کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خطر ورشکستگی برخی بانک‌ها با کاهش نرخ سود بانکی

کدخبر:۱۹۲۹۶شنبه، ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۰:۵۳۶۰۹۱ بازدید

درحالی که فضای اقتصادی کشور وارد عصر پسابرجام شده است، دولت یکی از محورهای اصلی برنامه اقتصادی خود را در بازار پولی و مالی، کاهش ...

درحالی که فضای اقتصادی کشور وارد عصر پسابرجام شده است، دولت یکی از محورهای اصلی برنامه اقتصادی خود را در بازار پولی و مالی، کاهش نرخ سود بانکی اعلام کرده است. استدلال طرفداران کاهش نرخ سود بانکی این است که در این صورت نقدینگی جذب شده در بانک‌ها به بخش‌های مختلف اقتصادی سرازیر شده و اقتصاد را از رکود خارج می‌کند. این در حالی است که برخی از تحلیلگران معتقدند که با توجه به وضعیت منابع بانک‌ها این خطر وجود دارد که برخی از بانک‌ها به سوی ورشکستگی بروند.
 

وضعیت شکننده منابع

علینقی رفیعی، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با «فرصت امروز» در این باره گفت: اگر چه هنوز برجام به طور کامل اجرا نشده اما تا همین مرحله هم فضای اقتصادی ما تفاوت‌های بسیاری را نسبت به گذشته تجربه کرده است. حتی فضا برای فعالیت بانک‌های خارجی در کشور فراهم شده و زمینه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هم فراهم است اما سوال مهم این است که آیا با توجه به این زمینه‌ها منابع بانک‌های ما آنقدر زیاد هست که بتواند پاسخگوی تقاضای تسهیلات باشد؟

وی افزود: در حال حاضر نرخ سود بانکی در حدود 20 تا 22 درصد است و با حاشیه سود بانکی و هزینه‌های آن چیزی در حدود 25 تا 26 درصد برای بانک‌های خصوصی تمام می‌شود. شاید بهتر باشد که هزینه تمام شده 24 درصد را برای بانک‌های خصوصی در نظر بگیریم، به واقعیت نزدیک‌تر باشد. وقتی قیمت تمام شده تسهیلات برای بانک‌های خصوصی 24 درصد باشد طبیعتا آنها نمی‌توانند با کمتر از این رقم تسهیلات بدهند. ما باید ابتدا کاری کنیم که هزینه تمام شده بانک‌ها برای جذب منابع کاهش پیدا کند و سپس اقدام به کاهش نرخ سود بانکی کنیم.

وی اشاره کرد: تا زمانی که موسسات مجاز مالی که قارچ‌گونه در اقتصاد کشور رشد کرده و عموما مصوبات شورای پول و اعتبار و بخشنامه نظارتی بانک مرکزی را به‌خصوص در نرخ پرداخت سود سپرده‌ها رعایت نمی‌کنند، کاهش دستوری نرخ بهره برای بانک‌های خصوصی و دولتی قانون‌مدار، فقط انتقال منابع از این بانک‌ها به سمت موسسات مالی را به همراه خواهد داشت که عواقب مخرب آن به‌مراتب بیشتر از نرخ بهره 24 درصد کنونی برای سرمایه‌گذاری در کشور است.


آثار و تبعات کاهش نرخ سود بانکی

این کارشناس رسمی دادگستری در امور سرمایه‌گذاری، مالی و اعتباری با اشاره به استدلال موافقان کاهش نرخ سود بانکی با معیار تورم کاهشی فعلی گفت: در حال حاضر تورم نزدیک به 13 درصد شده است حال اگر شورای پول و اعتبار مصوب کند که نرخ بهره به این میزان کاهش پیدا کند در عرض چند ماه برخی از بانک‌های بزرگ خصوصی و دولتی ما ورشکست می‌شوند. زمانی که نرخ سود کاهش شدیدی پیدا می‌کند تقاضا برای پول ارزان رو به افزایش می‌گذارد.

رفیعی در ادامه گفت: برای کاهش نرخ سود هم باید فضا و زمینه لازم برای کاهش نرخ سود بانکی فراهم شود. در غیر‌این صورت با تورم تقاضا مواجه شده و برسر گرفتن تسهیلات رقابت و صف به وجود می‌آید. زمانی هم که برای یک کالا یا خدمات در کشور صف تقاضا تشکیل می‌شود، قطعا فساد و رانت و بازار سیاه را هم در پی خواهد داشت. مگر اینکه منابع بانکی ما به اندازه‌ای باشد که بانک‌ها بتوانند 2 تا 3 درصد بالای نرخ تورم تمام تقاضا‌های تسهیلاتی را پوشش دهند.

وی تاکید کرد: اما یک نکته مهم‌تر وجود دارد و آن این است که در صورت کاهش نرخ بهره به 14 درصد در مقابل تورم 12 درصد هیچ تضمینی وجود ندارد که در شرایط فعلی پولی که با این کار از بانک‌ها خارج می‌شود به بخش‌های مولد اقتصادی برود و در آنجا سرمایه‌گذاری شود. محتمل است که این نقدینگی راه سفته‌بازی را در پیش بگیرد و بازارهای دلالی را مقصد خود قرار دهد. بنابراین باز ما نیاز به یک فرآیند نظارتی داریم که خود این فرآیند می‌تواند هزینه‌بر، رانت‌آفرین و فسادآور باشد.

وی افزود: چند نرخی بودن تسهیلات هم خود می‌تواند فسادآفرین باشد. وقتی ما به بخش کشاورزی یک نرخ پایین می‌دهیم و به بخش صنعت نرخی متفاوت ممکن است افراد بروند از بخش کشاورزی تسهیلات بگیرند و در بخش دلالی سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین این فرآیند هم می‌تواند رانت‌آفرین باشد.


سرمایه‌گذاری خارجی هموار‌کننده کاهش نرخ سود

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: «در حال حاضر جو خوبی در پسابرجام به راه افتاده و کشورهای مختلف با یکدیگر برای حضور در اقتصاد ایران به رقابت افتاده‌اند. اگر این سرمایه‌ها وارد کشور شوند شرایط برای کاهش نرخ سود بانکی کاملا فراهم می‌شود چون سرمایه‌گذار خارجی دیگر دنبال رانت و فساد نیست، سرمایه‌گذار خارجی تنها به دنبال سرمایه‌گذاری و کسب سود و سهم بازار است و به چیز دیگری نمی‌اندیشد در ثانی به همراه خود افزایش بـهـره‌وری سـرمـایه‌گذاران داخلی را نیز به همراه خواهد داشت. در چنین شرایطی تقاضای تسهیلات از سوی سرمایه‌گذار داخلی برای سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف افزایش می‌یابد و آنها هم تشویق می‌شوند تا تسهیلات دریافتی را در بازارهای مولد و با کیفیت بهتر به کار بیندازند.

در چنین شرایطی نظام بانکی باید با کاهش نرخ بهره از این سرمایه‌گذاران حمایت کند. اما همچنان که اشاره شد قبل از کاهش نرخ بهره شاید بتوان با ادغام موسسات مالی با بانک‌ها که این ادغام‌ها طی یک دوره ضربتی و کوتاه‌مدت باشد، تا حدودی معضل موسسات مالی در اقتصاد کشور را مرتفع کرد که در چنین حالتی با ایجاد فضای رقابتی بین بانک‌ها و به‌خصوص در کنار حضور بانک‌های خارجی در کشور، خودبه‌خود کاهش نرخ بهره نیز عملیاتی شود.»
 


نسیم نجفی - فرصت امروز

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سوشا : 1394/11/1012:34:40،
136
83
بزار همشون ورشکست بشن، خونمونو کثیف کردن با این بهره ی بالای بانکی
دهه شصتی: 1394/11/1013:01:50،
98
44
کاهش سود بانکی = خروج سرمایه از بانک و افزایش حداقل ۵۰ درصدی قیمت مسکن ... هیچکاری انجام نشه بهتره چون بمب آماده انفجار .اون موقع ست که باید گفت اقتصاد فاتح مع الصلوات
رضا: 1394/11/1013:09:32،
82
24
انصافا ورشکستگی همین الان هم معلومه چون با این پول نفت دیگه پشتوانه ای برای حسابهای مردم وجود نداره فقط با بالا نگه داشتن سود و تسهیلات دارن اعلام ورشکستگی شون رو به تعویق میندازن...
محمود: 1394/11/1013:10:50،
66
28
همه چی تو سال 95 معلوم میشه ، سود رو هم میکشن پایین ...
من: 1394/11/1014:11:38،
50
26
چند تا نکته:

1- شما وقتی سپرده رو می بندی و میبری یک بازار دیگه چه بورس چه مسکن چه کار ازاد.... اون پول رو دوباره وارد سیستم بانکی می کنی! در بدترین حالت از بانک الف می بری به حسابی در بانک ب می ریزی!
یعنی این پول همیشه قراره در سیستم بانکی باشه! چه به شکال سپرده چه به شکل خرید جنس یا حتی سرمایه گزاری در بورس....

2- سیستم بانکی و بین بانکی ایران طوریه که حتی با ورشکستگی بانک شما از اون مطلع نمی شید و پول خودتون رو دریافت می کنید!
یعنی مثلا اگه بانک الف ورشکست هست و شما مراجعه می کنید بانک و سپرده رو می بندید اون بانک به شما چک بین بانکی میده یا با سیستم پایا و ساتنا انتقال رو انجام میده .....
در هر دو حالت چه چکاوک چه سیستمهای دیگه بانک الف به بانک ب بدهکار میشه اما شما به عنوان مشتری ولتون رو کامل دریافت می کنید و اصلا متوجه وضعیت بانکها نمی شید!
تنها در صورتی که بانک مرکزی
من - ادامه: 1394/11/1014:16:37،
43
15
تنها در صورتی که بانک مرکزی اقدام تنبیهی برای اون بانک در نظر بگیره یا اخطاری صادر کنه من و شما ممکنه متوجه داستان اون بانک بشیم و یامشکلی برای سپردمون پیش بیاد...
در اون حالت هم چون بانک مجازه مشتری کامل به سپرده دسترسی داره ولی با محدودیت ...مثلا اتفاقی که سال پیش برای بانک جدیدی پیش اومد و چکهای بالای 100 میلیون حق نداشت بده ... یعنی افراد باید چندین چک می گرفتن برای دریافت مثلا 300 میلیون .... به پولشون می رسیدن ولی خب بانک مرکزی داشت اون بانک رو تنبیه می کرد تا سرو سامان بده کاراشو

در کل خواستم بگم با توجه به نحوه چیدمان بانکها و نحوه جا به جایی پولها در سیستم ایران امکان ورشکستگی بانک مجاز ایرانی به هیچ وجه وجود نداره ...
حتی با خارج شدن تمامی سپرده های یک بانک و تا برگشت تسهیلات داده شده بانک مرکزی از اون بانک پشتیبانی می کنه و اون بانک تنها در سیستم بین بانکی بدهکار میشه!
رضا: 1394/11/1014:40:47،
45
24
متاسفانه وارد کننده ها و تولید کننده ها به سودهای کلان عادت کرده اند .
این آقایون به جای اینکه دندان طمع خود رو کوتاه تر کنند مدام از کاهش سود بانکی می گویند در حالیکه رکود بازار به دلیل سود غیر شرعی و حرام همین آقایون هست.
همچنین الانه سود فروش و واردات در کالا ها بالای 70 درصد هست و بانک ها سودی نمی دهند
نیما: 1394/11/1016:47:45،
24
24
در حال حاضر تعادل نسبی بین بانک و نقدینگی سرگردان و مردم وجود داره

اگه این بالانس بهم بخوره سرمایه سرگردانی که مثل یه غول توی بازار می افته رو هیچکس نمی تونه کنترل کنه !

امیدوارد دولت به دنبال آشفته کردن و چند برابر کرده قیمت سکه و ارز و ملک نباشه
پاسخ ب سوشا: 1394/11/1019:30:34،
22
19
ور شکست شدن که مالو اموال تو ارث و میراثت چند برابر شه ؟ بچه پولدار .بی درد جامعه
تحریم بانک صادرات : 1394/11/1100:11:40،
22
22
اولین بانک ورشکسته، صادرات خواهد بود،چون توان پرداخت چندرغازهای میزان رو هم ندارد...فعلاً با تبلیغات خودشو سر پا نگه داشته،بزودی ملت هجوم میبرن برای پولهاشون....
آریا: 1394/11/1012:42:39،
64
51
سپرده های بانکی و سود اونها برای اکثریت جامعه که افراد صنعتگر و بیزنس منی نیستند و چشم امیدشون به همین شندرغاز ارزش افزوده ناچیز سپرده هاشونه آخرین کورسوی امید برای تامین مخارج زندگیه و قطعا با کاهش دستوری سود به کمتر از 20%فعلی شوک بزرگی به جمعیت غالب جامعه وارد میاد ولی بنظر بنده دولت بایستی سپرده های با مبالغ هنگفت که اکثرا هم در اختیار سازمانهای حقوقی و برخی اشخاص حقیقی شناخته شده اند رو اجازه نده حتی یک درصد هم سود عائدشون بشه تا اونها مجبور بشن پولشون رو وارد چرخه اقتصادی مملکت بکنند ولی به مردم عادی بیچاره کاری نداشته باشه!!یعنی همون نظام پلکانی برای سود سپرده های بانکی هم رعایت بشه بعبارتی سود پرداختی به سپرده های بالای صدمیلیون مسلما باید متقاوت باشه با صاحبان مبالغ خرد
شیرو: 1394/11/1013:03:32،
38
21
شما همین حالا برو بانک بگو میخوام 10 میلیون سپرده یکساله کنم به زور برای شما 20 درصد باز میکنند ولی برای سپرده یکساله یک میلیارد تومانی همین حالا بانک معتبر دولتی میشناسم 22 درصد سود میدهد و 10 میلیارد رو 23 تا 24 درصد سود میدهد البته سپرده یکساله
يزدان: 1394/11/1013:30:16،
30
21
دكتر خوب طرف ميره ي ميلياردو بصورت ١٠٠ تا ١٠ ميليون تومن سپرده گزاري ميكنه كه سود بهش تعلق بگيره
مردم: 1394/11/1013:45:40،
53
20
کسی که دلال نیست،بورس بازی بلد نیست و بخواهد یه کم پول جمع کنه تا در آینده یه خونه بتونه جور کنه پولشو باید کجا بزاره ؟؟؟
با 20 -30 تومن چه بازار کاری راه میفته ؟مگر اینکه همشو توی قمارخونه بورس از دست بدی
امین: 1394/11/1012:51:08،
82
25
ما بانک داریم ژاپن هم بانک داره
رامتين: 1394/11/1014:00:36،
65
22
ما سيف و خاوري داريم اونا ندارن!
ببر خفته: 1394/11/1018:06:04،
23
33
موسسه نور یکساله 28درصد میگیریم ...
تکا: 1394/11/1013:01:47،
47
23
ینی الان مشکل اقتصاد مملکت فقط سوده! بهتون قول میدم سودم که کم بشه باز یه جور دیگه دست رو جونه مردم میزارن.ببین کی گفتم
مهدی: 1394/11/1015:27:44،
39
25
انجمن دلالان و سفته بازان کشور از فرمایشات کاهش سود بانکی بشدت استقبال می کنند.

انجمن دلالان و سفته بازان کشور
حسن: 1394/11/1013:07:20،
34
37
با این حرفا میخوان مردم رو بترسونن که پولشون رو از بانک بیارن بیرون.
عمراً هیچ بانکی تو ایران ورشکست نمیشه
اقتصاددان1: 1394/11/1013:07:35،
35
20
بانکها در ایران دولتی و یا وابسته به نهادهای دولتی هستند و اقتصاد کشور را بسمت نابودی کشانده اند
فرشاد: 1394/11/1013:10:00،
37
18
دولت بهتره از خودش شروع كنه !
بانك مسكن كم از مردم بهره ميگيره؟
وام رو هم كه در قالب اوراق سهام ميفروشه !
سالها به مردم 6 درصد بهره دادن 15 درصد گرفسالهاي سال مردم پشت باجه ها صف ميكشيدن نصف عمرمون پشت باجه ها مي گذشت
حالا بانكهاي خصوص اومدن هم خوب بهره ميدن هم خوب وام
صف هم ندارن
چي ميخواهيد از جون مردم
دست از بازي با قانون برداريد
حمید: 1394/11/1013:15:47،
56
26
نرخ سود بیاد پایین من پولمو از بانک میکشم بیرون میذارم تو بالشت.
آرش: 1394/11/1013:33:38،
26
37
خارج شدن پول از بانك ها محاله
كل جامعه به نوعي وابسطه به بانكها هستن
براي مثال اگر نرخ سود پايين بياد و من نوعي بخوام پولم رو از بانك در بيارم و برم ملك يا دلار يا ماشين يا هر چيزي بخرم ، دوباره پول به بانك بر ميگرده چون شخص فروشنده پول رو كه از من ميگيره نميبره بزاره زير تشك و مي بره ميزاره تو حساب خودش ،،،
پس پول دوباره بانك بر ميگرده
كم نكردن سود بانكي از يه جاي ديگه آب مي خوره كه من عقلم قد نميده
الوند: 1394/11/1016:21:06،
32
25
میگم حرفهات آدمو یاد یکی می اندازه با همین استدلال نرخ سود بانکی رو آورد زیر 15 درصد نقدینگی تو جامعه سرگردان شد یه روز سکه سه روز ملک یه روز دلار قیمتش رفت بالا
اون بنده خدا هم می گفت نرخ سود بانکی رو هم کنیم مردم نمی تونن پولشونو جای دیگه ببرن بازم میاد تو بانک ها
نتیجه اش شد رشد شدید قیمت همه چی تو اقتصاد
حسن: 1394/11/1013:42:27،
31
21
کاهش سود بانکی یه سیاست کوتاه مدته که دولت در پایان هر سال به دلایل مختلف پیگیری میکنه از جمله اینکه؛
این حرفا رو میزنه تا حداقل دستمزد در سال آینده خیلی بالا نره !
سرمایه گزاران بورس، خصوصا خارجی ها دنبال بانک ها نرن!
تو اذهان عمومی جا بیفته که دولت به دنبال اصلاحات ساختاریه!
امسال آخر سال انتخاباته، میتونه یه جور تبلیغات تلقی بشه!
مطمئن باشید هدفش خارج کردن سرمایه ها از بانک ها نیست! بلکه میخواد کسانی رو که میخوان تو بانک سرمایه گزاری کنن را دچار شک کنه!
محسن: 1394/11/1013:49:16،
35
18
مشکل مملکت ما بالا بودن میزان نقدینگی در دست مردم و بانکهاست.حرکت موج نقدینگی بندرت در جهت سازندگی و تولید بوده و بیشتر گرایش به خرید و فروش و دلالی دارد چون سود آورتر است.در حال حاضر پرداخت سود بانکی اهرم مهار نقدینگی در بانکهاست و بمنظور جلوگیری از هجوم نقدینگی و تخریب جای جای اقتصاد کشور پرداخت میشود. فرض کنید صاحبان این نقدینگی نهصد هزار میلیارد تومانی به این نتیجه برسند که مثلا بازار ارز و یا طلا سود آورتر است و هجوم به سمت طلا و ارز آغاز شود، در کسری از روز دلار و طلا به چند برابر قیمت فعلی خواهد رسید.لذا میبایست در برخورد با نقدینگی محتاط بود و با برنامه در جهت کاهش نقدینگی و هدایت آن بسمت تولید حرکت کرد.
حق الناس: 1394/11/1014:30:03،
36
20
حق الناس نکید .پول مردم را مسدودنکنید .که نتیجه ای جز فسق و فجور ندارد .سودشان را بدهید .که حق الناس است .این مردم با تحریم و فشاری که شما دستور العملتان بود ساختند .و کنار آمدند . مردم تاوان رانت خاران و وامهای سنگین پشت پرده و سیاست غلط نظام پولی بانک مرکزی را نخاهند داد. ایرانی نجیب است ن مظلوم .
ترنم: 1394/11/1015:00:27،
29
31
اگه سود کاهش پیدا کنه.میره طرفه بازارو ملک در هرصورت در هر معامله ای که صورت بگیره از بانک به بانکه مردم که پولاشونو تو بالش نمیکنن توبانک میزارن دراینصورت پول بازم تو بانکه
احسان: 1394/11/1015:32:05،
38
21
بهره رو بیارن پایین من میرم سراغ مسکن و طلا و دلار/ بقیه هم همینطور/ بعد تقاضا زیاد میشه در برابر عرضه ثابت/ میشه تورم و گرونی/این نرخ تورم 15درصدی رو به لطف همین نرخ بهره بدست اوردن وگرنه نه اقتصاد اصلاح ساختاری شده نه رانت کم شده نه سرمایه گذاری خارجی شده/واسه همینم تکونش نمیدن که اگه بدن سونامی تورم درست میشه مثل سال91
علی: 1394/11/1015:53:35،
35
25
به نظر شما مشکلات تولید و صنعت ایران بیشتر تحت تاثیر کدوم عامله:
1.قاچاق و واردات غیرقانونی محصولات چینی و واردات قانونی بی رویه محصولاتی که مشابه داخلی دارند +
2.سود سپرده بانکی _
تینا: 1394/11/1017:10:28،
28
22
جتاب من
شما بانکداری؟ چقد گفته هاتون صحت داره؟
من: 1394/11/1022:57:03،
25
18
نه بانکدار نیستم
ولی چیزی که گفتم حقیقت داره یه سرچ کوچولو در مورد نحوه اجرای سیستم چکاوک بزن
یه سرچ کوچیک هم درمورد بازار بین بانکی نرخ تسهیلات بین بانکی

بعد می بینی داستان روند اجرایی بانکهای ایرانی چطوریه :)

نمیدونم چند وقته سپرده گزار شدید و دنبال اخبار بانک ها ولی ی سالهای گذشته بانک هایی بودن که صورت های مالی ارایه شده پایان سالشون بسیار بد بوده یا میزان طلب بسیار سنگین از بدهکارای بانکی داشتن و در اصل به مرز ورشکستگی رسیده بودن اما همه مردم به راحتی پولهاشون رو دریافت می کردن و چک های بین بانکیشون نقد می شد در حالی که اون بانک مورد نظر کلی در سیستم بین بانکی بدهکار بود!
فرق سیستم مجاز و غیر مجاز اینه :)
مهندس: 1394/11/1018:33:16،
24
22
ان نظرات شما را چه کسن تأیید می کنة .آخه سواد کسانی که نظر دادن ربطی ب بانکداری داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مهناز: 1395/4/112:25:05،
29
39
بانکها ضرر نمیکنن فقط راه سوئ استفاده از مردم و استثمار مردم بازتر شده .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما