کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اقتصاد در سال 94 و اميدواری ها براي سال 95

کدخبر:۲۰۸۴۹یکشنبه، ۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۳:۴۷۱۴۵۳ بازدید

با وجود اينكه سال 94 سال خاطره انگيزه براي ايران در حوزه‌هاي مختلف از جمله حوزه‌هاي بين‌المللي و سياسي بود، با اين حال به دليل كاهش شديد ...
اقتصاد در سال 94 و اميدواری ها براي سال 95

با وجود اينكه سال 94 سال خاطره انگيزه براي ايران در حوزه‌هاي مختلف از جمله حوزه‌هاي بين‌المللي و سياسي بود، با اين حال به دليل كاهش شديد قيمت نفت و ادامه ركود سال‌هاي گذشته، دولت سال اقتصادي سختي را پشت سر گذاشت. به هر حال با وجود هزينه‌هاي بالا و كاهش درآمدهاي دولت اين سال هم گذشت و دولت بايد باتوجه به گشايش‌هاي بين‌المللي كه به واسطه اجرايي شدن برجام به وجود آمد و بهره‌مندي از انتخابات اخير مجلس كه همسو شدن مجلس با دولت را به ارمغان آورد، از فرصت‌ها استفاده كند و در سال 95 اقتصاد را متحول سازد.

براي بررسي دقيق‌تر مسائل اقتصادي در سالي كه گذشت و در سالي كه پيش رو است، با صاحب نظران حوزه‌هاي مختلف اقتصادي به گفت‌وگو نشسته ایم كه در اين گزارش اقتصاد كشور را بررسي مي‌كنند.

تحول اقتصادي؛ واجب‌تر از نان شب

مهدي پازوكي، اقتصاددان، در گفت‌وگو با «آرمان» مي‌گويد: به نظر من سال 1394 يكي از بدترين سال‌هاي اقتصادي دولت از لحاظ منابع درآمدي طي 30 سال گذشته بود و دوره بسيار سختي را براي اقتصاد ايران رقم زد. در اين سال علاوه بر منابع درآمدي دولت كه به‌شدت كاهش پيدا كرد، هزينه‌هاي دولت هم افزايش يافت. او در ادامه مي‌افزايد: با اين وجود اتفاقاتي كه در اين اواخر به وقوع پيوست و برجام به اجرا گذاشته شد افق مناسبي را براي سال آينده ترسيم كرد. البته آينده خوب به شرطي رقم مي‌خورد كه دولت كنوني به‌ويژه از انتخابات هفتم اسفند درس بگيرد و با تحول در نظام اقتصادي، راهبردي جديد در مديريت به وجود آورد. بايد گفت كه نظام اداري كشور امروزه به‌شدت دچار بيماري است و اين روند اداري نياز به نيروهاي توانمند، كارشناس، نخبه و صاحب‌نظر دارد.

پازوكي در زمينه تحول اقتصادي مي‌گويد: به نظر من اگر مديريت مياني دولت دچار تغيير شود، در اين صورت مي‌توان سال 95 را بسيار مناسب پيش‌بيني كرد. اما اگر چنين تحولي در نظام مديريتي به‌ويژه در سطوح مياني دولت ايجاد نشود افرادي كه بدون بليت سوار قطار دولت شده‌اند مانع ايجاد تحول در اقتصاد كشور مي‌شوند. اين اقتصاددان درباره انتخابات اخير مي‌افزايد: در انتخابات هفت اسفند مردم در واقع خواهان تغيير شدند و اميدوارم كه دولت هم آگاهانه با اين امر برخورد كند. من به عنوان كسي كه دوستدار اعتدال و تدبير هستم مي‌گويم جریان‌های سیاسی باید به پیام این انتخابات دقت کنند. او خاطرنشان ساخت: تغييري كه به آن اشاره شد در سال ۹۵ از نان شب براي دولت واجب‌تر است. به هر حال در سال ۹۴ به دنبال كاهش قيمت نفت، درآمدهاي دولت كاهش پيدا كرد. دولت در سال ۹۵ با هدفمند كردن واقعي يارانه‌ها مي‌تواند تا حد زيادي از هزينه‌هاي جاري كشور بكاهد. پازوكي در پايان مي‌گويد: در سال ۹۵ بخشي از منابع ما آزاد مي‌شود و از طرف ديگر گسترش ارتباطات با كشورهاي توسعه‌يافته دنيا سال به يادماندني در اقتصاد را رقم مي‌زند.

رونق اقتصادي به‌دنبال همسویی دولت و مجلس

فريال مستوفي كه از اعضاي اتاق بازرگاني است در رابطه با تحولات تجاري و بازرگاني به «آرمان» مي‌گويد: به‌طور كلي اقتصاد كشور در سال ۹۴، دوره سختي را پشت سر گذاشت. در اين دوره به دليل وجود تحريم‌هاي گذشته، هم توليدكنندگان و هم تجار و بازرگانان سال سختي را پشت سر گذاشتند. خوشبختانه در اواخر سال اميدي در كشور به وجود آمد و بارقه‌هاي اميد در اقتصاد به چشم خورد و آن هم تفاهمنامه هسته‌اي بود كه به امضاي ايران و كشورهاي غربي رسيد. اين امر اميد را براي آينده اقتصاد ايران افزايش داده است. اما چون اين اتفاق به تازگي رقم خورده است و تاكنون به صورت ملموس حس نشده است ما نمي‌توانيم نظر قطعي راجع به آن بدهيم. او همچنين مي‌افزايد: در اين مدت جز رفت‌وآمدهاي گروه‌ها و هيات‌هاي بازرگاني مختلف از سراسر دنيا به ايران و بالعكس، كار ديگري به چشم نخورده است كه البته همين امر پيش‌بيني يك اقتصاد بهتر را براي ايران ممكن ساخته است، اما چيزي را كه ما بتوانيم لمس كنيم جز همين اميد به آينده نيست. مستوفي مي‌گويد: البته در نشست‌هاي مختلفي كه بين هيات‌هاي بازرگاني ما و تجار و بخش خصوصي ديگر كشورها انجام مي‌شود، آنها آينده بسيار مناسبي را براي اقتصاد ايران پيش‌بيني مي‌كنند و خارجي‌ها توجه زيادي به ايران پس از تحريم دارند. حال همه اينها بستگي به مديريت و برنامه داخلي دارد كه اين برنامه‌ها اجرايي شود. به هر حال همسو شدن دولت و مجلس هم باعث تسهيل در اجراي برنامه‌ها و سياست‌هاي اقتصادي دولت مي‌شود.

رونق مسكن در نيمه دوم 95

بيت‌ا... ستاريان، اقتصاددان و تحليلگر بخش مسكن در گفت‌وگو با «آرمان» معتقد است: سال ۹۴ را من در واقع ادامه سومين سال ركود مسكن مي‌دانم. به همين ترتيب كه مشاهده مي‌كنيم توليد در اين سال به‌شدت كاهش پيدا كرد و ۵۰ درصد كاهش توليد را تجربه كرديم و سرمايه‌ها تقريبا از گردش خارج شدند و ركود باعث شد كه لايه‌هاي زيرين بخش مسكن هم متضرر شود و مصالح ساختماني ما كه بعضا قابل صادرات بود از بازارهاي بين‌المللي عقب بمانند. در این سال مصالح ما نه اينكه نتوانستند خود را به‌روز كنند، بلكه به صورتي دچار ورشكستگي شدند و كارخانه‌ها تعطيل شدند و صنعت ساختمان دچار بزگترين ضربه شد. او ادامه مي‌دهد: اما بعد از اجرايي شدن برجام به‌طور تقريبي فضاي مناسبي پيش آمد كه البته بايد گفت اميد واهي وارد بازار مسكن شد. اين اميد واهي تا به امروز هم ادامه پيدا كرد و مي‌توان گفت هرچند تاثير بسزايي در بازار ايجاد نشده و تحول خاصي را در بازار شاهد نبوديم ولي اين افق روشني كه خودش را نشان داده حركت‌هايي و شور و هيجاناتي را در بازار مسكن ايجاد كرده است. ستاريان خاطرنشان ساخت: به‌طور كلي تحليل من از وضعيت بازار مسكن در سال ۹۴ اين است كه اگر نتايج برجام جاري و محقق شود اقتصاد به‌طور كلي رونق پيدا مي‌كند و رونق اقتصاد باعث مي‌شود كه ما از ركود خارج شويم. مسكن هم متاثر از آن مي‌شود و ركود را پشت سر مي‌گذارد و مسكن هم متعاقب ديگر بخش‌هاي اقتصاد رونق پيدا مي‌كند و تقريبا هم جزو نخستين بخش‌هاي اقتصاد است كه بيشترين سرمايه را به سمت خود جذب مي‌كند اين اتفاق احتمالا در ميانه سال و اوايل نيمه دوم سال ۹۵ رخ دهد و ما شاهد اين خواهیم بود كه افزايش توليد معاملات و افزايش سرمايه‌گذاري و سرمايه‌گذاري را در اين مقطع داشته باشيم كه اين اتفاقات همگي باعث رونق بازار مسكن مي‌شوند.


1395، سال يكسان‌سازي نرخ ارز

هادي حق شناس، كارشناس اقتصادي در گفت‌وگو با «آرمان» در رابطه با نظام بانكي كشور مي‌گويد: نظام بانكي كشور در سال ۹۴ از چند جهت دستاورد مهمي داشت. يكي از دستاوردهاي مهم نظام بانكي تحت كنترل درآوردن موسسات مالي و پولي غيرمجاز بود. البته نقدينگي از ۴۵۰ هزار ميليارد تومان به بيش از ۹۰۰ هزار ميليارد تومان رسيد اما ۱۰۰ هزار ميليارد تومان آن ناشي از اين بود كه اين موسسات غيرمجاز استاندارد بانك مركزي را پذيرفتند و امروزه تحت نظارت بانك مركزي فعاليت مي‌كنند كه در سنوات گذشته چنين كاري را انجام نمي‌دادند. او مي‌افزايد: دومين دستاورد نظام بانكي اين بود كه به شكل دستوري وارد تعيين نرخ بهره نشد و به واقع با ابزار كنترل تورم نرخ سود سپرده و سود تسهيلات نرخ بهره را كاهش داد كه برخلاف سال‌هاي گذشته كه به شكل دستوري وارد ماجرا مي‌شد اين‌بار اين كار را نكرد بلكه با صبر و تحمل، نرخ‌ها با توجه به تورم از سوي بانك‌ها كاهش يافت. دستاورد ديگر نظام بانكي تعامل با نظام بانكي بين‌المللي و ايجاد سوئيفت بود. همچنين دارايي‌هاي بلوكه شده ايران در پسابرجام با تلاشي كه بانك مركزي انجام داد مجدد وارد نظام بانكي ايران شد و اين منجر به اين شد كه در واقع ذخاير ارزي كشور افزايش پيدا كند. او همچنين مي‌افزايد: من فكر مي‌كنم كه نظارت عالمانه‌اي از سوي بانك مركزي حاكم است و با هدفگذاري دولت مبني بر كاهش نرخ تورم اين دستاورد با عملكرد هوشمندانه بانك مركزي تحقق پيدا كرده است. بانك مركزي به عنوان متولي بازار پول در شاخص نرخ تورم، نرخ رشد نقدينگي را خوب توانسته است كنترل كند و در حالي كه رشد نقدينگي همچنان بالاست. در سنوات گذشته اگر رشد نقدينگي بالا بود به دليل دارايي‌هاي خارجي بود. در دوسال گذشته دارايي خارجي كه تنظيم‌كننده افزايش رشد نقدينگي بوده تحت كنترل بانك مركزي درآمده و در مجموع به نظر مي‌رسد بازار پول كه زيرنظر بانك مركزي قرار دارد عملكرد قابل قبولي را در سال ۹۴ داشته است. او در رابطه با سال ۹۵ مي‌گويد: پيش بيني و تصور من از سال ۹۵ اين است كه با توجه به اينكه دولت يك دستاورد مهم كنترل نرخ تورم را داشته به حتم بانك مركزي هم در سال آينده سراغ سياست يكسان‌سازي نرخ ارز مي‌رود و به عنوان يك مولفه مهم و اثر‌گذار در بازار ايران تك‌رقمي شدن نرخ تورم سياست‌هاي خود را اعمال مي‌كند، كنترل بر موسسات غيرمجاز پولي و مالي شدت مي‌بخشد و روابط خود را با بانك‌هاي خارجي و استفاده از بازار پول خارجي و تاثيرپذيري از اين بانك‌ها را گسترده‌تر می‌كند. فكر مي‌كنم بخشي از سياست‌هايي كه بانك مركزي در دو سال گذشته اتخاذ كرده است آثار مثبت خود را در سال۹۵ بيشتر نشان می‌دهد.

عدم تنوع محصولات بزرگ‌ترين مشكل خودروسازي

محمدرضا نجفي منش، كارشناس خودرو در گفت‌وگو با «آرمان» مي‌گويد: صنعت خودروسازي كشور سال سختي را پشت سر گذاشت و نسبت به سال گذشته افت در توليد را تجربه كرد. علاوه بر افت توليد، مشكلات مالي و ركود بازار و... همگي باعث شد سال ۹۴ سال سختي براي اين صنعت رقم بخورد. او ادامه مي‌دهد: مشكل مالي كه در اين سال در خودروسازي وجود داشت بيشتر مربوط به مسائل داخلي خودروسازان مثل نخريدن كالا بود تا مشكلات ديگر كه بر خودروسازان تحميل شد. به‌‌يقين آينده روشني را مي‌توان براي بازار خودرو متصور شد و مسئولان و فعالان اين حوزه بايد تمام تلاش خود را در پيش گيرند كه آينده خوبي براي اين صنعت به وجود آيد. ما در توليدات داخلي خود با مشكلات كيفي مواجه نيستيم. ما در تنوع محصولات با كمبود مواجه هستيم. تنوع محصولات با راهبرد‌هاي جديد به وجود مي‌آيد كه با سفرهاي اخير رئيس‌جمهور اميد‌ها براي رونق بازار خودرو در سال آتي بيش از پيش افزايش پيدا كرده و تفاهمنامه‌هايي هم كه در اين زمينه با شركت‌هاي خارجي به امضا رسيده، بستر مناسبي براي عرضه محصولات داخلي در بازارهاي بين الملي فراهم كرده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

MOHSEN: 1395/1/109:46:17،
72
26
نمیخام ناامیدتون بکنم ولی هرسال دریغ از پارسال...
مردم: 1395/1/113:18:49،
55
25
ایران تنها کشوری در دنیاست که هر چه به عقب برگردی, انگار داری به آینده میری
پاسخ به مردم: 1395/1/116:59:34،
51
24
داداش عجب جمله ای گفتی.دمت گرم.مختصر و مفید و البته بسیار پر معنی.
بی نام: 1395/1/109:58:33،
92
31
وقتی از فاز اقتصاد مقاومتی دراومدیم اونوقت میشه امیدوار به اینده شد
چرا همش مقاومتی باشه چرا سال رفاه و اسایش ملت نباشه
kj: 1395/1/113:25:50،
29
63
همین دیگه اصلا اسم مقاومت میاد ملت به دلیل عدم اگاهی و سطحی نگری میگن یا ابالفضل.الان میگم بدونید اقتصاد مقاومتی تا این ساعت 1 درصد هم اجرایی نشده و همش لیبرالی هست.خواهشا اگر هم نمیدونید اشکال نداره ولی تحقیق کنید بعد حرف بزنید.امان از حرف های چرت کوچه بازاری....
نت: 1395/1/113:28:16،
36
63
اقتصاد مقاومتی یعنی جنس رو خودت تولید کنی تا کارگر خودت کار کنه نه چرخ اقتصاد کشور های دیگه رو بچرخونی.اقتصاد مقاومتی یعنی خودکفایی یعنی بالا بردن کیفیت یعنی از بین بردن بی کاری گرانی و..../که تا الان اجرایی نشده و با فرمول غربی دارین پیش میریم و مثل خودشون داریم فرومیپاشیم که البته حاج حسن کاری کرد که بی کاری تو فرانسه برای 10 سال ریشه کن شه
حقیقت: 1395/1/120:59:23،
46
30
۳۵ ساله دارن با ماشینهای داخلی ملت رو میکشن پس چرا پیشرفت نمیکنن
ما این اقتصاد مقاومتی رو نمیخوایم
احمد: 1395/1/110:07:58،
45
27
این سالی که گذشت هم مثل همه سالها اقتصاد لیبرالی اجرا شد و وضع ما این شد کاش رییس جمهور بعد از برجام که فهمید هیچ ابی گرم نشد و نخواهد شد برای قشر ضعیف جامعه اقتصادممقاومتی و حمایت از تولید کننده ایرانی رو اجرا کنه
هومن پاسخ به احمد : 1395/1/205:52:06،
20
27
هي ميگه ابي گرم نخواهد شد ؟؟؟ مگه اب گرم كنه ؟؟ بهبود اوضا ١٠٠ تا فاكتور داره كه يكي از شرط هاي لازمش رفع تحريم و ارتباط خوب با جهان است اما كافي نيست كلي موارد بايد پيش بياد از جمله اعتماد جهان ، همكاري قوا ، كارشكني نكردن صاحبان نفوذ و انحصارطلبان دلواپس عزيز . و شرايط مناسب منطقه اي (كه الان بدترين وضع در منطقه حاكمه ) . بعدش هم
، . اقا بذار سال بگذره بعدش هي بگو برجام بد بود . تا الانش خوب بوده و اگه برجام نبود اوضا تساعدي بدتر ميشد . مثل دولت قبل كه هر روز بدتر از ديروز بود
کوکی: 1395/1/110:43:04،
36
24
همونطور که این اهداف تو سال 1397محقق شد توسال 1395هم محقق میشه.من موندم مسولین ما از حرف زدن های بدون عمل خسته نشدن؟؟؟بخدا مردم اصلا حرف های شما رو گوش نمیدن و فقط میخندن.امیدوارم سال 95سالی باشه که مسولین عزیز با چشمی باز مشکلات مملکت رو نگاه کنند و حل و فصلش کنند.بیکاری بزرگترین معضل جوون های ایرانه.
سال نو رو به همه ایرانیان تبریک میگم.
کوکی : 1395/1/113:50:37،
20
24
تصحیح میکنم.بجای 1397منظورم 1394 بود.
بینام: 1395/1/122:56:13،
16
32
مسکن امسال 300 درصد گران خواهد شد
کوکی: 1395/1/215:45:27،
18
20
به نظر من 3 میلیون درصد گرون میشه.شک نکن.
صابر: 1395/1/110:44:57،
59
27
امسال سال سقوط اقتصاد
احسان: 1395/1/111:00:12،
44
21
حتي اينجا هم ؟؟؟!!!تو گرايش ايرانيين هم فريال!!!؟؟؟ خخخ
Matin: 1395/1/111:10:24،
31
22
به امید یه سال خوب برای مردم و کشورمون
امیدوارم بعضی از مردم هم رفتار هایی نکنند که باعث پسرفت کشورمون بشه
غمدلانه : 1395/1/111:20:10،
46
30
چند دهه باید بگذرد
تا مردم ایران
که قدیمیترین
مردم در دنیا و تمدن در دنیا بودند
قدیمی ترین
افتخارات
جهان را داشتند
قدیمیترین قانون انسان شناسی
قدیمیترین قانون بیمه و ...
قدیمیترین دانشگاهها
قدیمیترین برابری حقوق انسانها را داشتیم
حقوق حیوانات را داشتیم


چند سال چند دهه باید بگذره
تا تورم نداشته باشیم
رکود نداشتنه باشیم
بیکاری
طلاق
و ... نداشته باشیم

کی نوبت ما میشه
مگر حق کدام کشور را خوردیم
مگر به کدان قوم ظلم کردیم
به کیآآ حمله کردیم
خدایا
فقط اینو بخون
فقط اینو بشنو
کسی نیست بغضمو باور بکنه
ناصر: 1395/1/113:37:13،
34
45
قدیمی ترین و اولین و تاریخ چند میلیون ساله که هنر نیست.حالا بماند که آن تمدنها رو هم عربها و ترکها ساختن و یک معماری فارسی نمیشه پیدا کرد در ایران. یا اسلامی یا سلجوقی یا صفویه یا قاجار یا هم تمدن غربیه.حالا گفته هاتو قبول کنیم.به چه درد من میخوره تاریخ؟ همین دبی و قطر با تاریخ 100 ساله به ریش منو تو میخندن و بهترین امکانات دنیارو در اختیار دارن.
کوکی: 1395/1/117:05:30،
45
20
دوست و هموطن عزیز.ساعت ها و روزها و شاید ماه ها به تمام این مسائل فکر کردم.به مردم افسرده به زن هایی که بخاطر مشکلات مادیه زندگی تو رنج 24تا25سالگی جدا میشن به اختلاف طبقاتی ای که از زیر زمین تا کره ماه هستش به بیکاری جوون ها و و و ...
فقط تونستم به ناچار ، فقط یک راه چاره پیدا کنم.اونم اینکه قید کشورم رو بزنم و برم کشوری دیگه زندگی کنم.
متاسفانه توی همه کشورها دولتمردان و سیاست مداران اون کشور با زیرکی و دیپلماسیه صحیح نمیزارن آب تو دل مردمشون تکون بخوره.ولی تو ایران مردم واسه جبران خسارت اولین گزینه مسولین هستند.
کوکی: 1395/1/117:11:32،
42
22
ایران و اقتصادش خیلی وقته که از دست رفته.ایران از اون زمانی که جوون های 6آتیشه میرفتن و با انفجار تخت جمشید و خیلی از بناهای تاریخی دیگه احساس میکردن درهای بهشت واسشون باز شده، از بین رفت.نه دکتر احمدی نژاد نه دکتر روحانی و نه هیچ دولت دیگه ای نمیتونه این مملکت رو درست کنه.ایران رو دوست دارم چون زادگاهمه.ولی چند سال باید صبر کرد تا شرایط بهبود پیدا کنه؟مگه چند سال زنده ایم؟چون تو ایران دولت و دولت ها فقط مجری و عمل کننده هستند و نه تصمیم گیرنده و حتی مجلس هم استقلال رای و تصمیم نداره،بنابراین نه هیچ شکستی رو از چشم دولت ببین و نه هیچ پیروزی ای رو.
ایرانی: 1395/1/211:26:40،
20
23
مساجد با شکل متعارف که مسلمانها میشناسن از روی بناهای دوره ساسانی مثل کاخ سروستان، کاخ فیروز آباد و... ساخته شدن از شکل گنبد گرفته تا ورودی ها و قوسشون، اگر ترک و عرب تمدنی داشتن اول تو سرزمین خودشون میساختنش نه تو سرزمین دیگران!، اعراب حتی علم ضرب سکه نداشتن و مدتها از سکه های ساسانی و ضرابخانه های ایرانی استفاده میکردن، یه مسجد تاریخی زیبا در شبه جزیره عربستان نمیتونی ببینی و هر چه مسجد زیبا هم ساخته شده یا معماری ایرانی دارن یا بیزانسی یا موری، ترک های خانه به دوش چادرنشین هم که دیوار چین به خاطر ایلغار اونها و عموزاده های مغولشون ساخته شد تمدنی نداشتن که بخوان معماری داشته باشن و هنوز یه عده شون به رهبری ربیعه قدیر در ترکستان شرقی زیر چکمه چینی ها زندگی میکنن!، حتما چادرهاشون رو شکل بناهای ایرانی میساختن!
Hami: 1395/1/111:34:35،
29
25
انشالا به اميد خدا...
علی: 1395/1/111:59:46،
49
27
امید چیزه خوبیه ولی نه توی این مملکت
نت: 1395/1/112:13:52،
46
27
نمی خوام اول سال جدید حرف منفی بزنم ولی از 92 تا الان شما پیشرفتی در هیچ زمینه ای دیده اید؟خب بهونه این دولت تحریم بود که به گفته خودشون لغو شده پس الان وقت عمل هست اگر بهانه دیگری نیاورند.انقدر که این حزب تحریم ها رو سخت می دونند بلای الهی رو سخت نمی دونند
siya: 1395/1/113:09:26،
22
35
این که مشخصه با ملموس شدن اثرات برجام در عرض 4 سال عقب ماندگیه 10 ساله جبران میشه کساییم که موج ناامیدی را میندازن همونایین که زمان آقای احمدی نژاد باعث بدبختیه ملت شدن ولی باز کار درست اینه که از این فرصت استفاده کنی و بار و بندیلتو ببندی بزنی به چاک فردا چی میشه الله اعلم
وحيد يوسفي: 1395/1/114:10:35،
19
34
منم تبريك ميگم سال نو رو
انشالله سال خوب و خوش همراه با سلامتي و موفقيت باشه.
انشالله اوضاع بهتر ميشه.
نااميدي ممنوع.
نااميدي ممنوع.
نااميدي ممنوع.
سید: 1395/1/123:58:11،
29
30
بعضیا از رفتن از این مملکت حرف میزنن من شرایط تحصیلیم جوریه که میتونم از ایران برم البته نه راحت ولی شرایطشو دارم دل خوشی هم از اینجا ندارم ولی وقتی جوونایی رو میبینم که حتی سنشون خیلی از من پایین تر بود و زیر توپ و آتیش و بودن لحظه ایی شک نکردن از خودم بدم میاد که چقد بی معرفتیم که به خاطر مشکلات اقتصادی میخوایم وطنی که با گوشت و خون حفظ شده رو ول کنیم و بریم پی کیف خودمون البته بعضیا رفتنشون بهتر از موندشونه
جواد: 1395/1/212:57:44،
30
15
سال که با شعار شروع بشه با شعار تمام میشه خدا به خیر کنه امسال رو.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار