کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

متن رسمی توافق ایران و غرب توسط وزارت خارجه

کدخبر:۲۰۸۵یکشنبه، ۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۵:۴۱۱۵۹۳۳ بازدید

متن دقیق ترجمه شده توافق بامداد امروز ایران و غرب که توسط وزارت امور خارجه منتشر شد. ترجمه این متن پیش از این در تابناک ترجمه شده بود. اما اکنون متن فارسی این توافق توسط وزارت خارجه برای رسانه ها ارسال شده است.

متن دقیق ترجمه شده توافق بامداد امروز ایران و غرب که توسط وزارت امور خارجه منتشر شد. ترجمه این متن پیش از این در تابناک ترجمه شده بود. اما اکنون متن فارسی این توافق توسط وزارت خارجه برای رسانه ها ارسال شده است. متن کامل این توافق به شرح زیر است:


برنامه اقدام مشترک
مقدمه:
هدف این مذاکرات رسیدن به یک راه حل جامع مورد توافق و بلند مدت است به نحوی که تضمین کند برنامه هسته ای ایران کاملاً صلح آمیز باقی خواهد ماند. ایران اعلام می نماید تحت هیچ شرایطی به دنبال دستیابی یا گسترش سلاح هسته ای نیست. راه حل جامع مذکور مبتنی بر این اقدامات اولیه بوده و به یک گام نهایی منجر خواهد شد که دوره زمانی آن مورد توافق قرار گرفته و به رفع نگرانی¬ها می انجامد. این راه حل جامع، ایران را قادر می سازد تا به¬طور کامل از حقوق خود در بهره-گیری از انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز بر اساس مواد مرتبط در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و با رعایت تعهدات خود بر طبق معاهده از آن برخوردار شود. این راه حل جامع متضمن یک برنامه غنی سازی با تعریف مشترک و محدودیت های عملی و اقدامات شفاف ساز به منظور تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای می باشد. این راه حل جامع به مثابه یک مجموعه منسجم خواهد بود که هیچ بخشی از آن مورد توافق قرار نمی گیرد مگر آنکه در مورد تمامی بخش¬های آن توافق حاصل شود. این راه حل جامع شامل یک فرایند متقابل و قدم به قدم می باشد و به رفع همه جانبه تمامی تحریم های شورای امنیت، تحریم های چندجانبه و تحریم های ملی مربوط به برنامه هسته ای ایران می انجامد.
در فاصله میان گام های اولیه و گام آخر، گام های دیگری از جمله پرداختن به قطعنامه های شورای امنیت با هدف پایان رضایت بخش بررسی موضوع توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود خواهد داشت. سه کشور اروپایی / اتحادیه اروپا به اضافه سه (3+3 یا 1+5) و ایران مسئول نهایی کردن و اجرای قدم های مورد توافق میان- مدت و راه حل جامع با حسن نیت خواهند بود. یک کمیسیون مشترک از 3+3 و ایران برای نظارت بر اجرای اقدامات میان مدت و بررسی مسائلی که ممکن است پدید آیند، تشکیل خواهد گردید، در حالی که آژانس مسئولیت راستی آزمایی اقدامات مربوط به موضوع هسته ای را بر عهده خواهد داشت. این کمیسون مشترک برای تسهیل حل و فصل مسائل مورد نگرانی گذشته و حال با آژانس همکاری خواهد کرد.
عناصر گام اول
گام اول دارای دوره زمانی شش ماهه خواهد بود و با توافق متقابل قابل تمدید می¬باشد. در این دوره همه اعضاء، با حسن نیت، در جهت حفظ فضای سازنده در مذاکرات فعالیت خواهند کرد.
ایران اقدامات داوطلبانه زیر را به انجام خواهد رساند:
- نیمی از اورانیوم موجود غنی شده 20 درصد را به صورت اکسید 20 درصد برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ذخیره نماید. بقیه UF6 20 درصد را به مواد کمتر از 5 درصد رقیق نماید. خط برگشت پذیر نیز وجود نداشته باشد.
- ایران اعلام می¬کند که برای این دوره 6 ماهه، اورانیوم را به سطح بالاتر از 5 درصد غنی سازی نکند.
- ایران اعلام می¬کند که فعالیت¬های خود در تاسیسات سوخت هسته ای نطنز ، فوردو و یا راکتور اراک را که توسط آژانس با نام IR-40 شناسائی می¬شود، بیش از این گسترش نخواهد داد.
- همانگونه که ایران در برنامه عملیاتی کردن تاسیسات تبدیل مواد، به آژانس اعلام کرده است، با آغاز خط تبدیل مواد UF6 غنی شده تا 5 درصد بهUO2 ، ایران تصمیم دارد موادUF6 جدیدا غنی شده تاسطح 5 درصد طی 6 ماه آینده را به اکسید تبدیل کند.
- محل¬های جدید برای غنی سازی ایجاد نمی شود.
- ایران برنامه تحقیق و توسعه (R & D) تحت نظارت، از جمله برنامه تحقیق و توسعه جاری غنی سازی خود را که با هدف انباشت اورانیوم غنی شده صورت نمی گیرد، ادامه خواهد داد.
- عدم بازفرآوری یا ساخت تاسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشند.
نظارت¬های بیشتر:
- ارائه اطلاعات مشخص به آژانس بین المللی انرژی اتمی، شامل اطلاعات در خصوص طرح های تاسیسات هسته ای ایران، توصیف ساختمان¬ها در هر یک از سایت¬های هسته ای، توصیفی از سطح عملیاتی که در هریک از اماکن که به فعالیت¬های هسته ای مشخص اشتغال دارند، اطلاعات در خصوص معادن و تخلیص و اطلاعات در خصوص منابع اولیه.
- ارائه پرسشنامه جدید فنی راکتور اراک به آژانس بین المللی انرژی اتمی که توسط آژانس با نام IR-40 شناسایی می شود.
- اتخاذ گام¬هاي لازم براي موافقت با آژانس بين المللي انرژي اتمي براي انعقاد "رهيافت پادمان" در مورد راكتور اراك كه توسط آژانس با نام IR-40 شناسايي مي شود.
- دسترسی روزانه بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي به فردو و نطنز با هدف بررسي فايل هاي ضبط شده دوربين¬ها در مواقعي كه آنها براي بازرسيهاي دوره اي موسوم به DIV ،IIV ،PIV و بازرسي¬هاي سرزده در سايت حضور ندارند.
- دسترسي هدايت شده بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي به:
o كارگاه¬هاي مونتاژ سانتريفيوژ
o كارگاه¬هاي توليد روتور سانتريفيوژ و محل¬هاي نگهداري، و
o معادن اورانيوم و تخليص اورانيوم

در مقابل، 3+3، اقدامات داوطلبانه زير را انجام خواهند داد:
- توقف تلاش براي كاهش خريد نفت خام ايران به نحوي كه مشتريان فعلی بتوانند ميانگين ميزان کنونی خريد نفت خام خود از ايران را کماکان ادامه دهند. بازگشت مبالغ مشخص از عوايد فروش نفت ايران در خارج از كشور به ایران. در مورد معاملات نفتی مذکور، تحريم¬هاي اتحاديه اروپا و آمريكا بر بيمه و خدمات حمل و نقل مرتبط، تعليق مي¬شوند.
- تعليق تحريم¬هاي امريكا و اتحاديه اروپا بر:
o صادرات پتروشيمي ايران و نیز تعلیق تحريم¬ خدمات مرتبط
o طلا و فلزات گران¬بها، و تعلیق تحريم¬ خدمات مرتبط
- تعليق تحريم¬هاي آمريكا بر صنعت خودرو و تعلیق تحريم¬هاي خدمات مرتبط
- صدور گواهي عرضه و نصب قطعات يدكي براي ايمني پرواز هواپيماهاي غيرنظامي ايران و خدمات مرتبط. صدور گواهي بازرسي¬هاي مرتبط با ایمنی و تعميرات در ايران و همچنین خدمات مرتبط
- عدم صدور قطعنامه¬هاي جديد تحريم هسته¬اي توسط شوراي امنيت سازمان ملل متحد
- عدم صدور قطعنامه¬هاي جديد تحريم هسته اي از سوی اتحاديه اروپا
- دولت امريكا، در چارچوب اختیارات قانوني رئيس جمهور و كنگره از تحميل تحريم¬هاي جديد هسته¬اي خودداري خواهد كرد.
- يك كانال مالي به منظور تسهيل تجارت امور انساندوستانه براي تامين نيازهاي داخلي ايران با استفاده إز درآمدهاي نفتي ايران در خارج از كشور ايجاد خواهد شد. تجارت امور انساندوستانه شامل مراودات تجاري مرتبط با توليدات غذايي و كشاورزي، دارو، تجهيزات دارويي و مخارج پزشكي بيماران خارج از كشور خواهد بود. اين كانال مالي شامل بانك¬هاي خارجي مشخص و بانك¬هاي ايراني غير تحريم شده خواهد بود كه به¬هنگام ايجاد اين كانال مالي مشخص خواهند شد.
o کانال مزبور همچنین موارد را دربر می گیرد:
 نقل و انتقال¬های مالی مورد نیاز برای پرداخت تعهدات ایران به سازمان ملل متحد
 پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاه¬ها و دانشکده-ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور تا مبلغ توافق شده برای یک دوره شش ماهه.
- افزایش آستانه برای اخذ مجوزهای اتحادیه اروپا جهت تبادلات مالی تجارت موارد غیرتحریمی تا مبلغ مورد توافق.
عناصر گام نهایی راه حل جامع*
گام نهایی راه حل جامع که اعضا قصد دارند مذاکره در خصوص آن را در کمتر از یک سال بعد از تصویب این سند، به پایان رسانده و اجرای آن را شروع کنند، عبارتند از:
- دارای دوره زمانی بلندمدت مشخصی خواهد بود که مدت آن مورد توافق قرار خواهد گرفت.
- بیانگر حقوق و تعهدات اعضاء معاهده عدم گسترش سلاح¬های هسته¬ای و موافقت¬نامه¬های پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد.
- به¬طور همه¬جانبه تحریم¬های هسته¬ای شورای امنیت سازمان ملل متحد و تحریم¬های چندجانبه و تحریم¬های ملی را برداشته و از جمله گام¬هایی برای دسترسی به حوزه¬های تجاری، فن آوری، مالی و انرژی را بر مبنای یک برنامه تنظیمی که در خصوص آن توافق به عمل خواهد آمد را اتخاذ نماید.
- متضمن یک برنامه غنی سازی باشد که توسط طرفین تعریف می¬گردد، برنامه¬ای که شاخصه¬های آن با موافقت طرفین و منطبق با نیازهای عملی، با محدودیت¬های مورد توافق در خصوص دامنه و سطح فعالیت¬های غنی سازی، ظرفیت غنی سازی، محل¬هایی که در آن غنی سازی انجام می¬شود و ذخایر اورانیوم غنی شده برای دوره زمانی که مورد توافق قرار می¬گیرد، تعیین می¬گردد.
- نگرانی¬های مرتبط با رآکتور اراک که توسط آژانس با نام IR-40 شناخته می¬شود، را کاملا برطرف نماید. بازفرآوری و یا احداث تاسیساتی که قادر به بازفرآوری باشد، ایجاد نخواهد شد.
- اقدامات شفاف ساز و با نظارت بیشتر مورد توافق را به طور کامل به اجراء درآورد. پروتکل الحاقی در چارچوب اختیارات رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی تصویب و به اجراء درآید.
- شامل همکاری بین المللی هسته ای غیر نظامی باشد، که این همکاری¬ها از جمله در خصوص دستیابی به راکتورهای مدرن آب سبک قدرت و تحقیقاتی و تجهیزات مرتبط و نیز عرضه سوخت هسته¬ای مدرن و برنامه های تحقیق و توسعه (R&D) مورد توافق می باشد.

به دنبال اجرای موفق گام نهایی راه حل جامع و با سپری شدن کامل دوره زمانی گام نهایی، با برنامه هسته¬ای ایران مانند برنامه هر کشور غیرهسته ای دیگر عضو NPT رفتار خواهد شد.

* در خصوص گام نهایی و هر یک از گامهای میانی، این اصل اساسی که «تا در مورد همه چیز توافق نشود، در خصوص هیچ چیزی توافق حاصل نشده است» اعمال می شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

morteza: 1392/9/313:57:24،
107
28
يكي خلاصه كنه بينيم چندچنديم!!
ولی: 1392/9/315:30:26،
131
42
مطمئن باشین که سیاست های کلی نظام در راستای توافق هسته ای با قدرت های جهانی بوده و انتخاب دکتر روحانی نیز در همین راستا بوده است در غیر این صورت مانند 8 سال گذشته احمدی نژادی دیگر سرکار میومد و ادامه ماجرا......
حسین564: 1392/9/316:33:54،
109
27
خرابیهای روابط و بدبینیها به ایران چنان زیاد بوده در چند سال اخیر که کوچکترین توافق هر چند اندک هم باشد بسیار است.افرین بر ظریف و تیمش.زنده باد....ایران.
رضا: 1392/9/318:30:03،
53
33
تشخیص چندچند بودنش کار ساده ای نیست و تخصص خودشو میخواد ولی همینکه اسراییل و عربستان شدیدا ابراز ناراحتی و نگرانی کردن نشان میده که قطعا توافق خوبیه
محمد: 1392/9/320:03:23،
54
78
کاش زودتر این توافق میشد.چند سال پیش حتی غربیها حاضر بودن عضویت در سازمان تجارت جهانی رو به ایران جایزه بدهند ولی حالا جایزمون اینه که بتونیم یه کم راحت تر نفتمون رو بفروشیم
حالا جوابگوی میلیاردها دلاری که ضرر کردیم تا حالا کیه؟
حاج علی: 1392/9/320:53:57،
19
123
اگه جلیلی بود امتیازات بیشتری مگرفتیم.
لر: 1392/9/321:25:14،
65
17
میگم یکی از محمود احمدی نژاد بپرسه بینم این کاغذ پاره هست یا نه
دروغ چرا؟: 1392/9/321:37:53،
63
15
جلیلی فقط می تونست امتیاز واردات از قبرس و بگیره.
محمد: 1392/9/409:41:32،
22
18
باسلام وعرض تبریک به رهبری وتیم هسته ای وریاست محترم جمهوروملت بزرگ وتاریخ سازایران. همانکه بامشتی آهنین بردهان آن سعودیهای نادان وبی هویت که هرچه که به آن میبالند دنباله روی تاریخ وتمدن ایران است زده شد خدارا شاکرم
محمد: 1392/9/409:45:33،
19
26
باسلام وعرض تبریک به رهبری وتیم هسته ای وریاست محترم جمهوروملت بزرگ وتاریخ سازایران. همانکه بامشتی آهنین بردهان آن سعودیهای نادان وبی هویت که هرچه که به آن میبالند دنباله روی تاریخ وتمدن ایران است زده شد خدارا شاکرم
بهنام: 1392/9/313:57:27،
52
287
یک جورایی بدبخت شدیم که همه چیزایی که اونا میخواستن شد فردا هم یک ف میارن باز میریزن سرمون
م.ع: 1392/9/315:30:49،
153
20
یا من اسمه دوا و ذکره شفا :))
از فامیلا شریعتمداری نیستی احیانا؟
سینا: 1392/9/323:36:25،
30
20
مطمئن شدم که ما داخل کشور دشمنانی در حد اسرائیل و حتی بدتر داریم. متاسفانه اینها با وارونه جلوه دادن خیلی چیزها در مناصب مهمی هستند.اگر اینگونه نبود وضع ملت فرهیخته ایران اینگونه نبود .ملت در انتخابات پاسخ محکمی به اینها داده اند و مطمئن هستم این خائنان شکست خواهند خورد.
kazeme: 1392/9/414:45:13،
17
27
نظر این آقا کاملاً درست هست. این شما هستید که توان درک حقایق، خصوصاً واقعیت های تلخ سیاسی رو ندارید. چرا فکر می کنید آمریکا در برابر ایران کوتاه می یاد. آمریکا یک ابرقدرت هست. تمامی تصمیمات متخذه در این مملکت بدون اذن "آمریکای جنایتکار و شیطان بزرگ" هرگز صورت نمی گیره.
kazeme: 1392/9/414:47:35،
13
27
این فرایند فرسایشی از دهه های قبل در جریان است و صرفاً به این نظام محدود نمی شود. بر اساس برنامه ریزی غربی ها خصوصاً آمریکا، ایران هرگز نباید آنقدر در منطقه قدرتمند بشود که دول غربی از مهار آن عاجز گردند. افول و ظهور قدرت های مستبد و افراطی در این کشور
kazeme: 1392/9/414:48:13،
18
24
هم بخشی از این فرایند است که هیچ ارتباط مستقیمی با اراده ملت در واژگونی حکومت ها در این کشور ندارد. این یک واقعیت تلخ است که مردم ابران هنوز توان درک آن را بدست نیاورده اند. توافق اخیر هیچ فرقی با جدا کردن بخشی از خاک این مملکت ندارد.
kazeme: 1392/9/414:48:41،
16
30
کسانی که امروز بخاطر این توافق ننگین به به و چه چه می کنند، در برابر نسل های آینده سرافکنده خواهند بود. همانطور که شاهدان انعقاد قراردادهای ننگین ترکمانچای و فینکنشتاین و غیره، امروزه مورد نکوهش ایرانی های معاصر قرار می گیرند.
armin: 1392/9/313:57:51،
282
30
آقای روحانی و آقای ظریف واقعا متشکریم.
سید: 1392/9/314:01:08،
42
83
ان تنصرالله ینصرکم ویثبت اقدامکم
kazeme: 1392/9/315:01:31،
24
109
شما اهل کتاب و رساله هستین پس تکلیف این چی می شه؟
و قاتلوهم حتی لا تکون فتنه!

علي: 1392/9/314:01:29،
41
70
خطاب به افرادي كه هنوز مخالف هستن و نظرات مكتوب سازمان هاي بين المللي رو كاغذ پاره ميدونن :
خب فكر نمبكنم مشكل با npt داشتيم ما از اولش
نزديك به ٩ سال انرژي و سرمايه مون درست مصرف نشد كه آخرش برگرديم به همون نقطه ؟ اونم پله پله ؟
نميدونم خوشحال باشم يا ناراحت... واقعا نميدونم
بی خودرو: 1392/9/314:02:16،
165
33
زنده باد ایران ، زنده باد ظریف ، زنده باد روحانی، زنده باد ایرانی
احمد: 1392/9/314:02:35،
131
26
گام کوچکی نیست ولی کاشکی به این نتیجه زودتر از اینها رسیده بودیم ، این گروه هر چه در توان داشتند را کردند تا تازه بتوانند اوضاع نا بسامانی را دولت احمدی نزاد طی این هشت سال رقم زده بود را اصلاح کنند . تازه رسیدیم نقطه سر خط هشت سال پیش !!!!!!!!!!!!!!!!!!
روحانی: 1392/9/314:03:33،
149
33
عااااااااااااااااااااااالیه
باید قبول کنیم که خطر انرژی هسته ای برای خودمون بیشتره تا جامعه جهانی
حسین: 1392/9/417:38:17،
26
22
آره عزیزم برات خطرناکه ! گوگولی مگولی
امیر حسین: 1392/9/314:04:26،
32
28
چه جالب.....!
شهرام: 1392/9/314:08:25،
187
33
ظریف قهرمان ملی و نامی همیشه ماندگار
kazeme: 1392/9/314:59:02،
74
28
ظریف مردی برای تمام فصول!

کاندیداتوری آینده برای جایگزینی روحانی در انتخابات 96 . البته با موافقت پیشاپیش اتحادیه اروپا و انگلیس!
زندگی: 1392/9/314:11:04،
108
29
درود بر دولت تدبیر وامید
kazeme: 1392/9/314:56:51،
28
36
درود بر خودت زندگی!
علی: 1392/9/323:25:36،
35
19
kazeme جان یه سوال؟

شما و امثال شمادقیقا کجاتون داره می سوزه؟

بررسی کن بعد جواب بده
علی: 1392/9/314:13:25،
49
33
تکبیر . :)
کامران: 1392/9/314:13:51،
73
24
ما که فنی نیستیم فقط امیدواریم به نفع مردم ایران باشه
امیرارسلان: 1392/9/314:17:10،
131
27
درود بر تیم مذاکره کننده درود بر روحانی
به کوری چشم افراطی ها مردم نجات پیدا کردند
javad: 1392/9/314:39:16،
155
17
شكم گنده هاي تندرو و افراطي هيچ وقت درد فقر و بيچارگي رو نچشيدن و نميدونن وقتي يه پدر جلوي زن و بچش سرشو ميندازه پايين چه جوري از درون خورد ميشه... / تندروها ...! لطفا بس كنيد، حناي امثال شما ديگه رنگ نداره...
kazeme: 1392/9/314:56:12،
37
31
ببینیم و تعریف کنیم.
علی: 1392/9/314:17:35،
45
27
به نظرم خیلی چیز جدیدی توش نیومده ولی برای شروع خوبه
ali il: 1392/9/314:19:34،
66
24
به امید فردای بهتر برای ایران و ایرانیان ...
محمد: 1392/9/314:28:01،
55
39
با تشکر وخسته نباشید به جناب دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده" مشخص شد که سیاست ودرایت و کاردانی فاکتورهایی هستند که سیاستمدارهای ما باید داشته باشند و صرفا عنوانها کارساز نیستند
کیان: 1392/9/314:28:49،
66
31
درود بر ایرانی و روحانی و ظریف و هواداران این دولت خدمتگذار
درود بر شرف این مردان وطن پرست
درود بر مردم مظلوم ایران
kazeme: 1392/9/314:55:23،
22
50
و درود بر تمام کسانی که"گز نکرده" بریدند.
محمد: 1392/9/314:29:08،
37
23
با تشکر وخسته نباشید به جناب دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده" مشخص شد که سیاست ودرایت و کاردانی فاکتورهایی هستند که سیاستمدارهای ما باید داشته باشند و صرفا عنوانها کارساز نیستند
تینا: 1392/9/314:29:14،
44
31
این بیشتر تناقضه تا توافق...اینا که هرکودوم یه چی میگن
ک: 1392/9/314:33:41،
43
28
اقا دمشون گرم.واقعا خسته نباشید
دستیابی به انرژی اتمی انقد خوشحالم نکرده بود که این توافق خوشحالم کرد.
به کوری چشم حسودا این توافق پایدار میمونه. . .
علی : 1392/9/314:34:05،
20
54
خدا را شکر 405 slx 30200 شد
kasra: 1392/9/314:38:22،
35
25
زنده باد ایران خاکت را
سرمه چشمانم میکنم
داود: 1392/9/314:41:19،
33
20
تکبیر وتبریک و خسته نباشید
داود: 1392/9/314:41:40،
30
23
تکبیر وتبریک و خسته نباشید
دانشجو: 1392/9/314:42:11،
27
17
10تن کار خودشو کرد
فرزان: 1392/9/314:43:54،
46
32
در کل خوب به دنیا داریم باج میدیم اما کاش 9 سال پیش این باج و داده بودیم و اینقدر تحریم نمیشدیم و این همه بلا سرمون نمیامد. بهتره در نیروگاه هسته ای رو تخته کنیم واسلام
عسگدی: 1392/9/314:46:05،
31
23
باسلام
بادرود به همه کسانی که موجبات این توافق رافراهم کردند
زنده باد ایران عزیز
اوپن هایمر: 1392/9/314:49:56،
32
56
انشاءالله یه چند روز بگذره یه مذاکره دیگه ای میکنیم امتیاز ساخت بمب اتمیم میگیریم ازشون
مردم: 1392/9/314:50:20،
42
25
خدا را شکر. الله اکبر. روحانی متشکریم. ظریف تشکر. خدا را شکر. خدا را شکر. ملت واقعی ایران امروز را عید می گیرند.
مجید: 1392/9/314:57:00،
28
22
از تمام کسانی که برای تحقق این موفقیت در ادوار مختلف تلاش کردند متشکریم.
علي: 1392/9/315:02:00،
29
90
وقتي حق غني سازي به رسميت شناخته نشده پيروزي هستش!اين همون چيزايي كه احمدي نژاد زيره بارش نرفت ,٢روز ديگه ميگن با امريكا دوستيم!ديگه فكر خون شهيدارو نميكنن
جالبه: 1392/9/318:00:38،
28
35
خون شهیدان اینه که با همه بجنگیم؟!چرا از طرف کسانی که حاضر نیستند و در راه کشورشان جان دادن مایه می گذارید؟انسانی که اسیر گذشتست راهی به آینده نداره،شده داستان شماها که سر هر چیزی که به میلتون نیست اینو می گید،البته شاید منافعی هم هست;)
ایرانی: 1392/9/320:16:42،
28
21
فک نکنم بتونی معنی این منفیا رو درک کنی
داریوش: 1392/9/320:48:15،
40
17
علی اقا.حق غنی سازی به رسمیت شناخته شده اولا.احمدی نزاد زیرش نرفت مردم را بیچاره کرد ما را به اینجا کشوند سوما ما با امریکا هیچ دشمنی نداریم و به امید خدا وکمک دکتر ظریف دوستم میشیم.ودر اخر علی اقا ماممنون خون شهداهستیم ولی شهدا قربانی تندرویی های افرادی مثل شما شدن که فقط به فکر جنگ وکینه توزین
تیزبین: 1392/9/411:09:05،
33
16
اتفاقا برای استقلال ومنافع ملی ایران لازم هستش که با تمام قدرتهای جهانی از جمله امریکا روابط حسنه داشته باشیم تا هر وقت یکی از قدرتها خواست زیاده خواهی کنه یکی دیگرشون رو بکنیم چوب بکوبیم تو سرش.مصدق همین کار رو میکرد وبهش میگن موازنه منفی.الان بخاطر عدم رابطه با امریکا شدیم مستعمره روسیه و چین یه جورایی!
رضا 1: 1392/9/315:02:18،
27
37
یادمون نره اگه متنو درست بخونیم مقدمشو این توافق برای تفاهمه که گام به گام یعنی اول شما یا شما قدمو اول بردار هرجای این تفاهم نامه اروم جلو میره نه یکدفه پس تو این 6 ماه اروم جلو میرن حالا شما یکم فکرشو بکنین که فقط برای راضی کردن یه سرس ادم بوده همین .
پرهامک: 1392/9/315:02:54،
45
18
تحریم و اقتصاد و نفت و ارز برای از ما بهترون جالبه، بعید میدونم حضرات رانت خوار اجازه بدن رو معیشت ما مردم کوچه-بازار تاثیر مثبتی داشته باشه! پس از هر چه بگذریم سخن دوست خوشتر است، به امید صعود تیم ملی به دور دوم جام جهانی!
ali: 1392/9/315:03:38،
61
25
به عنوان یک فوق لیسانسه برق که به خاطر تحریم ها بیکار شده می گم مرگ بر انرژی هسته ای
علی: 1392/9/315:05:25،
47
32
بعد هشت سال نابودی اقتصاد و خائن خواندن دلسوزانی چون خاتمی هر چیزی که میخواستن دادیم و تنها پول نفت فروخته شده را مرحله ای پس بگیریم خوب خاتمی بدون جنجال داشت اینکار را میکرد فقط این میون مثل اینکه میلیاردها دلار خسارت اقتصادی و هشت سال دولت نابودگر اقتصاد به تاریخ بدهکار بودیم به هر حال جلوی ضرر را از هر جا بگیریم منفعته
اصلان: 1392/9/315:06:04،
35
29
زمستان می رود و رو سیاهی برای زغال می ماند
به امید خدا تحریم ها به طور کامل لغو خواهند شد
دلار هم پایین خواهد آمد
تحریم خودرو سازی هم لغو شد
تو این مدت تحریم یه عده از تولید کننده ها و بازاری ها ذات کثیف خودشون رو به وضوح نشون دادن
انشالله رسوایی این عده از تولید کننده ها و بازاری های خود فروش رو هم خواهیم دید
محمد: 1392/9/315:06:45،
36
22
از تلاش هاى گروه مذاكره كننده و رئيس جمهور محترم ممنونيم از دزفول پايتخت مقاومت ايران با بيش از ١٧٠بار حمله موشكى
کارگر: 1392/9/315:08:07،
60
22
انشا اله ارزانی بشه تا مردم راحتر زندگی کنند
خوشبین: 1392/9/315:18:11،
47
22
ممنون از تلاش دولت آقای روحانی ومتاسف ازاینکه هشت سال سرمایه های ملی رو هدر دادیم برای اینکه تازه برسیم نقطه سر خط
nina: 1392/9/315:23:34،
40
26
راجع به غنی سازی نمیدونم واقعا به نفع هست یا به ضرر
ولی از اینکه بالاخره یکم روابظ سیاسیون داره با آمریکا و اروپا به هر دلیلی خوب میشه خوشحالم
چون مردم هم واقعا همینو میخوان
nina: 1392/9/315:24:01،
39
24
راجع به غنی سازی نمیدونم واقعا به نفع هست یا به ضرر
ولی از اینکه بالاخره یکم روابظ سیاسیون داره با آمریکا و اروپا به هر دلیلی خوب میشه خوشحالم
چون مردم هم واقعا همینو میخوان
حسین: 1392/9/315:28:12،
28
59
به نظر من باختیم.
کاربر: 1392/9/315:28:40،
25
22
یعنی باور کنیم !
حسین: 1392/9/315:29:55،
27
52
کسایی که می خوان عید بگیرن چیزی از سیاست نمی فهمن.
Majid : 1392/9/315:40:51،
41
26
عزیزان. واقعا ضرب المثل :" قربان آخر عقل مسلمان" برای این حکومت صادقه. اگر از اول طبق استانداردهای جامعه جهانی می رفتیم این همه خسران و آبرو ریزی وجود داشت؟ درس بگیرید روحانیت محترم و تندروهای عزیز.باید به آدمهایی که اینا رو راضی کردند تا بالاخره مجبور به عقب نشینی شدند تبریک گفت
صادق : 1392/9/315:51:18،
42
16
درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آید
نهال دشمنی برکن که رنج بی شمار آید
دکتر ظریف از شما متشکریم که با صمیمیت و همدلی توانستید نظر غربی ها را به خود جلب کنید و حق ملت ایران را از غربی ها بگیرید.

خدا قوت

خسته نباشید.

خدا به شما سلامتی و طول عمر عطا کند
مهدي: 1392/9/315:58:02،
29
23
با سلام
به مملكت و ملت بخير باشد انشاالله
ابولفضل: 1392/9/316:01:11،
47
82
ان شاا... که به نفع مردم باشه ...
ولی اینو هم باید بدونیم که 80 درصد مشکلات ما داخلی است نه خارجی.
ح: 1392/9/316:17:13،
23
24
درود بر ظريف و دوستان گل ايشان که به رهبري جناب روحاني باعث افتخار ما ايرانيان شدند.تبريک به تمامي ايرانيان عزيز و وطن دوست.
soft: 1392/9/316:20:14،
27
21
با سلام.من این توافق را خدمت دولت و آقای ظریف و تمام مردم عزیز و شهید پرور و همچنین به تمام خوانندگان این وب سایت تبریک می گوییم.امیدوارم که ایران به جایگاه حقیقی خود در دنیا برسد و مردم ایران که لیاقت بهترین ها را دارند به آنچه می خواهند برسند.ان شا الله
حرف حق: 1392/9/316:25:21،
29
20
ما از اول به دولت تدبیر و امید امید داشتیم که رای دادیم،همه مشکلات با صبر حل خواهد شد،عزیزانی هم که کارشون فقط انتقاد از این دولت هست خودشونو زیاد خسته نکنند،مردم خودشون خوب و بد بهتر از شما تشخیص میدن.
وطن پرست: 1392/9/316:39:30،
21
63
به نظر من که هرچی داشتیم دادیم به باد ( شرف . ایمان . مذهب .ناموس .وطن .و خیلی چیزهای دیگرمون . باید کم نمی اوردیم جلوشون ایستادگی می کردیم حتی اگه می جنگیدیم
ددی جواد: 1392/9/322:27:03،
29
17
اخه داداش از جیب خودت مایه بذار .شما واقعا فکر میکنی میتونی بیجنگی .ما دست پروده های طاغوت بودیم جنگیدیم شما که نون اخوندی خوردی یه گلوله شلیک بشه معلوم نیست تو شلوار ت چه خبره.؟فکر میکنی دشمن هم ملت ایرانه که با باطوم بزنیش؟نه دادا نه
بهروز: 1392/9/408:57:39،
62
22
شما كه اسم خودتو گذاشتي وطن پرست!!!!! كه به نظر من خائن به مام وطن هستي. انگار نفست از جاي گرم درمياد!!!؟؟؟ چند سالته؟ اصلا زمان جنگ به دنيا اومده بودي تا معني جنگو بفهمي؟ واقعا متاسفم واسه كسايي كه همين طوري طوطي‌وار يه چيزي رو ياد گرفتن!!! جنگ يعني فلاكت مضاعف. اينو درك مي‌كني؟؟؟
رامین مظاهری: 1392/9/316:51:41،
37
20
درود بر ظریف سلام بر روحانی به کوری چشم اسراییل وهابی ها وجاهلیت صلواة بفرستید
عتی: 1392/9/317:00:53،
30
24
بهر حال شاید از شرمندکی بچهایماخلاص شویم
ئاسو: 1392/9/317:23:41،
25
20
ان شاءالله هر یک از طرفین به وعده هاشون عمل کنند. خلف وعده موجب وجه خراب شدن متخلف در جوامع بین الملل میشه.
داش غلام: 1392/9/317:24:13،
32
24
اقا امروز در این خصوص چقدر نظر داریم در این صفحه !! بارکلا به مردم که حساسند در این خصوص . اما اخرش برای من معلوم نشد دلیل نشستن ایران با غرب برای چه بوده .اگر تحریم باعث نبوده دلیل اصلی چی بوده .یکی بیاد اینو تحلیل بکنه.ایا برای 5 درصد اینهمه دچار مشکل شدیم؟ 20 درصد چی شد پس؟من دوست داشتم غذای بیست درصدی بخورم !!!
خودم: 1392/9/317:25:03،
29
14
این خوبه که خوشحالیم،ولی واقعیت اینه که هر مزیتی همواره با معایبی همراه بوده(به عنوان فوق لیسانس مکانیک)
گروسی: 1392/9/317:30:23،
31
69
شب آبستن است تا چه زاید سحر
خیلی خوشحال یا ناراحت نباشید
عطا: 1392/9/317:34:33،
34
25
به پیر به پیغمبر اگه روحانی و تیم ظریف نبود بیچاره میشدیم
علی110: 1392/9/317:35:24،
39
22
مصدق نفت را ملی کرد اقای ظریف هسته ایی را تبریک تبریک تبریک انشا... اعتماد سازی که شد روابط حسنه و تحریمها کمتر و کلا حذف میشند ببینید این توافق چقدر به کام بعضی ها تلخه که انرا فاجعه میدونند مرگ بر اسراییل درود بر ایران و ایرانی
تندروی اسلامی: 1392/9/317:41:46،
27
82
نباید عقب نشینی میکردیم.اوضاع اونقدرها هم بد نبود.دشمنان داشتن اینطور جلوه میدادن.باید جنگید
زیر خط فقر: 1392/9/319:47:35،
37
21
یعنی چی؟!
پدر آمرزیده، اوضاع از زمان جنگم بتره الآن، ما کجا تورم 40 درصد داشتیم؟
بیکاری که به واقع 23 درصد به بالاست داشتیم؟
کجای دنیا یک ساعت کار در هفته شاخص شاغل تعیین میشه؟
تقوا و توکل درست، به جاست ایمان، اما چرا ابیشتر فرصت های منطقه به رقیبای عرب بدیم؟
ما که نداریم...نکنه جیب شما پره حاجی؟
jamshid: 1392/9/317:55:09،
27
33
همه با هر عقید و مرامی سربلندی کشورمان را پیگیری کنیم. فرزندان این ملت در ولت قبل با مقاومت و ایستادگی و ساخت 19 هزار سانترفیویوژ زمینه چانزنی و مقاومت ملت را بالا برد و این دولت در پای میز مذاکرات مدبرانه از رنج سختی سالیان گذشته ملت دفاع کرد ، صمیمانه تبریک می گوییم .
بیات: 1392/9/318:07:54،
36
22
تشکر از دولت تدبیر و امید وتیم مذاکره کننده و مخصوصا اقای دکتر ظریف
مهدي: 1392/9/318:34:47،
31
23
دروددرود ودرودبربزرك مرد هسته اي ايران دوست دارم ظريف اقا وسرور مايي مارو از خودت دريغ نكن
ايدين: 1392/9/318:49:15،
24
36
به نظر من مردم ايران خيلي خوش باوروساده لوح هستند و فكر ميكنند كه از فردا بد بختيها و مصيبتهاشون شروع به كم شدن ميشه وبه جاش روزهاي خوب روشن ا ز را ميرسه مثل اينكه فراموش كردن مصيبت بزركي به اسم جمهوري اسلامي حكومت مي كند منتظر روزها وسا لهايه سياه تري باشيد
ﻋﻠﻲ: 1392/9/319:02:23،
23
16
ﺯﻧﺪﻩ ﺑﺎﺩ اﻳﺮاﻥ ﻭاﻳﺮاﻧﻲ.
حامد: 1392/9/319:09:40،
16
25
واقعا دست آقای ظریف درد نکنه این چه توافق نامه ای اونها از اول دنبال این بودن ما 20 درصد رو بیش از نیمی رو نابود کنیمخجالت هم خوب چیزی هر روز بازرسی از سایت های ما آقای ظریف شما سال 2007 موقع خروج از سازمان ملل گفته بودی که سیاست رو رها میکنم پس چی شد.
110: 1392/9/320:46:47،
32
16
خوب بالای 20 درصد رو برای چی میخواستیم ؟برای فقیرتر شدن مردم و غنی تر شدن شماها؟
ددی جواد: 1392/9/322:32:39،
19
25
اخه داداش شما هم خوب میدونی 20 درصد به چه دردی میخوره ومحصولی که از اون بدست میاد برا حکومت خیلی باحاله نه بر ا ملت بدبخت که وقتی پول خودشو میخوان بهش برگردونند اینقدر خوشحال میشه این از برکات سیاستهای حوزویه وحکومت مذهبیه
امیر: 1392/9/319:09:45،
25
23
این همه زحمت که تیم هسته ای کشید با نظر مثبت رهبرعزیزمون بوده و مورد تایید ایشون پس لطفا حرف مفت نزنن بعضیا و بجای بقیه هم حرف نزنید ،درود بر رهبری-درود بر روحانی و درود بر ظریف قهرمان ملی -خداوکیلی کارش سخت بود و موفق
حامد: 1392/9/319:13:15،
20
30
خود ظریف موقع ترک سازمان ملل سال 2007 به خبرنگار نیویورک تایمز گفته بود من دیچلماتی هستم که فقط امتیاز میدهم و کاری نمیتوانم بکنم و سیاست رو رها خواهم کرد.چی شد آقای ظریف این چه توافق نامه ای
فرهاد: 1392/9/319:13:17،
27
28
خسته نباشی دکتر ظریف اسمت تو تاریخ ایران موند
امیر: 1392/9/319:53:29،
29
24
باید نتیجه و صداقت اونها را دیدو بعد قضاوت کرد
حمید: 1392/9/320:02:27،
25
21
جناب دکتر ظریف باعث افتخار ایرانی ممنون
امیر: 1392/9/320:14:32،
21
19
اول از اقای دکتر روحانی و جناب دکترظریب و همکارانش تشکر میکنم و امید وارم تا همیشه تمام مسولهای ایران عزیز به دو از افکارهای افراتی و دور از منفهت های شخصی انجام وظیفه کنن و هر جا که دیدن نمی تونن استفا بدن تا افراد دیکر جاشون انجام وظیفه کنن زنده بد دولت تدبیروامید
مهران: 1392/9/320:20:04،
24
24
دمتون گرم - دست مریضاد
ولی خلاصه این توافقنامه یعنی ( بابا غلط کردیم دیگه بس کنید)
علی: 1392/9/420:51:17،
18
19
دست مریزاد
نیک: 1392/9/320:27:31،
18
26
امیدوارم در مقابل شهدا شرمنده نشده باشیم
من که معتقدم شدیم
جه: 1392/9/322:38:21،
23
18
نیک...یه فکر بحال زنده ها بکن شستشو مغزی شدی یه کم فکر کنی بد نیست.مگه تو با شهدا تو اون دنیا در ارتباطی؟
حمید دارابی: 1392/9/320:40:44،
26
23
خسته نباشید تیم کارشناسی گفت و گو به خصوص دکتر ظریف و عراقچی
پیام: 1392/9/320:55:01،
18
23
اخه میخوام بدونم این چه انرزی هسته ای هستش که به اندازه هزاران سد ابی هزاران کارخانه تولیدی میلیونها نان سفره مردم و هزاران ابادانی کردن شهر و مملکت برامون هزینه داشته فقط شده منبع درامد روسیه و اقای پوتین نه اقایون خیال کردین انرژی هسته ای به سودتونه والله ضرره
* محمد *: 1392/9/320:59:14،
27
27
تشکر از مقام معظم رهبری_رییس جمهور_وزیر خارجه و هیت همراه .
rahim: 1392/9/321:00:06،
27
14
باید دست انهائی که به فکر مردم هستند بوسید............
ali: 1392/9/321:05:44،
13
27
ما که چیزی نفهمیدیم یکی توضیح بده
سفير: 1392/9/321:45:45،
15
18
حال نكردم با اين متن!ولي همين كه اوضاع مال مردم خوب شه،خدارو شكر،مردم خوشحال باشن گور باباشوون!!
ایرانی: 1392/9/321:52:05،
19
20
با سلام و خسته نباشید به آقایان روحانی و ظریف
خوشبختانه با این توافق مسیر رشد و تعالی همراه با تعامل جهانی امکان پذیر شد لذا افرادی که در این مدت از نابسامانی بازار به گفته قدما ماهی گرفته اند بسیار ناراحت شدند
پوریا1: 1392/9/323:24:00،
30
26
شیر مادرت حلالت محمدجواد.
علی: 1392/9/323:35:25،
21
20
زنده باد آقای ظریف
مهدوی: 1392/9/323:48:22،
23
25
دستتون درد نکنه آقای وزیر
به جای کینه ودشمنی با دنیا و حرف الکی زدن منطق را برگزیدید.
خدا حفظتون کنه. سرمایه واقعی نطام شما هستید.
ممنون جناب ظریف
.جناب وزیر. دوستتون داریم
مهدی n: 1392/9/400:51:22،
17
20
خسته نباشید دلاوران. کارتان معرکه بود نجات مردم جناب ظریف دمت گرم ایوالله
عباس: 1392/9/405:29:26،
20
19
این تعامل در شان ملت ایران بود.ودنیا به ان پاسخ مثبت داد ,باید از زمان جلوتر باشی.حق و جایگاه کشور ایران خیلی بیش از اینهاست .با ارزوی عزت وپیشرفت مردم ایران در دولت روحانی .و,رضایت مردم محروم وروح شهیدان .تغییر مثبت ؛در زندگی روز مره مردم منبعد احساس شود.وفضای همدلی در داخل تقویت گردد.
وحید: 1392/9/408:21:56،
20
21
تبریک به هر کی ایران رو دوست داره
سعید: 1392/9/408:34:04،
18
38
با تشکر از گروه مذاکره کننده هسته ای ایران که این مشکل دامنگیر را که تا کنون هزینه های اقتصادی و اجتماعی بسیاری را بر ملت ایرن تحمیل نموده بود از سر این ملت برداشتند . راستی جواب اینهمه خسارت وارده به این ملت را کی میده
آشنا: 1392/9/408:45:54،
19
20
دست همه بچه های تیم مذاکره درد نکنه.خیلی زحمت کشیدن تا این توافق بدست اومده سعی نکنیم کم اهمیت جلوه بدیمش.انشاالله جایگاه ایران رو در جهان ترمیم میکنه.و یه تشکر از رهبر عزیز و جناب روحانی و دیپلمات کهنه کار و عزیزمان آقای ظریف.
محمد: 1392/9/408:51:39،
15
16
مونده ام طیف اصولگرا که هشت ساله با اوهامات پول ملت را هدر دادند برا تولید کیک زرد و اورانیوم 20% و پلوتونیوم و منزوی کردن ایران با چه رویی از پیروزی صحبت میکنند
حمید: 1392/9/411:49:39،
22
12
این تازه ظریفمون بود وای به حال درشتمون...هااااااااااااااااااااااا
سعید: 1392/9/412:42:09،
18
22
خدارو شاکرم چراکه برای 4 ماه دیگه پسته سر سفره عید نوروزمون میبینیم انشاالله/
بی طرف: 1392/9/412:47:06،
17
25
دست ظریف درد نکنه با دیپلماسی قویش کاری رو به نتیجه رسوند که با تلاشهای فراوان در مقابل مخالفتهایی صد برابر این شروع کرد.
ما همه ایرانی هستیم و به پیشرفت کشورمون افتخار میکنیم حالا چه از طرف احمدی نژاد باشه چه از طرف ظریف چون هدف یکیه و روشها متفاوت
بی طرف: 1392/9/412:48:54،
14
17
وقتی جامعه رشد می کنه که افراد بدون تعصب نکات مثبت و منفی افراد رو در کنار هم ببینند و خودشون تامل کنن و واقعیت ها رو بپذیرند و دست از کوته فکری و عالم دهر دونستن خودشون بردارند از مسیر پیشرفت حمایت کنن همه دست به دست هم بدن که کشور رشد کنه
بی طرف: 1392/9/412:49:04،
15
19
هر چند که قرار شده فعالیت های ایران محدود بشه امیدوارم که سر انجام خوبی داشته باشه و ظاهرا پیروز نباشیم
بی طرف: 1392/9/413:03:47،
16
17
تویی که نظرات رو تایید میکنی خیلی باید کوته فکر باشی که اسم احمدی نژادو به سود افکار خودت از اونجمله پاک کردی
من نوشتم احمدی نژاد شروع کرد و روحانی به نتیجه رسوند
ابوالفضل: 1392/9/502:21:30،
17
19
يك ايران فقير شد تا اورانيوم غني شود. دوست دارم روزي رو ببينم كه كشورم مثل كشور زابن سياست بيطرفانه اي داشته باشه تا در سايه اين سياست مردم كشورم در ارامش كامل زندكي كنند و تمام دنيا قبطه زندكي ملت مارو بخورن تا اينكه ما قبطه زندكي اونا رو بخوريم
علی: 1392/9/508:19:10،
13
25
بابا نمیدونم شما ملت ایران چرا این طوری فکر میکنید
کودوم شما میتونید به جای نون موشک سر سفره هاتون بزارید
بنداز دور این افکار بی خود و مضخرفو
درود بر روحانی بزرگ
ناظری: 1392/9/509:44:22،
33
20
غنی سازی نصف شده به دستور انها نصفشو به 5در صد تبدیل کنیم انها به بقیه کار هم نظارت کامل دارند و.....چه دولت ضعیفی داریم این کجاش پیروزی حتی دخالت در امور داخلی ایرانه بعضیها از روی........الکی تبریک تبریک میگن
مملی: 1392/9/612:53:20،
22
21
اولش که بدک نبود .
خدا آخرشم به خیر کنه ؛ دیگه نونمون تو روغنه ..
ان شا الله
ایرانی: 1392/9/623:16:17،
16
13
2سال پیش که که غنی سازی 5درصد بود ، تحریم نبود و پراید 7 میلیون بود ، بعد که 20درصد شد و تحریم شدیم پراید شد 17 میلیون ، حالاقراره نصف ذخیره 20درصد اکسید بشه نصف دیگه 5 درصد بشه و دوربین توی تاسیسات ما کار بذارن و پراید هم بشه 16 میلیون و 10درصدطلبمون رو بهمون بدن میگیم موفقیت و . . . . یه خورده زور بزنم شاید من هم موفقیت رو بتونم درک کنم .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار