کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازی عجیب برخی بانک‌ها برای بلعیدن مؤسسات اعتباری بلاتکلیف

کدخبر:۱۹۳۰۱شنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۹:۰۸۴۲۷۸ بازدید

بررسی دقیق تر رفتار برخی بانک ها نشان می دهد، مدیران این بانک ها با ارزیابی شرایط مؤسسات باقی مانده و به سودای تصاحب بی دردسر ...

بررسی دقیق تر رفتار برخی بانک ها نشان می دهد، مدیران این بانک ها با ارزیابی شرایط مؤسسات باقی مانده و به سودای تصاحب بی دردسر شعب، دارایی ها و سایر اموال این مؤسسات وارد بازی عجیبی با بانک مرکزی شده اند.

حمید تهرانفر که مدت هاست میان رفتن و ماندن از بانک مرکزی مردد است و جانشینان احتمالی او نیز همچنان در مرحله تأیید صلاحیت از سوی مراجع امنیتی قراردارند، در ابتدای حضورش به عنوان معاون نظارتی بانک مرکزی وعده داده بود پرونده مؤسسات اعتباری غیرمجاز را ظرف یک سال برای همیشه حل و فصل کند. امروز حدود 11 ماه از پایان آن یک سال گذشته ولی تکلیف برخی از این مؤسسات همچنان نامعلوم است.

بانک مرکزی را در تحقق وعده ساماندهی بازار غیر متشکل از آن رو باید ناموفق دانست که مرور اتفاقات دو سال اخیر در این حوزه نشان می دهد علاوه بر اینکه تکلیف برخی مؤسسات همچنان نامعلوم است، دو مؤسسه میزان و ثامن الحجج عملا بدون آنکه ساماندهی شوند، منحل یا به بانک های دیگر گره خورده اند. به تبع آن سهامداران، سپرده گذاران و کارکنان این دو مؤسسه هم مشکلات بسیاری را متحمل شده اند.

بررسی فرایند عملیاتی بانک مرکزی در مورد مؤسسات باقی مانده نشان می دهد پس از دامنه وسیع مشکلاتی که انحلال عجولانه مؤسسه میزان بوجود آورد، قصد ندارد به هیچ وجه همان رویه را تکرار کند. نوع برخورد با مؤسسه ثامن الحجج و رفتار کج دار و مریضی که با این مجموعه از سوی بانک مرکزی در پیش گرفته شده است به خوبی نشان می دهد که تکرار اتفاقاتی مانند آنچه درباره میزان رخ داد اصلا مطلوب بانک مرکزی نیست.

به همین خاطر نیز تمرکز بانک مرکزی بر ادغام مؤسسات باقی مانده در سایر بانک ها است تا به این ترتیب بتواند علاوه بر مختومه کردن پرونده این مؤسسات، هزینه های اجتماعی را به حداقل ممکن برساند.

اعلام نام بانک پارسیان به عنوان بانکی که پردات تعهدات سپرده گذاران مؤسسه ثامن الحجج را متقبل شده است در همین راستا ارزیابی می شود. به عبارت دیگر به نظر می رسد بانک مرکزی با استفاده از روش های گوناگون بانک های کشور را به سمت پذیرش مسئولیت پرداخت تعهدات یکی از مؤسسات اعتباری بلاتکلیف سوق می دهد تا به این ترتیب خود را از ماجرا کنار بکشد. درست مانند اتفاقی که در مورد سپرده گذاران میزان و بانک صادرات شاهد آن بودیم. درست است که در ظاهر ماجرای میزان تمام شده ولی کافی است پای صحبت سپرده گذاران این مؤسسه نشست تا از دردسرهای دریافت قطره چکانی سپرده هایشان اطلاع پیدا کنیم.

این رویه در آینده نه چندان دور احتمالا برای سپرده گذاران مؤسسه ثامن الحجج نیز تکرار خواهد شد و در صورت اصرار بانک مرکزی بر ادغام مؤسسه افضل توس برای سپرده گذاران این مؤسسه هم.

در این میان نکته عجیب، نوع رفتاری است که برخی بانک ها در پیش گرفته اند؛ بررسی دقیق تر رفتار برخی بانک ها نشان می دهد، مدیران این بانک ها با ارزیابی شرایط مؤسسات باقی مانده و به سودای تصاحب بی دردسر شعب، دارایی ها و... این مؤسسات وارد بازی عجیبی با بانک مرکزی شده اند؛ از یک طرف نسبت به پذیرش تعهدات مؤسسات بلاتکلیف ابراز تمایل و از سوی دیگر شرایط به شدت نامعقولی برای این پذیرش مطرح می کنند. به این ترتیب و با خریدن فرصت، منتظر هستند مؤسسات باقی مانده که با وجود پیگیری های فراوان هنوز از سوی بانک مرکزی تعیین تکلیف نشده اند و برای سرپا نگه داشتن خود با چنگ و دندان تلاش می کنند، زمین بخورند و آن وقت تمام دارایی ها و ... این مؤسسات را تصاحب کنند.

این اتفاق به هیچ وجه مورد پسند بانک مرکزی نیست چرا که هزینه اجتماعی آن مستقیم به پای بانک مرکزی نوشته می شود بنا بر این لازم است مسئولان بانک مرکزی هر چه زودتر نسبت به تعیین تکلیف مؤسسات اندک باقی مانده اقدام صریح داشته باشند. یکی از این اقدامات قطعا پایان دادن به بازی بانک هایی است که منتظر زمین خوردن این مؤسسات هستند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سپرده دار : 1394/11/1016:01:50،
71
26
پول و سود مردم را بدهید .هر چه سریعتر .مردم مشگلات دارند .بیشترش نکنید .اینها همه از رفتار اشتباه بانک مرکری است.مردم را وارد بازی هایتان نکنید .
نادر: 1394/11/1017:04:58،
40
16
نمي دانم چرا شفاف سازي نمي كنند و اينجوري با روح و روان مردم بازي مي كنند
سپرده گذار: 1394/11/1020:00:21،
30
29
هر کس خربزه میخوره پای لرزش هم میشینه اون موقع که سود ۳۲ درصدی میگرفتن باید به فکر این روزاشون میبودن اینها خودکردگان بی تدبیر هستند
همین الان هم اینهمه سپرده گذار تو مؤسسه های غیر مجاز هستند و دارند سود میگیرن خوش خوشانشونه وقتی تق مؤسسه در میاد میره بالای ساختمون میخواد خودشو بندازه پایین !
این ورشکستگی ها در رکود سنگین اقتصاد ایران شتریه که در شعب همه مؤسسات غیر مجاز میخوابه یا امروز یا فردا !
فقط من تعجبم از یه چیزه تو مملکتی یه بقالی بدون جواز نمیتونه کار کنه چطور یه مؤسسه مالی با ۵۰۰ شعبه هزاران میلیارد سپرده جذب میکنه ؟
احمد تقی زاده: 1394/11/1021:02:28،
19
20
امروز به بانک پارسیان مراجعه کردم شعبه فرمانیه ، و اعتراض کردم که موقعی که حساب باز کردم شما فرمودید با سود نوزده و نود و هفت درصد به شرط ماندگاری 20 میلیون تومان حداقل ، بنده روز اول 220500000 ریال واریز کردم

امروز که سر رسید واریز سود بود 166 هزار تومان واریز کردند علت را جویا شدم گفتن روز افتتاح حساب منظور نمیشود

و شما در ماه باید جمع مانده های شما 600 میلیون بشود تا این سود به شما تعلق بگیرد ، پرینت حساب را گرفتم ، تا به بانک مرکزی بروم و شکایت کنم ، شما تصور کنید با چند میلیون مشتری این تقلب را اجرا کرده اند ، اگر مدیر بی کفایت این بانک به عمد نرم افزار را این گونه دستور طراحی داده که خیلی جالب خواهد شد ،

اگر سر رسید اقساط به جمعه بیافتد و شنبه پرداخت کنید یک روز دیر کرد میگیرند ، ولی براحتی سود 20 درصد را 10 درصد واریز میکنند و پیش خودشان حساب میکنن ، کی به کیه ،،،،
بانکدار ایرانی: 1394/11/1021:10:48،
16
18
راهی به شما نشان میدهم که ، نزول کاملا بدون اشکال میشود ، اول چک مبلغ بالا را بگیرید و سپس مبلغ کم را بدهید ،

هیچ اشکال شرعی ندارد ، درست مثل بانک اول از شما 500میلیون وثیقه و سفته 500 میلیونی و چک 500 میلیونی

دریافت میکند بعد 300میلیون به حساب شما واریز میکند ، به این میگن بانکداری کاملا شرعی و حلال

طیب و طاهر مثل شیر مادر
ع-م: 1394/11/1022:32:57،
14
10
جناب بانکدار ایرانی پس نفس عمل چی میشه؟؟به نظرتون این راهکارتون نفس عملش مورد دار نیست؟
بانکدار ایرانی: 1394/11/1023:38:59،
11
14
یکی از راههای ازبین بردن نقدینگی و حبس ان که توسط بانک مرکزی اعمال میشود این است که به این موسسات غیر بانکی
اجازه فعالیت میدهد و نقدینگی مردم را میگیرد و بعد از چند صباحی موسسه اعلام ورشکستگی و بعد ان بانکی میاید و متولی ان موسسه میشود و اندازه سودی که ماهانه مشتری گرفته طول میدهد و تازه بر اساس میل خود طبقه بندی میکند و شروع به باز پرداخت میکند ، ساده اندیشی است که اگر بانکمرکزی را از این جریان مبرا بدانیم ، شما از اشخاصی که در این موسسات سپرده دارند بپرسید چند ماه سود گرفته اند و بررسی کنید تاریخ شروع باز پرداخت را ، متوجه این بازی زشت
خواهید شد ، واقعا که بانک مرکزی دست شیطان را نتنها بسته بلکه به او درس هم میدهد، این فکر از ذهن انسانهای
خیرخواه نمی گذرد ، بلکه بایستی پلشتی و پلیدی سلطه یابد تا با سرنوشت مردم اینگونه رفتار کرد ، خدا لعنت کند مردم
آزار را ،،،،،،
بانکدار ایرانی: 1394/11/1100:03:33،
16
15
پاسخ به ع
اقا خدا از ایران جیب نگذره همه مطلب را سانسور کرد ، در ان قسمت توضیح داده بودم که نزول خواری در قران به چه عمل زشتی تشبیه شده ،
من عذرخواهی میکنم ، خدا میداند به تمسخر سیستم بانکداری به اصطلاح اسلامی خودمان اینگونه نوشته ام ،
اگر سو تعبیر شده شما عفو بفرمایید و امیدوارم خداوند از این گناه من بگذرد،

ایرا جیب مردانگی کن این کامنت را درج کن
Skc: 1394/11/1100:08:33،
17
16
کمپین تحریم بانک صادرات، تشکیل شده، بزودی مردم برای دریافت وجوه خود به این بانک هجوم میبرند.چرا که توان حداقلهای میزان را ندارد.
نا شناس: 1394/11/1108:50:42،
21
11
! کج دار و مریض یا کج دار ومريز:

اصطلاح کج دار و مریز یا به صورتی که بیشتر مردم فهم می کنند و می نویسند:
«کج دار و مریض» از جمله اصطلاحاتی است که توسط مردم به اشتباه به کار می
رود.
مردم آن را با مریضی مرتبط می دانند.
این اصطلاح در اصل کج دار و مریز است. به معنای اینکه ظرف را کج نگه دار و در عین حال مواظب باش که نریزد و نسبتی با مریضی ندارد.

شاعر در این خصوص می گوید:

رفتم بـه سر تـربت شمس تبـریز
دیدم دو هزار زنگیـان خونـریـز
هر یک به زبان حال با من می گفت
جامی که به دست توست کج دار و مریز
رضا: 1394/11/1116:00:58،
16
15
هیچ منتی بر سر ما سپرده گذاران نیست که سپرده هایمان را از اعتبار چه کسی و از کجا باز میگردانند، زیرا طبق قانون حاکمیت (بانک مرکزی) وظیفه نظارت بر موسسات مالی و بانکها را داشته. به مجاز یا غیر مجاز بودن هم اشاره ای نشده. زیرا ظهور پدیده غیر مجاز، سبب اهمال حاکمیت است.
البته موسسه ثامن الحجج دارای مجوز از سوی حاکمیت (وزارت تعاون) بوده و در زمانی مورد تایید و تکریم و تعامل با بانک مرکزی.
دولت در این مواقع موظف است مثل یک شرکت بیمه، خسارات را جبران نماید. از جمله خسارات سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج، پدیده شاندیز، موسسه میزان و حتی کارمندان آنها را.
مهدی: 1394/11/1116:06:52،
15
17
هیچ منتی بر سر ما سپرده گذاران نیست که سپرده هایمان را از اعتبار چه کسی و از کجا باز میگردانند، زیرا طبق قانون حاکمیت (بانک مرکزی) وظیفه نظارت بر موسسات مالی و بانکها را داشته. به مجاز یا غیر مجاز بودن هم اشاره ای نشده. زیرا ظهور پدیده غیر مجاز، سبب اهمال حاکمیت است.
البته موسسه ثامن الحجج دارای مجوز از سوی حاکمیت (وزارت تعاون) بوده و در زمانی مورد تایید و تکریم و تعامل با بانک مرکزی.
دولت در این مواقع موظف است مثل یک شرکت بیمه، خسارات را جبران نماید. از جمله خسارات سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج، پدیده شاندیز، موسسه میزان، … و حتی کارمندان آنها را.
کریم: 1394/11/1116:42:33،
13
13
تمامی دستگاه های از قبیل قوه قضائیه . مجلس . و نهاد ریاست جمهوری دست در دست هم بدهند و متخلفین موسسه و بانک مرکزی را بازداشت و راسا نسبت به مصادره اموال منقول و غیر منقول موسسه و مدیران متخلف اقدام کنند و نسبت به بازگرداندن پولهای مردم اقدام کنند و نسبت به رد گیری اموال موسسه که بنام اشخاص ثالث هستند که این اموال موسسه که بنام موسسه نیست و عمدا بنام دیگران هست رقم بسیار بالایی هست که همه آنها با محاکمه مدیر عامل و اعضا هیات مدیره مشخص و پیدا میشوند .
کسانی حامی این افراد قانون گریز هستند که چند ماه هست زندگی مردم را نابود کردند .

باید تمامی کسانی (مسئولان بانک مرکزی+مدیران متخلف موسسه) که باعث نابودی زندگی مردم شده اند زندانی محاکمه و به اشد مجازات محکوم شوند
شاهین: 1394/11/1016:11:40،
32
52
موسسات مالی و اعتباری مانند سرطان های اقتصادی کشور هستن که با دور زدن قوانین بانک مرکزی باعث ایجاد خسارت و هدایت نادرست منابع مردمی میشن .
در نهایت هم با مدیریت نا سالم و ضعیف به مرز ورشکستگی میرسن و خسارت های زیادی ایجاد میکنن
دو راه حل برای بانک مرکزی وجود داره :
اجازه فعالیت هیچ موسسه مالی رو نده و این چند موسسه رو ادغاو و به یک بانک تبدیل کنه ( مانند تبدیل موسسه صالحین و آتی با بانک تات در قالب بانک آینده )
و یا دادن کفالت موسسات به بانک ها و حذف کامل موسسات مالی
. قطعا ادامه حیات موسسات به ضرر مردم . اقتصاد و بانک های کشور است
سپرده گذار: 1394/11/1016:24:08،
32
15
جمع بندي عملكرد خوب و با درايت بانك مركزي در جهت ساماندهي موسسات اعتباري در اين يكسال رو در چند مورد ميشه ديد
١-ايجاد شلوغي و تجمعات اجتماعي
٢-بيكاري هزاران كارمند موسسه
٣-خروج پول از موسسات و ورود به بانك هاي دولتي
٤-بي اعتمادي مردم به نظام مالي
در اينكه موسسات نظام مالي رو به هم ميريزن شكي نيست اما اينكه يه ساله و بي برنامه ريزي يه موسسه و هزار سپرده گذار رو متهم به عدم توجه كنن نشان از نظم و درايت دولت پول دوست داره.
معاون نظارتي بانك مركزي موسسه آرمان (كاسپين آينده) رو كه تمام مراحل رو طي كرده نميتونه ساماندهي كنه و هرماه يه آشوبي ميشه از بهمن سال قبل هم هر ماه مصاحبه ميكنه ميگه مرحله آخر اخذ مجوزه و مشكلي نداره.
رضا: 1394/11/1016:26:55،
23
46
بهترین بانک، بانک ثامن هست. روز شمار 20 درصد و سپرده یکساله 25 درصد سود میده
HAMID: 1394/11/1016:45:49،
34
34
مگه ثامن بانک شد ؟؟؟
موسسه بود که ....
هنوز بعد ثامن الحجج میگفتن نوبا ثامنه
مجوز از بانک مرکزی هم نداره مطمئنم
حقیقت: 1394/11/1016:53:10،
27
39
منظورت از بانک ثامن موسسه ی ثامنه دیگه ؟؟
این موسسه حتی موافقت اولیه بانک مرکزی رو هم نداره
و بزودی مثل موسسه میزان و موسسه ثامن الحجج ورشکسته میشه
مردم حواسشون جمعه و بخاطر 1 درصد سود بیشتر طمع نمیکنن و
بانک رو ول نمیکنن بیان سمت موسسات بدون مجوزی مثل ثامن
دلخور: 1394/11/1016:52:47،
31
20
عجب پیشرفتی پیدا شده . قبلا میگفتیم که مافیا وجود داره حالا داریم به موارد مافیا در مافیا میرسیم
ن م : 1394/11/1017:25:57،
22
13
کج دار و مریز صحیح است
داستان: 1394/11/1017:57:37،
26
9
بانک مرکزی .میداند اگر بخاد با پولو آبروی مردم بازی کنة. و کش بده داستان ثامن الحججو مسولیتش با خودشه و پیامدهاش .
ساحل: 1394/11/1018:01:28،
31
19
ثامن الحجج همان بانک مرکزی است .این داستان ها دیگر قدیمی شده .شب عیده مردم را بیش از ان زجر نده .ای سیف و برو.
کامل: 1394/11/1018:13:00،
18
21
کاش میشد احمدی نژاد 4 سال دیگر می ماند . اجازه نداد ی لحظه با جون و مالو آبروی مردم بازی بشه . پول مردم را در ثامن الحجج بده که آبروی خودت را بردی .و ب قول ریس اصل نود حاصل بی توجهی بانک مرکزی این مشگل بوده .
بیکار: 1394/11/1018:26:06،
16
11
بانکها جرأت نگه داشتن پول ملت و ندارن .چه برسه ب سواستفاده ازش .پول مردم ضامن حیاتشونة .
Nima: 1394/11/1018:44:40،
24
16
مدیران بانک صادرات فقط به فکر تبلیغات و خودنمایی بودند در مسئله موسسه میزان. تمام اموال موسسه میزان در مشهد رو صاحب شدند و حالا هیچ جوابی به سپرده گذاران نمیدن.
جهان: 1394/11/1021:55:23،
17
13
دلیل اصلی رشد موسسات مالی اینه که سالیان بانکها سود دهها در صد زیر تورم به مردم میدادند. و ان پول را به از ما بهتران با نرخ اندک وام میداند وانها با این وامها ملک یا کالا خرید یا وارد میکردند و چندین برابر در کوتاهترین مدت سود میبردند. عدالت اصول دین ما چه شد.
محمد : 1394/11/1107:52:33،
14
13
اونم چه بلعیدنی مثل اینکه ژیان بیاد 18 چرخ رو بخوره .
تو شهر ما پارسیان یک شعبه داره با چند کارمند مگس پران ثامن بد بیار حداقل سه شعبه شو من دیدم با کلی مشتری ...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار