کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

برجام به دادِ بازار نرسید

کدخبر:۱۹۱۰۳یکشنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۲:۱۴۲۲۴۱ بازدید

کارشناسان علم اقتصاد، ویترین تولید و اقتصاد یک کشور را بورس و شاخص های صعودی آن می دانند و پویایی اقتصادی یک سیستم را در چرخش ...
برجام به دادِ بازار نرسید

کارشناسان علم اقتصاد، ویترین تولید و اقتصاد یک کشور را بورس و شاخص های صعودی آن می دانند و پویایی اقتصادی یک سیستم را در چرخش مالی و خرید و فروش در بازارهای بزرگ می بینند.

وضعیت تالار شیشه ای و شاخص های نیمه جان آن، چنان عیان است که دیگر نیازی به تفسیر و تحلیل ندارد، اما وضعیت بازار چطور است؟ این پرسشی است که قصد داریم در این گزارش میدانی پاسخ آن را بدست بیاوریم. آنچه در پی می آید، قسمتی از گشت و گذار خبرنگار اقتصادی تسنیم از وضعیت قلب نیمه جان بازار بزرگ تهران است.
برای رسیدن به ابتدای بازار، کافی است با عمومی ترین وسیله ی نقلیه ریلی، یعنی همان مترو، خط یک متروی تهران را تا میانی ترین ایستگاه، طی کنید. از ایستگاه متروی مولوی تا 15 خرداد، می توان با هر کدام از خروجی ها، به یکی از ورودی های بازار تهران رسید، اما سر راست ترین مسیر، ایستگاه 15 خرداد است. آنچه از ایستگاه 15 خرداد تا سبزه میدان که به نوعی دروازه ورود به بازار است شما را تحت تاثیر قرار می دهد، وجود یک توده انبوده و درهم و برهم از گردشگران خارجی، دست فروشان کنار خیابان، خیابانگردهایی که آمده اند جنسی مرغوب و با قیمت پایین خریداری کنند و از همه مهمتر، خریداران عمده کالاست که یا در حال طی کردن مسیر برای خرید از بازار هستند، یا با تلنباری از اجناس خریداری شده، با یک یا دو چرخ دستی کرایه شده، در حال بازگشت از بازار هستند.

رسیدن به سبزه میدان، شما را به چند توده جمعیتی دیگر مواجه می کند که در حال داد و فریاد هستند. انگار که دعوا شده و کلی هم تماشاگر وجود دارد، اما وقتی جلوتر می روید، اثری از زد و خورد و درگیری نیست، تنها اجتماعات 50 نفره ای را می بینید که هندزفری در گوش، گوشی و دفترچه بدست، اعدادی را با صدای بلند فریاد می زنند و با نوعی کنش و واکنش شبه بورسی، یک کل کل بامزه را برای شما تداعی می کنند. با نزدیک شدن به آنها متوجه می شوید چیزی در حال خرید و فروش شدن است، و انگار همه همدیگر را می شناسند. خیلی طول نمی کشد تا متوجه شوید، این جماعت، نوک قله صرافی هایی هستند که در این اجتماعات به ظاهر ساده، ضربان بالا و پایین شدن قیمت ها را بدست گرفته اند.

یکی فریاد می زند 12 به بعد، 10 تا بالای 30 خریداریم، یکی دیگر با حالتی جدی اما وضعیتی که بیشتر شبیه دوئل است جواب او را می دهد، و در نهایت یکی هم پیدا می شود که اعلام آمادگی می کند، و در نهایت خریدار و فروشنده اعداد و ارقام و اسامی را در فهرست بلند دفترچه های کوچکشان یادداشت می کنند.

وقتی اینها را می بینی بی اختیار اول یاد بازارهای بورس وال استریت و داو جونز و نزدک می افتی و بعد؛ جمشید بسم الله. دلالی سکه و دلار، بخشی از کاری است که این جماعت در این نقاط حساس با این هیاهو و جار و جنجال انجام می دهند. ایستادن کنارشان و تمرکز روی اعداد و ارقام، خیلی نمی تواند شگرد و راه و رسم خرید و فروش خاص آنها را لو بدهد، خودشان اما خوب می دانند که چه کار می کنند، هرچند، تو خیال کنی که بیکارند و با این جنجال، سرشان را گرم کرده اند!

جالب ترین قسمت این جمعیت پر هیاهو، خبرهای آنلاینی است که هر چند دقیقه یکبار از سوی یکی از وبگردان و مطلعین به آنها می رسد و با صدای بلند اعلام عمومی می شود، و پس از آن است که سر و صداها با حالتی هیجانی تر دوباره اوج می گیرد. بالاخره مجبوری از آنها عبور کنی و به سراغ خود بازار بروی. بازار خیلی شلوغ نیست. چه عصر روز اعلام برجام، که همه سر کار رفتند و چیزی اعلام نشد، چه چند روز پس از اعلام رسمی برداشته شدن تحریم ها. تفاوتی چندانی در جمعیت نه چندان متراکم بازار ایجاد نشده است.

نشستن پای درد و دل مغازه دارها، که تحقیقا اکثریت مطلق شان عمده فروش و تاجر و صاحب تولیدی و کارخانه دار و ... هستند، سرمای زمستان را بدجوری در تن آدم نفوذ می دهد.

از مهران می پرسم از برجام چه خبر؟ تغییر در وضعیت مالی شما رخ داده؟ رونق یا پالسی از پویش و خرید دریافت کرده اید یا خیر؟

پاسخ او خیلی سر ضرب و شوکه کننده است. او می گوید: اوضاع خوب میشه. دیگه الان برای خرید یه سطل ماست، مشکل باز کردن ال سی نداریم!
جمله او برای من موضع تند و تیزش را کاملا نمایان می کند. معلوم است که دل خیلی پری دارد. از او دوباره می پرسم: قیمت دلار که در حال ریزش است، آیا این نمی تواند تکانی به بازار شما بدهد؟

مهران می گوید: از 3200 ببری روی 3800، بعد دوباره بیاری روی 3600، میشه معجزه؟! یا بعضی ها می خوان درآمد آخر سال و کسر و کمی های حقوق کارمندهاشون رو جمع و جور کنند؟!

به بازار سلطانی و پس از آن مشیر خلوت می روم. کسبه حوصله حرف زدن را هم ندارند. علی حاضر به مصاحبه می شود. به او می گویم بازار کیف تکانی نخورده؟!
با تعجب و البته لحنی ناراحتی می گوید: آخه چند روزه؟! مگه چند روزه اینجوری شده که بخواد چند روزه درست بشه؟! با این وضعیت فک کنم یه 11 سالی طول بکشه تا از این وضع در بیایم.

دوباره و به شکلی دیگر از او می پرسم: وضع تولید و فروش بهتر نشده یا فکر نمی کنید که در آینده این اتفاق بی‌افتد و بهتر بشود؟
می گوید: یک جنس 12 هزار تومانی را فقط برای 700 تومان سود می فروشیم...

ترجیح می دهم به سراغ مغازه ای دیگر بروم.

آقای ملاقاسمی پشت کلی ظروف پر از خشکبار که عمدتا پسته و مغزها هستند ایستاده. به او می گویم: از بازار چه خبر؟! وضع تکانی خورده؟ کاسبی چه طور است؟
حتی معطل تمام شدن سوال من نمی شود. می گوید: آخه این وضعه!؟ چه ربطی به تحریم داره!!

بعد به یک گونی پسته که روی آن اتیکت قیمت 66 هزار تومان خورده اشاره می کند و ادامه می دهد: من این را الان چند بدم دست ملت؟! آخه این چه وضعیه که ازش تعریف هم می کنن!

دالان های تودر توی بازار در چند نقطه بهم متصل و منشعب می شوند، و یکی از این نقاط، مسجد بازار است. از گذرهای متعدد و تو در تو عبور می کنم و به قیافه های درهم و اخم های گره خورده کسبه نگاه می کنم. اینجا سرمای زمستان کاملا قابل لمس است. هرچند تکاپویی کم رمق، در شاهرگ بازارهای کشور جریان دارد.دیگر آنچنان جلو رفته ام که به درب ورودی سمت چهار راه مولوی رسیده ام. امیر می گوید: جنس داریم، خیلی هم داریم. به اندازه چند سال جنس داریم اما پول نیست.
از او می پرسم: چطور می شود جنس باشد اما پول نباشد؟

می گوید: آدرس مسخره بازار را از بانک ها بگیرید.

به او که همزمان مصاحبه با من، در حال چک کردن گوشی بزرگ و گرانش است می گویم: بانک ها هم از نبود اعتبار می نالند و آنها هم می گویند پول نیست.
در حالی که حتی حاضر نیست سرش را بالا بیاورد می گوید: اگه بانک پول نداره، پس کی پول داره؟! مگه نمی گن نقدینگی نهصد هزار میلیارد شده، پس این پول الان دقیقا کجاست؟!

متحیرم که باید چه جوابی به او بدهم. این آماری است که اندکی بالا و پایین منتتشر شده و قابل کتمان نیست. و البته پاسخ او هم در ذهن من وجود ندارد. از مغازه بزرگ و مجلل او بیرون می آیم و وارد حجره بعدی می شوم.

حاج آقا کلاه نمدی خود را بالاتر می گذارد و فرصت اول سلام کردن را از من می گیرد. چیه جوون؟ آدرس می خوای؟
حق دارد. قیافه من به کسی که بخواهد فرش های اینگونه ای بخرد، نمی خورد. بعد از چند جمله متوجه می شود که خبرنگارم و به دنبال گزارش میدانی. می گوید: دمار از بازار در اومده. کم داشتیم اینجوری.

از او می پرسم: یعنی الان وضع بازاری ها هم بد شده؟!

حاج آقا مرشد می گوید: غر زدن یه چیزه، وضع خوب و بد یه چیز دیگه.

می پرسم یعنی چی؟

حاج آقا یک دانه تسبیح دیگر را روی دانه قبلی می اندازد و برایم اندکی توضیح می دهد: عادت کاسبِ ناشکر غر زدنه. هزار میلیارد هم که داشته باشه، باز می گه وضع بده، بازار خرابه، افتضاحه و ... . اما الان واقعا وضع بده. مام میدونیم وقتی مایی که مثلا در آمدمون چندشاهی بوده الان اینجوری افت درآمد داریم، وای به حال مرد بی چاره ای که.... لا اله اله الله.

از حاج آقا می پرسم: برای صادرات چطور؟ اونطرفی ها هم پول ندارن؟ الان که دیگه قضیه تبادل حله.
حاج آقا خیلی فنی جواب می دهد: اگر منظورت تبادل پوله، اون که هیچ وقت برای ما مشکلی نداشت. ما حواله می زدیم. منتهی اون طرفی ها هم اوضاع مالیشون خرابه. این فقط برای ما نیست. نشونه آخر الزمانه!

حاج آقا اصرار دارد حتما یک چای قند پهلو میهمانم کند، اما روحیه افسرده و گرفته بازار، تلخی در کامم به وجود آورده که با عسل و نبات هم شیرین نمی شود، چه برسد به دو حبه قند.باید باز هم به بازار سر زد. خیلی به عید نوروز باقی نمانده و برجام هم اجرایی شده. شاید در بازدید بعدی من از بازار، چهره عبوس و ناراحت و در هم کشیده کسبه، تغییر کرده باشد.به زودی باز هم به بازار خواهم آمد، اما شاید باید باز هم به این دو سال فرصت، فرصت اضافه کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بی نان: 1394/11/411:01:10،
129
34
اقتصاد ایران خیلی وقته مرده
حدودا از وقتی که قرار بود پول نفت سر سفره مردم بیاد و اینکه پول اب و برق مجانی بشه
حسام: 1394/11/411:28:19،
40
96
اینی که شما میگی رو کسی ادعا نکرده و ساخته ذهن مردم هستش. ولی بدون با رایگان شدن انرژی بدبختر و بدبختر میشیم. کل دنیا به این موضوع رسیده یه ذره مطالعه کن. اگه اینا مجانی بود دیگه الان هیچ منابع آبی و گازی نمونده بود. همین الان که پولی شده و گرونه مردم صرفه جویی نمیکنن وای به حال اینکه رایگان بشه. یکم تعقل بد نیست
بابک: 1394/11/411:37:49،
91
36
سال 95 اقتصاد واقعیه ورشکسته مملکتو خواهید دید
اون وقت قدر امسالو خواهید فهمید

پاسخ به حسام: 1394/11/412:29:20،
54
34
من کلیپ با صدا وتصویر این وعده ها را دارم وبراحتی بایک سرچ ساده میتونید تواینترنت دانلود کنید.
kj: 1394/11/412:49:55،
41
52
تحریم خیلی چیز بدی بود و برداشتش فرصت.حالا به هر صورت توافق شد اصل رفع تحریم ها برای ما کاری نمیکنه ولی بهره برداری و ارتقا صنعت و اقتصاد خیلی مهم است.یک نکته بسیار حیاتی:با رفع تحریم ها نباید مصرف کننده بشیم طبق گفته رهبر باید صادرکننده باشیم این خیلی مطلب مهمی است که مسوولین باید حواسشون جمع باشه تو سیاست گذاری هاشون
صد: 1394/11/419:39:39،
39
37
بیشتر ترجام بود تا برجام....
محروم: 1394/11/610:07:38،
38
37
برجام فقط
به داد آقایان و حضرات رسید
برای آنان بهتر شده
برای مردم هیچ فرقی نداشته
در زمان تحریم
زندگی داغانی داشتیم
همیشه همه تقصیرها گردن تحریمها بوده
الانه هم که دلار شده 3650 تومان
و تحریمها برداشته شده
باز همان زندگی داغان را داریم
برای مردم تحریم بودن نبودنش
فرقی ندارد
گردشگر: 1394/11/612:55:39،
34
31
بعد از تررررررررجام
همه فکر میکردند
همه چیز ارزان میشود و دلار کاهش
در صورتیکه برای بدست آوردن و تولید پول باید کار کرد
بهترین صنعت برای افزایش ثروت ملی و دلار
گردشگری است
بکمک گردشگری و آوردن مردم همه دنیا
به ایران
میتوان کشور خود را بهترین مکان برای سرمایه گذاری معرفی کنیم
همین کار ساده را
کشورهای دریای کاراییب
انجام میدهند
سنگاپور و هنگ کنگ انجام میدهند
و سرمایه گذاران
به آنجاها سرازیر میشوند
فقط توریست و گردشگری ناجی اقتصاد ایران است
کامیار: 1394/11/411:05:01،
57
33
آقایون همینو میخواستن که رابطه با اروپا عادی شه فقط اینم نتیجش ،، آمریکا هنوز رضایت نداده بعید هم هست بده چون خواستهایی داره که خیلی بعیده اینا زیر بار برن ،،
اکبر: 1394/11/412:35:03،
62
33
اقتصاد ماخیلی وقته ورشکسته است فقط با تابلو تحریم و... استتارش کرده بودند ولی الان ان حجاب کناررفته ومردم با واقعیت عریان فاجعه بوجود امده طی بیش ازربع قرن مواجه میشوند وواقعیت رادارند میبینند.
مردم ایران : 1394/11/411:05:42،
74
28
چرا دولت فکر میکنه ما تحریم هستیم دلار گرونه توان خرید نداریم هرچیزی بخوای تو مملکت هست از خوردنی بگیر تا پوشیدنی دولت مارو تحریم کرده وگرنه همه چیز تو مملکت هست
pepan: 1394/11/411:06:26،
32
53
هنوز چیزی نشده فاز منفی میدین...
کاسب : 1394/11/411:07:07،
65
30
دولت مارو تحریم نکنه امریکا مارو تحریم نمیکنه
لوازم خانگی ال جی : 1394/11/411:09:07،
63
28
زمان تحریم امریکا هیچی از اجناس ما کم نشد فقط دولت مردان از این مسئله سود بردن دلار 1000تومانی رو به مردم 3500فروختن
ali: 1394/11/411:10:54،
63
31
دلار 3670
هنوز یه عده تو فکر پسا برجام هستند
عمویی: 1394/11/411:12:31،
48
31
بازارها در رکود _ بورس در حال انفجار وحبابی . بورسیها مواظب باشند تور را ممکنه بکشند عجب صیدی میشه این بار تاریخیه . مسئولین بورس مواظب باشند موقع کشیدن تور پاره نشه .
ناصر: 1394/11/411:24:31،
52
29
برجام که سهله، بنزجام هم وضع ایرانو نمیتونه تغییر بده.تحریم همش بهانه بود برای گرانی.حالا برداشته بشه هم یک بهانه دیگه پیدا میکنن.بورس چرا بالا میره نمیدونم!با کله میخوان زمین بزنن؟
حسن: 1394/11/411:25:43،
33
50
وضعیت بازار و خوب شدنش را با اجازه یک مثال می آورم.
برای شکستن یک جام بلور کافی است آن را به دست یک کودکی بدهید تا آن را به زمین بزند، جام خورد می شود.
حالا فرایند تولید آن را ملاحضه کنید، اول باید بیابان ها رو زیر و رو کرد و معادن مختلف را اکتشاف و صدها میلیون هزینه تا یک معدن سیلیس که همان سنگ شیشه هست پیدا شود، با چه هزینه گزافی استخراج و حمل شود به یک کارخانه شیشه سازی ، خود این کارخانه هم میلیاردها سرمایه گزاری داشته ، یک فرایند طولانی و پر هزینه تا یک بلور شیشه ای ساخته شود و یک کودک در چند ثانیه آن را بشکند،

حالا ۱۲ سال تحریم بودیم و این همه خسارت خوردیم ، چند سالی طول می کشد تا قدری جبران شود
امیر: 1394/11/411:27:05،
57
26
اینقدر مسولین دم نزنند که تورم را مهار کردیم.ثابت ماندن تورم به خاطر رکود شدیدی است که بر اقتصاد و تولید کشور سایه افکنده
است.شما هنرتان این باشد که رونق را به کشور برگردانید و ایجاد
اشتغال و تولید کنید که این وضعیت رکود خاتمه ژیدا کند.
سعید: 1394/11/411:29:31،
47
37
برجام معجزه نمیکنه عزیز من این رکودی که میبینید یه شبه به رونق تبدیل نمیشه زمان میبره ملت ساده دل مارو ببین امروز برجام اجرا میشه فرداش فک میکنن همه چی درست میشه ,
غمگسار: 1394/11/411:44:17،
50
35
تا قیمت دلار منطقی نشه و دخل و خرج مردم با هم نخونه همین آش هست و همین کاسه. عجب توقعات شاخ و دم داری دارید. اقتصاد حساب کتاب داره. نه با دعای بارون درست میشه نه دستور و بگیر ببند.
ناشناس: 1394/11/417:45:31،
36
41
به اعتقاد خیلی از کارشناسان قیمت دلار حدود 6000 تومن هست. تنها را اینه که بزارن دلار برسه به قیمت واقعی. مرزها رو باز کنند تا همه جور جنسی وارد بشه گمرکی رو هم بزارن حدود 10 درصد برای همه چیز و حقوق و دستمزدها رو هم به دلار حساب کنند. مثلا هرکسی اگه کاری داشته باشه باید مینیمم 1000 دلار در ماه درامد داشته باشه. اونوقت میبینید که همه چی درست میشه.
بهزاد: 1394/11/411:52:01،
51
36
تا میاد بازار خودشو پیدا کنه و به تعادل برسه یه داستان درست میشه تا دوباره مردم صبر کنن ببینن چی میشه! خوب چی شد تا الان ؟!!! بسه دیگه بابا ... اقتصاد وقتی سیاست زده شد بدونید که هیچ وقت به ثبات نمی رسه. چون سیاست و سیاسیون باید دائم بازی کنند ولی اقتصاد جای بازی و بی ثباتی نیست. به خودمون بیایم ... به هدف فکر کنیم ... هیچ کسی به اندازه خودمون نمی تونه آینده ما رو بسازه . منتظر معجزه نباشیم.
مرتضی: 1394/11/411:52:15،
70
28
اقتصاد ایران همچو تایتانیک دارد به زیر اب می رود و برجام هم شاید صرفا قایق های نجاتی باشد برای نجات عده ایی از ما بهترون از این وضعیت.
ناصر: 1394/11/412:32:48،
49
34
دیگه توضیح تمثیلی بهتر از وضع اقتصاد ایران از اینکه تو توضیح دادی نمیشه پیدا کرد.آفرین.
ارش: 1394/11/415:10:06،
39
29
خرید مردم شدیدن وابسته به دلاره. تا دلار پایین نیاد رکود شدید و صنعت میمیره تمام صنعت ما وابستگی شدید به واردات داره اما با دلار بالا این رکود از بین نمیره و باعث نابودی دیگر صنایع و تولید میشه
محمد: 1394/11/415:10:55،
34
46
الکی الکی که نیست که همینطوری قیمت ها بیاد پایین.اگه اینجوری باشه که خیلی از اشخاص دارایی هاشون رو از دست میدن و اواره میشن خوب هر چیزی زمان بره و مشکلات هم یه روزه یا یه ساله یا دو ساله حل نمیشه.یکی از چندین مشکل کشور هم اقتصاد ضربه دیدشه که حالا حالاها هم درست نمیشه.امام میگفت فک نکید که ضوابط و قوانین اسلام رو میشه یک شبه پیاده کرد زمان میبره مشکل ما هم اینکه نمیخوایم صبر کنیم مشکل همینه "صبر نکردن"بعضی ها هم میگن تا کی؟خوب جواب ساده:یه روزه نمیشه که!یا یک ساله!
ناشناس: 1394/11/417:46:32،
39
36
یه 3000 سال صبر کنیم فکر میکنید درست بشه؟
محمد: 1394/11/415:16:58،
31
33
بحث امریکا و مذاکرات هم چیزه زیاد بزرگی نیست که گندش کردن همین دولت اگه در بعضی مساعل خودش یه فکری به حاله اقتصاد و روزگار مردم بکنه و هی سر هیچ و پوچ وام الکی با کارمزد بالا نده و رفاه مردم و سایرین رو تامین کنه قول میدم حداقل از 100% 30% از مشکلات اقتصادی حذف میشه منتهی به شرطی کههههههه اختلاص و پول شویی نباشه!
علی: 1394/11/417:00:20،
38
32
با یه وارد کننده الکتروموتور از آلمان صحبت میکردم میگفت با این قیمت یورو ،خیلی احمقانه است که بخواهی واردات انجام بدی.،حالا حساب کن تولید کنندگان ما هم که مواد اولیه شان از واردات است،با این قیمت دلار ،تولید هیچ چیز در ایران مقرون به صرفه نیست،اگه بخوان جنسشان را در داخل بفروشند خریداری نیست و اگر بخوان صادر کنند ،باز هم همین داستان وجود دارد.
بهزاد تحریم: 1394/11/419:55:19،
36
31
ایران باید عضو سازمان تجارت جهانی بشه، اینو افغانستان هم فهمید ولی ما........
آهن فروش: 1394/11/423:12:50،
38
24
خبر از بازار آهن :قیمت ها داره کم کم میاد پایین اما تحرکی در بازار ساختو ساز نیست فعلا تا بعد از عید
کاسب: 1394/11/500:50:01،
30
49
بهتر بگی برجام به داد چکهای برگشتی نرسید و به داد مالیات و گرونی رسید
جانا سخن از دل ما مي گويي !: 1394/11/521:52:43،
35
30
اگر كساني كه حقوق بگير دولت هستند چند ماه حقوق نگيرند معني ركود و تورم بازار را متوجه ميشوند ؟ !!!

قاعده اين است كه سواره از پياده خبر نداره ؟
و اين پياده رو است كه بار سوار رو را ميكشد اي كاش اين درد پا را سوار هم مي فهميد تا مشكلات دو طرف حل ميشد /


ما صبر كنيم اينم روش اما چرا بازم عوارض و ماليات و چند منظوره و ..... لااقل اينا رو از دوشمان برمي داشتيد تا باهم طي مسير مي كرديم / و صبر مي كرديم و صبر مي كرديم .....

واقعا درد پا و كوله بار سواره امانمان را بريده .... اي كاش جايمان را ميشد عوض كرد ....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار