کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مرز روانی دلار شکست + نمودار

کدخبر:۲۰۴۶۳یکشنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۸:۵۵۴۵۵۵ بازدید

در اولین روز هفته، سکه و دلار دو رکورد معکوس ثبت کردند؛ شنبه، شکسته شدن مرز روانی حمایتی 3 هزار و 450 تومان موجب شد که قیمت دلار به ...

در اولین روز هفته، سکه و دلار دو رکورد معکوس ثبت کردند؛ شنبه، شکسته شدن مرز روانی حمایتی 3 هزار و 450 تومان موجب شد که قیمت دلار به 3 هزار و 440 تومان برسد. این کمترین قیمت شاخص ارزی از 6 مهر 94 بود. در مقابل، سکه تمام در بازار موازی یک رکورد افزایشی ثبت کرد و با 8 هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و 13 هزار تومان رسید. این بالاترین قیمت سکه از 16 بهمن 92 بود. روز جمعه اونس جهانی نیز بالاترین قیمت خود در 13 ماه گذشته را ثبت کرده بود تا روز شنبه سکه تمام بهار آزادی هم رکوردی مانند اونس را تجربه کند. برخی فعالان بازار، رکوردزنی معکوس فلز گرانبهای داخلی و شاخص ارزی را وابسته به نوسانات افزایشی اونس در انتهای هفته گذشته دانستند. به اعتقاد آنها، صعود طلای جهانی و عبور آن از میانه کانال هزار و 200 دلار ‌عامل اصلی افزایش سکه در بازار داخلی بود. با این حال، برخی معامله‌گران سکه برای جلوگیری از ضرر خود و جاماندن از افزایش قیمت فلز گرانبهای داخلی، وارد بازار ارز شدند و با فروش دلار سعی کردند مانع رشد بیشتر سکه شوند.

دنیای‌اقتصاد، در گزارش روز گذشته خود به احتمال تحرکات سکه بازان در بازار ارز اشاره کرده بود.


نشانه‌های کاهشی

روند آغازین دلار در روز شنبه تا حدی نشان‌دهنده این بود که شاخص ارزی در یک سرازیری کاهشی قرار گرفته است. روز گذشته، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 455 تومان آغاز کرد که کاهشی 5 تومانی نسبت به قیمت بسته‌شده روز پنج‌شنبه داشت. جدا از این شروع کاهشی، معامله‌گران ارزی در ابتدای روز شنبه بیشتر در موقعیت فروش بودند تا این موضوع نیز نشانه‌ای از روند احتمالی کاهشی بازار باشد. این نشانه‌ها پس از ساعت دوازده ظهر بیشتر به حقیقت نزدیک شدند، جایی که دلار در ابتدا مرز روانی 3 هزار و 450 تومان را شکست و سپس تا ابتدای محدوده 3 هزار و 440 تومان پایین رفت. این پایان کار نبود و حتی دلار در مقاطع کوتاهی از روز زیر محدوده 3 هزار و 440 تومان معامله شد، هرچند که نهایتا کمی از کف قیمتی بالا آمد و با قیمت 3 هزار و 440 تومان به کار خود پایان داد. به این ترتیب، شاخص ارزی در میانه اسفندماه به کمترین قیمت خود از 6 مهر رسید.


عوامل شکست

«افزایش قیمت اونس در بازارهای جهانی»، «پایین بودن ارزش دلار در مناطق مرزی»، «کاهش نرخ حواله درهم» و «افزایش ارز موجود در بازار» 4 عاملی بودند که به شکسته شدن مرز حمایتی دلار کمک کردند. در 2 روز انتهایی هفته گذشته، بهای اونس جهانی در مسیر افزایشی قرار گرفت و نهایتا بالای میانه کانال هزار و 200 دلار به کار خود پایان داد. به گفته فعالان، اثر افزایشی اونس روز شنبه به بازار داخلی رسید و قیمت سکه و دلار را تحت‌تاثیر قرار داد. دلار و اونس به‌طور سنتی رابطه معکوس با یکدیگر دارند و افزایش اونس معمولا با کاهش قیمت دلار در بازار داخلی همراه است. در نتیجه، به اعتقاد برخی از حاضران در بازار، معامله‌گران سکه‌ای که انتظار افزایش قیمت اونس را نداشتند و از خرید سکه در بازار داخلی جامانده یا دارایی خود را با قیمت پایین به فروش رسانده بودند، روز شنبه سعی کردند با عرضه ارز مانع رشد زیاد سکه شوند. هدف آنها از فروش ارز این بود که از ضرر خود در بازار سکه بکاهند.

این در حالی است که برخی فعالان اعتقاد دارند اگر این دسته از معامله‌گران روز شنبه از فاز ضرر خارج شوند، احتمال دارد سعی کنند با خرید دلار در روز یکشنبه قیمت آن را در مسیر افزایشی قرار دهند. هدف آنها این خواهد بود که با بالا بردن دلار در روز تعطیلی بازارهای جهانی و ثبات اونس، ضرر خود در بازار سکه را جبران کنند. در واقع، این‌بار آنها هستند که در پی غافلگیری معامله‌گران دیگر خواهند بود. این در حالی است که عوامل کاهشی دیگری نیز قیمت دلار را تحت‌فشار خود قرار داده‌اند. جدا از افزایش اونس، کاهش نرخ حواله درهم دیگر عاملی بود که دلار را کاهشی کرد. روز شنبه نرخ حواله درهم تا زیر 940 تومان پایین رفت. به گفته برخی کارشناسان، احتمال دارد کاهش نرخ حواله درهم ناشی از افزایش قیمت برخی محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی باشد. در واقع ممکن است افزایش صادرات پتروشیمی‌ها سمت عرضه را تقویت کرده باشد. عامل سوم تاثیرگذار در کاهش قیمت، پایین بودن ارزش دلار در مناطق سلیمانیه عراق و هرات افغانستان بود. به گفته فعالان، روز شنبه ارزش دلار در این مناطق تفاوت چندانی با بازار داخلی نداشت. این موضوع موجب می‌شد که ارزی از بازار تهران به سوی این مناطق سرازیر نشود و حجم دلار موجود در بازار داخلی بیشتر از روزهای گذشته باشد. به گفته حاضران در بازار، عامل چهارمی که به کاهش قیمت کمک کرد، انتظار معامله‌گران ارزی برای تضعیف تقاضا و افزایش عرضه ارز بود. به گفته فعالان، اعتقاد معامله‌گران این است که با عبور بازار از میانه اسفند تقاضا از یکسو در بازار کاهش یابد و از سوی دیگر عرضه ارز افزایش پیدا کند. به گفته آنها، شرکت‌های تجاری در پایان سال برخی از دارایی‌های ارزی خود را به منظور تسویه و حساب‌های سالانه به ریال تبدیل می‌کنند و همین عامل به افزایش عرضه ارز در بازار منجر خواهد شد.


بازگشت از کف؟

با شکست مرز حمایتی دلار پس از 5 ماه، ‌انتظارات کاهشی در بازار ارز بالا رفته است. در این میان، برخی معامله‌گران نقاط حمایتی جدیدی برای دلار تعریف کرده‌اند. نقطه اول حمایتی، قیمت 3 هزار و 438 تومان است؛ در صورت شکسته شدن این قیمت، انتظار معامله‌گران این است که شاخص ارزی تا قیمت 3 هزار و 420 تومان نیز پایین رود. برخی معامله‌گران انتظار دارند که شاخص ارزی تا انتهای سال 94، مرز 3400 تومان را نیز بشکند. این در حالی است که برخی فعالان اعتقاد دارند که دلار از لحاظ بنیادی توانایی کاهش بیشتر قیمت را ندارد و با شکسته نشدن نقاط حمایتی، از کف قیمت بازخواهد گشت. این دسته حتی امیدوارند که دلار در سال 94 در کانال 3 هزار و 500 تومان ثابت بماند.

 

کانال‌شکنی میلیونی

در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی در مرز میلیونی، اولین افزایش کانالی خود را تجربه کرد. روز گذشته، سکه توانست با 8 هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و 13 هزار تومان برسد. این بالاترین قیمت سکه از بهمن 92 بود. افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی عامل اصلی رشد سکه بود. این در حالی بود که دلار با کاهش خود مانع از افزایش بیشتر قیمت سکه شد. شنبه، سکه معاملات خود را با قیمت یک میلیون و 14 هزار و 500 تومانی آغاز کرد که افزایش 9 هزار و 500 تومانی نسبت به قیمت بسته شده پنج‌شنبه داشت. در ادامه روز‌ قیمت سکه تا یک میلیون و 16 هزار تومان نیز بالا رفت، با این حال تحت‌تاثیر کاهش دلار، سکه از سقف قیمتی روزانه پایین آمد. با وجود افزایش 8 هزار تومانی روز شنبه، ارزش ذاتی سکه از نرخ بازاری آن بیشتر بود تا فلز گرانبهای داخلی توانایی رشد بیشتر قیمت را داشته باشد.

 
بلیط هواپیمادیدگاه ها

علي: 1394/12/1607:12:03،
59
14
به نظر من أرز مبادلاتي بايد از دولار به ادامس خروس نشان تغيير كنه
عدالت: 1394/12/1613:32:31،
24
14
من واقعا نمی فهمم حالا که تحریم برداشته شده چرا دلار پایین نمی ایید و دولت نمی گذارد ارزان شود و ارزش پول کشور بالا رود و کالا ها و خودرو ارزان شود و قدرت خرید مردم بالا رود و کشور از رکود خارج شود ؟؟؟؟؟؟ چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی دولت بخاطر درامد خود از دلار گران و ذینفع بودن باید فشار اقتصادی و گرانی بر مردم و رکود را به کشور تحمیل کنند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس رفع تحریمها چه سودی برای مردم داشت وقتی خود شما جلوی ارزان شد خوردو و کالاها را گرفتید آقای روحانی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
عباس: 1394/12/1617:24:54،
18
22
این که شما نمی فهمی مشکل خودت است.
دوست عزیز از قیمت نفت خبر داری؟ دولت با تلاش بسیار سعی می کند تا انتخابات رییس جمهوری قیمت دلار بالا نرود.وگرنه با نفت 25 دلاری قیمت دلار بالای 7000 باید باشد.الان هم دولت داره از دلارهای آزاد شده از تحریم استفاده می کند.وگرنه نفت 25 دلاری کفاف دارو ومواد غذایی کشور را هم نمی دهد.نفت 25 دلاری به مراتب از تحریم بدتر است.
مهدی: 1394/12/1607:19:35،
58
38
قیمت واقعی دلار 1800 تومنه این نرخ، نرخیه که هم تولید و کارافرین میتونه دوباره روپا وایسه و هم قدرت خرید اکثریت دوباره بازیابی میشه اما این نرخ دیگه بارشد بی حد پایه پولی و وجود نقدینگی فاجعه باری که دولت محترم در این سه سال ایجاد کرد به رویا پیوست
هاشم: 1394/12/1607:34:38،
65
17
چيزي تو اين مملكت پايين بيا نيست.چون نميزارن بزرگ ها
امين: 1394/12/1608:06:23،
50
20
ديروز دلار به ٣٤٢٠ هم تو بازار رسيد منتها هركي اين مقاله رو نوشته سرشو كرده تو برف بيدار شو رفيق شما دلاربازا و فعالان كارتون ساخته س
آریا: 1394/12/1608:26:07،
56
30
مرز روانی دلار 1000تومانه نه 3400 میفهمی 1000تومان!
پدرام: 1394/12/1608:43:05،
40
25
دلار به سرعت تا 3400پایین میاید و در سال اینده 3250خود را حفظ میکند اگر کمبود بودجه و سیاست های عرضه ورود نکند
رامتین: 1394/12/1610:55:56،
26
31
حرف الکی نزن بابا. موقعی که 1000بود (5سال پیش) حقوق هم 25درصد الان نبود. قیمت مواد خوراکی یک پنجم الان بود.
اما باید گفت که قیمت واقعی دلار 1800 تا 2000 تومنه. یعنی با این قیمت، هزینه های یک ایرانی برای خرید مایحتاج زندگیش با یه آمریکایی برای خرید همون وساسلی که یه ایرانی در ماه میخره، یکیه.
كيوان: 1394/12/1615:30:57،
20
19
اين قيمت ها قيمت دلار نيست قيمت دلار زير 1000تومان.
اينا فكر مكنن زرنگن ،ولي فكر ميكنن زرنگن...
سعید: 1394/12/1619:44:08،
18
17
یاد دلار هفتاد ریالی بخیر. چه پول با ارزشی داشتیم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما