کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رتبه رفاه در 22 منطقه تهران

کدخبر:۱۹۱۶۰سه شنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۱:۴۵۴۶۹۰ بازدید

توزیع نامتعادل سرانه‌های خدماتی و کاربری‌های رفاهی در مناطق 22 گانه تهران، باعث تفاوت معنادار در میزان برخورداری ساکنان محله‌های مختلف ...
رتبه رفاه در 22 منطقه تهران

توزیع نامتعادل سرانه‌های خدماتی و کاربری‌های رفاهی در مناطق 22 گانه تهران، باعث تفاوت معنادار در میزان برخورداری ساکنان محله‌های مختلف پایتخت از سرانه‌های شهری شده و به «فرصت نابرابر» شهروندان در استفاده از امکانات دامن زده است. تحقیقات یک تیم دانشگاهی درباره نوع و نحوه دسترسی پایتخت‌نشینان به امکانات و خدمات پراکنده در سطح شهر که براساس سنجش 32 شاخص اقتصادی، اجتماعی، تفریحی و ... انجام شده است، نشان می‌دهد فقط 23 درصد از جمعیت تهران در محله‌های توسعه‌یافته زندگی می‌کنند که در پنج منطقه حائز بیشترین رتبه توسعه‌یافتگی به ترتیب شامل مناطق شش، سه، یک، دو و هفت ساکن هستند. در مقابل، 60 درصد مناطق تهران دارای کمترین سطح رفاه و توسعه هستند.

دنیای‌اقتصاد: رتبه‌بندی مناطق 22 گانه تهران براساس میزان سطح رفاه و برخورداری از امکانات و خدمات شهری، از نابرابری و تفاوت معنادار بین گسترش فیزیکی شهر و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در پایتخت حکایت دارد. نتایج یک بررسی از نحوه «پراکندگی و چینش سرانه‌های خدماتی و کاربری‌های شهری» در سطح شهر تهران که براساس سنجش وضعیت 32 شاخص در قالب 4 عامل اقتصادی، اجتماعی، کالبدی-فضایی و فرهنگی-تفریحی انجام شده است، نشان می‌دهد: به دلیل توزیع نامتعادل امکانات شهری، فقط 23 درصد محدوده شهر تهران که تنها پنج منطقه از 22 منطقه این کلان‌شهر را در برمی‌گیرد، جزو نقاط توسعه‌یافته پایتخت تلقی می‌شود به این صورت که ساکنان مناطق شش، سه، یک، دو و هفت به ترتیب جزو پایتخت‌نشینان دارای رفاه شهری محسوب می‌شوند.

در مقابل این جمعیت اندک که تعدادشان حدود 2 میلیون نفر است، بیش از 6 میلیون نفر از ساکنان پایتخت، در محدوده نیمه‌برخوردار یا دارای کمترین سطح توسعه‌یافتگی شهری، سکونت دارند. تیم دانشگاهی راهبری کننده این تحقیق، بر وجود 4 نشانه آشکار از فرصت‌های نابرابر در استفاده و برخورداری از امکانات و خدمات شهری در تهران تاکید کرده است و برای افزایش مناطق توسعه‌یافته و کاهش مناطق محروم یا کمتر توسعه یافته نیز اجرای 9 راهکار را به مدیریت شهری توصیه کرده است از جمله اینکه، اولویت اقدامات توسعه‌ای و تامین خدمات و کاربری‌های شهری را به مناطق محروم اختصاص دهد و در پنج منطقه 14، 15، 17، 18 و 19 به بازتوزیع امکانات و خدمات موجود اقدام کند. به گزارش «دنیای اقتصاد» یک تیم دانشگاهی متشکل از استادان شهرسازی، جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای از سه دانشگاه معتبر ایران(شیراز، خوارزمی و تهران) در قالب یک تحقیق با هدف پاسخ‌دهی به این سوال که تا چه حد بین «توسعه فیزیکی و کالبدی شهر تهران» و «توزیع امکانات و خدمات شهری» تناسب و هماهنگی وجود دارد؟ میزان درجه توسعه‌یافتگی مناطق 22 گانه شهر تهران را براساس شاخص سطح برخورداری از رفاه و خدمات مورد بررسی قرار داده است. در این مطالعه 32 شاخص در قالب چهار عامل اقتصادی، کالبدی-فضایی، اجتماعی و فرهنگی- تفریحی مورد سنجش و بررسی قرار گرفته است که نتایج آن نشان می‌دهد: توزیع و پراکندگی امکانات شهری و خدمات رفاهی در سطح پایتخت به شکل نابرابر و نامتناسب بوده و عدم تعادل و تفاوت معنادار بین توسعه فیزیکی پایتخت و توسعه رفاهی منطقه‌ای در این شهر به شکل آشکار دیده می‌شود. نکته‌ای که در این تحقیق به صورت نامحسوس قابل تشخیص است این است که روند توزیع نابرابر و نامناسب رفاه و برخورداری در سطح پایتخت صرفا به سال‌های اخیر محدود نیست، بلکه روند افزایش این نابرابری در سال‌های 76 تا 80 مشاهده شده و قابل ردیابی است. پیش از این تحقیق، مطالعه دیگری نیز در سال‌های 76 تا 80 انجام شده که نشان داده اثر درآمد - هزینه شهرداری به شاخص‌های فقر و توسعه شهر تهران به شکل نابرابری فضایی استانداردهای زندگی در سطوح مناطق بروز پیدا کرده است.

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد توزیع نابرابر و نامتعادل سرانه‌ها و کاربری‌های خدماتی در گستره شهر تهران اثرات و تبعات سوئی بر اقتصاد شهر و اقتصاد خانوار گذاشته است به این صورت که هزینه حمل و نقل را افزایش داده است، میزان مصرف سوخت را بالا برده و نهایتا منجر به اتلاف وقت شهروندان و افزایش بار ترافیکی شده است. بررسی این گروه دانشگاهی در مورد سطح برخورداری مناطق 22گانه کلان‌شهر تهران نشان می‌دهد چهار نشانه آشکار از این عدم تعادل در «پراکندگی و چینش فضایی تسهیلات، خدمات عمومی و سرانه‌های شهری» در تهران دیده می‌شود. این چهار نشانه شامل شکل‌گیری محله‌های فقیر و غنی، استفاده بی‌رویه از خودروی شخصی برای سفرهای درون شهری، استفاده قشر خاص جامعه(کم درآمد) از وسایل نقلیه عمومی و روند تصاعدی سفرهای درون شهری می‌شود. در این تحقیق تاکید شده است که نابرابری فضایی زمانی اتفاق می‌افتد که ساختار فضایی نواحی مختلف شهر دارای تفاوت‌های بارز و آشکار باشند که در این حالت برای رفع آن باید توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی با اولویت نواحی محروم در دستور کار شهری قرار گیرد.

تیم تحقیقاتی این مطالعه برای تشخیص میزان درجه توسعه‌یافتگی و سطح برخورداری از خدمات و رفاه در هر یک از مناطق 22 گانه پایتخت اقدام به سنجش وضعیت 32 شاخص در قالب چهار عامل اقتصادی، کالبدی-فضایی، اجتماعی و فرهنگی-تفریحی کرده است. به طوری که در گروه شاخص‌های مربوط به عامل اقتصادی 10 شاخص همچون جمعیت شاغل، شاغلان زن و مرد، شاخص تراکم خانوار در واحد مسکونی و همچنین تراکم جمعیت مورد سنجش قرار گرفته و در گروه شاخص‌های مربوط به عامل کالبدی- فضایی 9 شاخص شامل وضعیت مراکز درمانی، آموزشی و بهداشتی، پارک و... ملاک عمل سنجش قرار گرفته است. همچنین در گروه عامل اجتماعی 7شاخص همچون میزان باسوادی ساکنان منطقه، میزان ازدواج و طلاق، جرائم و بعد خانوار و در گروه عامل فرهنگی- تفریحی، پنج شاخص همچون تعداد مراکز ورزشی و رفاهی، تعداد کتابخانه‌ها و فرهنگسراها و... مورد بررسی قرار گرفته است. نتیجه این بررسی یکبار هر یک از مناطق 22گانه را براساس عوامل انفرادی (هر عامل به تنهایی ملاک بررسی قرار گرفته است) و یکبار هم مناطق 22 گانه را براساس ترکیب وضعیت چهار عامل رده‌بندی کرده است. در هر روش رتبه‌بندی مناطق براساس 5 سطح فراتوسعه‌یافته، توسعه‌یافته، میان‌توسعه، توسعه‌یافته در سطح پایین و محروم دسته‌بندی شده‌اند.


رتبه‌بندی براساس عامل اقتصادی

در این تحقیق که در فصلنامه علمی-پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شده است، رتبه‌بندی نخست مناطق 22گانه تهران براساس عامل اقتصادی انجام شده است. برمبنای این شاخص چهار منطقه شامل مناطق یک، 3،6 و 7 به عنوان مناطق فراتوسعه‌ای شناخته شده‌اند. 8 منطقه شامل مناطق 11،5،12،4،8،13،2و 14 نیز در گروه توسعه‌یافته رو به بالا و پنج منطقه 9،19،20،15 و 21 در گروه میان توسعه‌ای قرار گرفته‌اند. همچنین رتبه‌بندی مناطق براساس عامل اقتصادی نشان می‌دهد پنج منطقه محروم یا در کمترین حد توسعه‌یافتگی در سطح شهر تهران وجود دارد که شامل مناطق 16،22،18،10 و نهایتا منطقه 17 می‌شوند.


رتبه‌بندی براساس عامل کالبدی- فضایی

بررسی و رتبه‌بندی مناطق براساس عامل دوم نیز نتایج جالبی را نشان داده است. براساس این عامل فقط منطقه 6 شهر تهران حائز کسب رتبه فراتوسعه‌ای شناخته شده است. همچنین مناطق توسعه‌یافته رو به بالا شامل دو منطقه یک و 22 و مناطق میان توسعه‌ای شامل مناطق 3،12، 11،21 و 20 می‌شود. 14 منطقه باقی مانده شهر تهران نیز در دو گروه محروم یا دارای حداقل سطح توسعه‌یافتگی هستند.


رتبه‌بندی براساس عامل اجتماعی

مطالعه مناطق شهر تهران با توجه به عامل اجتماعی نیز بیان می‌کند که از میان مناطق 22گانه پایتخت همچون عامل کالبدی-فضایی منطقه 6 تهران در گروه فراتوسعه‌یافته قرار می‌گیرد. مناطق 7،11،3و 12 نیز به عنوان مناطق توسعه‌یافته رو به بالا و منطقه یک به عنوان یک منطقه میان توسعه شناخته شده است. در این بررسی 50 درصد مناطق شهر تهران در گروهی قرار گرفته‌اند که حداقل سطح توسعه‌یافتگی را دارند. این گروه شامل مناطق 16،13،4،20،5،10،9،8،22،21 و 2 می‌شود. و در گروه محروم نیز مناطق 19،14،18، 15 و 17 قرار گرفته‌اند. نکته جالب آنکه بیشترین مناطق محروم یا دارای حداقل سطح توسعه در عامل اجتماعی خود را نشان می‌دهد که 16 منطقه را در خود جای داده است.


رتبه‌بندی براساس عامل فرهنگی-تفریحی

در گروه چهارم نیز مناطق 22 گانه تهران برمبنای عامل فرهنگی-تفریحی تقسیم‌بندی می‌شوند. تنها منطقه محروم در این گروه منطقه 12 شناخته شده است. اما مناطق 5،4،1،15،3،2 و 6 در گروه مناطق فراتوسعه‌یافته از لحاظ شاخص‌های فرهنگی و تفریحی قرار دارند. همچنین مناطق 19،13،14،7،16،18 و 10 در گروه توسعه‌یافته رو به بالا، مناطق 21،8،11 و 20 در گروه میان توسعه‌ای و مناطق 17،9 و 22 دارای کمترین میزان توسعه‌یافتگی به لحاظ این عامل شناخته شده‌اند. علاوه بر بررسی انفرادی عامل‌های موثر در سنجش میزان توسعه‌یافتگی مناطق مختلف شهر، نتیجه کلی که براساس ترکیب چهار عامل رتبه‌بندی شده نشان می‌دهد پنج منطقه تهران توسعه‌یافته و برخوردار از 32 شاخص هستند اما 13 منطقه به لحاظ توسعه‌یافتگی و برخورداری از این عوامل، محروم و در سطح توسعه‌یافته حداقلی قرار دارند. به عبارت دیگر این نتایج نشان می‌دهد 23 درصد پایتخت‌نشینان به صورت اتفاقی و تامل‌برانگیز دقیقا در 23 درصد مساحت شهری تهران ساکن هستند و جزو پایتخت نشینان برخوردار از محدوده توسعه‌یافته شهر محسوب می‌شوند و مابقی جمعیت ساکن این کلان‌شهر در محدوده نیمه برخوردار و محروم با کمترین سطح توسعه‌یافتگی شهر سکونت دارند. براساس عوامل تلفیقی نیز منطقه6 تهران به عنوان تک‌منطقه فراتوسعه‌یافته معرفی شده است. مناطق 7،2،1 و 3 در گروه توسعه‌یافته رو به بالا و مناطق 13،4،5، و 11 در گروه نیمه برخوردار قرار گرفته‌اند. همچنین 13 منطقه شهری باقیمانده نیز در دو گروه محروم و دارای حداقل سطح توسعه‌یافتگی قرار دارند.


پیشنهادهای افزایش سطح توسعه‌یافتگی

محققان در این بررسی با تشریح وضعیت توسعه‌یافتگی شهر تهران پیشنهاد برای بهبود وضعیت و افزایش نقاط برخوردار شهر داده‌اند. در محور نخست پیشنهاد شده اولویت توسعه مناطق شهری به ترتیب برای مناطق محروم،توسعه‌یافته رو به پایین، نیمه برخوردار، توسعه‌یافته رو بالا و فراتوسعه داده شود. شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، کالبدی، فرهنگی و تفریحی به صورت مناسب و عادلانه توزیع شود تا از این طریق مهاجرت‌ها و جابه جایی‌های درون‌شهری کاهش پیدا کند و به تبع آن تعادل در تراکم جمعیتی مناطق شهر تهران ایجاد شود. در محور سوم پیشنهاد شده به شعاع خدمات‌رسانی امکانات و خدمات شهری برای رسیدن به عدالت فضایی و ایجاد تعادل نسبی توزیع آنها توجه شود. همچنین پیشنهاد دیگری مبنی بر شناسایی بافت‌ها و بلوک‌های فقیر مناطق کلان‌شهر تهران به منظور اولویت سرمایه‌گذاری اقتصادی داده شده است. علاوه بر این پیشنهاد شده است تا منابع، پتانسیل‌ها و قابلیت‌های موجود در هر منطقه در راستای برنامه‌ریزی آمایش سرزمین و کاهش نابرابری‌های شهری شناسایی شود. ششمین پیشنهاد گروه تحقیقاتی بر مبنای توجه به استراتژی رشد هوشمند شهری برای کاهش حجم سفر در سطح مناطق و محله‌های کلان‌شهر تهران و به تبع آن کاهش آلودگی هوا قرار دارد. برنامه‌ریزی برای کاهش نرخ بیکاری در مناطق،بازتوزیع امکانات و خدمات شهری به ویژه در مناطق 17،15،18،14 و 19 و لزوم بازنگری در طرح تفصیلی کلان‌شهر تهران و اولویت‌دهی به رفع نیازهای شهروندان مناطق 17،15،18،14 و 19 سه محور پیشنهادی دیگر برای ارتقای سطح توسعه‌یافتگی مناطق مختلف کلان‌شهر تهران است.

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ملک ری: 1394/11/608:17:19،
58
79
همین قدر امکانات هم در هر کجای این شهر که موجود است اضافی است!آری عزیزان تهران را باید بحال خود رها کرد و دیگر بدان بها نداد تا شاید به مرور زمان از سکه بیفتد و مهاجران چشم از آن برگیرند و به ممالک خویش رجعت کنند.دیروز مراسم افتتاح شبکه جدید تهران بود و گل سرسبد صحبتهای تمام وعاظ این بود که استان تهران میزبان تمام فرهنگ ها و بنحوی یک ایران کوچک است و این برای امثال بنده که اصل و نسب مان متعلق به همین آب و خاک است بسیار متاثر کننده است که خاک آبا و اجدادیمان به تسخیر سایر اقوام و اشخاص درآمده و شدت این معضل آنجایی بیشتر نمود پیدا میکند که به سبب این تراکم جمعیتی با معضلات عدیده ای نظیر ترافیک و آلودگی هوا و کمبود منابع آبی و از همه مهم تر تخریب خانه باغهای اصیل این دیار برای تدارک سرپناه بجهت اسکان این تهرانی های تازه از راه رسیده در حال دست و پنجه نرم کردن هستیم!!
احمد: 1394/11/609:23:26،
60
42
دوست عزیز
وقتی تمام درآمد کشور را به تهران میدهند آیا انتظاری جز این میتوان داشت؟
شما که به سرزمین آبا و اجدادی خویش مینازی آیا میدانی که نفت سرزمین دیگری(مثلا مسجد سلیمان) را برای سرزمین تو(تهران) خرج میکنند در حالی که خودشان از کمترین امکانات بی بهره اند؟
وقتی که پول معادن هر استانی را به تهران میدهند آیا انتظار داری که ساکنان آن استانها به تهران نیایند؟
در همین نزدیکی خودمان کرج ساختن یک پل هوایی (سه راه گوهردشت) بیش از 9 سال زمان برد و هیچ کس از مسولین کشوری جوابگو نبودند.
در حالی که برای گود برداری ایران زمین یا طبقه هفتم علاالدین کل جهان خبردار شدند.
متاسفانه در این سی و اندی سال ایران یعنی تهران.
عقرب سفید: 1394/11/609:36:50،
41
38
تهران رو هم
ین مهاجرا کردن کلان شهر وگرنه تهران اولش یه دهات بیشتر نبود
ياور: 1394/11/609:55:25،
35
29
اين صحبت هاي شما نمونه بارز نژاد پرستي هست.هر كسي آزاده هر جا كه دوست داره زندگي كنه.بباييد از سطحي نگري دوري كنيم تا بتوانيم كشورمون بسازيم نه اينكه عقب گرد كنيم!!!!
مسعود: 1394/11/610:00:31،
32
14
جناب اقای ملک ری
نمیتوان گناه بی کفایتی مدیران را بر دوش مردمان سایر استانها انداخت وخود را با بر چسب اصالت از سایر مردم فیلتر کرد . تک تک ما در سرنوشت خود دارای مسئولیت هستیم ،حال این وظیفه را به عهده بگیریم یا نگیریم،چه تهرانی وچه شهرستانی . اگر تخت جمشید ، سی و سه پل ، قلعه فلک وافلاک نباشند و بزرگان تاریخی ما نباشند که اکثرا متعلق به تهران نیستند ، من وشما به چه افتخار میکردیم و........... بهتر است عمیق تر تحلیل کنیم تا در سراب ناسیونالیزم قبیله ای به بیراهه نرویم
مهاجر: 1394/11/610:01:47،
29
38
هيچ کاخي بنا نمي شود مگز انکه صدها کوخ ويران شود ...
دوست عزیز تهرانی اصیل! با توجه به ادبیات صحبتتون به نظر میاد به ظاهر ادم جا افتاده ای باشید!!! اگه تاریخ رو مطالعه ای بکنید متوجه میشید زمانی که تهران روستایی بیش نبود دیگر شهرهای ایران چه تمدن و چه فرهنگ و جامعه ای داشتند!! پس بهتره دست ازین افکار شهری و شهرستانی برداشت!! متاسفانه به دلیل سیاست های غلط این شهر تبدیل به تنها قطب اقتصادی کشور شد و به طبع اون مهاجرخیز! همه ایرانی هستیم و کل خاک ایران متعلق به "همه مردم ایران" است. بکار بردن واژه "تسخیر" زشت ترین و وقیح ترین کاری بود که میتونستید انجام بدید و دادید!! تنها ادبیات صحبت کردن نیست که نشونه فرهنگه، مغز کلام هم باید درست باشه پس کمی روی افکارتون تجدید نظر کنید
جواب ملک ری: 1394/11/610:11:42،
27
27
نظر ایشان درست است
اما این بدلیل یک برنامه بلند مدت س ی ا س ی
است
اگر همه مردم را یکجا جمع کنیم
بهنپتر میتوان برروی آنان تمرکز و مدیریت و نظارت و .... داشت
در ضمن
باقی مکانها بدون جمعیت و نفر میشوند
و اگر
خدای ناکرده اتفاقی بیافتد
کسی برای حمایت و دفاع از آنجاهایی که بدون نفر شده اند نیست
و براحتی از دست میروند
وگرنه
میشود همان اندازه که برای تهران مترو و بی آرتی و ....
میازند
برای بقیه شهرها نیز بسازند
به عقرب سفید: 1394/11/610:24:04،
34
12
شاید شهرستان طهران امروزی را بتوان قریه ای قلمداد کرد که بدلیل واقع شدن در نزدیکی ری باستانی و باشکوه و کوهپایه های البرز سرافراز به مرور زمان طی قرون اخیر رشد کرده اما ما شهر طهران را که قسمت کوچکی از جغرافیای وسیع طهران است به تنهایی برانداز نمی کنیم بلکه بایستی منظور داشته باشیم که اگر بزعم امثال شما طهران سابقا دهاتی بیش نبوده چگونه کلیدداری ری میشود پاداش قتال با فرزند رسول یا حکام مغول اقامتگاه خود را ری و ورامین تعیین میکنند و یا حتی شاهان صفوی نیز از اصفهان میکوبند و می آمدند اینجا تا تنی بیاسایند بعلاوه این را همیشه آویزه گوش خود داشته باش که ایران یک مخترع جهانی دارد بنام زکریای رازی که بچه طهرون بوده است!!!
ملک ری: 1394/11/610:39:50،
39
17
از منفی باران نظر اینجانب مشخص شد که مهاجران چگونه خاک ما را به تسخیر خود درآورده اند!!هرچند اگر نظر بنده را با دقت میخواندند من تجمع امکانات و خدمات در تهران را محکوم کرده ام و خواهان بی توجهی به تهران و توسعه سایر مناطق بوده ام که این خواسته دوست عزیزمان احمد و امثال ایشان نیز می باشد.
""از یاد نبریم وقتی جمعیت یک شهر و استان به تنهایی بیست درصد جمعیت یک کشور را شامل شد در حالی که تنها یک درصد وسعت جغرافیایی خاک کشور را در بر میگیرد دولت مجبور میشود برای اداره امورش از منابع سایر استانها خرج آنجا کند""مطمئن باشید تا جمعیت سایر شهرها و استانها حداقل به سی درصد تهران نرسد نه دولت و نه بخش خصوصی برای آبادانی و عمران دیگر مناطق برنامه اجرا نخواهند کرد.
من و هم قطاران من که هرچند اندکیم اما با افتخار هنوز هستیم یک تهران کوچک و جمع و جور و باصفا را به این مگاشهر نکبت زده امروز ترجیح میدهیم!
تهرانی جد واباد تهرانی: 1394/11/610:42:13،
32
15
کسانی که به ملک ری انتقاد میکنید منم یه تهرانی قدیمی هستم والان دلم میخاد تهران همون دهات وروستای بی نام ونشانی که شما میگید باشه وبه هیچ وجه به این اوازه انه تنها افتخارنمی کنم که ازان متنفرم متنفر .
AAA: 1394/11/611:13:17،
25
31
آقای ملک ری، من هم مثل شما تهرانی هستم . اما موندم این دیدگاه و نظریات سطحی رو چطور روتون میشه بیان کنید.

جای نشستن پای تلویزیون یه چند تا کتاب بخونید که مثل آدمهای هزار سال پیش خودتون و جهان را نگاه نکنید.

به مهاجر: 1394/11/611:14:38،
23
27
اگر شماها چیزی از مغز بیان و فن کلام و...میدونستید وایمیستادید شهر و دیار خودتون رو میساختید نه اینکه پاشید کوچ کنید بیاید تهران هم شهر خودتون رو متروکه کنید هم بهشت روی زمین تهرون دوست داشتنی رو نابود کنید!!درضمن هیچ کوخی هم نابود نمیشه مگه که ساکنانش اونرو تخلیه بکنن که شماها اینکارو کردید
مهاجر: 1394/11/611:39:43،
14
15
این رشته سر دراز دارد...
فقط میخوام بگم با برچسب زدن تهرانی اصیل، تهرانی غیر اصیل، شهرستانی و ... کسی خودشو تافته جدابافته ندونه!! همه جا مهاجر داره! همه جای ایران و همه جای دنیا! کم و زیادش دیگه بستگی به نیاز منطقه و پتانسیل اون منطقه بر میگرده که اونم مسئله ایه که به طور عمده از دست عوام خارجه!! بهتره کمی از عرش بیایم پایین و روی فرش بشینیمو صحبت کنیم! دوره باغ شهر گذشت! تمام کلان شهرها همگی به سمت اپارتمان نشینی پیش رفتند! وقتی بیش از یک سوم از کشور بیابان است انتظار پخش یکنواخت جمعیت رو نباید داشت. و البته سیاستهای دولت!! ضمنا اینطور نبوده که ابتدا مهاجران وارد شهر شوند و بعد ازون شهر پیشرفت کنه و به این صورت برسه! مسئولین ما همیشه به تهران توجه خاص داشتند!
کوروش: 1394/11/615:07:33،
9
12
تهران تنها شهری هستش که 12 میلیون جمعیت داره و هر 12میلیون نفر هم معتقد هستن که شهرستانیا و دهاتیا شهرشونو گرفتن
پاسخ به "به مهاجر" (مهاجر): 1394/11/616:22:48،
11
13
چنتا سوال ازت میپرسم دوست عزیز، چقد سواد داری؟؟ فرق کوچ با مهاجرت رو براتون توضیح بدم؟ فرق ادب و توهین رو توضیح بدم؟ تا حالا کسانی که برای تحصیل و یا کار به کشورها و شهرهای دیگه مهاجرت میکنن رو ندیدی؟؟ شهر من خداروشکر متروکه نشده و نخواهد شد! ولی کشور با ذهن های عقب مونده ای مثل شما داره به سمت ویرانی میره!
لطفا یکمی از نعمتی که خدا داده استفاده کنید آکبند نگه ندارید! تعصب الکی رو بریزید دور! این طرز فکر مال صدها سال پیش بود(گرچه اون موقع هم مردم مرام و معرفت داشتن و این چیزا مطرح نبود). یذره مطالعه کن، تحقیق کن ببین چه خبره توی مملکت! نشستی بیرون گود میگی گردش کن؟؟ شما از احوال شهرهای دیگه خبر داری؟از بودجه ها خبر داری؟ از نحوه تقسیم بودجه و نحوه خرج شدن بودجه در شهرهای دیگه خبر داری؟ باید یجایی بالاخره یاد بگیریم واسه حل مسئله،صورت مسئله رو پاک نکنیم!!!
بویینی : 1394/11/619:26:28،
16
15
اون موقع که قزوین پایتخت بود تهران یکی از دهاتهای ری بود فکر کنم این بابا 2بار بیشتر تهرون نرفته ادعای اصیل بودن میکنه
سعيد: 1394/11/608:28:43،
38
30
فقط ياد گرفتن بگن پايتخت اينجور پايتخت اونجور، فقط پايتخت آلودست، فقط پايتخت مترو و اتوبوس و تاكسي ميخواد. فقط پايتخت مردم گناه دارن. فقط پايتخت اتوبان و پل و پارك ميخواد. انگار بقيه شهرا بهشته و پايتخت جهنم. ول كنين بابا بي عدالتي تا كي؟!
مردم پايتخت، هواي پايتخت، ترافيك پايتخت....
خسته شديم ديگه از اين همه دروغ
مش رجب: 1394/11/609:45:47،
23
22
وقتی یک پنجم جمعیت کشور در یک درصد فضای کشور که تهران باشه متراکم باشن همین میشه ....بله شهرهای دیگم باید توسعه پیدا کنن اما به نسبت جمعیتشون ...انتظار بخیلانه ایه که شهرایی مثل مشهد و اصفهانو تبریزو ... که معمولا دو سه ملیون جمعیت دارنو با تهران 12 ملیونی قیاس کنین...
دوست: 1394/11/608:56:54،
27
19
پنتهاوس 2000 متری تو منطقه شیش داشته باشی به یه خونه 50 متری تو یه ده دورافتاده نمی ارزه .. با اون آلودگی هود و صدا و ترافیک و کوفت و زهر مار تهران
امیر: 1394/11/610:02:20،
21
13
تهران شهری که در هر خیابان با انبوهی از خودروی پارک شده یا
در حال حرکت روبه رو می شوید.!!با انبوهی از مسافرکشان و رانندگانی که اگر در عبور از عرض خیابان تعلل کنید در کسری از ثانیه
شما را به دیار باقی رهسپار می کنند.!!! و بالاخره شهری که نشاط
جای خودش را به غم و افسردگی در چهره مردمانش جای داده است.!!
جانا سخن از دل ما مي گويي !: 1394/11/610:37:43،
18
18
اين نگاه رتبه بندي بايد به شكل محله ايي و در اشل كوچكتر ديده شود چرا كه در اشل بزرگ نمي شه دقيقا عنوان كرد كه منطقه محروم يا توسعه يافته است يا خير ؟! چرا كه برخي محله ها در دل مناطق محروم شرايط خوبي دارند و برخي محله ها در دل توسعه يافته در وضعيت نامطلوبي قرار دارند بنابراين بهتر است پژوهشگران شهرداري و نفوس و مسكن نقاط قوت و ضعف محلات را در قالب يك پروژه اي از وضعيت محلات جستجو كنند كه مناطق كارگر نشين با املاك ارزان و كمبود امكانات و نرخ برخي خدمات و ... ميتواند مناطق محروم و غير محروم را تفكيك كند و در تعامل و رفع محروميت با كاهش پرداخت عوارض درصدي را مساعدت كرد تا تعادل برقرار گردد و فشار تورم و ركود به قشر ضعيف بيشتر از اين وارد نشود .
ماهان: 1394/11/611:04:39،
21
14
منطقه 6 فرا آلودگی یافته هم هست!
پرهام: 1394/11/611:12:55،
14
20
منطقه ۱۷ بیش از ۴۰۰۰ شهید تقدیم این نظام کرده رتبه اول و ازمناطق قدیمی تهران میباشد ولی سطح رفاه رتبه اخر خودتان قضاوت کنید
sam: 1394/11/612:44:48،
20
14
تهران یک پادگان بزرگ است،شهری است که نه از نشاط درش خبری است و نه زیبایی درخوری دارد و نه فرهنگ نرمالی دارد،خیلی هم عقب افتاده است.شما فقط این شهر را با استانبول مقایسه کنید تا پی به عقب افتادگی ببرید.
ناآشنا: 1395/4/2911:06:52،
20
26
شهرداری تهران توانایی آن را ندارد که برنامه ریزی شهری مناسی برای شهر تهران ارائه واجرا نماید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار