کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آمريكا بزرگ‌ترين بدهكار چين

کدخبر:۱۹۰۴۶شنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۱:۴۸:۴۷۹۹۹ بازدید

منابع خبري چين اعلام كردند كه ايالات متحده با بيش از يك هزار ميليارد دلار بدهي به چين، بزرگ‌ترين كشور بدهكار به اين كشور آسيايي ...
آمريكا بزرگ‌ترين بدهكار چين

منابع خبري چين اعلام كردند كه ايالات متحده با بيش از يك هزار ميليارد دلار بدهي به چين، بزرگ‌ترين كشور بدهكار به اين كشور آسيايي است.

به گزارش روزنامه «مردم» چين، منابع خبري چين اعلام كردند، ميزان اوراق قرضه‌يي كه پكن هم‌اكنون از امريكا در اختيار دارد به يك هزار و 260ميليارد دلار رسيده است و اين مساله باعث شده چين بزرگ‌ترين كشور طلبكار از امريكا معرفي شود. ارقام نشان‌دهنده آن است كه تا پايان ماه نوامبر سال گذشته بار ديگر مجموع 9 ميليارد و 700 ميليون دلار به اوراق قرضه افزوده شده و كل اين رقم اكنون به بالاتر از يك هزار و 260 ميليارد دلار رسيده است.

اوايل سال گذشته ميلادي چين براي اينكه اين وضعيت را تغيير دهد اقدام به كاهش خريد اوراق قرضه كرد اما اين اقدام فقط دو ماه ادامه داشت و پس از آن بار ديگر براي چهار ماه ميزان خريد اوراق قرضه امريكا از سوي چين فزوني گرفت. بين سپتامبر و اكتبر سال گذشته ميلادي ميزان اوراق قرضه امريكا در اختيار چين بين يك هزار و 250 تا يك هزار و 270 ميليارد دلار در نوسان بود.

روزنامه «مردم» ارگان حزب حاكم چين مي‌نويسد كه داشتن اين ميزان اوراق قرضه براي چين اهميت زيادي دارد و چين بر‌اساس فعال بودن و پويايي بازار اين رقم را بعضا كاهش يا افزايش مي‌دهد. دومين دارنده بزرگ اوراق خزانه امريكا كشور ژاپن با يك هزار و 140ميليارد دلار است.

پس از ايالات متحده، چين داراي بزرگ‌ترين اقتصاد جهان است و نقشي مهم را در توليد كالاهاي مورد نياز كشورهاي ديگر ايفا مي‌كند. چين واردكننده عمده موادخام ازجمله نفت از خارج است و به همين دليل گرچه در مقايسه با بسياري ديگر از كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه همچنان از رشد قابل توجه اقتصادي برخوردار است، اما با توجه به سهم بزرگ در اقتصاد جهاني، آثار تحولات اقتصاد آن به‌خصوص كندي رشد بر شرايط اقتصادي ساير كشورها تاثير چشمگيري دارد.

 

  كاهش رشد اقتصادي چين در 2016

تازه‌ترين پيش‌بيني صندوق بين‌المللي پول حاكي از آن است كه رشد اقتصادي چين در سال جاري ميلادي (2016) باز هم كاهش مي‌يابد و اين موضوع اقتصاد بسياري از كشورها را تحت تاثير خود قرار خواهد داد.

به گزارش بي‌بي‌سي، در شرايطي كه رشد اقتصادي چين به 9.6 درصد در سال 2015 ميلادي رسيد، صندوق بين‌المللي پول اعلام كرده، بعيد است اين رشد در سال 2016 ميلادي به بيش از 3.6 درصد افزايش يابد و اين نشان مي‌دهد كه دوران كاهش تدريجي رشد اقتصادي چين و ركود در بسياري از بخش‌هاي صادراتي و توليدي اين كشور فرا رسيده است. همين مساله موجب شده است تا چشم‌انداز رشد اقتصادي چين براي سال 2017 ميلادي هم چندان خوشبينانه نباشد و رشد اقتصاد اين كشور در اين سال هم نزديك به 6درصد پيش‌بيني شده است.

آمار رسمي دولت چين نيز كه هفته گذشته منتشر شده است، نشان مي‌دهد نرخ رشد اقتصاد اين كشور در سه ماهه پاياني سال گذشته ميلادي 8.6 درصد و از نرخ 9.6درصد در سه ماهه قبل از آن پايين‌تر بود. به اين ترتيب، نرخ رشد اقتصادي سالانه اين كشور در سال گذشته ميلادي به 9.‌6درصد رسيد كه پايين‌ترين نرخ از سال١٩٩٠ ميلادي است. در چهار ماهه آخر سال 2008 ميلادي، همزمان با شدت گرفتن بحران مالي جهاني، رشد اقتصاد چين كه در ابتداي آن سال بالاتر از ١١درصد بود به‌طور موقت به اندكي بالاتر از 6درصد تنزل كرد اما به‌زودي افزايش يافت و به 8  سپس بالاي ١٠درصد رسيد. آنچه آمار فعلي را متمايز مي‌كند اين است كه تغييري در روند نزولي نرخ رشد اقتصاد چين ديده نمي‌شود و اين نگراني را پديد آورده است كه شايد دوره رشد سريع اقتصاد اين كشور به پايان رسيده باشد.

به‌گفته مقام‌هاي چين، اين كشور در تلاش است تا به كشوري توسعه‌يافته تبديل شود و شايد به همين علت باشد كه چرخه ركود اقتصادي در كشور آغاز شده است. ليائو كان، اقتصاددان برجسته بانك بين‌المللي سيتيك هنگ كنگ مي‌گويد: «اقتصاد چين در مسير ثبات است هرچند هنوز به ثبات نرسيده است.»

صندوق بين‌المللي پول در گزارش خود تاكيد كرده كه تقاضا براي كالاهاي چيني در بسياري از بازارهاي جهاني كاهش يافته و اقتصاد چين تحولاتي نامناسب را تجربه كرده است و با توجه به وضعيت نامطلوب در بازارهاي اقتصادي نوظهور، همچنين كشورهاي پيشرفته ممكن است مخاطرات بيشتري گريبان اقتصادهاي دنيا ازجمله چين را بگيرد؛ هرچند در گزارش ديگري رشد پايين اقتصاد چين را طبيعي دانسته و استدلال كرده كه اقتصاد چين در راه تعديل و تثبيت خود است.

 اما پيش‌بيني‌هاي بدتر از اين نيز وجود دارد. مركز اقتصادي «يوبي‌اس» گزارش كرده كه پيش‌بيني صندوق بين‌المللي پول بسيار خوشبينانه است و انتظار مي‌رود رشد اقتصادي چين در سال جاري ميلادي حتي تا 2.‌6درصد پايين آمده و در سال2017 ميلادي به بيش از 5. 8 درصد نرسد.

جورج سوروس، ميلياردر مشهور امريكايي با اشاره به نگراني‌هاي جدي درباره تاثير كندي رشد اقتصادي چين بر اقتصاد جهان ازجمله ايالات‌متحده هشدار داده است كه ۲۰۱۶ مي‌تواند شاهد بحراني مالي در ابعاد بحران سال۲۰۰۸ باشد. سوروس در يك سخنراني در سريلانكا گفته بود كه چين با مشكل بزرگ تطبيق‌پذيري روبه‌رو است. به گزارش بلومبرگ وي گفته است: «به‌نظر من اين معادل يك وضعيت بحراني است. وقتي به بازارهاي مالي نگاه مي‌كنم، متوجه يك چالش جدي مي‌شوم كه برايم يادآور بحراني است كه در سال۲۰۰۸ ميلادي داشتيم.»

* تعادل

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مرگ بر جهان: 1394/11/303:40:43،
17
7
تا کی میخواین بگین آمریکا داره میخوره زمین ما که راحتیم تو این مملکت نمیفهمیم زندگی یعنی چی فقط زنده ایم یعنی ماهم بدهیامون زیاد بشه مثل آمریکا میشیم؟؟؟
kj: 1394/11/308:31:01،
9
20
بدهی کل امریکا نزدیک به 20 تریلیون دلار است.چاپ دلار بی پشتوانه اخر امریکا رو جوری میزنه زمین که دیگه نتونه ازجاش بلندشه.
نت: 1394/11/308:34:08،
13
6
اوه اوه فکر کنم پول بلوکه شده ما رو بخواد ازاد کنه فرومیپاشه.حالا نداره نده 4سال دیگه باسودش ازش میگیریم.اوباما که به خداو پیغمبر اعتقاد نداره نزولش رو بگیریم
عزتی نژاد: 1394/11/311:19:40،
7
6
اتفاقا عوام فریبانه فرمایش شماست.من با سند میگم 20 تریلیون دلار شما با چه سندی این حرفای مسخره رو زدی.هر نموداری یه سعود داره یه سقوط وقطی به قله برسه باز روند سقوطی داره برای درکش فقط کافی هست دیپلم داشته باشی
هالیوود: 1394/11/311:22:48،
8
9
خودم دیدم تو یه برنامه یک کارشناساقتصادی و معروف امریکایی گفت نظام سرمایه داری و قانون حاکم بر اقتصاد غرب رو به افول و فروپاشی هست.درست هست تولید ناخالص یک ایالت امریکا از یک کشور بیشتر هست ولی نظامش سست هست
محمد: 1394/11/308:05:01،
14
11
اصلا چین همه دنیا رو بدهکار خودش کرده... از کفن میت تا تسبیح و شلوار کردی گرفته تا خودرو و لوازم خانگی و ...
فقط تو رو جون عزیزتون، ازشون هواپیما نخرید یا حداقل اگه خریدید، به اسم آمریکا سفارش بدید نه ایران...همینکه بفهمند سفارش ایرانه، چیزی براتون میسازن که با هزار تا نذر و نیاز، یه دو ماهی براتون کار کنه ...
البته میگم بازم، هواپیما نخرید. هر چیز چینی تو دستمون خراب بشه یا میدیم تعمیر یا میندازیم دور، ولی هواپیما تو آسمون، که نمیشه تعمیر کرد، مجبوریم دسته جمعی جناب عزرائیل رو همراهی کنیم تا برزخ .......خخخخخخخخخ
این 114 تا هواپیما که میخواین بخرین، فردا روز نشه 10 تا ایرباس و 90 تا چینی!!!...آخه بدبحتی ما اینه که چین، هواپیمای مسافربری نداشت که هشت ماه پیش اولیشو ساخت و تو اخبار هم گفت...خدایا پناه به تو...
جواد: 1394/11/309:30:30،
10
6
ماهم از همه كشورها طلب كاريم .
علی: 1394/11/315:01:31،
7
5
این حرف را باید با طلا نوشت!!
.: 1394/11/309:33:39،
13
5
دم چین گرم که بدون اینکه مردمش حتی یه بار بگن مرگ بر آمریکا غول سرمایه داری را بده کار خودش کرده . ای ول به آمریکا و بیشتر از اون ای ول به چین ......
مرتضی: 1394/11/309:52:27،
12
6
قدرت یعنی این نه به پارکینگ بردن دو تا قایق موتوری.
آریا: 1394/11/313:29:02،
7
12
چین خودش بزرگترین بدهکاره دنیاست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما