کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نقشه سیاه دنیا برای طلای سرخ ایران

کدخبر:۱۹۴۴۳چهارشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶:۱۱۲۴۸۶ بازدید

نایب رئیس شورای ملی زعفران، قاچاق پیاز این محصول به افغانستان را مساله‌ای بسیار نگران کننده خواند و گفت: کشورهای زیادی از افغانستان ...

نایب رئیس شورای ملی زعفران، قاچاق پیاز این محصول به افغانستان را مساله‌ای بسیار نگران کننده خواند و گفت: کشورهای زیادی از افغانستان در زمینه کشت طلای سرخ حمایت می‌کنند.

غلامرضا میری با بیان اینکه مساله قاچاق پیاز زعفران از کشور موضوعی بسیار نگران کننده است، اظهارداشت: قاچاق پیاز زعفران به افغانستان حدود ۱۰ سال قبل آغاز شد و افغان‌ها هم زمانی که دیدند سازمان ملل متحد و کشورهایی مانند آمریکا، آلمان، فرانسه و هلند در زمینه کشت طلای سرخ از آنان حمایت می‌کنند، تشویق به ادامه کار شدند.

نایب رئیس شورای ملی اضافه کرد: سپس آنها به تدریج برای خود بازارهایی به دست آوردند و دیدند فروش این محصول سود خوبی دارد.وی با اشاره به اینکه آمریکا اعلام کرده حاضر است یک بازار 40 تنی را به منظور صادرات زعفران در اختیار افغانستان قرار دهد، گفت: حتی همین الان هم کشوری مانند هندوستان تعرفه ورود زغفران را برای افغانی‌ها برداشته است اما اگر یک ایرانی بخواهد زغفران به هند ببرد، باید ۳۸ درصد تعرفه عوارض پرداخت کند.

میری در پاسخ به این پرسش که آیا کشورهای غربی به دنبال ایجاد یک رقیب قدرتمند برای ایران در زمینه تولید زعفران هستند، تصریح کرد: به هرحال آنها در تقابل با ما هستند و از هر راهی که می‌توانند، می‌خواهند به اقتصاد و مسائل فرهنگی کشور ضربه وارد کنند.نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه ما در بازار و تجارت طلای سرخ با سوء مدیریت مواجه هستیم، گفت: ما نمی‌توانیم تامین کننده‌های خوب و مطمئنی در این زمینه باشیم؛ مشتریان به دنبال تامین کننده‌های جدید خواهند رفت.

میری اضافه کرد: برای ایجاد یک تامین کننده جدید، چه جایی بهتر از افغانستان که نزدیک ایران است و شرایط آب و هوایی مشابه کشورمان دارد، ضمن اینکه نیروی کار در آنجا ارزان است  و تمام کسانی که الان در افغانستان زعفران کشت می‌کنند، در ایران دوره دیده‌اند، بنابراین کشورهای غربی با خود اندیشیدند که با حمایت از افغان‌ها ضمن تامین محصول مورد نیازمان، انحصار تولید طلای سرخ را نیز از دست ایران خارج خواهیم کرد.


سوءمدیریت‌ها بازار زعفران را آشفته کرد

وی افزود: در سالیان گذشته گذشته وضع عوارض برای صادرات زعفران مشکل زیادی برای ما ایجاد کرد و سبب افت میزان صادرات‌مان شد، ضمن اینکه قبل از این مصوبه هیات دولت، ما ۲۲۱ تن صادرات داشتیم اما بعد از آن صادراتمان از مرز ۱۷۰ تن عبور نکرد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران اظهارداشت: یکی از دیگر اقدامات اشتباه در گذشته در این زمینه آن بود که در یک دوره‌ای سازمان مرکزی تعاون روستایی اقدام به خرید زعفران کرد، ما همان شب با  وزیر کشاورزی وقت گفتگو کردیم و به او هشدار دادیم این کار ضربه زدن به بخش خصوصی و صادرات طلای سرخ است اما متاسفانه این صحبت‌ها راه به جایی نبرد و آنان قانع نشدند.

میری با اشاره به اینکه بنابراین سازمان تعاون روستایی زعفران را خرید و به انبارهای خود انتقال داد، اضافه کرد: آن زمان دولتی‌ها مقابل ما ایستادند و می‌گفتند چون تولید با ماست، باید صادرات را هم خودمان انجام دهیم، محصول را در انحصار گرفتند و مسائل بعدی پیش آمد.


توصیه‌هایی برای ساماندهی شرایط بازار زعفران

وی با بیان اینکه برای ساماندهی به وضعیت موجود  باید دولت جایگاه صادرکنندگان و بخش خصوصی را مدنظر داشته باشد و به آنان توجه کند، گفت: زمانی‌ که دولت می‌خواهد تصمیم مهمی درباره هر محصول کشاورزی بگیرد باید کارشناسان صنف مربوطه نیز در  جلسه تصمیم گیری حضور داشته باشند و نظرات خود را بگویند نه اینکه پشت درهای بسته تصمیماتی گرفته شود که بخش را دچار مشکلات اساسی کند.

به گفته میری، برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی باید نظرات کارشناسان نیز مورد توجه قرار بگیرد، ضمن اینکه برای کارهایی که در این زمینه انجام شده است، باید ارزش قائل شد. جذب یک مشتری برای صادرکنندگان هزینه زیادی دارد و حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برای جذب هر مشتری لازم است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه رسیدن به صادرات ۱۷۰ تن زعفران به راحتی حاصل نشده است، ادامه داد: اگر بخواهیم به نقطه‌ای برسیم که فقط به نفت وابسته نباشیم باید از تولیدکننده و صادرکنندگان حمایت شود.

وی اضافه کرد: حمایت همیشه مادی نیست بلکه تصویب قوانین و دستورالعمل‌ها حساب شده باشد، چراکه  زعفران یک محصول ملی، استراتژیک و تولید انحصاری ایران است.

میری، زعفران را محصولی بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: آیا این محصول با همه پتانسیل‌هایی که دارد، ارزش این را ندارد که ما به فکر آن باشیم و کاری برایش انجام دهیم تا شرایط ساماندهی شود؟

وی با اشاره به اینکه باید مرغوبیت محصول تولیدی ما روز به روز افزایش یابد، ادامه داد: رقبای ایران  که وارد بازار شوند به طور قطع زعفران بسیار با کیفیتی تولید خواهند کرد و ما اگر مثل آنان نباشیم کنار گذاشته می‌‌‌شویم.

میری افزود: بنابراین وقتی ما مشکلات را بیان می‌‌کنیم مسئولان باید استقبال کنند نه اینکه مساله در جریان بروکراسی‌های اداری قرار بگیرد و بعد گذشت سالیان سال معلوم نشود عاقبت کار به کجا ختم شد.

به گزارش مهر، عباس نخعی مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اخیرا از کشف پیاز زعفران قاچاق به میزان ۲۳ هزار و ۳۱۰ کیلوگرم در فصل پاییز امسال که قرار بود از خراسان رضوی به مقصد افغانستان انجام شود، خبر داده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زعفران کار 20ساله: 1394/11/1412:52:20،
32
18
همش دروغه...230تن زعفران تولیذ دنیاست.200تن آن در ایران تولید میشه..حالا تصور کنید افغانستان تولید هم بکنه باز هم لطمه ای به بازاره ایران نمیزنه..مگه آمریکا که تولید پسته اش از ایران جلو زد و اول شد قیمت پسته کاهش یافت؟؟؟ پسته که از 8000 تومان به 40000 تومن رسید..اینها همشون دارن عذاب میکشن..دلیلش: در 3سال قبل سرمایه داران اقدام به کشت زعفران کردن و نتیجش این شده که چون پول لازم نیستن در زمان برداشت محصول رو نمیفروشن و چون زعفران قابلیت نگهداری تا 3 سال رو داره بازار خالی میشه و این عزیزان ضرر میکنند...90 درصد زعفران دنیا تو بیرجند.قائن.تریت حیدریه و نیشابور تولید میشه و تصور کنید حالا چطوری بازارش میتونه اشباع بشه؟؟؟
خسرو: 1394/11/1413:15:19،
14
16
خیلی هم جو گیر نشو.اون 90% مال سال 1383 بود که زعفران ایران به اسپانیا صادر میشد!الان افغانستان و پاکستان وحتی ترکیه و آذربایجان و اسپانیا زعفران کاشت میکنن و زعفران ایران حتی وارد بازار جهانی بشه بیش از 50 درصد نخواهد بود
جو: 1394/11/1414:12:49،
33
12
چنان نویسنده میگه نقشه سیاه دنیا که انگار پیاز زعفران تو دنیا وجود نداره از ایران قاچاق شده خداروشکر که مثلا بذر گندم فقط تو ایران نبود وگرنه کل دنیا از گرسنگی میمردن!!!
سعید: 1394/11/1415:38:16،
15
16
افغانستان هیچ وقت خشخاش رو ول نمیکنه بیاد زعفران بکاره
زعفرونی: 1394/11/1415:43:41،
10
7
قبول
نفروشین
نفروشین
بازار دنیا را در دست بگیرین
چجوریه
که اونها هر طوری
که دوست دارند با ما
و دلارهایمان رفتار میکنند
بهترین جعبه بندی و بسته بندی را انجام دهید
گران گران بفروشین
بابک: 1394/11/1417:09:20،
13
13
هند با زعفران ما اینطور برخورد میکنه
بعد ما میریم بجاش از هند برنج آلوده وارد میکنیم.به این میگن تدبیر و درایت!!!!!
پرسشگر: 1394/11/1507:50:25،
3
10
نیشابور زعفران نداره
عمده تولید تربت حیدریه و گناباد
منصور: 1394/11/1413:20:02،
31
8
به آقای میری بگوئید که غربی ها برای ضربه زدن به ایران از زعفران افغانستان حمایت نمیکنند بلکه برای اینکه جلوی کشت خشخاش را در آنجا بگیرند مجبئرند از محصولاتی مثل زعفران و یا انار افغانستان حمایت کنند
حسن: 1394/11/1413:26:20،
35
12
چرت و پرت چیه مینویسند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نقشة دنیا ؟ یه جوری میگن انگار کل دنیا یه طرف ما یه طرف ...........
حسین: 1394/11/1414:36:41،
11
6
خود ایران هم برای جلوگیری از کشت خشخاش به افغانستان بذر زعفران صادر کرد در ضمن شهرستان گناباد هم به عنوان یکی از قطبهای تولید زعفران در خراسان رضوی میباشد
حميد: 1394/11/1414:43:16،
12
11
اگه ما جزو كنوانسيون هاي بين المللي بوديم و مي تونستيم زعفران رو به عنوان يك پتنت ايراني ثبت كنيم ،امثال افغانستان نمي تونستند يه همچين كاري بكنند. اينم يه رايته . ولي ما كلا به كپي رايت و حقوق معنوي اعتقاد نداريم . همين ميشه ديگه.
ایمان: 1394/11/1415:01:24،
17
9
پتنت زعفران؟!!
اونوقت زعفران اختراع ماست؟
خدا را شکر که ما ایرانی ها توی اقتصاد جهانی یک مصرف کننده صرف هستیم و عملا هیچکاره والا کل دنیا را گشنگی و تشنگی میدادیم که مثلا حق کپی رایت کاشت گندم مال ماست یا حق کپی رایت استخراج آب مال ماست!!!

خداییش بعضی نظرها رو میخونم شکر خدا میکنم که کشور عقب افتاده ای هستیم والا معلوم نبود با این طرز تفکر هموطنانمون چه بلاهایی به سر مردم دنیا می آوردیم!
پویا: 1394/11/1420:44:21،
8
11
ایمان! اگه ما قدرت داشتیم، مردم دنیا که سهله، به خدا هم گیر اساسی میدادیم!!!!!
جعفر: 1394/11/1421:23:49،
5
7
ما نمی توانیم در دنیا صادرات محصولات کشاورزی داشته باشیم چون قیمت محصولات کشاورزی ما از قیمت جهانی بالا تر است چون هزینه کاشت داشت وبرداشت کشاورزان بسیار بالااست قیمت کود سم وکارگر بالاست . دوم اینکه ما در صادرات باید انحصاری برخورد بکنیم در یک کالا صادراتی همه صادر کننده نباشند .سوم اینکه کالای صادراتی باید بسیار استاندارد وبا کیفیت باشد که برگشت نخورد . اقای میری وقتی ما نمی توانیم یک تامین کنند خوب و مطمئن باشیم چه انتظاری از مشتریهای خارجی دارید پس ضعف ازخودمان است . بخواهی نخواهی یک کشور دیگر در تولید زعفران رودست ما می اید حالا افغانستان نباشد .کشور دیگر

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار