کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آخرين سال دولت روحانی بدون بودجه كامل و بدون برنامه؟

کدخبر:۱۹۳۴۲یکشنبه، ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۳:۴۷۱۹۷۳ بازدید

كشمكش های دولت و مجلس بر سر لوايح بودجه سال 1395 و برنامه ششم توسعه به فاز جديدي وارد شد. كميسيون تلفيق برنامه ششم كليات ...
آخرين سال دولت روحانی بدون بودجه كامل و بدون برنامه؟

كشمكش های دولت و مجلس بر سر لوايح بودجه سال 1395 و برنامه ششم توسعه به فاز جديدي وارد شد. كميسيون تلفيق برنامه ششم كليات برنامه ششم را رد كرد و در همين حال نمايندگان پرنفوذ مجلس با تاكيد بر اينكه دولت بهتر است لايحه دو دوازدهم بودجه 95 را به مجلس بياورد زيرا امكان بررسي آن وجود ندارد، ميگويند كه نه تنها برنامه ششم را موردبررسي قرار نمي دهند بلكه خواهان آن هستند كه اين لايحه به دولت عودت داده شود.

به گزارش تعادل، اما دولت معتقد است كه در زمينه تنظيم و تدوين برنامه نوآوري كرده است و در آن اختيارات دولت را از الزامات مصوب مجلس جدا كرده است. اين چالش ها درحالي ادامه دارد كه مركز پژوهش هاي مجلس هم وارد ميدان شد و در ارزيابي 4 صفحه ای خود خواهان برگشت لايحه برنامه ششم به دولت شد و اين درحالي است كه دولت ميگويد از سال آينده نيازمند اجراي برنامه ششم است اما مجلس نه تنها زير بار نميرود بلكه حتي تصويب لايحه بودجه سال 95 را هم زير سوال برده است. اما سوال اساسي اين است كه آيا آخرين سال دولت يازدهم بدون برنامه و بدون بودجه كامل است؟ مركز پژوهش هاي مجلس در گزارشي كه درخصوص برنامه ششم منتشر كرد در 5بند حقوقي لايحه پيشنهادي دولت را غيرقانوني دانسته است.

بنا بر اين گزارش، »قانون برنامه و بودجه كشور مصوب 1351 را ميتوان نخستين مبناي قانوني الزام دولت در ارائه برنامه و رعايت شاخصه هاي ضروري در تدوين چنين برنامه هايي دانست كه نسخ ضمني يا صريح نشده است. مطابق بند 3 ماده1 قانون مذكور، برنامه هاي عمراني پنج ساله، برنامه جامعي است كه براي مدت پنج سال تنظيم و به تصويب مجلس ميرسد.

« اين گزارش با اشاره به اين نكات كه برنامه جامعي است كه براي مدت پنج سال تصويب ميشود، حاوي سياست ها و هدف هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي است، حاوي پيش بيني منابع مالي دولت و شركت هاي دولتي و بخش خصوصي است كه صرف عمليات عمراني ميشود و دربردارنده ميزان اعتبارات عمراني و جاري دولت و هزينه هاي عمراني شركت هاي دولتي و بخش خصوصي جهت وصول به اهداف است مينويسد، »اين لايحه فاقد شرايط مذكور در ماده 1 قانون برنامه و بودجه است و به لحاظ حقوقي مصداق برنامه پنج ساله نيست.

« مركز پژوهش هاي مجلس با انتقاد از عنوان »لايحه« براي برنامه ششم ميگويد: به نظر ميرسد تدوين كنندگان لايحه با آگاهي از اين مساله، عنوان احكام قانوني موردنياز اجراي برنامه ششم توسعه را براي لايحه برگزيده اند، اما چنين عنواني در قانون گذاري كشور سابقه ندارد. به عبارتي دولت تنها اقدام به ارائه بخشي از لايحه برنامه ششم كرده و آن نيز فقط بخشي است كه طبق تشخيص دولت نيازمند اخذ مجوزهاي قانوني از مجلس شوراي اسلامي است. لايحه ارائه شده دولت كه به اشتباه لايحه برنامه ششم توسعه نام گرفته است، براي نخستين بار در تاريخ نظام برنامه ريزي كشور بدين نحو ارائه شده و قسمت هاي مختلفي كه يك برنامه توسعه يي شامل آنهاست را دارا نيست.« اين مركز از لحاظ ارزيابي برنامه يي هم لايحه پيشنهادي دولت را قبول ندارد و مينويسد »

اين لايحه فقدان ارقام و جداول كمي، مشخص نبودن اولويت ها و تناسب مجوزها با بحران هاي اقتصادي و ارتباط ضعيف لايحه با سياست هاي كلي برنامه ششم و سياستهاي كلي اقتصاد مقاومتي است.« نوبخت: نوآوري كرديم اين انتقادات درحالي به برنامه دولت صورت ميگيرد كه نوبخت هم در پاسخ به منتقدان مجلس كه طيف وسيعي را در برميگيرد، ميگويد: »در برنامه ششم به گونه يي اهداف را انتخاب كرده ايم كه در پايان آن ايران كشوري توسعه يافته باشد.

« به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور، محمدباقر نوبخت در برنامه گفتوگوي ويژه خبري شبكه دو سيما گفت: برنامه ششم توسعه در چارچوب رسيدن به اهداف سند چشم انداز 20 ساله كشور تنظيم شده است. وي بااشاره به اينكه تاكنون 10برنامه توسعه يي پنج ساله پيش و پس از پيروزي انقلاب اسلامي تدوين و اجرا شده است، افزود: برنامه ششم توسعه يازدهمين برنامه توسعه يي كشور است كه در آن اولويت ها مشخص شده و مسائل محوري، زمينه هاي پيشران و مباحث منطقه يي ديده شده است. رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور با اشاره به تقديم دو لايحه برنامه ششم توسعه و بودجه سال 95 به طور همزمان به مجلس شوراي اسلامي گفت: طبيعي است كه از نظر ما اولويت در مجلس بايد تصويب لايحه بودجه سال آينده باشد هر چند كه براساس آيين نامه مجلس نمايندگان امكان بررسي موازي هر دو لايحه را هم دارند. معاون رييس جمهوري با بيان اينكه 28 موضوع بخشی و فرابخشی به تفكيك سال هاي اجراي برنامه ششم از 95 تا 99، اهداف كمي، راهبردها و سياست ها به طور كامل و شفاف در لايحه تنظيم شده، ديده شده است، افزود: دولت در تدوين اين لايحه نوآوري كرده و تا سطح اقدامات اساسي هم به طور جزئي ديده شده است. وي تصريح كرد: بخش قابل توجهي از اين برنامه براي اجرا در حيطه اختيارات دولت است و قابليت اجرا دارد و بخشي ديگر نيازمند تصويب مجلس شوراي اسلامي است. رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور با بيان اينكه تدوين برنامه ششم در اجراي اصل 134 قانون اساسي است، افزود: دولت اين برنامه را بر اين اساس تدوين كرده و لايحه اجراي احكام آن را به مجلس تقديم كرده است. نوبخت گفت: به محض تشكيل كميسيون تخصصي دولت تمام برنامه ششم را كه 1200 تا 1300صفحه است به نمايندگان مجلس تقديم ميكند.

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور با رد مغايرت تدوين برنامه ششم براساس اصول 134 يا 43 قانون اساسي افزود: خروجي تنظيم برنامه ششم براساس هر كدام از اين اصول مجموعه برنامه يي است كه مصوبه هيات وزيران را دارد و به مجلس تقديم شده است. وي برنامه ششم توسعه را يك نقشه راه براي متصل كردن وضع موجود به وضع مطلوب با سازوكارهاي مشخص دانست و افزود: اين برنامه كه براي رساندن ايران به كشوري توسعه يافته در سال 1404 است براساس رشد ميانگين سالانه 8 درصد تدوين شده است.

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور با بيان اينكه در برنامه هاي گذشته در بهترين شرايط هم به بيش از رشد 5 يا 6 درصدي نرسيديم، افزود: در اين برنامه ملزومات رسيدن به رشد 8 درصدي به طور شفاف درنظر گرفته شده است و ما موظف هستيم براساس ابلاغيه مقام معظم رهبري در سند چشم انداز به اين رشد برسيم. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حمید: 1394/11/1122:46:57،
33
20
چهار سال بعدی هم رییس جمهوره ترتیبی اتخاذ میکنند که این امر انجام بشه چی با بودجه چی با برنامه چی بی برنامه !!!!!!!!
مهدی: 1394/11/1123:15:34،
74
43


به احتمال قوی این دولت به چهار سال بعدی نرسه
چون از توافق و لغو تحریم ها و ... فعلا چیزی جز گرانی دلار و قیمت ها و سود جویی خودرو سازان، عاید ملت نشده
kj: 1394/11/1211:09:01،
20
21
به خدا قسم اگر این وضع اقتصادی زمان احمدی نژاد بود الان همه قشون کشی میکردند ولی چون یه اصلاح طلب رییس جمهور هست همه راضین همه چی ارومه من چقد خوشبختم
بازار: 1394/11/1123:00:27،
71
40
ان شالله اولین دولت چهارساله خواهد بود....جناب روحانی دیروز گفتند ملت"باید"رای بدهد.....یکی به من بگه اثرات توافق و لغو تحریمها برای ملت چه بود......دلار 3630 تومانی یا رکود یابیکاری یا تورم ؟
احمد: 1394/11/1200:05:28،
30
37
امیدوارم یه احمدی نژاد دیگه بیاد حالتون جا بیاد ملت فراموشکار
dishdish: 1394/11/1201:12:19،
36
25
توهین نباشه ولی امثال شما باید بالاسرتون دولت قبلی بود که دلار الان 6 هزارتومن میشد تا متوجه میشدید دنیا دست کی هست یادم تو همون دوره دولت قبلی دلار شده بود3500 الان دوباره .....

خراب کردن یه دومینو راحت هست ولی ساختنش دوباره درست کردنش خیلی سخته

امیدوارم بهتر مسائل رو ببینید
ایرانی: 1394/11/1208:45:08،
22
22
جواب به احمد روحانی چه تفاوتی با احمدی نژاد داره اینکه بدتر از اونه رکود و توروم اینکه خطرناکتره.در ضمن من طرفدار هیچکدومم نیستم
nash nash: 1394/11/1212:09:32،
18
18
در پاسخ به dish dish
اگر فکر کنی که افزایش دلار در اواخر دولت احمدی نژاد کار اون دولت بوده ، از کتاب سیاست صفحه اولش را هم نخواندی ،
سابقه همین اقایان اصلاح طلب را بررسی کن و متوجه میشوی که با یک برنامه ریزی دقیق با هدایت باغ پسته تمام سرمایه دارهای دور و بر این اقا هجوم بردن به سمت دلار و قول هم گرفتن که بعد تعویض دولت قیمت کاهش پیدا نکنه ،
و ان جو التهابی را بوجود اوردن ، اگر نه پس چرا 30 ماهه قیمت دلار پایین نمیاد ، لابد میگید قیمت نفت امده پایین
چرا موجودی صندوق ذخیره ارزی را دولت تدبیر اعلام نکرد ، چرا ، جواب بدید منتظرم ، جماعت بنفش با شما هستم
ایرانی: 1394/11/1200:20:42،
29
30
مردم ایران خیلی فهیم تر از اونی هستند که تلاش های این دولت رو درک نکنند و نبینند این همه تلاش روحانی رو و تحت تاثیر تخریبهای دلواپسان نمایشی قرار بگیرند .
مهدی: 1394/11/1208:12:43،
27
17

تلاشها سر جای خودش ولی وقتی تاثیری توی زندگی مردم نداشته باشه
دلواپس و غیر دلواپس فرقی با هم ندارن و نظرشون یکیه

یادمون باشه چرخ سانتریفیوژها متوقف شد که چرخ زندگی مردم بچرخه.
مطلع : 1394/11/1200:33:07،
25
34
اين همه بهتون گفتند برجام تاثيرش رو اقتصاد كمتر از پنج درصده قبول نكرديد . اما حالا دست دادن با آمريكا و رفع ابهام هسته اي باعث شد تا عربستان بهمون هر بي احترامي بكنه و قيمت نفت بشه بيست دلار . فك ميكنم الان همه فهميدن اثرات برجام و دوستي با غرب و آمريكا حتي رو اقتصاد منفيه . دولت اگه واقعا به مردم احترام ميذاشت حداقل با فرانسه قرارداد نمي بست . حالا براتون روشن شد اين دولت با مردم چه بازي كرد ...
منطقی: 1394/11/1206:25:02،
20
20
من که نه حسن نه محمود را قبول ندارم. ولی این که الان قیمت ها چجوری یا رکوده نتیجه گندایه که محمود یوزارسیو و حامیانش زدند وحالا حالا هم پاک نمیشه. اگه اون تا حالا سر کار بود ما از کره شمالی هم وضعمان بدتر بود. یه دیوانه یه سنگ میندازه تو چاه صدتا عاقل نمی تونند بیارن بیرون. حالا که اون چاه رو پر سنگ کرده بود. اسنادش هم موجوده.
بهمن: 1394/11/1207:46:56،
17
18
دولت پولدار ملت فقیر
عجب گنجینه ای جا گذاشتی اقای روحانی
من موندم کشوری به این سرمایه خیزی و این همه منابعی که هر روز خارج و اختلاسهاشو که نگم چرا مردمش اینقدر فقیرن و همیشه زیر سایه ظلم زندگی میکنن
حتی یبار ی نفر هم نشده شکایتی داشته باشه البته از ماست که بر ماست
مهدی: 1394/11/1208:13:14،
22
16

تلاشها سر جای خودش ولی وقتی تاثیری توی زندگی مردم نداشته باشه
دلواپس و غیر دلواپس فرقی با هم ندارن و نظرشون یکیه

یادمون باشه چرخ سانتریفیوژها متوقف شد که چرخ زندگی مردم بچرخه.
hamed: 1394/11/1208:45:41،
24
20
درپاسخ به جناب مطلع:

یعنی چی که بافرانسه قراردادنمی بست.اصلاتاحالافرودگاه رفتی وضع ناوگان هوایی رودیدی؟آمارتلفات هوایی وسانحه رومیدونی؟میدونی عمرهواپیماهای ماچندساله؟درضمن دولت واسطه بوده این یک قراردادبین بخش خصوصی ایران یعنی ایرلانهای ایرانی بابخش خصوصی فرانسه یعنی شرکت ایرباس وربطی به دولت نداره.بنظرت بده بجای هواپیمای 35ساله وترس ولرز،بایه هواپیمای نو وباخیال راحت مسافرت کنی؟
یاهو: 1394/11/1208:57:59،
22
19
وقتی منابع درآمد دولت با این قیمت نفت و رکود اقتصادی
نامعلوم است بودجه هم یک کار صوری و حساب سازی الکی است .
MEHDI: 1394/11/1210:48:06،
26
15
ببینید دولت قبل چه میراثی برای این دولت گذاشت بعد اظهار نظر کنید
دامون: 1394/11/1211:39:42،
20
14
پس چه شد آن وعده و وعیدها .پول مردم در ثامن الحجج خرج کمپین تبلیغات دولت تدبیر می گویند شده .چرا ب نامه 13 نماینده جواب هنوز نداده اند . حالا همان پولها را اینگونةدارندم میدن. بانک مرکزی با پولهای آزاد شده صد ملیارد دلار چه کرد؟؟؟؟
احمد : 1394/11/1222:20:14،
24
18
ایرونی که میگی دلت احمدی نژاد چه فرقی با دولت روحانی داشت ؟ معلومه که تو اون هشت سال خودتو به خواب زده بودی که نفهمیدی روحانی عزیز فقط داره گند کاری های دولت اون اقا رو درست میکنه !!!از خواب بیدار شو لطفا
من : 1394/11/1222:21:44،
23
18
وقتی اکثریت مجلس از اصولگراهای دلواپس هستن بیشتر از این نمیشه انتظار داشت !!!!!!!! غیر این بود باید تعجب میکردین

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما