کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تلاش‌های روسيه برای كاهش توليد

کدخبر:۱۹۳۱۰شنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۹:۱۷۱۸۵۴ بازدید

وزير انرژي روسيه گفته است كه او اين آمادگي را دارد تا با اعضاي اوپك بر سر كاهش توليد نفت ملاقات كند. اين سخن پس از آن صورت گرفت كه ...
تلاش‌های روسيه برای كاهش توليد

وزير انرژي روسيه گفته است كه او اين آمادگي را دارد تا با اعضاي اوپك بر سر كاهش توليد نفت ملاقات كند. اين سخن پس از آن صورت گرفت كه صندوق‌هاي ضمانتي نتوانستند ريسكشان را نسبت به سقوط قيمت‌هاي آتي نفت پوشش دهند.

قيمت آتي نفت برنت پس از آنكه آلكساندر نواك گفت كه روسيه در ماه آينده با كارتل توليد‌كنندگان نفت ديدار مي‌كند 8درصد افزايش يافت و به 36دلار در هر بشكه رسيد.

اوپك تاكنون هيچ اظهارنظري درباره ديدار ماه فوريه نكرده اما برخي از اعضاي گروه مثل ونزوئلا و نيجريه كه بيشتر به پول نقد نفت وابسته هستند پس از آنكه قيمت‌هاي نفت 27دلار در هر بشكه رسيد كه پايين‌ترين سطح در 12سال گذشته است، اوپك را براي يك نشست اضطراري تحت فشار قرار داده‌اند. هر نوع معامله‌يي نياز به حمايت عربستان سعودي، كه رهبر بلامنازع است، دارد؛ كشوري كه در گذشته نسبت به تمايل و توانايي‌هاي روسيه براي كاهش توليد اظهار ترديد كرده بود.

نقطه نظرات نواك آخرين نشانه‌يي است كه علامت مي‌دهد ممكن است روسيه از مخالفت با كاهش توليد دست بردارد، آن هم در شرايطي كه رنج ناشي از كاهش قيمت كه با سقوط قيمت نفت به زير 30دلار در هر بشكه در شروع سال 2016 رسيد، تشديد شده است.

آقاي نواك طبق اظهارنظري كه توسط آژانس خبري اينترفاكس مخابره شده، مي‌گويد:«ما پيش از اين ديدارهاي مشورتي داشته‌ايم؛ آن زمان وضعيت متفاوت بود اما همچنانكه مي‌بينيم قيمت‌ها دارد پايين مي‌آيد.»

آقاي نواك خاطرنشان كرد كه در ديدار قبلي ميان اوپك و غيراوپك بر سر كاهش 5 درصدي توليد مذاكره شد. از او پرسيده شد كه آيا پيشنهاد مشابه‌يي هم روي ميز است كه او گفت «اين دقيقا همان موضوع براي مذاكره است.»

كاهش 5 درصدي توليد توسط روسيه و اوپك به معناي حذف 2ميليون بشكه توليد نفت در روز است و به بازار مازاد عرضه كمك مي‌كند تا دوباره متعادل شود. در اوايل همين هفته و زماني كه تعدادي از مديران ارشد بنگاه‌هاي خصوصي نفت از لزوم مذاكره با اوپك سخن مي‌گفتند، نشانه‌هايي از جابه‌جايي در اردوگاه روسيه ديده مي‌شد.

در اين باره يك عضو ارشد هيات نفتي عضو اوپك از كشور خليج [فارس] مي‌گويد: «اين ايده كه 5 درصد توليد كاهش يابد ايده‌يي است كه پيش از اين توسط الجزاير و ونزوئلا گفته شده بود اما در اينجا هيچ پيشنهاد از سوي عربستان سعودي روي ميز نيست.»

او مي‌گويد: «همچنانكه پيش از اين هم گفته شد عربستان سعودي تمايل دارد براي ثبات بازار بين‌المللي نفت با ديگران مشاركت كند.»

ايگو سچين، متحد نزديك ولاديمير پوتين، كه كمپاني نفتي رزنفت او از سوي كرملين حمايت مي‌شود به طور مداوم اصرار مي‌ورزد كه روسيه به خاطر زمستان سخت همچنين به خاطر تعدادي از بنگاه‌هاي خصوصي كه در صنعت اداره مي‌شوند نمي‌تواند توليد را كاهش دهد. هنوز مشخص نيست كه آيا تغييري در ايده آقاي سچين يا آقاي پوتين ديده شده است يا خير. يك عضو هيات اوپكي در اين باره گفت: «من مطمئن نيستم كه اين بيانات از سوي روسيه اعتباري داشته باشد. آيا روسيه واقعا مي‌خواهد توليد را كاهش دهد؟ آنها پيش از اين گفته بودند كه همكاري مي‌كنند اما هيچ‌وقت اين كار را نكردند.»

صنعت جهاني نفت به خاطر داغان شدن عميق قيمتي به ‌شدت لرزيده است. در سه هفته اول سال جاري ميلادي نفت خام برنت، معيار بين‌المللي، تقريبا يك سوم كاهش يافت كه اين كاهش ناشي از كاهش رشد اقتصاد چين همراه با نگراني‌هايي است كه نسبت به عرضه مازاد در بازار وجود دارد.

قيمت‌ها طي 18 ماه گذشته نزديك به 70 درصد كاهش يافته كه ناشي از انباشت بيش از حد عرضه بوده است. اين عرضه به خاطر آن صورت مي‌گرفت تا توليد بنگاه‌هاي شيل ايالات متحده و ديگر توليد‌كنندگان گران قيمت را از بازار خارج كنند اما آنها متعجبانه نسبت به اين تلاش‌ها مقاومت مي‌كردند. در نشست وزيران اوپك كه در دسامبر سال 2014 تشكيل شد، عربستان سعودي با كاهش توليد به‌ شدت مخالفت كرد و كارتل را با اين ايده هدايت كرد كه «توليد‌كنندگان با حداقل قيمت» نبايد سهم بازار را به توليد گران‌تر تحويل دهند. اين هفته يك مدير ارشد در لوك اويل، دومين توليد‌كننده انرژي در روسيه، گفت كه اگر حمايت سياسي مسكو را داشته باشد، بنگاهش آماده همكاري با اوپك در كاهش توليد نفت است. گفته مي‌شود مديران ارشد انرژي كه روز پنج‌شنبه با آقاي نواك ديدار داشتند درباره همكاري احتمالي با اوپك مذاكره داشتند.

در همين حال فردي كه ديدار روز چهارشنبه را توجيه مي‌كرد، گفت كه در ديدار آن روز اجماعي در ميان بنگاه‌هاي نفتي روسيه نبود. برخي از آنها سرمايه‌گذاري را كاهش دادند و انتظار دارند كه توليد هم كاهش يابد اما ديگراني هم هستند كه سرمايه سنگيني را انجام دادند تا رشد مطلوبي داشته باشند. از رزنفت آقاي سچين كسي حضور نداشت. هماهنگي كردن براي كاهش توليد، بازار را متعجب خواهد كرد آن هم بازاري كه صندوق‌هاي ضمانتي روي سقوط قيمت‌هاي آتي شرط بسته‌اند.

آمريتا سن از شركت«انرژي آسپكت» مي‌گويد: «روسيه سعي مي‌كند تا روي مانور عربستان سعودي و اوپك به طور گسترده‌يي فشار وارد كند تا سياستشان را تغيير دهند.» او اضافه مي‌كند: «اين كار در رياض مورد استقبال واقع نمي‌شود و احتمال موفقيت آن خيلي كم است.» درحالي كه تمام توليد‌كنندگان عمده نفت دارند آسيب مي‌بينند اما زمان كاهش با توجه به آنكه عربستان سعودي به نظر مي‌آيد بالا و پايين رفتن‌هاي توليد غيراوپكي‌ها را رصد مي‌كند عجيب و غريب باشد. در هفته جاري شركت‌هاي «كونتينانتال رسورسز» و «هس»، دو تا از بزرگ‌ترين شركت‌هاي امريكايي توليد‌كننده شيل گفتند كه آنها امسال با توجه به كاهش سرمايه‌گذاري توليد خود را كاهش خواهند داد. آژانس بين‌المللي انرژي هم انتظار دارد كه توليد غير اوپك در سال 2016 حدود 600هزار بشكه در روز كاهش يابد.

ايران، رقيب عربستان سعودي هم در نظر دارد تا صادرات خود را پس از رفع تحريم‌ها افزايش دهد كه در اين صورت هر حركتي براي كاهش توليد را غامض خواهد كرد. تهران گفته است كه توليد خود را كاهش نخواهد داد و با ديگر اعضاي اوپك بر سر اين موضوع بحث مي‌كند كه آنها در سال‌هاي اخير از محدوديت‌هايي كه روي فروشش بوده سود برده‌اند. ديويد فيف، رييس تحقيقات بازار گانور، كه يك شركت دلال نفتي است، مي‌گويد: «تاكنون هر كسي تحت اين فرضيه كار مي‌كرد كه روسيه ابدا كاهش توليد را در نظر ندارد. آنچه جالب است اين است كه به نظر مي‌آيد زبان مكالمه عوض شده است. حتي درخصوص ديناميك دروني اوپك به ويژه ميان عربستان سعودي و ايران هم سوال است.»

* تعادل

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1394/11/1023:06:23،
37
16
ای کاش از اول نفت نداشتیم تا خودمون با فکر و خلاقیت خودمون، کشور رو اداره کنیم. این اقتصاد بی نظم، راکد و معیوب، نتیجه اتکا به نفت هست. من خیلی دلم میخواد که اتکای کشور به نفت کم بشه، ولی باورش سخته که نفت فقط 25 درصد درآمدهای ایران رو تشکیل بده (به گفته سخنگوی دولت) ... اگه فقط 25 درصده، پس چرا رییس جمهور در یک نطق، گفتن که افتخار دولت یازدهم اینه که با نفت 30 دلار داره کشور رو اداره میکنه.!! فارغ از بحث اینکه قیمت نفت در دولت قبل و این دولت چقدر بوده، این سخن رییس جمهور نشان دهنده این است که هنوز وابستگی به نفت وجود داره. البته تاثیر کاهش قیمت نفت در سه ماه آینده مشخص میشه، چون پول نفت با تاخیر 4 یا 5 ماهه وصول میشه...به نظر میاد که سال 95 هم از حیث برجام و هم کاهش درآمدهای نفتی، آبستن حوادث و تغییرات زیادی در عرصه اقتصاد این کشور باشه.
ت: 1394/11/1107:49:06،
43
21
توليد نفت عربستان قبل از ارزون شدن قيمت نفت 12ميليون بشكه
توليد نفت عربستان بعداز ارزون شدن قيمت نفت 12ميليون بشكه

توليد نفت روسيه قبل از ارزون شدن قيمت نفت 6ميليون بشكه
توليد نفت روسيه بعد از ارزون شدن قيمت نفت 11ميليون بشكه

احساسي و بااطلاعات غلطي كه به ماميدهند واسه خودمان دشمن نتراشيم!
الآن به دوست بيشتر نياز داريم تا دشمن.
اسحاق: 1394/11/1107:49:24،
27
24
اگه نفت نداشتیم میشدیم مثل بقیه بدبخت بیچارهها .چرا ذخیره کردن پول رو بلد نیستیم .
جیک جیک مستونت بود فکر زمستونت بود؟
تهرانی: 1394/11/1109:46:22،
21
24
وقتی حدود چهل وپنج درصد تولید(که دست برخی نهادها وبنیادهاو...) ازپرداخت مالیات معاف باشند ونفت هم نداشته باشیم کمر من وشماواسه ی تأمین مخارج دولت از اینی که هست بیشتر خم خواهدشد.
سیما: 1394/11/1023:11:18،
24
27
تو رو به همه مقدساتتون، دیگه دل به قیمت نفت و کاهش یا افزایش تولید، نبندید. این نفت هیچ دردی از ما دوا نمیکنه ... تا موقعی که عربستان که اصلی ترین رقیب ما در منطقه است، برای کاهش قیمت دست به هر کاری میزنه و آمریکا و اروپا هم ازش حمایت میکنن، دیگه نمیشه رو درآمدهای نفتی حساب کرد.
اي ايران: 1394/11/1107:39:47،
36
15
روسيه توليد نفتشو از 5/5 ميليون بشكه درروز رسونده به 11ميليون! و عربستان توليدشو براساس سهميه ي اوپك همان 12ميليون توليدميكنه!
متأسفانه دركشورمون اخبار درراستاي اهداف غلط سياسي به خوردمان ميدن!
اگه نفت نداشتيم يا نفتمون تموم بشه چهره ي بعضي از مسئولين بي كفايت ديدن داره!
اتحاد خاص: 1394/11/1023:22:02،
22
44
اگر ایران و سایر کشورهای نفتی همکاری کنن کمر اعراب میشکنه و نفت هم گرون میشه
علی: 1394/11/1101:00:27،
35
18
با این اما و اگرهای بی پایه و اساس و محال نمیشه اقتصاد مملکت را چرخاند،هر حرکتی باید عاقلانه و همراه با شعور و فهم و درک باشه.
ناشناس: 1394/11/1111:08:06،
22
17
به نظر می رسد گرونی قیمت نفت بیشتر به نفع اعراب باشد تا به نفع ما عربستان به تنهایی 12 میلیون تولید نفت دارد شما اضافه کنید قطر عمان عمارات عراق و ...
علی: 1394/11/1102:20:01،
26
33
مسکن داره گرون میشه سال دیگه قیمت مسکن چندبرابر میشه
آتیلا: 1394/11/1110:24:42،
23
19
همین قیمتها هم خیلی بالاست. همین طوری با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه آقای دلال مسکن. فکر کن آپارتمان 400 میلیونی که 80 درصد جمعیت واسه خریدش باید 30 سال کار بکنه و همش رو پس انداز بکنه ،بشه دو برابر یعنی 800 میلیون . کی قراره این 800 میلیون رو پرداخت کنه!!!.شما لازم نیست تا سال دیگه صبر کنی برو همین امروز قیمت مسکنت رو 4 برابر بزن بعد اونقدر واسه مشتری صبر کن تا علف زیر پات سبز بشه.
در ضمن با این قیمت آهن و سیمان ،... که تو سرازیری هستن ،قیمت مسکن پایینتر هم میره
ناشناس: 1394/11/1111:13:42،
16
16
دقیقا چند برابر؟؟ رو هوا صحبت کردن کاری نداره خواهش می کنم اگر نظر یا تحلیلی دارین ا منطق ارایه بدین
Mahdi: 1394/11/1102:40:31،
16
50
عربستان توانایی تولید ۱۵ میلیون بشکه نفت را دارا میباشد و این حکومت ظالم برای ضربه زدن به ایران هر کاری میکنه باید به هر حال فکری کرد
باید اتحادی شکل بگیرد تا تولید نفت در جهان بر مبنای تقاضا باشد نه چیز دیگر
حالا یا عربستان مثل بچه آدم قبول میکنه یا گوششو میپیچونیم براش تا حرف گوش کنه
آتیلا: 1394/11/1112:14:56،
21
20
یه سیستم زمانی پیشرفت میکنه که ارزیابی درستی از خودش و قابلیتهاش داشته باشه و عملکردش بر اساس اطلاعات واقعی باشه نه رو توهم و خیال و داده سازی و آمار دروغ. از تعداد منفیهایی که به این کامنت توهمی داده شده به نظر میاد خوشبختانه حداقل از طرف مردم این عقلانیت داره به وجود میاد و مثل سابق مردم فقط با دیدن اسم یه کشور بر اساس آلرژی که به اون کشور ایجاد شده موضع گیری نمیکنن و بر اساس واقعیتها عمل میکنن نه جوگیریهایی که کسایی مثل احمدی نژاد روشون موج سواری کنن.
راحمدی: 1394/11/1110:59:47،
32
23
گوش عربستان زیاد نپیچونی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما