کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گزارشی از ضعف اطلاع رسانی راه ها و چالش مسافران نوروزی

کدخبر:۲۱۱۰۱یکشنبه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳:۱۴۱۰۵۵ بازدید

جاده‌های پرترافیک و سرشار از مسافر، یکی از کلیشه‌های نوروزی ایران است. حالا سال‌های ‌سال است که 200 هزار کیلومتر جاده، بار عمده ...
گزارشی از ضعف اطلاع رسانی راه ها و چالش مسافران نوروزی

 جاده‌های پرترافیک و سرشار از مسافر، یکی از کلیشه‌های نوروزی ایران است. حالا سال‌های ‌سال است که 200 هزار کیلومتر جاده، بار عمده جابه‌جایی‌ها را به دلیل توسعه‌نیافتگی سایر شقوق حمل‌ونقل ایران تحمل می‌کنند. دیگر همه به این وضع عادت کرده‌اند؛ جاده‌های شلوغ و روزهای پرترافیک و مسیرهایی که گاه باید تا 16 ساعت ترافیکش را به جان خرید و سفر کرد! در این حوزه، نابسامانی رفت‌وآمد در جاده‌ها یکی از مشکلاتی است که درکنار بحران‌های زیرساختی به تشدید مشکلات دامن زده است. در این سال‌ها با وجود بهبود خدمات راهداری و راهنمایی و رانندگی، ایران به‌عنوان یکی از رکوردداران سوانح جاده‌ای جهان همچنان حضوری سطح بالا در این مشکل دارد.

درشرایطی که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تا پایان دهه 90 تعداد خودروهای کشور به بیشتر از 30 میلیون دستگاه می‌رسد، حمل‌ونقل ریلی و هوایی و دریایی ایران همچنان سهم اندکی از جابه‌جایی‌ها را برعهده دارند. همچنان شمار تقاضا برای سفرهای جاده‌ای بالا می‌رود. براساس گزارش‌های رسمی، در نوروز امسال 2.7 میلیون جابه‌جایی توسط هواپیماها، کمتر از دو‌میلیون مسافر با قطارها و حمل‌ونقل جاده‌ای بیشتر از 7 میلیون نفر مسافر را جابه‌جا کرده‌اند؛ این موضوع درحالی است که از شمار سفرهای انجام‌شده با اتومبیل شخصی چشم‌پوشی کرده‌ایم.

به گزارش ایران جیب به نقل از شهروند، نگاهی به روند خدمات و اطلاع‌رسانی 4 حوزه حمل‌ونقل و خاصه جاده‌ها در نوروز به خوبی نشان می‌دهد که چرا مردم ناگریز از سفر جاده‌ای هستند. مصداق این مشکلات هم در شیوه اطلاع‌رسانی درباره وضع راه‌های کشور به خوبی مشهود است که کار را برای هر مسافری درجاده‌های پرتردد (در ایام خاص) سخت می‌کند. راه‌هایی که سالیان‌ سال است با معضل کمبود اعتبار عمرانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و صرف‌نظر از ترافیک سنگین در روزهای اوج تقاضا برای سفر، مدت طولانی به بهانه عملیات عمرانی یا وضع جوی بسته می‌مانند یا محدودیت دارند.

بحث اصلی بر سر نبود مرجع دقیق، سریع و مطمئن اطلاع‌رسانی جاده‌هاست که مسافران را بی خبر یا کم خبر به جاده‌های ایرانی می‌رساند. اطلاعاتی که صحیح و به موقع دراختیار مسافران ایرانی قرار ندارد و درکنار چالش راه‌های نامناسب و غیراستاندارد قرار می‌گیرد. نگاهی میدانی به سفرهای نوروزی به خوبی نشان می‌دهد که در ایام نوروز بیشتر ترافیک‌های سنگین در مسیرهای خاصی مانند اتوبان‌های شریانی قم، جاده‌های منتهی به شمال و... ریشه در کم‌اطلاعی از وضع راه‌های کشور و هدایت مسأله‌ساز مسافران به جاده‌ها دارد. این موضوع درشرایطی رخ می‌دهد که ارگان‌های مختلف، روش‌های متنوعی را برای اطلاع‌رسانی از وضع راه‌های کشور معرفی کرده‌اند، اما پشتیبانی نامناسب از این روش‌های اطلاع‌رسانی موجب شده که عملا ابزارهای ارایه‌شده ناکارآمد و کم‌کیفیت باشند و نه‌تنها به مسافران کمکی نمی‌کنند که حتی آنها را با مشکلات مختلفی هم مواجه می‌‌کنند.

بارگذاری نقشه‌های راه و اینترنت موبایلی

در روزهای پایان هر سال ارگان‌های مختلف با برگزاری نشست‌های خبری از آماده‌باش کامل راه‌ها برای سفرهای نوروزی خبر می‌دهند اما برای ارزیابی این میزان آمادگی کافی است که بار سفر را بسته و راهی جاده‌ها شوید تا مشکلات ریز و درشت یکی‌یکی مقابل‌تان ظاهر شوند و عرصه را بر مسافران جاده‌ها تنگ کند. یکی از ابتدایی‌ترین اطلاعات مورد نیاز برای سفر جاده‌ای آگاهی از وضع راه‌های کشور است. نیازی که به گفته مدیران این بخش بی‌پاسخ نبوده و راه‌اندازی سامانه‌هایی ازجمله تلفن گویا و سامانه اینترنتی ١٤١، تلفن گویای پلیس، اطلاعیه‌های رادیویی و تلویزیونی و... روش‌هایی بوده که برای پاسخگویی به این نیاز درنظر گرفته شده اما این‌که این سامانه‌ها تا چه اندازه کارآمد هستند و نیاز مسافران ایرانی را برطرف می‌کنند، موضوعی است که تا با آن درگیر نشوید، نمی‌توانید ارزیابی دقیقی از آن ارایه دهید. دراین حوزه، چندی پیش وزارت راه‌وشهرسازی اعلام کرد که با راه‌اندازی سامانه ١٤١ اطلاعات دقیق راه‌ها را دراختیار مسافران قرار داده اما ١٤١ تا چه اندازه در عمل برای مسافران نوروزی کارآمد بود؟

سامانه‌ای کم‌اثر برای ایام سفر

سامانه ١٤١ که براساس ارزیابی موسسه جهانی الکسا در روزهای عادی‌ سال بین ٣ تا ٤‌هزار بازدید دارد، در روزهای اوج تقاضا برای سفر تا ٦٠‌هزار بازدید را نیز رکورد زده است. براین اساس سامانه اینترنتی ١٤١ در نوروز امسال ١٤‌درصد افزایش بازدید را تجربه کرده و کلید واژه‌هایی مانند «وضعیت راه‌های کشور» و «وضع جوی راه‌ها» جزو بیشترین جستجوهای اینترنتی ایرانیان در نوروز بوده‌اند که به سامانه ١٤١ ارجاع داده شده‌اند (شرح در تصویر). با این حال کافی است یک‌بار با اینترنت پرسرعت به سایت ١٤١ متصل شوید تا متوجه شوید بازکردن هرکدام از صفحات و نقشه‌های این سایت چه زمان طولانی و خسته‌کننده‌ای نیاز دارد. حالا در این شرایط تصور کنید که مسافری در جاده‌های ایران ناچار است با اینترنت کجدار‌ومریز گوشی تلفن‌همراه خود و پهنای باند موبایلی به اینترنت متصل شود و آن نقشه‌های سنگین را بارگذاری کند!

اتفاقی که در ایام نوروز با اینترنت پرسرعت بارها و بارها تکرار شد و به پاسخی درخور منجر نشد؛ چراکه ترافیک این سایت بالا بود و طراحی غیرهوشمند این سامانه باعث مسدودبودن صفحه‌های اصلی شده بود. (نمونه در تصاویر)

eq9cbsxokk9ep8nauq4u.png


خطاهای اطلاع‌رسانی جاده‌ای

از بارگذاری لاک‌پشتی اطلاعات وضع راه‌ها که بگذریم، 141 در ایام تعطیلات نوروزی گاهی به روز و دقیق نبود و در نسخه موبایلی آن‌که در نیمه نخست تعطیلی‌ها بازدید شده است، تاریخ به‌روزرسانی سایت 6 اسفند 95 درج شده بود!

به جز این، تماس با خطوط اطلاع‌رسانی از وضع راه‌ها، یکی دیگر از خوان‌های پیش‌روی مسافران نوروزی است. اشغال مدام شماره در زمان پیک سفر و پاسخگو نبودن اپراتورها مشکلی است که تعداد زیادی از مسافران در ایام پیک تقاضا برای سفر به آن اشاره می‌کنند. با این حال، مشکل آن‌جا پیچیده‌تر می‌شود که درصورت اطلاع از وضع راه‌ها متوجه می‌شوید اطلاعات پلیس از وضع راه‌ها با راهداری همخوانی ندارد و ارسال پیامک به شماره ١٠٠٠١٤١ و تماس با تلفن گویای ١٤١ گزارش‌های متفاوتی دراختیار مسافران قرار می‌دهد و آنها را در برنامه‌ریزی‌های خود دچار سردرگمی می‌کند. البته در این بین نباید از این نکته غافل شد که پیامک‌های اطلاع‌رسانی گاهی به فاصله ٥ دقیقه پس از تقاضا و گاهی ٤٥ دقیقه پس از آن به دست مسافران می‌رسند.

axvf3ce3f5fqnz89qz.jpg


کمبود اطلاعات، مسافران چالوس را برگرداند

در یک کلام، در این شرایط ناهماهنگ اطلاع‌رسانی هیچ راهی مطمئن‌تر از حضور مستقیم در جاده‌ها نیست و مسافران وضع راه‌ها را تنها زمانی می‌فهمند که خود به جاده زده باشند و بس! وقتی به جاده‌ها می‌رسید هم، متوجه می‌شوید که پلیس بیشتر درحوالی ١٠٠کیلومتری شهرهای مبدأ و مقصد مستقر است و از قضای روزگار همان نقاط حضور پلیس‌ها هم پرگره‌ترین نقاط جاده‌ها می‌شود!

به صورت خلاصه هم آن‌که، عملا در میانه جاده هیچ راهی برای پیش‌بینی وضع راه‌ها و حتی شکایت از متخلفان جاده‌ای وجود ندارد. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که پشتیبانی جاده‌ای و خدمات به مسافران نوروزی در سایر بخش‌ها نیز وضع مشابه‌ای دارد و به‌عنوان مثال مسافت استقرار اورژانس برنامه‌ریزی حساب شده و دقیقی ندارد به‌طوری که در جاده قم مشاهده می‌کنید که کیوسک‌های اورژانس در مسافتی مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند و برای دسترسی به کیوسک لاین برگشت هیچ دوربرگردانی وجود ندارد و عملا ناچارید تا شهر رانندگی کنید!

با این وجود نتیجه این ناهماهنگی و اطلاع‌رسانی نامناسب از وضع راه‌ها آن می‌شود که در تاریخ ١٠ فروردین امسال جاده چالوس بسته می‌شود و مسافران نوروزی در آن ترافیک سنگین ناچار به بازگشت می‌شوند. نتیجه‌ای که به راحتی می‌تواند گویای میزان آماده‌باش کاملی باشد که مدیران در نشست‌های پایان‌ سال خود وعده می‌دهند!

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1395/1/1510:55:08،
63
23
حالا هی بگید مسافرت خارج از کشور تحریمه. مگه دیوونه شدم بیفتم تو این جاده ها با بیش از هزار کشته در ایام نوروز. با قیمت های نجومی هتل ها. با غذای بی کیفیت و مسموم کننده رستورانها با عدم کمترین امکانات رفاهی بین جاده ای...
تازه بیش از هفتاد درصد کشور هم که کویره
محمدرضا: 1395/1/1512:24:45،
37
16
سایت 141، برنامه موبایلی 141 و کانال تلگرامی ترافیک کشور همه و همه خبرهای چپه و نادرست میزاشتن. شایدم تفسیر آقایون با ما فرق داشته. ترافیک نیمه سنگین میزدن اما میرفتی میدیدی راه بندان هست. سیستم های تردد شمار هم اصن دقت لازم رو ندارن. آقایون پلیس هم اکثرا حضور نداشتن و ملت همانند .... در شانه خاکی و لاین مقابل بودند. اطلاعات مربوط به مشاهدات در جاده چالوس هست.
جاوید ترابر: 1395/1/1512:45:47،
34
21
در عوض دوستانی که از جاده چالوس تردد کردند عوارض 5000 تومانی برای 25 کیلومتر مرزن آباد تقبل کردند.!!!
برای افزایش نرخ و جرایم به تکنولوژی روز و سرعت نور مجهز هستند ولی برای ارائه خدمات ...
ای کاش نظر علما را در خصوص افزایش 67 درصدی عوارض جویا میشدیم.
مگر چه اتفاقی افتاده که عوارض در انتهای سال بیرحمانه از 3000 به 5000 افزایش یافته؟
پیام بهی : 1395/1/1511:04:12،
33
17
سلام

بنظر بنده یکی از عوامل اتفاقات مهم در شهر وجاده استفاده از تلفن همراه است که متاسفانه بعضی از شهر وندان بسیار بی مهابا از ان استفاده میکنند وترسی هم از جریمه شده توسط پلیس را ندارند .
دومین معظل شهری وجاده ای نبودن تابلو های راهنمایی به مقدار کافی و متاسفانه سر در گمی رانندگان در جاده هاست .بطوریکه راننده اطلاعات کافی را از تابلو دریافت نمیکند و دنبال ادرس از مردم است وخود این موضوع باعث راه بندان میشود ودر اغلب اوقات بعد از رد کردن بریدگی مورد نظر اقدام به دنده عقب در بزرگراه کرده وباعث تصادفات وحشتناکی میشوند .

ممنون از رسیدگیتون
147: 1395/1/1511:05:20،
48
18
کشوری که نمیتونه یک عدد چوب بستنی تولید کنه ازش توقعی میره ؟!
Rabolf: 1395/1/1511:30:19،
45
23
آقا ما پارسال اردیبهشت میخواستیم بریم شمال، روز جمعه ! شب قبلش رفتم تو سایت دیدم جاده شمشکیو بستس و چیزی هم راجع به چالوس ننوشته بود. ما هم نزدیکای ظهر راه افتادیم و ساعت 2 پل خواب توقف کردیم نهار رو سر حوصله خوردیم و ساعت 4 حرکت کردیم، سر پیچ اول نه سر پیچ دوم یه نیسان آبی داشت خلاف میومد نزدیک بود بریم اون دنیا خدا رحم کرد و نیسان به موقع جمع کرد، سر پیچ بعدی یه نیسان دیگه باز با نهایت سرعت داشت خلاف میومد هم من پیچیدم هم اون که نزدیک بود اون چپ کنه و خلاصه خدارو شکر به خیر گذشت. اون یکی ماشین (پدر خانمم) زده بود بغل ما که رسیدیم دیدیم رنگشون پریده نگو دیده بودن چه بلایی سر ما اومده خلاصه دوزاری ما افتاد که جاده یه طرفه شده و نه تو سایت نوشته بودن نه ابتدای جاده اطلاع رسانی کرده بودن و ما خسته و کوفته برگشتیم. به پلیس ها هم اعتراض کردیم انگار نه اگار.
حالا کشته هم میشدیم باز انگار نه ا
فرزین: 1395/1/1519:41:49،
32
21
من خودم امسال بارها و بارها هم توسط اپ گوشی و هم از طریق سایت141 مراجعه کردم که فایده ای نداشت و به دردم نخورد .
بعد از تعطیلات چک کردم ، کار میکردن ولی بعد تعططیلات چه فایده !
فرزندشهید: 1395/1/1601:20:59،
24
17
اینا فقط بلدن همون جریمه هارو زیاد کنن جیبشونو پر کنن والا مردم کیلیویی چند!!!اون جاده های غیر استاندارد که با خاکی فرقی نمیکنه اون از ماشینای غیر استاندارد و اهل بوقی!بعد انتظار دارین آمار ترافیکشون دقیق باشه!تو جریمه گرفتن وعکس گرفتن تو خیابونا و فرستادن دم در خونه ها حرف اولو میزنن.واقعا جای بسی تاسف داره.یکی از علل ترافیک سنگین خود همین راهورای پلیس هستند که عدم اطلاعات دقیق و عدم ساماندهی در مسیرها این مشکلاتو ایجاد میکنه.والا خود مردم بهتر میتونستن به تنهایی مسیرارو مدیریت کنن.آخه ازین کشور چه انتظاری دارین که به فکر رفاه مردمند بصورت عجیییییییییب!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار