کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اينترنت بهتر در گرو پهنای باند عريض‌تر

کدخبر:۲۰۸۴۲چهارشنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۴:۴۹۹۳۲ بازدید

افزايش پهناي باند و شبكه انتقال لازمه افزايش سرعت اينترنت است و امسال پس از وعده‌هاي سازمان‌هاي مربوط به ارتباطات و فناوري اطلاعات ...

افزايش پهناي باند و شبكه انتقال لازمه افزايش سرعت اينترنت است و امسال پس از وعده‌هاي سازمان‌هاي مربوط به ارتباطات و فناوري اطلاعات، شبكه پهناي باند IP كشور به سقف 4000 گيگابيت بر ثانيه رسيد و البته اين روند بايد ادامه يابد تا اثرات محسوس آن براي كاربران آشكار شود.

به گزارش ایران جیب به نقل از تعادل، افزايش ظرفيت پهناي باند براي تحقق هدف افزايش سرعت اينترنت، همواره از وعده‌هاي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و همچنين شركت ارتباطات زيرساخت كشور بوده است و در اين راستا پروژه‌هاي مختلفي انجام شده و طراحي‌هايي صورت گرفته كه به افزايش پهناي باند نيز منجر شده است.

از ابتداي روي كار آمدن دولت يازدهم، يكي از تصميمات اين بود كه انحصار نسل سوم شكسته و مجوز نسل سوم به بالا براي اپراتورها صادر شود كه اين مساله به وقوع پيوست و ورود اپراتورها به عرصه ارائه خدمات نسل سه و چهار كه در گذشته به بهانه تمديد دوره انحصار رايتل محقق نمي‌شد، صورت پذيرفت و البته روند پوشش اپراتورها در تمام كشور همچنان ادامه دارد.

محمود واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، اوايل سال اظهار كرده بود در زمينه توسعه ارتباطات و ICT از آنچه به حوزه وزارت ارتباطات از تامين زيرساخت‌ها و پهناي باند مربوط است، دريغ نخواهد كرد و مخابرات و تمام اپراتورها هرقدر پهناي باند بخواهند دراختيار آنها قرار مي‌دهد، اما شركت مخابرات، مشكلات كيفيت اينترنت كاربران را به عدم تامين پهناي باند كافي از سوي شركت ارتباطات زيرساخت مربوط دانسته و به ادعاي شركت ارتباطات زيرساخت مبني بر عدم محدوديت در واگذاري پهناي باند واكنش نشان داده بود.

در ادامه اين كشمكش، شركت ارتباطات زيرساخت كشور ادعاي شركت مخابرات مبني بر فقدان پهناي باند كافي در برخي استان‌ها را رد كرده و بااشاره به بدهي 350ميلياردي شركت مخابرات ايران به شركت ارتباطات زيرساخت اظهار كرد در ارائه پهناي باند هيچ گونه مشكل و محدوديتي ندارد و مديران اين شركت از ظرفيت‌هاي توسعه‌يي ايجاد شده در اين بخش آگاهند. همچنين در تيرماه سال جاري، پروژه تلاش براي افزايش ظرفيت IP كشور تا 1200گيگابيت بر ثانيه افتتاح شد و محمود خسروي مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت، از ايجاد 128ايستگاه براي نصب تجهيزات پروژه تلاش و تحت پوشش درآمدن 100شهر در قالب اين طرح خبر داد. واعظي در سال جاري همواره بر لزوم افزايش پهناي باند تاكيد كرد و با بيان اينكه پهناي باند اينترنت داخلي ابتداي دولت تدبير و اميد 620 گيگابيت بر ثانيه بوده و به 2400 گيگابيت بر ثانيه رسيده است، از تلاش براي رسيدن به پهناي باند 4000 گيگابيت بر ثانيه خبر مي‌داد و معتقد بود اين روند توسعه‌يي بايد ادامه پيدا كند زيرا شبكه ملي اطلاعات و دولت الكترونيك بدون پهناي باند داخل امكان‌پذير نيست.

سرانجام در تاريخ 18 بهمن سال جاري، پروژه فجر كه شامل سه پروژه بزرگ زيرساختي با عنوان‌هاي تلاش (2) و تجميع (1) و (2) بود با هدف توسعه پهناي باند شبكه زيرساخت در كشور اجرا شد و شركت ارتباطات زيرساخت سرانجام وعده‌ افزايش ظرفيت پهناي باند تا 4000 گيگابيت بر ثانيه را محقق كرد.

با به انجام رسيدن پروژه تلاش كه در ادامه مجموعه‌يي از پروژه‌هاي بزرگ ارتباطي كشور با عنوان توسعه لايه انتقال شبكه زيرساخت اجرا شد، ظرفيت پهناي باند داخل كشور در حوزه انتقال و همچنين با اجرايي شدن پروژه‌هاي تجميع در لايه ديتا به عنوان سومين لايه زيرساختي، ‌ظرفيت‌هاي ارتباطي براي اجراي پرشتاب ساير طرح‌هاي توسعه‌يي در اين عرصه فراهم شده و ظرفيت بستري شبكه ديتاي كشور تا پنج برابر افزايش يافت.

از مزاياي افتتاح پروژه تلاش، مي‌توان افزايش 800 گيگابيت بر ثانيه‌يي شبكه انتقال كشور و رسيدن از 2500 به 3300 گيگابيت بر ثانيه و افزايش 1600 گيگابيت بر ثانيه‌يي شبكه پهناي باند IP كشور تا رسيدن به سقف 4000 گيگابيت بر ثانيه اعلام كرد.

همچنين افزايش ظرفيت ارتباطات 31 مركز مابين لايه‌هاي دسترسي و core به ميزان 720 گيگ، افزايش 3400 گيگابيت ظرفيت در لايه دسترسي شبكه و نوسازي بخشي از تجهيزات لايه كر (core) و گيت‌وي (Gateway) شبكه بخشي از دستاوردهاي اجراي اين پروژه است.

وزير ارتباطات همچنين در شهريور ماه، با اشاره به ظرفيت 116 گيگابيت بر ثانيه ظرفيت ترانزيت ترافيك بين‌المللي در ابتداي كار دولت تدبير و اميد، از افزايش اين رقم به حدود 558 گيگابيت بر ثانيه خبر داده بود كه در حال حاضر اين ظرفيت در پروژه فجر تا 710 گيگابيت بر ثانيه افزايش يافته همچنين پهناي باند بين‌المللي در ابتداي كار دولت 72 گيگابيت بر ثانيه بوده كه هم‌اكنون به 307 گيگابيت بر ثانيه رسيده است. به اعتقاد كارشناسان افزايش پهناي باند، شبكه انتقال و شبكه IP و درنهايت بالا بردن ظرفيت شبكه‌هاي اينترنتي براي افزايش سرعت اينترنت، راه درازي است كه بايد ادامه داشته باشد و سال آينده نيز اين روند سير تكميل خود را طي كند، زيرا با وجود اقدامات صورت‌گرفته براي افزايش ظرفيت و پهناي باند، هنوز هم مشكلات زيادي سر راه كاربران وجود دارد و رضايت آنان حاصل نشده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ممد: 1394/12/2623:20:31،
19
53
دم آسیاتک گرم خداییش
آرمان : 1394/12/2700:31:27،
26
18
اينترنت بهتر فقط در گرو داشتن وجدان و عدم سودجويي بيش از حد شركت هاي ارائه دهنده ي اينترنت...
امید: 1394/12/2700:14:16،
29
20
امیدوارم خدا حق این دزدای مخابراتی را بده. محاسبه کردیم 8 گیگ حجم 3 گیگ استفاده کردیم تموم شد ما که نمیگذریم از این کاراشون حالا بماند که بزور ما رو مشترک خودشون کردن و میگن نمیتونید از شرکت های دیگه اینترنت بگیرید خداییم هست انشالله خدا جوابتون رو بده
کدخدا: 1394/12/2701:16:02،
24
23
اعداد الکی ، آمار بیخودی

اینترنت همینه ، همین الان ، همین سرعت ، همین کیفیت ...

مثل ماشینای تولیدیمون

فقط قول بیخودی ...
معیدد مرگان: 1394/12/2702:22:19،
23
22
آقا این مخابرات جیب ما رو خالی کرده.سرعتشم که بنازم.
شما اول مجوز استفاده از فیبر نوری رو به شرکت های خصوصی بده.این خودش بخش نسبتا بزرگی از مشکلات ما رو حل میکنه.
سيد امين شفيعي: 1394/12/2702:22:25،
20
18
ما همچنان منتظر عريض تر شدن پهناي باند و كاهش قيمت اينترنت هستيم
البته ما به دولت تدبير و اميد اميدواريم
خودشم: 1394/12/2706:46:45،
19
27
به نظرم سریعترین و ارزان ترین اینترنت کشور رو ایرانسل ارایه میده تازه قطعی هم نداره و فقط توی پیک مصرف سرعت کم میشه
کاربر کهنه کار adsl: 1394/12/2708:55:40،
47
16
کاملا درست گفتی من بعد از10-15 سال استفاده از اینترنت دی اس ال تازگیها ایرانسل را کشف کردم البته از دانلود نامحدود شبانه همراه اول هم نباید غافل شد به هر حال به همه توصیه میکنم به جهت قیمت و کیفیت اول اینترنت های وب -دومی شبانه همراه اول -سومی سالانه ایرانسل و بعضی طرح های دیگه که خودتان ببینید الباقی شرکتها همگی از لحاظ قیمت نمی صرفند
تازه كار اي دي اس ال : 1394/12/2721:20:52،
14
20
شما اي دي اس ال نديدي كه با سيم كارت مقايسه اش ميكني اي دي اس ال من يه گيگ رو تو سه دقيقه اگرم شلوغ بلشه سرعت بد باشه تو ده دقيقه دانلود ميكنه بهترين سرعت سيم كارت زير دو ساعت نميتوني يه گيگ رو دانلود كني البته من تهرانم از اي دي اس ال شهرستان خبر ندارم
الام: 1394/12/2707:58:44،
49
25
تا وقتیکه دولت یعنی شرکت ارتباطات زیرساخت انحصار واردات پهنای باند رو داره هیچ بهبودی در کیفیت اینترنت نخواهیم داشت و روز به روز بدتر خواهیم شد چون شرکت زیرساخت پهنای باند رو گرون به مخابرات و شرکتهای دیگه میفروشه و سود خوبی به جیب میزنه بهمین دلیل شرکت مخابرات و شرکتهای دیگر مجبورند کرانفروشی کنند تا سود کنند
احمد و محمود: 1394/12/2714:11:18،
15
19
اين كار دولت روحاني ديگه خوبه ما دلواپسها ميتونيم پس راحت بيايم اينجا ها پست بذاريم و هي منفي بخوريم و حال كنيم :)))

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار