کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

درآمد هدفمندی از بودجه یارانه نقدی بیشتر شد

کدخبر:۱۹۱۴۶دوشنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۸:۴۷۳۲۷۱ بازدید

درآمد دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها در 8 ماهه اول امسال بیش از 5 هزار میلیارد تومان از اعتبار یارانه نقدی بیشتر شد تا «مصیبت عظما» و ...
درآمد هدفمندی از بودجه یارانه نقدی بیشتر شد

درآمد دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها در 8 ماهه اول امسال بیش از 5 هزار میلیارد تومان از اعتبار یارانه نقدی بیشتر شد تا «مصیبت عظما» و «عذاب الیم» برخی دولتمردان هم در این باره پایان یابد. درآمد 8 ماهه دولت از محل اجرای هدفمندی یارانه ها به بیش از 33 هزار میلیارد تومان رسیده است که از این میزان 28 هزار میلیارد تومان به پرداخت یارانه های نقدی و غیر نقدی اختصاص داده شده است.

در حالی درآمد دولت از ابتدای سال تاکنون به بیش از 33 هزار میلیارد تومان رسیده است که پیش از این، هر یک از دولتمردان به نحوی نسبت به تامین منابع هدفمندی یارانه ها اظهارنگرانی کرده اند، به طوری که برخی اعضای دولت می گویند که در شب‌های قبل واریز یارانه نقدی در دولت با مصیبت عظمایی رو به رو می‌شویم.

در همین حال، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت پرداخت یارانه‌ نقدی را «عذاب آور» خوانده و گفته است: بسیاری از شب‌ها از نگرانی اینکه چطور باید پول یارانه نقدی را تامین کنیم، خوابم نمی‌‌برد اما حال با تامین کسری منابع دولت برای تامین منابع هدفمندی یارانه های نقدی دیگر شب قبل از واریز یارانه در دولت مصیبت عظما و پرداخت یارانه نقدی عذاب آور نخواهد بود. وی از پرداخت یارانه نقدی همچون برخی دولتمردان به عنوان یک مصیبت بزرگ یاد کرد و با اشاره به اینکه تقریبا ٨٠ تا ٩٠ درصد درآمد ناشی از فروش شرکت گاز و ٨٠ درصد درآمد شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از محل فروش فرآورده ها به هدفمندی یارانه‌ها اختصاص می‌یابد، اظهارداشته است: جمع کردن پول هدفمندی و رساندن به موقع آنها واقعا «عذاب الیمی» است و همان طور که آقای طیب نیا وزیر اقتصاد نیز گفته‌اند، واقعا عذاب آور است. برهمین اساس، بسیاری از شب‌ها از نگرانی اینکه چطور باید پول هدفمندی یارانه‌ها را تامین کنیم، خوابم نمی‌برد.

براین اساس دولتمردان پیش از این بارها اعلام کرده بودند که برای تامین منابع یارانه های نقدی با کسری مواجه هستند. بر این اساس طی دو سال اخیر همواره قیمت خدمات دولتی از قبیل بنزین، گازوئیل، آب، برق و غیره طی چندین بار افزایش یافته است و بعضا این افزایش‌ها با اعلام رسانه ای همراه بوده و در بسیاری از موارد دولت افزایش قیمت را به صورت چراغ خاموش انجام داده است. این افزایش قیمت‌ها تا جایی ادامه یافت که در حال حاضر درآمد دولت به حدی رسیده که دیگر کسری برای تامین منابع هدفمندی یارانه ها و در اصل پرداخت یارانه نقدی ندارد. رقم درآمد دولت از محل اجرای هدفمندی در حالی در ۸ ماهه اول امسال به ۳۳ هزار میلیارد تومان رسیده که برای پرداخت یارانه نقدی به ۲۸ هزار میلیارد تومان نیاز دارد و در اصل دولت با ۵ هزار میلیارد تومان درآمد مازاد یارانه نقدی مواجه است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در ۸ ماهه امسال دولت ۳۳ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها درآمد کسب کرد که از این میزان ۲۸ هزار میلیارد یارانه نقدی پرداخت شد. در کمیسیون برنامه و بودجه با حضور کارشناسان دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس عملکرد ۸ ماهه دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بررسی شده است. براساس قانون هدفمندی یارانه ها، دولت باید در کل امسال ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از محل قطع یارانه نان و برق در آمد کسب کند که فقط در ۸ ماهه سال ۹۴ تاکنون ۳۳ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان از این بخش کسب درآمد کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: تبصره ۲۰ قانون هدفمندی یارانه ها دولت باید در سال ۹۴ از درآمدهای هدفمندی، مبلغ ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای کمک به بخش تولید، بهبود حمل و نقل عمومی و بهینه سازی مصرف انرژی در واحد های تولیدی، خدماتی، مسکونی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست اختصاص دهد که در ۸ ماهه سال ۹۴ تاکنون مبلغ ۴ هزار  و ۶۰۰ میلیارد تومان به این بخش اختصاص داده است. علاوه بر این طبق قانون باید ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به بخش سلامت اختصاص می یافت که در ۸ ماه سال ۹۴ تا امروز مبلغ ۸۷۰ میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافته است.عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: براساس تبصره ۲۰ قانون بودجه، در ۱۲ ماهه سال ۹۴ باید دولت ۳۹ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی را به پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی در کل امسال اختصاص دهد که براساس گزارش‌های موجود در ۸ ماهه اول سال ۲۸ هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص داده است.

جلیلی گفت: طبق قانون بودجه، دولت باید ۱۳۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای هدفمندی را به تامین بخشی از یارانه سود تسهیلات تامین مسکن حمایتی زوج های جوان، اقشار آسیب پذیر، روستاییان و عشایر، ساماندهی مسکن در بافت های فرسوده، سکونتگاه های حاشیه شهرها و مسکن مهر اختصاص دهد که از ابتدای سال تاکنون هیچ بودجه ای به این بخش اختصاص نیافته است.عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: علاوه بر این، بر اساس قانون بودجه سال ۹۴ دولت باید ۴ هزار میلیارد تومان به برنامه های اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها اختصاص دهد که در ۸ ماه سال ۹۴ این بودجه اختصاص نیافته است.


جدول درآمد هدفمندی در ۸ ماهه امسال
 
قانون هدفمندسازی یارانه ها مصوب (کل سال) عملکرد ۸ ماهه
کل درآمد هدفمندی هدفمندی ۴۸ هزار میلیارد تومان ۳۳هزار و ۴۷۰میلیارد تومان
کمک به بخش تولید، بهبود حمل و نقل عمومی و بهینه سازی مصرف انرژی در واحد های تولیدی، خدماتی، مسکونی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان
یارانه بخش سلامت ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ۸۷۰ میلیارد تومان
یارانه نقدی و غیر نقدی ۳۹ هزار میلیارد تومان ۲۸ هزار میلیارد تومان
تامین بخشی از یارانه سود تسهیلات تامین مسکن حمایتی زوج های جوان، اقشار آسیب پذیر، روستاییان و عشایر، ساماندهی مسکن در بافت های فرسوده، سکونتگاه های حاشیه شهر ها و مسکن مهر ۱۳۰۰میلیارد تومان       صفر
برنامه های اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها ۴ هزار میلیارد تومان       صفر


با این اوصاف دولت حتی با ۵ هزار میلیارد تومان منابع بیش از اعتبار مورد نیاز برای هدفمندی یارانه ها مواجه شده است و بنابراین دیگر وزرا و دولتمردان شب‌ها را به راحتی خواهند خوابید و نگرانی ها نسبت به تامین منابع یارانه های نقدی از بین رفته است.برآوردها نشان می دهد که درآمد ماهیانه دولت از این محل طی ۸ ماه اخیر حدود ۴ هزار میلیارد تومان بوده، این در حالی است که برخی از اعضای دولت پیش از این اعلام کرده بودند که پرداخت ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بابت یارانه نقدی در هر ماه نیاز است و دولت برای پرداخت یارانه ایرانیان باید این رقم را به صورت ماهیانه بپردازد.  

بنابراین اگر حتی نگوییم که درآمد دولت از محل هدفمندسازی یارانه ها بیش از میزان پرداختی ها شده است اما می توانیم بگوئیم که درآمد دولت با پرداختی ها حداقل سر به سر شده است و دیگر کسری ندارد.بسیاری‌ بر این تصور هستند که با کاهش قیمت نفت، دولت درآمدی برای پرداخت یارانه ها ندارد اما نباید نگرانی در این زمینه وجود داشته باشد، زیرا درآمدهای دولت از محل هدفمندی بیشتر از منابعی همچون بنزین، گازوئیل، آب، برق، گاز و دیگر خدمات دولتی- حتی در صورت عدم افزایش در سال آینده- است که قابل تحقق است و به هیچ وجه مشکوک الوصول نیست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1394/11/512:12:41،
106
13
نفت و گاز ارزان شده است ، به طبع قیمت خرید بنزین و گاز سی ان جی هم ارزان شده است ، اما دولت به همان نرخ قبلی می فروشد ، بنزین ۴۰۰ و ۷۰۰ تومنی هم دیگر وجود ندارد ، خیلی ها هم از یارانه حذف شده اند ، این طبیعی هست که اضافه بیاورند ، حالا وقتش هست کمک به تولید و اشتغال و بهداشت را لااقل قدری سرعت بخشند
پوريا: 1394/11/512:42:00،
72
12
خودشون ميدونند چه با ملت كردند و آينده هم چه نقشه هاي اهريمنانه اي براي اين ملت بدبخت كشيده اند!!!
علی: 1394/11/512:42:30،
45
10
اتفاقا الان وقت پیدا شدن سر و کله بابک زنجانیهاست.
عباس آقا: 1394/11/513:05:13،
24
11
حالا وقت اينه كيفيت زندگي مردم هم فرق كنه كه باور كنن كه اگه دولت ميگه بيايد انقراف بديد به نفع همست باور كنن نه اينكه حالا كه دولت درامدش از يارانه ها بيشتر شده با قبل كه به قول خودشان مصيبت عظما بوده فرقي نكنه !
آرش: 1394/11/514:04:58،
22
10
درآمد هدفمندی ؟!!!!!
معنی این واژه جیه ؟!!!
یعنی قبلنها آب برق گاز بنزین نان ارزان به مردم داده میشد و بعدا
بیکاباره تصمیم گرفته شده که به نرخ واقعی بدهند ؟!!!
آیا
آیا آنزمانیکه قیمتها کم بوده و ارزان ارائه میشده
حقوقها بالا بوده
یا حقوقها نیز کم بودند ؟!!!!
اگر مسئولین که صاحبان اصلی مردم هستند
به این اعتقاد دارند که قیمتها باید جهانی یا فوب خلیج فارس گردد
قبول
حقوقها را نیز جهانی کنین
و دوما
قرار بوده که اندکی قیمتها بالابروند
و در عوض آن پولش را به مردم بدهند (45هزارتومان)
اما قیمتها هر سال 30 درصد بیشتر شده
اما یارانه همان 45 هزار تومان مانده !!!!
به این ممیگن خلف وعده و دروغ و کلک
محمد: 1394/11/514:18:39،
26
13
از اولش هم درآمد هدفمندی بیشتر بود، فقط ما یه سری مسئول تو کشورمون داریم که عادت کردن همیشه جر برنن و ننه من غریبم بازی در بیارن....
هی میگن پول یارانه مصیبت عظماست، شب خوابمون نمیبره و از این مزخرفها...
بس کنید این حرفهای چرند رو....!!
مصیبت، حقوق 20 میلیونی وزرا و 10 میلیونی نمایندگان مجلس و 6 میلیونی استانداران و 4 میلیونی فرمانداران هست.... مصیبت، کارانه ها و پاداش های چند ده میلیونی مدیران شهرداری ها، وزارت نفت، نیرو، بهداشت و راه و شهرسازیه.... مصیبت، دروغهاییه که یک عمر دارید به مردم میگید و هیچ عملی پشتش نیست .... اصلا مصیبت خود شمایید که یک شادی 45000 تومنی رو هم نمیتونید از این مردم ببینید....
سامان: 1394/11/516:33:49،
15
23
بنظ من بايد در اسرع وقت يارانه همه افراد قطع گردد و درآمد حاصل از آن جهت امور زيربنايي خرج گردد؛ آيا مردم سويييس يا فرانسه هر ماه يارانه نقدي مي گيرند؟ نه نه نه
gholam: 1394/11/512:16:37،
42
14

یارانه دادن بعد دو برابرش ازمون گرفتن
مثل آب برق نان و .....
اصلا حق کسی پایمال نشده ها

"من که امشب خوابم نمیبره"
حسین 66: 1394/11/516:15:27،
18
16
خلایق هر چه لایق ، مردم همیشه در صحنه. ..........
من: 1394/11/512:16:58،
54
16
درآمدش 100 برابر هم که بشه باز دوستان مصیبت عظما دارن.
مصیبت هم اینه که چرا کل پول قلمبه نمیره تو جیب خودشون و دوستانشون ! دیگه کارنامه وزرای روحانی با اون سوابق درخشان !!! ی که دارند برای همه روشنه.
هر سال دریغ از پارسال.
محمدعلی: 1394/11/512:34:18،
20
15
اگر سیستم شفاف و قابل اعتمادی وجود داشته باشه من حاضرم یارانه کل خانواده ام رو بدم برای موضوع دو سطر آخر جدول
مطمئنن خیلی ها این کار رو خواهند کرد
اسیب پذیر: 1394/11/512:45:31،
20
12
اساسا دولت درایران تافته جدابافته است .اگرقراراست یک سال دیگرنفت گران شود فوری باتوجیهات من دراوردی قیمت انرزی وغیره.........راگران میکند وحال که مدت زیادی است نفت ارزان شده بازهم باتوجیهات بی اساس ازکاهش قیمتها خودداری میکند حتی احتمال قوی وجوددارد که قیمتهاراباتوجیهات من دراوردی گران کند.عجب داستانی است دولت درایران.
غلامعلی: 1394/11/512:47:34،
20
10
با توجه به تورم چند ساله و افت ارزش پول ملی یارانه ها باید حداقل دو برابر بشود. اینها که خوابشان نمی برد بروند ببینند در سازمان تحت مدیریتشان چه خبر است حقوقهای 20 میلونی در شرکت نفت و گاز پرداخت میشود کافیست با ده دصد صرفه جوئی از این حقوقهای نجومی یارانه ها را براحتی پرداخت شود.
بهروز-11: 1394/11/512:48:45،
20
9
خیلی خوب میشه که به بخش مسکن مهر کمک کند تا این همه افراد فلک زده که قسط مسکن مهرشان را حتی چندین ماه است که میدهند تا واحدشان را تحویل بگیرند ولی با بد قولی های زیاد خبری از ان نیست مثل بلوک 8 کاج فاز 3 که با چندین سال تاخیر خبری از ان نیست ودفترچه ااقساط وام را هم چندین ماه است که میدهیم . مراجعه که میکنیم میگویند که پول پیمانکاران را ندادن
جاسم: 1394/11/512:56:03،
28
12
آقا جان مگر نمیگویند دو نیم میلیون از گرفتن یارانه انصراف داده اند و در چند ماه گذشته هم بیش از یک میلیون از یارانه بگیران حذف شده اند پس چرا هنوز در محاسبات اعلام میکنند که 3500 میلیارد تومان یارانه پرداخت میکنیم؟ 3500 میلیارد تقسیم بر 45500 تومان میشود 77 میلیون نفر . مگر جمعیت ایران در حال حاضر چقدر است؟ شما که به افراد جدید هم که یارانه نمیدهید. پس بقیه پولها کجا میره؟ جمعیت فلسطین و جیبوتی و.... جزو یارانه بگیرا هستن؟
محمد: 1394/11/514:12:54،
16
13
به کسانی که دنیا میان یارانه تعلق میگیره
جانا سخن از دل ما مي گويي !: 1394/11/513:15:32،
27
11
قيمت بنزين را با فوب خليج فارس مقايسه مي كرديد ؟ و مي گفتيد ارزان است و گران كرديد از 100 به 400 - 700 و 1000 حالا كه قيمت نفت ارزان شده است چرا قيمت بنزين ثابت است ...
چرا صادقانه و عادلانه برخورد نمي كنيم ///

دولت چرا اصل را بر صداقت و شفافيت بنا نميكند كه مردم تكليف خود را بدانند و از حق و حقوقشان دفاع كنند ؟
وقتي دولت درآمد ندارد خوب به طبع مردم هم درآمد ندارند و نبايد هزينه عوارض و ماليات و ... افزايش داد و به تورم و ركود دامن زد اگر ما در هزينه كمتر منابع از دست بدهيم بهتر است كه با درآمد كم اين مديريت را از اين حيث كنترل كنيم چرا دولت منافع خودش را مي بيند و منافع مردم اهميت ندارد .
دولت حسابش را از مردم سوا كرده و براي همين كسي به كس ديگر رحم نمي كند ؟
کارمندیارانه از دست داده: 1394/11/514:05:06،
21
16
دولت محترم حالا که با افزایش روبرو هستین یارانه اینجانب کارمند را مجددا برقرارفرمایید !!!!!!!!!!!!!!!!
رضا: 1394/11/516:34:40،
9
15
بجاي يارانه واسه مملكت كارآمد باش
اشرف: 1394/11/514:16:13،
18
14
همه چيز گرون شد به جز يارانه تا كي تا كي ؟
اجاره نشین: 1394/11/518:00:10،
14
11
پس چرا پول مردمو تو ثامن الحجج نمیدن .؟ مردم گرفتارن .برن دزدی آخه.؟
سارمی: 1394/11/518:03:47،
16
10
پو رو خدا سود پول مردمو نخورین .تو ثامن الحجج .ب بدبختی انداختین .ما رو با سیاستای آشفته این بانک مرکزی.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما