کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راه‌اندازی پالایشگاه فاز 15 و 16 در سکوت

کدخبر:۲۱۱۰دوشنبه، ۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۰:۰۳۴۹۲۰ بازدید

نگرانی از تامین گاز مورد نیاز فصل سرد، دوباره یک ترین (ردیف) از پالایشگاه فاز 15 و 16 میدان گازی پارس جنوبی را به کار گرفت تا ظرفیت پالایش گاز کشور افزایش یابد اما افزایش تولید گاز به چه قیمتی؟

 راه‌اندازی یک ترین پالایشگاه فاز 15 و 16 میدان گازی پارس جنوبی- واحد 101- در حالی صورت گرفت که به دلیل کامل نبودن این واحد، تجهیزات سایر ترین‌های این پالایشگاه‌ و پالایشگاه فاز 17 و 18 که مورد نیاز واحد 101 بود جدا و در این واحد نصب شد تا بلکه در فصل سرد امکان افزایش تولید گاز شیرین فراهم شود.تولید گاز شیرین از این دو فاز در حالیست که پیش از این شرکت ملی گاز ایران کیفیت اولین گاز شیرین سازی شده توسط پالایشگاه فاز 15 و16 میدان گازی پارس جنوبی را در مردادماه تایید نکرده و با تزریق آن به خط لوله سراسری مخالفت کرده بود. البته طبق اعلام یکی از مهندسان حاضر در پالایشگاه فاز 15 و 16 میدان گازی پارس جنوبی کیفیت گاز شیرین سازی شده این بار کمی بهبود یافته است اما بازهم با استانداردهای مورد نظر فاصله دارد.

یکی از دلایل مخالفت شرکت ملی گاز با تزریق گاز این دو فاز به شبکه سراسری این بود که به دلیل متصل بودن کل شبکه خطوط لوله انتقال گاز کشور به هم، با تزریق گاز ترش به هر کدام از خطوط لوله، کل گاز شبکه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و در نتیجه کیفیت گاز مصرفی کاهش خواهد یافت.در واقع اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که به گفته کارشناسان، با افزایش مصرف گاز در فصل زمستان، کیفیت پایین گاز به دلیل وجود گوگرد بیش از حد استاندارد علاوه بر افزایش آلودگی هوای کشور، مرگ ومیر ناشی از استفاده از بخاری‌های گازی یا همان مرگ خاموش را افزایش می‌دهد.از سوی دیگر با توجه به این که صادرات گاز ایران به ترکیه از طریق خطوط لوله سراسری انجام می شود کیفیت گاز صادراتی هم کاهش می یابد و وارد کننده گاز ایران می تواند در صورتی که کیفیت گاز تحویلی مطابق با شرایط قرار داد نباشد از ایران شکایت کند که در صورت اثبات این موضوع، ایران باید جریمه گزافی را بپردازد.

با راه اندازی یک ترین از پالایشگاه فازهای 15 و 16، روزانه 12.5 میلیون متر مکعبی گاز ترش از فازهای 6 تا 8 دریافت می‌شود و پس از شیرین سازی، 10 میلیون متر مکعب گاز به خطوط سراسری انتقال گاز کشور منتقل خواهد شد.از نظر مسوولان مربوطه درصورتی که 10 میلیون متر مکعب گاز تولید فاز 15 و 16 پارس جنوبی که به اذعان برخی مسئولان مطلع کیفیتی پایین تر از حد استاندارد دارد با گاز تولیدی از سایر فازها ترکیب شود به ظاهر حجم گوگرد و خورندگی گاز مورد نظر کاهش خواهد یافت!

از سوی دیگر به دلیل تکمیل نبودن واحد 101- ترین اول پالایشگاه فاز 15 و 16- امکان جداسازی اتان از گاز دریافتی از فاز 6 ، 7 و8 وجود ندارد و این گاز سوزانده می‌شود.راه‌اندازی ترین اول پالایشگاه فاز 15 و 16 افزایش با هدف تولید گاز شیرین برای حل مشکل تامین گاز مورد نیاز در فصل زمستان در حالی است که امکان تامین گاز موردنیاز مشترکان خانگی ازطریق جایگزین کردن گاز مصرفی نیروگاه‌ها و صنایع با سوخت مایع و واردات گاز از ترکمنستان وجود دارد بدون آن که از جان مردم هزینه شود. هم اکنون پیشرفت فاز 15 و 16 پارس جنوبی بعد از گذشت 76 ماه از اجرای پروژه به 93.2 درصد رسیده است و باید سال آینده منتظر برداشت گاز از این فازهای شش ساله بود؛ چرا که سکوهای این دوفاز توسط دو شرکت ایزوایکو و صف ساخته نشده است.

از سوی دیگر حفاری 24 حلقه چاه فاز 15 و 16 میدان گازی پارس جنوبی توسط شرکت حفاری دانا کیش تاکنون تکمیل نشده و پیش‌بینی می‌شود حفاری 12 حلقه چاه فاز 15 نیمه دوم سال 93 و حفاری 12 حلقه چاه فاز 16 نیمه اول 93 تکمیل می‌شود.قرارداد توسعه‌ فازهای 15 و 16 پارس جنوبی به ارزش 5.1 میلیارد دلار اوایل تیر ماه سال 1385 به امضا رسید و عملیات اجرای این دو فاز از سال 1386 آغاز شده است.قرارداد ساخت پالایشگاه این دو فاز نیز بین شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرمای اصلی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) به عنوان مسوول بخش خشکی و نماینده‌ پیمانکاران در طرح و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران به عنوان مسوول بخش دریا بسته شده است. البته در سال 89 قرارگاه خاتم الانبیا به دلیل برخی محدودیت‌های اعمال شده از سوی تحریم کنندگان صنعت نفت از این طرح کنار گذاشته شد و شرکت آریا نفت شهاب جایگزین آن شد.

ساخت سکوها و سازه‌های فوقانی آن‌ها توسط دو شرکت ایزوایکو و صف و با نظارت شرکت تاسیسات دریایی انجام می‌شود و ساخت لوله‌های دریایی و مدیریت بخش دریا نیز مستقیما بر عهده‌ شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی است. درآمد حاصل از فروش محصولات تولیدی فاز 15 و 16 پارس جنوبی معادل سه میلیارد دلار تخمین زده شده است.هدف‌ از طرح توسعه فاز 15و 16 پارس جنوبی با دو سکو و‌ 24 حلقه‌ چاه‌، تولید روزانه 50میلیون متر مکعب گاز طبیعی، 80 هزار بشکه میعانات گازی، 400 تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن گاز مایع (ال.پی.جی) و یک میلیون تن اتان است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صدای داد مردم : 1392/9/413:54:06،
68
58
بنده در فازهای فوق به مدت دو سال کار کردم . شکی نیست اولین تجربه مستقل ما ایرانیهاست - شانتاژ خبری نشه
در فازهای بعدی نواقص جبران شده .

دروغ چرا؟: 1392/9/420:14:16،
49
57
من 6 ساله دارم توی این فازها کار می کنم. نواقص کدومه؟ روش ساخت این فازها فقط می شه گفت که فاجعه بود. حتماً شما قسمت بازرگانی کار می کردی یا حراست که اینقدر خوشخالی؟
ددی جواد: 1392/9/422:28:40،
33
61
بنده تو سیستم این فازها کار نکردم ولی برا راه اندازی ماشین افزار تو این فازها بودم واقعا تاریخ خواهد نوشت که با بیت المال چه میکنند.بخاطر ندانم کاریها وبیلیلقتیهای سردمداران کشور چه منابع مالی عظیمی از دست این کشور بهدر میره وقطر چه استفاده هایی که نمیکنه .
صدای داد مردم: 1392/9/509:14:39،
46
72
بزرگوار دروغ چرا ! شما شمشیرو از رو بستی . داری از ائنجا نون میخوری بدگوئی هم به کار خودت میکنی !!!

بنده با شرکت نارگان سازه ( طراح ) بودم - مطمئنن شما فیتر یا جوشکاری که از این قسمت های حساس بی خبری .

ما نواقص رو رد نکردیم ( توجه کن رد نکردیم ) عارض شدیم اولین کار مطمئنن میتونه اشتباهاتی داشته باشه - همه میدونن eni فاز 3و 4 رو 18 ماهه ساخت !
ددی جواد: 1392/9/511:08:25،
75
76
داداش گل هر چند که من زیاد از سیاست نمیدونم ولی تو دانشگاه تو درس مدیریت یه چیزهایی یادمه که تا شما بیای یاد بگیری که چه جوری میتونی اشکالات را برطرف کنی طرف گاز را تموم کرده حرف شما موقعی خوبه که این میدان اختصاصی ما ایران بود همه چیز را همه گان دانند قرار نیست همه کارها را خودمان بکنیم این بزرگترین اشتباه تو سیاست دولته
دروغ چرا؟: 1392/9/513:14:25،
50
39
اگه فیتر یا جوشکار بودم که خیلی بیشتر از اینا از مشکلات خبر داشتم. پروژه 36 ماهه شده 8 سال!!!!!!! فکر می کنی داشتن چی کار می کردن این 8 ساله؟؟؟؟؟ صرفه جویی؟ خرابکاری؟ منظورت از سازه نارگان حتماً همون پترو سینا آریا هست دیگه؟
خون به دل: 1392/10/2414:15:30،
43
70
من توي راه اندازي ترين گازي اين فاز بودم.شركت pomc.اين دو فاز اگه تخريب بشه و اهن الات اون به فروش برسه بيشتر سود ميكنه دولت.مخازن ميعانات پوسيده و عملا قابل استفاده نيست بيشتر شير هاي كنترلي خرابه.كمپرسور هاي واحد 106مشكل طراحي دارن و عملا نميتونن گاز شيرين رو به خط لوله تزريق كنند.كمپرسور هاي يونيت 104مشكل دارند.و هزاران مشكل ديگه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما