کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گوشی فروشی كم‌رونق شد

کدخبر:۱۹۴۲۹چهارشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۱:۵۸۲۹۹۹ بازدید

حالا ديگر براي بسياري از شهروندان اينكه عمر يك وسيله به پايان برسد تا آن را كنار بگذارند و وسيله‌اي نو خريداري كنند بي‌معنا شده است. بسياري از ...
گوشی فروشی كم‌رونق شد

حالا ديگر براي بسياري از شهروندان اينكه عمر يك وسيله به پايان برسد تا آن را كنار بگذارند و وسيله‌اي نو خريداري كنند بي‌معنا شده است. بسياري از ما سالانه به تعويض وسايلي مي‌پردازيم كه هنوز سالم هستند و مي‌توانند چند سال ديگر براي ما كار كنند. اين مساله به ويژه درباره گوشي‌هاي تلفن همراه از اهميت بيشتري برخوردار است، چرا كه سازندگان گوشي‌هاي تلفن همراه مدام مدل‌هاي جديدي به بازار ارائه مي‌كنند كه از فناوري بالاتري برخوردار است. يكي از دلايل اصلي تعويض مدام گوشي‌هاي تلفن همراه همين مساله است. با اين وجود، بررسي‌ها نشان مي‌دهد اخيرا اين تمايل در ايرانيان كمتر شده و رشد فروش گوشي‌هاي هوشمند كاهش يافته است.
 
تلفن همراه در سال 1373 و با بيش از 20 سال تاخير وارد ايران شد. حد فاصل سال‌هاي 73 تا حوالي سال 82 تلفن همراه رونق چنداني نداشت. در اين سال‌ها تنها استفاده از تلفن همراه مكالمه صوتي و در بهترين وضعيت، ‌فرستادن پيام متني بود؛ به طوري كه نخستين پيامك در سال 81 و با هشت سال تاخير فرستاده شد. نوكيا نخستين شركتي بود كه ايرانيان از آن استفاده كردند و بعد از نوكيا شركت‌هاي زيمنس، آلكاتل، اريكسون و صاايران به بازار ايران راه يافتند. شايد بتوان گفت در آن سال‌ها در هر محله يك يا دو نفر تلفن همراه داشتند و تلفن همراه به عنوان كالايي لوكس شناخته مي‌شد؛ تلفن‌هاي همراهي كه ارتفاعي حدود 20 سانتي‌متر داشت و داراي 30 مدار الكترونيكي و يك باتري بود كه 10 ساعت طول مي‌كشيد تا شارژ شوند و تنها نيم ساعت دوام مي‌آورد.

امروز نه تنها تمام شهروندان موبايل دارند بلكه تعداد تلفن همراه که استفاده مي‌شود از جمعيت ايران بيشتر است. آمار‌ها نشان مي‌دهد ضريب نفوذ تلفن همراهی در ايران بيش از ۹۰ درصد است؛ به‌ گونه‌‌اي كه هم‌اكنون ۸۰ ميليون نفر در كشور داراي تلفن همراه هستند. تعداد اشتراك‌‌هاي تلفن همراه در سراسر جهان در حال نزديك شدن به ميزان جمعيت كره زمين است و تعداد اشتراك‌‌هاي تلفن همراه تا انتهاي سال 2015 به هفت ميليارد رسيده كه اين تعداد متناسب با ضريب نفوذ 96 درصد است كه بيش از نيمي از اين تعداد در ناحيه آسيا و اقيانوسيه هستند. با هوشمند‌تر شدن موبايل‌ها و اينترنت، استفاده از تلفن همراه به يك وسيله اعتياد آور تبديل شده است. با بالا رفتن ميزان استفاده از گوشي‌‌هاي هوشمند و افزايش نسبي سرعت اينترنت در كشور و گسترش پوشش شبكه‌هاي همراه، روستا‌هاي كشور كه تا چندي پيش از امكانات اينترنتي مناسب بهره‌ چنداني نداشتند، براي جذب مخاطب با آن همراه شده‌‌اند.


اعتياد كابوس‌وار به تكنولوژي

تلفن‌هاي هوشمند بخشي حياتي زندگي ما شده‌اند و همه عاشق موبايل‌هايشان هستند. بسياري از افراد بدون تلفن همراه خود نمي‌توانند زندگي كنند و موبايل يكي از بهترين و قوي‌ترين وسايل زندگي آنها است. به طور كلي موبايل براي بسياري افراد به بهترين دوست تبديل شده است؛ وسيله‌اي كه هميشه با خود حمل مي‌كنيم و بيشترين وقتمان با آن سپري مي‌شود. با هوشمند‌تر شدن موبايل‌ها و خدمات اينترنتي و پيشرفت برنامه‌هاي مربوط، موجب شده تا افراد به دنبال اشتراك‌گذاري عكس‌هاي خود باشند. اين موضوعات باعث شده تا اعتياد به تكنولوژي روز به روز بيشتر شود. امروز براي بسياري از شهروندان اينكه عمر يك وسيله به پايان برسد و يك وسيله جديد خريداري كنند معنايي ندارد. بسياري از افراد به دنبال تعويض گوشي‌هايي هستند كه هنوز عمر آنها به پايان نرسيده‌اند و قابل استفاده هستند.

اين مساله با هوشمند‌تر شدن تلفن‌هاي همراه از اهميت بيشتري برخوردار شده است. اين در حالي است كه اين وسيله حياتي نيست اما به وسيله‌اي حياتي تبديل شده كه برخي نمي‌توانند لحظه‌اي بدون تلفن همراه خود وقتشان را سپري كنند. همه اين مسائل در حالي است كه سازندگان تلفن‌هاي همراه مدام سيستم‌هاي جديدي از گوشي‌هاي هوشمند را به بازار ارائه مي‌دهند و معتادان تكنولوژي به دنبال جديدترين سيستم‌ها آنها را خريداري مي‌كنند. مجموعه اين ماجرا باعث شده تا موجي از خريد گوشي‌ها هوشمند‌تر به وجود ‌آيد. اين موضوعات موجب شده تا بازار خريد و فورش تلفن‌هاي هوشمند در چند سال اخير، به پر رونق‌ترين بازار‌هاي جهان تبديل شوند. برآورد‌ها نشان مي‌دهد، رونق بيش از حد گوشي‌هاي هوشمند موجب اشباع بازار براي اين نوع گوشي‌ها شده است. نگاه‌هاي دو شركت بزرگ آيفون و سامسونگ به آينده حاكي از اشباع بازار براي گوشي‌هاي هوشمند است، خصوصا در آمريكا و ساير كشورهاي پيشرفته.


كم رونق شدن بازار تلفن همراه

برآورد‌ها نشان مي‌دهد كه در چند ماه اخير شاهد اشباع بازار براي گوشي‌هاي هوشمند بوده‌ايم. اين مساله در كشور‌هاي پيشرفته بيشتر از كشور‌هاي در حال توسعه به چشم مي‌خورد. يك تحليلگر تلفن‌هاي هوشمند معتقد است بسياري از افرادي كه براي خريد گوشي‌‌هاي هوشمند به بازار مي‌روند، خودشان صاحب گوشي‌‌هاي هوشمند هستند، بنابراين موضوع اشباع به فاكتور با اهميتي تبديل شده است. همچنين بايد اين حقيقت را اضافه كرد كه گوشي‌هاي مدل جديد به جاي ارتقاي عمده، تنها كمي از گوشي‌هاي قبلي پيشرفته‌تر هستند و بسياري از افراد وقتي گوشي‌‌هايي دارند كه كاملا كاربردي است و نيازهايشان را برآورده مي‌كند، تمايلي به خريد مدل‌‌هاي جديد ندارند.

بايد بگوييم آن هيجاني كه در بازار‌هاي موبايل در سال‌هاي نه چندان دور حاكم بود رو به افول است و تا حدودي بازار‌ها يكدست شده‌اند؛ چرا كه دستگاه‌هاي با كيفيت زيادي در بازار هستند كه قيمت بالايي نداشته و از سطح كيفي بالايي برخوردار‌ند. به نظر مي‌رسد تعداد افرادي كه به دنبال جديد‌ترين نسل گوشي‌هاي هوشمند بودند كاهش يافته است. در نتيجه بايد گفت كه بازار تلفن‌هاي همراه از هيجان خود در سال‌هاي اخير فاصله گرفته و تا حدودي هموار‌تر از گذشته شده است. براي مثال، اپل ممكن است نخستين كاهش درآمد را در سه ماهه آينده مشاهده كند يا افزايش درآمدش كمتر از هميشه باشد. همه اين مسائل پيش بيني‌هاي موجود در بازار تلفن‌هاي همراه است و نمي‌توان قطعي درباره آن اظهارنظر كرد. با اين حال، هنوز هم فضا براي رشد گوشي‌هاي هوشمند وجود دارد، اما اين فضا به طور عمده در نواحي در حال توسعه خواهد بود كه كاربران مي‌خواهند گوشي‌‌هاي معمولي خود را به گوشي‌هاي هوشمند ارتقا دهند. حتي در نواحي در حال توسعه هم فروش بر مبناي اقتصاد جهاني پيش مي‌رود و ضريب اطمينان مصرف‌‌كننده در حال حاضر پايين است.


كاهش فروش شركت‌هاي تلفن همراه

آمار‌ها نشان مي‌دهد فروش شركت اپل در سه ماهه آخر سال 2014، 5/74 ميليون دلار بوده كه اين رقم در سه ماهه اول سال 2015، به 2/61 ميليون دلار رسید. فروش شركت اپل در اين مدت بيش از 5/1 درصد كاهش داشته است. فروش شركت ماكروسافت كه امضاي قرارداد با شركت نوكيا و استفاده از برند لوميا را در كارنامه خود دارد و پيش بيني مي‌شد با اين شرايط فروش خود را افزايش دهد هم با سقوط چند درصدي همراه بود. آمار فروش شركت ماكروسافت در سال 2014 عدد 2/50 ميليون دلار را نشان مي‌دهد در حالي كه اين رقم در سال 2015 به 3/33 ميليون دلار رسید. درصد 97/9 درصدي ماكروسافت در سال 2014 به 55/7 درصد در سال 2015 تبديل شده است. مشابه همين كاهش فروش در يك سال در شركت‌هاي ال جي، هواوي و سوني هم مشاهده مي‌شود.
 


آرمان - حجت صالحی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وات: 1394/11/1408:50:33،
66
25
دلار باید 1000تومان بشه قیمت ها بشکنه تا بخریم
امین: 1394/11/1411:00:35،
43
20
شما لطف کنید بگویید چه شغلی رونق دارد ؟؟ وقتی رستورانها بخاطر بیکاری در تهران غذا پرسی سه هزارو پانصد تومان میفروشند دیگر چه کاری میتواند رونق داشته باشد
مهسا: 1394/11/1412:23:28،
31
20
اگر 1 دلار 1 تومان بشه اونوقت میتونیم گوشی موبایل یا هر کالای دیگه رو هم قیمت با کشور های دیگه بخریم
الان ما داریم چیزی حدود 3700 برابر اونا پول میدیم
غمگسار: 1394/11/1409:07:29،
40
16
موافقم. واقعا لزومی به مصرف گرایی به این شکل نمیبینم. بازار پر ریخت و پاش موبایل دقیقا روی دیگر سکه ی بازار انحصاری خودرو در کشور هست. این افراط و تفریط ها در اقتصاد و سیاست های وابسته به اون بسیار مخربه. و اثرات روانی بسیار سنگینی بر جامعه داره.
مسعود: 1394/11/1409:19:50،
45
20
یک فروشگاه 200 متری در بازار موبایل حافظ روزی 10 گوشی می فروشد. این فاجعه است
امین: 1394/11/1409:25:15،
37
20
همین قدر هم که زیاد فروش داشتند توی ایران واسه خاطر جو چشم و هم چشمی بودن ایرانه
فرهنگ: 1394/11/1412:47:40،
25
20
امین به نکته خیلی مهمی اشاره کردند
متاسفانه در 3 دهه گذشته
با تیلیغات مخفیانه
که هیچ کسی هم مطلع نمیشد
مردم ایران را بسوی مصرف گرایی شدید
و چشم هم چشمی
و پز دادن و فخر فروشی
سوق دادند
این فرهنگ زشت و مذموم در لایه های اخلاقی ما رسوخ کرده
مثال عینی آن
در دست گرفتن موبایلهای بزرگ و یا
سوار ماشین نو شدن
یا تلوزیون بزرگ خریدن
یا .....
اگر همگی این اخلاق زشت پز دادن را کنار بگذاریم
و فقط برای همین بازار موبایل
حساب کنین
از بیرون رفتن سالانه چند صد میلیون دلار پول و
ثروت ملی
جلوگیری میشود
باید روی این فرهنگ کار شود
سینا: 1394/11/1409:38:43،
39
20
بنده از فعالین بازار موبایل بودم و از مدتی پیش دقیقا متوجه همین موضوع شده بودم که در آینده ای نزدیک بازار موبایل از رونق خواهد افتاد لذا تا دیر نشده و افت ارزش املاک صنف موبایل فروشی صورت نگرفته سریعا نسبت به فروش مغازه خود و راه اندازی یک کاسبی جدید در جای دیگر اقدام نمودم.
آرش66: 1394/11/1409:46:25،
31
21
دقیقن دو برند آیفن و لومیا، به نسبت جنسی که ارائه می شود، بسیار گران قیمت هستند. به ویژه آیفن که دارای سیستم عامل بسته، فاقد بلوتوث و بازار بسیار محدود نرم افزار می باشد. لومیا نیز میراثخوار شرکت ورشکسته ی نوکیاست و با توجه به همه گیر بودن دو سیستم عامل آی او اس و آندروید، گوشی های ویندوزفن، باید مدتها در بازار بمانند، مشتری داشته باشند، هزاران شرکت برایشان نرم افزار تولید کند و ... تا بتوانند اندکی جای پا در بازار پیدا کنند که بعید به نظر می رسد.
مهدی : 1394/11/1411:22:34،
14
39
این مقاله روکی نوشته؟هواوی حدود 70درصد نسبت به سال قبل رشد داشته سونی وال جی واپل هم رشد فروش داشتن.باچه منطقی میگین کاهش فروش امسال رکورد فروش گوشیهای هوشمند شکسته شد.هرکسی ازهرجایی میرسه مقاله مینویسه همینه دیه نتیجش
sudn: 1394/11/1413:38:11،
19
25
پروفسور!! اپل خودش داره میگه افت فروش داره.
ناشناس: 1394/11/1415:49:45،
16
18
بازار موبایل ایران در دست خاندان ابریشم چیه
اگر افت کنه ضرری متوجه ایشان نخواهد شد
چونکه آنقدر پول دارن نمی دونن چه جوری خرج کنن
بهار: 1394/11/1416:07:11،
11
23
با استناد به پایین اومدن فروش چند شرکت نمیشه گفت که گوشی فروشی از رونق افتاد، بعدشم خود گزارش در قسمت اولش میگه که ایرانی ها در این زمینه هر روز دنبال مد جدیدی هستند و باید این نکته رم مورد توجه قرار داد که بازار گوشی داره در شریان های جدیدی حرکت خودش رو آغاز می کنه!
مهدی: 1394/11/1418:15:51،
15
18
اقای انیشتن sudn.خیلی طبیعی هه که فروش سه ماهه اول نسیت به سه ماهه اخر بدلیل کریسمسو و.... پایین بیاد.درضمن همه شرکتا ازلحاظ تعداد فروش رشدداشتن.درضمن امسال رکورد فروش گوشیهای هوشمند شکسته شد.بعدشم کی اپل گفته فروشش کم شده ماخبرنداریم؟اپل پیش بینی کرده فروشش بیاد پایین اونم دلیلش ورود شیایومی و....به بازاره که اونم دال برفروش کم نمیشه نکنه شما موبایل فروشی وما ده ساله دامداریموخبرنداریم.مملکت ماهمه نظرمیدن توهرموضوعی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار