کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سناریوهای جدید استخدامی دولت

کدخبر:۱۹۳۹۸سه شنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۱:۳۵۲۹۲۶ بازدید

دولت در لایحه برنامه ششم توسعه علاوه بر محدودسازی استخدام‌های جدید و رسمیت بخشیدن به اشتغال ساعتی و قراردادی، تبدیل وضعیت نیروهای ...

دولت در لایحه برنامه ششم توسعه علاوه بر محدودسازی استخدام‌های جدید و رسمیت بخشیدن به اشتغال ساعتی و قراردادی، تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی و جذب مستقیم آنها در بدنه دولت را کاملا متوقف کرد.

چند سال پیش در زمان فعالیت دولت دهم طرحی از سوی وزارت کار و مقامات دولتی آن زمان مطرح می شد مبنی بر اینکه کلیه شرکت‌های پیمانکاری و تامین نیروی انسانی باید از پروسه فعالیتی حذف شوند و دیگر هیچ واسطه ای حق فعالیت در تامین نیاز به نیرو در دستگاه های بدنه دولت را نخواهد داشت. در همین حال، دولت چند مصوبه در این باره ارائه کرد و وزیر کار وقت گفت بساط شرکت‌های تامین نیروی انسانی را بر خواهیم چید. طرح این مسائل باعث ایجاد موجی از درخواست‌ها در بخش‌های مختلف شد. بسیاری بر آن شدند تا در فرصتی که دولت برای تبدیل وضعیت استخدامی ایجاد کرده از پیمانکاران جدا و به بدنه اصلی دستگاه ها برای کار بپیوندند.

شاید خود دولت وقت هم فکر نمی‌کرد شمار نیروهای شرکتی و افراد دارای قراردادهای کاری باواسطه در بخش‌های مختلف آنقدر زیاد باشد که موجی از تقاضا در بازار کار کشور شکل بگیرد. از این رو در چند مرحله اقدام به اصلاح مصوبات هیات وزیران کرد و در نهایت اعلام شد تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی تنها برای مشاغل تخصصی و اداری و شرکت‌هایی می‌شود که دستکم نیمی از سهام آن مربوط به دولت باشد.

همچنین عنوان شد تبدیل وضعیت مدنظر دولت اصلا مربوط به بخش خصوصی نیست و آنها خود درباره تامین نیروی مورد نیاز خود تصمیم گیری می کنند. طرح این مسائل و تغییر مستمر مصوبات و اهداف دولت در این بخش، همچنین مخالفت های مجلس با تصمیم اشتغالی دولت دهم، در نهایت منجر به دخالت مستقیم رئیس مجلس و ابطال کل مصوبات دولت در این بخش شد.در نهایت هم با تمامی وعده هایی که داده شده بود، نه تنها چیزی عاید نیروهای شرکتی نشد بلکه باعث ایجاد درگیری و اختلاف و طرح شکایت از سوی برخی نیروهای شرکتی در مراکز حل اختلاف شد و در نهایتا هم دولت وقت اعلام کرد تبدیل وضعیت مدنظرش را با تغییر وضعیت استخدامی ۵۰ هزار نفر انجام داده و بقیه درخواست‌ها ناشی از اشتباه خود افراد است.


حذف زیرپوستی شرکتی‌ها از برنامه ششم

با این وجود، نابسامانی شدید قراردادهای کاری و افت بی سابقه امنیت شغلی افراد در سایه تخلفات بی شمار صورت گرفته در انعقاد قراردادهای کاری و اعمال سلیقه مستقیم کارفرمایان در این امر، باعث شد موضوع تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی به عنوان یک خواسته جدی در بدنه بازار کار باقی بماند.

اما حالا دولت تدبیر و امید در نگارش برنامه ششم توسعه به صورت کاملا زیرپوستی مساله نیروهای شرکتی را به فراموشی سپرده و در بندهای استخدامی لایحه برنامه نیز خبری از برنامه دولت درباره نیروهای دارای قرارداد مخدوش و شرکتی‌ها نیست. دولت در یکی دو سال اخیر، موضوع کمبود شدید اعتباری و افت فروش نفت را از دلایل ناکامی دولت در تقویت معیشت و دستمزد نیروی کار شاغل در بدنه دستگاه‌های دولتی عنوان کرده است.

از سویی، به دلیل وجود اصل ۴۴ قانون اساسی و لزوم کوچک سازی دولت، این مساله دستاویزی شده تا دولت روند استخدام نیروی کار را متوقف و یا بسیار کُند کند. هم اکنون بخش بسیار بزرگی از بودجه جاری دولت تنها صرف پرداخت حقوق و دستمزد نیروهای کار می شود.

با اینکه دولت می گوید توان پرداخت دستمزد و استخدام جدیدی را ندارد اما در برخی بخش‌ها طی یکی دو سال اخیر افزایش حقوق‌های چشمگیری ایجاد شده است، همچنین با احیای فوق العاده هایی برای برخی شاغلان، میزان هزینه های جاری دولت در این بخش افزایش یافته است، بنابراین دولت به صورت گزینشی و به دلایلی که خود می داند، حقوق بخشی از نیروی کار زیرمجموعه خود را افزایش داده است.


بندهای استخدامی لایحه برنامه ششم

با تمام این تفاسیر، در بندهای 2 و 3 ماده 7 لایحه برنامه ششم توسعه کشور دولت مباحث مربوط به استخدام‌ها و جذب نیروی کار را مطرح کرده که آمده است: « ۲- هرگونه به کارگیری و یا تبدیل وضعیت استخدامی نیروی انسانی در دستگاه های اجرایی ممنوع است و موارد ضروری صرفا به ترتیبی خواهد بود که به پیشنهاد سازمان به تصویب هیئت وزیران می رسد.

۳- به کارگیری افراد در قالب قرارداد کار معین (مشخص) یا ساعتی برای اجرای وظایف پست های سازمانی، فقط در سقف مقرر در قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز و تمدید قراردادهای قبلی بلامانع است.»

آنچه که از این دو بند استخدامی مدنظر دولت قابل برداشت است، اینکه اولا دولت با موضوع تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی مانند آنچه که در دولت سابق مطرح و دنبال می شد، مخالف است و هیچ نظری درباره مسائل نیروهایی که با یک واسطه در دستگاه ها مشغول کار هستند، ندارد. البته نظر نداشتن دولت بیشتر شبیه این است که مایل نیست قراردادهای آنها را بهبود بخشد و یا اصلا لزومی به این کار نمی بیند.

همچنین می توان گفت خبر چندانی از تلاش دولت برای استخدام نیرو در سال آینده نخواهد بود و با وجود اینکه سخنگوی دولت پیش از این عنوان کرده است دولت قصد توقف استخدام های جدید در سال آینده را ندارد اما چندان حرکت مناسبی هم در این بخش شکل نخواهد گرفت.

دولت از سویی می خواهد در ۵ سال برنامه ششم اجازه داشته باشد نیروی قراردادی جذب کند و مایل است تا امکان استفاده از نیروهای ساعتی را نیز بیابد. از این رو روال موجود در بازار کار ایران و بخش غیردولتی اشتغال، توسط دولت نیز دنبال خواهد شد و در واقع دولت با جذب نیروی قراردادی، ساعتی و از سویی احتمالا اجازه فعالیت پیمانکاری های تامین نیروی انسانی برای جذب نیروهای شرکتی به نابسامانی‌های بازار کار کشور رسمیت خواهد بخشید.


رکود بازار کار ادامه خواهد داشت

حمید حاج اسماعیلی گفت: با وجود اینکه دولت می گوید بیکاری مهم ترین مساله داخلی بوده و باید به فوریت درباره آن اقدامات مهمی صورت گیرد اما این مسئله در برنامه ششم توسعه مورد بی توجهی کامل قرار می گیرد.

این کارشناس بازار کار اظهارداشت: حداقل انتظار این است که وقتی دولت می‌خواهد با بیکاری مبارزه کند، باید بسته های ویژه اعتباری و مالی هم برای آن پیش بینی و برنامه ریزی کند. با این وجود، دولت قوانین مبهمی را برای اشتغال در طول برنامه ششم توسعه مطرح کرده، در صورتی که باید در مورد نیروهای قراردادی و شرکتی و حتی استخدام ها به شفافیت سخن بگوید.

حاج اسماعیلی ادامه داد: دولت تنها چیزی را که به عنوان برنامه اشتغال زایی مطرح می کند اینکه بتواند از صندوق توسعه ملی پول برداشت کند و از طریق بانک‌ها تسهیلات ریالی بپردازد که شاید اشتغال زایی شود، بنابراین مشکلات اشتغالی در سال آینده نیز دستکم ادامه خواهد داشت و امیدی به گشایش‌های جدید در این بخش نیست.

وی افزود: موضوع اشتغال در دستگاه‌های دولتی و محدودیت‌های قراردادها همچنان ادامه خواهد داشت و در بدنه دولت جذب‌های جدیدی اتفاق نمی‌افتد. انتظار می رفت دستکم دولت بتواند قانون فعلی کار را اصلاح و شرایط تحت پوشش قرار گرفتن گروه های جدیدی را فراهم کند.

این کارشناس بازار کار تاکید کرد: واقعیت این است که اگر دولت می‌خواهد کوچک شود راهی جز فعالیت پیمانکاران و بخش خصوصی نیست، اما حال اینکه در ایران اینگونه فعالیت‌ها به چه صورت انجام شده که مشکلات بی شماری برای نیروی کار به وجود آمده، موضوع دیگری است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1394/11/1309:03:10،
96
15
سلام.واقعا" برای خودم متاسفم که که عمری درس خوندم و بامعدل 18 کارشناسی رو گرفتم مگه ما دهه شصتیها چه گناهی کردیم؟
بدبخت: 1394/11/1316:20:31،
29
14
عزيزم همه ما دهه ها مشكل داريم!!!
من دهه 50 هستم ليسانس حسابداري سال 69 الآن در حال مسافر كشي
ازدواج نكردم چون كه جيبم خالي بود و زن دلبخواهم ازدواج كرد و رفت من هنوز بيكار و مسافركش
دانشگاه ملي درس خوندم كاش به جاش كلاه برداري ياد ميگرفتم
خلاصه:
درس خوندن و سالم بودن و دروغ نگفتن بلاي جونم شد شما عبرت بگير
رضا: 1394/11/1322:25:27،
14
12
منم مثل شما بیکارم . همدردیم
آریا: 1394/11/1309:05:01،
59
13
آخه مرد ناحسابی وقتی شرکتهای خصوصی به پشتوانه قوانین مضحک وزارت کار سر نیروی بیچارشون رو میبرن و در عوضش شرکتهای دولتی با هزار و یک بند و تبصره به آبدارچی خودشون بیشتر از یک مهندس شرکت خصوصی پرداخت میکنن این حرف که میخواید مشاغل دولتی رو محدود کنید چه معنی میده؟!؟!؟!اگه میگید خصوصی سازی تو دنیا حرف اول نجات اقتصادی ممالک رو میزنه لااقل دست به یه کپی کاری بی نقص و تمام و کمال از سیستم خصوصی سازی اونها بزنید نه که بیاید و ایرانیزش کنین و فقط این وسط جوانان رو تو منگنه قرار بدید
نسل سوخته: 1394/11/1309:12:12،
56
12
خوش بحالمون که اینجور مسئولانی داریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
امین: 1394/11/1309:37:44،
34
11
ممنون از این همه کار و تدبیر خسته نباشین دولتی ها خسته نباشید مجلسی ها ازینکه این همه کار و تلاش دارین واقعا شرمنده ایم اخه چقدر به فکر جونایین شما
آرمان: 1394/11/1310:24:03،
33
11
از ماست که بر ماست هر سال همین حرفهای تکراری اونوقت سوییس داره به همه مردم خودش از بیکار تا شاغل ماهی ۷ملیون تومن به پول ما یارانه میده به خاطر جلوگیری از تورم منفی واقعاکجای کاریم ما؟؟؟!!!!!!
محمد: 1394/11/1315:20:32،
12
13
منبع مستدل که سوئیس داره ماهی 1500 یورو یا 2000 فرانک پول مفت به مردمش میده ؟؟؟
کوکی: 1394/11/1316:57:00،
15
12
سوئیس رو نمیدونم ولی راجع به مبلغ یارانه تو عربستان میتونید سرچ بکنید.
حسرت دهه 60: 1394/11/1311:05:54،
28
13
من جوان بیکار با هزار استعداد و یه عالمه انرژی تنها امیدم رفتن از ایرانه تا اینجا و خون دل خوردن.
رضا: 1394/11/1312:15:32،
22
28
اقدام بسیار خوبی است باید دولت کوچک شود و نیروهای آن کم شود - راندمان کاری کارمندان دولت خیلی کم است و باید به جای استخدام نیروی جدید که بار هزینه پرداخت حقوق آن به دوش کل ملت می افتند راندمان کاری نیروهای موجود افزایش یاید. استخدام دولتی به ضرر کل کشور است. اغلب تحصیل کرد ه ها فاقد مهارت هستند و به درد اقتصاد جامعه نمی خورند و سربار جامعه شده اند. این اقدام دولت در محدود سازی استخدام دولتی بسیار منطقی و دلسوزانه است
p: 1394/11/1314:03:56،
27
9
راندمان کاری شما که زیاده میشه بفرمایید در کدام حوزه فعالیت دارید؟
سعید: 1394/11/1314:10:17،
27
10
کدام تحصیل کرده ها مهارت ندارند؟ همونایی که لیسانس و تو ایران میگیرن و همه جای دنیا برای ادامه تحصیل قبولشون دارن و بزرگترین پروژه های صنعتی اروپا و آمریکا با همکاری همین دانشجویانی که یک روز داخل درس خوندن انجام میگیره. مهم اون سیستمی هست که تحصیل کرده توش قرار بگیره و فعالیت کنه اصلا صنعت ما صنعتی نیست که نیاز به تحصیل کرده داشته باشه برادر من. شما یک فارغالتحصیل خارجی رو بیار ایران ببین وارد این سیستم که میشه چه کاری ازش برمیاد. باید بیکار بمونه. قرار نیست فارغ التحصیل دانشگاه جور بی سواد، کم کاری صنعت، دولت، رکود، بی قانونی و هزار مشکل دیگه رو بکشه.
خسته از فریاد: 1394/11/1314:29:28،
24
11
واقعا خرد رو برای جنابعالی و امثال شما از خدای متعال خواستارم،و امیدوارم خودش شما رو به تعقل هدایت کنه،
اگر ما فاقد مهارتیم،آیا در سراسر دنیا فقط نیروی با سابقه کار استفاده میشه؟پس تمام سیاست گذاران و حکومت ها نادان تشریف دارند که سالیانه میلیاردها دلار و یورو صرف آموزش عالی میکنن
یا حتی دولت ما که سالیانه میلیاردها تومان صرف آموزش عالی میکنه،از نظر شما باید جامعه رو داد دست فارغ التحصیلان نهضت سواد آموزی و بی سوادانی که حتی در خواندن و نوشتن عادی هم ناتوانند!
کارمندان دولت اگر مثل سایر نقاط دنیا حقوقشان متناسب با هزینه های زندگی متوسط بود هیچوقت کسل و دلزده و ناامید نبودند و مطمئن باشید کارایی بالایی هم داشتند، هرچند سومدیریت در مقیاس کل باعث شده تا استخدام برخی از کارمندان دولتی بر مینای رابطه و نه شایستگی و صلاحیت باشه، خواهشمندم اگر توانایی اندیشیدن در تمام سطوح رو ندارید،ننویسید
dr: 1394/11/1323:26:57،
15
11
امام جواد - علیه السلام - فرمود: هر كه كار زشتی را تحسین و تأیید كند، در عقاب آن شریك می باشد.

واقعا برات متاسفم لابد از یه جایی ساپورت میشی که طرف داری من جوابتو با این حدیث دادم شرمم میشه بگم تو ایرانی هستنی
رضا: 1394/11/1315:22:44،
12
27
باید استخدام های دولتی کلا متوقف شود ( به جز مشاغل حساس و خاص و مشاغل نظامی ) همچنین از استخدام تحصیل کرده های بی مهارت در نهاد های دولتی و عمومی خودداری شود.
حقی: 1394/11/1316:25:02،
21
11
باسلام ،خسته از فریادجان ، کلا دولت درهمه زمینه ها دستش توجیب مردم ، دولت هزینه تحصیل دانشجویان ودانش آموزان را نمیده ،این بار عظیم بردوش خانوادها و والدین است ، شاید در این زمینه اطلاعات زیادی نداری پس طبیعتا دولت دلش نمیسوزه زیرا هزینه نکرده است ، بعدم داخل خودیهاشون مخ زیاد دارن البته در زمینه های منفی
Emeregency medical: 1394/11/1323:11:02،
15
9
کارمند طرحی اورژانس 115 هستم تو دانشگاه رتبه اول یا دوم بودم.
الان دومین سال طرحمه.قبل رفتن به دانشگاه میگفتن تو این رشته هیچکی بیکار نمیمونه.و به این امید این رشته رو انتخاب کردمو حالا سال بعد زمان طرحم تموم میشه و پرتم میکنن بیرون.باز طرحیای دیگ میان.دو سال میمونن مجرب میشنو میرن...(همانطور ک میدونین کار اورژانس شوخی نیس.با جون هموطنامون سرکار داره؛نیروی مجرب و کار پخته میخواد)
آخه چرا؟
دو سال تجربه کسب میکنن مجرب میشن بعد اخراج میشن.
کجای دنیا همچین کارو میکنن؟!!!
الانم که میگن چیزی بنام استخدامی وجود ندارد!!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار