کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افراد کاندیدا برای حذف از یارانه نقدی اعلام شدند

کدخبر:۱۹۴۲۳چهارشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۸:۴۷۱۱۷۵۳ بازدید

دولت در سال 95، با طراحی یک معادله جدید در یارانه نقدی قصد دارد تا یارانه 15 میلیون نفر افراد ثروتمند را حذف کند و منابع حاصل از آن را که بیش ...

دولت در سال 95، با طراحی یک معادله جدید در یارانه نقدی قصد دارد تا یارانه 15 میلیون نفر افراد ثروتمند را حذف کند و منابع حاصل از آن را که بیش از 8 هزار میلیارد تومان است، به افراد کم‌درآمد اختصاص دهد. در این مکانیزم، مسوولان اقتصادی برای شناسایی افراد ثروتمند یک پایگاه داده جامع طراحی کردند که خانوارها را از نظر درآمدی بر اساس 41 مولفه طبقه‌بندی می‌کند. دولت با این مکانیزم در سال جاری، یارانه بیش از 5/ 3 میلیون ثروتمند را قطع کرد و قصد دارد این حرکت را در سال آینده با ابعاد گسترده‌تر ادامه دهد. به گفته کارشناسان، حذف ثروتمندان از سه دهک افراد پردرآمد صورت می‌گیرد و به این ثروتمندان فرصت داده می‌شود که جامعه هدف یارانه‌بگیران را خود انتخاب کنند. هدف‌گذاری در رویکرد جدید به این شکل است که نابرابری درآمدی میان دهک‌ها کاهش یابد. علاوه‌بر این، سیستم بررسی اعتراض حذف‌شوندگان، به‌عنوان یک گام تکمیلی در این فرآیند در نظر گرفته شده است تا میزان خطای تشخیص را کاهش دهد. به گفته کارشناسان، در ماه‌های اخیر 5 درصد از اعتراض‌ها باعث شده که یارانه افراد حذف شده بازگردد. «دنیای اقتصاد» در کنار بررسی مکانیزم سیاست‌های جدید یارانه نقدی، شاخص‌های تشخیص خانوارهای ثروتمند را معرفی می‌کند.

دولت قصد دارد در سال آینده 15میلیون ثروتمند را از دایره یارانه‌بگیران حذف کند و منابع حاصل را (معادل 1.8 هزار میلیارد تومان) با رویکرد انتخابی افراد ثروتمند به خانوارهای با درآمد پایین اختصاص دهد. با این رویکرد به‌طور ماهانه حداقل 360 تا 540 هزار تومان به خط بودجه خانوارهای ضعیف افزوده خواهد شد. مسوولان و کارشناسان دولت، در بررسی دارایی‌های ثروتمندان 41 شاخص را ارزیابی کردند و با ایجاد یک پایگاه داده جامع، خانوارها را طبقه‌بندی می‌کنند. علاوه بر این، سیستم بررسی اعتراضات به‌عنوان گام تکمیلی در این طرح سعی می‌کند که خطاهای شناسایی افراد ثروتمند را کاهش دهد. به گفته مسوولان، در سال جاری این مکانیزم موفق بوده و تنها 5 درصد از افراد خانوار حذف شده، به دایره یارانه‌بگیران بازگشتند. «دنیای اقتصاد» در این گزارش با بررسی رویکرد جدید دولت در حذف یارانه‌ها، شاخص مورد ارزیابی برای شناسایی افراد ثروتمند را به تصویر کشیده است.

 

تغییر هدف‌گذاری درآمدی

کلیات لایحه بودجه سال 95 با اعلام یک خبر درخصوص قطع هدفمندی یارانه‌ها تصویب شد. به گفته رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، در سال آینده به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مقرر شد تا در سال 95 یارانه 15 میلیون نفر از ثروتمندان قطع و به افراد نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی اختصاص یابد. عبدالرضا عزیزی در این خصوص گفت: براساس این مصوبه، ثروتمندانی که یارانه آنها قطع می‌شود می‌توانند فرد مستمندی را که یارانه‌شان به آنها اختصاص می‌یابد را خود انتخاب و معرفی کنند.

این در حالی است که پیش‌تر در لایحه بودجه سال 95، جزئیاتی از تغییر روند تجهیز و تخصیص منابع هدفمندی اعلام نشده بود. در این لایحه تنها اعلام شده بود که در سال 95 منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع قانون مذکور تا مبلغ 48 هزار میلیارد تومان با استفاده از روش‌های نقدی و غیرنقدی به خانوار هدف یا بخش تولید اختصاص یابد. در قانون بودجه سال 94، رقم در نظر گرفته شده برای یارانه نقدی 39 هزار میلیارد تومان بود، اما به گفته مسوولان میزان عملکرد توزیع یارانه نقدی در 8 ماهه نخست سال جاری 28 هزار میلیارد تومان است، با تداوم این روند، آمار 12 ماهه سال 94 از رقم مقرر در قانون سال 94 گذر خواهد کرد و به سطح 42 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. البته باید توجه کرد که دولت در سال جاری نیز رویکرد حذف یارانه‌بگیران ثروتمند را در پیش گرفته است. به گفته مسوولان، در سال جاری بیش از 5/3 میلیون نفر ثروتمند از زمره یارانه‌بگیران حذف شده‌اند.


نیاز به تغییر نگرش

بررسی‌ها «دنیای اقتصاد» حاکی از آن است که رویکرد دولت درخصوص نحوه پرداخت‌های یارانه، تغییر کرده است.به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، پرداخت یارانه‌ها به‌صورت مساوی به همه دهک‌های درآمدی نمی‌تواند اثرگذاری قابل‌توجهی در بهبود رفاه خانوارهای کم درآمد داشته باشد و لازم است که در این زمینه با اعمال سیاست‌های مناسب، شاخص‌های جامعه هدف تغییر کند. همچنین در سال‌های گذشته، افزایش تورم باعث شده که وضعیت خانوارهای دهک پایین درآمدی، تحت تاثیر قرار بگیرد. تحقیقی که مرکز پژوهش‌های مجلس در این زمینه انجام داد نشان می‌دهد که نسبت پرداخت‌های یارانه‌ای برای همه دهک‌ها بعد از هدفمندی کاهش یافته است که این روند به سبب وجود تورم و ثابت بودن میزان یارانه پرداختی است. همچنین این آسیب‌پذیری برای دهک‌های کم‌درآمد بیشتر بوده است.

این پژوهش تاکید می‌کند: «اگرچه پرداخت یارانه‌ نقدی به‌طور مستقیم باعث افزایش درآمد دهک‌های پایین درآمدی به نسبت بیشتری از دهک‌های بالای درآمدی شده است، اما به سبب وجود تورم ناشی از هدفمندی این آثار مثبت کم کم رنگ باخته و وضع دهک‌های پایین به نسبت بیشتری از دهک‌های بالای درآمدی بدتر شده است.» این موضوعات نشان می‌دهد که لازم است با اعمال سیاست‌های جدید پرداخت‌های نقدی یارانه را نسبت به سال‌های قبل اثربخش‌تر کرد.

 

مکانیزم سیاست جدید

به همین منظور دولت درصدد است که در سال آینده یارانه 15 میلیون نفر را حذف کرده و این منابع را به افراد با دهک درآمدی پایین توزیع کند. بنابراین میزان صرفه‌جویی شده از این محل معادل 1/8 هزار میلیارد تومان خواهد بود و می‌تواند اثرگذاری قابل‌توجهی در کاهش نابرابری میان دهک‌ها داشته باشد. این حذفیات از سه دهک درآمدی بالا صورت خواهد گرفت و به دهک‌های پایین درآمدی اختصاص می‌یابد. به گفته کارشناسان، در شرایط کنونی حقوق پرداختی به خانواده‌های تحت حمایت سازمان بهزیستی برای خانوار 4نفره حدود 53 هزار تومان است، این در حالی است که اگر یارانه پرداختی دو یا سه خانوار به این خانوار تخصیص یابد، خط بودجه این خانوار 360 تا 540 هزار تومان افزایش خواهد یافت، بدون اینکه هزینه اضافی برای دولت ایجاد شود.


بهره‌گیری از 41 شاخص

به گفته مسوولان، در بررسی خانوارها، از یک «پایگاه داده مادر» که از تجمیع 41 پایگاه داده به‌دست آمده استفاده می‌شود. این آمارها شامل دارایی‌های ثبت شده مانند املاک، خودرو، کارت بازرگانی، سفرهای خارجی، عضویت در کمیته امداد، بیمه و سایر پارامترهایی است که جایگاه خانوارها را در یک نظام طبقه‌بندی مشخص می‌کند. این دسته‌بندی باعث شده است که شفافیت در پرداخت به جامعه هدف افزایش یابد. در این نظام، با توجه به اینکه سطح درآمدی برخی خانوارها تفاوت قابل‌توجهی با دیگر خانوارها داشته، در گام اول یارانه‌برخی از خانواده‌های ثروتمند حذف شده است. البته در این مکانیزم شناسایی نیز برخی خطاها وجود دارد. به همین منظور سیستم بررسی اعتراض به شکل منسجم و موازی با این طرح در نظر گرفته شده است. این سیستم، به نوعی تکمیل‌کننده این طرح خواهد بود. در حال حاضر، به اعتراض‌های مطرح شده به‌صورت تلفنی پاسخ داده شده و این افراد را درخصوص نحوه قطع یارانه و تخصیص این منابع به خانوارها کم‌درآمد در جریان می‌گذارند. آمارها از این روند در چند ماه اخیر نشان می‌دهد که در این مرحله ماهانه 60 هزار نفر اعتراض می‌کنند که در این بین 75 درصد این افراد با صحبت‌های اولیه درخصوص نحوه هزینه کرد منابع قانع می‌شوند و 25 درصد افراد اعتراض خود را پیگیری می‌کنند. به‌طور کلی در دو صورت این اعتراض قابل پیگیری خواهد بود، یا اینکه مشخص شود دارایی خانوارها، متعلق به شخص دیگری بوده یا اینکه خانوار در ماه‌های گذشته با یک شوک سنگین مانند مریضی سخت یکی از افراد خود روبه‌رو بوده است. در این بین تنها اعتراض یک پنجم این گروه (25 درصد معترض) قابل قبول می‌شود و به‌طور کلی تنها 5 درصد از معترضان به دامنه افراد یارانه‌بگیر باز می‌گردند. این رویه در سال آینده نیز قابل پیگیری است تا خطاهای حذف یارانه 15 میلیون ثروتمندان را کاهش دهد. این مکانیزم، نه تنها در مساله تخصیص یارانه نقدی، بلکه در سایر موضوعات نیز باعث ایجاد خط کشی برای پالایش افراد جهت کسب کمک‌های دولتی خواهد شد و هزینه‌های اضافی را به شکل قابل‌توجهی کاهش خواهد داد. این پالایش، مانند عینکی است که دید دولت را برای تخصیص منابع افزایش خواهد داد و باعث خواهد شد که مکانیزمی برای طبقه‌بندی خانوارها ایجاد شود.
 


افراد کاندیدا برای حذف

دولت برای شناسایی افراد ثروتمند نیز برخی مکانیزم‌ها را در نظر دارد.در این خصوص برخی از معیارها برای ارزیابی افراد ثروتمندان نیز به شرح زیر خواهد بود:

- کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها مدیر کل دستگاه‌های اجرایی یا بالاتر باشد.

-کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها پزشک، دندانپزشک، قاضی، وکیل، سردفتر یا عضو هیات علمی دانشگاه بوده است.

-کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها مدیر عامل یا اعضای هیات مدیره نهادهای عمومی بوده یا سمتی همتراز داشته باشند.

-کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها رئیس بانک و موسسات اعتباری، بیمه، تعاونی‌ها یا لیزینگ باشند.

-کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها مالک واحدهای تولیدی و توزیعی با بیش از 5 نفر کارکن باشند.

-کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها مالک یا مدیر شرکت‌های مشاوره و پیمانکاران باشد.

-کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها دارنده مجوز صنفی ممتاز درجه یک صرافی بوده یا شغل‌های مشابه داشتند. 

-کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها افسران نظامی از درجه سرهنگ و بالاتر باشند. 

-کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها فرمانداران، شهرداران یا اعضای شورای شهر بالای 50 هزار نفر باشند. 

-اشخاصی که در ایران سکونت ندارند. 

-خانوارهایی که دو خودرو یا بیشتر دارند.

-خانوارهای دارایی خودرو خارجی با سند ملکی باشند. (خودروهای کره‌ای 2005 به بعد، ژاپنی 2005 به بعد، اروپایی و آمریکایی 2000 به بعد، سوزوکی 88 به بعد، مزدا 86 به بعد نیسان تیانا 82 به بعد، ماکسیما 85 به بعد، مگان 2000، 88 به بعد، سراتو از سال تولید، چینی‌ها از سال از سال 93 به بعد). 

-دارندگان 3 سند ملکی که دو سند در شهرهای بزرگ داشته باشند. 

-کلیه خانوارهایی که در 5 سال گذشته معاملات ملکی به ارزش 500 میلیون تومان در شهرهای بزرگ و 300 میلیون تومان داشته باشند. 

-کلیه خانوارهایی که ارزش یکی از وام‌های دریافتی آنها بیشتر از 80 میلیون باشد. 

-خانواده‌های دارای بیماری صعب العلاج، سرطانی و معلول استثنا هستند. 

باید تاکید کرد که دارا بودن این شاخص‌ها به معنای حذف قطعی از دایره یارانه‌بگیران نیست و این تصمیم با بررسی کارشناسان صورت خواهد گرفت. همچنین اعتراضات در این خصوص نیز قابل پیگیری خواهد بود.

 

bkvxfqz97290l36yk2g.jpg

نسبت پرداخت‌های یارانه‌ای به کل هزینه‌ خانوارها در مناطق شهری و روستایی
بلیط هواپیمادیدگاه ها

اكبر: 1394/11/1400:29:40،
196
27
اينطوري كه دولت حساب ميكنه كشور ما 18.5 ميلييون ثروتمند داره

عجبببب
11: 1394/11/1407:59:12،
157
22
عجب مملکت گل و بلبلی داریم همه ثروتمند شدن
حسام: 1394/11/1412:05:12،
87
67
حذف یارانه نقدی بزرگترین خدمت دولت میتواند لقب بگیرد البته اگه بدونید چه ضرری به کشور زد این یارانه نقدی
امید: 1394/11/1412:08:47،
114
29
یعنی چقدر مفلس و بیچاره شدین که این بند را آوردین :
---------------------
خانوارهای دارایی خودرو خارجی با سند ملکی باشند. (خودروهای کره‌ای 2005 به بعد، ژاپنی 2005 به بعد، اروپایی و آمریکایی 2000 به بعد، سوزوکی 88 به بعد، مزدا 86 به بعد نیسان تیانا 82 به بعد، ماکسیما 85 به بعد، مگان 2000، 88 به بعد، سراتو از سال تولید، چینی‌ها از سال از سال 93 به بعد).
طرف بدلیل یک معامله ای مثل خانه بجای پول ماشین قدیمی گرفته باید حذف بشه
در ضمن
یعنی شما دارین میگین
که ماشین آمریکایی برای 15 سال قبل از
ال نود مدل 1394 بهتر است ؟؟؟
پس اول درب کارخانه های خودروسازیتان را ببندین
دوما
مردم مریض دارند
یارانه هایشان حذف میشود ؟!!!!!!

-----------------
-خانواده‌های دارای بیماری صعب العلاج، سرطانی و معلول استثنا هستند.


آخه شما کارشناسانتان را از کجا پیدا میکنین !!!
برای خرید هواپیما و ماشین و پژو
پول دارین
اما یارانه ای که از گران کردن
برق و گاز و بنزین و .... بدست آمده
دریغ هستین ؟!!!!
علی خان: 1394/11/1412:37:52،
50
28
سلام
آقا ما تو هیچکدوم از موارد بالا و دسته بندی صورت گرفته نیستیم ولی یارانه منو قطع کردند و تو سایت دلیلش رو زده مالک یک دستگاه آپارتمان در خیابان آزادی. با هام تماس گرفتن میگن زنگ زدیم دلیل قطع یارانه رو بگیم میگم میدونم ولی یارانه کل افرادی که خونه بنامشون هست رو هم قطع کردین میگه نه شانسی هست!!!!
خلاصه مملکت گل و بلبله.در ضمن من کارمند دولتم هستم و 4 نفریم.
ملنگ: 1394/11/1412:46:34،
53
23
ماشین آمریکایی ۱۶ سال پیش نشانه پولداری نیست احتمالا نشانه اینه که طرف غربزده و نفوذیست و باید نه تنها یارانه اش قطع بشه......
پرهام: 1394/11/1412:54:05،
51
17
حالا چرا میگید افراد کاندیدا!!!؟؟؟
همشو که خودت دولت میخواد قطع کنه کی این وسط کاندید شده؟؟
Ali jj: 1394/11/1413:00:56،
43
20
همه بند ها به کنار اون بدبختی که با کلی زحمت وام گرفته مثلا خانه دار شه و تا ده سال باید همه حقوقش رو جای قست بده الان جز پول دار ها و برابر مدیر عامل و سرهنگ و سر دفتر قرار دادید و میخواید یارانه اون هم قطع کنید
واقعا تا این کارشناس ها و این مدیریت توی ایران هست جهان سوم از سر ما زیاده به خدا
رضا: 1394/11/1413:04:42،
45
23
هموطنان عزیز این روش ازاول کار اشتباهی بود و یکی دیگراز اشتباهات دولت اقای احمدی نژاد در جهت فقیرتر کردن مردم بود.وواقعا در برابر هزینه هایی که ایجاد کرد این مبلغ هیچ ارزشی ندارد.
ايراني: 1394/11/1413:18:41،
110
25
و اين سزاي ملتي است كه براي آب و برق مجاني انقلاب مي كند .
علي: 1394/11/1413:30:29،
36
18
يعني يه كشور حالا 80 ميليوني ، 18ميليون نفر جزو خانواده هاي رئيس ها و مدير هاشه !!!!!!!!
يعني با احتساب 24 ميليون خانواده ، بعبارتي 5.5 ميليون نفر رئيس و مدير داريم . جل الخالق !!!! چيزي حدود 34% مردم .!!!
بنازم به اين كشور كه با اين همه افراد با درايت ، در ناكجا آباد قرار داره !!!!!!
amir ali: 1394/11/1414:29:05،
41
26
من از 4 ماه پیش یارانم قطع شده. اعتراض زدم و هیچ جوابی نگرفتم. کارمندم و نه ماشین دارم و نه خونه. مستاجرم. قبض گاز خونم اومده 35000- برق 18000- تلفن 12000- آب 15000- کلا دو نفریم وآپارتمان نشین و استخر هم نداریم- واقعا از همه الطاف این دولت و مملکت کمال تشکر رو دارم- دهه فجر هم مبارک
حاج رضا: 1394/11/1419:38:46،
28
26
اقا یه سوال من 405 مدل 92 دارم حذف مکیشم یا نه؟
حمید: 1394/11/1419:54:11،
22
24
به نظر من مهمترین نکته این خبر اینه که مهندس های محترم مملکت جز اقشار کم درآمد هستند و بهشون یارانه تعلق میگیره ولی دکترها نه. به نظر شما یه مهندس فوق لیسانس کمتر از یه دکتر درس خونده.
بخی جانان: 1394/11/1508:20:31،
21
21
پراید چی؟ پراید رو نگفتی که!
خدایا لابی خودروسازان ایران چقد قوی هستش که اگه ازونا ماشین نخریم یارانه مونو حذف می کنن!
یعنی من اگه MVM 110 سه سیلندر بگیرم یارانه م حذفه دیگه؟
1112233: 1394/11/1400:36:04،
96
27
یارتنه همه رو قطع کنید خیال خودتون رو راحت کنید...
سعید: 1394/11/1415:39:50،
50
25
شک نکنید اونایی که با وام 25میلیونی ماشین خریدن هم یارانه شون قطع میشه
کسی که ماهی 700 میتونه قسط بده دیگه به 45 تومن یارانه نیازی نداره.
reza1001: 1394/11/1508:16:16،
19
32
آقا سعید ظاهرا از اونایی هستی که میخواستی وامو بگیری اما دیر جنبیدی والا ما که تو شرایطش وام 25 میلیونی ندیدیم.
کمال: 1394/11/1400:38:18،
101
22
کشتید ما را با این 45 هزار تومان چقدر منت !!چقدر حرف و حدیث !! اصلا چطوره برعکسش کنیم چند صباحی ملت یارانه بده
جواب کمال: 1394/11/1408:39:11،
90
16
از پر روی آنهاست که منت میزارن از جیب باباشون که نمیدن
اینها حساب میکنن که اگر این مبلغ رو به ملت ندن چقدر میتوانن به مبالغ اختلاس اضافه بشه
شاید گره از یک آقازاده باز بشه!
حسین: 1394/11/1412:32:40،
32
23
داداش گلم خوابیدی؟مثل اینکه خودمون داریم میدیما هواست نیست؟
شنیدی میگن از ماست که بر ماست این یارانه دقیقا همون از ماست و به خودمون دباره بر میگرده
sorino: 1394/11/1412:50:48،
47
24
دوست عزیز تمام این مبلغ ناچیز که با عنوان یارانه پرداخت میشه توسط قبض های دولت محترم باز پس گیری می شه . نمونش کارت ملی 26000 تومن و.....
منتقد ادبی: 1394/11/1400:50:04،
46
21
چه دقیق نشستن مدل ماشینها رو هم درآوردن - یعنی ماشینی که 15 سال کارکرده باشه مالکش میشه ثروتمند؟
(اروپایی و آمریکایی 2000 به بعد)
دو خودرو هم جالب توجه اونایی که ماشین دم دستی دارن :))
راوی: 1394/11/1400:50:41،
46
24
اگه این افراد یارانه شون قطع میشه باید یارانه بگیرها دریافتی شون حداقل سه تا چهار برابر بشه.کمیته امداد خودش بوجه جداگانه داره که اون هم باید جداگانه افزایش پیدا کنه نه اینکه این بودجه رو بذارن برای اون .
یا رانه بگیر: 1394/11/1412:34:32،
41
21
الان پول اونایی که حذف شد به نیازمندان اضاف شد؟؟؟
اگه کسی سراغ داره بگه من نامردم انصراف ندم
TINAR: 1394/11/1400:55:05،
70
23
تدبیر،پشت تدبیر.
چه شود با این تدبیر ها.
خدا به خیر بگذرونه.
Pepan: 1394/11/1400:57:06،
55
23
خدایا من این مسولین رو کجام بذارم....دیگه حرفی ندارم....متاسفم...
خسته: 1394/11/1401:10:42،
52
22
دوباره یاد زمانی افتادم که حرف از جراحی بزرگ اقتصادی و سهام عدالت و سهمیه بندی بنزین و یارانه وانرژی هسته ای و ....بود که به حول و قوه الهی همگی به نحو احسنت به ثمر رسید!
این دنیا باشه برای شما
من که گزینه ای روی میز ندارم تنها گزینه ام آرزوی مرگه
dadahamid: 1394/11/1517:16:32،
20
23
باز خوشبحالت که گزینه مرگ رو داری به خدا که من بهمون هم امیدی ندارم و 32سال عمر یاد گرفتم که حالاحالها باید بچرم و درد بکشم
انسان با گریه به دنیا می اید و وقتی به اندازه کافی گریه کرد از دنیا میره
محمد: 1394/11/1401:29:02،
81
24
بنزین 1000 تومن
نون بربری و سنگک 1000 تومن
گاز هر ماه بالای 60000 تومن
و....
اینا در مقابل یارانه اومدن اینجا رسیدن یه جور رفتار میکنه دولت انگار یارانه حق بیکاری یا حق مستمندیه که داره حذف میکنه اقشار مختلفو
در ضمن یارانه اول که شروع شد در حدود 50 دلار بود ولی الان حدود 12 دلاره
فقط بگین میخایم جیب مردمو خالی بزاریم و گرسنه نگرشون داریم
مثلا من یه پراید داشتم بعد یه پرشیا خریدم پولشو نتونستم جمع و جور کنم فروختمش الان یارانمو حذف کردن من که فقط از دار دنیا یه پراید دارم و بیکار هستم خودشم فقط یه سامانه الکی گذاشتن و هیچ نهادی نیس واسه اعتراض بری اونجا.کلا کشور مضخرف و آشغالی داریم.
ارش: 1394/11/1509:17:50،
21
20
كاملا درست ميگي
مردم: 1394/11/1401:31:24،
51
24
یعنی دولت یادش رفته بود ۱۵ میلیون ثروتمند داریم ما...
پس چرا دادن بهشون....حالا که داریم چرا وضعمون اینه....
واقعا مردم رو چی میدونن...!!!!؟؟
رضا: 1394/11/1402:24:55،
45
20
کلیه خانوارهایی که سرپرست یا یکی از اعضای تحت تکفل آنها پزشک، دندانپزشک، قاضی، وکیل، سردفتر یا عضو هیات علمی دانشگاه بوده است
انصافا این تیکش عالی بود ...

خانواده‌های دارای بیماری صعب العلاج، سرطانی و معلول استثنا هستند. این قسمتشم خوب بود...

به فکر بیکاری جوانان باشید ..
حمید: 1394/11/1405:45:03،
29
21
این سه بند آخری واقعا مشخصه که کارشناسی شده نیست
هزار و یک نقض میشه براش آورد
محمد: 1394/11/1406:00:33،
45
24
اون موقع که میخواستن 6 میلیون رو حذف کنن، به مشت کارگر بدبخت و دهک های پایین رو هم حذف کردن، الان که دیگه خودشون میگن 15 میلیون، دیگه چی میخواد بشه؟؟!! ... ما که میدونیم خیلی دلتون میخواد از شر پرداخت یارانه راحت بشید و کلا حذفش کنید، ولی فعلا انگار صلاح نمیدونید .... چه میکنه انتخابات!! ... چه میکنه ...!!
بعد از انتخابات، مرکب مبارکتان که از پل رد شد، دیگه حذف یارانه ها آسون میشه .... این خط، این نشون ....
معصومه: 1394/11/1412:27:40،
23
25
درسته دقیقا همینطوره ولی این انتخابات که انتخابات آخر نیس
این دولت برای دور بعد هم به رای مردم احتیاج داره
امین: 1394/11/1407:02:25،
63
21
ما دو تا پیکان داریم یارانمون حذفه یعنی؟ پولدار حساب میشیم؟
مسعود: 1394/11/1413:12:37،
36
29
آره داداش شما ثروتمند حساب میشی. دو تا پیکان با دو تا مازراتی فرق نمی کنه
آرش66: 1394/11/1408:04:11،
59
18
قیمت ها رو بگردونید به سال 90. قول میدم ملت همیشه در صحنه، نه تنها 45 هزار تومن صدقه نمی خوان، بلکه برعکس حاضرن 45 تومن از جیب خودشون بریزن به حساب دولت.
حسین: 1394/11/1408:35:17،
40
25
من یه 111 داشتم فروختم با کلی وام و قرض رانا خریدم. ماشین اولم فقط تعویض پلاک شده حالا یارانه منم قطع کردن گفتن شما دو تا ماشین دارین؟؟ جالبه که این ماشین دومی هم فقط تعویض پلاک شده!!
یعنی منم با کلی قسط ثروتمندم!!!!!
علی: 1394/11/1409:18:44،
33
21
آیتمها درست کارشناسی نشده است اگر خانواده ای مثلا 2 تا پراید مدل پایین داشته باشند که مجموع قیمت شان کمتر از یک پژو 405 هست باید یارانه اش حذف شود ولی کسی که مثلا ال 90 مدل بالاداشته باشد باید یارانه بگیرد عجب عدالتی! . بهتر بود جمع قیمت خودروهای خانوار بررسی میشد.
پلاسیده: 1394/11/1409:43:13،
46
27
اگه نوبخت ساربونه خدا بدادمون برسه
بابک: 1394/11/1410:10:12،
43
19
قیمت ها برگرده به صورت قبلی وجلوی افزایش قیمت بنزین،گاز واب وبرق و...گرفته بشه وهرچند ماه قیمت لبنیات،مواد پروتیینی ،گوشت ومرغ ونان ومایحتاج زندگی ملت گرون نشه یارانه مال خودتون .یارانه ها رو حذف کنید ولی خرج سوریه، فلسطین ،عراق،لبنان وساختن انواع واقسام حرم وشبستان ومسجد وامامزاده در داخل وخارج ایران نکنید به مردم نیازمند کمک بشه ،بیمارستان ومدرسه درست بشه ....توهرمحله یک مسجد کافیه برای چی باید توهر محله 3-4 تا مسجد و2-3 تا هم حسینیه باشه اما باشن ملتی بدبخت،کارتن خواب بدون غذا وکودکانی کار کنند وخرج زندگی بدن به جای درس خوندن توسرما با لباس پاره!یارانه ها رو بردارید امابه نیازمندان برسید نگذارید اه اونها پشت سرتون باشه
شرك: 1394/11/1410:18:50،
50
22
خاك برسرمون با مملكتمون
خدايي اگر اينقد وقت كه صرف فكر كردن روي نحوه حذف يارانه ميكردن صرف مسايل اصلي مملكت ميشه الان جاي چين و ژاپن بوديم
رحیم: 1394/11/1804:26:44،
15
16
نمیشه به این کامنت بیشتر مثبت داد؟ دوست گرامی ,هموطن عزیز این دقیقا کاریست که حکومتیان دارند چند دهه است که انجام میدهند. خیلی مشتاقم که کسی بتواند مواردی را ذکر کند که در آنها تصمیمی در جهت رفاه حال و گشایش وضع معیشتی آحاد مردم گرفته شده باشد. یک قدم به جلو و دو قدم به عقب استراتژی کلی حاکم در سالیان گذشته بوده و برای پیاده کردن این سیاست خدا میداند که چقدر وقت , پول و انرژی انسانی در قالب برگزاری همایش ها, سمینارها و میزگردهای رسانه ای هزینه کرده اند تا بتوانند مخاطبین را شستشوی مغزی بدهند
تا بتوانند آنچه را که در نظر دارند جاری سازند که اگر از همه اینها در جهت عکس استفاده میکردند کشور الان وضع دیگری داشت. شخصا از هم وطنان عزیز روستایی عده کثیری را میشناسم که وضع مالیشان چندین برابر من است که بعنوان معلم مشغول خدمت به آنها و فرزندانشان هستم حال یارانه من در همان دور اول قطع شده ولی همه اهالی با چندین سند مالکیت هنوز دارند یارانه میگیرند. تفکر حاکم بر این سیاست را آیا کسی هست که نداند ؟
حرف حساب !: 1394/11/1410:52:21،
29
28
فلسفه پرداخت ياراه لوس شده است قرار نيست يارانه ماهي دست مردم بده ماهيگيري را يادشان بدهد اگر مدتي افراد بيكار و بي انگيزه پول هميشه بحسابشان واريز شود چه بسا ديگر كاركردن و زحمت و روزي بدست آوردن ديگر معنا نداشته باشد يارانه قرار بود تعادل سهم هر ايراني را بر قرار كنه آنچه مسلم است اين است كه قرار نيست دولت هزينه را بي حساب و كتاب افزايش دهد چون يارانه پرداخت مي كند پول تجميع شده و ريز ريز شده و تحويل مردم دادن هم درست نيست بهتر است يارانه افراد ثروتمند در ارائه خدمات آموزشي دوره هاي دبستان و راهنمايي و بهداشت و سلامت و تامين اجتماعي افراد كار افتاده و ناتوان و بيماران لاعلاج كه با مرگ و زندگي دسته پنجه نرم ميكنند و يارانه نان و شير و لبنيات و ... هزينه شود تا فلسفه تعادل و تعامل دولت با مردم و قشر ضعيف جامعه اينگونه برقرار شود .
حقوق بگير: 1394/11/1410:57:40،
44
24
به اين ترتيب معلومه كه طرح هدفمندي يارانه ها به هردليلي شكست خورده است ، بنابراين بهتر است يارانه ها را قطع نموده و قيمت سوخت و برق و آب و نان و دلار و همچنين دستمزدها را به سال 89 برگردانند اگرچه نان يك عده سودجو و رانت خوار آجر خواهد شد.
ایران: 1394/11/1411:25:58،
29
24
من که در انتخابات به یارانه با نرخ تورم امسال و رشد مبلغ آن

رای میدهم, چون هیچ در آمدی ندارم و همه چیز گران شده
کیان: 1394/11/1412:06:33،
34
21
ثروتمند؟؟؟ معنای لغت ثروتمند رو خووووب فهمیدیم.. الان احساس ثروتمند بودن بهم داره دست میده.. پس ببخشیدا..بقیه چی؟؟ آقازاده ها..میلیاردرها.. و بقیه که از ما بالاترن چی هستن؟؟؟ قدیما فکر کنم بهشون میگفتن طاغوت و طاغوتی و این چیزا!!!!!
رضا: 1394/11/1412:09:01،
20
25
مگه چقد ثروتمند وجود داره
خنده داره خیلی
رضا: 1394/11/1412:13:30،
26
26
شک ندارم اینجور که دارن پیش میرن مصوبه بعدی اینه که این 15 میلیون نفر ثروتمند!!!! باید بیان به دولت هم خسارت بدن و هم یارانه.
دندان ساز: 1394/11/1412:13:41،
30
16
یارانه هر کس که از 32دندان 15 تاش باقی مانده باید قطع شود
احمد: 1394/11/1412:19:12،
27
25
چطوره برعكسش كنيم ما به دولت يارانه بديم !
علی: 1394/11/1412:19:30،
28
16
من محدود رباط کریم هستم مغازه اجاره خونه اجاره بیمه تامین اجتماعی ندارم حساب بانکی ندارم فقط یه پراید 86 دارم یارانه من از برج 3 قطع کردن دلیلشو پرسیدم گفتن جواز کسب داری
من ثروتمندم ؟به نظر شما ثروتمندم؟
محسن: 1394/11/1412:19:38،
34
19
به این میگن دکان باز کردن. الان برای حذف کردن این چندرغاز یارانه 500، 600 نفر مشغولند و حقوق میگیرند. به این میگن اشتغال زایی به روش آقایون. 4 سال سر مردم رو گرم کردند و یارانه رو مثلا هدفمند کردند و الان 4 سال هم مردم رو سرگرم میکنند که یارانه رو قطع کنند. آفرین به این شعور.....
مسعود: 1394/11/1412:25:28،
32
25
این اساتیدی که ساعتها فکر کردند همچین فرمول پیچیده ای نوشتند بهتر بود در سازمان فضایی استخدام می شدند میمونی چیزی به فضا می فرستادند
عبدالله: 1394/11/1412:51:02،
24
26
از همه مسئولین خواهشمندم از کلمه ثروتمند استفاده نکنند یارانه من ماههاست قطع شده حرفی نیست ولی شما را بخدا قسم میدم کلمه ثروتمند را برای امثال بنده که از صبح تا شب برای روزی خانواده کار میکنیم و هشتمون گرو نهمون هست بکار نبرید یارانه نمیدین ندین ولی توهین هم نکنین
وحید@@@@: 1394/11/1413:02:17،
44
24
آقای روحانی فک میکنه تا آخر عمرش رییس جمهور انتخاب شده...

شما یارانه مارو قطع کن ماهم رای مونو از شما قطع میکنیم.

پژمان: 1394/11/1413:09:16،
30
19
واقعا اینا خجالت نمیکشن؟واقعا خنده داره این حرفاشون.یاد حرفای چند سال پیش محمود میوفتم که میگفت با پول یارانه واسه دختراتون جهزیه بخرین واقعا یادش بخیر خیلی خیلی به مردم لطف کرد!!!!!
H: 1394/11/1413:30:11،
23
24
بد جوری شما رو گذاشتن سر کار !

بی‌ انصافها چرا یارانه فرماندرن،شهرداران،رؤسای بانکها رو قطع می‌کنید !
یک شهروند ثروتمند: 1394/11/1414:41:15،
26
24
یارانه من رو بخاطر داشتن خونه ای که نصف پولش , قرض و وامه قطع کردن , در حالی که بنده نه تنها کارمند معمولی یک شرکت خصوصی هستم بلکه ترمی 2.5 میلیون هم دارم شهریه کارشناسی ارشد میدم و تمام مالیات و عوارض و هرچی که لازم دارم رو تمام کمال بهشون دارم پرداخت میکنم. اونوقت بخاطر اعتراضی که کردم , از وزارت تعاون و رفاه!!! زنگ زدن میگن تا آخر سال قراره بجز کمیته امدادی ها, بقیه یارانه بگیران حذف بشن. من موندم که اگه قراره همه حذف بشن پس این اداها چیه درمیارین. چرا به دروغ میگین سه و نیم میلیون ثروتمند رو حذف کردیم. هرچی فکر میکنم نمیتونم بفهمم که با چه معیاری من کارمند با بدهکاری و هزینه های درس و زندگی تو اون رده 3.5 میلیون نفر ثروتمند قرار گرفتم!!!!!!!!
کارشناس: 1394/11/1414:52:18،
36
19
کاندیدای اخر:خانوارهایی که یکی از افراد خانوار در قید حیات باشد.
ما نفتو با لوله هاش سر سفره تان اوردیم
امیرعلی: 1394/11/1415:00:58،
23
26
اینا که به خونه و ماشین و وام و ... گیر دادن نمیدونم چرا سپرده های بانکی مردم رو جا انداختن
مالی: 1394/11/1416:10:15،
22
21
نه دیگه اگه اینم میگفتند معلوم می شد به حسابهای مردم هم سرک کشیدند
مهدی - جان: 1394/11/1415:54:25،
20
25
من جزء اولین دسته افرادی بودم که یارانه شون قطع شد، دلیلش هم این بود که دو تا ماشین چینی داشتم که مجموع قیمت هر دو به زور 40 میلیون می شد و در ضمن عضو هیات علمی یه موسسه غیر انتفاعی هستم (قرارداد یکساله می بندند) با حقوق نزدیک به دو میلیون، بیست درصد هم شریک یک شرکت مشاورم که خوشبختانه از سال 91 به این طرف هیچ کار دولتی بهش ارجاع نشده (اصلا پروژه ای به مناقصه نرفته که ارجاع بشه)
اما..
40سالمه و هنوز خونه ندارم و در حال ساخت خونه ام.....
قضاوت با شما.....
مشکل من صداقت در اظهار درآمد و شفافیت کارها است
dadahamid: 1394/11/1517:19:58،
19
18
حالا نگران نباش به این دولت و...دل نبند همونقد که دستت به دهنت میرسه و شرافت داشتی راستشو گفتی خیلی ارزش داره این4قرون پول بی ارزش ایناروهم بی خیال شو که نه ارزشی داره نه برکتی
علی: 1394/11/1416:48:09،
21
25
چندتا مورد دیگه می نوشتین خیال 80میلیون ایرانی رو راحت میکردین واقعا که....
مهدی : 1394/11/1419:04:54،
18
25
میگم من دوبار رفتم کربلا یارانم قطع میکنن
م: 1394/11/1420:25:46،
20
28
-خانوارهایی که دو خودرو یا بیشتر دارند.

-خودروهای کره‌ای 2005 به بعد، ژاپنی 2005 به بعد، اروپایی و آمریکایی 2000 به بعد، سوزوکی 88 به بعد، مزدا 86 به بعد نیسان تیانا 82 به بعد، ماکسیما 85 به بعد، مگان 2000، 88 به بعد، سراتو از سال تولید، چینی‌ها از سال از سال 93 به بعد

-کلیه خانوارهایی که در 5 سال گذشته معاملات ملکی به ارزش 500 میلیون تومان در شهرهای بزرگ و 300 میلیون تومان داشته باشند.


چند درصد خونه ها زیر 300 هست؟

ماشینها که واقعا مسخرست
کم مونده بنویسید پراید 73
بهلول: 1394/11/1421:36:30،
22
16
والا هر چی دادین با این تورم چند برابرش رو گرفتین .اب و برق و گاز و و...پیش کش.ماکه نخواستیم حذفش کنین.
سعید: 1394/11/1810:08:14،
13
13
ایا منی که یک اپارتمان 46 متری داریم باداشتن دختری دانشجو و دختری دیگر که ازدواج کرده و هفته ای چند وعده ی غذایی در سر سفره من هستند(که البته از امدن انها بسیار هم خوشحال هستم و میشم)وحدود یک میلیون تومان اقساط. و حقوق کارمندی.ایا یارانه مرا هم قطع خواهید کرد یا نه.بیشتر توضیح دهید.از اول هم پرداخت یارانه با این تورمی که بعد از ان به وجود امد.چیز بسیار اشتباهی بود .مسخره .مسخره. مسخره.
محمد: 1394/11/1816:40:00،
14
14
حالا همه مشكلات بالا را خوندم يكي بمن بگه من كه باماهي سيصد هزار تومان درمغازه اي نظافتچي هستم يارانه من واهل وعيال منو چرا چهارماهه قطع كردن . توخدا ازنزديك رسيدگي كنين ..
خودم: 1394/11/1818:10:00،
18
17
من دارم فکر میکنم اگر مثلا یه خانواده دو تا پراید داشته باشند حذف میشن و یه خانواده ای که دو تا ماشین خارجی خووووووووووووببب دارن هم یارانه شون حذف میشه؟
آیا اینا در یک سطحن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
درتعجبم : 1394/11/1818:42:02،
18
16
با سلام جالبه من سه خودرو به نامم بوده که جالبتر از ان دو خودرو را فروختم بدون تحقیق پنج ماهه یارانه مارو قطع کردن هرچی سند ومدرک هم نوشتیم انگار نه انگار یعنی خرید و فروشم جرات نداریم بکنیم ؟!؟!؟؛؟!؟!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار