کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آدرس سود مسکن درسال آینده

کدخبر:۲۰۶۱۹پنجشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۸:۰۱۳۳۹۳ بازدید

متقاضیان مصرفی خرید آپارتمان و همچنین متقاضیان سرمایه‌گذاری ساختمانی، با انتخاب استراتژی بهینه برای ورود به ...

متقاضیان مصرفی خرید آپارتمان و همچنین متقاضیان سرمایه‌گذاری ساختمانی، با انتخاب استراتژی بهینه برای ورود به بازار ملک سال 95، می‌توانند هدف‌گذاری «رونق غیرتورمی مسکن در سال جدید» را محقق کنند. مطالعات دفتر اقتصاد مسکن ضمن هشدار به سفته‌بازهای ملکی نشان می‌دهد سازنده‌ها برای جلوگیری از تجربه انباشت آپارتمان نوساز در بازار فروش، باید الگوی عرضه را با تقاضای موثر تطبیق دهند و در تهران به ساخت آپارتمان‌های کمتر از 80 مترمربع روبیاورند. خریداران مصرفی نیز با لحاظ چشم‌انداز قیمت و زمان‌بندی تزریق وام‌های جدید، بهتر است از تعجیل در معامله خودداری کنند.

گروه مسکن- فرید قدیری: سال آینده سه دسته تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای، بعد از دست‌کم دو سال و نیم رکود مسکن، وارد بازار «معاملات خرید» و «ساخت‌و‌ساز» مسکونی می‌شوند که هر کدام از آنها در صورت انتخاب استراتژی درست، می‌توانند در شکل‌گیری رونق غیرتورمی بازار ملک 95 تاثیرگذار باشند.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» در این باره نشان می‌دهد ورودی‌های جدید بازار خرید مسکن در سال 95 را ابتدا خریداران مصرفی و با تاخیر چند ماهه، خریداران سرمایه‌ای تشکیل می‌دهند و در بازار ساخت نیز تحت تاثیر رشد حجمی معاملات ملک، تقاضای سرمایه‌گذاری برای آپارتمان‌سازی به تدریج از اواسط سال آینده افزایش پیدا می‌کند. هر چند طی ماه‌های اخیر تحرکات ناچیز اما پیوسته از سمت تقاضای مصرفی خرید و سرمایه‌گذاران ساختمانی موجب شد بازار‌های معاملات و ساخت‌وساز از رکود سنگین نیمه اول 94 فاصله بگیرد و وارد فاز پیش‌رونق شود، اما برای تعویض مجدد فاز بازار – ایجاد رونق- باید رفتار خریداران و سازنده‌ها متناسب با شرایطی که مولفه‌های اقتصاد مسکن دیکته می‌کند، در شروع سال 95 تغییر پیدا کند. برای این منظور، دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی مطالعاتی را درخصوص «ساختار بازار خرید مسکن سال 95» و همچنین «فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ساخت‌وساز طی 10 سال آینده» انجام داده است که نتایج آن «نشانی صحیح» از «فعالیت‌های پربازده در بازار ملک سال جدید» را معرفی می‌کند.

این مطالعات که بخش‌هایی از آن ازسوی علی چگینی مدیر کل اقتصاد مسکن در همایش روز سه‌شنبه - همایش چشم انداز اقتصاد ایران در سال 95- ارائه شد، حاکی است: «تقاضای مصرفی خرید مسکن» در سال آینده که موج اصلی معاملات ملک را رقم خواهد زد و در رونق‌بخشی به ساخت‌وساز پیشتاز خواهد بود، حائز بیشترین امتیاز برای ورود به بازار است. این دسته از متقاضیان، سال آینده با دسترسی جدید به طیف متنوعی از تسهیلات بانکی قدرتمند که در تهران حدود 40 درصد و در سایر شهرها بیش از 50 درصد هزینه خرید آپارتمان را پوشش می‌دهد، توان معاملاتی پیدا می‌کنند؛ اما با توجه به چشم‌انداز قیمت مسکن از یک سو و زمان تزریق وام‌های بزرگ‌تر خرید مسکن از سوی دیگر، بهتر است تقاضای مصرفی، به‌دور از تعجیل در انجام معامله، زمان خرید خود را در طول سال 95، تنظیم کند تا امکان رونق «تدریجی» معاملات که شرط در امان بودن بازار از تورم ناگهانی است، فراهم شود. بازار معاملات مسکن سال آینده تهران این ظرفیت را دارد که حجم ماهانه خرید و فروش آپارتمان در آن دست‌کم 30 درصد افزایش پیدا کند. از طرفی، با تدابیری که در نحوه پرداخت وام‌های خرید تعریف شده، تحریک تقاضا به‌صورت غیرتورمی خواهد بود؛ به طوری‌که ثبات کنونی قیمت اسمی مسکن حتی در صورت افزایش، لااقل تا نیمه سال از نرخ تورم فراتر نخواهد رفت. در این میان، حجم قابل توجهی از آپارتمان‌های نوساز و چند سال ساخت کلید نخورده اما آماده فروش در بازار، طی سال آینده در نقش سپر ضدتورمی معاملات خرید مسکن، جلوی نوسانات صعودی قیمت را خواهد گرفت. به این ترتیب، انتظار می‌رود خرید و فروش آپارتمان‌ در تهران از ناحیه تقاضای مصرفی، از اواخر بهار سال آینده رونق بگیرد.

یافته‌های دفتر اقتصاد مسکن درباره رفتار «تقاضای سرمایه‌ای خرید ملک» در سال 95 نیز حاکی است: اگر چه شرایط بازار مسکن همچنان برای معاملات سوداگرانه، پرریسک ارزیابی می‌شود، اما این احتمال وجود دارد که سال آینده گروهی از متقاضیان سرمایه‌ای – کسانی که با هدف کسب سود و بدون نیاز سکونتی، اقدام به خرید ملک می‌کنند- با تقاضای مصرفی، هم مسیر شوند و به کمک برخی از وام‌های خرید که به غیر خانه اولی‌ها نیز پرداخت می‌شود، حجم معاملات غیرمصرفی را افزایش دهند. چگینی، مدیر کل اقتصاد مسکن با هشدار درباره تبعات رفتارهای سوداگرانه در بازار مسکن 95 اعلام کرد: کسانی که با هدف سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، قصد ورود به بازار خرید مسکن را دارند، سال آینده از بازدهی حداقلی نیز برخوردار نخواهند شد و احتمال زیان این شکل سرمایه‌گذاری به مراتب بیشتر از سود است. این برآورد، با لحاظ چشم‌انداز سال آینده قیمت واقعی مسکن –نرخ رشد قیمت اسمی با احتساب نرخ تورم- و همچنین مقایسه نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار پول و بازار سهام، مطرح است. به گزارش «دنیای اقتصاد» تقاضای سرمایه‌ خرید مسکن یا همان تقاضای سوداگری، زمانی که وارد بازار می‌شود با خرید و فروش مکرر آپارتمان در کوتاه مدت – در فاصله حداکثر یک‌ساله- باعث تحریک قیمت‌ها می‌شود و بر فرآیند معاملات مصرفی، اثر تورمی می‌گذارد.

اما در حال حاضر شرایط نسبی بازار مسکن، مطابق برآوردهای کارشناسی، مساعد خریدهای سرمایه‌ای نیست. بازدهی فعلی بازار مسکن – میزان رشد قیمت در اواخر امسال نسبت به ابتدای سال- تا این لحظه زیان 5/ 2 درصدی را برای سفته‌بازها رقم زده است و پیش‌بینی می‌شود در سال آینده، این نرخ حتی با فرض مثبت شدن، در مقایسه با نرخ بازدهی سایر بازارها، کمتر باشد. بخش سوم مطالعات دفتر اقتصاد مسکن به نحوه سرمایه‌گذاری ساختمانی در سال 95 اختصاص دارد. بازار مسکن طی 10 سال آینده، به ساخت 10 میلیون و 800 هزار واحد مسکونی برای پاسخ به تقاضای انباشته، تقاضای تخریب و نوسازی و همچنین تقاضای جدید سالانه ناشی از ازدواج‌ها نیاز دارد که این حجم ساخت‌وساز، نوعی فرصت مشروط برای سرمایه‌گذاران به حساب می‌آید که اگر شرایط سمت تقاضا ازسوی سازنده‌ها رعایت شود، قابل بهره‌برداری خواهد بود. علی چگینی، مدیر کل اقتصاد مسکن درباره استراتژی مطلوب برای ساخت‌وسازهای مسکونی سال آینده اعلام کرد: سازنده‌ها در تهران و سایر مناطق شهری باید از دو مدل کاملا متفاوت برای ساخت‌وساز بهره بگیرند.

در تهران با توجه به اختلاف فاحش بین الگوی تقاضای موثر خرید مسکن و الگوی ساخت‌وساز، باید تغییرات اساسی در مساحت آپارتمان‌های جدید اتفاق بیفتد. در حال حاضر در شهر تهران 60 درصد معاملات خرید، به فروش واحدهای مسکونی کمتر از 80 مترمربع اختصاص دارد؛ در حالی‌که 70 درصد آپارتمان‌های نوساز طی دو سال گذشته، مساحتی بیش‌از 80 متر مربع داشته‌اند. بنابراین در تهران با توجه به کشش تقاضا در بازار آپارتمان‌های کوچک متراژ و حداکثر میان‌متراژ، لازم است سرمایه‌گذاری‌های جدید ساختمانی به لحاظ مساحت، متحول شود و با تقاضای موثر تطبیق پیدا کند تا در زمان کمتری، قابلیت فروش و سوددهی برای سرمایه‌گذار را داشته باشد. در عین حال، ساخت‌وسازهای مسکونی در سایر شهرهای بزرگ و کوچک، می‌تواند از الگوی مساحتی بزرگ متراژ – متوسط 100 مترمربع- تبعیت کند. مطالعات دفتر اقتصاد مسکن، سرمایه‌گذاری ساختمانی در شهرهای کوچک را نیز به سازنده‌ها توصیه می‌کند. این استراتژی به‌خصوص در سال 95 که سقف وام خرید و ساخت مسکن در این مناطق شهری افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده و به 80 میلیون تومان رسیده است، بیشترین کاربرد را می‌تواند برای سرمایه‌گذاران داشته باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1394/12/2007:59:59،
82
161
مشاور املاک ها شلوغ شده چه خبر شد باز
رضا: 1394/12/2008:18:14،
67
153
سال بعد افزایش 500 درصدی و سال دیگش افزایش 10000 درصدی قیمت مسکن رو شاهد خواهیم شد
املاکی: 1394/12/2008:30:34،
146
51
ما که خلوت هستیم

چند تا بفرست سمت ما
محسن: 1394/12/2009:47:57،
101
48
با توجه به کاهش جمعیت تا آخر عمر فرصت برا خرید هست هیچ عجله ای نیس
امیر: 1394/12/2011:32:47،
72
91
سال ۹۵ مسکن رونق خواهد گرفت
۱ خروج از رکود بعد از ۳.۵سال
۲-افزایش قیمت سیمان اهن............
۳- کاهش نرخ سود بانکی
۴-تلاش دولت دراخرین سال برای رونق اقتصادیی
۵- افزایش سقف وام مسکن
۶...............
افشین: 1394/12/2013:53:32،
49
60
سال 95
...
سال بنداز بندازه مسکن در خواب

سال قهر مردم با مسکن در بیداری

سال خوب سود بانکی
حتی اگه 10 درصد باشد
میتونی به هرکی بگی :))))
اسماعیل: 1394/12/2013:55:36،
51
35
شلوغی بابت بساط سبزه و ماهی قرمز شب عیده داداش
چند تا هم ما میخوایم
رادمهر: 1394/12/2014:04:14،
54
30
اقا محمد و رضا
خداوکیل من درکتون میکنم
از قدیم گفتند کسی که داره غرق میشه به هر تکه چوبی دست میندازه
منم اگه 4 سال پولم میخوابید دیوانه میشدم
مشاور املاک: 1394/12/2023:29:28،
14
33
اجاره مغازه رو به زور درمیارم .این دو تا رهن اپارتمان داشتم
عباس: 1394/12/2008:07:11،
94
43
رونق، ازواج
دل خوش سیری چند؟ آقایون پشت میزاشون نشستند واز حال مردم بدبخت خبر ندارند.
شیرازی: 1394/12/2008:10:52،
113
47
آنچه آقایان میبینند
پیش رونق رونق پس رونق، رونق پایدار
آنچه ما می بینیم
رکود رکود مطلق سقوط آزاد بحران
شهاب: 1394/12/2008:24:46،
107
39
اخبار طولانی را کمتر کسی میخونه ..لطفا خلاصه و رسا مطالب را ارایه بدهید
ناشناس: 1394/12/2008:45:53،
61
47
میزان معاملات مسکن در اسفند با افزایش قابل تاملی همراه شده است. یا جو روانی زودگذر ناشی از وامهاست یا واقعا سال آینده افزایش قیمت داریم. نکته دیگر اینکه این وام مسکن با سیزده درصد سود را به سازنده ها هم میدهند که سازنده بعدا به مشتری منتقل میکند پس این وام فقط به خانه اولی ها تعلق نمیگیرد.
در پاسخ به علی: 1394/12/2012:38:37،
50
52
خوب معلومه کم میشه تو اسفند چون مردم منتظر تایین تاکلیف نرخ سود هستن و با کاهش نرخ سود در سال آینده و همچنین قانون تجدید قرارداد پس از یکسال عملا اونایی که سود ۲۳ درصد میگرفتنم سال آینده مهلت قرارداد تموم میشه و با نرخ جدید سال آینده که کمتر از ۱۸ درصد خواهد بود باید تجدید قرارداد کنن که خیلی از افراد این کار رو نخواهند کرد و وارد بازارهای دیگه میشن که طبق معمول اولین بازار مسکن و بازار بعدی احتمالا طلا خواهد بود.
حسن: 1394/12/2008:48:09،
59
64
خلاصه اینکه برای خرید مسکن تا 5 ، 6 ماه آینده زیاد عجله نکنید.
بابک: 1394/12/2008:57:36،
85
60
شما دلالان و محتکران مسکن و بنگاهی های ... برید این چند روز عید رو خوش باشید و حسابی تجدید نیرو بکنید
سال بسیار سختی توام با ضررهای میلیونی و گاها میلیاردی در انتظارتون هس. ملک باد کردتون سال بعد همین موقع حداقل60 درصد زیر قیمتهای فعلی هس
اون چیزی که مردم فقیر و زجر کشیده تو خشت خام میبینند شما سیران همیشه گرسنه تو آیینه هم نمی بینید .
باشید تا صبح دولتتان بدمد....
شاهین: 1394/12/2009:33:34،
56
39
دوستان عزیزم این حرفا کشکی بیش نیست . برا امثال اقایونی هست که پولدارن و میخوان توی مسکن سرمایه گذاری کنن و قبلا نکردن . فقط تبلیغ میکنن تا این اقایون بیان وسط در صورتی که دلال ها متوجه شدن که مسکن تا سال 1399 الی 1400 خوابیده . این حرفا مثل حرفای دانشگاهی میمونه که طرف از بازار و محیط خبر نداره . ایگار این اقایون توی بازار نیستنا . کلی خونه خالی روی دست مردمی که ساختو ساز کردن مونده ( دلال ها فروختن رفت) و کسی پول نداره بخره چون جوان کار نداره یا حقوقش زیاد نیست که بتونه بخره و از طرفی کلی افزایش ساخت بی رویه شده که خودتون شاهد هستین . این اقا روی هوا و دانشگاهی داره چیزی میگه و از بازار خبر نداره که کلی خونه خالی افتاده و زیر قیمت ولی کسی نمیخره .
بینام: 1394/12/2009:59:12،
55
66
طلای خاکستری داره قدرتشو نشون میده
ساسان: 1394/12/2010:00:10،
60
44
یاد پارسال افتادم که دم عید چقدر اومدن جو دادن که اردیبهشت 94 مسکن رونق میگیره و گرون میشه برید خونه بخرید ولی رکود بیشتر شدو کمتر نه امسال همون کار پارسالو دارن میکنن میتونید از تو ارشیو همین سایت مقاله های پارسالشو در رابطه با رونق مسکن در سال 94 بخونید ولی واقعیت توان مالی پایین مردمه
کارشناس مسکن: 1394/12/2011:05:33،
46
47
سال آینده شاهد افزایش 10 برابری مسکن هستیم

نشد سال بعد نشد سال بعدش بازم نشد سال بعدش همینطور تا ابد منتظر هستیم !!!
علی: 1394/12/2011:36:11،
49
22
تا ریشه کنی مدیران فاسد، ویژه خوار، رانت خوار، زمین خوار و......خوار، هیچ آینده روشنی برای اقتصاد ایران نیست.
سعيد: 1394/12/2207:49:49،
17
31
اتفاقا اين زمين خواري و رانت خواري تمومي نداره.
تعداد 96 كارمند شهرداري مشهد بجرم زمين خواري بازداشت شده اند.....البته دو روز بعد اعلام ميكنند هر كدام حبس تعزيري بملغ دو ريال محكوم شده اند!
امیر: 1394/12/2011:37:53،
50
48
رونق بازارهای ایران فقط با رونق مسکن خواهد بود. حداقل رشدش هم با رشد تورم و مصالح هست و افزایش حقوق کارگران.این یه معادله راضیه. 2ضربدر دو مساوی چهار . کل ایران رو در رکوده به خاطر مسکن. البته موافق گرونی هیچ کس نیست. فقط رونق. دولت اینکار رو نکنه 1200 شغل ناراضی خواهند بود و ...
رضا: 1394/12/2012:24:42،
55
45
سال آینده با کاهش نرخ سود سپرده تا ۱۲ درصد و همچنین ورود وام های مسکن و سپرده ها به بازار مسکن این بازار رونق خواهد داشت و متعاقب رونق مسکن سایر بازار ها هم از رکود خارج میشن...هنوز دهه ۷۰ ها وارد بازار مسکن نشدن و خیلی دهه ۶۰ ها هم منتظر ورود به بازار هستن پس فعلا تقاضا بالقوه وجود داره و سال بعد به دلایلی که گفتم بالفعل میشه...اونایی هم که فعلا قدرت خرید ندارن بازار اجاره رو رونق خواهند بخشید...همچنین روند افزایشی قیمت نفت باعث،کاهش قیمت جهانی طلا شده و سرمایه های این بازار هم وارد بازار مسکن و بورس خواهند شد...
حسین: 1394/12/2013:18:24،
47
46
دلالان عزیز برن دنبال یه شغل آبرومند این حرفا و جو دادن فایده ای نداره رونقی در کار نیست مردم پولی ندارن بریزن تو جیب دلال جماعت
شهر وند: 1394/12/2017:19:37،
23
44
دوستان عزیز :
این قضیه هم مثل بقیه صفها میمونه هر کی زودتر بره تو صف هم زودتر نوبتش
میشه هم جای بهتری گیرش میاد.
یه موقع به فکر نیفتید که دیر شده باشه چون پشیمونی سودی نداره.
تو این مملکت همه چیز زود دیر میشه.
محمد: 1394/12/2103:59:20،
42
42
شماچرا ناراحت این موضوعید؟مثلا الان داری مخ ملتو میزنی؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار