کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شروط بازگشت سالمندان به بازار کار

کدخبر:۱۹۴۳۳چهارشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۱:۰۴۱۴۲۵ بازدید

مجلس در مصوبه‌ای با اعلام ممنوعیت اشتغال سالمندان و تاکید به دستگاه‌ها در تغیین تکلیف آنها؛ راه‌های ادامه اشتغال به کار بخشی از بازنشسته‌ها را هم ...

مجلس در مصوبه‌ای با اعلام ممنوعیت اشتغال سالمندان و تاکید به دستگاه‌ها در تغیین تکلیف آنها؛ راه‌های ادامه اشتغال به کار بخشی از بازنشسته‌ها را هم باز گذاشته و به آن رسمیت قانونی بخشیده است.

بازار اشتغال جوانان بحران دارد و صدها هزار جوان تحصیل کرده دانشگاهی در مقاطع مختلف تحصیلی تا دکترا به هر دری می زنند، نمی توانند وارد بازار کار شوند. برخی مدت‌ها پس از فراغت از تحصیل دنبال کار می گردند و بسیاری نیز در نهایت مجبور می شوند برای دور ماندن از بیکاری، به مشاغل غیرتخصصی خود وارد شوند. از سوی دیگر، دانشگاه ها هر ساله هزاران نفر را ترغیب به تحصیلات عالی و ورود به مراکز آموزش عالی می کنند و این روند هر ساله شدت می گیرد تا جایی که مسئولان دولتی می گویند ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر که در حال تحصیل در دانشگاه ها هستند، به زودی راهی بازار کار خواهند شد و جمعیت میلیونی متقاضیان شغل تحصیل کرده دانشگاهی را شکل می دهند.کارشناسان می گویند دولت مسئول رشد بی رویه و غیر طبیعی پذیرش در دانشگاه ها هستند و باید به این وضعیت سروسامان بدهد، چرا صدها هزار جوانی که از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند، توان پذیرش تصدی های بازار کار را ندارند و کارفرمایان به داشته های علمی آنها اهمیتی نمی دهند؟

آیا واقعا دانشگاه ها متناسب با نیاز روز کشور و خواسته های بازار کار نیرو تربیت می کنند و یا اینکه معتقدند اصلا چنین وظیفه ای ندارند و تنها به دنبال جذب دانشجو هستند؟ بنابراین در شرایطی که به گفته مرکز آمار ایران ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارنفر بیکار مطلق زیر ۳۰ سال در کشور وجود دارد که دستکم نیمی از آنها نیز فارغ التحصیل دانشگاهی هستند، هرگونه تصمیم گیری و برنامه ریزی دولت ها و قانونگذاری مجلس باید با توجه به فراهم کردن زمینه اشتغال جوانان باشد.


رقابت سالمندان با جوانان برای کار

اما در روزهای اخیر، مجلس در مصوبه ای شرایط جدیدی را برای اشتغال سالمندان و بازنشسته ها اعلام کرد که در نهایت با وجود برخی ممنوعیت‌ها، اما راه برای تفاسیر گوناگون دستگاه ها و روزنه هایی که بتوان ادامه اشتغال بازنشسته ها را در بخش‌های مختلف تضمین کرد، وجود دارد.

اشتغال بازنشسته ها و سالمندان در ایران دارای آمار بسیار بالا و میلیونی است؛ بنابراین ساماندهی اشتغال این گروه از جامعه و خروج آنها از بازار کار می تواند زمینه هایی را برای اشتغال بخش قابل توجهی از متقاضیان کار را فراهم کند. دولت باید زمینه های خروج سالمندان از بازار کار به نفع جوانان متقاضی کار تحصیل کرده را فراهم کند.

نگاهی به آمارهای ارائه شده از سوی وزارت کار درباره اشتغال بازنشستگان نشان می دهد براساس آخرین سرشماری رسمی کشور که در سال ۹۰ انجام شد، ۹۰۰ هزار نفر بازنشسته پس از طی دوران اشتغال ۳۰ ساله خود و بازنشستگی، دوباره برای کار به فعالیت های اقتصادی برگشته‌اند که ۷۸۸ هزارنفر از آنها مرد و ۱۱۱ هزار نفر نیز زن بوده اند.

دلایل متعددی برای بازگشت سالمندان به بازار کار مطرح است که از بین آنها می توان به دغدغه تامین معیشت، به‌ هم خوردن دخل و خرج و کسری معیشتی، میل به حضور در اجتماع و انتقال تجربه و همچنین وجود زمینه هایی برای کسب درآمد در بازار کار و درخواست‌هایی که از سوی کارفرمایان دولتی و خصوصی می شود اشاره کرد.

حال اگر بتوان نسبت اشتغال و فعالیت سالمندان که در گزارش وزارت کار آمده را برای وضعیت شاغلان در سال ۹۳ هم در نظر گرفت، می توان گفت از مجموع ۲۱ میلیون و ۳۰۴ هزار شاغل سال گذشته، یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر سالمند و بازنشسته بالای ۶۰ سال بوده اند، در حالی که انتظار می رود افراد پس از ۶۰ سالگی دیگر دست از کار و فعالیت کشیده و بازار کار را ترک کنند.

بنابراین بنا به دلیل گوناگون اقتصادی و کسری معیشتی، ناتوانی در تامین هزینه های زندگی، میل به فعالیت در جامعه و فرار از بیکاری، تقویت امید به زندگی و موضوعات دیگری از این دست؛ هم اکنون بازنشستگان در یک رقابت تنگاتنگ با جوانان برای کسب برخی فرصت های شغلی هستند، در صورتی که خروج آنها از بازار کار می تواند زمینه هایی را برای اشتغال جوانان فراهم آورد.


مصوبه جدید مجلس درباره اشتغال بازنشسته‌ها

در مصوبه جدید مجلس آمده است: بر اساس ماده واحده طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، از تاریخ ابلاغ این قانون به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهرماه ۱۳۸۶ و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می‌کنند، ممنوع است.

همانطور در تبصره ای که اجازه اشتغال بازنشسته ها را می دهد، تصریح شده است: تبصره ۲ نیز مقرر می‌کند که دستگاه‌های موضوع این قانون در صورت لزوم می‌توانند از خدمات بازنشستگان متخصص با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر به صورت پاره‌وقت و ساعتی استفاده کنند. حداکثر ساعات مجاز برای استفاده از بازنشستگان، یک سوم ساعات اداری کارمندان رسمی است و حق‌الزحمه این افراد متناسب با ساعات کاری آنها حداکثر معادل یک سوم کارمندان رسمی همان شغل تعیین و پرداخت می‌شود.

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر درباره شروط جدید مجلس برای بازگشت دوباره سالمندان به بازار کار و صدور اجازه قانونی برای بخشی از بازنشسته ها جهت کار گفت: متاسفانه برخی مجوزها با برداشت های متفاوتی همراه است.

این کارشناس بازار کار اظهارداشت: وقتی مجلس به دولت اجازه می دهد تحت شرایطی از نیروی کار بازنشسته استفاده کند در واقع شرایط فعالیت مشاوران و گروه های شاغل در بدنه دستگاه ها فراهم می شود. اگر قرار است قانونی برای حمایت از اشتغال جوانان به تصویب برسد؛ بنابراین دیگر تبصره و استثناء لازم نیست.

حاج اسماعیلی ادامه داد: چه معنایی دارد که فکر کنیم به برخی افراد و تخصص ها تا ابد نیاز داریم و نمی توان آن مشاغل را به جوانان داد. حالا مجلس به بهانه های مختلف پاره وقت و ساعتی و غیره، راه اشتغال بازنشسته ها را باز می گذارد.

وی تاکید کرد: اتفاقا وقتی بازار کار در بحران قرار دارد و اشتغال جوانان دچار مسائل متعددی شده، دولت و مجلس باید قوانین شفافی را در حمایت از آنها تصویب کنند. اینکه دولت بگوید مهمترین مسئله داخلی کشور اشتغال است و سپس مجلس مصوبه ای بدهد که راه اشتغال بازنشسته ها باز بماند، ناشی از بی برنامگی در سیاست گذاری های کلان بین دولت و مجلس است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیرعلی: 1394/11/1409:57:45،
39
8
بازنشسته ها ممنوع الکار بودن پیدا کردن کار دولتی برای جوانها مثل یه معجزه بود حالا که بازنشسته ها ممنوعیتی ندارن خدا به داد بیکاری جوونها برسه...
شوشي : 1394/11/1411:27:23،
33
11
اقا اين عزيزان بازنشسته رو به حال خود بگذاريد تا از بقيه عمر خود لذت ببرند!
اين جوانهاي بدبخت بيكار و تحصيل كرده و نكرده را دريابيد كه همه به سن باز نشستگي نزديك شدند و بيكارند!
حرف حساب !: 1394/11/1411:04:16،
17
15
كار كردن عار نيست هر كسي با توجه به تجربه و دانش و معلومات خود بايد همواره در تلاش باشد چه براي تامين معاش خود چه براي خدمت به همنوعان اينكه بگوئيم كار ديگر بس است چون سن بالا رفته معنا و مفهومي ندارد اما بايد فرصت اشتغال را نيز براي جوانان هم مهيا كرد اينكه يك جوان بيكار باشد و افراد سالمند توانايي انجام مسئوليت را نداشته باشند اين هم به صلاح كشور و مملكت نيست آنچه مسلم است اين است كه هر كسي در توانايي و اندازه تفكر و انديشه و دانش و مهارت و قدرت تصميم گيري و .. بايد شايسته آن را داشته باشد كه در جهت بهره وري و شايسته بودنش براي پيشبرد اهداف كشور خدمت كند و كوچك و بزرگ و جوانان و سالمند ندارد اصل خروجي اين تفكر است . من الله التوفيق
حسام: 1394/11/1411:13:07،
25
9
نمايندگان محترم واسه خودشون بعد از دوره مجلسشون كار جور ميكنن
غمگسار: 1394/11/1411:18:51،
17
10
خدارو شکر ما هم به سان کشورهای جهان اولی و دارای رشد منفی جمعیت هم مهاجر می پذیریم اما از بازنشستگان عزیز دعوت مجدد به عمل میاریم.چون اصلا اصلا اصلا حتی یک نفر نیروی انسانی جوان و فعال بیکار نداریم و به سبب قحط الرجال بودن ذاتی کشور به اجبار تن به این خواسته عموم مردم میدهیم !!!!!!!!
از آقایان فرار مغزها هم صمیمانه تقاضا میشود در تصمیم خود تجدید نظر بفرمایند ! و به کشور کهنسال خود رنگ و بوی جوانی و طراوت ببخشند !
99: 1394/11/1411:28:42،
18
16
بیشتر پست های مدیریتی و معاونین شهرداری بازنشسته هستند با حقوقهای نجومی..... اونوقت جوان تحصیلکرده مملکت دنبال یک کار آبرومند سالهای اوج توانایی و کارایی خود رو از دست میده.... این است عدالت کشور اسلامی!!!!!!!!!!!!!!!!!!
احمد: 1394/11/1411:53:31،
16
8
نمایندگان مجلس انگار در فضای کشور و در بطن جامعه نیستند.!!؟
بیش از شش میلیون بیکار جوان و تحصیلکرده داریم که شما هیچ کاری برای انها نکرده اید حالا می خواهید برای سالمندان مصوبه
تعیین کنید.!!
رضا: 1394/11/1412:02:56،
14
14
استفاده از تجربیات بازنشسته ها در دولت اقدام بسیار خوبی است موجب کاهش هزینه های دولت هم می شود باید از استخدام های جدید در دولت خودداری شود و در هزینه های جاری تا حد امکان صرفه جویی شود. دولت باید کوچک شود استخدام جدید باید به شدت محدود شود یا ممنوع شود و از تجربیات بازنشسته ها به صورت بهینه استفاده شود. اغلب جوانان به ویژه تحصیل کرده ها هیچ گونه مهارت و تجربه ای ندارند و به درد کشور نمی خورند و هزینه ها را زیاد می کنند
ممد: 1394/11/1413:31:07،
16
10
یک سوم کارمند ........؟ یارو اصلا سر کار نمیاد حقوق یک سوم میدن حالا ببین . آقا پارتی بازی نابود کرده مدیریت هارو . مدیران همش با پارتی کار میکنن.
مسعود: 1394/11/1413:32:44،
15
8
من جای آقای روحانی بودم سن بازنشستگی را به 25 سال تقلیل می دادم و اشتغال مجدد بازنشسته ها رو ممنوع می کردم. با انجام این دو تا کار کلی شغل جدید برای جوانها ایجاد میشه
احمد: 1394/11/1414:12:02،
14
13
بازنشستگی پیش ازموعد کارگران با 25 سال را جهت اشتغال جوانان
به طور واقعی طبق برنامه پنج ساله پنجم اجرایی کنید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما