کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تغییر 180 درجه‌ای واکنش مشترکان نسبت به حذف قبض تلفن

کدخبر:۱۹۰۹۸یکشنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۵:۵۶۳۹۱۰ بازدید

حدود 5 سالی می‌شود که از ماجرای حذف قبض‌های کاغذی تلفن می‌گذرد. این اتفاق که به صورت پایلوت از استان‌های گیلان و کرمان رقم ...

حدود 5 سالی می‌شود که از ماجرای حذف قبض‌های کاغذی تلفن می‌گذرد. این اتفاق که به صورت پایلوت از استان‌های گیلان و کرمان رقم خورد، با شعار حمایت از طبیعت و جلوگیری از قطع درختان شکل گرفت. رویدادی که البته با استقبال طبیعت دوستان در قالب کمپین‌های مردمی در فضای مجازی نیز تبلیغ شد و دامنه تبلیغات آن به قبض سایر خدمات ازجمله آب و برق و حتی صورت‌حساب‌های عابربانک رسید اما در این میان مخابرات حذف قبض را جدی‌تر دنبال کرد و وعده داد به‌ زودی قبض کاغذی تلفن ثابت در سایر استان‌ها نیز حذف و الکترونیکی می‌شود.

به گزارش شهروند، این رویداد اما برای مشترکان تلفن‌همراه با سرعت بیشتری پیگیری شد و اپراتورها با ارسال پیامک‌هایی از مشترکان درخواست کردند که درصورت تمایل به حذف قبض کاغذی، این موضوع را اطلاع‌رسانی کنند تا صورت‌حساب افراد به صورت دیجیتال‌ ایمیل یا پیامک شود. اتفاقی که حالا با گذشت ٥سال، تغییر واکنش مردم را به همراه داشته و از کمپین‌های حمایتی برای حذف قبض به متون اعتراضی رسیده که در فضای مجازی دست به دست می‌شود و معتقد است حذف قبض با هدف از بین بردن شفافیت اطلاع‌رسانی به مشتری انجام شده است. حالا مشترکان تلفن به افزوده شدن بی‌سروصدای ردیف هزینه‌ای جدید با عنوان «درآمد عمومی دولت» معترضند. به جز این آنها معتقدند با حذف قبض کاغذی، دریافت آبونمان معنا نداشته و هزینه دریافت قبض الکترونیکی به صورت هزینه اینترنت به مشترک منتقل شده است. با این اقدام، درواقع حذف قبض کاغذی نه‌تنها موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های مخابرات شده که با دریافت اینترنتی قبض، مخابرات به‌عنوان ارایه‌دهنده سرویس‌های اینترنتی صاحب درآمد دیگری می‌شود و این مسأله نوعی فریب در معامله است. از این مسأله گذشته، حذف قبض کاغذی نه‌تنها هزینه آبونمان مشترکان را کم نکرده، بلکه از حدود یک‌سال گذشته مبلغ آبونمان مشترکان تلفن ثابت حدود ١٠برابر رشد داشته است. سرویس ارزش‌افزوده، بند هزینه‌ای دیگری است که مشترکان تلفن‌همراه به آن اعتراض دارند و معتقدند با وجود آن‌که برخی از مشترکان از سرویس‌های ارزش‌افزوده استفاده نمی‌کنند، اپراتورها بابت پیامک‌های اطلاع‌رسانی خود نیز از مشترکان هزینه دریافت کرده و آن را در ردیف سرویس ارزش‌افزوده محاسبه می‌کنند.

درآمد ناشی از حذف قبض‌های کاغذی تلفن 434 میلیارد تومان

براساس اعلام معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری تهران به تابناک قیمت تمام‌شده هر قبض 750 تومان است اگر سالانه ١٢ قبض برای یک مشترک تلفن درنظر بگیریم، هزینه سالانه قبض‌های کاغذی برای یک مشترک ٩‌هزارتومان می‌شود. بنا به گفته «بابک تراکمه» معاون تنظیم مقررات شرکت مخابرات ایران به ایرنا، هم‌اکنون ٣٠‌میلیون خط تلفن ثابت درکشور فعال است، به این ترتیب می‌توان گفت صرفه‌جویی ناشی از حذف قبض کاغذی تلفن ثابت ٢٧٠‌میلیارد تومان می‌شود که اگر بخواهیم این موضوع را به مشترکان تلفن‌همراه نیز تعمیم دهیم، رقم گفته شده به ٤٣٤‌میلیارد تومان در‌ سال می‌رسد. براساس گزارش مخابرات حدود ١٢٨‌میلیون سیمکارت درکشور واگذار شده است که از این تعداد تنها ١٨‌میلیون و١٩١‌هزار سیمکارت به صورت دایمی و بقیه از نوع اعتباری است. با این حساب با حذف قبض‌های کاغذی موبایل، سالانه حدود ١٦٤‌میلیارد تومان هزینه صرفه‌جویی می‌شود. مجموع صرفه‌جویی سالانه ناشی از حذف قبض کاغذی تلفن‌همراه و تلفن ثابت رقم ٤٣٤‌میلیارد تومان می‌شود. این میزان صرفه‌جویی درشرایطی رخ می‌دهد که پرداخت هزینه‌های جاری به‌عنوان یکی از ردیف‌های هزینه‌ای آبونمان تعریف شده است و انتظار می‌رود با حذف قبض کاغذی هزینه آبونمان مشترکان کاسته شود اما این رویداد نه‌تنها تاکنون اتفاق نیفتاده که آبونمان تلفن ثابت از حدود یک‌سال پیش تاکنون به حدود ١٠برابر رسیده است. نرخ آبونمان تلفن ثابت پس از پایان طرح هم کدسازی از ٣٠ریال به رقم ٣٠٠ تا ٣٦٠ تومان در شهرها رسید که رقم ٣٦٠ برای تهران و ٣٠٠ برای سایر شهرها لحاظ شد. مخابرات در توجیه این افزایش هزینه به کاهش درآمدهایش پس از اجرای طرح هم کدسازی اشاره کرده است. البته نرخ آبونمان تلفن‌همراه تقریبا دوبرابر این مبلغ و ٦٣٠تومان است.  داوود زارعیان سخنگوی مخابرات دراین‌باره به «شهروند» توضیح می‌دهد: هزینه پستی ارسال قبوض کاغذی مشمول آبونمان نبوده و مخابرات آن را با هزینه خود برای مشترکان ارسال می‌کند. بنابراین با حذف قبض کاغذی آبونمان همچنان بدون تغییر دریافت می‌شود.

ماجرای بند «درآمد عمومی دولت» چیست؟

«درآمد عمومی دولت» بند جدیدی است که امسال به قبض تلفن‌همراه اضافه شد و البته گویا با حذف قبوض کاغذی، مشترکان به تازگی متوجه این بند شده‌اند و حالا این اطلاع دیرهنگام را ناشی از حذف قبض کاغذی و شفاف‌سازی صورت‌حساب‌ها می‌دانند. داوود زارعیان سخنگوی شرکت مخابرات در پاسخ به انتقاد مشترکان به «شهروند» می‌گوید: درآمد عمومی دولت تکلیف و دستور قانون بودجه ٩٤ است و درآمد آن به صورت مستقیم به خزانه دولت واریز می‌شود.  وی ادامه می‌دهد: براساس قانون بودجه ٩٤ اپراتورها موظف شدند از هر پیامک 10 ریال به حساب دولت واریز کنند که البته رقم هزینه این بند برای هر مشترک جزیی است و به صورت میانگین حدود ٣٠٠تومان می‌شود و همان‌طور که اشاره شد، مخابرات هیچ منفعتی از این بند ندارد و اجرای آن برای ‌سال آینده مشروط به تصویب دوباره این بند در قانون بودجه ٩٥ است. اعتبار به دست آمده از بند «درآمد عمومی دولت» براساس قانون بودجه ٩٤ به جمعیت هلال‌احمر برای تأمین داروی بیماران صعب‌العلاج، کمیته امداد امام و سازمان بهزیستی تعلق می‌گیرد. به جز این حق بیمه بسیجیان معسر (به سختی افتاده)، بیمه سلامت برای پوشش خدمات پزشکی به کودکان زیر ١٤سال، دانشگاه پیام نور، پزشک قانونی و انتقال خون از دیگر محل‌های هزینه «درآمد عمومی دولت» هستند. البته بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، تعدادی از نمایندگان کمیسیون فرهنگی خواستار هزینه این بند در صداوسیما نیز شده بودند که این مسأله در صحن علنی مجلس رأی نیاورد.

سرویس ارزش افزوده همچنان علامت سوال مشترکان

موضوع دیگری که موجب اعتراض مشترکان تلفن‌همراه شده، سرویس ارزش‌افزوده است که البته تعدادی از مشترکان آن را مالیات بر ارزش‌افزوده تلقی کرده‌اند. این درحالی است که رقم مالیات از مشترکان تلفن‌همراه به صورت جداگانه دریافت می‌شود و سرویس ارزش‌افزوده درواقع بند خدماتی است که اپراتورها به مشترکان خود ارایه می‌دهند. در این سرویس به ازای ارسال پیامک‌های اطلاع‌رسانی یا مسابقه‌ای هزینه‌ای روی قبض تلفن‌همراه مشترکان لحاظ می‌شود. جالب اینجاست که ارسال پیام اطلاع‌رسانی ازسوی اپراتور نیز برای مشترکان هزینه‌بردار است و بسیاری از مشترکان تلفن‌همراه معتقدند اپراتورها بدون کسب اجازه اقدام به ارسال پیامک‌های اطلاع‌رسانی می‌کنند و سپس هزینه ارسال این پیامک‌ها را از مشترکان کسر می‌کنند. البته این موضوع ازسوی اپراتورها رد شده و آنها اعتقاد دارند که محال است اپراتوری بدون اجازه و تأیید کاربران تلفن‌همراه، اقدام به ارسال پیام‌های اطلاع‌رسانی کند. آنها درتوجیه ادعای مشترکان می‌گویند ممکن است مشترکان بدون دقت پیامک‌های اطلاع‌رسانی را تأیید کرده باشند و به همین دلیل مشمول هزینه شوند. با این حال چالش مشترکان و اپراتورها درباره سرویس ارزش‌افزوده حل نشده است و تعداد زیادی از افراد به خورده شدن اعتبارشان و پرداخت هزینه برای سرویس ارزش‌افزوده معترضند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1394/11/409:46:58،
150
25
بردار و خواهر من بزارید صورت حساب مکالمتون بیاد جلوی در این اشتباه (حذف صورت حساب کاغذی)خواهر من انجام داد حالا براش قبض 240 هزار تومنی اومده.دزد بازاره.
مهندس وحید ص: 1394/11/410:30:16،
87
24
دوستان یه سوال
این معادله چند مجهول داره؟

همراه اول+ ایرانسل = ایرنخودرو + سایپا
عجب: 1394/11/410:41:04،
48
143
اینکه خواهر شما زیاد مکالمه داشته و سرویس افزوده رو فعال کرده مشکل ما نیست !!

من 2 سالی هست حذفش کردم. بیخودی جو ندید
بهروز: 1394/11/410:59:40،
116
20
اگر همراه اول بفکر محیط زیست است چرا از درآمدهای میلیاردی خود بخشی را وقف محیط زیست نمیکند

به دلیل عدم شفافیت اپراتور ها در مبلغ دریافتی شان از مردم میخواهم مثل من از هیچ یک از طرح های این اپراتورها مثل شگفت انگیز و اینترنت و مکالمه نامحدود و نوترینو و........... استفاده نکنند.

من قبلا زیاد استفاده میکردم ولی دیدم هزینه های خیلی زیادی روی دستم گذاشت
نیما: 1394/11/414:01:51،
24
18
مشترکین که حذف نکرن خود شما به صورت خود جوش دیگه قبض نفرستادید !
نيما: 1394/11/503:24:16،
13
10
. اينكه منابع طبيعي رو نابود كنن، اين همه كاغذ مصرف كنن و هرماه كلي آدم راه بيوفتن ميليون ها قبض رو درب منازل پخش كنن كار خيلي بديه. اگر نگرانيم كلاه سرمون بره ميشه راحت بريم توي سايت ريز مكالماتو هزينه هارو ببينيم. از قبض كاغذي هم كاملتره. اين جور خدمات بايد خيلي زودتر از اينا ديجيتال بشه. الان نميفهمم چرا همه با اين موضوع به اين سادگي مخالفن؟!؟
مهدی: 1394/11/409:49:15،
66
23
نگران نباشید! ایشالا با اجرای برجام پول تلفن مجانی که میشه هیچ، یک پولی هم دستی میدن بهتون !!!
عارف: 1394/11/409:49:31،
67
8
همیشه سر مردم کلاه رفته این اولین بار و اولین نوع نیست از قبضها گرفته تا اینترنت کم سرعت وگران تا قیمتهای محصولات کارخانه های دولتی مثل ماشین از ریختن پالم در لبنیات و اب معدنی تقلبی ورب و ابلیمو دارو و ووووو...... برعکس قیمتهای پایین محصولات کشاورزی ودستمزد پایین کارگران و...... کلا تو هر چیزی خلافی هست دروغ وکلک شده جز اصلی فرهنگ ایرانی
زرشک: 1394/11/409:53:49،
38
19
من در همین رابطه با مدیر اصفهان صحبت کردم و اعتراض کردم چون مشتری حق داره بدونه که صورت حسابش به چه شکلی هست و اصلا کار خوبی نبود
سالم: 1394/11/409:55:29،
32
21
لازمه یادآوری کنم که آبونمان ربطی به هزینه چاپ قبض برای مخابرات نداره و به معنی هزینه نگهداری خط توسط مخابرات هستش یعنی مقدار هزینه ای که مخابرات هرماه مجبوره برای ادامه این سرویس بپردازه
محمد: 1394/11/414:32:30،
19
8
سالم جان، سلام!
از کارشناس های مخابرات و الکترونیک بپرسید، بهتون میگن که مخابرات، هزینه اولیه بالایی داره، وگرنه برقراری ارتباط و پیامک و اینترنت، به خودی خود هزینه ای نداره و تنها هزینه جاری هست، آب و برق و گاز و ....
خوب! اگه ما هزینه این ها رو جداگانه بدیم، هزینه مکالمات رو جداگانه بدیم، مالیات رو هم جداگانه بپردازیم، خوب خیلی خوشبحال مخابرات میشه، نمیشه؟
سالم: 1394/11/420:18:40،
24
13
پس حقوق پرسنلی که میرن در خونه مردم برا خرابی خط یا کرایه ای که مخابرات میده شهرداری برای عبور کابلهاش از زیر زمین یا هزینه کرایه دکلها تو خیابونا به عهده کیه که شما میگی هزینه ای نداره؟؟؟؟
کمی منطقی باشیم درسته بعضی اوقات یه جایی حقی خورده میشه ولی ما دیگه همه چی رو به طرز غیر منطقی منکر نشیم من خودم هم بارها برام مشکل اضافه اومدن قبض پیش اومده ولی خوب نمیشه همه چی رو از اساس منکر شد ما ایرانیا یا رومی رومی هستیم یا زنگی زنگی
بختیار: 1394/11/409:56:06،
67
25
همه به دولت خدمت کنیم ولی دولت به ملت نه!!!!!
محمد: 1394/11/410:02:54،
74
24
سی وهفت سال است به انواع جیب بری وبعد توجع آن عادت کرده ایم
دوستار طبیعت: 1394/11/410:42:16،
37
53
خیلی کار خوبی هست کاغذ بازی جمع بشه شما دوست عزیز اگر صورتحساب میخواهی برو تو سایت همراه اول کل ریز مکالماتت رو ببین
:): 1394/11/411:23:44،
22
29
واقعا نميدونم چرا به اين نظر دوستمون ٣ تا منفي دادين ؟
هركي اعتراض كنه مثبت ميگيره ، هركي اعتراض نكنه منفي ميگيره چن بسا كه حرف درست رو زده باشه .
خب درست ميگه ، تشريف ببريد سايت همراه اول و يا ايميلتون رو بدين قبض موبايلتون براتون ايميل ميشه و ميتونيد ببينيد ريز مصرفي رو .
آرش: 1394/11/414:44:59،
21
20
فرستادن قبض هيچ نفعي براي مشترك نداره چون خيلي راحت ميتونه ريز صورت حساب رو از طريق اينترنت و تلفن ثابت بدست بياره
ولي
حذف ارسال قبض هم براي اوپراتور نفع داره و هم براي حفاظت از محيط زيست
پس هموطن عزيزم با حذف ارسال قبض از محيط زيست و اوپراتور خود حمايت كنيد
مطمئن باشيد كه اين رفتار خوب در دراز مدت به نفع تك تك مصرف كننده ها خواهد بود
امیر: 1394/11/410:47:10،
37
13
منم قیبلا حذف کرده بودم قبض کاغذی ولی از زمانی که حذف کردم پول قبضم زیاد شد حالا دوباره فعال کردم بیاد
سرویس ارزش افزوده 2500 تومن اومده که اصلا من هیچ پیامکی ندادم و ووقتی هم زنگ میزنم اپراتور میگه شما هیچ سرویسی ثبت نام نکردید ازشون میپرسم پس این 2500 چیه میگه از ماه بعد نمیاد آقا از من نصیحت کاغذی رو غیر فعال نکنید
ب: 1394/11/411:38:32،
21
8
مگه میشه! شما فعالش کردی خبر نداری!
irani: 1394/11/410:48:36،
22
36
حذف قبض کاغذی و استفاده از خدمات الکترونیک نشانه فرهنگ و پیشرفت جامعه است که متاسافنه تعدادی از افراد این مملکت نه فرهنگش رو دارن نه میفهمن پیشرفت یعنی چی
reza: 1394/11/413:59:21،
38
16
بعله شما درست میفرمائید.بنده هم قبض کاغذی رو حذف کردم ولی قرار باشه کلاه سرم بره کار درستی نیست و تو این 37 سال اینا ثابت کردن با مردم صادق نیستن و مرتب حقه بازی میکنن.
آرش: 1394/11/414:47:10،
19
12
قابل توجه اونايي كه ميگن ملت ايران ديگه الان آگاه شدن
تعداد منفي ها مشخص كننده سطح آگاهي جامعه ايران عزيزم هست
خر: 1394/11/417:31:17،
25
15
خرجان تو داری کافی .اینا تو روز روشن جیب ما را می زنند
علي: 1394/11/420:25:05،
14
6
ببنيم مگه اين مخابرات كوچكترين خدمات رو مثل آهنگ پيشواز رو رايگان ميده كه ما براش قبض رو رايگان كنيم

وخير بايد قبض بده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما