کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تمامی اختلاس‌های شکل گرفته در 30 سال گذشته / فیلم

کدخبر:۲۰۷۱۲یکشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۳:۲۴۴۷۰۳ بازدید

اختلاس به برداشت غیر قانونی اموال دولتی یا غیردولتی که توسط کارمندان و کارکنان دولت یا وابسته به دولت انجام ...
تمامی اختلاس‌های شکل گرفته در 30 سال گذشته / فیلم

اختلاس به برداشت غیر قانونی اموال دولتی یا غیردولتی که توسط کارمندان و کارکنان دولت یا وابسته به دولت انجام می‌گیرد، گفته می‌شود. اختلاس گونه‌ای از کلاه‌برداری محسوب می‌شود که بیشتر به صورت برنامه‌ریزی شده، منظم و پنهان و بدون رضایت و آگاهی دیگران انجام می‌پذیرد.

قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری مصوب 1364/6/28 مجلس شوراي اسلامي و تاييد 1367/9/15 مجمع تشخيص مصلحت نظام به این جرم اشاره کرده است:

ماده 5 - هر يك از كارمندان ادارات و سازمانها و يا شوراها و يا شهرداريها و مؤسسات و شركتهاي دولتي و يا وابسته به دولت و يا نهادهاي انقلابي‌و ديوان محاسبات و مؤسساتي كه به كمك مستمر دولت اداره مي شوند و دارندگان پايه قضايي و به طور كلي قواي سه گانه و همچنين نيروهاي مسلح‌و مامورين به خدمات عمومي اعم از رسمي يا غير رسمي وجوه يا مطالبات يا حواله‌ها يا سهام يا اسناد و اوراق بهادار و يا ساير اموال متعلق به هر يك‌از سازمانها و مؤسسات فوق الذكر و يا اشخاص را كه بر حسب و ظيفه به آنها سپرده شده است بنفع خود يا ديگري برداشت و تصاحب نمايد مختلس‌محسوب و به ترتيب زير مجازات خواهد شد. در صورتيكه ميزان اختلاص تا پنجاه هزار ريال باشد مرتكب به شش ماه تا سه سال حبس و شش ماه تا‌سه سال انفصال موقت و هر گاه بيش از اين مبلغ باشد به دو تا ده سال حبس و انفصال دايم از خدمات دولتي و در هر مورد علاوه بر رد وجه يا مال‌مورد اختلاس به جزاي نقدي معادل دو برابر آن محكوم مي‌شود.

‌تبصره 1 - در صورت اتلاف عمدي مرتكب علاوه بر ضمان به مجازات اختلاس محكوم مي‌شود .

‌تبصره 2 - چنانچه عمل اختلاس توام با جعل سند و نظاير آن باشد در صورتيكه ميزان اختلاس تا پنجاه هزار ريال باشد مرتكب به دو تا پنج سال‌حبس و يك تا پنج سال انفصال موقت و هر گاه بيش از اين مبلغ باشد به هفت تا ده سال حبس و انفصال دايم از خدمات دولتي و در هر دو مورد علاوه‌بر رد وجه يا مال مورد اختلاس به جزاي نقدي معادل دو برابر آن محكوم مي‌شود.

‌تبصره 3 - هرگاه مرتكب اختلاس قبل از صدور كيفر خواست تمام وجه يا مال مورد اختلاس را مسترد نمايد دادگاه او را از تمام يا قسمتي از جزاي‌نقدي معاف مي‌نمايد و اجرا مجازات حبس را معلق ولي حكم انفصال درباره او اجرا خواهد شد .

‌تبصره 4 - حداقل نصاب مبالغ مذكور در جرايم اختلاس از حيث تعيين مجازات يا صلاحيت محاكم اعم از اين است كه جرم دفعتا واحده يابه‌دفعات واقع شده و جمع مبلغ مورد اختلاس بالغ بر نصاب مزبور باشد.

‌تبصره 5 - هر گاه ميزان اختلاس زايد بر صد هزار ريال باشد، در صورت وجود دلايل كافي ،‌صدور قرار بازداشت موقت به مدت يك ماه الزامي‌است و اين قرار در هيچ يك از مراحل رسيدگي نخواهد بود. همچنين وزير دستگاه مي‌تواند پس از بازداشت موقت ،‌كارمند را تا پايان رسيدگي و تعيين‌تكليف نهايي وي از خدمت تعليق كند. به ايام تعليق مذكور درهيچ حالت هيچگونه حقوق و مزايايي تعلق نخواهد گرفت.

‌تبصره 6 - در كليه موارد مذكور در صورت وجود جهات تخفيف دادگاه مكلف به رعايت مقررات تبصره يك ماده يك از لحاظ حداقل حبس و نيز‌بنا به مورد حداقل انفصال موقت يا انفصال دايم خواهد بود.

‌ماده 6- مجازات شروع به اختلاس حسب مورد حداقل مجازات در همان مورد خواهد بود و در صورتي كه نفس عمل انجام شده نيز جرم باشد،‌شروع كننده به مجازات به آن جرم محكوم مي‌شود. مستخدمان دولتي علاوه بر مجازات مذكور چنانچه در مرتبه مدير كل يا بالاتر و يا همتراز آنها باشد‌به انفصال دايم از خدمات دولتي و در صورتي كه در مراتب پايين‌تر باشد به شش ماه تا سه سال انفصال موقت از خدمات دولتي محكوم مي‌شوند .

تسنیم در این فیلم مروری بر برخی پرونده های جنجالی اقتصادی داشته است. "لازم به توضیح است که بازنشر این فیلم توسط سایت ایران جیب به منظور تایید و یا عدم تایید آن نیست."
 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محسن: 1394/12/2309:00:15،
108
27
اینا یه جزء کوچیکشه
وحیددد: 1394/12/2311:29:54،
38
30
معمولا تو ایران بالای چندین میلیارد گند دزدی ها در میاد اونم تازه اگه اقازاده نباشی.
به نظر شما تو ایران چند درصد ما پولمون حلاله؟ چند درصد کسبه گرانفروشی یا کم فروشی نمیکنند؟کارمندها از ساعت کارشون و از بیت المال درست استفاده می کنند؟تولید کننده ها جنس با کیفیت و خوب با قیمت منصفانه تولید میکنند؟
از هر دست بدی از همون دست هم میگیری
من: 1394/12/2312:02:53،
49
33
به نظرم اختلاس های 30 سال پیش رو از نظر کمی و کیفی با اختلاس ها و دزدی های این سه ساله مقایسه کنیم اون 30 سال جلوی این سه سال هیچی به حساب میاد
امیر: 1394/12/2309:06:34،
61
26
ممنون از ایران جیب .البته فکر کنم...................................... بقیه اش را شما بگین مردم؟
هشترودی: 1394/12/2312:39:45،
52
26
متاسفانه اختلاس و رشوه خواری و پارتی بازی تبدیل به فرهنگ شده.حتی نهادهای نظارتی هم آلوده شده اند.درست کردن این وضعیت خیلی سخت است.
مرتضی: 1394/12/2314:32:48،
28
29
اینا همش بخاطر قوانین آبکیه کشوره!!! الان شما اگه کشورای پیشرفته رو ببینین اصلا اختلاس ندارن مثل آمریکا... قانونشون طوریه که نمیتونن اخنلاس کنن... در ضمن یکیم که پولدار باشه ولی از راهه خلاف.. به همین راحتی نمیتونه پولاشو خرج کنه ماشین و خونه بخره!!! یه نمونش سریال بریکینگ بد...
دوستانه : 1394/12/2408:57:16،
29
27
مقایسه ای بشود
از برای
اختلاسهای
قبل از انقلاب
و
بعد از انقلاب
مجید: 1394/12/2315:13:04،
38
30
اونایی که تاالان ثابت شده ودادگستری اعلام کرده
اختلاسها به تومان:
پدیده شاندیز ۹۶٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
بابک زنجانی ۸۵٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
فساد بانکی ۳٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
منصور آریا ۱٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
دانشگاه ایرانیان ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
تامین اجتماعی ۳۷۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
صادق محصولی ۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
معاون بانک مرکزی ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
رحیمی معاون اول ۱۷۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
بنیاد شهید ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰

مجموع: ۱۹۹٫۳۹۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
جمعیت ایران: ۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰

سهم هر ایرانی: ﷼ ۲٫۴۹۲٫۳۷۵٫۰۰۰

یعنی سهم هر ایرانی می‌شه ۲۴۹ ملیون تومان!!!
اسگل: 1394/12/2316:06:09،
32
26
ايرانجيب چرا پديده رو نميگى ؟؟؟؟؟
1111: 1394/12/2409:48:34،
19
29
هههههههههههههههههههههههههههههههبی کفایتی مسولان ذیل ربط رو نشون میده


چون هر بار به جای اصلاح از ریشه
فقط متهم اخر رو اعدام کردن
بازیگران اصلی همچنان یکه تاز میدانن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار