کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاسبی در تهران همچنان روزهای ابری را می‌گذراند

کدخبر:۱۹۲۶۷جمعه، ۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۳:۵۰۱۹۵۳ بازدید

به همان اندازه که این روزها هوای رم و پاریس آفتابی است، کاسبی در تهران روزهای ابری را می‌گذراند و اقتصاد ایران همچنان روزهای سردی را سپری ...

به همان اندازه که این روزها هوای رم و پاریس آفتابی است، کاسبی در تهران روزهای ابری را می‌گذراند و اقتصاد ایران همچنان روزهای سردی را سپری می‌کند؛ آنقدر سرد که برخی کسب و کارها منجمد شده‌اند.

موجی از شادی چند روزی می‌شود که در چهره مهمانان ایرانی دو کشور اروپایی، نمایان شده است. سلفی می‌گیرند، از توافقات بزرگ خود با شرکای اروپایی‌شان می‌گویند، قرارداد امضا کرده و کلید همکاری‌هایشان را دست به دست می‌کنند. همه چیز برای جهش اقتصاد ایران گویا در امضای همین چند قرارداد نهفته شده؛حتی برخی هم، ذوق‌زده شده‌اند. شاید فکر می‌کنند که پخش شدن جوهر امضای‌شان به پای برخی قراردادها با شرکای اروپایی، می‌تواند چهره فرسوده اقتصاد ایران را رنگ و لعابی تازه بخشد؛ غافل از اینکه چهره این اقتصاد، تنها اندکی گریم شده است.  

در این میان، همه از امضای قراردادهایی می‌گویند که بعد از عطش ۴ساله ایران در دوران تحریم، برای بسیاری کار بزرگی به نظر می‌رسد. کار بزرگی هم که باشد اما تنها یک شادی زودگذر است. اقتصاد ایران به این زودی‌ها، شادی واقعی و از درون را تجربه نخواهد کرد.  

به همان اندازه که هوای رم و پاریس آفتابی است، کاسبی در تهران روزهای ابری را می‌گذراند. اقتصاد ایران همچنان روزهای سردی دارد. آنقدر سرد که برخی کسب و کارها منجمد شده‌اند، یخ‌شان هم به این زودی‌ها باز نمی‌شود؛ گرمایی می‌خواهد که تدبیر درست و درمانی را نیاز دارد. روزهای زیادی است که کسب و کار در ایران رونق ندارد، همه چیز گویا فرسوده شده است و روغن‌کاری جدی نیاز دارد، صدای لولاهای کار نکرده‌اش هم گوش‌خراش تر از آن چیزی است که شاید دولتمردان فکرش را بکنند.

البته که اقتصاد ایران نیاز به تعامل و اتصال به بازارهای جهانی دارد اما بسیاری از فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار می‌گویند که اگر دولتمردان نخواهند اول برای اقتصاد ایران کاری کنند و اولویت را به خارجی‌ها می‌دهند اما به هرحال باید بدانند که به موازات مذاکرات و قراردادهایی که با خارج از کشور امضا می‌کنند، باید حواس‌شان به وضعیت اقتصادی داخل کشور باشد تا نکند این قراردادها، نوش‌داروی بعد از مرگ سهراب شود.

گشت و گذاری در بازار بزرگ تهران که به نوعی قلب اقتصادی ایران است، به خوبی مشخص می‌کند که هیچ آثاری از باز شدن یخ ضخیم اقتصاد ایران به چشم نمی‌خورد، حتی برخی از کاسبان هم می‌گویند که سیاست‌های اخیر دولت در برخی رشته‌های صنفی، نه تنها رونقی ایجاد نکرده بلکه رکود را هم تشدید کرده است. آنها می‌گویند که به این زودی‌ها هم نباید امیدوار بود که رکود سایه سنگینش را از سر کاسبی در بازار جمع کند.

یکی از کاسبان بازار بزرگ تهران که چهره خمود و افسرده‌اش حکایت از روزهای سخت گذشته دارد و البته ناامیدی به روزهای آینده، در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: اوضاع کاسبی را از این همه مغازه‌ای که هر روز می‌آیند و می‌روند، کرکره بالا می‌دهند تا تنها آخر سال مالیاتش را بپردازند، می‌توان فهمید. بازار هیچ تکانی نخورده است. به نظر هم نمی‌رسد در روزهای پایان سال که اوج خریدهای مردم است، تکانی به خود بدهد.

وی می‌افزاید: اگر قرار بود رونقی در بازار ایجاد شده باشد، باید در دو سه هفته قبل، حداقل مردم و مشتریان قدیمی ما می‌آمدند و می‌خریدند و به شهرستان می‌بردند تا بلکه در روزهای پایانی سال بفروشند، اما خبری نیست؛ همچنان همه به دنبال جنس ارزان و چکی می‌گردند. می‌خواهند چک بدهند، کاسبان هم راضی هستند که چک بگیرند اما با هزار جور دلهره و دلواپسی از اینکه شاید دیگر برگشت پولی در کار نباشد و اجناس‌شان هم، اصل مال‌شان را از بین ببرد.

یکی دیگر از کاسبان در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: اوضاع کاسبی همچنان تعریفی ندارد، بسیاری به این دلخوش هستند که شاید در ماه‌های آینده اتفاقاتی بیفتد اما اوج خرید و فروش‌ها در ایام پایانی سال اتفاق می‌افتد که اکنون چشم انداز روشنی برای شب عید نداریم، یعنی هنوز امیدوار نیستیم که مردم کالاها را بخرند، یا اینکه اصلا با چه درصد سودی می‌توان کالا فروخت.

او می‌افزاید: اینقدر مردم سخت خرید می‌کنند که نمی‌دانیم، کالا را باید به چه قیمتی بفروشیم که خریدار داشته باشد، همین امر سبب می‌شود که عمده فروشان و کاسبان خرد هم کالاهای خود را با ترس و لرز از تولیدکنندگان و واردکنندگان بخرند و بنابراین بازار همچنان قفل است، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد که نشان از رونق داشته باشد.

در عین حال، یکی از فروشندگان هم در این رابطه به خبرنگار مهر می‌گوید: میزان فروش کالاها کاهش یافته و دیگر مثل گذشته مشتریان زیاد خرید نمی‌کنند و در صورت خرید هم با احتیاط فراوان این کار را انجام می‌دهند. وی به سبدهایی که برخی از مشتریان به سمت صندوق فروشگاه حمل می‌کنند، اشاره می‌کند و می‌گوید: شما با دیدن آنها و مقدار کالایی که درون این سبدها قرار گرفته است، می‌توانید وضعیت فروش این فروشگاه را حدس بزنید. بازار قفل شده است، چرخ کاسبی نمی‌چرخد؛ چه تحریم باشد، چه نباشد.

در این میان، گویا برنامه‌های دولت برای رونق اقتصادی و خروج از رکود نیز متوقف شده و بیشتر تمرکز بر امضای قراردادهای خارجی است، اگرچه سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با ورود سرمایه‌های‌شان اقتصاد را رونق بخشند اما به هرحال برخی مشکلات اقتصادی ایران هم ساختاری است و نباید تنها به امضای یک یا چند قرارداد و توافق که البته عملیاتی شدنش هم خود جای بحث دارد، بسنده کرد و باید دولت تیم اقتصادی خود را برای خروج از رکود در بازار داخلی هم بسیج کند تا حداقل در کوتاه مدت، برنامه‌هایی تدوین شود که با اجرای صحیح و سیاستگذاری درست‌شان، فضای خاکستری رکود در ایران را به همان روزهای آفتابی رم و پاریس تغییر دهد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیر.: 1394/11/915:15:31،
40
26
""غافل از اینکه چهره این اقتصاد، تنها اندکی گریم شده است."
برای چه کسانی گریم شد؟
نینو: 1394/11/919:40:41،
48
20
آخخخخ
فیلم هندی
چهره خموده و افسرده یکی از کاسبان... خخخ
همین آدما اگه دم دربیارن خون مشتری رو تو شیشه میکنن
ضمنا تا زمانیکه این ملت هوای همدیگه رو نداشته باشن هیچ رابطه اقتصادی خارجی ای به رونق اقتصاد این مملکت کمک نمیکنه
الان همه تو این مملکت داروغه کارتن رابین هودن
باقر: 1394/11/919:46:03،
37
27
با سلام
قرار بود مملکت 100 روزه درست بشه اما الان از دوره احمدی نژاد هم وضع بدتر است
OO: 1394/11/915:56:28،
35
44
آقای روحانی قبل از سفر به خارج خیلی صریح وروشن بیان کرد که « تاچند سال آینده به فکر رونق اقتصادی کشور نباشید » حالا بازاریها هی آه وناله سر بدن . چطور میتوان این سخنان آقای روحانی رو به این نوچه های بازار فهماند ؟
Z: 1394/11/915:56:32،
66
20
تا قدرت خرید مردم بالا نرود، اتفاق خاصی در اقتصاد ایران نمی افتد!!!!
ملنگ: 1394/11/916:01:44،
65
25
در این نظام دولت حتی ۲۰ درصد هم اختیار ندارد حتی در زمینه اقتصادی!!! دلخوش کردن به چند سفر خارجی و خرید چند هواپیما و چند مدل خودرو از سادگیست و دردی از اقتصاد رانتی مافیایی انحصاری که تحت کنترل دولت هم نیست را دوا نمیکند.
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!!!!
بهزاد تحریم: 1394/11/916:05:52،
46
14
بازم صبر میکنیم. تا قیمت دلار به لطف بعضی از آقایون همینطور بالا باشه، هیچ اتفاقی نمی افته. قدر ت خرید مردم مگه تغییری کرده؟
یاور: 1394/11/916:12:21،
48
22
همانگونه که در نظرات اکثر مردم میخوانیم
اقتصاد ایران وابستگی شدیدی به تحریمها نداشته
اشکال اقتصاد ایران
تبعیض در قوانین است
که عده ای را مصون از هر گونه جوابگویی
و حسابرسی و مالیات دادن نموده است
برای فرار از این یخهایی که در مقاله بالا ذکر شده
و نیز سرازیر شده دلارهای سرمایه گذاران خارجی
که نبض اقتصاد ایران را از ایم مرگ روزمره نجات داده
و طپش آنر تند تند کند
باید قوانین برای همه یکسان باشند و
هیچ نهادی از حسابرسی و مالیات معاف نباشد .
چون سرمایه گذار خارجی قبل از ورود به ایران
مطمئنا و حتما قوانین بیمه و گمرکی و مالیاتی
را مطالعه و کارشناسی میکند و بعد پولهایش را می آورد
وگرنه
بعد از ماهها از پسا ترجام
میبینیم که
اقتصاد هیچ تغییری نمیکند
بی نام: 1394/11/916:13:22،
55
47
تا زمانیکه سود بانکی زیر 7 درصد نیومده انتظار رونق و شکوفایی بیهوده است.وقتی پول به جای تولید و مسکن و اقتصاد در بانک ها بخابه و رکود تورمی داشته باشیم امیدواری به رونق سرابی بیش نیست
بازاری دیروز: 1394/11/918:58:16،
40
25
سود بانکی کمتر از 20 درصد تنها یک ثمره دارد فرار پولها به کشورهای در حال رشد ، گرجستان ، ارمنستان ، ترکمنستان
تاجیکستان ، قزاقزستان ، که در حال حاضر ایرانیهای با سرمایه 1تا2 میلیون دلار کنترل تجارت متوسط رو به بالا را در دست گرفته اند ، کشورهایی که هر روز بر امنیت اقتصادی انها افزوده میشود و امکانات خوبی برای سرمایه گذاران خارجی فراهم میکنند ، و رفته رفته یکدیگر را از ایران فرا میخوانند ، یکی از دوستان خودم از اصفهان به گرجستان رفته و مرتب
پیام میدهد که جای خوبی برای کار است و 5 نفر از دوستان مشترک مان هم رفته اند و حالا انها پیام میدهند ، کاهش سود بانکی برای خیلیها فکر مهاجرت را زنده میکند ، انهم با فاصله 90 دقیقه پرواز ، زمانی معادل سفر کیش !!!!!!!!!!!!
این یعنی در گرجستان کسب و کار و اخر هفته تهران ،،،،،،،،،،،،،،، به همین سادگی حجم زیادی با مبالغ کم و تعداد زیاد ارز از کشور خارج میشود
پاسخ به عجب گیری کردیما: 1394/11/920:29:01،
23
25
قول میدم حتی پول خرید یک متر مسکن رو هم نداری بشین به امید ارزونی
strip: 1394/11/916:16:45،
42
28
این روزا فقط مردم مایحتاج زندگی را میتونن تامین کنند...
الان خوراکی حرف اول را میزنه بعد چیزای دیگه... مثل گوشت و میوه و حبوبات و برنج
خونه 35% پایین اومده که البته باعث رونقش شده...
پوشاک الان دارن با تخفیفای 50% درصدی بفروش میرسونند...
تا تولید این کشور راه نیوفته هیچی درست نمیشه،همین بانکها هم اگه تولیدکننده ازش وام نگیره یا تو مسکن و زمین سرمایه گذاری نکنه اخرش ورشکست میشه... بیکار زیاد میشه...
پس فقط حمایت از تولید کلید این همه بدبختیه...
عجب گیری کردیما: 1394/11/919:41:07،
28
35
بد جور خونه هات رو دستت مونده از نخود لوبیا سبزی اش اخرش همه
رو ختم میکنی به رونق مسکن حالا گوش بده خونه را اخرش یک شیشم قیمت رهن میکنی پس باز هم گرانی خونه چاره کار نیست
علی: 1394/11/916:24:27،
40
22
قرارداد های دولت با خارجی ها تماما واردات کالا است از خرید وتولید ( یعنی مونتاژ ) پژو تا واردات ایر باس وکالاهای ایتالیائی. اون هم زیر سم اسب سردار ایتالیائی که به نوعی تحقیر ایرانیان است و انواع ماشین بی کیفیت چینی واجناس بنجل . یعنی ما شدیم رونق دهنده برای فرانسه وایتالیا وچین . ما باید به جای واردات کالا ,کالا بسازیم وصادرات داشته باشیم باید از بازارهای کشورهای همسایه شروع کنیم باید بهترین جنس ها را تولید کنیم باید فرهنگ کارمند پروری را ازبین ببریم وفقط وفقط در فکر توسعه بخش خصوصی واقعی باشیم باید با همسایه های ایران مدارا کرد وبازارهای انها را .پر از جنس با کیفیت ایرانی بکنیم .':
بازاری دیروز: 1394/11/916:25:16،
35
22
الان وقتی به همکارانم سر میزنم و دوستان قدیمی را میبینم که دخلشان پر از چکهای برگشتی است و دایما در حال جنگ و دعوا پشت تلفن با مشتریان شهرستان هستند از اینکه خودم را زود بازنشسته کردم و در 51 سالگی مشغول کتاب خواندن و معاشرت با رفقا کرده ام خوشحال میشوم ، مغازه ام را را فروختم و پولش را در بانک گذاشتم و با ان امورات را میگذرانم
ولی مثل من در صنف خودمان حدود 30 الی 40 نفر اینکار را کرده اند و از واردات و این بازیها دست برداشته اند ، بازار از دست تجار کننده خارج شده و دست کسانی افتاده که از تجارت سر رشته ایی ندارند و فقط دلشان میخواهد بفروشند
یکی از همکاران میگفت چک سال 96 را هم گرفته ، اعتراض کردم ، گفت وقتی تا اسفند 95 گرفتم باید 96 بگیرم والا
طرف از عهده پرداخت برنمی اید ، گفتم چک سال 96 یعنی 40 درصد پول با سود بانکی افت میکند این چه فروشی است
، گفت کارخانه دار این چکها را قاپ میزند
بازاری دیروز: 1394/11/916:37:06،
35
21
گفتم قاپ میزند ، چکار میکند ، خندید و اسم شخصی را اورد و گفت میرود نزد اقا صدی 3 ماهیانه کم میکند و پول میگیرد
گفتم خوب از مبلغ چک چیزی نمیماند که بتواند مواد بخرد ، گفت قرار نیست مواد بخرد ، با این پولها میرود چین و جنس می اورد و لیبل خودش را میزند و از دست کارگر و ماشین الات و بیمه و دارایی هم راحت میشود ،
گفتم پس بی دلیل نیست که با 10 هزار دلار طرف راهی چین میشود و فردا یکی میزند سر خودش و یکی هم سر جنس ،
از قدیم یادم میاد تو بازار میگفتن ، فروش این کالا فقط کار حاج ،،،،،، فلانی است ، هر کالایی روش فروش خودش را داشت
هم کالا عزیز بود هم اعتبار چک خریدار محترم شمرده میشد ، این ارزانی کالای چینی و سهولت واردات همه را تاجر چین کرده ، و به حدی اشباع شده بازار از بنجل های چین که تا 3 سال دیگر هم چیزی وارد نشه کمبودی احساس نمیشه ،
حالا قراره واردات 10 برابر بشه ، تعجب داره والا ،،،،،،،،،،
رضا: 1394/11/1012:42:46،
22
14
کامنت شما بسیار جالب و حاوی اطلاعات ارزنده ای بود. واردات یا بهتر بگیم تولید در چین نیروی کار در کشوری با اقتصاد قوی مثل آمریکا رو از کار بیکار کرده چه برسه به کشوری مثل ما که تولیدش در حالت عادی هم ضعیف و پر از اشکال هست. نکته ای که متاسفانه مغفول هست اینه که وقتی نیروی کار کشوری از کار بیکار میشه خواه ناخواه قدرت خرید جامعه پایین میاد که نتیجه طبیعیش رکود هست. ما توجه نمیکنیم که رونق واقعی در اقتصاد یعنی چرخش روان و بدون مشکل پول در جامعه و هر عاملی که به هر نحو این چرخش پول رو مختل کنه در نهایت منجر به ناتوانی اقتصاد و به ضرر کل جامعه میشه.
علی: 1394/11/916:41:34،
37
20
تو این مملکت از هر سه نفر ، دونفر مغازه دارویا تو کار خرید وفروشند یعني بیکاری پنهان تولید وکار ابتکاری خیلی کمه ، ازاین ببعد مغازه داری ودلالي از رونق خواهد افتاد جوانهابجای اينکه از قدرت بدنی ویا فکر جوان خود برای بهبود زندگیشان استفاده ببرند در بازار الاف و روز را به بطالت وشوخي و سرگرمی بسر میبرند اگر هرچه زودتر بفکر شغلی دیگر نباشند وضعیت بدتر هم خواهد شد ربطی به تحریم وغیره نداره
علیرضا: 1394/11/918:10:41،
26
20
علی جان دو کار در این مملکت داره صورت میگیره،۱- دلالی۲- دبه کردن۳- تملق و چاپلوسی در ادارات دپلتی
البته الان از ۳ مورد فوق ،دبه کردن خیلی سود داره.
ایران مملکتیست که فقط در صدا و سیما از داشتن علم و تکنولوژی صحبت میشه،عملا ایران در این مورد تعطیل است.
)): 1394/11/916:42:16،
33
15
وقتى تو عرض چند ماه قيمت همه چى سه برابر شد....وسطح درامد ها تغيير كمي كرد ميشد فهميد چرخه اين اقتصاد دير يا زود از حركت وا مي مى مونه...البته حيف كلمه اقتصاد ....يه چرخه معيوب رانتي كه همه اركانشو فساد وسو مديريت از بين برده....
امیر: 1394/11/916:49:51،
23
16
سعدی علیه الرحمه بیتی دارد جالب: اگر خار کاری سمن ندروی!!!
سالها تحریم و دوری از اقتصاد جهانی و رکود مزمن با چهار تا تفاهم نامه قابل حل است.!!!؟ تعطیلی کارخانجات و تورم و رکود بلایی
سر کشور و مردم اورده که جبرانش تا دهه ها طول خواهد کشید.!
ss: 1394/11/917:14:47،
26
19
من خودم 2.5 تا 3 میلیون صافی برام میموند الان بزور 1.5
حمید: 1394/11/918:48:18،
27
17
خانه از پای بست ویرانست
خواجه در بند نقش ایوانست
مهدی: 1394/11/919:08:24،
22
10
تو این سه ماه اندازه یک سال چک برگشتی دستمونه و کاسبی هم تعطیله اگه فکری دولت نکنه بازار رو از رکود خارج نکنه خسارت سنگینی به اقتصاد میزنه و به قول دوستمون نوش دارویی و بعد از مرگ سهراب هم فایده نداره
ماهان: 1394/11/919:17:09،
23
30
همش دروغه یه سر به بازار بزنید می بینید که اصلا هم اینطور نیست. کاسب جماعت همش می ناله. تا حالا شنیدین بگن وضع خراب نیست!؟؟
مهران: 1394/11/921:41:37،
20
28
از قدیم گفتن کاسبی که با این نوسانا بهم بریزه کاسبیش کاسب نیست.
اونایی که کارشونو بلدن با این که بازار ضعیفه دارن پولشونو درمیارن خوبم در میارن...
جانا سخن از دل ما مي گويي !: 1394/11/922:08:29،
30
18
قابل توجه وزرات اقتصاد و دارايي ؟!!! .... حال و روزمان بدتر از اين است كه مي بينيد ؟ شما از اين بدتر نكنيد ؟اگر عوارض و ماليات و ارزش افزوده را كم نكنيد با سونامي اقتصاد و بيكاري گروهي و تعطيلي دست جمعي مشاغل و توليد كنندگان مواجه خواهيد شد كه نه به نفع مردم و به نفع دولت است كه همگي در جمع مصرف كنندگان قرار مي گيريم و دستمان به دامان بانكها براي دريافت سود خواهد شد .
شهرداري هم عوارض جداگانه ميگيرد و فشار دو چندان تحميل مي كند كه اداراره دارايي هم خبر ندارد كه ماليات چند منظوره گرفته ميشود كه سابقه آن در تاريخ وجود نداشته است رجوع كنيد به صورت مالي وصول مطالبات عوارض نوسازي + مشاغل + تابلو و ... شهرداري ها ...
اينهم حال و روز ما ... پس از تحريم ؟!!!
علی م: 1394/11/1000:23:40،
23
15
این برجام به نتیجه رسید
و در نهایت فهمیدیم که این جام برای مسئولین و آقازاده های پورشه و فراری سوار جام سرخوشی بود
و برای ما ملت همیشه بدهکار جام زهر بود ...
آرش66: 1394/11/1014:42:44،
16
18
با افزایش حقوق 12 درصدی در سال، بازارها هیچگاه راه نخواهند افتاد زیرا که پیشتر، کالاها و خدمات، افزایش قیمت 300 درصدی داشته اند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما