کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دولت امسال از خانه‌های خالی ماليات میگيرد

کدخبر:۲۱۱۰۹یکشنبه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۸:۲۰۲۰۰۱ بازدید

طرح اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي وارد سال چهارم شد. طرحي كه در سال‌هاي نخست پس از انقلاب اسلامي مطرح و تنها در مدت كوتاهي جدي ...

طرح اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي وارد سال چهارم شد. طرحي كه در سال‌هاي نخست پس از انقلاب اسلامي مطرح و تنها در مدت كوتاهي جدي گرفته، از آن پس به فراموشي سپرده شد اما حرف و حديث‌ها بر سر دريافت ماليات از خانه‌هاي خالي وارد فاز تازه‌اي مي‌شود. مي‌گويند قرار است ٢٠ميليارد دلار مسكن خالي مانده در ايران ماليات بدهند تا بحران اقتصاد و بحران مسكن برطرف شود. اين اقدام هر چند از سوي بسياري از كارشناسان اقدامي موثر براي برون رفت از مشكلات است اما بررسي‌ها نشان مي‌دهد هنوز اركان اقتصادي كشور چندان مهياي اجراي اين تصميم نيست يا به عبارت ديگر مهياي اجراي اين تصميم نبوده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از اعتماد، براساس آمارهاي اعلام شده حدود 1.6 ميليون واحد مسكوني خالي در كشور وجود دارد اما حدود شش ميليون واحد مسكوني براي زوج‎هاي جوان نياز است و در كنار آن نيازمندان ديگري نيز وجود دارند. بسياري از مسوولان دولتي و كارشناسان اجراي طرح اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي را بدون هيچ تغييري دربازار مسكن عنوان مي‎كنند و برخي ديگر بر اين باورند كه به چرخه افتادن خانه‎هاي خالي مي‌تواند بازار را تاحدي كنترل كند و برخي را از احتكار مسكن بازدارد. بر همين اساس بود كه در سال ٩٤ و زماني كه بخش مسكني وزارت خانه موظف شد طبق اصلاحيه قانون ماليات‌ها، ظرف شش ماه سامانه ملي املاك را براي اخذ ماليات بر خانه‌هاي خالي به شيوه پلكاني در سال ۹۵ فراهم كند؛ زمزمه‌هاي اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي جدي‌تر گرفته شد و حالا در نخستين روزهاي جدي‌تر شدن فضاي فعاليت در كشور معاون وزير راه و شهرسازي از اجراي اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي خبر داد تا نشان دهد دولت براي اجراي اين طرح مصمم است.

بنا به گفته حامد مظاهريان، معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه طرح ماليات خانه‌هاي خالي از سكنه امسال اجرايي مي‌شود، گفت: بازار مسكن آماده خروج از ركود است. حامد مظاهريان با بيان اينكه سال گذشته دوره ثبات قيمت مسكن در كشور بود و رصد معاملات املاك نشان مي‌دهد كه رشد قيمت مسكن منفي يك درصد (كاهشي) بوده است، گفت: نرخ تورم ۱۲ درصدي بيانگر اين است كه قيمت واقعي مسكن كاهش نسبي پيدا كرده و بازار آماده خروج از ركود است. نظام طراحي افزايش سقف تسهيلات مسكن آيين نامه‌ها ابلاغ شده است تا امسال با اجرايي شدن اين سياست‌ها، تزريق گسترده منابع مالي را داشته باشيم و تعداد بيشتري از مردم صاحبخانه شوند.

معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: سال گذشته سال طراحي نظام تامين مالي مسكن در دهه‌هاي آينده بود كه شامل تغيير نگرشي در نظام تامين مالي است و از اين به بعد اتكاي اصلي بر مبناي رژيم پس انداز است تا بانك‌ها ۵۰درصد قيمت مسكن راتسهيلات دهند. در ابتداي دولت يازدهم ۲۵ ميليون تومان تسهيلاتي بود كه بانك‌ها ارايه مي‌دادند كه بسيار ناچيز بود كه اين سقف تا ۱۶۰ميليون تومان افزايش پيدا كرد و براي تهران و مراكز استان‌ها تا رقمي حدود ۱۲۰ ميليون و براي شهرهاي كوچك ۸۰ ميليون تومان است. وي با بيان اينكه ارايه تسهيلات به شرطي است كه زوجين پس انداز كنند و متقاضي وام باشند، گفت: امسال مردم توان مالي بيشتري براي خريد خواهند داشت و ركود بخش مسكن برطرف مي‌شود. از خرداد ۹۴ صندوق پس‌انداز يكم اجرايي شد ومتقاضيان در يك دوره يك‌ساله دو برابر ميزان پس اندازشان را مي‌توانستند دريافت كنند، بنابراين براي شهري مانند تهران اگر شخصي ۴۰ ميليون پس انداز كند تا پايان يك‌سال ۸۰ ميليون دريافت خواهد كرد.

وي با اشاره به اينكه اگر زوجين هر كدام پس انداز كنندتا دو برابر افزايش مي‌يابد و باعث افزايش قدرت خريد مسكن خانوارها مي‌شود، گفت: كساني كه از خرداد ۹۴ پس انداز كردند از خرداد امسال وام‌ها را دريافت خواهند كرد و متقاضي خريد مسكن مي‌شوند. بانك‌ها اين آزادي را پيدا كردند تا در بخش مشاركت در ساخت هم وام بپردازند كه اين وام بعد از طي مشاركت قابل انتقال به خريداران اصلي هم باشد و كمك مي‌كند سازندگان هم بتوانند نظام تامين مالي مناسبي را دنبال كنند. مظاهريان افزود: وام صندوق پس انداز يكم تا ۵۰ درصد قيمت مسكن را در تهران و در شهرهاي كوچك تا ۸۰ درصد را پوشش مي‌دهد كه به نظر مي‌رسد وام براي شهرهاي كوچك و متوسط مناسب است و بخش عمده‌اي از قيمت مسكن از طريق نظام بانكي تامين مالي مي‌شود.

وي با بيان اينكه براي اينكه از بازار سرمايه تامين مالي داشته باشيم صندوق‌هاي زمين و ساختمان معرفي شد تا سپرده‌ها را جذب كند و افزايش دهد، اظهار كرد: سازندگاني كه قصد دارند در بافت‌هاي فرسوده ساخت و ساز كنند مورد توجه ويژه هستند و افزاد زيادي در بافت فرسوده مي‌توانند خريد كنند. معاون وزير راه و شهرسازي تاكيد كرد: براي سياست‌هاي كلان ديگري كه امسال عملي خواهد شد، تبديل بانك مسكن به بانك توسعه‌اي است زيرا كمك مي‌كند سياست‌هاي دولت در بخش مسكن سريع‌تر اجرايي شود كه در لايحه بودجه پيش‌بيني شده است. در دو ماه پاياني سال‌۹۴ شاهد افزايش معاملات مسكن بوديم و در سال جديد با بهبود شاخص‌هاي اقتصادي كه رشد آن در بخش مسكن هم سرايت مي‌كند بخش مسكن ازنيمه سال از ركود خارج خواهد شد. وي با بيان اينكه بخش مسكن تابع سياست‌هاي كلان اقتصادي بوده و چشم‌اندازها امسال روشن به نظر مي‌رسد و سالي براي شروع و رونق خواهد بود، اظهار كرد: با افزايش مجوزهاي ساختماني و فعاليت‌هاي متناسب با ميزان خريد و فروش اين روند گسترش مي‌يابد و اين افزايش قيمت بيش از نرخ تورم نخواهد بود. معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينكه خانه‌هاي خالي طيف گسترده‌اي از تقاضاي بالقوه بازار را جواب نمي‌دهد و براي خانه اولي‌ها و زوج‌هاي جوان است، گفت: اما بخشي از خانه‌هاي خالي لوكس در چند سال اخير به دليل گراني خالي بوده است.

مظاهريان با تاكيد بر اينكه به ازاي هر خانوار يك خانه نياز داريم، گفت: در طرح جامع مسكن پيش‌بيني شده است كه در يك دوره ١٠ ساله به نقطه سر به‌سر (تعادل عرضه و تقاضا) برسيم كه از امسال شروع خواهدشد و بايد در دوره ۱۰ ساله به اين هدف برسيم. مسكن اجتماعي طرح جامعي بوده كه نيازمند سرمايه‌گذاري بخش دولتي است و اعتبارات به دليل شرايط اقتصادي در سطح پاييني است و شروع برنامه‌ها با تامين مسكن متوسط دنبال شد و مسكن مهر كه از نوع مسكن اجتماعي است و بودجه دولت را بلعيده است. معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه اميد است سال ۹۵ با اتمام پروژه مسكن مهر و آزادسازي منابعي كه صرف مسكن‌مهر مي‌شد، نظام مشخصي را دنبال كنيم، گفت: قانوني براي ماليات خانه خالي تصويب شده است و طبق قانون در سال اول گرفته نمي‌شود و بعد با ضريبي افزايش پيدا مي‌كند. در حال ساماندهي سامانه‌اي هستيم كه امكان شناسايي را فراهم كند، كار سختي است و بايد دستگاه‌هاي متعددي همكاري كنند تا سامانه طراحي شود و در نيمه‌سال ۹۵ سامانه اجرايي مي‌شود.

اخذ ماليات خانه‌هاي خالي ازفروردين 96

پيش از اين نيز قاسم پناهي، قائم مقام سازمان امور مالياتي از اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي از ابتداي سال ۹۶ خبر داده و گفته بود: در سال اول يك دوم ماليات اخذ شده از اجاره واحدهاي مشابه براي خانه‌هاي خالي اخذ مي‌شود. براساس اطلاعات و آماري كه از مراجع دريافت كرديم، حدود ۱۶ميليون واحد مسكوني در كشور وجود دارد، و اينكه چه بخشي از آن خالي است؛ آماري كه سايت‌ها و نهايتا مراجع ذي‌ربط اعلام كردند حدود يك ميليون و ۶۰۰هزار واحد مسكوني است. وي با اشاره به مصوبه ۳۱تير ماه ۱۳۹۴ مجلس و اصلاحي كه بر قانون ماليات‌‌هاي مستقيم انجام شد، افزود: در ماده ۵۴ مكرر لحاظ شد كه از واحدهاي مسكوني خالي بتوانيم مالياتي دريافت كنيم. قانون گذار تكليف كرد كه وزارت راه و شهرسازي شش ماه پس از تصويب قانون، سامانه‌ املاك و اسكان كشور را ايجاد كند كه از طريق آن بتوان تمام واحدهاي مسكوني، اداري، تجاري و... را شناسايي كرد تا واحدهاي مسكوني خالي در اين سامانه شناسايي و به سازمان مالياتي اعلام شود.

اجراي قانون اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي از ابتداي سال ۱۳۹۵ است ولي از سال دوم و از اول فروردين ماه سال ۱۳۹۶ از واحدهاي مسكوني خالي ماليات اخذ خواهيم كرد. وي تصريح كرد: سال اول اجراي قانون (سال۱۳۹۶) نصف و معادل يك دوم ماليات اخذ شده از اجاره مشابه آن ملك، از سال دوم يك برابر ماليات اخذ شده از اجاره مشابه آن ملك و از سال سوم به بعد يك و نيم برابر ماليات اجاره املاك مشابه ماليات اخذ مي‌كنيم. پناهي در خصوص اجراي اين قانون و تاثير آن در بازار مسكن اظهار كرد: هدف از اين قانون در گام اول پيشگيري از عدم عرضه واحدهاي مسكوني است و اجراي قانون به دنبال تشويق افرادي است كه واحد مسكوني دارند، آن را عرضه كنند و افرادي كه واحد مسكوني عرضه كنند، هم‌اكنون تا ۱۵۰متر مربع از معافيت برخوردار مي‌شوند و مي‌توانند از معافيت برخوردار باشند. اگر فردي واحد مسكوني داشته باشد و عرضه نكند، از معافيت برخوردار نمي‌شود و بايد ماليات آن را پرداخت كند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

123: 1395/1/1513:02:48،
69
43
واقعا دست دولت درد نکنه - چرا باید یه عده خونه احتکار کنن تا جوونا نتونن خونه بخرن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ارسلان : 1395/1/1515:13:49،
48
29
من یک طرحی دارم که
درآمدهای مالیاتی را زیاد میکنه
از آنجاییکه مردم در باران و آب هوای خوب نقشی ندارند
اگر باران بارید
مالیات بارش از مردم بگیرند
اگر باد وزید و هوا تمیز شد
مالیات وزش بگیرند
همه هم موافقیم

آهان
مالیات تنفس بدلیل نفس کشیدن
موافقان +
مخالفان ( نفس نکشند - همینه که هست )
یه نفر: 1395/1/1515:44:52،
31
43
حالا تو پولتو می ذاری بانک یا میری ولخرجی می کنی می خوری ... چشم نداری ببینی یکی دوتا خونه خریده ... نوش جونش ... برو از خدا بخواه به تو هم بده ... نه اینکه حسودی کنی چشم داشته های دیگران رو نداشته باشی ...
22 میلیون نفر: 1395/1/1515:49:22،
32
29
عزیز جان هیچ جوونی دیوونه نیست که بره خونه بخره، خونه هر سال قیمتش میاد پایین و استهلاک هم داره خب پول رو میذاره تو بانک سود 22 میگیره میره مستاجری و در ضمن خونه ای هم نخریده که در آینده رو دستش بمونه.
الان یکسری که از دنیا بیخبرن میان میگن دیگه هیچ بانکی 22 سود نمیده!!!
پاسخ: 1395/1/1516:27:18،
41
32
دوستان من ایام نوروز مسافرت نرفتم و شبها در تهران میچرخیدم از شمالشهر تا غرب و شرق و مرکز شهر واقعا اپارتمان خالی بیداد میکند باید خریدار از خارج بیاورند . رکود بدتر و بدتر میشود حالا ببینید
من من : 1395/1/1523:24:23،
23
21
22 میلیون نفر جان!
دیگه هیچ کجا 22 درصد نمیده مگه موسسات!

بانک ها از 4 ماهه پیس به بعد حاضر به اجرای طرحهای هدیه ای نیستن بعد تهدید اخر بانک مرکزی...
فقط یه مدل وجود داره با رییس شعبه اشنا باشی و رقم واقعا بالا باشه ...
22 میلیون نفر: 1395/1/1608:43:16،
24
31
من من جان!
رقم یه خونه بالا نیست؟!
در ضمن راههایی هست اما باید بهت اطمینان کنند که واقعا سرمایه گذار هستی تا بهت اطمینان کنند و طرح و راه رو جلوت بذارند.
اصلا 22 نه یکساله 18 درصد که الان همه بانکها دارن میدن.
300 میلیون یعنی پول یه خونه بذاری ماهی میشه 4.5 بده؟!
حمید17: 1395/1/1513:18:47،
64
46
خدا کنه واقعا این طرح اجراشه . همه فروشنده میشنو حداقل بیست سی درصد مسکن با کاهش قیمت. روبه رو میشه
نام شما: 1395/1/1514:11:11،
46
51
وایسا بخر با ۳۰ دزصد تخفیف
خخخخخ
عباس آقا: 1395/1/1514:11:17،
47
52
آره داداش. ٣٠درصد چيه !

احتمالا خونه ميشه متري ١٠٠٠٠تومان !!!

بعضيا انگار تو اين مملكت زندگي نميكنن !!! مسكن ديگه از اين ارزانتر نخواهد شد ...
رسول: 1395/1/1514:20:55،
45
26
اوضاعه مسكن اجارهاي بهتر ميشه
واحداي بيشتري واسه اجاره ارايه ميشن و حداقل قيمت اجاره گرون نميشه و ثابت ميمونه شايدم يكم كمتر بشه
علی: 1395/1/1515:03:54،
36
21
چرا فکر میکنید مسکن نباید ارزونتر بشه؟! اگر همچین قانونی وضع بشه مطئمنا شدیدا روی قیمت مسکن تاثیر خواهد داشت و نزولی خواهد بود ولی مساله اینجاست که اگر بذارن این قانون وضع بشه....
هه: 1395/1/1516:01:43،
30
22
من فكر كنم فقط با اين طرح مقداري از نرخ بيكاري كاعش پيدا كنه چون منتظر شغل جديده مستاجر مجازي بايد باشيم
سالار خان: 1395/1/1513:19:07،
43
22
تا اونجاییکه صحبت از بگیر بگیره خوب دارن جلو میرن هر روز یه فولدر جدید باز می کنند و خوبم پیش میروند. شده نصف شب قانون تصویب و فردا صبح اجرا می کنند.
اما حالا خدمات رسانی به شهروندان مثلاً ماجرای دفتر خانه اجباری و مرکز تعویض پلاک برای سند زدن ماشین مگه حالا حالاها چیزی تصویب میشه.
چرا چون اینجا منفعتش برای مردمه و لذا اولویت نداره
roya: 1395/1/1513:32:09،
36
48
آیا این طرح شامل خانه های کلنگی هم میشه!!!!
آخه اگه ملک کلنگی فروش نره چیکار باید کرد!!؟
ما الان 4 ساله ملکی که از بزرگانمون به ارث رسیده گذاشتیم فروش؛ خوب مشتری نیست؛ چاره چیه!!؟؟؟
سروش: 1395/1/1514:18:38،
32
25
قیمت را بیار پایین عزیزم
021: 1395/1/1514:33:36،
28
22
چاره؟
به قیمت بده عزیز نه اینکه فی رو بالا بگی و منتظر مشتری باشی
حرف حساب !: 1395/1/1514:04:04،
25
29
شنيدن كي بود ماندن ديدن ؟!!! ببنيم تعريف كنيم ؟
111: 1395/1/1514:15:51،
21
24
به موجب ماده 54 مکرر مالیات خانه خالی از سال دوم محاسبه می گردد در نتیجه با توجه به اینکه سال اول اجرای قانون سال 1395 است لذا اگر مالیاتی مشمول شود از سال 1396 است که در سال 1397 می بایست اخذ شود
حسین: 1395/1/1514:21:06،
30
18
بیشتر اقتصاد ایران نه دولتی است و نه خصوصی بلکه رانتی و اختصاصی است این اقتصاد اختصاصی نه شفاف است و نه مالیات می دهد و نه تیغ دولت و مجلس برش دارد تا زیر بار حسابرسی بروند از قضا همه فساد اقتصادی و قاچاق کالا و... نیز از همین ناحیه است . تنها راهی که برای تامین دخل و خرج دولت می ماند مالیات از جاهایی است که می تواند مالیات بگیرد. اگر امثال آستان های قدسی و انواع قرارگاههای خاتم و انواع بنیادها و ... شفاف بودند و مالیات می دادند مشکل های اساسی کشور حل می شد.
مجید: 1395/1/1514:41:19،
38
23
فقط باید درصد مالیات زیاد باشه تا مالکان مجبور به فروش یا اجاره دادن با سی درصد تخفیف شوند و مسکن رونق بگیره البته با قیمت های پایین
22 میلیون نفر: 1395/1/1515:51:11،
34
21
اصلا تو بگو با 50 درصد تخفیف بازم کسی خونه نمی خره.
هرکی خونه بخره صاحب اول و آخرش خودشه بعدش به کی میتونه بفروشه مگه آدم دیوونست مثلا سیصد میلیون یا نه اصلا دویست میلیون پول بده خونه ای بخره که دیگه تا سی سال دیگه هم نمی تونه بفروشتش.
پویا: 1395/1/1515:14:32،
27
22
امسال دولت داره غوغا میکنه.اتاق فکری تشکیل دادن ببینم دیگه رو چی میتونن مالیات ببندن.خدا کنه به جاها باریک نکشه فقط
po: 1395/1/1516:30:37،
25
28
خوشبحال دلالای ملک. از امروز به بعد اونایی که خونشون خالیه و نمیخوان مالیات بدن میرن در بنگاه یه قولنامه سوری با اجاره بسیار پایین برا خونشون جور میکنن. این که کاری نداره هاها ها تو این مملکت هر چیزی راهی داره.
بابک: 1395/1/1517:00:40،
36
21
بسیار طرح خوبیه
داره یواش یواش مقدمات افت 40 درصدی(اولیه) قیمت مسکن که قولش رو داده بودم جور میشه
در ضمن تو بگو اصلا سود بانکی بشه تک رقم! کیه که دیگه بره سمت این مساکن نا ایمن و گران و بی ریخت
متوسط قیمت ملک در تهران باید بیاد زیر 1 تومن دقیقا مثل سال 84و ماقبل 84 ( البته در فاز اول کاهشها)
مسکن تا 1410 مُرد والسلام
حسین : 1395/1/1520:43:04،
28
33
از خواب خرگوشی بیدار شو بابی جون، بی خانه بودن بدجوري مدهوش کرده!
بابک: 1395/1/1523:37:37،
27
24
به حسین:
فعلا که دلالانی مثل تو 2 ساله حسرت بی خانه ها رو می کشید حُسی جون
متاسفانه باید بهت بگم
خودتو آماده حداقل 1 دهه حسرت بکن چون این تو بمیری از اون تو بمیری هاس
در ضمن: مسکن مُ ر د

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار