کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گردش مالی ميلياردی قنادی ها

کدخبر:۲۰۷۷۵سه شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۴:۲۶۷۱۲۹ بازدید

شيرين كردن كام خود و ديگران كاري است كه خانواده‌هاي ايراني علاقه‌مند به انجام آن در ايام نوروز هستند و پذيرايي با يكي از انواع شيريني ...
گردش مالی ميلياردی قنادی ها

شيرين كردن كام خود و ديگران كاري است كه خانواده‌هاي ايراني علاقه‌مند به انجام آن در ايام نوروز هستند و پذيرايي با يكي از انواع شيريني از جمله رسوم ايرانيان در ايام نوروز است و همين مساله بازار انواع شيريني را در آستانه نوروز داغ مي‌كند. در اين ميان در سال‌هاي اخير همواره شاهد نوسان قيمت شيريني در آستانه نوروز بوده‌ايم. در حالي كه شيريني از جمله محصولاتي است كه قيمت مصوب سالانه دارد، اما با اين وجود شيريني‌فروشان همه ساله در ايام نزديك به نوروز از آنجا كه تقاضاي زيادي براي محصولات خود دارند اقدام به افزايش قيمت‌ها مي‌كنند. اين همان اتفاقي است كه اين روزها نيز شاهد آن هستيم و امسال هم چنين شرايطي در بازار شيريني به وجود آمده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از آرمان، نوروز يكي از مقاطع زماني است كه تقاضا در بازار شيريني افزايش پيدا مي‌كند و ايرانيان بر اساس عادت و سنت براي پذيرايي از مهمانان خود در اين ايام توجه زيادي به شيريني دارند. در اين بين با وجود انواع مختلف شيريني‌جات مردم در تناسب با ميزان درآمد و سلايق خود اقدام به خريد شيريني مي‌كنند. اما نكته حائز اهميت نوسان قيمت در اين بازار است. با توجه به اينكه همه ساله قيمت مصوب شيريني‌ها منتشر مي‌شود، همچنان شاهد افزايش قيمت شيريني‌ها در ايام پر تقاضا هستيم. همچنين قيمت شيريني‌ها با توجه به منطقه جغرافيايي متفاوت است و گاهي اوقات قنادان با روش‌هاي مختلف و استفاده از افزودني‌هاي خاص اقدام به افزايش قيمت شيريني‌ها مي‌كنند. با اين حال قيمت انواع شيريني‌ كه در نزديكي سال نو با افزايش تقاضا همراه شده، در مقايسه با اسفند سال گذشته در بيشتر انواع آن افزايش داشته است. به گزارش ايسنا شنیده‌ها از بازار شيريني‌ و شكلات حاكي از آن است كه قيمت انواع شيريني اعم از شيريني خشك و تر نسبت به آخرين روزهاي اسفند سال گذشته بين ۱۰ تا ۲۵ درصد افزايش يافته است. به گفته برخي فروشندگان، براي نوروز شيريني خشك كه از طرفداران بيشتري برخوردار است در هر كيلو بين ۱۰ هزار تا ۳۵ هزار فروخته مي‌شود. شيريني تر هم كه مانند شيريني خشك با افزايش قيمت همراه شده است در حال حاضر كيلويي ۱۵ هزار تومان در قنادي‌هاي درجه يك عرضه مي‌شود.

قيمت انواع شيريني

بنا به قيمت‌هاي مصوب هر كيلوگرم كيك يزدي به عنوان ارزان‌ترين نوع شيريني خشك ۹۰۰۰ تومان در قنادي‌هاي درجه يك عرضه مي‌شود. همچنين قيمت ساير اقلام شيريني خشك نشان مي‌دهد كه شيريني دانماركي (گل محمدي) كيلويي ۱۲ هزار تومان، پاي سيب كيلويي ۱۸ هزار تومان، مافين ۱۸ هزار تومان، شيريني برنجي ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته مي‌شود. در ميان ديگر اقلام شيريني خشك هر كيلوگرم شيريني مربايي ۱۸ هزار تومان، زبان كيلويي ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، كشمشي كيلويي ۲۰ هزار تومان، غلطاني كيلويي ۳۶ هزار تومان، پاپيون كيلويي ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، نارگيلي كيلويي ۲۵ هزار تومان، شكري ۱۸ هزار تومان، فنجاني ۲۰ هزار تومان و ساق عروس ۲۰ هزار تومان فروخته مي‌شود. همچنين در ميان انواع كيك، هر كيلوگرم كيك صبحانه ساده ۱۲ هزار تومان، كيك صبحانه شكلاتي ۱۶ هزار تومان، چيز كيك تنوري ۱۸ هزار تومان، تارت ميوه ۱۸ هزار تومان و كيك يخچالي ۲۰ هزار تومان قيمت دارد. همچنين سوهان عسلي كنجدي ۱۹ هزار تومان، سوهان عسلي پنج مغز كيلويي ۲۳ هزار تومان، سوهان عسلي هفت مغز كيلويي ۳۲ هزار تومان و باقلوا ۲۷ هزار تومان فروخته مي‌شود.

خودسري برخي قنادي‌ها در قيمت‌گذاري

گذشته از قيمت‌هاي مصوب انواع مختلف شيريني، با يك بار سر زدن به قنادي‌هاي مختلف متوجه تفاوت قيمت‌ها با آنچه مورد تصويب قرار گرفته است مي‌شويم كه بسته به منطقه جغرافيايي شيريني‌ها تفاوت قيمت چشمگيري با يكديگر دارند. برخي از فروشندگان شيريني با افزودن موادي مثل پودر نارگيل، خامه، ‌كنجد و... حتي تا دو برابر قيمت‌هاي مصوب به عرضه شيريني مي‌پردازند و معتقدند اين مواد جزو ويژگي‌هاي منحصر به فرد محصولات آنهاست و حق خود مي‌دانند كه با قيمت بالاتر اقدام به عرضه محصولات كنند. با اينكه مسئولان بارها اعلام كرده‌اند تا ارديبهشت سال آتي تغييري در قيمت‌ها به وجود نمي‌آید، اما همچنان شاهد افزايش قيمت‌ها و خودسري قنادي‌ها در قيمت‌گذاري هستيم كه اگر در اين زمينه كنترل و نظارت كافي از سوي دستگاه‌هاي ذي‌ربط انجام شود ديگر چنين تخلفاتي شكل نمي‌گيرد.

گردش مالي ميلياردي قنادي‌ها در ايام نوروز

هم‌اكنون در مجموع بيش از ۳۰ هزار واحد قنادي و شيريني‌فروشي در سراسر كشور فعال است كه از اين تعداد دو هزار واحد در تهران فعاليت دارند. از تعداد واحدهاي فعال در تهران، يك هزار و ۲۵۰ واحد داراي پروانه كسب و بقيه در حال اخذ پروانه كسب هستند. رامين يكي از قنادان با تجربه در تهران معتقد است اوج تقاضاي شيريني بين روزهاي ۲۰ اسفند تا چهارم فروردين است و در اين مدت روزانه حدود ۱۰۰۰ مشتري به فروشگاه‌هاي شيريني فروشي مراجعه مي‌كنند و هر نفر به‌طور ميانگين حدود پنج كيلوگرم شيريني خريداري مي‌كند.

حال براي به دست آوردن گردش مالي قنادي‌ها در ايام عيد در تهران مي‌توان يك محاسبه سرانگشتي انجام داد. همانطور كه اشاره شد حدود ۱۲۵۰ قنادي داراي پروانه كسب در تهران فعاليت مي‌كنند، در اين بين اگر ميانگين قيمت هر كيلو شيريني را ۱۵ هزار تومان در نظر بگيريم، در نتيجه هر مراجع در اين ايام ۷۵ هزار تومان بابت خريد شيريني مي‌پردازد. بنابراين گردش مالي هر قنادي در اين روزها ۷۵ ميليون تومان مي‌شود و در كل ۱۴ روز پيك تقاضا، قنادي‌ها حدود يك ميليارد تومان درآمد كسب مي‌كنند. حال اگر اين مقدار از درآمد را در تعداد قنادي‌هاي فعال در تهران يعني ۱۲۵۰ ضرب كنيم، به اين نتيجه دست پيدا مي‌كنيم كه گردش مالي فقط قنادي‌هاي شهر تهران در ايام نوروز حدود ۱۲۵۰ ميليارد تومان مي‌شود.

البته بايد توجه داشت كه اين رقم به‌صورت ميانگين به دست آمده و در فروشگاه‌هاي مختلف متغير است. لازم به اشاره است تمامي اين درآمدها را نمي‌توان به مثابه سود پنداشت و نبايد تصور كرد تمامي اين پول‌ها‌ به جيب مالك مغازه مي‌رود، چرا كه گذشته از هزينه‌هاي توليد، اين مالكان بايد دستمزد كارگران، هزينه آب، برق، گاز، ماليات و ديگر هزينه‌هاي جانبي را بپردازند كه در اين صورت بيش از نيمي از اين درآمدها فقط صرف اين امور مي‌شود. به هر حال هر شغلي بنا به ويژگي‌هاي خاص خود در ايامي از سال با افزايش تقاضا مواجه مي‌شود و بازار شيريني‌فروشان هم در ايامي چون نوروز و ماه مبارك رمضان با استقبال مواجه مي‌شود و پر بيراه نيست كه بگوييم قنادان بيشتر درآمد سالانه خود را در اين ايام كسب مي‌كنند و تمام اميدشان به چنين روزهايي است. ناگفته نماند كه اين محاسبه فقط براي فروش شيريني انجام شد و باقي محصولات از جمله خشكبار و آجيل در محاسبات در نظر گرفته نشد كه رسيدگي به فروش اين اقلام نيازمند پرونده‌اي جداست و اگر اين محصولات هم در محاسبات در نظر گرفته شود گردش مالي قنادي‌ها بيش از اين ارقام مي‌شود! در مجموع بررسي سنن و آداب مختلف نشانگر آن است كه جدا از داستان‌هايي كه درباره اين چگونگي به وجود آمدن اين سنت‌ها به گوش همه ما مي‌خورد و تمام ايرانيان با آن آشنايي دارند.

شايد پايه‌گذاري اين سنت‌ها جنبه اقتصادي هم داشته و نمي‌توان از تاثير اصناف مختلف بر ايجاد حال و هواي نوروزي يا شور و شوق شب يلدا به‌سادگي عبور كرد. به‌يقين برخي از اصناف و رسانه‌ها در ايجاد فضاهاي مختلف تاثيرگذارند و با توجه به منافع اقتصادي خود نوعي سبك زندگي را تبليغ مي‌كنند، به‌ويژه در چندين سال گذشته ديگر از حال و هواي نوروزي دهه‌هاي پيش خبري نيست و مردم بيشتر به سمت مصرف‌گرايي و تجمل‌گرايي حركت كرده‌اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارمند : 1394/12/2507:52:09،
40
100
ازسربيکاري گيردادي به درآمد صنف قناد
آقا به شماچه درآمد شيريني فروش چقدره هرچي هس مالياتشو داره ميده هي بلدين سرک بکشين تو مسائل خصوصي مردم وضعيت حقوق داغونه بعضي ازاين ارگانارو درسن کنين
کسبه هرچي درآمد دارن نوش جونشون والا به خدا
نوش جانشان: 1394/12/2510:30:27،
20
38
کام مردم را شیرین میکنند.
محسن: 1394/12/2511:33:55،
34
29
اسم خودشم گذاشته کارمند. دروغ چرا میگی. آدرس شیرینی فروشیتو بده بیایم ببینیم اگه فقیرو بی پول بودیم یک کیلو شیرینی بهمون میدی!!
مهدی: 1394/12/2512:23:49،
28
22
مالیاتشو درست بده!! نوش جونش
نیما: 1394/12/2508:05:27،
73
19
متاسفانه هیچ نظارتی روی این سنف نیست و از بی کیفیت ترین مواد استفاده می کنند

کافیه یه آشنا پیدا کنید که توی آشپزخونه قنادی کار بکنه اونوقت براتون می گه توش چه خبره
کیا: 1394/12/2508:09:23،
57
18
رونق باشه
برای همه باشه
کسی بخیل نیست که شیرینی فروش چند میده بقال چند میده ....
رونق که باشه همه می فروشند همه تولید می کنند ، همه هم با جیب پر و لذت از کار روزانشون می رن خونه
افرین: 1394/12/2510:32:28،
27
19
آفرین بر تو دوست عزیز که اینقدر با شعور هستی.
آرش66: 1394/12/2509:45:55،
22
22
همانطور که دوستان اشاره کردند، هیچ نظارتی روی این صنف نیست. بیشتر تولیدات قنادی ها پس از مصرف، باعث ترش شدن معده می شود که نشانگر استفاده از مواد تاریخ گذشته یا مانده و یا استفاده از جوش شیرین می باشد. در کل مردم بهتر است برخی شیرینی ها را در منزل تهیه کنند؛ هم تمیز و بهداشتی است و هم هزینه ی کمتری دارد.
امیر: 1394/12/2515:17:48،
12
24
واقعا ... یه 3 روز بود همش ترش میکردم ... رفتم دکتر گفت غذا مونده خوردی گفتم نه ... بعد به ذهنم رسید مال شیرینی باشه که خریدم ... از فرداش نخوردم خوب شدم ... یعنی لامصب معلوم نیست چی به خورد مردم میدن !!!
متخصص: 1394/12/2510:34:21،
43
12
تا حالا دقت کردین شیرینی فروش ها درب جعبه و خود جعبه رو ( مقوای نهایتا کیلویی 2000 تومان ) رو به قیمت شیرینی کیلویی 12000 تا ..... یه ما میفروشن و به روی مبارک هم نمیارن . فقط تصور کنید که در ماه 1000 کیلو مقوا بفروشن ک اصلا چیز زیادی نیست 1000*8000 حداقل تفاوت میشه یه عبارت ماهی 8 میلیون تومان سود از مقوا فروشی !!!!!!!! ایران جیب خواهشا سانسور نکن .
حمید: 1394/12/2510:55:26،
21
24
مطمئن باشید شیرینی فروش بیچاره هم توی دلش هزارتا دررده ه ه.
همه گرمی کارشونم همین دوماه است.
غیرممکن من کارگر با این حقوقها ماهی سه کیلوهم بتونم در طول ماه فقط شیرینی بخرم.
عجبا: 1394/12/2511:12:25،
20
19
کیفیت شیرینی خرابه خرابه و برخورد بد شیرینی فروشان که اصلا جوابگو نیستند شاید چند ساله یک شیرینی دل نیشن جائی ندیدم
قبلا خیلی بهتر بود مخصوصا اون قدیمیهای اصیل
علی: 1394/12/2511:37:12،
16
25
چه مملکتی داریم. همه حساب گر کار این و اون شدن.
خب به شما چه که کی چقدر در میاره و چه گردش مالی داره؟
به خدا نه شیرینی فروشم و نه ربطی به این صنف دارم ولی این طرز فکری که دارن به مردم القا میکنن که کی چیکار میکنه و چقدر و در آمد داره خیلی اشتباهه و همه را عادت میدن به فضولی تو کار بقیه.
علی: 1394/12/2511:59:28،
18
21
اقایی که نوشتی کارمندی ورگ های گردنت برا ی شیرینی فروش باد کرده شغل اصلی ات را بنویس
مهدي: 1394/12/2900:52:29،
15
21
يه مشت بيكار بخيل جمع شدن ايران جيب هر شغلي رواسم ببره ميريزن رو سرش كه ماليات نميدن جنس مرغوب استفاده نميكنن خون مردم و ميكنن تو شيشه راست ميگين فقط شما كارمندا و افراد بخيل درست كارو حلال خور هستين طلا فروش واهن فروش و شيريني فروش و...همه دزدن خجالت بكشين خجالت بكشين خجالت بكشين يه موقع نگين زحمت ميكشن چند نفر ادم ازشون نون ميخورن الان اگه يه كارگر شهرداري جارو بدست و ايران جيب بگه شغل شريفيه زحمت ميكشن ميريزن سرش جماعت بخيل
مصطفی محمدی: 1395/3/1916:42:18،
19
23
اخه به تو چه که قناد درآمدش چقدره؟
عرضه داری به جای ماهی دو میلیون حقوق کارمندی برو قنادی بزن
محاسبه دو دوتا چهارتا نکن
دقیق محاسبه کن
هزینه کارگر آب و برق مالیات گاز
استهلاک لوازم
قنادی که ماهی به قول تو 1.5میلیارد میفروشه سالی دو تا فر و دو تا میکسر باید اوراق کنه
اینا همه هزینست که تو لحاظ نکردی
و البته خیلی هزینه های دیگه
خوب برو نمایشگاهای اتومبیل رو هم سری بزن
اصلا حساب کردی که قناد و امثال قناد بدون کمک یک ریالی دولت بیست سی نفر رو برده سر کار
رضا: 1395/6/3115:25:59،
8
27
من قنادی میشناسم تو روزهای عادی، روزی 1الی 2 تن شیرینی میفروشه ماهیانه هم 200 میلیون تومن یا بیشتر سود خالص داره
باز بگید قنادی ها فقیرنند
tina: 1396/4/515:21:44،
2
2
خوبه پس ما هم بریم قنادی بزنیم
رضا قناد : 1396/5/300:43:02،
2
2
مرد حسابی ما خودمون اینکاره ایم. دو تن شیرینی روزانه خط تولید کارخانه ای میخواد نه با تشکیلات قنادی.
بهتره سریع اقدام کنید تا از قافله عقب نمانید.
چهارتا مثل شما و همین نویسنده سایت از روی نا آگاهی چندتا جوون دیگه رو بدبخت میکنید تو شهرای کوچک تعداد قنادی ها از تعداد بقالی ها بیشتر شده و همه زیانده شدن هم قدیمی ها هم جدید ها. الان با این دکتر های جدید کسی شیرینی نميخوره، فروش بود 15_20سال پیش که هر خانواده شب عید حداقل بیست کیلو شیرینی میخرید
فرخ كلشي: 1396/2/2812:39:47،
4
1
تو اين مملكت هر كسي يه قرون واس خودش درامد داشته باشه همه سرك ميكشن و بخيلي و فضولي...اخه بتوچه اصن روزي ٢٠ميليون سود خالص.به شما چه
خودتون هم بريد شيريني فروشي باز كن...والا نه من شيريني فروشم نه ربطي به كارم داره...اما واسه پيشرفت و سربلندي كشورمون همش دخالت كار بقيه نكنين..موفق باشين
رضا : 1396/5/300:37:54،
2
1
بسم الله، هر کسی پشتوانه دو میلیارد داره قنادی بزنه. اگه دوماه فروش نداشت بتونه حقوق پرسنل رو بده، پول قبض های چند میلیون تومنی برق و گاز رو بده. جدیدا هم هر دو سه ماه دارایی میاد خفت گیری. هر کارگر ماهی 350 تومن بیمه داره به غیر اضافه کار و پاداش و...،
با یک میلیارد و پانصد سرمایه سالی پونصد برداشت چیزی نیست اگر همین مبلغ رو تو املاک یا خودرو سرمایه‌گذاری کنیم خیلی بهتره که با سی چهل تا کارگر در روز سر و کله بزنیم و کار هم نکنند.
جناب ایران جیب لطف بفرمایید درمورد سود چندین میلیاردتومنی دفتر خانه ها بنویسید و زد و بند های آنان....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار