کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کدام اموال متوفی مشمول مالیات بر ارث نمی‌شود؟

کدخبر:۲۰۵۳۱دوشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۵:۴۶۷۶۴۸ بازدید

از سال 95 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم لازم الاجراست و مودیان مالیاتی باید بر مبنای آن عمل کنند. یکی از بخش های اصلاحیه قانون ...

از سال 95 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم لازم الاجراست و مودیان مالیاتی باید بر مبنای آن عمل کنند. یکی از بخش های اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم در زمینه مالیات بر ارث است.

اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم که در آخرین روز تیر ماه سال جاری تصویب شد، از ابتدای سال 1395، اجرا می‌شود و از ابتدای سال جاری، مودیان مالیاتی ملزم به رعایت چارچوب مفاد قانون جدید خواهند بود. سامانه سازمان امور مالیاتی کشور، برای ایجاد سهولت در کار مودیان مالیاتی بخشهایی از اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم را منتشر کرده است.


دانستنی‌های مربوط به قانون ارث

بخشی از اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم در زمینه مالیات بر ارث است که از وراث متوفی نسبت به سهم‌الارث آنان و با توجه به نرخی که برای هر طبقه از وراث معین شده‌است وصول می‌شود.

بر اساس قانون ارث اموال مشمول مالیات بر ارث که درنتیجه فوت شخص اعم از فوت واقعی یا فرضی انتقال می‌یابد، به شرح زیر مشمول مالیات می‌شود:

***نسبت به سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار به‌استثناء موارد مندرج دربند (2) این ماده و سودهای متعلق به آن‌ها و همچنین سود سهام و سهم‌الشرکه تا تاریخ ثبت انتقال به نام وراث و یا پرداخت و تحویل به آن‌ها به نرخ سه درصد.

***نسبت به سهام و سهم‌الشرکه و حق تقدم آن‌ها یک و نیم (1.5) برابر نرخ‌های مذکور در تبصره (1) ماده (143) و ماده (143 مکرر) قانون مذکور طبق مقررات مزبور در تاریخ ثبت انتقال به نام وراث

***نسبت به حق الامتیاز و سایر اموال و حقوق مالی که دربندهای مذکور به آن‌ها تصریح نشده‌است، به نرخ ده درصد (10%) ارزش روز در تاریخ تحویل یا ثبت انتقال به نام وراث

***نسبت به انواع وسایل نقلیه موتوری، زمینی، دریایی و هوایی به نرخ دو درصد (2%) بهای اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی کشور در تاریخ ثبت انتقال به نام وراث

***نسبت به املاک و حق واگذاری محل (1.5) برابر نرخ‌های مذکور در ماده (59) قانون مالیات‌ها به مأخذ ارزش معاملاتی املاک و یا به مأخذ ارزش روز حق واگذاری حسب مورد، در تاریخ ثبت انتقال به نام وراث

***نسبت به اموال و دارایی‌های متعلق به متوفای ایرانی که در خارج از کشور واقع‌شده‌است پس از کسر مالیات بر ارثی که از آن بابت به دولت محل وقوع اموال و دارایی‌ها پرداخت شده‌است به نرخ ده درصد (10%) ارزش ماترک که مأخذ محاسبه مالیات بر ارث در کشور محل وقوع مال قرارگرفته‌است. در صورت عدم شمول مالیات بر ارث در کشور مذکور به مأخذ ارزش روز انتقال یا تحویل به نام وراث


درباره طبقه‌بندی وراث بدانید:

وراث ازنظر قانون مالیات‌های مستقیم به سه‌طبقه تقسیم می‌شوند:

ابتدا وراث طبقه اول که عبارت‌اند از پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد هستند.

سپس وراث طبقه دوم قرار دارند که شامل اجداد، برادر، خواهر، و اولاد آن‌ها می شود

و بعد از آن، وراث طبقه سوم قرار دارد که شامل عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آن‌ها است.

بخشی از اموال نیز معاف از پرداخت مالیات هستند.


این اموال عبارت است از:

***وجوه بازنشستگی و وظیفه و پس‌انداز خدمت و مزایای پایان خدمت، مطالبات مربوط به خسارت اخراج، بازخرید خدمت و مرخصی استحقاقی استفاده ‌نشده و بیمه‌های اجتماعی و نیز وجوه پرداختی توسط مؤسسات بیمه یا بیمه‌گزار و یا کارفرما از قبیل انواع بیمه‌های عمر و زندگی، خسارت فوت و همچنین دیه و مانند آن‌ها حسب مورد که یکجا و یا به‌طور مستمر به ورثه متوفی پرداخت می‌شود.

***اموالی که برای سازمان‌ها، مؤسسات و نهادهای مذکور در ماده (2) قانون مالیات‌ها مورد وقف یا نذر یا حبس واقع شود البته به‌شرط تأیید سازمان‌ها و نهادهای مذکور.

*** اثاثیه منزل محل سکونت متوفی

***اموالی که جزء ماترک متوفی بوده و طبق قوانین یا احکام خاص، مالکیت آنها سلب و یا بصورت بلاعوض در اختیار اشخاص موضوع ماده (2) قانون مالیات‌ها قرارگیرد با تأیید اشخاص مزبور مشمول مالیات بر ارث قرار نمی‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در بخش مالیات بر ارث توسط قانون‌گذار مورد اصلاح قرارگرفته، موضوع امکان صدور گواهی پرداخت مالیات برای هر یک از اموال متوفی به‌صورت مجزاست. بدین معنی که درگذشته وراث مکلف بودند که مالیات بر ارث اموال را قبل از انتقال آن‌ها به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند که گاهی این امر مشکلات عدیده‌ای را برای وراث متوفی ایجاد می کرد.

امروزه این نقیصه قانونی برطرف شده، بدین ترتیب که تنها زمانی که اموال متوفی انتقال می‌یابد، مالیات آن هم وصول می‌شود.

گفتنی است که بنا بر قانون، درصورتی‌که ارزش روز کلیه ماترک متوفی کمتر از دیون محقق متوفی، واجبات مالی و عبادی و هزینه کفن‌ودفن باشد، اموال و دارایی‌های متوفی مشمول مالیات موضوع ماده (17) قانون مالیات‌ها نخواهدشد و مالیات‌های پرداختی ماده مذکور با ارائه اسناد و مدارک مثبته به پرداخت‌کننده مسترد خواهد شد.

درصورتی‌که ارزش روز ماترک بیشتر از دیون محقق متوفی، واجبات مالی و عبادی و هزینه‌های کفن‌ودفن باشد، در این صورت موارد مزبور به ترتیب از ارزش روز اموال و دارایی‌های موضوع‌بندهای (1)، (2)، (3)، (4) و (5) ماده (17) قانون مذکور کسر و مازاد ماترک حسب مورد به مأخذ مقرر در ماده مزبور مشمول مالیات خواهد شد و اضافه‌مالیات‌های پرداختی موضوع ماده (17) با ارائه اسناد و مدارک مثبته به پرداخت‌کننده مسترد خواهد شد.

همچنین درصورتی‌که کل ماترک یا بخشی از آن مطابق بندهای الف و ب مشمول مالیات نباشند، اداره امور مالیاتی موظف است گواهی لازم مبنی بر بلامانع بودن ثبت یا انتقال یا پرداخت یا تحویل اموال و دارایی غیرمشمول متوفی به وراث را حسب موارد مذکور در ماده (17) قانون مالیات‌های مستقیم به‌عنوان مراجع ذیربط صادر کند.

همچنین بدهی متوفی در صورتیکه مستند به مدارک و اسناد مثبته قانونی بوده و اصالت آن مورد تأیید اداره امور مالیاتی صلاحیت‌دار قرار گیرد قابل کسر از ماترک خواهد بود.

براساس تبصره (2) ماده (17) قانون مالیات‌ها، نرخ‌های مذکور فقط برای طبقه اول در نظر گرفته‌شده و چنانچه وراث شامل طبقه دوم و سوم باشند، نرخ‌های مذکور در این ماده به ترتیب دو و چهار برابر خواهند شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ناصر: 1394/12/1719:19:53،
172
28
ای خدا این مالیات بگیرها یقه مرده ها رو هم ول نمی کنن!آدم چی بگه
نادرستی: 1394/12/1812:47:22،
30
22
مگر موقع زنده بودن
مالیات و عوارض و بیمه نمیدهیم ؟
پس چرا موقع مردن هم مالیات میگیرین ؟
کسی که کار میکنه ومالیات درآمدش را میپردازد
بعلاوه عوارضهای مختلفی که وضع میکنین
مثلا وام مسکن 100 میلیونی میگیرد که باید 220 میلیون پس بدهد
وبعد از 40 سال دیگر
بمیرد
چرا باید از این اپارتمان مکتوفی مالیات بگیرین ؟
با حقوقی که مالیاتش کسر شده
اقساط وام خانه را داده بعدش مالیات هم
باید دو دستی تقدیم کنه ؟
آیا این حلاله یا حرام
این نیست که هر قانونی که بگذارین باید اجرا شود
شاید برخی قوانین مشکل زا باشند
مالیات بر ارث
بنظر من حرامه
فقط موقع نقل انتقال ارث
همان مالیات عوارض عادی همیشگی باید اخذ گردد
میرخان: 1394/12/1719:30:58،
142
24
از مال مرده هم دست نمی کشند ................
چه مملکتی داریم ما.............
حسن: 1394/12/1719:56:55،
151
25
وقتی دولت جمهوری+ اسلامی داریم، همه ی هزینه هامون یه بعلاوه میخوره! مثلا میشه مالیات جمهوری+ اسلامی
ازطرف دیگه همه ی درآمدهامون یه - میخوره! مثلا درآمد نفتیه ملی - اسلامی!
لپ کلام اینکه هم هزینه های دولت مدرنو میدیم هم مخارج دولت اسلامیو! آما از منافع هر دو بی بهره ایم! بعضی ترکیبات ناسازگارن! البته برای امثال بنده!
Saeed: 1394/12/1720:46:45،
102
27
کاملا موافقم. برای همینه که یک بار طبق قوانین کشور جمهوری، مالیات ازمون می گیرن و یک بار هم طبق قوانین اسلامی خمس و زکات.
ایرانی: 1394/12/1806:32:25،
53
23
دلم میخواد تا ابد بهت مثبت بدم نه از نظر مادی فقط بخاطر دکانی که
یک عده باز کردند +++++++
ناشناس: 1394/12/1720:02:53،
45
21
بند 2 چی هست. این رو هم می نوشتی
ali: 1394/12/1720:06:24،
53
23
اداره مالیات قسمت عمده املاک تجاری را برمی دارد !!
کارشناسهای موجود در اداره مالیان واقعا آدامهای عجیب و غریبی هستند و حرفه آنها از خود آنها عجیب تر !!
تا تجربه نکنید متوجه نمی شید؟؟
جاسم: 1394/12/1720:12:46،
19
30
چگونه می توان از قانون ارث فرار کرد ؟؟
پدر من برای اینکه اداره مالیات نتونه زیاد بردارد آمد منزلش را به فرزندانش حبه کرد
ولی کارشناس اداره مالیات گفت با حبه کردن املاک چون سند قطعی نخورده موقع فوت پدرتون اداره مالیات سهم خودش را برمی دارد و حبه کردن باعث فرار از مالیات برارث نمی شه !!
البته سند محضری خورده ولی ملک بین پدر به فرزند صلح شده ولی پدر حق فسخ مدام عمر دارد
ولی اداره مالیات آن را سند قطعی نمی داند
کیانی: 1394/12/1804:29:10،
22
24
اول هبه صحیح است دوم برای نپرداختن مالیات بر ارث در محضر باید صلح عمری { عمرا } انجام دهی که انتقال قطعی است و مالیات نقل و انتقال میپردازی واداره مالیات هم هیچ ادعایی نمیتواند بکند چون در پرونده ثبت اسناد واملاک نام انتقال گیرنده به عنوان مالک ثبت میشود و از اموال متوفی نیست
حرف حساب: 1394/12/1722:36:53،
62
27
واقعا منابع دريافتي ماليات كجا صرف ميشه ؟چرا اين همه دريافت ماليات و عوارض كه از مرده و زنده گرفته ميشه در اقتصاد مردم تاثيري ديده نمي شه - خوب اگر اثرات آن را در اقتصاد و اوضاع احوال اجتماعي و فرهنگي مي ديديم حرفي نبود اما واقعا اينطور نيست .

بيكاري + تورم + ركود + فساد + بي تعهدي + گراني قبوض آب و برق و گاز و تلفن و خدمات شهري و شهرداري

واقعا مردم نمايندگان منتخب خود در مجلس را براي چكاري انتخاب مي كنند براي جدال كردن با هم و يا اصلاح قوانيني كه امور مردم را تسهيل كنه و آرامش را به جامعه بدهد و هزينه هاي آنها را كاهش دهد و بهبود نسبي را به زندگي بدهد ؟ !!!
وحید ر: 1394/12/1723:42:20،
30
23
مالیات از اموال خارج از کشور متوفی ایرانی!
یعنی این دیگه آخرشه
امیر: 1394/12/1800:30:00،
30
17
ما رفتیم اداره مالیات تا مالیات بر ارث زمین بدیم با توجه به این قوانین و تبصره، ولی کارمند بخش میگه من مالیات شما رو زیر ملیارد نمی زنم، در حالی که مالیات با توجه به زمان فوت مالکِ زمینه، که تو اون زمان ما مدارک محکم و موثق داریم که زمین در بهترین موقعیت متری سه هزار تومن معامله می شده که مالیاتش کمتر از یک ملیون تومنه. حیف که با این جور آدمای قانون شکن نمیشه در افتاد چون به هر طریقی زهرشونو می پاشن.
ناشناس: 1394/12/1807:22:20،
37
20
ازسپرده وپس اندازی که یه عمرباجون کندن جمعشون کردی وحالا باید به بازماندگانت برسه هم مالیات میگیرن!!!!!! بخورید!!! حلالتون باشه.
pepan: 1394/12/1808:54:12،
42
21
اصلا به هیچکی ربطی نداره مال فوت شده به چه کسی میرسه..مگه شما وزیر و وکیلشین..پدر طرف دراومده کاسبی کرده اندوخته کرده که شما دولت بیایین صاحبش شین..اصلا به هیچکس ربطی نداره..جایی ربط داره که دولت به شهروندش احترام قاعل شه حقوقش رو حفظ کنه..یارانه خانومم رو نمیدین یارانه خواهرم رو نمیدین..و جایی هم برای اعتراض نیست خب اینجا شهر هرته منم هرتی باید برم جلو..منم قانون رو پایمال می کنم..
ملك: 1394/12/1812:46:51،
23
27
دست اينا از جيب ملت بيرون بيا نيست. ماليات بر اسكلت مرده هم چند وقت ديگه مياد.
خداياااااااااااااا اينجا ديگه كجاست؟؟؟
asal: 1394/12/1815:19:16،
21
30
در قانون خمس وقتی خمس مالی پرداخت میشود دیگر هرگز به آن خمس تعلق نمیگیرد. پس علی القاعده وقتی متوفی در زمان حیات مالیات اموال و درآمدش رو داده مجددا از همان مال نمیشود مالیات گرفت . البته اداره مالیات ظاهرا عادت داره چون روی ارزش افزوده هم همین کار رو میکنن و هر دستی که جنس میگرده یکبار ارزش افزوده ازش میگیرن!!!! یعنی بعضی اوقات روی یک جنس تا به مصرف کننده برسه جند بار ارزش افزوده میخوره !!! تازه موضوع جالبتری هم هست مالیات رو باید کاسب ها و فوشنده ها از روی سودشون بدن ولی کلا میکشن رو فاکتور و از مشتری میگیرن ... تازه از این جالبتر هم هست چون بعدا میرن مالیات و خودمونیم دیگه حداکثر 10 درصد این مالیات هایی رو که نقدا از مشتری ها گرفتن نسیه به مالیات میدن (البته با زیرمیزی و...) در نتیجه بجای اینکه مالیات بدن و درآمدشون به نسبت بقیه افراد جامعه تعدیل بشه حتی باعث افزایش درامدشون شده خخخخخخ
حرف حق: 1394/12/1923:34:27،
23
24
كسانى كه مرده ها رو به بهشت ميبرن بايد مالياتشو ازورثشون بگيرن،حتماً يه هزينه هاى داره كه ما ازش بيخبريم.ما فقط بايد مطلق حرف گوش كنيم وعقل ومنطقمونو بزاريم خارج از سرويس باشه،اينطورى نو ميمونه واحتياج به تعمير هم پيدا نميكنه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما