کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش تحریم‌ها از دو یا سه هفته آینده

کدخبر:۲۰۷۳یکشنبه، ۳ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۴:۰۷۶۹۸۰ بازدید

وزیرامور خارجه بعد از توافق ایران و 1+5 گفت: توافق ایران و 1+5 قدم اول است و طرفین باید بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک به کار و همکاری ادامه دهند، .

محمد جواد ظریف در پایان مذاکرات ایران و 1+5 در آغاز نشست خبری گفت: من ار دوستان ایرانی اجازه می خواهم به احترام بقیه انگلیسی صحبت کنم.

وی افزود: تشکر بسیار از دولت سوییس برای مهمان نوازی و سازمان ملل برای فراهم آوردن فرصت تشکر از خانم اشتون برای راهبری این موضوع همین الان روزهای سختی را پشت سر گذاشته ایم . 

ظریف گفت :  می توانیم با همکاری بیشتر پیش رویم این اولین قدم است، باید باز هم با هم بر اساس همان موازینی که این مذاکرات بر اساس آن گشوده شد ، یعنی احترام متقابل کار کنیم تا این مساله تمام شود. باید بر اساس برابری و نفع مشترک آماده هستیم اعتمادی که از دست داده بودیم، احیا کنیم .

ظریف در پاسخ به این سئوال که مهمترین محور توافق امروز چیست ؟ گفت : توافق امروز چند حوزه مهم دارد مهم تر از همه این است که برنامه غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شده است . این برنامه ادامه خواهد داشت.

وی درباره ضمانت اجرای تعهد غربی ها پاسخ داد: ما یک کمیته مشترک تشکیل دادیم برای اینکه توافق را مورد پایش قرار دهد و تلاش می کنیم اعتمادی که از بین رفته به وجودبیاید و به سمتی حرکت کنیم که طرفین را هدایت کند  و به توافق لازم برسیم.

ظریف افزود: امیدواریم در جهتی که پیشبرد ما را مدیریت کند و قادر باشیم اعتماد ایرانیان را به دست آوریم حرکت کنیم.

 

وزیر خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا این توافق آغاز بازگشت مصالحه بین کشورهاست ، گفت : هدف ما حل مسئله هسته ای بوده است.

 

وی گفت: ما نتایج را در چند روز گذشته دیدیم در آن جهت حرکت می کنیم و امیدوارم علاوه بر حل مساله هسته ای قدم های محکمی برای اعتماد ایرانیان برداریم، شروع خوبی بود.

 

ظریف خاطر نشان کرد: هدف اول حل مسئله هسته ای بوده است. من همیشه معتقدم که اگر قادر باشیم جلوی یک عمل غیرقانونی را بگیریم مهم است ، استفاده از زور برای تحریم دیگران که مدت های زیادی است روی میز قرار دارد غیر قانونی است.

 

وی ادامه داد: در رابطه با حقوق ما اگر معاهده منع تکثیر تسلیحات اتمی را بخوانید اشاره کرده به حقوق کشورها که می توانند در چارچوب ان پی تی غنی سازی کنند و دیگر کشورها باید به آن احترام بگذارند و بحثی را که در چند سال گذشته متمرکز بودیم این بوده که جامعه بین الملل این حق را به رسمیت بشناسد.

 

وزیر امور خارجه گفت : بر اساس ان پی تی جامعه بین المللی فکر می کند ما این حق را داریم به غنی سازی بپردازیم.

 

وزیر خارجه در پاسخ به اینکه گفته می شود در توافق ایران و 1+5 اشاره ای به حق غنی سازی نشده گفت: این حق نیازی به شناسایی مستقل ندارد برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است و شناسایی در آن ماده آمده است.

 

وی در خصوص مخالفت های احتمالی عربستان و رژیم صهیونیستی و برخی دیگر با توافق ایران و 1+5 خاطر نشان کرد: این موافقت نامه در جهت حل مشکلی است که سایه خود را بر تمام دنیا و منطقه گذاشته است.من هیچ توجیهی برای مخالفت با حل این موضوع نمی بینم، ما معتقدیم منطقه ما و خلیج فارس اولویت ماست و آن اولویت حفظ خواهد شد و به همسایه های خود توضیح خواهیم داد.
 

وی تاکید کرد:همیشه همسایه های ما در اولویت خواهند بود.

 

ظریف همچنین در نشست خبری با خبرنگاران ایرانی بار دیگر تاکید کرد که طبق این توافقنامه هیچ یک از مراکز غنی سازی ایران تعطیل نخواهد شد، برنامه آب سنگین اراک با همین وضعیت کنونی ادامه می یابد، هیچ ماده ای از کشور خارج نمی شود و تمام مواد غنی شده در ایران می ماند.

وی همچنین خبر داد که طبق این توافق هیچ تحریمی اضافه نخواهد شد و تحریم های موجود به سمت کاهش پیش خواهد رفت.

به گفته وزیر امور خارجه با این توافق امکان دسترسی ایران به منابعی که به طور غیر قانونی سلب شده بود فراهم می شود و این روند بلافاصله بعد از اجرای توافقنامه که با فراهم شدن شرایط احتمالا دو تا سه هفته طول خواهد کشید، آغاز خواهد شد.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش گفت: تمام اقداماتی که در مرحله اول اجرا خواهد شد اقدامات قابل بازگشت است و هر گونه بدقولی و نقض عهد با واکنش متقابل مواجه خواهد شد و امکان بازگشت وجود دارد. 

وی افزود: البته ما از ساز و کار رسیدگی که در توافق دیده شده استفاده خواهیم کرد اما این بدان معنا نیست که ما در شرایطی باشیم که اگر طرف مقابل به تعهدش عمل نکرد موافقتنامه را یکطرفه اجرا کنیم.

وزیر امور خارجه ایران گفت: ما معتقدیم طرف مقابل تمام راه های غلط را امتحان کرد و امروز به این نتیجه رسید که از این پنجره ای که پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران باز شده، استفاده کند.

ظریف همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا ساختار حقوقی تحریمها تغییر کرده یا اقدامات کنونی موقت است، اعلام کرد که تحریم ها به سمت کاهش پیش می رود ، در سند به طور کامل ذکر شده است که برنامه غنی سازی به عنوان جزئی از هر راه حل به رسمیت شناخته شده است . در این سند کاملا ذکر شده است " حفظ برنامه غنی سازی ایران" و از طرف دیگر "رفع همه تحریم های دوجانبه  چند جانبه و تحریم های بین المللی" به عنوان دو گام نهایی است . 

وی در عین حال گفت که از هر دو طرف اقدامات قابل بازگشت است . 

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به خبرنگار مهر خبر داد که سند توافقنامه برای اطلاع عموم منتشر خواهد شد.  

ظریف در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه روند کاهش تحریم ها به چه صورت خواهد بود، گفت:تحریم هایی مثل تحریم پتروشیمی، طلا و فلزات گرانبها و همچنین خودرو کاهش خواهد یافت و هر گونه تحریم جدیدی متوقف می شود به عبارت تحریم جدید ایجاد نخواهد شد و برخی تحریم ها افزایش پیدا نمی کند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: منابع بانکی ایران که از گذشته محدود شده بودند در اختیار ایران قرار می گیرد و تحریم ها در سراشیبی قرار خواهد گرفت، ما در مسیری قرار گرفته ایم که این امید وجود دارد که تحریم ها به طور کامل برداشته شود.

خبرنگاری در مورد تعداد سانتریفیوژها و پروتکل الحاقی و نحوه اجرای آن پرسید که ظریف پاسخ داد: در مرحله نخست بحثی درباره پروتکل الحاقی نمی کنیم البته صحبت در این مورد منوط به نظر مجلس شورای اسلامی است و در مرحله نهایی هم بحث در مورد پروتکل الحاقی را موکول به تصمیم مجلس می دانیم. در مرحله اول همکاری ها با آژانس ادامه می یابد و برخی نگرانی ها رفع می شود.

ظریف گفت: هفته گذشته با امضای توافقنامه ای که با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتیم همکاری را مرحله به مرحله شروع کردیم، در واقع در ادامه این روند در مرحله اول بسیاری از مشکلات برای نقل و انتقال پول ایران و همچنین بیمه نفتکش های نفت ایران کاسته خواهد شد.

وی گفت: در حوزه نطنز و فردو شمار سانتریفیوژها باقی خواهد ماند و مواد 5 درصد ما حفظ خواهد شد همچنین به غنی سازی 20 درصد برای رآکتور تحقیقاتی تهران نیاز داریم که این روند هم بر اساس برنامه هایی که داشته ایم، ادامه پیدا خواهد کرد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا تحریم بانک ها به کلی رفع خواهد شد و آیا در مذاکرات در خصوص بحران سوریه و بحرین گفتگویی شد، گفت: مذاکرات منحصر به بحث هسته ای بوده و همان طور که گفتم تحریم های بانکی در بسیاری از موارد که فشارهایی در حوزه معاملات بانکی به ایران وارد می شد کاسته خواهد شد و در برخی موارد امکان نقل و انتقال پول ایران فراهم می شود. ظرف دو سه هفته تا شروع سال نو مسیحی این برنامه ها اجرایی می شود.

ظریف در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد اظهارنظر مقامات آمریکایی نسبت به مذاکرات، گفت: آنچه مهم است این است که به سمت حل مشکل پیش برویم، اینکه اظهارنظرهایی می شود فراموش نکنیم تاریخ پرتنشی با ایالات متحده آمریکا داشته ایم و داریم. مردم ما اعتمادی به دولت آمریکا ندارند و ضرورت دارد که دولت آمریکا تلاش کند به این بی اعتمادی دامن نزند.

وی تاکید کرد: زمان امتحان فرا رسیده است، این فرصتی برای غرب است که اعتماد مردم ایران را به خود جلب کند و در این میان آمریکا هم برای جلب اعتماد مردم تلاش کند، اگر به منافع خود فکر می کنند اما اگر به دنبال سیاست های گذشته باشند نباید انتظار تغییر زیادی داشته باشند. اگر قدرت ایران در منطقه و دنیا می بینند باید به گونه ای رفتار کنند به سوی حل مشکل پیش برویم. مردم ایران مردم سربلندی هستند و ایستادگی کرده اند، امروز این ایستادگی به نتیجه رسیده است و کسانی که می گفتند یک سانتریفیوژ نباید در ایران بچرخد امروز پذیرفته اند که هر راه حلی با وجود برنامه هسته ای ایران قابل طرح است و هیچ برنامه ای متوقف نمی شود.

وزیر خارجه ادامه داد: این دستاورد ماحصل مقاومت مردم ایران است، ما از نظر فنی کار کردیم، آنچه ما را به اینجا رساند نتیجه مقاومت مردم است که مردم نیز نباید آن را دست کم بگیرند. این مسیر شروع پایان یک بحران است، مردم با مقاومت نشان دادند تحریم و فشار راه به جایی نمی برد و دنیا ناگزیر خواهد شد با مردم ایران از در تکریم و احترام گفتگو کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ح: 1392/9/308:48:17،
330
29
بدين وسيله تسليت خود را به روزنامه کيهان از طرف تمامي ايران پرستان ،اعلام ميدارم.
ساسان: 1392/9/312:08:00،
41
16
دمت گرم گل گفتی
kazeme: 1392/9/312:49:41،
12
43
هنوز تمام نشده!
باش تا صبح ....!
مریم: 1392/9/316:12:08،
26
17
اقای دکتر ظریف واقعا خسته نباشید این اول خواست خدا بود و سپس تلاس شما عزیران با تدبیر و مردم عزیز پر تحمل
رادمهر : 1392/9/316:38:46،
25
12
آقای کاظمی من همیشه کامنت هاتو میبینم
هر سری یه چیز میگی
تو اخرش کدوم طرفی هستی
kazeme: 1392/9/322:17:26،
9
17
آقای رادمهر توی این مملکت من یاد گرفتم طرف کسی باشم که واقعاً به فکر این مردم تحت ستم باشه. این ها به ما و شما دروغ می گن. جان کری و اوباما از همین حالا زدن زیر حرفاشون. این آقایون هم هنوز هیچی نشده دارن برای آمریکا کٌرکٌری می خونن.فقط منتظریم دلار 500 تومان پایین بیاد.
kazeme: 1392/9/322:17:37،
19
14
در حالی که خودشون می دونن وضعیت مملکت چقدر خرابه. با تغییر قیمت دلار مایحتاج ارزون نمی شه. ابنها فقط می خوان که برنامه های خودشون رو دنبال کنن و اصلاً رفاه و خوشبختی مردم براشون مهم نیست. من فکر می کنم اینها دارن مردم رو سرگرم می کنند.
kazeme: 1392/9/322:33:14،
14
15
آقای ظریف باید از همین حالا برای کاندیداتوری چهار سال بعد ریاست جمهوری نامزد بشن. انگلیس که صد در صد حمایتش می کنه. البته آمریکا هم همینطور. چون آقای ظریف چندین ماه قبل انتخابات 92 در کشورهای عربی با نمایندگان کشورهای غربی در مورد مسائل هسته ای ایران رایزنی می کرده است.
---: 1392/9/308:48:50،
249
17
خسته نباشید آقای ضریف واقعا ادب و احترام شما قابل ستایش است (دعای خیر مردم بدرقه راهتان) ممنون.
بیچاره: 1392/9/308:56:21،
122
13
آفرین ظریف نشان دادی یه ایرانی اصیل هستی
سیاستمدار: 1392/9/309:00:26،
71
23
درسته که توافقات صورت گرفته , ایران در تثبیت حق هسته ای خود پیروز شد حتی اگر در آینده تعهدات متقابل در قبال حسن نیت ایران صورت نگیرد! اما ایران باید از این فرصت جهت نفوذ درجوامع بین الملل استفاده کند.
باید دید وزنه های مداخله گر طرفین توافقات، کی پنجه های خود را بر روی بند نازک توافقات میفشارند!
محمد رضا: 1392/9/309:01:45،
129
11
دمت گرم ظریف جون گل کا شتی ای ول خسته نباشی
صابر: 1392/9/309:02:47،
83
15
اگه جليلي بود !!!!!!!!!!!!!!!!
امیر: 1392/9/309:05:09،
43
32
جان کری میگه آب سنگین اراک باید تعطیل بشه ظریف میگه کار می کنه ما نفعهمیدیم چی شد؟؟؟!!!!
kazeme: 1392/9/322:22:15،
17
19
اینهایی که منفی دادن از کجای این کره خاکی اومدن که حتی معنای یک جمله ساده رو متوجه نمی شن. بابا خودشون هم فهمیدن کنگره با نتیجه مذاکرات مخالفت کرده. اوباما و کری از اون طرف دارن از دست کنگره در می رن، ظریف و روحانی هم از این طرف از دست مجلس دارن فرار می کنن.
hosein: 1392/9/309:09:24،
75
11
سلام دکتر چشم دشمنانت راکورکردی وبه کوری چشم دشمنانت راهت ادامه دارد
رضا: 1392/9/309:11:53،
67
12
سلام خسته نباشید به اقای ظریف که گل کاشت افرین مرد زحمت کش شیر مادرت حلات باشه ظریف جون دل مردم ایران شاد کردی
صدای داد مردم : 1392/9/309:42:05،
72
12
آقا دیدید مذاکره کردیم و مستعمره آمریکا و غرب نشدیم !
مرگ بر دشمنان داخلی
سیامک: 1392/9/309:43:12،
46
8
زنده باد ظریف.با اینکه ظریفه ولی کار بزرگی کرد.دمش گرم
احمد ازاردبيل: 1392/9/310:03:05،
49
11
آقاي رئيس جمهور بنده بعنوان يك شهروند كوچك ايراني از شما مي خواهم ازآقاي ظريف و هيات همراهش به خاطر تلاش و زحمات شبانه روز و بي شائبه ي شان كه موفق شدند حق غني سازي انرزي هسته اي مان رابه تصويب برسانند بهترين صورت ممكن قدرداني كنيد.

دوستدار نظام مقدس: 1392/9/310:16:26،
31
38
سلام و درود به رهبر معظم و افرین به دولت تدبیر
ساقی: 1392/9/310:20:09،
50
10
ضمن عرض خدا قوت به تمامی دیپلمات های فهیم وکاردان ایران زنده باد ایران وایرانی
mohsen: 1392/9/310:32:41،
42
8
عجب ...
آخر ما یک آدم با کلاس تو این کشور دیدیم.....(دکتر ظریف)
اون احمدی که بلد نبود کت شلوار بپوشه شده بود رییس جمهور دور از ذهن هم نبود که با درایت و خردمندیش ایران رو به نابودی کشید!
ول کن....اینجا گود بای پارتی کیهانه
هاشم: 1392/9/310:49:06،
28
12
زنده باد بر اقای ظریف و دولت عزیز.باورکنید شب دامادیم انقدرخوشحال نبودم خدایا شکرت
محمد: 1392/9/310:57:09،
22
21
الان اونقدر تضعیف شدیم که به اینکه بیشتر تحریم نمیشیم یا اینکه میتونیم پول نفتمون رو خرج کنیم راضی هستیم در حالی که تا 3 سال پیش هم پول نفت رو داشتیم و ....
دوستان تندرو انرژی هسته ای حق مسلم ماست که امروز با کلی بد بختی ازش دست میکشیم تا بقیه حقوق از دست رفتمون رو به دست بیاریم.
مسعود : 1392/9/311:02:29،
38
10
ظريف خسته نباشي
خدا پشت و پناهت
حمايت تمام مردم ايرانو داري
سیاوش: 1392/9/311:26:57،
23
10
فقط زنده باد ظریف...
حسن: 1392/9/311:38:40،
30
14
دیپلمات کهنه کار خسته نباشی
دست مریزاد به تو و همه تیمت
تبریک به مردم عزیز ایران
جغتای: 1392/9/311:38:51،
25
14
تبریک میگم.ایشالا روند بعدی هم همینطور از دوطرف طی بشه.پژو جون بیا که جات خیلی خالیه.خدایا یه 206 قسمت ما کن 25 میلیون!!!
بهنام: 1392/9/311:45:09،
20
14
خسته نباشی دلاور!
زهره: 1392/9/312:32:04،
20
15
دمت گرم خسته نباشی همه رو خوشحال کردین
مردم شهید پرور بخش سیوان: 1392/9/312:56:26،
24
13
خسته نباشید دکتر انشاء الله با پیروزی های بعدی باز هم دل مردم ایران را شاد کنید
جانباز خسته: 1392/9/312:57:40،
21
9
سلام ایرانی اصیل ،درود بر دولت مردان ایرانی اصیل و دلسوز مردم که زیر بار 5 درصدی های منافع پرست نرفتند . این 5 درصدی ها همه جیز را برای خودشان می خواهند و کشور را به نابودی کشاندند. و الان از اینکه رانت خواری و قاچاق و....گرانفروشی و .شدیدا مخالف این پیروزی هستند.
مردم شهید پرور بخش سیوان: 1392/9/312:58:35،
19
13
خسته نباشید دکتر انشاء الله با پیروزی های بعدی باز هم دل مردم ایران را شاد کنید
arman: 1392/9/313:00:35،
26
12
جناب آقای ظریف واقعا تحسین برانگیز هستین ... به امید روزهای بهتر و اقتصاد جوان چرا که تحریم باعث بحرانهای پیاپی دیگر خواهد شد ...
خسرو: 1392/9/313:07:23،
31
8
درود وسلام خداوند بر ظریف وتیم هسته اش
ad: 1392/9/314:07:26،
29
8
خداروشکر
مجید: 1392/9/316:04:31،
27
17
اقای ظریف تموم وعده های شما به ایرانیها با انچه در مفاد توافق نامه اومده زمین تا اسمون تفاوت داره.چرا دروغ میگی؟من میگم 1اراک تعلبق2غنی سازی 20درصد تعلیق3موجودی اورانیومها تبدیل(انهدام)4.اجازه بازرسی شبانه روزی5کاهش تعداد سانتریفو...........تاریخ قضاوت میکنه.امیدوارم ترکمانچای دوم به نام شما ثبت نشه
kazeme: 1392/9/322:26:54،
12
12
عجب یک نفر پیدا شد که حرف دل ما رو زد. بابا یکی نیست به اینها بگه آخه شما چرا جوگیر می شین. وقتی نماینده های مجلس برای ظریف و روحانی کمین کردن تا در مجلس از اونها در مورد عقب نشینی هسته ای سوال کنند، شما چرا کاسه داغ تر آش شدین؟
حسین نیکوکار: 1392/9/316:15:57،
27
11
باسلام ودرود بر پیام آور صلح ودوستی وسلام ودرود بر پیروان راستین ان ، یعنی اعتدال گرایان وآرامش طلبان .به تیم خستگی ناپذیر ایران عزیزم ،خسته نباشید می گویم.
jim: 1392/9/317:28:44،
25
12
درود بر دکتر ظریف مرد درجه یک اخلاق ، دیپلماسی و عمل
موافق: 1392/9/318:33:09،
16
6
چه گل گفت آقای رفسنجانی:هاتف آن روز به من وعده این دولت داد----که درآن جور و جفا صبرو ثباتم دادن
حق گو: 1392/9/319:15:18،
14
16
درود بردکتر ظریف و دکتر روحانی مردان ناجی
داش غلام: 1392/9/401:05:55،
16
10
ای قوربون چشات برم .این دو سه هفته الان برای ما شاید بیش از دو سه دهه طول میکشه .نمیشه بگید از فردا تحریم نباشه .خیلی ممنونم .چون فردا پس فردا کلی چک و سفته دارممیخام از پول بلوکه شده اینا رو بپردازم .زود باشی میترسم برم زندان و بشم حقوق دان ...!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار