کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مقایسه تعداد و نوع تعطیلات ایران با کشورهای دیگر

کدخبر:۲۰۴۵۶شنبه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۷:۳۸۷۹۹۰ بازدید

مسأله از یک فرضِ اشتباه شروع شد. یک تصور رایج در مورد تعطیلات ایران و مقایسه با سایر کشورهای جهان وجود دارد که از تعداد بالای روزهای ...
مقایسه تعداد و نوع تعطیلات ایران با کشورهای دیگر

مسأله از یک فرضِ اشتباه شروع شد. یک تصور رایج در مورد تعطیلات ایران و مقایسه با سایر کشورهای جهان وجود دارد که از تعداد بالای روزهای تعطیل در تقویم رسمی کشور حکایت دارد. بر همین اساس، 3 سال پیش، طرح ساماندهی تعطیلات از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس نوشته شد که در آن پیشنهاد شده بود از تعداد روزهای تعطیل کاسته شود. اما بررسی وضعیت تعطیلات در ایران و مقایسه با سایر کشورها، نتایجی به ­دنبال داشت که با تصور اولیه همخوانی نداشت. بررسی‌ها نشان داد که مجموع تعداد روزهای تعطیل در ایران، طی یک سال، کمتر از متوسط آن در جهان است. با وجود تعداد بالای تعطیلات رسمی مناسبتی در تقویم ایران، در بررسی­ ها نکته ­ای مشخص شد که تا آن زمان مورد توجه قرار نگرفته بود.

تعطیلی پایان هر هفته در ایران یک تفاوت قابل توجه با اکثر نقاط جهان دارد که همین موضوع مجموع تعطیلات در طول سال را به نسبت متوسط جهانی کمتر کرده است. در ایران، تنها روز جمعه به ­عنوان تعطیلی پایان هفته در تقویم به ثبت رسیده است اما در اکثر نقاط جهان، هفته با دو روز تعطیلی مطلق به پایان می‌رسد. در ایران، روز پنجشنبه به­عنوان روز نیمه­ فعال مشهور است چراکه برخی نهادها و سازمان‌ها آن را تعطیل کرده ­اند و اکثر دستگاه‌ها نیز در این روز چند ساعت کمتر از سایر ایام، فعالیت می‌کنند اما در تقویم رسمی تنها روز جمعه به­ عنوان تعطیلی پایان هفته به رنگ قرمز درآمده است. در مواد 43 و 62 قانون کار نیز روز جمعه به­ عنوان روز پایان هفته اعلام شده است.

طبق تقویم رسمی ایران، تعداد تعطیلات مناسبتی مذهبی، ملی و انقلابی در ایران 26 روز است که با محاسبه 52 روز جمعه در سال، مجموع تعطیلات به 78روز می­رسد. اما در اکثر نقاط جهان، تعطیلات پایان هفته دو روز است که اگر هیچ تعطیلی مناسبتی دیگری نیز در این کشورها وجود نداشته باشد، مجموعا 104 روز تعطیل در سال برای آن‌ها وجود دارد. به همین دلیل، میزان روزهای تعطیل در ایران کمتر از متوسط جهانی برآورد می­شود.


مقایسه تعطیلات در ایران و 30 کشور دیگر

دفتر بررسی­های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گزارشی به سفارش کمیسیون گردشگری اتاق(؟) به بررسی وضعیت تعطیلات در ایران و مقایسه آن با سایر کشورها پرداخته است. بر اساس این گزارش، دو نوع تعطیلات رسمی در تقویم کشورها به ­ثبت می­رسد: تعطیلات رسمی مناسبتی که در ایران شامل تعطیلات ملی، مذهبی و انقلابی می‌شود و تعطیلات غیرمناسبتی که شامل تعطیلات پایان هفته می­شود و به ­طور ثابت در تقویم ها به رنگ قرمز در می­آید. بر اساس گزارش اتاق تهران، تعداد تعطیلات رسمی مناسبتی در ایران 26 روز است که 6 روز آن تعطیلات ملی، 4 روز تعطیلات انقلابی و 16 روز نیز تعطیلات مذهبی است. در این گزارش وضعیت تعطیلات در 30 کشور جهان از قاره ­های مختلف با ایران مقایسه شده است. در میان این کشورها، آمریکا با 7 روز دارای کمترین تعداد روزهای تعطیل رسمی مناسبتی است و سریلانکا با 28 روز بیشترین تعطیلات مناسبتی را به خود اختصاص داده است. بعد از این کشور، ایران و آذربایجان با 26 روز، بیشترین تعطیلات مناسبتی را دارند.

بررسی وضعیت تعطیلات رسمی غیرمناسبتی، که همان تعطیلات پایان هفته است، در این 30 کشور نشان می­دهد که عموم کشورها دو روز را به ­عنوان تعطیلی پایان هفته برگزیده ­اند. در این میان، تنها کره شمالی و پاکستان دارای یک روز تعطیلی در پایان هفته هستند. در ایران هم تنها روز جمعه به­ عنوان تعطیل رسمی در تقویم به رنگ قرمز درآمده است اما در عمل به­ عنوان روز نیمه ­فعال شناخته می­شود. آمریکا، برزیل، سوئیس، کانادا، آلمان، انگلیس، استرالیا، هلند، نیوزیلند، ایتالیا، اتریش، دانمارک، آفریقای جنوبی، ترکیه، کره جنوبی، روسیه، ژاپن، چین، اندونزی، آذربایجان و سریلانکا روزهای شنبه و یکشنبه را به ­عنوان تعطیلی پایان هفته اعلام کرده ­اند. در میان این 30 کشور، قطر، عربستان، بحرین، مالزی، عمان، عراق و سوریه روزهای جمعه و شنبه را به ­عنوان تعطیلات پایان هفته برگزیده ­اند. در کره شمالی و پاکستان هم تنها روز یکشنبه تعطیل است.

پدیده ­ای به ­نام بین ­التعطیلین

مجموع روزهای تعطیل در ایران کمتر از متوسط جهانی است اما موضوعی منحصر به ­فرد در مورد تعطیلات در ایران وجود دارد که سایر کشورها با آن مواجه نیستند. پراکندگی تعطیلات مناسبتی در ایران و متغیر بودن آن­ها در سال­های مختلف موجب شده تا پدیده­ای به نام «بین ­التعطیلین» در کشور به ­وجود بیاید. به روزهایی که مابین دو تعطیلی قرار می­گیرند، بین ­التعطیلین می­گویند و معمولا در این روزها، فعالیت در کشور شکل عادی ندارد. هرچند این ایام تعطیل نیستند و دولت یازدهم هم از تعطیل ­کردن آن­ها پرهیز دارد اما عملا بسیاری از کارمندان و کارگران ترجیح می­دهند مرخصی خود را در این روزها استفاده کنند تا چند روز تعطیلی برای خود دست­و­پا کنند.

در ایران، تعطیلات مذهبی بر اساس تقویم قمری تعیین می­شوند و به ­همین ­دلیل این 16 روز، جای ثابتی در تقویم شمسی ندارند. قرار گرفتن یک تعطیلی در روزهای نزدیک به پایان هفته موجب پیوستگی تعطیلات مذهبی با تعطیلات غیرمناسبتی می­شود. طبق بررسی اتاق تهران، 10 روز متعلق به تعطیلات ملی و انقلابی در 4 ماه از سال قرار گرفته­اند. تعطیلات فروردین مربوط به عید نوروز، روز جمهوری اسلامی و روز طبیعت است. تعطیلات خردادماه در 14 و 15 این ماه قرار گرفته و ماه­ های بهمن و اسفند هم هر کدام یک روز تعطیلی دارند؛ 22 بهمن و 29 اسفند. این تعطیلات نیز هر سال جای متفاوتی در میان روزهای هفته به خود اختصاص می­دهند. در میان ماه­های قمری نیز تنها در سه ماه تعطیلی وجود ندارد. پراکندگی این تعطیلات در میان روزهای هفته فرصت‌هایی را برای تعطیلات غیررسمی ایجاد می‌کند. طبق گزارش اتاق تهران، در میان 14 کشور اسلامی بررسی شده، ایران بیشترین تعطیلات مذهبی را دارد که 16 روز است.


ساماندهی تعطیلات

نمایندگان مجلس طی سال‌های گذشته طرح‌هایی را برای ساماندهی تعطیلات طراحی کرده­اند اما هیچ‌کدام به سرانجام نرسیده است. یکی از این طرح‌ها به افزایش تعداد روزهای تعطیل می­انجامید و در آن پیشنهاد شده بود که پنجشنبه روز تعطیل رسمی اعلام شود. اما طرحی دیگر که در یکی از کمیسیون‌های مجلس نوشته شد اما به صحن راه پیدا نکرد، کاهش تعداد تعطیلات را در خود جای داده بود. در این طرح، تعطیلات مناسبتی با تغییراتی مواجه شده بود و بر این اساس 9 روز از تعطیلات رسمی کاسته می­شد. طبق این طرح، روز تاسوعا در ماه محرم با دو ساعت تعطیلی در پایان روز کاری مواجه می شد. روز شهادت امام رضا (ع)، شهادت امام جعفر صادق (ع) و شهادت حضرت زهرا (س) از حالت تعطیل رسمی خارج شده و شرایطی برای تعطیلی آن‌ها در شهرهای مشهد و قم گذاشته شده بود. اما این طرح از سوی هیأت رئیسه مجلس برای بررسی در صحن علنی انتخاب نشد و فعلا خبری از تغییرات در این زمینه نیست.

ساعات کار در ایران و جهان

گزارش اتاق تهران نشان می‌دهد که ساعات کار عادی در 30 کشور منتخب بین 38 تا 48 ساعت در هفته است. در میان 30 کشوری که در این گزارش به­ عنوان کشورهای منتخب مورد بررسی قرار گرفته‌اند، استرالیا با ساعات کار 38 ساعت در هفته، دارای کمترین ساعت کار است و کشورهای انگلیس، عربستان، بحرین، قطر، مالزی و عراق با 48 ساعت بیشترین میزان کار در هفته را دارند. ساعات کار نرمال در ایران 44 ساعت است. کشورهای دیگر نیز در همین محدوده ساعت کار خود را تعیین کرده‌اند.

تعداد ساعات کار معمول در هفته، تعداد ساعات کاری است که توسط قانون به ­عنوان حداقل ساعات کار مشخص شده است. در اوایل قرن بیستم، در کشورهای صنعتی شده، چهارده تا شانزده ساعت کار در روز غیرمعمول نبود. در دوره پس از جنگ جهانی اول، به­ منظور کاهش اثرات مخرب ساعات کار زیاد بر زندگی نیروی کار، تعداد ساعات کار به 8 ساعت در روز و 48 ساعت در هفته محدود شد. از نیمه دوم دهه 30 میلادی، برخی کشورها توانستند بدون کاهش استاندارد زندگی، تعداد ساعات کار در هفته را به 40 ساعت برسانند. در بسیاری از کشورهای صنعتی، ساعات کار نرمال 40 ساعت است. برخی کشورهای عربی، 48 ساعت در هفته را به ­عنوان ساعت کار معمول اعلام کرده ­اند. تعداد ساعت کار مجاز در هفته هم به­ عنوان حداکثر زمانی که می­توان از نیروی کار انتظار داشت، در قانون کشورها مورد توجه قرار گرفته است. در میان 30 کشور مورد بررسی در گزارش اتاق تهران، روسیه با 42 ساعت از این نظر کمترین سقف را در نظر گرفته است. عراق با 72 ساعت بالاترین سقف را در این شاخص دارد و ایران نیز با 64 ساعت پس از عراق و بحرین، که 66 ساعت کار را مجاز دانسته، رتبه سوم را دارد.

 تعداد روزهای مجاز برای مرخصی در 30 کشور منتخب نیز متغیر است. کشور چین با 5 روز مرخصی در سال، از این نظر در رتبه پایین جدول قرار گرفته است. ژاپن و قطر هم هر کدام، 8 روز مرخصی برای کارکنان خود تعیین کرده اند. اما کشورهای انگلستان با 28 روز و ایران با 25 روز دارای بیشترین مرخصی برای کارکنان هستند.

هزینه تعطیلات برای اقتصاد

تعطیلات بدون برنامه ­ریزی یا همان روزهای بین‌التعطیلین که در سال‌های گذشته طی چند نوبت از سوی دولت تعطیل اعلام شد، هزینه‌هایی را برای اقتصاد ملی به ­دنبال داشته  است. برآورد دقیقی از هزینه ای که بابت این تعطیلات به اقتصاد تحمیل می‌شود، وجود ندارد اما با تقسیم میزان تولید ناخالص داخلی کشور به روزهای فعال سال می­توان به ارقام قابل اعتمادی در زمینه محاسبه هزینه تعطیلی بر اقتصاد برآورد کرد. اگر تولید ناخالص داخلی کشور یک هزار میلیارد تومان باشد، هزینه یک روز تعطیلی خارج از روزهای تعطیل موجود بر اقتصاد 3 هزار و 400 میلیارد تومان برآورد می‌شود که تقریبا معادل پرداختی یک ماه یارانه نقدی در کشور است.
 


محمد عدلی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1394/12/1516:41:07،
159
48
جمعه و شنبه را تعطيل رسمي اعلام كنند و بجاي آن تعطيلات ديگر را (به غير از چند روز مهم)از تقويم حذف كنند.
اينطور فاصله روزهاي كاري بين ايران و ديگر كشورها كمتر خواهد شد.
مهدی: 1394/12/1517:19:21،
80
36
من ایرانخودرویی باید جمعه بزور برم سرکار اگه نرم میفرستنم کمیته انظباطی بعدشم اخراج.تازه شما حساب کنید هر روز هفته شب تاصبح سرکارباشی.البته تو اطلاعیه میزنن برای جوابگویی به نیاز مشتری ومردم جمعه کار هست
فضولی: 1394/12/1518:28:01،
63
48
طبق آمار در طول روز کارمندان ایرانی میانگین 2 ساعت کار مفید انجام میدن این یعنی در کل هفته اندازه دور روز کاری که 8 ساعت باشه دارن کار میکنن در واقع از هفت روز هفته در ایران 5 روز تعطیل میباشد تازه تو اون دو ساعتم اکثر کارمندا میری پیششون کار آدمو با زور راه میندازن , البته غیر از اون چند نفر انگشت شمار
ولی اونوریها 8 ساعت کار مفید دارن انجام میدن و در آخر هفته هم دو روز تعطیل میشن
این یکی از دلایل عقب ماندگی ایران عزیز مون هست

کارمندا منفی یادتون نره
کلا: 1394/12/1519:17:11،
58
34
کل هفته با یک ماه عید و 3 ماه تابستون را تعطیل کنین کارمندای دولت حال کنند کی به فکر مردم عادیه!!!!
...: 1394/12/1601:20:24،
47
52
تعطیلی جمعه رو باید بردارن شنبه و یکشنبه تعطیل بشیم
یا یک هفته رو اینجوری کنن شنبه شنبه شنبه یکشنبه و... تا جور بشه تا جمعه بیفته تو ساندی اونا تا با هم تعطیل شیم نو یکشنبه نشه ساندی ها ؟
از کرمانشاه: 1394/12/1605:27:23،
50
35
روزهای شنبه و یکشنبه رو تعطیل کنید
همه تعطیلات رو حذف کنید
کشور ایران عملا 4روز ارتباطش با دنیا قطعه در هفته (پنجشنبه.جمعه.شنبه.یکشنبه)

تا کی میخاید خودتون رو با جهان وفق ندید

یه عمر رنگ تاکسی ها رو قرمز کردید بعداز 50سال فهمیدید نه بابا رنگ زرد استاندارد جهانیه

بابا بسیاری از قوانین جهان که داره اجرا میشه روش فکر شده الکی نشده قانون

حالا باز برو از نه چرخ رو اختراع کن
کو گوش شنوا
از مراسمی هم در طول هفته داشتیم میتونیم مراسم یادبود رو در پایان هفته انجام بدهیم

حالا مثلا چه اصراری هست که دقیقا در آن روز فلان مراسم رو انجام داد

همه روزها مال خداست

فرقی نداره که....

مثلا اگه مراسم 22بهمن برخورد به روز سه شنبه شما اعلام کنید که مراسم یادبود 22بهمن در روز شنبه برپا خواهد شد
به همین ترتیب مراسمات دیگر
22 میلیون نفر: 1394/12/1612:57:49،
45
43
آقا یا خانم فضولی مگه ما تو ایران کاری داریم که بشه توی ادارات 8 ساعت مفید انجامش داد؟!
کارمند 8 صبح میاد تا 4 بعد از ظهر توی ادارست خب بهش کار بدن انجام بده وقتی کاری نیست و بالایی ها مشغول بازی با پولهای اداری هستند کارمند چه کار کنه از خودش کار خلق کنه؟!
فوری هم یه آماری یاد گرفتند تو ایران کار مفید روزی دو ثانیه ست اونور ایران کار مفید روزی 8 ساله.
حالا کسایی که اینجوری حرف میزنند خودشون چه کاره اند؟ معمولا یا بیکار یا تو مغازه بابا نشسته تخمخ کدو میفروشه با مایع ظرفشویی.
نظر سنجی : 1394/12/1616:56:15،
28
33
باید
بهترین نظر را اجرا کرد
چه از زبان من باشد
چه از نماینده مجلس اصولگرا
چه وزیر
چه شورای عالی امنیت ملی
اولین نکته اینست که
در جان داریم زندگی میکنیم و باید
با همه کشورهای جهان رابطه دوستانه و 24 ساعته
داشته باشیم
باید خود را مطابق حال و وضع اکثریت در بیاوریم
بنارباین
باید شنبه یکشنبه را تعطیل کنیم
باقی تعطیلات از بین بروند
فقط 4 روز عید
و عاشورا
و عید فطر و قربان
همین و همین
باقی ولادتها و وفاتها نباید تعطیل باشند
باید به منافع ملی و رابطه با دیگر کشورها فکر کرد
چون آینده ایران را باید برای آینده سازان درست شکل دهیم
و از این شلختگی و روزمرگی بیرون آییم

هر عزیز موافقه ++++

هر کی مخالفه ---
امیر: 1394/12/1516:42:04،
79
29
شما اقتصاد و سطح رفاه مردم کشور نه به سطح اروپا و امریکا بلکه
همین کشورهای امارات و قطر و... برسانید انوقت تعطیلات را کاهش
دهید.متاسفانه در ایران بدون اینکه برنامه ای برای اشتغال و افزایش
سطح درامد مردم داشته باشند بیشتر در فکر کاهش هر چه بیشتر
رفاه مردم هستند.!!
تالو: 1394/12/1516:57:04،
77
27
چندساله داریم خودمونو جر میدیم میگیم همه جای دنیا ۱۰۴ روز تعطیلیه اخر هفته دارن انوقت از ما کمتر کار میکنن ولی از ما پیشرفته تر هستن
داود: 1394/12/1520:57:16،
59
31
اخوی محترم!
هیچگاه فکر نکرده ای که چرا کاری که در ایران ظرف مدت 10 سال انجام میشه در بیرون یک ساله!!! به سرانجام میرسه!؟
دلیلش اینه که "معنی" کار کردن، ساعت زدن و نمایش کار (آنچه که اینجا اتفاق میافته) نیست. اونجا، 40 ساعت در هفته کار میکنند. نه مثل اینجا نهایتا هفته ای چهار ساعت!

پیشرفته تر هستند چون برای اون زحمت میکشند و کار میکنند!
مهدي : 1394/12/1516:59:46،
56
72
كشورهاي ديگه فقط اداره جات و مدارس دو روز در هفته تعطيل هستند كه تو ايران هم بدينصورت هست پس چرا دروغي ميگيد تعطيلات ما كمتر از اوناس تازه اونا ايام فاطميه حسينيه زينبيه هم ندارن
فاروق: 1394/12/1517:51:54،
62
27
بنده در امارات کار میکنم و جمعه شنبه کلیه مشاغل دولتی و خصوصی تعطیل هستند و فقط بازارها و رستوراها روزهای جمعه و شنبه کار میکنند.
حرف حساب !: 1394/12/1521:06:43،
46
29
ربطي به تعطيلي يا غير تعطيلي نداره بهره وري پايينه ...

حضور بايد موثر باشه يا كاري را نكنيم اگري انجام داديم به نحوه احسن و كامل انجام دهيم . بعبارتي خروجي كار مهم است

مثالي ديگر شما قراره با ماشين خود مسير تهرانپارس تا آزادي را طي كني و 5 مسافر ببري اگر اين راه را رفتي و 5 مسافر را رساندي كار را بدرستي انجام دادي اگر خالي رفتي و يا يك مسافر را تا آنجا بردي بهره وري پايين است درسته ظاهرا راه رفته انجام شده اما چه جوري انجام شده است مهم است و اصطحلاك در هر دو صورت همان مقدار است .
حال با مثال فوق ما در ايران اينگونه كار مي كنيم راه را رفتيم اما بهره وري نداشتيم ( بعارت ساده تر زمان را در محل كار صرف كرديم) توي كشورهاي ديگر بهره وري و راندمان كار بالا است و از وقت و انرژي نهايت بهره برداري را انجام ميدهند . و از روزهاي تعطيلي نيز به نحو احسن استفاده ميكنند .
موافق +
مخالف -
امیری: 1394/12/1521:35:23،
44
46
حقیر پیشنهاد می کنم روز جمعه که عید مسلمانان است تعطیل باشد بعلاوه شنبه چون اکثر کشورهای جهان تعطیل هستند و در این روز مبادلات بین اللملی معطل است. از طرف دیگر اکثر روزهای شهادت ائمه(ع) تعطیل نباشد چون متاسفانه اکثر مردم در این روزها به جای شرکت در مراسم به تفریح و شادی می پردازند و هدف از تعطیلی این روزها محقق نمی شود.
آریا: 1394/12/1608:28:08،
50
36
تعدادش به کنار ولی از کیفیت تعطیلات در ایران و دنیا حرفی نزن که دلم خونه!!!
ارسلان : 1394/12/1609:38:03،
37
31
بنا به گزارشات واصله از برخي ادارات دولتي در دولت جديد با افزايش ساعات اداري از 7 ساعت به 8 ساعت فقط هزينه هاي جاري اعم از برق /گاز / تلفن / اب / اينترنت كه مبلغ قابل توجهي هم ميباشد بر ادارات و موسسات تحميل شده كارمندان همان 2تا 3ساعت كاري كه ارجاع ميشد را انجام ميدهند و لا غير ودر بحث ترافيك كه جايي براي سخن گفتن باقي نگذاشته است كه همه در يك ساعت وارد خيابانها ميشوند بنزينهاي وارداتي را دود هوا ميكنند وساعتها در ترافيك شهر معطل ميشوند ايا از اين همه دكتر و مهندسي كه در دولت تدبير واميد حظور دارند كسي به اين مسايل مهم كه همه جامعه به طريقي با ان درگيرند تدبيري كرده است يا همگي فقط با يك شعار مواجه هستيم ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما