کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

1.2 ميليون ترك شغل در سال گذشته

کدخبر:۲۰۸۰۹چهارشنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۴:۲۳۸۳۱ بازدید

سال گذشته يك ميليون و 250 هزار نفر از شغل قبلي خود انصراف داده‌اند. از اين تعداد يك ميليون و 125 هزار نفر مرد و 125 هزار نفر زن ...

سال گذشته يك ميليون و 250 هزار نفر از شغل قبلي خود انصراف داده‌اند. از اين تعداد يك ميليون و 125 هزار نفر مرد و 125 هزار نفر زن بوده‌اند. اين مساله نشان مي‌دهد زنان با مسائل و مشكلات كاري از جمله پايين بودن حقوق و دستمزد يا موقتي بودن قراردادهاي كاري بيشتر كنار مي‌آيند. آمارهاي كلي نشان‌دهنده اين واقعيت است كه با وجود بالا بودن نرخ بيكاري و وجود چند ميليون جوان آماده به كار، برخي در صورت نامناسب بودن شرايط كاري خود ترجيح مي‌دهند بيكار بمانند يا ريسك استعفا از يك شغل و جست‌وجوي شغل تازه را بپذيرند. از اين رو بخشي از بيكاري افراد قبلا شاغل به دليل موقتي بودن كار، پايين بودن درآمد، به پايان رسيدن دوره خدمت وظيفه، مهاجرت، مسائل خانوادگي، اخراج و تعديل نيرو و... بوده كه اجتناب‌ناپذير است.

به گزارش ایران جیب به نقل از اعتماد، در بررسي علل ترك بيكاران در پنج سال 89 تا 93 مشاهده مي‌شود كه اگرچه تعداد بيكاران مزبور كاهش يافته است اما چهار عامل اصلي به ترتيب اولويت موقتي بودن كار، به پايان رسيدن دوره خدمت وظيفه، پايين بودن درآمد و اخراج يا تعديل نيرو همچنان از عمده‌ترين علل ترك كار افراد است.


13 عامل اصلي ترك شغل

بر اساس تحقيقات انجام شده از سوي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، 13 عامل براي ترك شغل در ايران وجود دارد كه شامل پايين بودن درآمد، تعطيلي دايمي محل كار، فصلي بودن كار، موقتي بودن كار، جابه‌جايي محل كار، تحصيل يا آموزش، اخراج يا تعديل نيرو، مسائل خانوادگي، مهاجرت، بازنشستگي، به پايان رسيدن دوره خدمت وظيفه، كهولت سن و بيماري است. نتايج آمارگيري نيروي كار نشان مي‌دهد در سال 93 حدود يك ميليون و 250 هزار نفر بيكار قبلا شاغل در رده‌هاي سني 10 ساله و بيشتر در كشور وجود داشته كه يك ميليون و 125 هزار نفر مرد و 125 هزار نفر زن بوده‌اند. اصلي‌ترين علت ترك كار نيروي شاغل در سال 93 را مي‌توان در عواملي چون موقتي بودن كار با 26.2 درصد، به پايان رسيدن دوره خدمت وظيفه با 16.5 درصد، پايين بودن درآمد با 14.7 درصد و اخراج يا تعديل نيرو با 10.7 درصد جست‌وجو كرد. علاوه بر اين دلايل عمده، عوامل ديگري نيز در ترك كار افراد نقش داشته‌اند كه تعطيلي دايمي محل كار و فصلي بودن كار از جمله آنهاست. كهولت سن كمترين اثر را با 0.1 درصد سهم از كل داشته است. علت خروج از كار 132 هزار نفر نيز مشخص نيست.


كاهش 558 هزار نفري افراد بيكار قبلا شاغل

طبق آمار موجود تعداد افراد بيكار قبلا شاغل طي پنج سال گذشته و در مقايسه با سال ١٣٨٩ حدود ٥٥٨ هزار نفر كاهش يافته كه اين كاهش در تمامي علل ترك شغل نمود داشته به استثناي علت مهاجرت و مسائل خانوادگي، به‌طوري كه علت مربوط به مهاجرت در سال ١٣٩٣ نسبت به 89 حدود دو برابر شده است. بررسي اعداد و ارقام سال ١٣٨٩ نيز بيانگر آن است كه چهار عامل اصلي ذكر شده در اين سال هم از عمده‌ترين علل ترك كار افراد بوده و از همان اولويت‌بندي پيروي كرده است. موقتي بودن كار 25.4 درصد، به پايان رسيدن دوره خدمت وظيفه با 17.2 درصد، پايين بودن درآمد با 14.7 درصد و اخراج يا تعديل نيرو با 10.3 درصد اصلي‌ترين علل ترك كار عنوان شده است.

امروزه ترك شغل كاركنان ضمن اينكه بر شاخص نرخ بيكاري اثر دارد؛ به عنوان يكي از مهم‌ترين نگراني‌هاي مديريت منابع انساني نيز مطرح مي‌شود. به همين دليل سازمان‌هايي كه بتوانند دلايل و عوامل موثر در تمايل به ترك خدمت كاركنان را درك كنند؛ خواهند توانست پيش از اينكه كاركنان سازمان را ترك كنند؛ سياست‌ها و روش‌هاي موثري را براي حفظ و نگهداري منابع انساني كارآ به كار گيرند و در واقع با بررسي و شناسايي عوامل موثر در تمايل به ترك شغل، مي‌توانند ترك شغل آتي كاركنان را مورد پيش‌بيني قرار دهند.  اينكه افراد بيكار قبلا شاغل در بازه زمان مورد بررسي چه راه‌هايي را براي يافتن شغل مورد نظر خود انتخاب كرده‌اند، بسيار اهميت دارد. در سال ١٣٩٣ در ايران پرس و جو از دوستان و آشنايان با 35.6 درصد، ثبت نام يا پيگيري در مراكز كاريابي با ٢٢ درصد، درج آگهي يا مطالعه آگهي‌هاي استخدامي روزنامه‌ها و مجلات با 18.6 درصد و تماس با كارفرما با ١٣ درصد، روش‌هاي مورد توجه اين افراد به شمار مي‌روند. جست‌وجوي منابع مالي و امكانات براي شروع فعاليت خوداشتغالي، تقاضاي جواز كسب يا پروانه اشتغال و ساير روش‌هاي موجود نيز در اين سال‌ها مورد توجه قرار گرفته است.


تقاضاي تسهيلات 450 هزار نفر درخواست‌كنندگان جواز 100 هزار نفر

رقم ٤٥٠ هزار نفري متقاضيان تسهيلات براي آغاز كار به كل جمعيت فعال اقتصادي كشور، در بردارنده اين مفهوم است كه در شرايط كنوني بستر مناسبي براي كارآفريني وجود ندارد كه رقم ثابت ١٠٠ هزار نفري براي درخواست جواز كسب و پروانه اشتغال نيز مهر تاييدي بر اين مدعاست. علاوه بر اين سهم بالاي ٣٥ درصدي پرس و جو از دوستان و آشنايان در روش‌هاي مزبور، به نوعي تداعي‌گر لابي‌گري‌هاي موجود در چرخه اقتصادي كشور است. همان‌طور كه با وجود برگزاري آزمون‌هاي استخدامي، معمولا در برخي از موارد قبل از بحث شايسته‌سالاري، بحث خويشاوندي مطرح است و برخي از افراد به واسطه خويشاوندي با مديران مياني و بالايي، امكان ورود به مشاغل مختلف را مي‌يابند. اين درحالي است كه در دنيا مكانيسم آغاز به كار از طريق موسسات كاريابي فعال‌تر عمل مي‌كند و تاثير بيشتري بر اشتغال افراد دارد، درحالي كه در ايران ثبت‌نام در موسسات كاريابي در سال تنها ٢٢ درصد از سهم اقدامات افراد بيكار قبلا شاغل را شامل مي‌شود.

kdm289549tvd011w9qg.png

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اشکان: 1394/12/2607:56:01،
35
7
خیلی از افراد شاغل هم به خاطر درآمد ناچیز و شغل غیر مرتبط فرقی زیادی با بیکار ندارن
تصميمات نابخردانه !: 1394/12/2913:08:00،
10
7
سونامي ديگري با رويكرد بيكاري ...!!! با شدت در راه است ؟ !!!


اين اتفاق از تورم و ركود حاصل شده است كه گراني عوارض و ماليات وارزش افزوده كه تطابق با سطح رفاه و آسايش مردم ندارد ؟!!!

و افزايش نرخ جريمه هاي رانندگي به سرعت و كاهش زمان سر رسيد اين سونامي مي افزايد ؟ و دستگاههاي قضا و ادارات راهنمايي و رانندگي و شهرداري ها و مسئولين هدايت اين واقعه را با چالش جدي مواجه خواهد كرد كه مديريت بي كفايت و تصميمات نابخردانه كشور را در تلاطم شديد قرار مي دهد .
آریا: 1394/12/2608:10:16،
25
5
با یه نگاه به جدول بالایی میشه فهمید که حضرات چرا ورود به دانشگاه حتی در مقاطع تحصیلات تکمیلی رو تا به این حد تسهیل کردن و همچنین چرا حاضر به تغییر در قوانین نظام وظیفه نیستن چون این دو قشر بینوا رو هم جز شاغلین محسوب میکنن و با اینکار عملا آمار اشتغال رو دستخوش تغییر میکنند.
بعلاوه وقتی نیروی کار تحصیل کرده و مجرب باید با درآمد زیر یک میلیونی سر بکنه و یه شاغل در صنوف آزاد تا ماهی ده بیست میلیون درآمد داره مسلمه که باید شاهد فوج فوج کوچ طبقات کارگری و کارمندی به کف بازار باشیم!!
دهه50 آ: 1394/12/2612:55:18،
16
7
نه عزیز
تسهیل ورود به دانشگاه 1 هدف فوق ممتاز داره
سرگرم شدن نسل جوان در طلائی ترین و پر انرژی ترین دوران زندگی
بعدش هم که 2 سال خدمت
بعد از خدمت هم یکی دوسال چرخیدن و فِر خوردن تا طرف متوجه بشه اصلا چی به چیه و مبارزه کردن با انواع و اقسام اسیبهای اجتماعی و اقتصادی و اخلاقی و خانوادگیو.....
مثل میدان مین میمونه نه؟
به همین سادگی سنش رسیده به دهه 30 بعدش رو هم که دیگه همه میدونیم
محمد: 1394/12/2608:12:48،
26
7
اينجا ايرانه پس هر چيزي امكان داره بيكاري كه مالي نيست
بهزاد : 1394/12/2609:28:37،
17
6
من چهار ماهه که از پروژه‌ای که کار می کردم تعدیل شدم کارهایی هم که جستم مناسب نبوده و تشخیص دادم تحمل بیکاری بهتر از اشتغال در آنها است.
علت تعدیل هم نبود بودجه در پروژه بود.
به نظر من برای رشد اشتغال هر باید نرخ سرمایه‌گذاری غیر دولتی افزایش پیدا کند. چون سرمایه‌گذاری دولتی تورم بدنبال خواهد داشت.
عجبا: 1394/12/2609:31:13،
22
9
چرا راجع به کاسبهائی که مغازه و یا کارگاهای تولیدی و شرکشتهای
که جمع کردند ویا ورشکست شدند نمی گویید با هر کدام از این ها چند نغر هم بیکار ویا بعنوان طلبکار درگیرند
مسعود: 1394/12/2610:56:13،
14
6
امروز 26 اسفنده شرکت ما هنوز حقوق اسفند و عیدی رو نداده. با این وضع باید فکر کار دیگری باشم
بهزاد : 1394/12/2612:10:19،
13
5
اگر مشکل فقط یکماه دیرکرد حقوق است پیشنهاد میکنم شغلت را حفظ کن.
اولین مشکلی که روبرو میشوی خلا بیمه خواهد بود.
akbar: 1394/12/2612:53:16،
11
6
ممکنه شما اسمش رو گذاشتی ترک کار !!! ولی در واقع اخراج از کار بوده!! البته دوستانه و بی سر وصدا!! همه هم میدونن که شکایت تو این مملکت به هیچ جایی نمیرسه پس شکایت هم نمیکنن و اسمش میشه همون ترک کار..البته به نفع اداره کاره چون درگیر بیمه بیکاری و شکایت و اینا نمیشه.
بنظرم بجای اینکه بیراهه بری و به خیال خودت دنبال دلایل این باشی که چراخوشی زیر دل مردم میزنه کارشون رو ول میکنن دنبال این باشی که چرا کارفرما یه نیرو رو چند ماه میاره و بعدشم ولش میکنه به امون خدا و توی اون چند ماه چه سو استفاده ایی از طرف میشه که بعدش مجبور میشه بی سروصدا کارشو ول کنه بره شکایتم نکنه!!!
امید: 1394/12/2612:55:49،
9
6
امروز ۲۶ اسفند هنوز حقوق و عیدی بازنشستگان راه آهن رو نریختن تازه زنگ میزنیم طلبکار هم هستن
بابا نداریم از کجا بیاریم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما