کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

هدفمندی یارانه‌ها چه بر سر جیب فقرا آورد؟

کدخبر:۲۱۰۱۴سه شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۹:۰۷۲۲۸۷ بازدید

طرح هدفمندی یارانه ها در قالب بزرگترین طرح تحول اقتصادی قرار بود نقشی مهم در ساماندهی وضعیت اقتصادی اقشار کم در آمد ایفا کند که به ...

طرح هدفمندی یارانه ها در قالب بزرگترین طرح تحول اقتصادی قرار بود نقشی مهم در ساماندهی وضعیت اقتصادی اقشار کم در آمد ایفا کند که به اعتقاد کارشناسان این امر محقق نشده است.

قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در کشور یکی از مهمترین بخش‌های طرح تحول اقتصادی بود که با حذف تدریجی فرآیند پرداخت یارانه‌ها کلید خورد. مطابق این قانون شانزده قلم کالا و خدمات مشمول حذف یارانه و عرضه به قیمت بین‌المللی شدند و قرار شد در مدت پنج سال یارانه کالاهایی چون بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب و مواد خوراکی حذف شده و به قیمت بازارهای خلیج فارس عرضه شوند؛ همچنین تصمیم بر آن شد در ابتدا بخشی از این یارانه‌های حذف شده به صورت نقدی به مردم پرداخت شود و البته باقی درآمدهای‌ حاصل از این اقدام صرف امورعمرانی و فرهنگی شود.

اما این طرح آن‌طور که برنامه‌ریزی‌شده‌ بود موفق عمل نکرد و با اما و اگرهای زیادی روبرو شد . براساس این گزارش افزایش قیمت حامل های انرژی  از یک سو و از سویی دیگر کاهش 25 درصدی قدرت اقتصادی مردم(طبق آمار رسمی وزارت اقتصاد) موجب شد که دولت نتواند توازن درستی میان این دو مقوله ایجاد کند. 

لازم به ذکر است که  طرح هدفمندی یارانه ها قرار بود با هدف بهبود بازده اقتصادی جامعه، جلوگیری از افزایش بی‌رویه‌ی مصرف سوخت و مقابله با تحریم¬های غرب، رسیدگی به محرومین جامعه و از بین بردن فاصله‌ی طبقاتی در کشور دنبال شود اما در عمل به سرانجام رسیدن این اهداف توفیق چندانی بدست نیامد؛البته با کمی انصاف باید بگوییم در بحث  کاهش مصرف سوخت تا حدودی موفق عمل کرد ولی اهداف دیگر همچنان در پیچ وخم یک کوچه است!


بزرگ‌ترین زیان کنندگان یارانه ها، افراد زیرخط فقر هستند

علیرضا واعظ مهدوی کارشناس اقتصادی در این باره گفت: از همان ابتدا پیش‌بینی می‌شد که این افزایش قیمت ها به یارانه‌های انرژی محدود نخواهد بود و  افزایش قیمت تمام‌شده محصولات کشاورزی از جمله گندم، صیفی‌جات، مواد مختلف غذایی و محصولات باغی و دانه‌های روغنی را نیز شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: این افزایش قیمت به  ساختار قدیمی و انرژی بر صنایع نیز سرایت کرد و قیمت تمام‌شده محصولات صنعتی را نیز افزایش داد که در این خصوص می توان به افزایش قیمت فولاد، سیمان و فرآورده‌های پتروشیمی و سایر اشاره کرد.

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی، مطالعات جهانی نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین زیان کننده از شرایط تورمی، فقرا و مستضعفین، گروه‌های دستمزد بگیر، معلمان، بازنشستگان، کارکنان دولت و کارگران هستند.

وی در پایان گفت: این افزایش قیمت ها درحالی اتفاق افتاد  که مدیریت درستی با شرایط اقتصادی مردم صورت نپذیرفت و یارانه های نقدی به اقشار مختلف جامعه اعطا می شد و همچنان نیز این روند ادامه دارد.


هدفمندی یارانه‌ها جیب فقرا را تنگ‌تر کرده است

زینب گل محمدیان استاد دانشگاه، درباره تأثیرات مثبت طرح هدفمندسازی یارانه ها گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها توانسته است گرایش خانواده‌های ایرانی به استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی را افزایش دهد بطوریکه  تمایل خانواده‌های ایرانی برای استفاده از خودرو شخصی حدود ۱۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

این کارشناس اقتصاد در ادامه بیان کرد: اجرای طرح هدفمندی یارانه در زمینه مصرف کالاهای اساسی بیشترین ضربه را به قشر فقیر وارد کرده است که این تحلیل از مطالعه وضع مصرف خانواده‌های روستایی و شهری نشات گرفته است چراکه فقرا پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها در زمینه مصرف کالاهای اساسی بیشترین رنج را برده‌اند.

محمدیان در پایان گفت: فشار ناشی از افزایش تورم به اندازه‌ای بوده است که نه‌تنها تأثیر دریافت یارانه نقدی را خنثی کرده که توان خرید این خانواده‌ها را نیز کاهش داده است. این کاهش توان خرید به کوچک‌تر شدن سفره غذای فقرا و کاهش مصرف کالاهای اساسی توسط آن‌ها انجامیده است.


پول در فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها نباید به صورت مستقیم به مردم پرداخت شود 

جواد صالح اصفهانی استاد دانشگاه درباره تأثیر هدفمندی بر فقر در ایران و اصلاحات آتی طرح هدفمندی نظر دیگری دارد.

وی معتقد است رابطه رشد و فقر در ایران به دلایلی که به خاصیت اقتصاد کشور بازمی‌گردد، رابطه‌ای ناهم‌سو است؛ بنابراین می‌توان امید داشت که در آینده با بزرگ‌تر شدن کیک اقتصاد سهم بیشتری نصیب فقرا شود. 

اصفهانی ادامه داد: در ایران چون رشد اقتصادی از تزریق درآمد نفت ناشی می‌شود، باید انتظار داشت که این رشد باعث کاهش فقر شود.

وی در ادامه افزود: براساس آمار سال1390 افت اشتغال در همه طبقات مشاهده می شود ، بنابراین شما نمی‌توان نتیجه بگیرید که این امر به خاطر هدفمندی است! این به خاطر ضربه کلی است که اقتصاد ایران در این مقطع خورده است.

وی در پایان گفت : با گذشت زمان ارزش  ۴۵۰۰۰ تومان کم می شود و نباید پرداخت یارانه به‌صورت مستقیم به مردم باشد و دولت باید تدبیر دیگری برای آن بیاندیشد.

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

یه ایرانی: 1395/1/1008:42:21،
140
30
فقط حرف.
چرا هیچ کس به فکر این ملت نیست
فقیر له شده : 1395/1/1010:57:37،
105
31
یک زمانی گفتند انقلاب برای پابرهنه ها و مسکینان و مستضعفین است
اما گویا با این خبر
دیگر خبری از این قشر نیست
نابود شدند . فقط مانده قشر متوسط که کم کم دارند به زیر خط فقط کشانده میشوند

در ضمن
اگر دولت و دولتمردان محتاج این 45 هزار تومان هستند
به یکباره بردارند و قال قضیه کنده شود
ما که هیچ پیشرفتی در این 9 سال اخیر ندیدیم
که ندیدیم
آریا: 1395/1/1012:31:06،
82
28
هدف از هدفمندی یارانه ها نابود کردن قشر متوسط جامعه و درگیر کردن این بخش جامعه به مشکلات اقتصادی بود تا برای اختلاسگرا و رانت خورا دردسر درست نکنن
اقتصاد مقاومتی: 1395/1/1013:30:02،
64
30
سی وپنج سال است که دولتهای مختلف علاوه بر اینکه پیشرفتی در کشور ایجاد نکرده اند مردم را روز به روز فقیر تر کرده اند و عمده مردم ایران به فقر کشیده اند گویا هدف مسولین از ابتدا فقیرکردن مردم است و با ایجاد اقتصاد مقاومتی به یکباره می خواهند کل بودجه مملکت اسلامی را از روی نفت به روی دوش مردم مسکین ایران قرار دهند
مصطفی: 1395/1/1008:45:49،
102
28
فقرا مسکین شدن
محسن: 1395/1/1008:49:16،
122
31
فقرا اصلن پودر شدن . اسمشون هست ولی دیگه دیده هم نمیشن. یه چیزی از فقیر انورترن
siya: 1395/1/1009:07:33،
66
30
این که هیچ زمان دکتر به اسم خصوصی سازی چه کارخونه هایی با یک هزارم قیمت واگذار شد عجیب اینه حالا بعضی امیدوارن دکتر باز بتونه بیاد
علي: 1395/1/1013:28:53،
46
29
به اسم خصوصي سازي تنها برخي اورگانهاي شبه دولتي قوي شدند. فاجعه از همينجا آغاز شد
مهران: 1395/1/1009:23:23،
63
30
یادت رفت بگی قشر متوسط کارگر و کارمند تبدیل به فقیر شدند!
ناصر: 1395/1/1009:31:38،
53
27
از سال 55 و 2-3 سال آن حوالی،که رشد اقتصادی خیره کننده و شتاب عظیم درامد ها داشت ایران، ایران دیگر آن رشد را شاهد نبود و تماما رشد های بسیار کم 1-2 درصد و تورم بالا و فقر و بیکاری دامنگیر اقتصاد ایران شد و با این وضعیت بعیده بتوان از این باتلاق درامد!
محمد: 1395/1/1009:39:34،
63
27
تو مملکتی همه بخور بخوره و هر کسی براساس منافع خودش برای عموم ملت تصمیم میگیره انتظاری جز بدبخت تر شدن روز به روز مردم نیست .تا زمانی کهکشور متکی به درامد نفتی هست ویه عده نمیزارن شرکت های خارجی تو کشور سرمایه گذاری کنن وضع همین وحتی بدتره
نون مردم اجر شده فدای سرتون حواستون به نفوذ باشه
شهروند ناميد از اينده: 1395/1/1010:08:13،
60
28
جراحي بزرگ اقتصادي چيزي جز گسترش فقر به لايه هاي متوسط جامعه و تبديل جامعه ايران به دوطبقه غني و فقير نبود .
هالو: 1395/1/1010:46:34،
49
26
اصل موضوعي كه در ابتداي طرح مطرح شد اين بود كه اعطاي يارانه به چند قلم كالاي ذكر شده موجب بهره مندي بيشتر ثروتمندان نسبت به ديگر اقشار كم درآمد و زير خط فقر ميشود . لذا بهتراست بجاي پرداخت يارانه غير مستقيم به تساوي بين همه مردم تقسيم و قيمت كالاها از جمله نان و مواد سوختي آزاد شود و موجب عدالت در فرآيند مذكور گردد. اما همانند ديگر تصميمات در اجرا به خطا رفت و فراموش شد كه يارانه نقدي صدقه نيست كه مدام همانند پتك بر سر مردم بكوبند و منت بگذارند بلكه بخشي از مابه التفاوت پولي است كه خود آنها براي تهيه كالاها پرداخت كرده اند. و از آن جالب تر اينكه در گذشته اين مبالغ را دولت بصورت غير مستقيم پرداخت مي كرده پس چگونه اكنون توان پرداخت بخشي از آن را كه از خود مردم دريافت كرده ندارد جداي از آنكه مبلغ 455000 ريال براساس ارزش پول زمان تصويب طرح بوده كه اكنون حداكثر معادل 45500 ريال آنزمانست.
ساده: 1395/1/1010:53:28،
68
26
اینها ازسیاست ففروگرسنگی استفاده میکنند
کارهایشان تعمدیست ماساده اندیشیم
مسعود: 1395/1/1011:10:43،
32
52
کی به کیه؟ فعلا که همه مشغول کباب کردن جوجه در جنگلهای شمال و روبوسی عید هستند
ali: 1395/1/1012:10:03،
48
29
اگر قرار است یارانه هایرداشته بشه که کار خوبی هم هست باید همه چیز یکبار !!!(یکبار برای همیشه ) اصلاح بشه ، همه چیز به نرخ جهانی حساب بشه . نه اینکه من حقوقم رو به نرخ ایرانی بگیرم و بنزین و همه چیز دیگه رو به نرخ جهانی بخرم !! رسانه ها هم باید همه رو مقایسه کنن نه اینکه فقط قیمت اجناس رو با دنیا مقایسه کنن دستمزد ها رو هم مقایسه کنن وضعیت بیمه های درمان وبیکاری و...و میزان خدمات اجتماعی و کیفیت اجناس و کلا کیفیت زندگی رو هم مقایسه کنن با دنیا . طرح تدریجی برداشتن یارانه ها بزگترین صدمه رو زد . این کار یعنی ایجاد بهانه برای بازار جهت افزایش قیمت همه چیز که حتی بعضی چیزاش اصلا ربط به انرژی نداره یا درصد ارتباطش خیلی کمه ولی حتی بیش از درصد رشد انرژی گرون میشه و از اون طرف افزایش دستمزد به اون اندازه نیس. اگر قرار من تو مملکت خودم به نرخ جهانی جنس بخرم باید به نرخ جهانی هم حقوق بگیرم
فرد: 1395/1/1012:31:20،
43
30
فقیز پروری(گدا پروری)در ایران اینقدر رونق داره که حتی از کشور های مجاور برای گدایی به ایران سرازیر میشند.صدقه...و کمک به متکدی از کمالات به حساب میاد.در جوامع پویا که کار و فعالیت ملاک سنجش و زندگیست گدایی ننگ است و با واکنشی سخت از جامعه مواجه میشود.
همین کار رو دولت با ملت میکنه.بسته های غذای بیکیفیت .کوپن. غذای نزری(املا؟)..یارانه 45000تومانی و و و و ....
رضا: 1395/1/1014:04:02،
32
46
اتفاقا این کار باعث زنده شدن اقشار فقیر جامعه شد. من حقیقت این کار بزرگ رو در روستای خودمان دیدم. مردمی که بسیار سخت گذران می کردن ، زنده شدن.
اگر این کار به درستی انجام میشد وضع کاملا متفاوا میشد. رییس جمهور قبل میخواست یارانه ها رو کاملا ازاد کنه و در عوض مبلغ یارانه پرداختی بالا ببره .
که متاسفانه سنگ اندازی شد و اجرا نشد.
اما دولت تدبیر ، چند برابر گران کرد و فقط در یک قلم بنزین به 1000 تومان رسوند و در عوض ریالی به یارانه ها اضافه نکرد بلکه بسیاری رو هم در سکوت خبری مطلق حذف کرد.
حالا قضاوت با شما...
حسن: 1395/1/1014:23:20،
50
25
آقای احمدی نژاد وعده دادن یارانه 250 هزاری را برای دوره بعد ریاست جمهوری داده
اگه بتونه با حرفهاش مردم رو قانع کنه، باز خیلیا هستند که آماده اند آلزایمر بگیرند.
علی خان: 1395/1/1108:22:09،
34
30
چرا که نه؟
یارانه من کارمند با 2 میلیون حقوق و 15 سال سابقه و مدرک فوق لیسانس و مستاجر رو با 2 تا بچه قطع کرده همین دولت محترم ؟! تدبیر و امید.من که به دکتر اگه یارانه 200 یا 250 بده هم خودم بهش رای میدم هم کل رای براش جمع می کنم
مصطفی: 1395/1/1111:01:03،
35
25
مستر احمدی نژاد یه سنگی انداخت توو چاه (دادن یارانه) حالا صد تا عاقل نمی تونن این سنگو(دادن یارانه با نفت بشکه ای 30 دلار ) در بیارن
نقددولت : 1395/1/1015:36:22،
35
23
چرابجای اینهمه دلقک بازی و حماقتهای ناتمام که اسمش روگذاشتن برنامه ریزی ومدیریت.، ازاقشارمرفه مالیات نمیگیرند؟؟ تاحالاشده رسما اعلام بشه دارایی های بالاترازفلان مبالغ باید مالیات فلان درصدبدهند؟هیچوقت نخواهدشد.چون ثروت وقدرت یکپارچه شده ومردم فقط بهانه اند . رانت خواران برای این ملت برنامه ریزی میکنندوبس.
ناشناس: 1395/1/1016:16:22،
43
23
اصطلاح هدفمندي در مورد يارانه ها فقط يه دروغ بزرگ بود طرح حذف يارانه ها بود اصولا برنامه ريزي هدفداري وجود نداشت و هنوز هم وجود نداره با اين سطح درآمدها آزاذ كردن قيمتها معني نداره وقتي حقوق كارگر از دستمزدهاي جهاني بسيار پايينتره در ايران قشر زحمتكش به كارفرمايان و دولت يارانه پرداخت ميكنندو گداي واقعي آنها هستند كه از مزد كارگر برداشت ميكنن و با استفاده از امكانات اين سرزمين و زحمت قشر ضعبف جامعه ثروت جمع ميكنن و ادعاي صدقه دادن هم دارن
داریوش: 1395/1/1021:13:28،
36
37
بابا نگذاشتن احمدی نژاد کار کنه
بازنشسته: 1395/1/1023:19:55،
30
30
دولت محترم ؛ یارانه بازنشستگان آرتش را قطع نکنید
بنده خدا: 1395/1/1110:42:48،
30
25
دولت درحالی یارانه خانواده بنده را قطع کرده است که بنده کارمند دولت با دریافتی زیر خط فقر داشته و 25 سال سابقه خدمت دارم و 25 سال است که مستاجر میباشم و چندین بار اعتراض کردم پاسخی دریافت نکردم و از موقع اجرای هدفمندی یارانه ها فقیر و فقیر تر شدم در حالی که افرادثروتمند ,تجار ,قضات وبازاریان و غیره یارانه در یافت کرده و مالیات هم پرداخت نمی کنند آیا شما که خدا خدا می کنید تسبیه بدست نماز میخوانید دم از حقوق بشر واسلام وانسانیت میزنید بی سرو صدا دست به گلوی فقرا می گذارید و مرگ خاموش را تحمیل میکنید و از خدا نمی ترسید که آه ما ضعفا دنیا و آخرت شما را بسوزاند و ریشه شما را بخشکاند و در روز قیامت پاسخگو خواهید بود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما