کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات پیشنهاد عجیب مزدی دولت

کدخبر:۱۹۰۴۴جمعه، ۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۸:۴۷۶۴۵۳ بازدید

با وجود اینکه حقوق کارمندان در سال آینده 12 درصد افزایش می‌یابد و تعیین بسته مزدی کارگران نیز در مرحله مذاکره است، سخنگوی دولت می‌گوید ...

با وجود اینکه حقوق کارمندان در سال آینده 12 درصد افزایش می‌یابد و تعیین بسته مزدی کارگران نیز در مرحله مذاکره است، سخنگوی دولت می‌گوید افزایش حقوق مشاغل حاکمیتی 35 درصد خواهد بود.

این روزها بحث‌های داغی درباره وضعیت حقوق و دستمزد کل نیروهای کاری کشور در سال آینده مطرح است و مقامات دولتی آمار و درصدهای مختلفی را در این زمینه اعلام می کنند. محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت به تازگی چند درصد مختلف را به عنوان برنامه های دولت برای افزایش حقوق کارکنانش در سال آینده اعلام کرده است.

معاون رئیس جمهور می گوید برای کارمندان در لایحه بودجه سال ۹۵ افزایش حقوقی به میزان ۱۲ درصد در نظر گرفته شده است که می تواند پس از تصویب مجلس در سال آینده به مرحله اجرا گذاشته شود. این میزان افزایش تقریبا برابر با نرخ تورمی است که مرکز آمار برای پایان آذرماه اعلام کرده است.

در بخش دیگری، نوبخت می گوید افزایش دریافتی بازنشستگانی که حقوق های زیر ۱.۵ میلیون تومان دارند در سال آینده ۲۰ درصد خواهد بود که می توان آن را نوعی اعلام خط فقر جدید هم از سوی دولت تلقی کرد؛ موضوعی که در سال‌های اخیر هیچگاه به صورت رسمی از سوی دولت‌ها اعلام نشده و در پاسخ به اعلام میزان خط فقر سکوت کرده اند.

کارشناسان معتقدند دلیل سکوت دولت‌ها درباره اعلام خط فقر می تواند مربوط به نگرانی های پس از مطرح کردن آن باشد به نحوی که اگر رقم خط فقط اعلام شود، حتما درخواست‌های جدیدی از سوی شاغلان در بدنه دولت و یا مشمولان قانون کار برای افزایش یکباره حقوق و دستمزدها وارد می شود؛ کاری که انجام آن از عهده دولت‌ها خارج است، بنابراین بهترین راهکار پنهان کردن رقم خط فقر و عدم اعلام آن در هر سال است.


خط فقر 1.5 میلیون تومان

علاوه بر این، سخنگوی دولت اعلام کرده افزایش حقوق ثابت در مشاغل حاکمیتی در سال آینده به میزان ۳۵ درصد خواهد بود و اجرای آن به تدریج در تمامی دستگاه ها اجباری خواهد شد. وی این افزایش را بر مبنای تبصره ۱۰ قانون خدمات کشوری می داند و یکی از گروه های مشمول آن را هم کارکنان وزارت کشور می داند.

نوبخت در همایش استاندران و فرمانداران سراسر کشور، اصلاح نظام پرداخت‌ها را یکی از ویژگی های بودجه ۹۵ برشمرد و گفت: حقوق بازنشستگانی که کمتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می کنند افزایش خواهد یافت و سازمان مدیریت نیز این امکان را پیدا کرده که ۳۵ درصد فوق العاده شغل برخی دستگاه های دولتی از جمله وزارت کشور را افزایش دهد که البته در آینده این میزان افزایش برای همه دستگاه های اداری، اجباری می شود.

همزمان نشست‌های شورای عالی کار نیز جدی تر شده و قرار است گفتگوهایی بین نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت درباره میزان و نحوه افزایش حقوق ۱۳ میلیون مشمول قانون کار در سال آینده صورت بگیرد. علی ربیعی وزیر کار می گوید افزایش حقوق سال آینده مشمولان قانون کار با چانه زنی گروه های مختلف کارگری و کارفرمایی و بالاتر از نرخ تورم تعیین خواهد شد. به عقیده کارشناسان، حال که دولت به صورت تلویحی و غیررسمی خط فقر را ۱.۵ میلیون تومان اعلام کرده و می خواهد حقوق بازنشستگان زیر این مبلغ را ۲۰ درصد، کارمندان را ۱۲ درصد و مشاغل حاکمیتی را ۳۵ درصد افزایش دهد، فرصت مناسبی برای چانه زنی گروه های کارگری در شورای عالی کار فراهم شده است.

حالاگر از احتمال شکل گیری نگاه تبعیض در پرداخت حقوق و دستمزد در کارکنان دولتی و دامن زدن به بی عدالتی مزدی در مورد کارمندان و شاغلان حاکمیتی بگذریم که البته در جای خود مهم است و باید به آن پرداخته شود، قطعا این مباحث سخنگوی دولت در مواضع مذاکراتی کارگران در شورای عالی کار تاثیرگذار خواهد بود و آنها می توانند دیدگاه دولت درباره افزایش تا ۳۵ درصد حقوق ها را ملاک عمل درباره مشمولان قانون کار قرار دهند.


برنامه‌ای برای اشتغال فارغ‌التحصیلان نیست

علاوه بر این، نمی توان دیگر از جوانان و کارجویان خُرده گرفت که چرا همگی به دنبال مشاغل پشت میزنشینی و استخدام دولتی هستند. اولا امنیت شغلی مبحثی است که به شدت از سوی نیروی کار کشور مورد توجه بوده و دنبال می شود و در مرحله دوم نیز حقوق و دستمزد بهتر و به موقع تری است که آنها می توانند از بخش دولتی دریافت کنند؛ موضوعی که در بخش خصوصی با چالش های فراوانی همراه است.

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با بیان مواضع گوناگون دولت در برنامه ششم توسعه در زمینه بازار کار گفت: یکی از برنامه ها کوچک شدن دولت و کاهش نیروهای شاغل در بدنه دولت به میزان ۱۵ درصد بود که در واقع ایجاد محدودیت جدی برای بازارکار به حساب می آید.

این کارشناس بازار کار اظهارداشت: بحث های مربوط به افزایش سابقه بیمه و یا کاهش دوره بخشودگی مشاغل سخت در پیش نویس دوم حذف شد و دولت انعطاف زیادی در برابر واکنش های صورت گرفته از خود نشان داد. البته کاهش ۱۵ درصدی جذب نیروی کار از روش های دیگری مانند اجازه جذب نیروهای قراردادی و یا پیمانکاری دوباره مطرح شد.

حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: از گذشته نرخ بیکاری برخی گروه ها مانند زنان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بالا بود و انتظار می رفت دولت برای رفع بیکاری این گروه ها برنامه ریزی ویژه داشته باشد. همچنین هدف بسیاری از جوانان این است که هر طور که شده خود را به بدنه دولت وصل کنند و یک شغل پشت میزنشینی و دولتی داشته باشند.


چراغ سبز دولت به افزایش پشت میزنشینی

وی افزود: برخی برنامه ها مانند افزایش یکباره حقوق مشاغل حاکمیتی باعث می شود تا جوانان به اینگونه مشاغل گرایش یافته و از بخش خصوصی دارای مشکلات و مسائل فراوان کاری فاصله بیشتری بگیرند با وجود اینکه مقامات دولتی همیشه از گرایش جوانان به اشتغال در بدنه دولت انتقاد می کنند، اینها دلایلی است که در کنار امنیت شغلی و دریافت حقوق مکفی و به موقع افراد را وادار به اشتغال در بخش دولتی می کند.

این کارشناس بازار کار تاکید کرد: مشحص نیست دولت در سال آینده بودجه افزایش ۱۲ درصدی حقوق کارمندان افزایش ۲۰ درصدی مستمری بازنشستگان و افزایش ۳۵ درصدی دریافتی مشاغل حاکمیتی را از چه محلی تامین خواهد کرد. در عین حال، نمایندگان کارگران می توانند این موارد را مبنایی برای چانه زنی در تعیین بسته مزد ۹۵ کارگران و مشمولان قانون کار قرار دهند.

به گفته حاج اسماعیلی، مبنا قرار دادن حقوق ۱.۵ میلیون تومان برا بازنشستگان برای افزایش ۲۰ درصدی مستمری ها در واقع نوعی اعلام خط فقر است که تاکنون از سوی دولت‌ها مطرح نمی شد. علاوه بر این، باید منتظر ماند که دولت در فضای پس از تحریم‌ها چه راهکاری برای خروج اقتصاد از رکود دنبال خواهد کرد و چگونه می خواهد بخش خصوصی لاغر و ضعیف شده را تقویت کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سوشا : 1394/11/219:53:27،
271
23
خودیا حقوقشون بالا بود 35 درصد، کارگر و کارمند بدبخت 12. خدایی اگه اینجا اروپا بود فردا مردم یه اعتراضات مسالمت آمیز میکردن که پسفردا رئیس جمهور و همه کابینه استعفا بدن، همچی برعکسه تو این مملکت
میلاد: 1394/11/220:09:42،
124
89
واسه من فرقی نداره, من هر چقدر حقوق کارگرم بره بالاتر می کشم رو جنسم می فروشم به خودش.
بازار بخوابه کارگر رو اخراجش می کنم. خیلی خراب بشه کلا در کارخونه رو می بندم میرم خونه میشینم یه یک سالی یه استراحتی هم می کنم.
اگه ملت بعد از اینهمه سال نفهمیدن مشکل قدرت خرید رو نمیشه فقط با بالا کشیدن دستمزد جبران کرد, پس واقعا حقشونه که این وضعیت رو بکشن. اینهمه سال حقوق بردن بالا X % و Y %, سر سال تورم از افزایش حقوقت بیشتر رفت بالا.
تا کی حالا می خوان این چرخه معیوب رو ادامه بدن من نمی دونم.
عباس آقا: 1394/11/221:37:32،
114
26
منم با نظر ميلاد موافقم هرچند كه نميشه به اين بهانه حقوق كارگر و كارمند و افزايش نداد ...
تو اين مملكت اگه از سال ٢٠٠٤ تا الان يعني قريب به ١٣سال به جاي اينكه چند صد ميليارد دلار خرج هسته اي كردن كه حق مسلم عده اي كم بود نه كل مردم و در آخر هم با اين توافق شد هيچ خرج توليد و اشتغال و سرمايه گذاري زير ساخت ها شده بود الان ايران نه تنها مشكل بيكاري و فقر نداشت بلكه شايد كشوري ثروتمند و اول تو منطقه بود ...
امان از اينكه يه عده مملكت و ارث باباشون ميدونن و همه چيز و حتي به قيمت نابودي ملت دارن به نفع خودشون برداشت ميكنن
احمد:پاسخ به میلاد: 1394/11/221:44:52،
55
62
درود به شرفت آقا میلاد.عین حقیقت روگفتی.بالا رفتن دستمزد=تورم وگرانی اجناس.فقط باید به کارخونه دارها سوبسیت ویارانه داده بشه تا تولید کننده نرخ اجناس رو پایین بیاره که قدرت خرید مردم هم بالا بره.
پاسخ به میلاد و پاسخش: 1394/11/223:24:57،
67
24
اگه برای شما نمیصرفه پس چرا تا الان کارخونتون رو پا برجا نگه داشتید؟به نظرم حتی اگه 50درصد نیروهای کارگری هم از مشاغلشون تعدیل بشن بهتر از اینه که با 700هزار تومن فقط به اسم شاغل زنده بمونن.بزرگترین کار رو کارگر داره میکنه و کمترین حقوق رو میگیره.باور کنید 99درصد مدیران ما ذره ای تخصص ندارن که دارن حقوق های بالای 5تومن و 6تومن میگیرن.به شخصه حاضرم واسه سال 95از محل کارم تعدیل بشم ولی حداقل افرادی که می مونن بتونن با حقوقشون گذران زندگی کنن.700تومن پوله؟که سر همین چندرغاز زبونتون 6متر سر کارگر درازه؟اگه قرار باشه حقوق با نرخ غیر واقعی افزایش پیدا کنه همین توئه کارخونه دار فروشت از نصف هم کمتر میشه چون درآمد کم رکود رو به دنبال داره.
حسابدار: 1394/11/300:32:37،
30
25
این اولین بار است که در دولتی برای جلوگیری از بیشتر شدن فاصله طبقاتی و بیشتر شدن فاصله حقوق حداقل بگیر ها با حدکثر بگیرها پیشنهاد افزایش 20 و 12 درصدی مطرح شده .
در گذشته وقتی دولت حقوق همه را 20 درصد افزایش می داد ، حقوق کسی که دومیلیون میگرفت 400 هزار تومان افزایش می یافت و حقوق وظیفه بگیری که 500 هزار تومان می گرفت ، فقط و فقط 100 هزار تومان افزایش می یافت و روز به روز و سال به سال این فاصله بیشتر می شد .
بنابراین این طرح و افزایش پلکانی طرحی خوب است و دولت می تواند حتی حقوق زیر یک میلیون را 30 درصد و یک تا یک و نیم را 20 درصد و بالای یک و نیم را 12 درصد افزایش دهد .
محمد: 1394/11/307:43:23،
35
24
ببینید عزیزان، مشاغل حاکمیتی، ستون اصلی قدرت سیاسی دولته و هر کاری که دولت بخواد انجام بده، اول از همه باید به استانداران و فرمانداران به عنوان مشاغل حاکمیتی ابلاغ بشه...بعنوان مثال، وقتی دولت سفر استانی میره، این استاندار هست که باید حسابی سنگ تموم بذاره برای رییس جمهور و خوب طبیعتا دولت هم باید برای استاندار و فرماندار سنگ تموم بذاره. یعنی یه معامله پایاپای...و صد البته بیچاره اون کارمند و کارگر و صنعتگر بدبخت که باید چرخ اقتصاد که در کشور ما ضروری تر هست، رو بچرخونه، ولی اصلا به چشم هم نمیاد... این بود داستان پر غصه این مملکت... دیگه خودتون تا آخرش رو بخونید. وقتی یه استاندار و فرماندار تو سفر استانی، حاضر میشه با انواع ترفندها، عرض تملق و چاپلوسی خودش رو به حضرات دولت برسونه، مطمئنا یک مزد و مواجبی براش خواهد داشت، الکی که نیست...حالا هی شما تو سفر استانی برید استقبال ...!!!!!!!!
آریا: 1394/11/220:01:46،
63
18
آخه مسئول گرامی وقتی همون سازمانهای بقول شما حکومتی سالهاست که یا اصلا استخدام ندارن یا نهایتا استخدامهای دو سه ساله و پیمانی دارن اونم با هزارویک شرط و شروط گناه من جوون نوعی که تو یه شرکت خصوصی مشغول به کارم و صدالبته از یه کارمند دولتی بخاطر وسواس های بیشتر کارفرمام بیشتر هم کار میکنم چیه که باید با دستمزد مضحک وزارت کاری سر کنم؟؟!خط فقر شاید 1.5 باشه اما قطعا این بمعنای واقعی کلمه خط فقر یعنی حداقل درآمد مورد نیاز فقط برای زنده موندنه والا کمترین دستمزدی که شاید بشه باهاش یه کمی زندگی کرد 3 میلیون به بالاس!!
محمد بی طالع: 1394/11/220:40:34،
63
22
خسته نشدن از اینهمه وعده های پوچ و سرکاری؟
معلم : 1394/11/221:10:04،
53
21
متاسفانه این دولت اصلا برنامه اصولی و.مناسب نداره کاش حداقل یه برنامه داشت مثل دولت قبلی هر کس برای خودش برنامه میگه وای اینو میدونم که اقای نوبخت با سازمان جدیدی که را انداخته به نام برنامه و بودجه حداقل به کارمنداش خوب میرسه چون بودجه دست خودشونه کارمندایی که تا دیروز تو استانداری مثل بقیه 2509 میگرفتن حالا با تغییر نام به 3500 رسیدن یا اموزشگاه های فنی اموزش و پرورش وقتی شدند دانشگاع فنی حقوق کارمنداشون که تا دیروز 1500 بود به یکباره ،به 3000 رسید و بعضی از همکاران فوق لیسانس هم هیت علمی شدند با حقوق بالای 4500 واقعا شلم شوربا به این سیستم میگویند .
مهدي: 1394/11/321:10:10،
21
20
اينكه اقاي نوبخت اعلام كرده ، افزايش حقوقها ومستثمريها براي سال ٩٥ به سه شكل خواهد بود . به نظرم درست نيست. چراكه ادم را بياد روشهاي پرداخت كمونيستي كه گفته ميشد ،دراينگونه روشهاي پرداخت ، فرقي ميان كارگر واستادكار وكارشناس و...نيست !! پرداختها همه يكسان وبرابر است ، !!! اقاي نوبخت يكنفر با تحصيلات ليسانس و مسوليتهاي سنگين اداري ، ديگري با مدرك دكتري وچندين سال سابقه مديركلي وديگري با مدرك سيكل ومشاغلي كه اين مدارك تحصيلي را نياز دارد ، باز نشسته شده اند ، شما قصد داريد كه با اجراي سياست ٢٠ و ١٢ درصد افزايش ، مستمري اينها را باهم برابر كنيد ؟ چرا؟ حتما با اين منطق كه ؛ هردو خانواده هزينه هاي مشابه دارند !! پس چرا اينكارو براي شاغلين وافراديكه فعلا در پستهاي گوناگون مشغولند ، انجام نميدهيد؟ جناب اقاي نوبخت ، پيش ازتو جهان بودست ، ان كن كه پس ازتو ..... گويند نكو بود ره ورسم ف
ایرانی: 1394/11/221:38:05،
74
21
اقای روحانی در سخنرانی دیروزش میگفت امار بیکاری۱۰/۷ خودش هم خندش گرفته بود.روش نمیشد بگه۷۰٪
کارمند زحمت کش: 1394/11/300:02:30،
45
23
خدا ازتون نمیگذره حقتون تایید نشدن نماینده هاتون بود چون پارسال هم که همه 14 درصد بود حکومتیها 30 درصد
اگه مجلس دستتون بیفته پوست مردمو میکنید خدا کنه همتون رد بشید
در ضمن من نه اصولگرایم نه اصلاح طلب فقط یک کارمند ایرانیم که دوست دارم عدالت باشه

زشته به خدا از حکومت اسلامی حضرت علی اسم میبرید اون دنیا جوابگوی مردمید
پول: 1394/11/301:08:28،
25
21
دارن بین خودشون تقسیم میکنند اینقدر جون تحصیل کرده بیکار بعد آقایان بعد 60 سالگی تو وارتان. ....
علی: 1394/11/305:45:52،
32
20
اگه خط فقر یک ونیم است پس کسیکه۱۵۱۰۰۰۰ میگیره وضعش خوبه و۱۲ درصد اضافه میشه بابا این اقتصاد دان ها را مواظب باشید کشورهای خارجی ندزدنشون
مسعود: 1394/11/308:15:21،
30
19
بیشتر اینطور به نظر میرسه که دولت با این ترفند میخواد درآمدش از مالیات حقوق بیشتر کنه...
آتيلا: 1394/11/309:15:23،
32
24
دوستان اونطوري كه تو جامعه شايعه شده كار دولتي امنيت داره هم نيست بنده در يكي از دانشگاهاي دولتي بمدت 12 سال هست قراردادي كار مي كنم وهر سال هم دلهره تمديد قرارداد دارم به نظر شما اين عدالت هست؟
محمد: 1394/11/310:05:42،
29
20
دزدی ورشوه وهرراهی که بتوانی قانونی جلوش بدی باداشتن کس وکاردم کلفت ودادن درصد به تعدادی خاص تواین کشورحلال وهرکارحلالی که نتوانی به تعدادی ازسیاستمدارها وآقایان برسونی حرام بوده وتمام ملت مثل کلونی مورچه ها سربازند
مصلح: 1394/11/310:26:38،
15
18
پاسخ به اقا ميلاد
امورات اقتصاد ما از ريشه خرابه.اينطور نيست كه كارگر بايد حقوقش پايين باشه تا كارخونه دار درامدش بالاتر باشه.بايد فرهنگ مصرف توليد داخل كشور انقد بالا باشه تا هم كارخونه دار درامدش بالاتر باشه و هم كاركر حقوقش بالا و بتونه استاندارد زندگي كنه .و اينو بدون كه اگه جماعت كارگر ايران زندگي استاندارد و مرفح نداشته باشن وضع اجتماعي و اقتصادي همه ما همينه كه هست.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار