات مادی و مالی، ارتباط ها و قدرت چانه زنی و نفوذشان بستگی داشته و دارد.

ولی تا آنجا که به ما مردم عادی مربوط می شود این است که از این همه ثروت بر باد رفته ذره ای هم نصیب ما نمی شود.

حساسیت نشان دادن به سرنوشت این جور آدم ها دردی از ما درمان نمی کند.

در آیتده هم بابک زنجانی ها و رضا ضراب ها وجود خواهند داشت ما باید به فکر خودمان باشیم تا کمتر ضرر کنیم البته اگر از دستمان بر بیاید.
سعید: 1395/1/1608:40:05،
68
22
اون دو میلیاردی که دست زنجانیه تو همین داخل هاپولی شده بی جهت بی جهت ذهن مردمو به خارج از کشور منحرف نکنین.
هومن: 1395/1/1702:23:30،
27
21
شايد. بعضي ها يادشون باشه ، چند سال پيش خانم ابرو ( خواننده ترك) كه بعد فهميديم. همسر رضا ضراب است به ايران امد و با رحيم مشاعي (معاون احمدي نژاد ) ديدار داشت . در مورد مسايل فرهنگي و غيره كه يك مجله و سايت هاي اينترنتي عكسا و صحبت ها را انتشار دادند. اين مناسبات بي جهت نبوده و از اون موقع ارتباطات وجود داشته . شايد مردم ايران حافظه تاريخي ضعيفي دارند . اميدوارم ايرانجيب منتشر كنه و حذف نكنه
عوام: 1395/1/1609:27:53،
51
21
از ماست كه بر ماست
مارمولك: 1395/1/1609:31:51،
64
26
من تعريف رضا وبابك وشنيدم تو مرامشون تك خوري نبوده
987654321: 1395/1/1612:12:23،
39
26
مگه احمدي نژادميخوادبياد؟بابايناهمشون يكين.همه باهمن فقط مردم روفيلم كردن
مریدمردم: 1395/1/1613:47:00،
40
19
واقعاً از این اشخاص بعید است که اینگونه سخن بگویند و مدرک بدست دادستان امریکا بدهند.
درآخر و پس از محکومیت احتمالی رضا ضراب در دادگاه نیویورک احتمالاً تمام 2 میلیارد یورو و همچنین بهمان میزان جریمه نیز بدست دولت امریکا خواهد افتاد و در آخر دست دولت ایران خالی و فقط میتواند برای خالی نبودن عریضه بابک زنجانی را اعدام کند.
Ali: 1395/1/1614:29:20،
34
23
متاسفانه اين همه اطلاع رساني ،همايش مقابله با فساد اقتصادي جواب نداده جديدا ٢ عضو شوراي شهر تبريز لو رفته كل شهر داري پر از بابك زنجاني است ادم كه وجدان نداشته باشه دست به هر كاري ميزنه.......
ali: 1395/1/1615:34:35،
41
24
فقط چند میلیارد رو هوا ؟ کل کشور رو هواست
هشترودی: 1395/1/1615:47:30،
28
19
زنجانی،ضراب وامثالهم ساقه های درخت فساد هستند.با قطع ساقه مشکلی حل نمیشود.برای درمان باید تنه و ریشه خشکانده شود.
مصلح: 1395/1/1617:39:04،
29
18
احتمالا ضراب عمدا رفته امريكا تا دستكير بشه تا دست ايرانيها و زنجاني بهش نرسه تا بعد از اعدام زنجاني همه پولهارو بالا بكشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار