کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

5 ابهام در قبوض موبایل بررسی شد

کدخبر:۲۰۵۵۰سه شنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۸:۴۷۲۳۸۹ بازدید

شکایت مشترکان موبایل نسبت به درج هزینه در قبوض بابت اینترنتی که استفاده نکرده‌اند، پیامک ارزش افزوده ای که درخواست نداده‌اند، رومینگی که ...

شکایت مشترکان موبایل نسبت به درج هزینه در قبوض بابت اینترنتی که استفاده نکرده‌اند، پیامک ارزش افزوده ای که درخواست نداده‌اند، رومینگی که به قیمت نجومی منظور شده و تماس با کشور خارجی که روحشان از آن بی خبر استُ بخشی از ابهامات قبوض موبایل است.

این روزها گلایه از هزینه صورت حساب قبوض تلفن همراه یا احساس اتمام زودهنگام شارژ موبایل بیشتر شده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از فارس، اگرچه روند استفاده از تلفن همراه در سرویس های مکالمه و دیتا به مرور افزایش یافته و مشترکان احساس می کنند با این حال میزان افزایش مبلغ صورت حساب با افزایش میزان مصرف تناسب ندارد. اغلب این دسته از مشترکین گله مند از هزینه های اضافی صورتحساب نیز از دلیل این افزایش اظهار بی اطلاعی می کنند. جملاتی از جمله اینکه «اصلا از اینترنت استفاده نمی کنم اما هزینه اینترنت برایم منظور می شود»، «اصلا نمی دانم سرویس ارزش افزوده چیست اما هزینه ارزش افزوده در قبض دارم »، «استفاده چندانی از پیامک نمی کنم اما هزینه پیامک برایم زیاد منظور می شود»، «میزان مکالماتم نسبت به دوره قبل تفاوت چندانی نداشته اما صورت حسابم دو برابر شده است» و بسیاری از گلایه های دیگر تاکنون بارها آنها را شنیده ام.

خبرنگار ما در پیگیری این موضوع، تمام روش ها و علت هایی که ممکن است به این نارضایتی ها ختم شود را بررسی کرده است.


اخذ هزینه اینترنت  از مشترکی که اینترنت استفاده نمی کند

بعضی از مشترکین موبایل می گویند در حالیکه اصلا از اینترنت موبایل استفاده نکرده اند، اما در قبضشان هزنیه اینترنت درج شده است.

در پیگیری فارس، اپراتور در پاسخ به این گلایه احتمال فعال بودن دیتای گوشی مشترک را اعلام کرد. اپراتور توضیح داد: روی گوشی برخی مشترکان گزینه اینترنت فعال است و آنها هیچ بسته فعالی ندارند و پس از صدور قبض مشخص می شود که تعرفه به صورت آزاد برایشان محاسبه شده است. بدیهی است که در چنین شرایطی مشترک باید هزینه بیشتری بپردازد.

همچنین برخی از برنامه ها و نرم افزارهای تلفن همراه به صورت خودکار آپدیت می شوند و مشترک متوجه آن نیست.

اپراتور همچنین به مشترکان توضیح داد: اگر از اینترنت استفاده می‌کنید حتما یکی از بسته هایی که به کارتان می آید را خریداری کنید و اگر از اینترنت استفاده نمی‌کنید اما هزینه برایتان منظور می شود، دیتای گوشی خود را خاموش کنید تا در مواقعی که نمی خواهید از اینترنت سیمکارت خود استفاده نکنید و برنامه های گوشی امکان آپدیت شدن نداشته باشند.


نارضایتی مشترکان از هزینه پیامک های ارزش افزوده ناخوانده/ از مسابقه ها و نظرسنجی ها بترسید

هزینه پیامک های ارزش افزوده در صدر موارد گلایه‌ دار است. بسیاری از مشترکان از بابت ردیف هزینه «ارزش افزوده » در قبوض اظهار بی اطلاعی می کنند و از هزینه ای به اجبار می پردازند نارضایتی هستند.

در این باره قواعدی وجود دارد که بسیاری از مشترکان از آنها بی اطلاع هستند. از جمله اینکه مشترک حتما باید توجه داشته باشد که اولین پیامک ارزش افزوده ای که از یک سرشماره برایش ارسال می شود هیچ هزینه ای ندارد. این همان پیامکی است که به مشترک می گوید در صورت استفاده از خدمات آن، مبلغ مشخصی از حساب آنها کسر می شود. اما اگر مشترک به این پیام جواب دهد و عضو آن سرویس شود، هر پیامکی که از آن سرشماره برایش بیاید هزینه خواهد داشت. برخی مشترکان به اشتباه تصور می کنند در ازای پیامکی که ارسال می کنند باید پول بپردازند و پیامکی که برایشان ارسال می شود هزینه ای ندارد که این اشتباه باعث بی توجهی به پیامکی های ارزش افزوده هر روز و در نهایت هزینه ارزش افزوده روی قبوض می‌شود.

البته با توجه به اینکه این روزها بسیاری از پیامک های ارزش افزوده در قالبی نه چندان واضح و برای مثال تحت عنوان مسابقه همراه با جایزه، مشترک را وسوسه می کنند، افراد باید در مسابقات و نظرسنجی های پیامکی که شرکت می کنند بسیار دقت کنند زیرا امروزه دیگر بسیاری از این نظرسنجی های به ظاهر ساده، یک سرویس ارزش افزوده و دارای هزینه هستند.


صورت حساب گران پس از سفرهای خارجی

اغلب افرادی که برای دفعات اول به سفرهای خارجی می روند، در بازگشت، از هزینه گران صورت حساب موبایل گلایه دارند. آنها اعلام می‌کنند با اینکه حواسشان به این موضوع بوده اما با چند دقیقه مکالمه یا کمی استفاده از اینترنت صورت حساب چند صد هزار تومانی برایشان محاسبه شده است.

رومینگ بین الملل به معنای استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت، دیتا و پیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبدا است که در این حالت از شبکه های تلفن همراه کشور مقصد استفاده می شود. هزینه رومینگ به علت استفاده از شبکه اپراتور کشور میزبان است و این هزینه را هم اپراتور کشور میزبان محاسبه می کند. مشترکی که قصد استفاده از سیمکارت ایرانی در سفرهای خارجی را دارد باید قبل از سفر از هزینه های مربوطه کسب اطلاع کند. زیرا در برخی مقاصد استفاده از سیم کارت خارجی به صرفه تر از قرارداد رومینگ بین اپراتور ایرانی و خارجی است.

اپراتور در پاسخ به این گلایه توضیحاتی را ارائه کرده است. پایه این توضیح بر مبنای تعرفه گران تر و محاسبه دقیقه ای مکالمات رومینگ بود.

اپراتور می گوید: کمترین تعرفه های رومینگ دقیقه‌ای چند صد تومان و در مقایسه با تعرفه های داخلی گران تر هستند. علاوه بر اینکه دریافت تماس در کشور میزبان حتی اگر یک ثانیه هم باشد، هزینه یک دقیقه را دارد و بسیاری از مشترکان از این موضوع بی اطلاع هستند. مجموع این عوامل باعث سنگین شدن رقم رومینگ در قبوض می شود.

اپراتور همچنین یادآور شد: از آنجا که هزینه رومینگ توسط اپراتور کشور میزبان محاسبه می شود ممکن است هزینه مربوطه در قبض ماه بعد برای مشترک منظور شود و با توجه به گذشت دوره مشترک به اشتباه تصور می کند هزینه فعلی مربوط به دوره بعد از سفر است.


هزینه غیرمعقول بابت پیامک های ارسال نشده

پیامک از دیگر موضوعات مورد اعتراض مشترکان است. با روی کار آمدن پیام رسان ها و افزایش اقبال تلگرام، استفاده از پیامک کاهش یافته است،در عین حال بسیاری از مشترکان هزینه‌هایی که بابت پیامک در قبوض می بینند را غیرمنطقی می‌دانند. آنها اعلام می کنند در حالی که دیگر استفاده چندانی از پیامک ندارند یا دیگر پیامکی های طولانی ارسال نمی‌کنند محاسبه هزینه چند ده هزار تومانی بابت پیامک منطقی نیست.

فارس پیش از در گزارشی با عنوان « دردسر گوشی‌ آیفون برای ایرانی‌ها» پرده از موضوع هزینه بالای پیامک‌ها در قبوض برداشته است. در این بررسی مشخص شد بعضی از نرم افزارها و برنامه های موبایل برای تایید نصب، پیامکی ارسال می کنند که هزینه آن پیامک، بین الملل محاسبه می شود. از جمله اینکه در تجربه کار با محصولات اپل متوجه شده‌ایم که اپل آی‌دی برخی کاربران ایرانی، هنگام verify شدن سرویس FaceTime و Imessage پیامکی به مقصد سرور اپل در انگلیس ارسال می‌ کند که به دلیل پاسخ نگرفتن عمل ارسال پیامک تکرار می‌ شود. نتیجه این اتفاق به درج هزینه‌ پیامک در قبوض یا کسر شارژ بابت پیامک بین‌الملل منجر می‌ شود.


درج هزینه تماس بین الملل در قبض و بی اطلاعی مشترک

گاهی برخی مشترکان با گلایه از رقم سنگین قبوض به دفاتر ارتباطی مراجعه می کنند و با رویت قبض، درج هزینه تماس بین الملل شگفت زده می شوند. این در حالی است که این دسته از مشترکان کاملا از این تماس ها اظهار بی اطلاعی می کنند و می گویند هرگز تماسی با کشور دیگری نداشته‌اند.

در پیگیری فارس برای مشخص شدن علت این موضوع، اپراتور تایید کرد که در این باره شکایت‌هایی دریافت کرده است. اپراتور اعلام کرد: در موضوعات این چنینی، با بررسی های فنی متخصصان امنیتی مشخص شده که در اغلب این موارد مشترک قربانی هک شده است که اغلب این موارد در پی نصب برخی بدافزارهای غیرمعتبر از منابع غیر موثق صورت گرفته است.

اپراتور توضیح داد: با مراجعه مشترکان در موارد متعددی بدافزارهایی شناسایی شده اند که بدون اطلاع مشترک به برقراری ارتباط از یک کشور به کشور دیگر و با واسطه گری سیم کارت هک شده اقدام می کنند که معمولا نیز کشور مقصد از جمله کشورهای دارای هزینه تماس گران از ایران است. هزینه این تماس به صورت بین الملل و با رقم های سنگین برای مشترک محاسبه شود.

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ریلکس: 1394/12/1811:25:03،
50
30
هیچ ابهامی در کار نیست. همه چیز صد در صد در دست دولت است. مثلا امروز تازه اولین محموله نفت صادر شد. اما با وجود نبود ارز و سفرهای خارجی مردم در نوروز ارز ارزان شده است. پس این دولت است که هرچه میخواهد میتواند انجام دهد. اگر با حجم سفرهای اربعین و کریسمس مقایسه میشد الان باید دلار روی ۵۰۰۰ تومان باشد.
امیر: 1394/12/1812:35:23،
34
30
اصن همراه اول و مخابرات که سهله ... کلن دزدی از جیب مردم ابهامه !!!
عباس آقا: 1394/12/1812:39:43،
33
32
جهت اطلاع شما بگم كه بيشتر از ٥٠درصد سهام مخابرات مال سپاه هست و تصميماتش هيچ ربطي به دولت نداره ...

فقط دولت لطف كرده و جلوي درخواست گران كردن تلفن و اينترنت تا الان ايستاده و حتي معتقده كه اينترنت بايد ارزون بشه
مشترک همراه اول: 1394/12/1813:07:24،
49
22
من نه دیتا فعال کردم نه بسته خریدم همراه اول دوبار از من هزینه بسته اینترنت کم کرده فرم شکایت پر کردم و به همراه اول زنگ زدم هیچ کسی پاسخ گو نیست همراه اول بدترین اپراتور موبایل است . الان هم تصمیم گرفتم قبشو پرداخت نکنم و برم یک خط اعتباری بگیرم. مملکت ما شده همش حقه بازی و کلاه برداری کلان و سیستماتیک.
آتیلا: 1394/12/1811:28:36،
49
29
آپدیت شدن اتوماتیک نرم افزار یه دروغ بزرگ هست برای لاپوشنی دزدیها. اپها تو حالت دیفالت با وایرلس اتوماتیک آپدیت میشن ولی رو سرویس داده موبایل آپدیت نمیکنن و حتی اگه خودت بخای اینکار رو بکنی بهت اخطار میدن که اینکار ممکنه باعث بالا رفتن هزینه های قبضتون بشه.
153: 1394/12/1812:17:20،
21
47
شعر نگو مومن...
اپلیکشن های اندرویید این ویژگی ای را ندارند فقط شما میتونی محدودیت پهنا باند تعریف کنی که هشدار بده
آتیلا: 1394/12/1813:15:42،
40
28
تو شعر بگو، حتما نوت 4 که دست من هست سیستم عاملش ios که اینطوری عمل میکنه.
مهرداد: 1394/12/1811:30:03،
74
23
همراه اول یک دزد تمام عیاره و دروغ میگه من خودم به هیچ یک از پیامها جواب نمیدم ولی ارزش افزوده را برایم فعال کرده بود
اینکار شیوه جدید دزدیه برای همه فعال میکنه تا بخودت بیایی هر ماه 7 الی 10 هزار تومان ازت دزدی میکنه
به هیچ وجه هم نمیتونی ثابت کنی
مشترک: 1394/12/1811:34:43،
57
22
برا من پیامک زده فال حافظ فعال شده برا هر فال 150 تومان در صورتی که مایل به دریافت نیستم نوشته باید به شماره 205013 پیامک بزنید !! آخه واسه چی؟ من که درخواست نداشتم. به اجبار باید هزینه پیامک اجباری پرداخت کنم؟ حالا بعضی اطلاع ندارن کلی هزینه بی جهت به همراه اول پرداخت میشه. این کلاه برداری نیست؟
مشنگ: 1394/12/1811:39:36،
56
24
توقعی بالاتری از اینها نیست این کارها رو نکن چه کار کنن
امین: 1394/12/1812:21:18،
35
15
کاش قبوض آب و گاز را هم بررسی می کردند و انواع و اقسام چیزایی را که معلوم نیست نمی چپوندن به حساب مردم برای گاز و لوله کشی به روستاها این همه از مردم پول می گیرن و آخرش هم به حساب دولت می گذارند
راضی: 1394/12/1813:08:10،
34
21
تا الان که دستشون توی جیب مردم بوده .حالا هم که گوش بری و تلکه کردن اضافه شده
مشترک: 1394/12/1813:20:28،
24
29
خدا باعث بانی این سرویس ارزش افزوده را لعنت کند.دو دره فبل قبض موبایل آمد دیدم زده هزینه ارزش افزوده ده هزار تومان در حالیکه روحم از این قضیه خبر نداشت واصلا چنین چیزی را فعال نکرده بودم به امور مشترکین شرکت مخابرات مراجعه نمودم گفتند حواست نبوده یا دستت خورده فعال شده وخود کاربر با ارسال کدهایی غیر فعالش کرد وحتی پیامک غیر فعالسازیش هم آمدبالاجبار قبض را برای جلوگیری از قطع شدن پرداخت نمودم.جالب اینجاست که دو دوره از آن پرداختی می گذرد ومتاسفانه در صورتحساب هر دوره سرویس ارزش افزوده ((مارکت اول))به مبلغ ده هزار تومان مجدد روی صورتحسابم می اید چندین مرتبه هم مراجعه کردم وحتی داد وفریاد راه انداختم وگفتند بررسی میکنیم روی صورتحساب بعدی طلبکار بشی وبقول معروف آهنگ قشنگی برام زدند ومارو چیز فرض کردند.آخرین قبض آمد ودیدم طلبکار نشدم مجددا مراجعه کردم هیچکس پاسخگو نبود حتی رییس هم لال شده بود
مشترک: 1394/12/1813:23:51،
25
33
وفقط گفت از دستم خارجه حالا قضاوت باشما آیا این همل دزدی هست یا نه؟
جالب آنکه از خود پرسنل شنیدم که می گفت این معاونت سرویس ارزش افزوده عجب جنایتکاری می دونید هر دوره چند میلیارد مال مردم رو همینطوری بالا می کشه.
مدعی: 1394/12/1813:23:51،
47
21
متاسفانه قبلا یک دست دولت بگیر داشت ولی حالا او چه معلومه داره چهار دست و پایی از مردم میگیره . تا به کی / خدا به همه رحم کنه
MOHSEN: 1394/12/1815:21:20،
27
26
همه دیگه دزد تشریف دارن،،اینم روش!
هومن: 1394/12/1817:07:05،
21
26
قبض موبايل من كه هميشه روي 10 تا 15 هزار تومان مي اومد اين ماه 128000 تومان اومد كه همش هزينه اينترنت بود. من مطمئنم كه از اينترنت همراه اول استفاده نكردم و اينترنت واي فاي دارم . در ضمن ديتا گوشيم هم هميشه خاموشه . مراجعه كردم مخابرات گفت پوليه كه بايد به زور بدي . آدم تو اين مملكت امنيت مالي نداره حالا من چطور ثابت كنم استفاده نكردم ؟؟!
hasan: 1394/12/1818:58:28،
31
26
آقا یه سوال:
حجم اینترنت استفاده شده در موبایل من، توسط خود اندروید و برنامه های دیگه 580 مگ نشون میده، ولی همراه اول میگه 1 گیگ رو مصرف کردید؟؟
کسی امتحان کرده؟؟؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما