کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

درآمد 1 تا 15 میلیونی شغل های عیدانه

کدخبر:۲۰۸۹۵شنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۲:۴۳۳۰۲۹ بازدید

درآمدهای 1 تا 15 میلیونی شغل های عیدانه در روزهای آخر سال نمود بیشتری دارد،عمراین کسب درآمد کوتاه اما سودش زیاد است. دستفروشی به این ...
درآمد 1 تا 15 میلیونی شغل های عیدانه

درآمدهای 1 تا 15 میلیونی شغل های عیدانه در روزهای آخر سال نمود بیشتری دارد،عمراین کسب درآمد کوتاه اما سودش زیاد است. دستفروشی به این شکل با این میزان سود مختص روزهای پایان سال است. روزهایی مثل همین امروز.

روزهای آخر اسفند مردم با انگیزه خرید عید و نوکردن جامه و خانه خود به بازار می‌رود و این افزایش تقاضا بازار دستفروشان را داغ داغ می‌کند تا جایی که پیاده‌روها پول ساز شده اند.

در میان دستفروشان همه قشری مشاهده می‌شود. پیر،جوان، نوجوان و مرد و زن هستند که در روزهای پایان سال دست به کسب درآمد از راه دست فروشی زده‌اند. دستفروشان چند دسته هستند،  ازکسانی که اجناس دیگران را می‌فروشند و به صورت درصدی مزد می‌گیرند تا مغازه‌دارانی که برای آب‌کردن جنس‌های درجه‌چندم خود مجبور می‌شوند کسی را مأمور فروش اجناس به صورت دست‌فروشی کنند. در میان دست‌فروشان، کسانی هستند که سال‌هاست به این کار مشغول‌اند و به‌عنوان شغل به دست‌فروشی نگاه می‌کنند و کسانی نیز هستند که به یک‌باره و با بازی روزگار به این ورطه افتاده‌اند. براساس اظهارات اغلب دست‌فروشان، درآمدهای روزمره دست‌فروشی کفایت زندگی روزمره آنها را می‌دهد؛ البته به شرطی که مأموران شهرداری، کسب‌وکارشان را مختل نکنند.

اجناس دستفروشان از لباس و آجیل و دیگر نیازهای شب عید مردم گرفته تا کیف های مسافرتی، زیور آلات بدلی، حوله و دمپایی و... است . بهتر بخواهیم بگوییم بازار شب عید در 3 تا 4روز پایانی سال بهترین فرصت برای کسب درآمد است.

عمراین کسب درآمد کوتاه اما سودش زیاد است. دستفروشی به این شکل با این میزان سود مختص روزهای پایان سال است. روزهایی مثل همین امروز.

همین امروز اگر سری به خیابان‌ها و کوچه های اطراف بیندازی خواهی دید که مردم با هیاهو برای شهر عید خرید می‌کنند و شهر از هیاهو، رنگ و سر و صدا جان دوباره گرفته است. بساط هفت سین سبزه، سمنو،شمع،سنجد، سکه های تزئینی، گلدان،سیر،... پهن است و ناخودآگاه نیازهای کاذب برای مردم ایجاد می‌کند. ماهی که یکی از نیازهای سفره هفت سین ایرانیان است پرسودترین کالای بازار است. طبق آمار هرساله بیش از 60 میلیون ماهی قرمز فروخته می‌شود که یک گردش مالی چند صد میلیاردی را تنها در طول یک‌ماه به‌همراه دارد. زمانی که ناخواسته جلوی بساط دستفروشان که بهانه نوروز سفره اجناس فروشی خود را پهن کرده‌اند می‌رویم به راحتی دست و پایمان سست می‌شود و دل دل می کنیم تا از اجناس پهن شده روی زمین خرید کنیم.

اما در میان درآمدها متفاوت است. از یک میلیون تومان گرفته تا 15میلیون تومان. شغل‌هایی که در روزهای آخر سال ظهور می کنند با وجود نداشتن بیمه و اثر ثابت و دائمی اما سودهای آنچنانی برای صاحبان خود دارند، آنقدر که برخی را وسوسه می‌کند شغل‌های ثابت خود را برای چند هفته کنار گذاشته و کنار خیابان بساط کنند و سود بازار شب عید را از دست ندهند. دستفروشی در خیابان‌های بالا شهر تهران درآمد بسیار بیشتری دارند چرا که متناسب با منطقه ای که  بساط کاسبی پهن می‌شود، سود دریافت می کنند.  در این گیر و دار گاهی برخی جنس‌ها با 10 برابر قیمت هم به فروش می‌رسد.


90 درصد دستفروشان در بازار شب عید ظهور می‌کنند

به گفته عبداللهی، معاون شهری خدمات شهرداری ، با نزدیک شدن به عید نوروز دستفروشان از نقاط مختلف کشور به پایتخت می آیند و از کل دستفروشان تنها 10 درصد آنها مستحق هستند و بیش از 90 درصد از این افراد جزو تولیدکنندگان هستند که در قالب تیم و گروه های بزرگ اقدام به بساط گستری می کنند .


دستفروشی و نابودی اقتصاد

هرچند به اعتقاد حمید حاج اسماعیلی دستفروشان هم بیکار هستند،  اما وضعیت فعلی و رواج نرخ بیکاری در کشور حاکی از این است که دستفروشی هم بیکاری محسوب می‌شود. اما حاج اسماعیلی علت اصلی نابسامانی در بازار کار را علت اصلی گسترش بی سابقه دستفروشی در بازار کار می داند و می‌گوید:هرچقدر بازار کار رسمی کشور تحت فشار قرار دارد، بازار غیررسمی و واسطه گری در ایران رونق دارد و افراد از فعالیت در این بخش‌ها سود می برند.

این کارشناس بازار کار معتقد است که مشکلات موجود در سیستم توزیع از دیگر مسائلی است که باید مد نظر قرار گیرد و ادامه می‌دهد: از آنجایی که دستفروشان معمولاً کالاها و اجناس را با قیمت مناسب‌تری نسبت به بازار رسمی به دست مردم می‌رسانند و این مسئله باعث گرایش مردم به آنها و در نتیجه سودآور شدن دستفروشی شده است.

حاج اسماعیلی می‌گوید:دولت باید برای هدایت کردن کارجویان به سمت بازارهای کار رسمی کشور برنامه ریزی داشته باشد. دستفروشی برای افراد درآمدهایی را به همراه دارد اما به دلیل نبود هیچ گونه حمایت اجتماعی، باید دستفروشان را جز بیکاران و افراد فاقد شغل تلقی کرد.

این کارشناس بازار کار در بیان راه‌کارهای لازم برای ساماندهی دستفروشان می افزاید: دولت با راه اندازی بازارچه هایی تحت نظارت باید دستفروشی را سر و سامان دهد و کاری کند که فعالیت های غیر رسمی اقتصاد به سمت بازار کار رسمی پیش رود.

وی با اعتقاد بر اینکه گسترش دستفروشی به معنی نابودی بنگاه‌های اقتصادی است گفت: دستفروشان بنگاه‌ها را نابود نمی‌کنند بلکه فضای اقتصادی کشور اگر به سمت دلالی، واسطه گری و استفاده از رانت و مسائلی از این دست بروند نشان دهنده عدم فعالیت بنگاه ه ای اقتصادی است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهران: 1394/12/2913:53:18،
37
17
دستفروشی فقط مهاجرت به شهرها را رواج میدهد. ان چند نفری هم کشاورزی یا دامداری میکردن دیگه به روستا بر نمیگردن
صابر: 1394/12/2914:24:31،
28
23
کلا ایراد بزرگ تر از این حرفاس
ناظر: 1394/12/2914:42:39،
31
19
ماهی فروشان تره بار خوب درآمدی داشتند این ایام خووووووب
مهدی: 1394/12/2915:41:29،
20
21
عمو هیچ وقت از پایین خوب نمیشه وقتی اون بالا بالاها همچین رفتاریو دارن و کل رندگیشون رانت و دلال بازی هست مردمم از دست همینا مشق می کنن وقتی همین شهرداری ک نماد تخلف و رشوه گیری هست ک مردم مرتب باهاش سر و کار دارن چ انتظلری از الباقی مردم داری شاید تو کل دنیا همچین مواردی باشه نه به این شدت بعدشم تنها راه نجات از دست این همه تخلف. اقتصاد کاملا ازاده و قطع کردن دست نظامیان از اقتصاد و تصمیم گیری های کلی و کناره گیری از تفکرات خرافه ای و افراط گری در تصمیمات هست. و گرنه اگه ب همین منوال پیش برهع تا 100 سال دیگه هم اوضاع بد تر میشه ک بهتر نمیشه ......
حمید: 1394/12/2917:07:26،
49
19
چرت و پرت تحویل مردم ندید

اون از نانوایی که میگفتین 5 تا 10 میلیون هرماه عایدشون میشه اینم از این!!

اگه در آمد مردم،متوسط 2م تومن بود مردم کلاه شونو مینداختن بالا...

حتما فردا تیتر میزنید پوشاک فلان قدر..خوار و فروشی اینقدر و چه چه،

طوری که همه فکر میکنن تو کشور گل و بلبل زندگی میکنن...

بنظر شما توی دو سه هفته این دستفروشا 15 میلیون میتونن به جیب بزنن؟؟!!این آمار و ارقام رو دلی رو الکی نشر ندید.با همین آمار مسخره شما و امثال شما مملکت به اینجا رسیده

نرخ تورم الکی،نرخ بهره بانکی الکی،همه چی الکی
من من : 1394/12/2920:34:03،
19
29
حمید جان تو عمرت حتی شراکتی کار پوشاک کردی؟
یه بوتیک نرمال توی کرج می تونه میانگین ماهی تا 6 تا 10 تومن در بیاره ( جدای از اسفند که دو برابرم میشه)
وقتی میگم نرمال یعنی تو خود کرج یا فردیس یا گوهردشت (مناطقی که معروفن برای خرید )

میوه فروشی سر کوچه ما کف درامد ماهیانش بالای 15 میلیونه! کلا هم دوتا شاگرد داره! درصدشم میانگین رو همون 30 درصد سود نگه میداره نسبت به باری که میاره ...

نونوایی هم به همین ترتیب....

شما مث که نمی گیری داستان چیه... الان مثلا گفتم میوه فروشی خب این یکی بالای در میاره حداقل دوسه تای دیگه همین محلمون میشناسم که نهایتا 4 تومن درامدشون باشه یکی دیگشون زیر 10 نیست ...
خب این الان یعنی چی؟ یعنی همشون بالای 15 در میارن؟ نخیر فقط گفته میشه مثلا میوه فروشا از 4 تا 15 در میارن تو محل ما
شاید کلی یکی دوتا به اندازه بالاترین درامدشون باشه
siya: 1394/12/2918:28:52،
25
17
نمیدونم مسوول چقدر باس بی کفایت باشه تو تمام دولتا چه قبل و بعد انقلاب یعنی نتونستن یه فکری واسه دستفروشی کنن!!!!مغازه دار چن میلیارد میده مغازه آخرش تو بهترین زمان فروش اینا سرمایشو به باد میدن اونوقت میگن چرا رو جنسشون اینقدر میکشن
مهندس وحید ص: 1394/12/2922:44:49،
40
16
هم مسئولین بی کفایتن و هم خیلی از کاسبها نامردن. مثلا ماهی را که ده روز قبل کیلو 24 تومن بوده الان میگن 38 تومن و کفشی که چند ماه قبل خریدم 80 تومن الان زدن 150 تومن مقطوع.( شیراز)
کاش یکی هم به فکر کارگر با حقوق 700 تومنی بود.
حمید: 1395/1/101:06:02،
25
20
دست فروشا نبودن مغازه دارا شب عیدی سر میبریدن

هر بازاری هم مشتری خودشو داره

کسی که از مغازه میلیاردی خرید میکنه هیچ وقت نمیره از کنار پیاده رو خرید کنه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار