کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نرخ سود را به اقتصاد بسپاریم

کدخبر:۱۹۲۵۹جمعه، ۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۸:۰۲۱۸۸۰ بازدید

مدتی است بانک مرکزی با رویکردی غیردستوری، در تلاش است تا با اقداماتی ازجمله کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها، ساماندهی اضافه‌برداشت‌ها و ...

مدتی است بانک مرکزی با رویکردی غیردستوری، در تلاش است تا با اقداماتی ازجمله کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها، ساماندهی اضافه‌برداشت‌ها و موسسه‌های غیرمجاز، کاهش نرخ سود بانکی بین بانکی و رفع تنگناهای مالی، این امکان را ایجاد کند که نرخ سود بانکی به شکل غیردستوری کاهش یابد.

آنچه به‌عنوان دلیل تغییر این رویکرد از سوی بانک مرکزی اعلام شده، به گفته قائم‌مقام بانک مرکزی این است که با توجه به شرایط امروز، سیاست دستوری نرخ سود، سیاستی شکست‌خورده است که باید اصلاح شود. اکبر کمیجانی در این رابطه اظهار امیدواری کرده که با اصلاح سیاست‌ها، نرخ‌ها در مسیر صحیح قرار گرفته و کاهش یابند. به هرحال رویکرد جدید بانک مرکزی در حالی به سمت کاهش نرخ سود اما به شکل غیردستوری است که کارشناسان و صاحبنظران این حوزه، بر این باورند که این سیاست ازجمله اقداماتی است که می‌تواند آثار مثبتی را در اقتصاد بر جای بگذارد، اما این اتفاق منوط به فراهم کردن برخی شرایط است تا این اقدامات شکل واقعی به خود بگیرند و آثار مثبت‌شان در اقتصاد نمایان شود.


بهبود وضعیت اقتصاد، یک پیش‌نیاز 

عبدالرضا امیرتاش از کارشناسان حوزه بانکی و استاد دانشگاه در این رابطه در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: همین که بانک مرکزی به این نتیجه رسیده که نرخ سود نباید به شکل دستوری تعیین شود و باید براساس تغییرات شرایط اقتصادی حرکت کند، خود می‌تواند نخستین گام در جهت تعیین یک نرخ مطلوب برای سود بانکی باشد تا بلکه مسیر صحیح را پیدا کند. وی با بیان اینکه دستیابی به این هدف کمی زمانبر خواهد بود چراکه سود بانکی برای اینکه بر یک نرخ مطلوب قرار بگیرد، نیازمند این است که برخی زیرساخت‌ها و سیاست‌ها اصلاح شود و چرخ اقتصاد به حرکت درآید، در این رابطه گفت: در حال حاضر به نظر می‌رسد شرایط تورمی و اقتصادی کشور، اجازه پایین آوردن نرخ را به سود بانکی نمی‌دهد و ممکن است با کاهش این نرخ، منابع از بانک‌ها خارج شوند و بازار سفته‌بازی دوباره گرم شود.

به گفته این کارشناس اگر به دنبال این هستیم که نرخ سود بانکی، به یک نقطه مطلوب برسد، باید تعیین این نرخ به شرایط اقتصادی و عرضه و تقاضا در بازار سپرده شود که به نظر می‌رسد با لغو تحریم‌ها و با توجه به چشم‌انداز مثبتی که از اقتصاد ایران وجود دارد، نرخ‌ها با فراهم آمدن این شرایط به شکل غیردستوری کاهش یابند.  امیرتاش بر این باور است که باید برای مردم ثبات اقتصاد و بهبود وضعیت آن قابل لمس باشد، ضمن اینکه فعالیت‌های اقتصادی باید به گردش درآید، تولید از بازدهی لازم برخوردار باشد، نرخ تورم به شکل واقعی کاهش یابد که به‌طور حتم در این شرایط می‌توان امیدوار بود نرخ سود بانکی براساس مکانیزم بازار روند کاهشی به خود بگیرد و هدفی که دولت و بانک مرکزی به دنبال آن هستند محقق شود.هدایت نرخ سود به سمت کاهش

محسن صرامی‌فروشان، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم دراین رابطه تصریح کرد: بانک مرکزی اعلام می‌کند نمی‌خواهد نرخ سود بانکی را به صورت دستوری کاهش دهد و این درست است، اما رییس بانک مرکزی پاسخ دهد نرخ سودی که بانک‌ها پرداخت و دریافت می‌کنند را قبول دارد یا نه، که به‌طور قطع پاسخ منفی است؛ اما این سوال را دارم که مگر ناظر مسائل پولی نیستند و نباید در مقابل این اجحاف پاسخگو باشند؟

وی گفت: نمی‌توانیم وضعیت اقتصاد کشور را رها کنیم؛ در کشورهای توسعه‌یافته هم اینگونه اقتصاد را رها نمی‌کنند و اگر هم می‌خواهند دستوری عمل نکنند تدابیر و روش‌هایی را اجرای کنند که بانک‌ها به سمت کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده بروند. صرامی‌فروشان ادامه داد: با تفاوت نرخ کنونی سود بانکی و نرخ تورم و با توجه به رکود، چیزی جز تعطیلی بنگاه‌ها پیش نمی‌آید، وضعیت اقتصاد و اشتغال کشور به سمت سستی خواهد رفت و هر روز شاهد بیکارشدن جوانان خواهیم بود. به اعتقاد وی رییس کل بانک مرکزی باید اعلام کند که نرخ تورم کنونی درست نیست، یا نرخ سودی که در بانک‌ها می‌گیرند باید پایین بیاید، درحالی که شاهد رقابت برای پرداخت سود بیشتر در بانک‌ها هستیم. صرامی‌فروشان گفت: هیچ بنگاه تولیدی در کشور وجود ندارد که بتواند با این نرخ سود بانکی چرخ خود را به حرکت دربیاورد و اگر وامی هم دریافت می‌کنند، بعد از مدتی واحد تولیدی را باید به بانک تحویل دهند. وی تصریح کرد: باید اثر و نتیجه اقداماتی که بانک مرکزی انجام داده را در کاهش نرخ سود بانکی ببینیم. اگر شاهد کاهش نرخ سود بودیم که اقدامات مثبت بوده و اگر نه، در صورتی که نرخ سود سپرده و تسهیلات پایین نیامد، یعنی اقدامات اثری نداشته که درحال‌حاضر شاهد کاهشی بودن نرخ سود بانکی نیستیم.


عرضه و تقاضا عامل تعیین نرخ سود

میثم موسایی، از دیگر کارشناسان اقتصادی هم در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه درحال‌حاضر با توجه به کاهش نرخ تورم، بانک مرکزی به‌دنبال این است تا بتواند نرخ سود بانکی را متناسب با این نرخ مورد بازنگری قرار دهد گفت: یکی از سیاست‌هایی که بانک مرکزی در پیش گرفته کاهش نرخ سود بانکی به شکل غیردستوری است که به نظر می‌رسد تعیین این نرخ به این شیوه و مکانیزم عرضه و تقاضا می‌تواند آثار مثبتی در اقتصاد بر جای بگذارد. وی با بیان اینکه اگر نرخ سود براساس یک منطق اقتصادی از بازار تبعیت کند به‌طور حتم در این شرایط می‌توان مطمئن بود نرخ سود تسهیلات از تعادل لازم برخوردار شود.

او با بیان اینکه این رویه می‌تواند باعث افزایش توان اعتباردهی بانک‌ها شود گفت: نرخ سود بانکی اگر متناسب با واقعیت‌های اقتصادی پیش نرود می‌تواند آثار منفی بر جای بگذارد، به این صورت که اگر نرخی پایین‌تر از آنچه در اقتصاد حاکم است تعیین شود، باعث کاهش سپرده‌گذاری در بانک‌ها شده و اگر بالاتر تعیین شود تسهیلات برای فعالیت‌های اقتصادی گران تمام می‌شود که در این صورت دیگر فعالیت‌های اقتصادی توجیه لازم نخواهد داشت. به گفته این کارشناس بنابراین بهترین پیشنهاد در این رابطه همان رویه‌ای است که بانک مرکزی در پیش گرفته، یعنی سیاست غیردستوری. موسایی بر این باور است که اگر بانک مرکزی در رویکرد جدیدی که در پیش گرفته به‌دنبال این است که هرچه سریع‌تر به نتیجه مطلوب دست یابد، باید تلاش کند موسسه‌های غیرمجاز را که عاملی مخل در نظام بانکی هستند را ساماندهی کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احسان: 1394/11/912:05:33،
51
128
درسته سودو كم كنين تا بجاي اين همه سپرده گزار،ي سري بساز بفروش كل سودو ببرن و بقيه همين شندغازم گيرشون نياد...سود ١٠ درصدم بشه عمرا سمته ملك نميرم !!!!
پاسخ احسان: 1394/11/912:40:34،
46
63
خب نرو عمو
کسی واست کارت دعوت نفرستاده
مشکل مملکت اینه که مث شماها میخوان بخورین بخابین و سود و نزول پولتون رو بگیرین
سال بعد چه میکنیین ؟؟؟؟؟10 سال بعد چه میکنیین ؟؟؟؟
باید سود بانک کم بشه تا پول ها بره سمت تولید و کشاورزی و اشتغال زایی
رسول : 1394/11/912:52:09،
45
8
فقط و فقط و فقط ترس دولت از اینه که با کاهش سود بانکی تقاضا برای دلار بره بالا چون نداره پاسخگوی این حجم سپرده بانکی باشه و کنترل اوضاع از دستش بیرون بره
کاری که روسها برای کمک به روبل کردن و سود سپرده را بردن بالا تا جذابیت آن زیاد بشه و کسی سمت دلار نره
پاسخ پاسخ احسان: 1394/11/913:23:56،
17
11
اره دادا سود كم شه از فردا صبح توليد وضعش عالي ميشه و ثروت با عدالت كامل تو جامعه پخش ميشه و توي بساز بنداز اصلا بعد فروختن واحدهاي بي كيفيتت پورشه سوار نميشي و كل سودتو ميندازي تو توليد:))
خب نرو عمو: 1394/11/914:00:53،
15
5
همین الانم کشاورزی و صنعت و تولید کمبود نقدینگی ندارند بلکه
مشتری ندارند وقتی ایرانخودرو فروشش نصف هم کمتر میشه از یک
کارگاه کوچک تولیدی چه انتظاری داری
گوسفند زنده: 1394/11/915:48:58،
9
13
تو آمریکا نرخ سود توسط بانک مرکزی و دستوری تعیین می شه.
پاسخ به احسان: 1394/11/916:18:56،
28
16
شما همون پولتو بزار بانک به قول خودتون یه شندغاز بگیر.چند سال بعد که تورم ملک سر به فلک کشید باهاش چند سانتیمتر آپارتمان بگیر
حسین: 1394/11/917:32:16،
14
5
شما نداری که سمت ملک بری انتظار داری ملک قیمتش کاهش پیدا کنه و سود سپرده افزایش تا تو در دراز مدت با سود پولت ملک بخری اونوقت میشی طرفدار افزایش قیمت ملک . نه عزیزم اینجوری نمیشه انوقت آب سر بالایی میره .
اکثریت ایرانیان : 1394/11/1008:36:39،
8
6
سود بانکی یکساله حداکثر باید ۱۰% باشد , سرمایه ها باید در گردش قرار گیرد نه اینکه عده ای سود بگیرند و کسب و کار در رکود مطلق باشد , بسیاری از کارگران بیکار هستند و خرج خوراک روزانه هم ندارند در عوض عده ای با سود پولهایشان اختلاف طبقاتی را به اوج رساندند , اصلا منطقی نیست.
مسوول بانک : 1394/11/1008:42:19،
8
5
همین امروز کسانیکه سپرده دارند پول یک چهارمشون رو هم بانکها ندارند پرداخت کنند‌ و دلیل پایین نیامدن سود همینه!!!!!!
آروند: 1394/11/912:35:16،
27
12
چطور موقع بالا بردن بخشنامه میشه بعدش از فردا صبح ساعت 7 همه بانکها اجراییش میکنن،حالا برا پایین اومدن بسپاریم به اقتصاد!!!!خوب چرا به مردم نمیگید از اصل پول مردم به خودشون سود دادیم حالا هم اصل پول تمام شده!!!واقعا خنده داره
یه سوال مفید: 1394/11/913:04:27،
16
10
دوستان راهنمایی کنید در حال حاضر کدام بانک بیشترین سود بلند مدت یکساله را می دهد؟
بی نام : 1394/11/913:04:43،
14
8
همشـــ به سود دلالان !!! قبلا سود میلیونی بردن دیگه بسشون نیست؟ ایا ؟
سعید: 1394/11/914:57:31،
14
10
باز بحث سود بانکی شد و یه عده دارن تو سرو کله هم میزنن عاغا جان سود بانکی در نهایت کم خواهد شد ولی به آرامی طی یکی دوسال
هیچ وقت نمیتونن به یکباره یود بانکی رو بیارن پایین. اون دوستانی هم که فک میکنن با پایین اومدن سود اقتصاد ایران رونق میگیره و میشه جز پنج اقتصاد برتر دنیا خیلی خوشبینن رکود اقتصادی الان فقط یه بخش کوچیکش مربوط به سود بانکی هست.
تکا: 1394/11/915:35:14،
9
5
دوست عزیز موسسه نور ۲۵درصد میده .میگن مجوزم داره
کریم: 1394/11/921:35:39،
5
4

بانک شهر 22 درصد میده ولی نور 10 درصد میده!!!
جانا سخن از دل ما مي گويي !: 1394/11/922:14:21،
9
3
سود در گرو سه چيز است : اقتصاد آزاد + رقابت بر اساس شايسته سالاري كالا + اقتصاد خصوصي


و بدين ترتيب اتصال به تجارت جهاني WTO هركس شايسته رقابت دارد بايد در ميدان رقابت قيمت +‌كيفيت + كميت كالاي خود مبارزه سالم برقرار كند تا منافع مردم تامين گردد .


فقط منافع مردم و هيچ .... دولت فقط به امور اداره قوانين و نظارت بپردازد نه در اقتصاد خود محوري ... كه فساد در مدير و مسئولان رخنه كند .

علی: 1394/11/923:14:24،
11
5
اگر نرخ سود دستوری پائین بیاید، درست مانند پایین نگاه داشتن دستوری دلار است، این وسط بره کشان رانت خور ها و ویژه خوار ها و ..... می شود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما